Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. If No. 99 Eerste Blad uitgave KIEZEBRINK Co. Dit No. bestaat alt 2 bladen. Woensdag 12 September 1934 50e Jaargang F I NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Alle AdvertentlOn worden In belde bladen opgenomen DE LONEN IN DE WERKVERSCHAFFING. Hierna sluiting. - De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum Mej. A. A. Vrolilk van hier slaagde te Deventer voor het analysten examen. Punt IX, Benoeming van een Voorzitter en twee leden in de Commissie voor rekeningen en begrotingen. (X 07. 515). Herbenoemd worden de aftredenden nl. de h.h. D. Zuiderbaan, voorzitter, U. Sijtenia K. Breeuwsma, allen met 15 st. Punt X. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen Inzake onderzoek van de voorgestelde wij ziging der begroting van het Old Burger Weeshuis voor 1933. (Bijlage 88; dosslerno. 1.842.73(14)). Het rapport vindt men in ons vorig nr. Z. h. 6. wordt conform besloten. Punt XI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen betreffende de verlies- en winstrekening over 1933 en de balans per 31 December 1933 van het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 89; dosslerno. 1.842.73(13)). Het rapport vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt conform besloten. Punt Xll. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse aanbesteding van het verbouwen van het kantoor van den gemeente-onlvanger aan O. de Vries te Sneek. (Bijlage 00; dosslerno. X 07.552). Het voorstel vindt men in ona vorig nr. Z. h. s, wordt conform besloten. Alsnu zijn aan de orde de gestelde vragen. De heer VanderVeenzal gaarne het woord voeren nadat B. en W. inlichtingen op zijn schriftelijke vragen hebben ge geven. De heer Boeijenga had een onderhoud met enige ver tegenwoordigers van de Chr. Besturenbond, die deze klachten overbrachten. Is het juist, dat er lonen uitbetaald worden van f9 A i*lO, terwijl anderen f 14 halen? Sommige lonen zijn dan wel zeer laag. Het verschil zou, naar spr. vernam, veroorzaakt worden -door het feit dat er grond moest worden verplaatst, doch dat de verwerkte hoeveelheid niet groot was, omdat deze grond moeilijk te verwerken was, daardoor zouden bepaalde lonen zoo laag gebleven zijn. Deze klachten zijn ook ter kennis van de Heidemaatschappij gebracht en heden zou een vertegen woordiger dier mij. voor een onderhoud te Sneek komen. Spr. verzoekt B. en W. een onderzoek in te stellen en even tueel maatregelen tot verbetering, der tarieven te nemen; een loon van f9 A f 10 is te laag, ligt beneden de steun en is niet te verantwoorden. De V o o r z. leest nu het antwoord van B. en W. op deze vragen: De zaak waarover de gestelde vragen lopen, had reeds de aandacht van Burgemeester en Wethouders voordat deze vra gen in hun bezit waren. Er zijn en worden enkele maatregelen overwogen om mis standen zo enigszins mogelijk tegen te gaan en te voorkomen. Zijn beslag heeft een en ander nog niet geheel gekregen. Met het oog hierop wensen Burgemeester en Wethouders op grond van art. 14 van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van de raad de beantwoording uit te stellen tot de eerstvol gende vergadering. De V o o r z. zegt nog, dat de resultaten van het onderzoek- der Heidemaatschappij nog niet bekend zijn. De heer B o e ij e n g a: Indien mocht blijken, dat de klachten juist zijn, ligt het dan in de bedoeling dat B. en W. terstond maatregelen nemen en dat dan aan de raad meedelen? De Secretaris zegt dat dit toch duidelijk uit het ant woord van B. en W. blijkt. Eventueel gebleken onbillijkheden zullen, misschien zelfs met terugwerkende kracht, worden op geheven. B. en W. onderzoeken de zaak nog. De heer Boeijenga: Dit maakt de toelichting wat dui delijker. Spr. dankt voor de inlichtingen. De heer Van der Veen heeft voor zich zelf het gevoel gericht aan tuinen en boomgaarden. Tijdens de bui, die ongeveer tien minuten aanhield vielen hagelsteenen ter grootte van kleine kippeneieren. Zeer vele groententuinen en druivenkassen zijn totaal vernield. Aan het aan de boomen hangende fruit is groote schade aangericht. Volgens de voorloopige schatting zou de schade ten minste f 50.000 bedragen. maakten, te IJJmuiden. ,Te kwart .voor vier reeds voer het schip de (haven biin- nein. .Behalve het personeel, dat dienst deed, was niemand op de sluis aanwe zig. Óimi half vijf iwerd de „Tabinta” ge schut en langzaam voer het schip ver volgens naar Amsterdam. Te 8.06 werd de Hemibrug gepasseerd en te ruim 9 uur arriveerde de „Tabinta’1 voor het emplacement van de StoomvaarCmy. „Nederland". Opitrent de aankomst van de Konin gin en de Prinses wordt uit Amsterdam nader gemeld i Aan de Hambrug stonden menschen om liet schip te begroeten. Aan de grens van de gemeente nam de haven dienst de taak van den havenmeester van Iijmuiden over om het vaarwater vrjj te houden. Toen eenmaal de Rem- brug was gepasseerd, werd het op het vroege morgenuur reeds levendiger op het water. i 1 Bij de petroleumhaven kwam de ge- pavoiseerde .„Prins Hendrik” van de Alkmaar Packet het zeeschip tegemoet. Naar schatting waren meer dan duizend man aan boord, hoofdzakelük leden van He Christelijke Oranjevereeriiging. ,De mudek van het Chr. Muziekgezel schap zette het Wilhelmus in, dat door D 1 n s d a g.s te Woudsend, Heeg, Nljezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, TJerkgaast, Spannen burg, Poppingawler, Warns, Rauwcrd Controle op de oplaag toegeataan. allen krachtig werd meegezongen. H.JVL, vergezeld van de Prinses, ver scheen toen aan dek en nam al wui vende de hulde in ontvangst. Eenige ©ogenblikken later verscheen H.M., die geheel in het wit was gekleed, op de brug om ook van de „Alkmaar’’, even eens bezet met een groot aantal passa giers, de huldebetuiging te ontvangen. Om negen uur arriveerde de „Tabin- af” bij de etablissementen van de iStoomvaartmy. „Nederland” aan de Ja- vakade. i Nadat H. M. zich enkele oogenblik- ken ‘had onderhouden met den burge meester, schreed zij door de loods naar buiten, waar een daverend hoera op steeg uit de menigte, die zich daar had verzameld. Het Wilhelmus weerklonk, terwijl de vorstelijke personen in de auto’s stapten om naar .Den Haag te rjjdeiK Om kwart over elf kwam de Konin gin met de Prinses voor het paleis aan. Harteljjk werden beiden door het pu bliek begroet. Gevolgen van een hagelbui. Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft zich tijdens een onweer boven Haamstede een hagelbui ontlast, die groote schade heeft aan- VEROADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 10 SEPTEMBER 1*934, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Slkkea. Aanwezig alle (15) leden. De heer Boeijenga vraagt en verkrijgt verlof om na be handeling der agenda de volgende vraag tot B. en W. te mogen richten: Kan bij de uitvoering van de doortrekking van de wandelweg bij wijze van werkverschaffing voor de berekening van het loon niet een andere maatstaf worden aangelegd dan in de afgelopen week heeft plaats gehad? De heer Van dor Veen krijgt dezelfde vergunning voor do volgende vragen: 1, Hebben Burgemeester en Wethouders kennis genomen van de lage lonen, gevolg van de te lage tarieven, in de werk verschaffing aan do wandelweg, zodat velen blijven beneden de crisissteun? 2. Hebben Burgemeester on Wethouders reeds maatregelen genomen hierin verandering te brengen? Aan de orde iM: Punt I. Ingekomen stukken: a. Begroting van de Handelscursus van de Vereniging „Middenstand” voor 1935. (1.851.35.07-2). Voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van het Centraal Drankweer Comité te Sneek, houdende verzoek niet mede te werken aan verruiming van de vcrkoopgelegcnheid op Zondag, voor zoveel slij terijen van sterke drank aangaat. (1.838.1), Gevoegd bij de stukken betrekking hebbend op de nieuwe verordening betreffende de winkelsluiting. Punt II. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de strafverordeningen. (X 07.515). Herbenoemd worden de aftredenden nl. de h.h. G. L. Dok- kum, J. de Groot en E. Siemensma, allen met 15 st. Punt III. Benoeming van drie leden In de Commissie voor de gemeentereiniglng, (X 07.515). Herbenoemd worden de aftredenden nl. de h.h. F. Blok, P. van der Veen en A. Hogeveen, allen met 15 st. Punt IV. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de openbare werken. (X 07.515). Herbenoemd worden de aftredenden nl. de h.h. F. Blok, J. de Groot en O. L. Dokkum, allen met 15 st. Punt V. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-eigendommen. (X 07. 515). Herbenoemd worden de aftredenden nl. de h.h. W. Hoekstra, M. Oppenhuizen en A. Smeding, allen met 15 st. Punt VI. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeentelijke woningbouw. (X 07.515). Herbenoemd worden da aftredenden nl. de h.h. A. Smeding, M. Oppenhuizen en E. Siemensma, allen met 15 st Punt Vil. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeentebedrijven. (X 07.515). Herbenoemd worden de aftredenden nl. de h.h. F. Boeijenga, P. Th. Potma en U. Sijtema, allen met 15 st. Punt VIII. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de uitvoering van de reclame-verordening. (X 07. 515). Herbenoemd worden de aftredenden nl. de h.h. W. Hoekstra, A. Hogeveen en K. Breeuwsma, allen met 15 st. dat als het zo met de werkverschaffing gaat, de vraag over weging verdient: moet de werkverschaffing blijven doorgaan of moeten we geen werkverschaffing meer hebben. Als men met het nemen van maatregelen bedoelt de tarieven eventueel slechts enkele centen te verhogen, komt men ook nog niet tot een schappelijk bedrag. Van de 35 mensen in deze werk verschaffing was er de vorige week niemand van hen, die in tarief werkten, die het tot het uurloon bracht, dat in de ver gadering van 30 Juli werd medegedeeld. Wij hebben ons des tijds niet verzet tegen deze werkverschaffing, maar leefden in de hoop, dat de tarieven zo gesteld zouden worden, dat min stens het uurloon zou worden gehaald, dat nu op 29 cent is gesteld. Van deze 35 werklieden zijn er 6 die niet in tarief werkten, de andere 29 hebben geen van allen het uurloon be reikt. Sommigen bleven beneden de steun en maakten f9.82, dus nog geen 2 dubbeltjes per uur en ze werkten 50 uur in lang geen lichte arbeid. Andere lonen waren f 10.05 en f 10.36 en enkelen gingen er boven uit, en maakten dus 20% ct. per uur. We konden ons de vorige week de verontwaardiging dezer arbeiders begrijpen en achten het een schandaal, dat men met 20 ets. per uur naar huis gaat. Wie is nu verantwoordelijk voor deze tarieven? B. en W., de opzichters der gemeente of de opzichters der Heide-maat- schapplj? In het laatste geval vraagt spr.: moet de gemeente genoegen nemen met deze opzichters. Uit het feit dat geen enkele arbeider liet uurloon haalde, blijkt dat de tariefberekening fout is en men Hierin zeer ernstig tekort is geschoten. Spr. hoopt dat B. en W. een goed onderzoek zullen instellen en als blijkt, dat de gemeente niet in staat is het werk zelf te overzien, de Heidemaatschappij zal worden gevraagd andere opzichters aan te stellen. De Vo orz.: Wij schorten ons oordeel op tot het onderzoek volledig is en kunnen daarom nu niet antwoorden op al deze vragen, die de heer Van der Veen belieft te stellen, die ook allerlei cijfers noemt. Maar wij willen deze zaak niet eenzijdig bezien, doch moeten van alle zijden inlichtingen hebben. Wij zijn trouwens geen baas over de tarieven, daar deze door den minister bepaald worden. Spr. belooft echter een grondig onderzoek en opheffing van onbillijkheden welke er zullen blijken te zijn. De heer Breeuwsma zegt dat het feit dat er zoo weinig verdiend wordt hoofdzakelijk het gevolg is van de kleibodem, die breekt in een droge zomer slecht af en deze grond is dus uiterst moeilijk te verwerken. De Voorz.: Wij zullen deze zaak onderzoeken en de resul taten zullen de raad worden meegedeeld. De heer Smeding acht de lonen ook veel te laag en zou wensen dat men het rouleringssysteem zou toepassen. De heer Van der Veen meent enige geprikkeldheid in het antwoord van den Voorzitter aan spr. te-hebben ontdekt. Spre kers cijfers zijn door de organisaties verstrekt, daaraan valt niet tc tomen. Er is geen reden tot geprikkeldheid voor den Voor zitter, wel voor die mensen, die f9.82 thuis brengen. Als een enkele een dergelijk loon maakte, zou het aan den-arbeider kunnen liggen, maar als allen het uurloon niet kunnen halen, is het duidelijk, dat het niet aan de arbeiders ligt. Waarom wordt een klein gedeelte wel in uurloon gezet en de anderen niet? De Voorz. zegt, dat zijn geprikkeldheid te begrijpen is als men er aan denkt, dat de heer Van der Veen de fout direct zoekt bij de gemeente of de Heidemaatschappijdaar is net zoo min reden voor ais dat spr. de arbeiders zou beschuldigen. We zijn wat gehandicapt door den minister. De heer B o e ij e n g a: Het is onze bedoeling niet onze mening aan B. en W. op te dringen, doch wij geven alleen onze eigen opinie. Er worden ook al opmerkingen vernomen, dat er niet genoeg gepresteerd wordt, dat men niet vergeten moet dat deze mensen maanden werkloos waren en dus een trainings- tarief op zijn plaats is enz. Spr. hoopt op spoedige resultaten van het onderzoek. De Voorz.: We zullen ons best doen. Kerknieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de canaidaat P. -jtrStBpert van de Leldsche Universlteit wo nende te Sneek. 6e klasse: 16 M’. B. 1. Louisa, van R. Moedt te Sneek; 2. Komeet, van Jan Visser te Ijlst; 3. Griet, van J. v. d. Werf te Sneek; 4. Nylhoars, van G. R. Bloembergen te Nieuw-Beets; 5. Jo, van W. Talman te Leeu warden. 7e klasse: Vrijbuiters. 1. Windekind III, van J. Vrolijk te Sneek; 2. Störtebeker, van R. de Vries te Leeuwarden. 8e klasse: Schouwen, niet grooter dan 4.75 bij 1.42 M. 1. Wetterröt, van B. Grasso te Akkrum; 2. Trio, van H. van Sluis te Ak krum; 3. Drie Gebroeders, van B. Henstra te Akkrum; 4. Jonge Lieuwe, van Chr. Schouwstra te Akkrum. 9e klasse: Schouwen, niet grooter dan 5 bij 1.38 M., niet met; losse boeisels, getuigd met sprietzeil, lengte voorlijk hoogstens 3.60 M., maximum leeftijd bemanning 16 jaar. 1. Wetterwille, van P. Smit te Roordahuizum; 2. Snip, van Klaas Mulder te Grouw; 3. Swalker, van J. de Vries te Grouw. De Koningin en de .Prinses van haar vacantiereis terug. Gistermorgen vroeg zyn H.M. de Ko ningin en H.K. Prinses Juliana van haar reis naar Noorwegen in ons land teruggekeerd, i l Vroeger dan werd verwacht arriveer de de „Tabinta” van de Btoomvaartmu'. „Nederland”, a,an boord van welk schip de vorstelijke personen de thuisreis GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martlnlpleln en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschcn U’/i en 12!4i uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 711 Sept. 1934: Sinclair vat; dameshandschoen; ceintuur. Aanwezig en te bevragen bil de navol gende Ingezetenen, onderstaanae voorwer pen, als gevonden aangegeven op 711 Sept. 1934: rijwlelbelastlngmerk. Brandsma, Korte Veemarktstraat; rijwlelbelastlngmerk, Verwer, Oostcrdljk 12; nond, S. Cnossen, Lljnbaansbuurt 19; hond, B. Visser, Ubbo Emmlusstraat 1heercnrljwlel, O. ten Cate, Prinsengracht 23; portefeuille, P. v. Manen, Kluosterstr. 30; mondharmonica, Joh. Vis ser, Franekervaart 8; discusschijf, Belntema, Westersingel 1; schoolétul. L. de Haan, IJ1- sterkade 9; rijwlelbelastlngmerk, Eleveld, Parallelweg 49; zwempak, J. v. d. Berg, le Nieuwe Selfhelpstraat 3. Mej. A. A. Vrolilk Deventer voor het analyi 1 i BIOSCOOPNIEUWS. In de B los oo op bijdeWaag blijkt dat „De Twee Weezen" als film niet minder sterk een beroep doet op de belangstelling van het publiek' dan het weleer als tooneel- stuis deed. Deze groote belangstelling vloeit niet alleen voort uit de sterke romantiek van dit drama, doch vooral ook uit het prachtige spel van de hoofdfiguren. Zoo geeft Yvette Guilbert een onvergetelijke creatie van vrouw Frochard en speelt Renée Saint Cyr knap de Henrietterol, evenals Emmy Lynn de Sravln. Gabriel Gabrio speelt Jacques even overtui gend als Francey de rol van Pierre, terwijl Jean Martinelli een goede Roger geeft. In P y a m a. Volle zalen zijn tegenwoordig bij uitvoe ringen uitzonderingen, maar zoon uitzondering is het dan Zondagavond geweest voor de Harmonie, en een uitzondering welke te meer de aandacht verdient ómdat het een tweede uitvoering betrof. Het Grand Theater Operette Gezelschap heeft er een herhaling gegeven van het in de kermis opgevoerde „In Pyama” en ook nu ia het weer een onbedaarlijk lach succes geweest. Destijds hebben we het een en ander over stuk en spel geschreven, en we zouden slechts in herhaling vervallen als we het nu weer dadenook nu maakten vooral Harry Boda en Piet Köhler deze op voering tot een daverend succes. Toen Zondagmiddag de dames J. Postma en S. Oppenhuizen op het Sneekermeer aan het kanovaren waren, daalde in haar nabijheid een luchtballoanetje waaraan een kaartje was bevestigd. Bij nader onderzoek bleek het ballonnetje op 3 Sept. j.l. te Brussel opge laten te zijn door het Comité des Expositions de la Radio-Electrioité, 59 Avenue Fonsny. Op verzoek van genoemd comité is het kaar tje naar België teruggezonden. Aan de vinder van 't ballonnetje zal een prijs worden toe gezonden. Zeilwedstrijd „Frisia” Grouw. De uitslag is als volgt: le klasse: Kiel- en middenzwaardjachten niet langer dan 7.10 M.: 1. Sperwer, van H. Geveke te Leeuwarden; 2. Carmen, van H. C. Geveke te Leeuwarden; 3. Li, van dr. W. B. van der Meer te Leeuwarden. 2e klasse: 16 M’. A: 1. Tjerk Hiddes, van W. Hoekstra te Baard; 2. Ünrêst, van A. Postma te Sneek; 3. Gretha, van P. Sijperda te Sneek; 4. Sip, van E. Zljlstra te Bergum; 5. Diana, van H. Buisman te Leeuwarden. 3e klasse: Bergumermeerklasse. 1. Kame leon, van W. Boomstra te Sijbrandaburen; 2. Swealtsje II, van J. R. de Jong te Sijbran daburen; 3. Pirate, van J. de Wilde Jr. te Sneek. 4e klasse: Tjotters 4.70 bij 1.70 M. 1. Eva, van J. de Wilde te Sneek; 2. Brasem, van P. v. d. Laan te Sneek. 5e klasse: Larken. 1. Tramp II, van G. de Boer te1 Leeuwarden;; 2. Arrow, van Benno Gros Dz. te Leeuwarden; 3. Boekanier, van H. J. Beekhuis te Sijbrandaburen. Ongelukken. De 17-jarige mej. A. Gaal wandelde Zon dagavond met twee vriendinnen op den rijks- straatweg te Willemsoord terwijl twee auto’s elkaar passeerden, werd zij door de portier- kruk van een der auto’ gegrepen en tegen den grond geslagen. De slag was zóó hevig, dat zij korten tijd later overleed. De auto is voorloopig in beslag genomen. Zondagavond 7 uur reed een vrachtauto bestuurd door den heer Albert Koning uit Zandvoort te Soestduinen in een bocht van den weg tegen twee boomen, welke op den grond afknapten. De naast hem zittende passagier A. Flipse eveneens uit Zandvoort —werd zwaar ge wond en werd, na door dr. Rinse uit Soest voorloopig behandeld te zijn, overgebracht naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amers foort. Bij aankomst bleek hij te zijn over leden. De auto was zeer zwaar beschadigd. De chauffeur is in hechtenis gesteld. I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1