Schoolkleeding fcel fep» te fc WOENSDAGOCHTEND 10 uur PINDAS Fa. Johs. MP - Sneek Den juisten tijd geven wij aan voor plaatsgenöoten, Provincialen en vreemdelingen, door onze ('s avonds verlichte) gevelklok Wij trachten óók met den tijd mee te gaan in de zaak zelf door enorme sorteering, nieuwe artikelen en over zichtelijke etalages. Firma JOHs. MP, Sneek. No. 95 Eerste blad UitgaveKIEZEBRINR Co BIJZONDERE VEILING VAM - - KUNSTVOORWERPEN enz. in „De Harmonie” KLAAS DIJKSTRA Woensdag 29 Augustus 1934. - mmh SHEERER OOURAHT na WYMBRITSERADEEL 59e Jaarg^M? Na de vacantie voor sterke Telefoon RECLAME KOLOM. Sousa OFFICIEEL GEDEELTE. naar I de NIEUWSTIJDINGEN. iwiw i VERBOD VERBOUW VAN BRAVO-AARDAPPELEN. De BURGEMEESTERS der GEMEENTEN SNEEK en WIJMBRITSERADEEL. 3. 5. 6. Naar optocht gracht, Met winst wordt hier bedoeld het be- drijfsinkomen, dat moet worden opgege- ven biji de aangifte voor de inkomsten belasting. Biji de berekening daarvan worden alle voordeel en, die de boer uit zijn bedrijf geniet, in aanmerking ge nomen, behalve het genot van vrije wo ning, waarvan de waande op het aan giftebiljet afzonderlijk wondt vermeld. Voor eigen bedrijfskapitaal wordt geen rente afgetrokken en voor onroerende goederen in eigen exploitatie, geen huur in mindering gebracht. De Dieselt re in en. De helft van het aantal thans rijdende Dieseltreinen is gisteren uit den dienst genomen, teneinde grondig te worden gereviseerd en verbeterd. In dezteifde dienstregeling zullen gewone sneltreinen de uitgevallen E.M.-treinen vervangen. VerscMJni DlN$n*ns en VRIJDAGSAVONDS De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. Zooals wijl in ons vorig nummer ge méld hebben, heeft H. M. de Ko ningin zich tijdens haar Noorsche reis d'e laatste dagen zeer vermoeid gevoeld. Gedurende vier dagen heeft H.M. daar om Het bed gehouden. Men schrijft de vermoeidheid toe aan de ijle droge Noorsche lucht tijdens de reis door de blergen. De gezondheidstoestand van H.M. geeft evenwel geen enkele reden tot ongerustheid. De Koningin houdt geen speciaal dieet en heeft evenmin een arts geraadpleegd. Wel bestaat er, naar uit Aasgaardstrand aan de „Tel.” gemeld wordt, telefonisch contact tus- schen het gezelschap in Noorwegen en dta geneesheeren van H. M. te Den Haag. Prinses Juliana maakt het uitstekend en speelt iederen dag tennis. Naar de ,,Tel.f’ verneemt, is de toe stand van Koningin Wilhelmina der mate verbeter^, dat zij Zondag met haar gevolg in de eetzaal van het hotel het diner heeft gebruikt. DE ge meenten SNEEK en WIJMBRITSE RADEEL brengen ter openbare kennis dat in verband met de gevaren voor de uitvoer van door de Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst goedgekeur de pootaardappelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte •vatbare rassen, het in de bedoeling ligt een algemeen verbouw-verbod van de Bravo-aardappell voor de oogst 1935 uit te vaardigen. SNEEK, 25 Aug. 1934. De resultaten der veehouders- en landbouw bedrijven in Friesland. Blijkens het jaarverslag van den di recteur der Coöp. Centrale Landbouw boekhouding in Friesland kan aangaan de de bedrijfsuitkomsten over het boek jaar 19331934 het volgende worden medegedeeld Bij de voorloopige vaststelling der be drijfsresultaten werd van 841 bedrijven een winst en van 174 een verlies be rekend. De gemiddelde winst van deze 1015 bedrijnen bedroeg f 952.per be drijf. Van 633 greidebedrijven bedroeg de .gemiddelde winst f 651 en van 382 gemengde bedrijven f 14.50 per bedrijf. HET VERRAAD VAN LOMBOK. Het was in de nacht van 25 op 26 Aug. juist 40 jaar geleden dat in 1894 op Lombok een slachting werd aange richt onder het 6e, 7e en 9e bataljon van het Ned’. Indische leger, waardoor velie N ederlandsche families in rouw gedompeld werden. Op Dinsdagavond 2.8 Augustus 1894 kwam biji het ministerie van Koloniën te Den Haag het volgende telegram van de gouverneur-generaal1 binnen, dat vertraging had gehad „Generaal Vetter meldt: 25 dezer, elf uur ’s avonds, Tjakra Negara overval len. Beschieting duurde ook volgen den dag. Verliezen in loop 26 dezer reeds 14 dooden en 85 gewonden. Geen water. Fourageering ónmoge lijk; verliezen toenemend. Drie uur mid dags teruggetrokken naar Mataram, goederen achtergelaten om gewonden in wagens te kunnen vervoeren. Onder weg hevige verliezen. Mataranï toestand nog slechter. Bi vak prijsgegeven, ’s Avonds acht uur kwam kolonne-Bijlevelt uit binnenland; ook zware verliezen. Vivres ontbraken. Bivak niet te be reiken, gemeenschap met Ampenan ver broken. Ingesloten tusschen Tjakara en Mataram was offensief optreden ónmo gelijk. Toestand door vele gewonden on houdbaar, werd 27 dezer ’s morgens zes uur, door onttrekking zuidwaats terug- Zooals bekend zijn van de 40 bestelde Diesel-electrische treinen 34 afgeleverd. Naar aanleiding van bovenstaande mededeel ing, meldt men aan de N. R. Crt. Het besluit van het beheer der Ne- derlandsche Spoorwegen, om een aantal Diesel-electrische treinstellen tijdelijk uit het verkeer te nemen, is enkel aan maatregel' van voorzorg van de zijde der spoorwegautoriteiten. Nu de'rij tuigen enkele maanden gereden heb ben, zijn enkele gebreken aan den dag getreden en is de wenschelljkheid, om op enkele punten verbetering aan te brengen, naar voren gekomen, hetgeen, bijl een volmaakt nieuw materiaal als hier, zeer logisch moet worden geacht. De Spoorwegen willen met zoo vol maakt mogelijk materiaal rijden en daarvoor is noodig, dat dé treinstellen grondig worden nagezien, op grond van de nu opgedane ervaring. Van de alls vermist opgegeven 148 minderen zijn 72 teruggekeerd. Kolonne Lawick van Pabst: Gesneu veld: de luitenant-.kolonel der infanterie P. van Lawiok van Pabst, de le luite nant der genie F. W. C. van der Staaijl, de 2e luitenant der infanterie F. Kalff en 6 minderen. Gewond: de kapitein der artillerie J. J. Temminck, de le luitenants der infanterie H. J. de Jong en C. C. Musch en zoomede 18 minderen. Vermist: de kapitein der infanterie C. Lindgreen, de le luitenant der artil lerie A. van der Plank, de le luitenant der infanterie E. de Graaf, de officier van gezondheid 2e klasse S. Ujlaki en 95 minderen.” Tot zoover deze officieele berichten van 1894. Wij mogen hierbij aanteekenen dat de gewonde Itnt. Velds een Sneeker was, die een schot door de knie had. Het Leeuwarder Nieuwsblad vertelt nog: Men vertelde ons nu, dat hier in Leeuwarden nog iemand woont, die de expeditie naar Lombok onder generaal Vetter en haar verschrikkelijke afloop heeft meegemaakt. Het is de bijna 66- jarige Hendrik Zijlstra, wonende Hol- landerhof 14. Wij hebben een tijdje met dezen Zijl- stra gepraat. Hijl heeft ons hierbij’ en kele bijzonderheden over de bloednacht medegedeeld, welke wij, hier -laten vol gen. Allereerst vertelde hij, dat hij voor-(door de 30 h 40.000 Balineezen, die dus zoover hij weet, de eenige Leeuwarder V een geweldige overmacht vbrmden t.o.z. is, die het leven heeft gered biji devan het leger, dat op deze expeditie was overval op Lombok. Verschillende jon-1 uitgezonden. gens uit onze stad maakten deel uit van de drie bataljons, die maar Lom bok waren getrokken, maar hijl is al leen teruggekeerd. Dat hijl het leven heeft behouden is een groot wonder, wat uit het verhaal zal blijken. Het bataljon, waarvan Zijlstra deel uitmaakte, lag tusschen Mataram en Tjakra Negara, plaatsen in het vorig verhaal al genoemd. Om ongeveer half twaalf rs nachts had de overval plaats. Zijlstra moest met anderen om 12 uur op wacht en maakte reeds de noodige voorbereidin gen daartoe. Plotseling hoorden ze een schot. Het bleek, dat één der schild wachten dit gelost had op een inlancjer, die zonder licht liep, wat verboden was. Inlanders moesten daar ’s nachts .altijd met 'een licht loopen. Direct na het vallen van het schot kwamen duizenden Balineezen het bivak bestormen en hieuwen met hun groote klewangs ieder, die toesnelde dood en vuurden in het wilde weg. Een onbeschrijfelijke wanorde ont stond. De Nederlanders trachtien zich te verdedigen, maar werden hierin to taal belemmerd door de z.g. kleimuren, waar tusschen in de legerafdeeling zich bevond. Deze muren zijn een meter dik en sluiten de weg van het vlakke land af. In deze muren waren gecamoufleer de schietgaten. Tusschen de muren be vond zich nu het leger, dat machteloos stond tegenover de duizenden Balinee zen. Verdedigen was ónmogelijk. Er werd een ware slachting aangericht. De zeer goed gewapende opstandelin gen hadden vrijt spel. Zij schoten maar door de schietgaten van achter de klei muren op de radelooze soldaten, die vlak bij stonden en aldus een zeer ge- makkehlk doel waren. Talrijke man schappen weiden letterlijk door de ko gels doorzeefd of met klewangs gruwe lijk vermoord. De soldaten wisten niets anders te doen dan te vluchten. De meesten wer den echter op deze wanordelijke vlucht gedood. Van de drie bataljons zijn niet meer dan 189 man op de ter hulp komende oorlogsschepen gered. De meesten wa ren gewond. Bijna allen zijn aan de verwondingen bezweken, zoodat ten' slotte 39 in het leven bleven. Elf men- schen waren niet gewond geraakt. Zijlstra vertelde, dat hij en vele ande ren met alle macht een gat in de klei- muur probeerden te hakken, wat ge lukte. Hierdoor konden zijl tusschen de verraderlijke kleimuren vandaan ko men. Zij vluchtten daarna in de richting van de havenplaats Ampenan. Op de vlucht werd hij tweemaal door een ko gel getroffen. Eerst boven in de ’lin kerarm, een oogenblik daarna in de linker schouder. Het had niet veel gescheeld of hij was op deze vlücht door een Balinees met een klewang gedood. Een In- landsch meisje waarschuwde hem dat een Balinees hem achterna zette. Hij keerde zich om en zag een Balinees van groote gestalte op zich af komen. Er was geen oogenblik om zich te beden ken. Hiji vuurde direct zijn revolver, die hijl in zijn rechterhand hield, op den inlander af, die, getroffen in de hals, neerstortte. O ogenblikkelijk sprongZijl- st'ra, die toen al verwond was door een schot in zijn arm, op hem af, greep die kléwang uit de handen van den Balinees en hieuw hem het hoofd af. Had hijl niet zoo vlug gehandeld, hij zou door de klewang van den inlan der zijn getroffen. De inlander toch was door het revolverschot niet doodelijk gewond. Door bloedverlies uitgeput viel Zijlstra neer. Hij werd toen meegeno men door een zekere Bergema en Itnt. Velds, 'die afkomstig was uit Sneek en nu als gepensionneeid' luitenant-kolo- nel' in Den Haag woont. Deze laatste was ook zelf verwond geraakt. Na zjjn terugkeer uit Indië heeft hij een tijd lang in Leeuwarden gewoond. In Ampenan was Zijlstra bij de doo den gelegd. Men had hem voor dood opgeschreven. Tegen alle verwachting in kwam hij' echter weer tot bewustzijn. Hij bemerkte dat hij met zijn hoofd lag op de schouder van generaal Van Ham, die gesneuveld en letterlijk door de ko gels doorzeefd was. Zijlstra’s behoud is geweest, dat het blbed, doordat er zand op arm en schouder was gedaan, was gestold. Met een oorlogsschip is hij1 naar Soerabaja vervoerd, waar hijl ongeveer een jaar in hét hospitaal heeft gelegen. De nacht van 25 op 26 Aug. 1894 is voor Zijlstra een verschrikkelijke nacht gebleven. Met ontzet.ing denkt hij nog altijd terug aan die bloednacht, waalin drie bataljons in de pan zijn gehaat - getrokken op Ampenan; verliezen toen betrekkelijk gering. Gesneuveld 4 officieren, 63 minderen, gewond 12 officieren, 153 minderen, vermist 6 officieren, 148 minderen. Vier veldkanons achtergelaten te Ma taram. Omtrent kolonne Lawick die in binnenland is, niets bekend. Oor logsschepen debarkeeren 200 man en landingsgeschut te Ampenan. Aanstonds vergadering Raad van In- dië met commandanten leger en vloot om te beraadslagen over mijn denk beeld tot dadelijk zenden bataljon en ar tillerie; zoo noodig meer beschikbaar. Ik sein u beslissing”. Een later telegram meldde dat ge sneuveld) waren: Hoofdmacht en kolonne luit.-kol. Van Bijlevelt Gesneuveld: Gen.-maj. inf. P. P. H. van Ham, 1ste luit.-adj. H. Kotting, le luit. inf. J. W. Abeleven, 2e luit, inf. L. G. Musquetier, 2e luit. inf. jhr. P. A. Alting von Geusau. Zwaar gewond: Luit.-kol. inf. H. F. C. van Bijlevelt, kapt. inf. F. F. Fuhr- hop, kapt. art. G. C. Manders, le luit, inf. J. T. ter Bruggen Hugenholtz, le luit. inf. D. Dooremans, le luit. inf. G. J. Velds, le luit. art. H. U. S. Boerma, 2e luit. inf. H. J. W. G. Aussems. Lichtgewond: Kapt. inf. H. ’s Graeu- wen, le luit. inf. J. P. C. Hardie, ,2e luit. inf. A. Franssen, 2e luit. art. J. H. Timmer. Van de als vermist opgegeven officie ren zijn teruggekeerdde maj. v. d. gen. staf A. J. Hamerster, le luit. inf. A. A. C. Musch, de off. van gez. 2e kl'. J. E. Jansen, 2e luit. inf. J. A. Jansen, de kapt. inf. A. E. Kamerman, die evenwel licht gewond waren. Concert te geven door het Sneeker Muziekcoprs, dir. H. B. te Strake, op Vrijdag 31 Augustus, ’s avondls 8 uur, op het Mar- tiniplein. De steunregeling. In de gisteravond gehouden raads vergadering onzer gemeente heeft de voorzitter het volgende medegedeeld Het verzoek aan den Minister van Sociale Zaken om wijlziging van de steunregeling voor werklooze arbeiders heeft aan (die bewindsman aanleiding gegeven tot Burgemeester en Wethou ders de volgende brief te richten: „Naar aanbeijding van Uw nevenver- mield schrijven heb ik de eer U mede te deelen, dat ik bij nadere overweging tiermen heb kunnen vinden, in zooverre mijn beslissing met betrekking tot de voor de werkloozen in Uwe gemeente tcJe te passen tarieven van steunverllee- ning te wijlzigen, dat liet in mijn mis sive van 23 Juni j.I. no. 8491, afd. iW. en S. vermelde tarief I voor alle werk- loozen ten Uwent mag worden toegepast, dierhalve zoowel voor de geschoolde ajs ongeschoolde arbeiders. Voorts heb ik de huurtoeslagregeling zoodanig gewijlzigd, dat aan alle werk- loozien in Uwe gemeente die gehuwd en 'ongehuwd kostlwinner zjjn, een huur- toeslag kan wohden verstrekt, overeen komende met a/a gedeelte van hetgeen de huur meer bedraagt, dan f2.50 per week, zulks tot een maximum van f 2.50 per week.” Al is dus niet verkregen al hetgeen is gevraagd, toch is blijkbaar de Mi nister door de aangevoerde argumenten tot het inzicht gekomen, dat de voor Sneek vastgestelde bedragen, eenige correctie behoefden. De gewijzigde regeling is van kracht geworden 24 Augustus 1934. (Soortgelijke médedeelingen ontvin gen wij ook van de Bestuurdersbonden die destijds eveneens adresseerden.) Red.) Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden 18 gr. Aboaneoieol i per I tsp b. port I Xöö. AdvertCQtlBD i 9 ci. p. regel Ing. tonden mededeeltngen booget, Abonnement belangrijke korting Adverteollin worden teven» gratis gr- otaaiai H <te SNEEKER COURANT Verkade’s 5 cents Reepea. ADVOCAAT-caramels, Heerlijke Duryea pudding 10 cent per pakje in vanille, mocca, rhum, crème de rose, hopjes. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK maken bekend, 1. dat door hen vergunning is ver- lieensd aan de FIRMA NOTA EN DIJKSTRA aldaar len haar rechtverkrijgenden, tot wijziging van die lak- en vernikkeliini- richting in het perceel Westersingel no. 14, siectie A no. 2860, door vervanging van de gasmotor van 8 P.K. door een ruwoliemotor van 8 9 P.K. 2. dat wijlziging is gebracht in de voorwaarde betreffende het stoken van de oven met magere brandstof, ver bonden aan de bijl besluit van 25 Mei 1901, no. 3 A aan K. IDEMA en zijn rechtverkrijgenden verleende vergunning tot oprichting van een brood-, ko<ek- en banketbakkerij in het perceel Peperstraat no. 2, welke inrich ting thans wordt geëxploiteerd door A. MULDER, in diien zin, dat het begrip „magere brandstof” nauwkeuriger wordt om schreven. SNEEK, 29 Augustus 1934. Kon inginnef eest buurtcom. Prinsegracht en Woudstraten. wij vernemen wordt aan der Buurtcommissie Prinsen- Woudstraten etc., op de a.s. Koninginnedag meer dan gewone zorg besteed. Brachten voorheen de ouders de ver siering mede, deze keer heeft de Com missie zelve de opzet en inrichting ter hand genomen. Niet minder dan ze ventien verschillende nummers zullen worden voorgesteld. Het geheel belooft dan pok een schitterend gezicht te zul len opleveren. Wij' vertrouwen dat deze optocht de volle belangstelling van allen zal' trek ken. LAAT DE ZORGEN AAN ONS OVER. Geef nog heden de SCHOOLBOE KEN die U noodig hebt voor Gymna sia, H.B.S., Kweekschool, M.T.S. of welke inrichting voor onderwijs ook, op aan ons en wij zorgen voor prompte levering. Doe he t N U1 Boek- en Vulpenhandel G. v. d. PIJPEKAMP, KLEINZAND HOEK SINGEL, SNEEK. (adv.) De directeur van het Postkan toor alhier maakt bekend, dat op 31 Augustus a.s. het kantoor voor den Postdienst gesloten zal worden te 1 uur n.m. (Gelegenheid tot het afhalen voor busrechthouders blijft bestaan). Voorts dat het kantoor op dien dag gesloten zhl zijn voor de behandeling van post wissels (behalve telegrafische en distri butie van pasmunt) postbewijzen, qui- tantiën, belastingbetaling'eni, alsmede voor het doen van stortingen en uitbe talingen van cheques (behalve voor die met spoed behandeling). Ten slotte, dat de namiddagbestelling zal worden opgeheven. Programma Wien Neerlands bloed. King Cotton, marsch Dichter und Bauer, ouvert. F. v. Suppé Drittes Walzer-Potpourri Carl. Robrecht Suite Oriëntale Francis Popy Einzugder Gladiatoren Julius Fucik Pauze. Florentiner, marsch Julius Fucik Kalif von Bagdad, ouv. Boïeldieu Golden Valse-potpourri A. Winter 10. Rigoletto, fant. G. Verdi 11. Voorwaarts Marsch, potpourri. 12. Wilhelmus van Nassau we. SNEEK 4. 1. 2. X>IEfR£riKL£EDING V SNEEK W. BURGSTRAAT 9 7. 8. 9. n alle dagen versch gebrand in eigen modern electrisch bedrijf. Tubes chocolade-pastei voor de boterham van Kwatta 30 en 55 cent. 10 cent per rol lekkere biscuitjes „Meisjes". Kwartblikjes biscuits de Heer en Victoria. Verkade’s pakjes Beschuit 9 cent. overheerlijk, 2 ons voor 1 kwartje King-Pepermunt, los, in rollen en busjes. Verkade’s pakjes Theelichtjes 35 ct. Flora chocolade van de Heer, 2 ons voor 1 kwartje. Overheerlijke Mascotte-bonbons van de Heer, met vloeibare vulling, 2 ons voor 1 kwartje. HINDERWET. Opgericht 1901.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1