Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat alt 3 bladen. Tiny Carteret ii knapt cdlas No. 100 Eerste Blad Wave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 15 September 1934 50e Jaargang 1 l o» FEUILLETON OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worde» In beide bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. VERTROKKEN: verdenking' op zich geladen had’; hij vroeg SAPPER 49. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN IN DE MAAND AUGUSTUS 1934. Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid:- V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. door Luurtske Tromp, echtgen. van Willem Frede- rik van Oyen, z. b., van Stationsstraat 15 naar Den Haag, Malakkastr. 65; Gerrit v. d. Horst, kapper, van Galigastraat 6 naar Warns N. 62; straat 87; *Durk Reis, z. b., van Frederik Hen drikstraat 56 naar Utrecht, Makassarstraat 75; Elisabeth Dijkstra, z. b., van Oppenhuizerweg 80 naar Zetten, Christine Hermineschool; Cornelia Schipper, liefdezuster, van Leeuwarderweg 32 naar Culemborg, St. Barbara-Ziekenhuis; Maria Hendrika van de Sande, onderwijzeres, van Leeuwarderweg 32 naar Rotterdam, van Olden- barneveldstraat 27. waren. „Vierhondervijftig kilometer tot aan de grens,” had hij gemopperd, „en dan nog tweehonderd verder.” „Welnu, dat was alles wat ik uit hem kon krijgen, zoodat ik wéér’op mijn fiets stapte en naar mijn kamers terug reed. Nu wil het toeval, dat ik een kaar ten verzamelaar ben, en over die gekke boodschap en de opmerkingen van den chauffeur piekerende, besloot ik een van mijn kaarten te ftemen en die eens t!e bestudeer en. En ik geloof waar lijk, dat ik de boodschap opgelost heb; ik meen stellig gevonden te hebben wat ze beteekende.” „Wat was dan uw gevolgtrekking vroeg Tiny, nieuwsgierig. „Ten eerste, sir, hun uitgangspunt door de Porte de la Gare. Dat is de poort, die men door moet voor de rich ting Dijon, en vervolgens naar Zwitser land.” Hij hield opl, om zijn woorden beter te laten inzinken, terwijl Tiny zijn ziel1 in lijdzaamheid bezat. „Ten tweede,” ging het mannetje voort, „ligt de Zwitsersche grens juist ongeveer vierhonderdvijftig kilometei van Parijs.” 6,vBij Jupiter I” riep Tiny, zich Ronalds woorden in Lausanne herinnerende, „ik geloof dat u gelijk hebt.” „Welnu, sir, als ik tot zoover gelijk heb, heb ik alles opgelost. Brigue, of het Zwitsersche eindstation van den Simplontunnel, ligt ongeveer tweehon derd kilometer verder. Het wordt op twee manieren gespeld Brigue en Brieg.” geweten sgeld. Bij den Ontvanger der Directe be lastingen enz. te Sneek werd ontvan gen f 10.wegens gewetensgeld. Avond-N ijverheidsschool. Wij vestigen de aandacht op de in schrijving van leerlingen voor de Avondnijverheidsschool op Maandagen Dinsdag e.k. (Zie adv. in dit num mer). Het doel van deze school is, om ook de jongens die bij een patroon in de leer zijn, de voor hun vak noodige ken nis van „vakteekenen” bij te brengen. Tevens wordt onderwijs gegeven in na tuur- en werktuigkunde, Ned. taal, wis kunde en rekenen. Wij raden daarom ieder, die belang stelt in een goede vakopleiding, zich tij dig aan te geven. Ook zij, die om welke reden dan ook, nog geen patroon heb ben, doch van plan zijn een ambacht te leer en, moeten niet nalaten nu reeds met de lessen beginnen. De Lutine-schatten. De werkzaamheden bij de Lutine hebben een vlot verloop. Woensdagavond heeft de toren bijna de kleilaag bereikt, waaronder de Lutine zich bevindt, zoodat men spoedig met de opruimingswerkzaamheden hoopt te kunnen beginnen en men op de plaats kan komen, waar men denkt dat het goud zich zal bevinden. INGEKOMEN: •Wilhelmina Jacoba Bijl, echtgen. van Luite van der Zee, z. b., van Ned. Indië naar Willem Lodewijkstraat 3; Hendrik J. C. L. Vierkant, kapper, van Winterswijk naar Oosterdijk 45; Siemon Koster, z. b., van Huizum naar Kruize- broedërstraat 2; *Fokke Stokker, metaalslijper, van Leeuwarden naar le Steenklipstraat 77; •Sjoerd Bruggenkamp, venter, van Bolsward naar Boschstraat 14; Gepkje Stellingwerff, z. b., van Voorburg naar Willem Lodewijkstraat 27; Aaltje de Jong, echtgen. van Friske van der Zee, z. b., van Sijbrandaburen naar Willem de Zwij- gerstraat 37; Marijke van der Valk, hulp in de huishouding, van Zwolle naar 2e Oosterkade 12; Inne de Rapper,, horlogemaker, van Zwolle naar Kerkgracht 3; Friske van der Zee, boerenknecht, van Uitwellingerga naar Willem de Zwijger- straat 37; *Trijntje Joma, echtgen. van Doede Zoodsma, z. b., van Leeuwarden naar 2e Steen klipstraat 11; *Wouter Bruinsma, zinkwerker, van Joure naar 2e Zomerrakbuurt 44; *Jan Swart, filiaalchef, van Amsterdam naar Leeu wenburg 6; Maria A. J. van der Kallen, onder wijzeres, van Hengelo (O.) naar Grootzand 6; Antje van der Heide, dienstbode, van Hommerts naar Franekerkade 4; Ruurdtje Bergsma, echt gen. van Johannes de Vries, z. b., van Akkrum naar Napjusstraat 52; Janna Schotanus, huis houdster, van Harich naar Verl. Westersingel 25; •Willem Evert Vliegenthart, hoofd Montessori school, van Haarlem naar Parallelweg 15; Pieter Hiemstra, kapper, van Hardegarijp naar Ernst Casimirstraat 14; Clasina Elisabeth Ottevanger, echtgen. v. Boele Staal, z. b., van Onstwedde naar Parallelweg 47; Grietje Salverda, winkel juffrouw, van Leeuwarden naar Kruizebroeder- straat 83; Maria Dirkje Essers, wed. van Arnol- dus Banning, z. b., van Alphen a. d. Rijn naar Leeuwarderweg 60; Geert Geerts, tuinbouw kundige, van Ede naar Bloemstraat 2; Jacob Vellinga, typograaf, van Ijlst naar Napjusstraat 34; Geertruida Antonia Camp, onderwijzeres, van ’s Hertogenbosch naar Leeuwarderweg 32; *Sjirk Schotanus, broodventer, van Oppenhuizen naar 3e Zomerrakbuurt 22; *Willem Kuipers, los arbeider, van Woudsend naar 2e Selfhelp- straat 2; *Sape Douma, venter, van Leeuwarden naar aan boord Sperkhemmeropvaart; Antje Baarda, echtgen. van Jacob Vellinga, z. b., van Menaldum naar Napjusstraat 34; Willemina Begemann, z. b., van Meppel naar Kloosterstr. 32; Afke Adema, dienstbode, van Workum naar 3e Selfhelpstraat 14; Alida Romkjen van der Zee, z. b., van Groningen naar Prinsengracht 3. De noodlottige hond. Gistermorgen zijn de gebroeders Vroege uit /Doorn, toen zij met hun motor op de Kerkewijk te Veenendaal reden, over de kop geslagen, doordat zij over een hond, die plotseling voor ’t motorrijwiel kwam, reden. J. V., die op de duo zat, kreeg zeer ernstige verwondingen. Hij is in vrijwel hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te' Ayierongen overgebracht. Zijn broer kreeg lichte ver wondingen. af verdenking op zich geladen had'; hij had met den concierge staan praten, voordat Tiny daar kwam. Hij zou zich evenwel aan den regel houden. geen onbekende slaapgenootenzij, die ge baard waren, zeker niet. „De taxi staat voor, sir,” zei de con cierge, en de laatste woorden, die Tiny bij zijn verlaten van het hotel opving, waren: „Een auto voor meneer.” r De trein was niet vol, en het viel herd met moeilijk om een hoekje in een ■eerste-Jdasse coupé te vinden. Met voor bedachten rade koos hij een comparti ment, dat niet lèeg was; hoewel hij geen plan tot slapen had, wilde hij geen enkelen voorzorgsmaatregel verzuimen. En zelfs bij de stoutste verbeeldings kracht kon iemand, die al in een wille keurig uitgekozen compartiment plaats genomen bad, onmogdijk de hand in de onderhavige zaak! gehad Ihebben; di\i samenloop van toevalligheden zou dl te buitengewoon zijn. Hij koos zich een hoekje naast den corridor, en juist toen de trein zich in beweging zette, onderging hij een klei- nen schok. Bij de schuifdeur van het volgende compartiment stond Baard mans, Weliswaar als hij de zaak kalmi beschouwde, was daar niets on natuurlijks aan. De concierge had al laten dooorschemeren dat de man voor-* nemens geweest was met dezen trein-te reizen, 'en waarschijnlijk had hij in den. slaapwagen geen plaats meer kunrieh krijgen. Dat was logisch geredeneerd, maar toch - 20 JAAR LANG DE „DAGELIJKSCHE DOSIS” GENOMEN OM VRIJ VAN RHEUMAT1EK TE BLIJVEN, Toen zij 58 was, had deze vrouw rheu- matische pijnen. Ze nam Kruschen Salts om ze kwijt te raken. En hier is zij nu nog steeds vrij van rheumatische pijnen nog steeds trouw aan de dagelijksche dosis Kru schen Salts, wat zij nu twintig jaar lang genomen heeft. „Het doet mij genoegen U te kunnen ver tellen”, schrijft zij, „dat ik meer dan 20 jaar lang Kruschen Salts neem eerst in En geland en toen hier zeven jaar lang. Ik be gon er in Engeland mee tegen rheumatische pijnen en vond dat het me zoo goed deed, dus ging ik er mee door. Sinds ik hier ben, heb ik nog geen rheumatische pijnen gehad. Ik ben nu 78 jaar, en zal doorgaan Kruschen Salts te nemen zoolang ik leef, juist de kleine dagelijksche dosis als opgegeven”. Mevr. E. H. Indien de afvoerorganen niet behoorlijk functionneeren, zullen afvalstoffen zich in het lichaam ophoopen, welke de gezond heid ernstig kunnen schaden, o.a. het urine zuur, waardoor meestal rheumatische pij nen ontstaan. De „dagelijksche dosis” Kru schen Salts spoort de afvoerorganen tot ge regelde werking aan, zoodat alle schadelijke stoffen uit het lichaam worden verwijderd en zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. Hij Jspelk op zijn horloge. „Precies half negen, Mr., Carteret. Er gaat een trein om 9.10. Als u voort maakt, kunt u die halen.” Tiny voerde een ©ogenblik een twee strijd. Was het de waarheid, öf alweer een deel van zoo'n streek? Toen was met een schouderophalen zijn besluit genomen. AlleSt was beter dan hier in het Majestic te blijven. „Ik ben u hoogst erkentelijk,” zet hij, zijn hand uitstekende. „Ik vertrek on- middellijk.” Hij spoedde zich naar het kantoor tje van den concierge oml zich omtrent het vertrekuur van den trein te verge- wïssen, en bestelde zijn kamer af. Een Franschman met een zwart punt baardje hield een heftige woordenwis seling, maar ging beleefd op zij, toen Tiny naderde. „9.10, monsieur, dat is juist. Zal ik een taxi voor u roepen?” De portier gaf een bevel aan een chasseur. „Wenscht u in een slaapwagen te rei zen?” De concierge zweeg, toen de Fransch- man een opmerking maakte. „Omdat, sir, als dat zoo is,” ging hij daarna voort, „deze heer voorstelt om een compartiment met u te deelen.” „Ik dank je wel,” zei Tiny ijzig. „Ik verlang in géén geval een slaapwagen.” Hij moest van slaapwagens niets meer hebben, bedacht (hij, tenzij hij zijn mede reiziger kende. En een Franschman met een puntbaardje kwam hem onder de gegeven omstandigheden als een verdacht individu van het eerste water voor. Niet natuurlijke, dat deze man Clara Weissenbach, echtgen. van K. J. Mast, z. b., van Maria Louisestraat 1 naar Huizum, Hobbemastraat 56; Jeltje Bootsma, dienstbode, van IJlsterkader 60 naar Bolsward, Franeker- eind 16; Pieter de Jong, kellner, van Smids- buurt 2 naar Leeuwarden, Wirdumerdijk 43; Jo hannes Anten Kruiderink, tekenaar, van Jan van Nassaustraat 19 naar Delft, van Saenredamstr. 10; Heertje Horjus, etaleur, van Kleinzand 72 naar Groningen, Jozef Israëlstraat 25; *Jan van der Zee, winkeldief, van Willemstraat 24 naar Hoorn, ’t Keern 39c; Elisabeth J. M. de Jong, echtgen. van Johannes B. Rietveld, z. b., van Harinxmakade 25 naar Nijmegen, Dobbelmann- weg 110; Siemon Hendrik Gerritsen, 4e stuur man grote vaart, van Bolswarderweg 13 naar Batavia; Aaltje Wispelweij, dienstbode, van Zuidend 40 naar Workum, Nieuwe weg G 5; Hinke yan der Goot, dienstbode, van Ooster dijk 67 naar Ijlst, p.a. J. H. van der Goot; Hiltje Jaasma, winkeljuffrouw, van Singel 25 naar Zaandam, Kweekerstraat 15; Jan Maurits Flapper, kapper, van le Badhuisbuurt 11 naar Groningen, Meeuwenderweg 66; •Hielke Mul der, metselaar, van Ged. Neltjeshaven 38 naar Heer (L.), Steegstraat 6; Johanna Maria Bel- jon, winkeljuffrouw, van Leeuwarderweg 4 naar Lemmer, Turfland; Lucia Alida van Wettum, z. b., van Frederik Hendrikstraat 55 naar Arnhem, Roermondsplein 36; Cornells Bergsma, kapper, van Oosterdijk 45 naar Dokkum, Woudpoort D 108; *Jan Hottinga, z. b., van Geeuwkade 26 naar Oppenhuizen; Martha Dragstra, dienst bode, van Kloosterstraat 22 naar Breezand Narcissenstraat 5; Elisabet Bot, liefdezuster, var Stationsweg 3 naar Hilversum, Boschdrift 96 Alida Bouma, hulp i. d. huish., van Gijsbert Ja- piksstraat 4 naar Hilverean', Gerard Doulaan 5; Clemens August Stockmann, z, b., van Kruize- broederstraat 89 naar Hoorn, Bonifacius Missie huis; Trijntje Drost, dienstbode, van Kleinzand 46 naar Harlingen, Zuiderhaven 55; Wiepkje Grasman, dienstbode, van Kleinzand 16 naar Oudega (W.), no. 95; Klaas van der Veer, z. b., van Eenheid 1 naar Lunteren, Dorpstraat '4; Jacobus Jillings, koopman, van woonwagen n. Amsterdam, woonwagen; Regina Veltman. dienstbode, van Kleinzand 38 naar Franeker, Froonacker 7; Welmoedina Beekhuis, apothe- kers-assistente, van Waterpoortsgracht 24 naar Enkhuizen, Vijzelstraat 55; Anna Maria Postma, z. b., van Maria Louisestraat 6 naar Oudemir- dum 87; Johanna Gijzen, wed. K. Gaasterland, z. b., van Ernst Casimirstraat 3 naar Sleeuwijk 4(1; Geertje Visser, dienstbode, van 2e Selfhelp straat 20 naar Groenlo, Schoolstraat A 383; Trijntje Mulder, dienstbode, van Frederik Hen drikstraat 57 naar Amsterdam, Scheldestraat 56; Trientje Steigenga, z. b., van Waterpoortsgracht 14 naar Slochteren, Schaaphok, p. a. E. Wol- dendorp; Tietje de Boer, huishoudster, van Koopmansgracht 17 naar Nijland 137; Gerrit Willem den Boggende, kapper, van le Woud- straat 30 naar Leeuwarden, Noorderweg 10b; Boudina Henriette van der Vat, winkeljuffrouw, van Leeuwarderweg 61 naar Arnhem, Steen niets van; toen zag ik, dat de andere dame naar ons stond be kijken. Ik nam dus mijn hoed af, en sprong weer op mijn fiets.” „En heeft Tiny. „Hier is het, sir.” Hij gaf het aan Tiny, die het gretig gladstreek. Haastig daarop gekrabbeld, evenwel in een schrift, dat onbetwist baar dat van Mary was, las hij het en kele woordj'e „Brieg”. „Wat, voor den drommel, b'eteekent dat?” mompelde hij. ,„Och, Mr. Carteret,” hervatte de an der een weinig bedremmeld’, „laat mij u mijn verontschuldigingen maken, dat ik een onbescheidenheid beging. De geheele zaak was zoo vreemd, dat ik niet kon nalaten een eind verder van mijn fiets te stappen en het briefje te lezen. „Brieg”, zei ik tegen mezelf, dat is een rare boodschap. Ein na eeni- gen tijd stéeg ik weer op en reed te rug maar de auto was verdwenen. Nu ken ik toevallgi een van de wachters aan die poort heel goed ik ga ej dikwijls door en, door een ingeving gedreven, besloot ik een praatje met hem te maken. Afls geheel toevallig, bracht ik ons gesprek op dien grooten auto. „Het bleek, dat de chauffeur hemel en aarde verwenscht had, omdat Ihij die panne kreeg, want hij had zulk een langen rit voor zich. Mijn vriend zei mij, dat er nog een tweede chauffeur met dien wagen meereed, en de eerste chauffeur had opgemerkt, dat er voor zulk een tocht drie chauffeurs noodig „Nu, ik weet zelf niet hoe het kwam, maar ik keek toevallig om naar de dame, die in dien auto was blijven zit ten, en ik schrok. Zij zat mij strak na te kijken, en opeens maakte zij een raampje open en liet haar handtaschje op den weg" vallen. En mét opzet, §ir, er was geien sprake van toeval. Nu faerd mijn bevreemding natuurlijk nog grooter. 0p dat oogenblik liep ik met mijn fiefs aan de hand een eindje te rug, bleef staaji, jen gaf haar haar taschje terug. Zij nam het aan, en in hetzelfde oogenblik ‘voelde ik dat een verfrom meld briefje my in de hand gestapt “werd. „Mérci,” zied zy. „O, geen sprake van,” antwoordde ik. „.Gelukkig, dat u een Engelschman is,” mompelde zij. „Geef dat aan Mr- Cartenet Majestic Hotel. Er is ge vaar. Het is dringend.” „De Rugby-speler vroeg ik. „Dat is hij,” antwoordde zy en glim lachte tegen mij. „Ik dank u zeer -voor het oprapen van myn taschj'e.” Het eerste oogenblik begreep ik daar Zijn gezinnen. SAMENSTELLING RAADSCOMMISSIëN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter openbare kennis de samenstelling der raadscommissiën: le. Commissie voor de strafverordenin gen: Voorzitter: de Burgemeester. Leden: G. L. Dokkum, J. de Groot en E. Siemensma. 2e. Commissie voor de gemeente-reini- ging:. Voorzitter: J. A. Maseland. Leden: F. Blok, P. van der Veen en A Hogeveen. 3e. Commissie voor de openbare werken: Voorzitter: J. A. Maseland. Leden: F. Blok, J. de Groot en- G. L. Dokkum. y 4e. Commissie voor de gemeente-eigen- dommen: Voorzitter: de Burgemeester. Leden: W. Hoekstra, M. Oppenhuizen en A Smeding. 5e. Commissie voor de gemeentelijke woningbouw: Voorzitter: D. Zuiderbaan. Leden: A. Smeding, M. Oppenhuizen en E. Siemensma. 6e. Commissie voor de gemeentebedrij ven: Voorzitter: D. Zuiderbaan. Leden: F. Boeijenga, P. Th. Potma en U. Sijtema. 7e. Commissie voor de uitvoering van de reclame-verordening: Voorzitter: de Burgemeester. Leden: W. Hoekstra, A. Hogeveen en K. Breeuwsma. 8e. Commissie voor rekeningen en be grotingen: Voorzitter: D. Zuiderbaan. Leden: U. Sijtema en K. Breeuwsma. SNEEK, 14 September 1934. u dat briefje?” 1 L J t TOT 30 NOVEMBER 193 4 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERS- POORL GRATIS EEN PRACT1SCH GESCHENK NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1