Officieel Orgaan der Gemeente Sneek DE TROONREDE. Uitgave KIUZEBRM Co. Do. 101 Eerste Blad woensdag 19 September 1934 50e Jaargang' Dit No. bestaat uit 2 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. I Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Alle Advertenflën worden in beide bladen opgenomen Leden der Staten-Generaal. 1. 5. Allegro. Vrijdags te Hommerts, Jutrljp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), 4Jsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. ’s GRAVENHAGE, 18 Sept. H. M. de Koningin sprak heden in de vereenigde ver gadering der beide Kamers van de Staten Generaal de volgende troonrede uit: beursje met inhoud, P. Vrolijk, Oosterdijk 81; paar zwarte dameshandschoenen, H. T. de Boer, Westersingel 6; bril, Twijnstra, Ged. Pol 5; beursje met inhoud, K. Verma- den voorzitter, den heer Hazelhoff, uitge reikt met een woord van dank aan de schen kers der prijzen. In Augustus zijn 3408 ton boter ter waarde van f2.016.000 uitgevoerd, tegen 1695 ton ter waarde van f 1.340.000 in Augustus In deze tijden van zware beproeving, zoo voor het vaderland als voor mijn huis, mij wederom in Uw midden bevindende, is het mij een behoefte allereerst uiting te geven aan mijn warmen dank voor de treffende bewijzen van genegenheid en verknochtheid, die ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden ondervin den ook wij de gevolgen van de geestelijke en economische ontreddering, waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch-Indië is zeer zorg wekkend. Alle bedrijfstakken ondervinden den druk der tijden; vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waarmede wij economisch het nauwst verbonden zijn, doen voorts de vrees opkomen, dat nog zwaardere druk te verwachten is. Voortbrenging, handel en verkeer zoeken tastend den weg in de wanorde van de tal rijke en vaak meest onverwachte verschui vingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandig heden moet in het regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voor zichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de regeering hare overtuiging, dat moet worden gezorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastingen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de gren zen der beschikbare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken, zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het resultaat van onze politiek inzake de handelsverdra- gen niet geheel bevredigend is geweest en de vooruitzichten dienaangaande eer slech ter dan beter zijn, zal met handhaving van zooveel mogelijk van onzen export steeds grootere aandacht moeten worden geschonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisisregelingen zullen tot het strikt noodzakelijke worden beperkt en niet langer dan onvermijdelijk noodig worden gehandhaafd. Op verlaging van heffingen, uit deze 2. a. Wiegenlied. b. Du bist die Ruh. c. Standchen. 3. Tambourin. 4. a. Lenteliedje. b. Moet je varen. c. Ons lied van de zee. Adr. P. Hamers. Arc. Corelli, te Sneek; 5. Louise, van R. Moedt te Sneek. B.M.-klasse (3 deelnemers): L.Swealtsje II, van J. R. de Jong te Sijbrandaburen; 2. Pirate, van Chr. v. d. Zee te Sneek. Larken (6 deelnemers): 1. Utflecht, van S. Dijkstra te Sneek; 2. Sperwer, van J. Boomsma te Sneek. Schouwen (6 deelnemers): 1. De Jonge Marten, van S. Valkema te Oudega (W.) ’2. Anna, van J. Douma te Oppenhuizen. Tjotters (6 deelnemers): 1. Kabeljauw, van D. Visser te Langweer; 2. Eva, van Jac. de Wilde te Sneek. Vrijbuiters (3 deelnemers): 1. Winde kind III, van J. Vrolijk te Sneek; 2. Jet, van A. IJkema te Koudum. Gemengde klasse: 1. Andries van J. Ku- perus te Sneek; 2. Lies, van J. Duiker te Hommerts. De prijzen, bestaande uit luxe voorwer pen en medailles, werden na afloop door Nederlanders: in de casino’s verdrongen zij elkaar. De luchtroute van de K.L.M. naar Knocke heeft reeds den schertsnaam van de Gok-expres gekregen! Nog een andere ongunstige factor was ’t ontbreken van Duitsche badgasten, vroeger het grootste contingent onder de buitenland- sche bezoekers. Er ‘waren wel Duitschers op Schevenin- gen, maar niet van elders. Dit moet natuur lijk toegeschreven worden aan de bepalin gen ten aanzien van het mee te nemen reis geld e. d., die het voor het meerendeel van de Duitschers practisch vrijwel onmogelijk maakten ivoor een verblijf van eenigen duur in ons land te vertoeven. De wederkeerigheid is in dit opzicht ver te zoeken, want terwijl er om zoo te zeggen geen Duitscher naar hier is gekomen voor zijn vacantie, zat Duitschland vol met van reisreducties, goed- koope marken enz. profiteerende Nederlan ders. Van iedereen, die deze vacantie in Duitschland is geweest, hebben wij gehoord, dat hij er massa’s Nederlanders had aan getroffen. Ten aanzien van het vreemdelin genverkeer past Duitschland dan ook op ’t oogenblik een soort dumping toe, waarbij men maar een gedeelte betaalt van hetgeen men geniet. Nog iets anders over België is, dat men daar in de bedrijven een grootere mate van vrijheid heeft dan bij ons. Er bestaan min der beperkende bepalingen en men ziet er volstrekt geen bezwaar in met de beperkin gen, die bestaan, de hand te lichten. Wij her inneren ons zeer goed hoe de burgemeester van Blankenberghe ons eens uitgelachen heeft toen wij hem vroegen hoe laat het slui tingsuur in zijn gemeente was. Zijn ant woord was, dat hij zelf hotelhouder was en dat er dus in ’t geheel geen sluitingsuur be stond. Voor de exploitanten van de strandwinkels Sneeker Zeilchib. De Sneeker Zeilclub sloot Zondag het zeilseizoen met een vossenjacht voor zeil schepen en een balwerpwedstrijd voor mo- torbooten. Voor de vossenjacht waren 4 groepen samengesteld, ieder bestaande uit 1 vos en 5 jagers. De uitslagen zijn: le groep, vos Helena, van K. Vrolijk Hzn. Jager werd de Benan Prahoe van B. van der Heide. 2e groep, vos Dolfijn, van S. Vrolijk, jager werd Jack, van j. Pasma. 3e groep, vos Gretha, van K. Vro lijk Fzn., jager werd Corrie van A. van Gooi, van Hommerts. 4e groep, vos Henny, van M. Hendriks, jager werd Anali van E. Kus- sendrager. Balwerpen met motorbooten, 13 deelne mers: le pr. Jonge Piet, van P. Wieringa; 2e pr. Nymphaea, van P. Wagter; 3e pr. Tine, van E. Hazelhoff; 4e pr. Nixe, van H. v. d. Zee. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Wedstrijd Zeil vereen. Oud Hof. Zaterdag had op het Oud-Hof de laatste wedstrijd plaats van bovengenoemde ver- eeniging. Uitslagen: 16 Ma. klasse (16 deelnemers): 1. ünrêst, van A. Postma te Sneek; 2. Marie, van A. van Dijkte Hommerts; 3. Anali, van E. Kus- sendrager te Sneek; 4. Rosa, van A, Faber Vele gegadigden voor pachtbedrijven in de Wieringermeer. Uit betrouwbare bron verneemt de N. Rt. Ct., dat het aantal gegadigden voor de eer ste pachtbedrijven in de Wieringermeer bui tengewoon groot is. Honderden inschrijvin gen zijn binnengekomen uit alle deelen des lands. Er zijn er die een hoogere pacht bieden dan de vastgestelde. De directie zal na ingewonnen informaties tot toewijzing overgaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 !6 en 12 V2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1417 Sept. 1934: rijwielen; beursje; tabaksdoos; sleutel; witte kinder- muts. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen. als gevonden aangegeven op 1417 Sept. 1934: sleutel van melkkraan, G. v. d. Werf, Woudvaartkade 16; zak inh. snijboo- nen, Joh. Wierda, Zuidend 3; mantelcein- tuur, I. Faber, Koopmansgracht 35; zakkam in étui, Veldhuis, Oude Koemarkt; broche, Van der Zee, Frederik Hendrikstraat 47; j rx wrI!t1_ A— paar zwarte dameshandschoenen, H. T. Boer, Westersingel 6; bril, Twijnstra, nen, Prinsentjuurt 10; cypersch poesje, Klein, Singel; vulpen, J. Westerdijk, Zuid end 3a; grijs kindertaschje Stellingwerf, Wijde Burgstraat 8; rijwielbelastingmerk, H. Hoeksma, Hommerts; rijwielbelasting merk, E. Bootsma, IJlsterkade 60; regenjas, W. Nijboer, v. d. Heijbuurt 29. Beiaard-bespeling door den Stads-beiaardier Fl. H. A. van Bergen op Vrijdag 21 Sept. a.s. des avonds half negen. P rogramma: Französische Ouverture. Agostino Steffani. Fr. Schubert. J. Ph. Rameau. Jos. Reekers. Joh. J. H. Verhuist. In de Bioscoop b ij de Waag ver kondigt Louis Graveure met luider stem „Es gibt nur eine Liebe”. Deze film heeft veel van haar succes ongetwijfeld te dan ken aan de goede zang van dezen Ameri- kaanschen tenor, maar toch niet minder aan het uitstekende spel van Jenny Jugo, die langzamerhand haar zanger inpalmt en dit op alleraardigste, zij het voor den zanger soms eenigszins compromitteerendë, wijze doet. Ralph Arthur Roberts heeft ook een rol van beteekenis in dit stuk, en hij speelt die zeer geestig. Voorts nog als groot nummer in deze bioscoop: „Tex de Roekelooze”, een Wild- Westfilm met Lane Chandler, een film vol sensatie en spanning. Aan de Eerste Groninger Bakkersvak school is het diploma van de opleidings cursus voor banketbakkers o. a. uitgereikt aan den heer L. de Vries alhier. 1933. Naar Engeland ging 1840 ton voor f642.000; dus slechts 35 ct, per K.G., naar Duitschland 1335 ton voor f l.264.000, dat is 94 cent per K.G. Aan kaas is uitgevoerd 5915 ton ter waarde van f2.686.000, tegen 6402 ton ter waarde van f2.678.000 in Augustus 1933. De balans van het seizoen op Scheveningen. Hoewel Scheveningen nog geenszins ge sloten is er zijn zelfs nog tamelijk veel bezoekers en ook gasten in enkele hotels is het officieele seizoen ten einde, aldus schrijft de N. R. Crt. Voor wat de bedrijven van de Exploitatie Maatschappij betreft, is het rondweg een slecht seizoen geweest. Men schrijft het teleurstellende resultaat toe aan verschillende factoren. Als altijd is het weer daarvan de belang rijkste. In tegenstelling met 1933, een mooi badseizoen, is het dit jaar veelal koud weer geweest. De tweede ongunstige factor was, natuur lijk, de crisis. De koopkracht van het publiek is ten zeerste verminderd en het moet al een zeer druk seizoen zijn, wil men door de veel heid der bezoekers een vergoeding krijgen van wat er per hoofd minder uitgegeven wordt. In de ontvangsten van de badplaats heeft men alleszins duidelijk gemerkt, dat de draagkracht onder de bezoekers zeer ge slonken was. Als een staaltje van wat men er beleeft, lasschen wij het volgende, ons van volstrekt betrouwbare zijde meegedeel de geval in, dat in de Rotonde is voorge komen. Daar verschenen twee heeren, die een clïher bestelden met twee borden en van wie de eene de eerste helft van het menu opat, de tweede de laatste helft. Zooiets zou vroeger zeker niet voorgekomen zijn. En evenmin het in het Palais de Danse ont dekte geval van de twee jongelui, die ieder niet meer dan één whisky-soda hadden be steld en toch den heelen avond zaten te drinken. Hen gadeslaande bemerkte het per soneel, dat zij een flesch bij zich hadden en zich geregeld bijschonken. Dit behoeft natuurlijk geen crisisverschijn sel te zijn, het kan eenvoudig een staaltje van ongewone vrijmoedigheid wezen, maar in betere tijden had men het nog niet mee gemaakt. Een andere oorzaak van het verminderde bezoek is, volgens de zienswijze van de lei dende persoonlijkheden op Scheveningen, ’t i. gemis van de speelgelegenheid van verleden jaar. Een feit is, dat de buitenlandsche bad plaatsen, speculeerende op de verleden jaar opgewekte speellust, met verdubbelde kracht hier te lande op de groote trom geslagen hebben voor hun speelgelegenheden, die men overal rondom, behalve in Engeland, zelfs vlak over de {grens vindt. Dat deze reclame succes heeft gehad onder het Nederlandsche publiek, lijdt geen twijfel. Men kan het hoo- ren van personen, die bv. aan de Belgische regelingen voortkomende, blijft de aandacht der regeering onophoudelijk gevestigd. Voor Nederlandsch-Indië zal bij voort during worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de industrialisatie van dit deel van het rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk wor den bevorderd. Het is verheugend, dat in het afgeloopen zittingsjaar verschillende maatregelen ge troffen konden worden, die Nederland in nauwere economische aanraking brachten met Nederlandsch-Indië en Suriname; in die richting zal worden voortgegaan. Voor Curasao, waar de financieele en economische toestand de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen vrij gun stig kan worden genoemd, bleek de moge lijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aanwezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheid moet worden vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening herleefd is. De regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht met dit verschijnsel reke ning te houden bij de uitvoering van hare aanvankelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op eco nomisch gebied, gepaard aan verschillende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke verwarring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk, dat de regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de ze delijke volkskrachten en aan versterking van de eendracht des volks, opdat het vastbe raden stand houde te midden der beproe vingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het gezag der overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zullen met beslist heid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingsjaar we derom van uwe werkkracht worden gevor derd. In de onwrikbare overtuiging, dat het geloof in Gods almacht ons volk den noo- digen levensmoed geven kan en met de bede, dat het Hem behagen moge Zijn zegen i te schenken op uwe in eendrachtige toewij- ding aan het vaderland te volbrengen ar beid, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. en -tenten was het seizoen, naar wat wij er van gehoord hebben, ruïneus. Menigeen zou nauwelijks zijn pacht verdiend hebben. De balans van het seizoen is dus ongun stig en dit is jammer, vooral omdat Sche veningen toch waarlijk beter verdient Alcohol-smokkelaars. Dicht bij de Vlaamsche kust, ter hoogte van Raversijde heeft de Belgische staats- sleepboot Zeeleeuw Zondagochtend voor zonsopgang een onbekende stoomtreiler ver rast, die zonder licht op zee binnen de Bel gische territoriale wateren lag te dobberen. Een kabel verbond de treiler met een groote roeiboot, aan welke een net vol kruiken met alcohol was bevestigd. Toen het smokkel- schip de Zeeleeuw, die reeds heel dicht was genaderd, ontwaarde, voer het met groote snelheid weg, de roeiboot en de kruiken, die 7000 liter alcohol bleken te bevatten, ach terlatende. Een andere boot, vermóedelijk van Nederlandsche nationaliteit, want men hoorde luid bevelen geven in het Neder- landsch, daagde kort nadien op, maar werd door alarmseinen, op het strand gegeven, gewaarschuwd en wist eveneens te ontsnap pen. De in beslag genomen hoeveelheid al cohol is naar Oostende gebracht. N. R. Ct. De avonturen van de „Batara Bajoe”. De „Batara Bajoe”, het scheepje waarmee vier landgenooten de tocht naar Oost-Indië hebben aanvaard, heeft het op het eerste traject van de reis niet gemakkelijk gehad, De heer D. de la Haye, een der opvaren den, deelt aan de Tel. het volgende mee uit het logboek: 7 September. De mistsignalen van de Noord-Hinder zijn recht vooruit goed te hooren. Wij petten onze boot wat in de verf. 8 September. De barometer zakt snel, zware buien hangen dreigend in het ver schiet. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen worden getroffen. De witte ronde anker- lamp in het want gehangen en moedig zwaar weer afgewacht. 9 September. Zondag, maar zonder zon. Een dag om nooit te vergeten. Het begon al direct bij het anker-hieuwen, dat ramp zalig genoeg niet mogelijk bleek. Drie uren lang zijn wij met ons vieren aan ’t trekken geweest zonder resultaat. Noode kapten wij kust geweest waren. Het wemelde daar van de 50 meter lange tros; een wel zeer gevoe- -|.g verlies voor ons. Dan met de wind op de kop maar weer vooruit, harde ruimende wind, hooge zeeën tegemoet, totdat het ons duidelijk werd dat onze hoop, op de hoogte van Duinkerken naar Dover te kunnen over steken, ijdel was. Erger nog werd onze po sitie toen de Zuidwester, inmiddels tot storm aangewakkerd, ons zooveel lij deed maken, dat wij op lager wal geraakten en met buitengewoon gevaarlijke grondzeeën te doen kregen. Op een mijl uit de kust waren wij dan ook gedwongen over stag te gaan, wilden wij niet stranden. Tot twee maal toe mislukte de eerste manoeuvre, doordat op het kritieke moment van door de wind gaan de zware zeeën het schip terugsloegen. Het eenige, dat ons nu over bleef, was voor de wind en zee rond te gaan en de hooge achteroploopende zee te riskee- ren. Het oogenblik brak aan. Stuurman v. d. Vliet persoonlijk aan het roer, Tjaden aan de boomschoot, Keizer op de plecht bij klui ver en fok. Daar ging het roer aan boord, onvergetelijke oogenblikken en de ma noeuvre was geslaagd. Hoewel de wind en zee nog steeds toe namen was voorloopig onze toestand niet meer zoo hachelijk, daar wij wederom de ruimte hadden. Het vertrouwen in ons scheepje keerde weer, al heeft het ontegen- zeggelijk vele gebreken, die ons tijdens dit stormweer maar al te goed zijn gebleken. In de eerste plaats is de „Batara Bajoe” niet geheel dicht, zij maakt zelfs vrij veel water dat, omdat de beide'pompjes aan dek zeer onregelmatig werken, met emmers moet worden verwijderd. Zeer voorzichtige navigatie dient dan ook gevoerd te worden. Daar tegenover mag echter dadelijk gesteld worden dat de zeegang van het scheepje buiengewoon goed is. Het luistert goed naar het roer en neemt de hooge en woeste zee verdienstelijk. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Zuiveluitvoer. BIOSCOOPNIEUWS. Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar ft f0.65 per flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1