w. 7 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Go der Gemeente Sneek STUKKEN BETER IN ALLE OPZICHTEN! De Man mei den Groenen Ring annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 2 bidden. I Woensdag 24 October 1934 Jaargang II I NIEUWSTIJDINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE. FEUILLETON Alle Advertentiën wordeu in beide bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. commies der registratie en domeinen, 7. firma GEBR. TJALLEMA, verffabrikanten te Sneek, wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, TerzocH, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en i D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De gedachten van Wilson, die bijl zijn nadering van de Place Vendóme naar Victor Cary 11 afgedwaald waren, keer den, terwijl' hij dat groote plein over stak, met verdubbelde kracht naar het op handen zijnde onderhoud terug. Hij herinnerde zich hoe hij twee jaren gele den wanhopig verliefd geweest was op de Vrouw die hij nu een bezoek ging brengen, de vrouw, die de echtgenoote of de weduwe was van een man, een maal zijn intiemste vriend. Hij herinner de zich een oogenblik van krankzinnige heid, gedurende hetwelk de hartstocht de dverhand bekomen had over zijn zin Voor trouw, en de nabijheid van het Voorwerp van zijn tot dusver geheime liefde hem er toe gedreven had één kus te stelen van lippen, die voor hem hei lig hadden moeten zijn. Hij herinnerde zich het oogenblik, onmiddellijk daarna, toen een schot uit een revolver de avondstilte verstoord had, om zijn in wendig berouw en zijn geluk en ge moedsrust gedurende vele komende da gen op de Vlucht te jagen. De vrouw, wie hij nu op het punt was Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. JMAHUYS door GERARD FAIRLIE lachte bij het denkbeeld, dat hij zelf ge makkelijk aan de artisticiteit van deze slang ten offer kon vallen, dat hij op nieuw in ketenen gekluisterd zou kun nen worden door deze vrouw, die, op haar beurt, zeker twee jaren geleden nog, gedwee gehouden was door den man met 'wien zij getrouwd was en die de listen en lagen van het kruipend ge dierte, dat hij nu in koper voor zich zag, zoo uitmuntend gekend had. Hij lichtte den kop van de slang op en het hem zwaar op het paneel neer vallen. Hij *wachtte een oogenblik en vernam toen naderende voetstappen. De deur Werd geopend. Twee jaren kunnen in een vrouw on herkenbare veranderingen teweegbren gen. Bid Wilson wist dat hij wederom uiiivezig aan het bureau van politie, AiaiImlplein, en aldaar te bevragen op alle k a^en tusschen IP/2 en 12*6 uur, de ,ende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2023 October: Zwarte alpinömuts Grijze pet. ka.iwezig en te bevragen hij de navol- ;ende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 20 23 October: Zakmes, A. van der Woude, Priorstraat 2; Paar glacé hand schoenen, F. Osinga, Parkstraat; Kin- derparapluie, J. v. Veen, Gijsbert Japik- straat 11; Dameshoed, J. Lourens, Swartsbuurt 10; Armband, J. IJssel- stein, Den Haag. De heer B. F. Osinga, belasting- klerk alhier ter stede, is ingaandë 1 No vember a.s. verplaatst naar het kantoor te Amsterdam. Ingevolge beschikking van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de Lambertus W. bleef bij zijn verkla ringen dat hij er niet geweest is, Mar tinus hield staande dat hij het en niet zijn broer is geweest, die achtervolgd werd, maar de kommiezen beweerden opnieuw dat zij Lambertus pertinent herkenden. Voor het O.M. zat er niets anders op dan zijn eisch tegen Martinus W. te handhaven: 1 jaar gevangenisstraf we- gjpns meineed in de strafzaak tegen zijlrj broer Lambertus, terwijl de verdediger mr. Hengst opnieuw de mogelijkheid eener vergissing betoogde. Plotseling kwam de veldwachter van Eersel, F. Smits, verklaren, dat hij'Mar tinus ’s ochtends langs zijn huis had zien komen. Mr. Poerink ondervroeg daarop Martinus nog eens over zijn nachtelijken tocht. Hij vertelde nu dat hij bij zekeren Antonis te Hapert een fiets geleend had. Deze Antonis bleek onder de toeschouwers te zijn en werd direct als getuige géhoord. Hij beves tigde dat Martinus bij hem een fiets had geleend om naar huis te rijden. En eindelijk kwam er uit, dat kort daarna ook Lambertus een fiets was komen lee- nen. Beide hadden verteld over een ont moeting met de kommiezen. Daar bleek dus uit, dat beiden gesmokkeld had den en de kommiezen hen beiden hack den achtervolgd I Ziende dat het spel nu verloren was, bekende JVIartinus dat het zoo geweest is maar hij wist niet dat zijn broer er ook bij was geweest. De rechtbank wist nu genoeg en bepaalde de uitspraak op 31 dezer. te houden. JDeze had Zaterdag ‘plaats. De rechtbank bestond uit mr. Hom mels, president, mr. Sassen, mr. Poe- rink, rechters, mr. Dubois, O.M. en mr. Lamers griffier. Er was van de zijde van het publiek een zeer groote be langstelling, maar de marechaussées hadden hel terrein behoorlijk afgezet. De beide gebroeders W. lijken opval lend veel' op elkaar. 3» die hij liefgehad’had, van haar, die hij gekend had als Anne Sinclair, de ele gantste vrouw van het uitgelezen clubje uit haar tijd, de modernste in kleeding en opvatting in een eeuw, die reeds om hlkar losheid berucht was. Maar de Vrouw die de deur geopend had, die nu Voor hem stond, de oogen blijkbaar uit verbazing over de onverwachtheid van zijn bezoek wijd geopend, was niet meer dan een wreedè karikatuur van het broze en oogverblindende schepsel, dat hij gekend en bemind had. Die broosheid was nog aanwezig, maar ver scherpt tot een mate die het oog on aangenaam aandeed, want zij gaf den indruk dat er niets meer over was dan vel over been. Haar kleeding was uit de mode, hing haar slap om het lijf, en was zelfs niet versteld waar ze ge- sicheurd was. Een gedeelte van haar was, nu hij op zijn doortocht te Parijs Vertoefde en wist waar zij woonde; een bezoek als vriend, zonder iets van de aanwezigheid van Victor Carylli op den achtergrond te laten doorschemeren, maar waarbij hij niettemin twee vragen moest stellen, hem door Carylli nauw keurig ingegeven. D eze b eide vragen spookten hem door het hoofd. Hij was nu tot de Champ's Elysées gevorderd, ter linkerzijde van de met boomen beplante AVenue, en las de straatnamen, opdat hij die, waarin haar woning of flat gelegen was, niet voorbij zou loopen. En steeds herhaalde hij bü zichzelf die tiwee vragen, hield zijh geest zich er mee bezig, en wijzigde hij de bewoordingen, tot hij de Voldoe ning Verkreeg dat niemand zelfs niet zijn vader en drie broers mee, datzij allen bij hem in de zaak zouden komen. De vader vatte de zaak van de humoris tische zijde op en trachtte de dwaasheid te gen te gaan. Maar de nieuwe baas trok stil naar Leeuwarden en sloot er een order af van 25 gulden tegen borg van alleenver koop ’n Halfjaar later kon een kleine werk plaats aan de Westersingel worden ge huurd. Langzamerhand kwamen vader en broers in het bedrijf en er werd soms tot in den nacht gewerkt. Van jaar tot jaar kwamen er leerlingen bij en in 1930 waren er 22 menschen aan den arbeid. Niet alleen de kunst, ook de routine bleek een der stuwende factoren te zijn voor het bedrijf, -- --x- dat zeer zeker juist daardoor geen concur- plaatse van de aanhouding een .zitting rentie kreeg in het Noorden. En nu de zaak 20 jaren heeft bestaan, kan zij dit feit gedenken in een mooie rui me inrichting in de Regenboogstraat, waar nu ook tin en zilver aan het bedrijf is toe gevoegd. Zoodoende tracht de heer D. telkens de waarde van het bedrijf te verhoogen en mettertijd in zijn winkelzaak met bijzondere dingen voor den dag te komen. Veel heeft het bedrijf te danken gehad onderkleeding, niet te zindelijk, stak voldoende boven de voorzijde van haar blouse uit om te laten vermoeden, dat zij zi[ch slordig aangekleed had en dat haar praalzucht, voor een vrouw zoo belangrijk, van haar afgevallen was. Maar hoewel dat alles door den man bij den eersten aanblik gezien, en nog eens gezien en ‘opgemerkt werd, be zorgde het aanschouwen van haar aan gezicht hem inderdaad een schrik. Ver dwenen was de smachtende glans vain haar oogen, verdwenen, die ongeëven aarde blanke huid, de trots van haar Vrienden en het voorwerp van afgunst Van haar tijdgenooten. In plaats daar van stonden de oogen nu waterig en dof, bijna zonder een vonk van leven en alle belangstelling er in uitgedoofd, terwijl haar teint, vroeger met behulp van bekwame vingers onberispelijk ge houden, nu vlekken en een ongezonde kleur vertoonde. Het eenige wat van haar overgebleven was, waren haar ge laatstrekken en zelfs deze hadden gele den onder de strakheid en de inzinkin gen van haar huid en de gezwollen, branderige oogleden. „Bill!” „Anne!” De twee namen werden bijna gelijk tijdig uitgesproken. De buiging^van de stemmen was dezelfde geweest van verrassing; maar wegens zeer uiteenloo- pende redenen. De vrouw was verrast door de aanwezigheid, door de persoon lijkheid van haar bezoeker. De man was van afschuw vervuld over dit on verwachte schouwspel, bijna van vroeg tijdig verval, dat Zich hier aan zjjn oogen voordeed. een bezoek te brengen, had hij in die twee volle jaren niet gezien. Minder dan een uur geleden had Caryll hem een vraag gedaan een vraag op den man af met de beantwoording waarvan hij een oogenblik geaarzeld had, want het was juist de vraag geweest die hij steeds angstig vermeden had zichzelf te stellen. Toen had de geheimzinnige kracht die van Caryll uitging, hem een gelijke kracht tot antwoorden verleend. Hij had met klem verzekerd niet lam ger verliefd te zijn op deze vrouw, die bijna op de bank der beschuldigden plaats genomen had, beticht van mede plichtigheid in een reeks misdaden, even snood en wreed, als men zich bij men- schenheugenis herinneren kon. Hoe vreemd het ook mocht klinken, was dit een machtige uiting van wilskracht geweest, want niets rukt een volwassen man zich moeilijker uit het hart dan de oprechte liefde en genegenheid vooreen vrouw. Hij verhaastte zijn tred. Dit behoefde geen verwondering te baren, want ito gedachten droeg hij een twijfel in zich om, weliswaar een zeer geringen, maar voldoende aanwezig om over de vol strekte waarheid van zijn antwoord aan zijn vriend een zeer kleine schaduw te werpen. Hij verhaastte zijn tred om deze reden, namelijk, ten einde zich door zijn vermeerderden spoed een tikje meer zelfvertrouwen, een weinig meer zelfbewustheid in te boezemen, dat hij in staat zou blijken de opdracht uit te Voeren, hem door Victor Caryll opgelegd. Het was zijn taak een be zoek te gaan brengen aan Ainine Sin clair, een bezoek, dat zeer gewettigd hij zelf binnen de eerstkomende 24 uren de meest benoodigde gereedschappen zelf, van wat oud ijzer en staal. De grondstoffen, een paar plaatjes koper, werden bij den heer M. Haga aan de Oosterdijk gekocht en met veel moeite kwamen de eerste werkstukjes tot stand. De zaak was dus gesticht. Maar voor de „uitbreiding” daarvan was het noodig, dat er „zaken” werden gedaan en de kas liet warempel toe, dat er een koffertje werd ge kocht en een spoorkaartje naar Leeuwar den er óók nog af kon. De ondernemer ging o__ „voor zaken” op reis en deelde terloops aan I Hoogeloon in de open lucht, een in de Nederland- sche rechtspraak zeker slechts zeldzaam voorkomende gebeurtenis. Het betrof een meineedzaak in een smokkelaffaine. Op 3 Aug. hadden de kommiezen aan den rand van het b'osch smokkelaars verrast, maar zij' konden hen niet arres- teeren. Eén hunner hadden zij herkend als L. W. uit Knegsel. Voor de recht bank ontkende deze evenwel en ver klaarde, dat het zijn broer Martinus geweest was. De verdediger had zich op de gelijkenis der broeders beroepen om een vergissing mogel'ijk te maken. De rechtbank besloot daarop ter aan de hulp van de heeren win. Dr. Hertz berger, M. Blindeman, Dr. J. Hannema en M. J. Houwink, die de ondernemer in moei lijke oogenblikken hebben bijgestaan. De heer Dijkstra kan bij dit 4e lustrum van zijn zaak op een arbeidzaam leven te rugzien l Een terechtzitting in de open lucht. Zaterdag heeft de rechtbank te ’s Hertogenbosch nabijl de bosschen te 1 een terechtzitting gehouden de gévreesde misdadiger, die evengoed in de tegenwoordigheid was van haar wel als niet de hand kon hebben ito deze zaak waafvan hij'vooralsnog niets wist, want Caryll was zeer terughou dend geweest zou kunnen zeggen, dat achter zijn schijnbare hartelijkheid een soort van nieuwsgierigheid verbor gen lag, uitgaande van den meest ge- duchten vijand van dien misdadiger. Eindelijk vond hij de straat. Hijl sloeg den hoek om en kwam aan het nummer dat hij zocht. Het huis was blijkbaar een pension, en hij vroeg dein concierge naar Mevrouw Sinclair. Hij werd naar de tweede verdieping verwezien. Hij kwam bij een deur. Er scheen geen schel te zijn, maar hij zag een klop per, die in vorm veel overeenkomst had met e«n slang. Wilson glimlachte; deze kleine bizonderheid, onopzettelijk, maar niettemin sterk sprekend, strekte om zijh zelfvertrouwen te hernieuwen. Hij VOOR FAMILIEDRUKWERKEN Fa. KIEZEBRINK Co. Kleimand 7 - Tel. 2200 om vergunning tot het uitbreiden van de verffabriek in het gebouw aan het Groot- zand no. 83, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, no. 3267, door bijplaatsing van op de le verdieping, 1. een vulmachine met ingebouwde motor van 1 P.K.; 2. een verplaatsbare mengbak, waaraan een mo tor van /i P.K. is bevestigd; 3. een gecom bineerde meng-walsmachine, welke in wer king wordt gebracht door 2 motoren, res pectievelijk van 5 en 13 P.K.; op de 2e verdieping, een motor van 5 P.K., o-o7 -- - - dienende voor het in werking brengen van Minister van Financiën is' de adjunct- een vulmachine en een lier en van een meng- commies der registratie en domeinen, machine (opgesteld op de 3e verdieping), j. H. A. Passage, voorheen te Sneek terwijl de reeds aanwezige motoren van 3 en 2 P.K. thans respectievelijk zullen dienen voor het in werking brengen van een meng machine en een walsmachine en van een luchtpomp; aat op Woensdag 7 November 1934, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 24 October 1934. aan het hypotheekkantoor, uit ’s rijks- dienst ontslagen. De tijd, rijksklerk der directe be lastingen enz., de heer A. Duba alhier, is ingaande 1 November a.s. als zoo danig verplaatst naar het kantoor der invoerrechten en accijnzen op de sui ker 0e Amsterdam. ZAKENNIEUWS. 20-jarig bestaan Kunst-Koper Industrie Klaas Dijkstra. De Kunst-Koper Industrie van den heer Klaas Dijkstra zal Woensdag 24 dezer 20 jaren hebben bestaan. Nu is dat op zichzelf een gewoon ver schijnsel, dat zich meermalen voordoet. Alleen, de eene zaak wordt onder gunsti ger omstandigheden geboren dan de andere. Het was in October 1914, toen de heer D. plotseling werkloos werd en op een deel van de zolderkamer van zijn ouderlijk huis een hoekje ontruimde, dat de naam kreeg van kunstkoper-handenarbeid-atelier. Het werd in de krant vermeld. Echter niet, dat een tafel, een stoel en tien gulden be- drijfs-kapitaal de grondslag voor dit bedrijf vormden. De ondernemer berekende, dat die tien gulden niet toereikend waren om gereedschappen te koopen en dus maakte CHIEF WHIP J O *J Ml 1 AA. L 1 WeV/W» A-/V NJ 1 J—t Z-r K 1—t k\ WViXrUl ld vCll JTU V V1 Ivli llv L/ldSJ NIEUWE SNEEKER COURANT GEVONDEN VOORWERPEN. HINDERWET.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1