Uitgave KIEZEBRIUK Co, Io, 0 Bonte Bias annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bldiien. Uit onze Raadzaal. Ble Jaargang Wnenndau 31 October 1934 NIEUWSTIJDINGEN. J Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen 1. A. BESLUIT: jes, en V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Onze vroegere stadgenoot de heer H. de Boer, Leeraar aan de R. H. B. S. te Tiel, is tevens benoemd! tot huurtoeslag. Voor velen betekent de verbetering dus slechts 33'/2 cent en spr. gelooft dat de verbetering over het algemeen hier om en bij dat bedrag ligt Inderdaad is er een vrij belangrijk verschil met Harlingen, waar de steunnormen f 1.hooger zijn, en de toeslag per gezinslid boven 2 personen f0.25 meer meer Leden: P. v. d. Veen. G. Vrolijk. Plaatsvervangende leden: E. J. Scheltens. J. Doorenbos. H. Frankena. J. Spoelstra. H. H. Brenninkmeijer. H. Klaibeda. J. F. van der Werf. Mr. A. W. Haan. Alb. Wiersma. B. Jonkmans. P. F. Obbema. STEMBUREAU VII. Voorzitter: F. Boeijenga. Leden: E. Siemensma. J. Eringa. Plaatsvervangende leden: L. Rasterhoff. S. Terpstri™ J. van der Velde. Mej. G. Wielinga. Joh. Schijfsma. B. J. Deesker. G. van de Pijpekamp. J. Keuning. Mevr. C. Reinouts van Haga Dokter. Levering van alle soorten DRUKWERKEN Plaatsverva ngende leden: Mej. G. S. Guldemond. P. Boersma. Mej. A. Schudnk. Mej. J. M. de Vries. F. K. Groeneyeld. R. Posthuma. D. Terpstra. P. Eppinga. A. W. van der Poel. F. H. Poelman. STEMBUREAU IV. Voorzitter: D. Zuiderbaan. Leden: IJ. Veldhuis. I. Schaafsma. Plaatsvervangende leden: Mej. A. van Dam. G. W. Karsten. Mej. M. W. Stuur. K. de Vries. H. W. Bos. A. Hoekstra. H. F. Ringnalda. H. Vrolijk. F. Matak Fontein. Sj. Zeijl. STEMBUREAU VI. Voorzitter: P. Th. Potma. Leden: A. Smeding. E. L. Harms. Plaatsvervangende leden: J. Wind. R. Kingma. R. Posthumus. onder voorbehoud van de goedkeuring van de Gedepu teerde Staten, aan Taede Walma te Rauwerd onderhands te verpachten voor de tijd van drie jaren, onder nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden: 1. ingaande 12 Mei 1935 tegen een pachtsom van ƒ200.per jaar de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart bij „De Dille” onder Rauwerd, met gebruik van de woning, staande in de nabijheid van ge noemde brug op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 1176 en van de stal, in de nabij- VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 29 OCTOBER 1934, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer L. Rasterhoff, loco-secretaris. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer K. Breeuwsma (m. k.). Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 1 October 1934. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Voorstel van het lid van de Raad, den heer P. van der Veen, tot het verlenen van een toeslag aan de steun trekkende werklozen, die lid zijn van een ziekenfonds. (1. 842.97(9)). In handen van B. en W. gesteld om praeadvies. b. Adres van het bestuur van de Sneker Bestuurders- bond, houdende verzoek „er bij de Regering op te willen aandringen, in de steun aan de werklozen enige nood zakelijke verbeteringen aan te brengen.” (1.842.97(2)). Men zie het advies van B. en W. in ons vorig nr. De heer Van der Veen zegt dat het adres van de Sneker Bestuurdersbond voorzien is van een uitvoerige toelichting en deze zoowel als het advies van B. en W. geven spr .nog aan leiding een en ander op te merken. De verbetering sedert Juli in de steunnorrhen hier betekent dat de steunnorm voor 2 groe pen met f 1.is verhoogd, doch de huurtoeslag is verminderd; l met de eene hand gaf de minister f 1.doch hij nam er met leeraar aan het Gymnasium en dieG. H. de andere hand van een gulden af door verlaging van de B. S. te Hengelo (O.). KIEZEBRINK Co. - Sneek - Kleinzand 7 Tel. 2200 ais: Verkoopkaarten, Mu ziekstukken, Aanplak- en Verkoopbiljetten, Nota’s, Wissels, Kwitantiën, Re glementen, Verkoopboek Bestekken, Visite- Verlovingskaarten, Trouw- en Rouwbrieven, Programma's, Tekstboek jes, Menu’s, Enz. Enz. Prijsopgaaf op aanvraag. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martinlplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IIP2 en 12J6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2729 Oct.: Damesrij- wiel Kindermuts Fietspomp Blauwe ceintuur Medaille. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 27—29 Oct.: Rjjwielbelastingmerk, P. Visser, Ubbo Emmiusstraat 1; Vulpen, P. Hilverda, le Woudstraat 55; Scheur kalender, U. Bergsma, Jan. v. Nassau- straat 19; Huissleutel', S. Bakker, Hoog- endl 11; Paar kinderklompjes, Bok, Leeuwarderdwarsstraat 42Bos sleu tels, Tichelaar, Prins Hendrikkade 1 Handtaschje, S. Dijkstra, Marktstraat 3; Vulpotlood, I. de Rapper, Kerk- gracht 3. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theater zal van Vrijdag a.s. af een programma geven, dan hier; zodat een gezin van 6 personen daar f2.— dat ter eere van de Uiver bemanning, geheel aan het vliegen is gewijd. In het voorprogramma is o.a. de start van de Uiver opgenomen, en een speech van den heer P lesman. Als hoofdfilha krijgen we „Nacht vlucht”, een Metro Goldwyn Mayer productie met de beide Barrymores, Clark Gable, Helen Hayes, Myrna Loy enz. enz. Eten film dus bezaaid met sterren, welke speelt in het milieu der vliegtuigbestuurders, die over geheel Zuid-Amerika hun taak vervullen en daarbij alle gevaren van de elementen hebben te doorstaan. De film geeft een grootsche visie op di'e gevaren en toont zoowel’ de strijd der vliegers om hun Leven als de angst van hen die thuis bleven. Alleen buitenlandsche persbteoord.ee- lingen hebben we ter beschikking. Het Berliner TagebJatt schrijft: „Een film van groot formaat, een prachtig ontworpen en ten uitvoer gebrachte film.” Berliner Nachtausgabe: „Een uitste kende Amerikaansche film, naar een uitstekend Fransch boek. Een ontroe rende, een verheven film. Een film van de grootheid der techniek, van de groot heid der natuur en een film van de grootheid) van den menschl” STEMBUREAU IX. Voorzitter: J. A. Maseland. Leden: A. Hogeveen. S. Koopmans. Plaatsvervangende leden: L. Bosma. F. J. Japenga. J. Pijpker. A. Terpstra. M. Dethmers. Jan Blok. A. H. Vis. Wijbe van der Werf. A Postma. De bureaux worden samengesteld als door B. en W. werd voorgesteld. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening tot verdeling der gemeente Sneek in stemdistricten voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad. (Bijlage 104; dossierno. 07.51,(4)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse verpachting van het recht van inning van de voor het gebruik van het parkeerterrein op het Oud-Kerk- hof geheven wordende rechten voor het plaatsen van per sonenauto's. (Bijlage 99; dossierno. 1.754.21 (11a)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse verpachting voor de tijd van drie jaar van de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart bij „de Dille”, met gebruik van woning enz. en van een per ceel weiland, aan T. Walma. (Bijlage 100; dossierno. X 07.351.32 T (4)). B. en W. adviseren: Na enige correspondentie zijn wij, behoudens Uw in stemming, met den tegenwoordigen pachter van de op brengst van de tol van de brug over de trekvaart bij „De Dille” onder Rauwerd, tot overeenstemming gekomen om trent de door hem uit dezen hoofde thans voor een drie jarig tijdvak te besteden pachtsom. Deze overeenstemming bestaat hierin, dat de pachter T. Walma bereid is een pachtsom van ƒ200.per jaar te betalen .waarvoor hij dan behalve de tolopbrengst, tevens het gebruik heeft van de woning met stal, staande in de nabijheid van de Dille- brug op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B ,no. 1176 en het genot van het grasgewas aan weerszijden van de grindweg en ten zuiden van de ge noemde woning, zomede dat van de trekweg van Tania- molen tot aan het Weidumerhout, voor zover en voor zolang de gemeente rechthebbende van die weg is. Voor een perceel weiland ter grootte van ongeveer 51 Are, gelegen nabij „Dte Dille” en tot 1 November a.s. even eens bij Walma in gebruik voor een bedrag van ƒ45. per jaar, is hij bereid hetzelfde bedrag wederom te beste den. De in totaal geboden pachtsom bedraagt dus 245. per jaar, terwijl bij de verpachting voor het pachtjaar 1934/35 een pachtprijs van 300.in totaal werd overeen gekomen. Wij menen dat over het nadelig verschil van ƒ55.heengestapt moet worden. Als gelet wordt op de geringe bedrijvigheid op scheepvaartgebied, uit welke tak van bedrijf de pachter voor een belangrijk deel zijn inkom sten moet putten, komt ons een pachtsom van ƒ245 aan nemelijk voor, temeer waar de pachter bereid is zich thans weêr voor drie jaar te verbinden. Het lijkt ons twijfel achtig of bij een publieke verpachting deze pachtsom zou worden overschreden. Daar overigens dezelfde voorwaarden zullen gelden als in de lopende huurovereenkomst zijn opgenomen, stellen wij U thans voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 10 October 1934, no. X 07.351.32 T(4); heeft dan hier. In Leeuwarden is de steunnorm f2.hoger, de toeslag per gezinslid 45 ct. hoger, in een gezin van zes personen wordt daar f3.80 meer ontvangen dan hier. Spr. gunt de werklozen dier steden dat gaarne, maar iedereen zal het met spr. eens zijn dat de uitkeringen hier in Sneek absoluut te laag zijn; ook de steun aan de kostgangers is dat. Als het mocht gelukken deze dingen veranderd te krijgen, dan volgt daaruit de inwilli ging van punt 2 van het verzoek vanzelf. Wat de verdere punten betreft vraagt spr. of het niet tot ’s raads taak behoort te vragen om de bijzondere maatregelen te treffen, welke voor deze tijd nodig zijn. Als het rijk maat regelen treft voor de werklozen, mag de raad toch trachten die maatregelen te doen verzachten. Het kan spr. trouwens weinig schelen wat ’s raads taak in dezen is, doch spr. weet dat de werklozen een bange tijd tegemoet gaan, zij hebben nu al 3, 4 ja soms 5 van deze winters achter de rug. Uitputting en onder gang dreigen al meer en meer en die dienen zolang mogelijk tegen gehouden. En daarom is het gewenst dat de raad de regering vraagt de maatregelen, in het adres genoemd, te treffen. Spr. stelt dus voor ook de andere punten onder het oog van den minister te brengen. De heer B o e ij e n g a wil in het algemeen een paar opmer kingen maken. De werkloosheidsvoorziening is een der meest gewichtige problemen, die het wereldleven beheersen, en we zijn het er over eens, dat we een crisis hebben, die vele jaren zal duren. Een econoom schreef in de Telegraaf, dat de crisis geëindigd is en dat we op het lage niveau, waarop we nu aan geland zijn, zeer lang zullen blijven. Dit is de moeilijkheid en rijksregering en lagere organen moeten zich wel degelijk reken schap geven van deze feiten bij de werkloosheidsvoorziening. Het beleid der regering moet in dat licht gezien. Regeren is vooruitzien en de kwestie is dus, hoelang zal de overheid het kunnen volhouden nu gerekend moet worden op een zeer lang durige periode van steun. Inkomens en vermogens zijn sedert 1929 zeer belangrijk gedaald en met die dingen moet de rege ring rekening houden. Wij betreuren allen, dat de uitkeringen moesten verlaagd, en vooral zal de minister voor sociale zaken, Slotemaker de Bruine, dat betreurd hebben, die immers een sociaal voelend mens is; dat zegt ons ook iets, zodat men de regering niet al te hard moet vallen als dergelijke maatregelen worden genomen. Spr. is het eens met den heer Van der Veen, dat Harlingen en Leeuwarden beter af zijn dan Sneek en daar om dient in dezen op verbetering aangedrongen, omdat er z. i. geen reden voor dit verschil is. Het is moeilijk te beoordelen of we ons ook betreffende andere punten tot de regering moeten wenden. Spr. gelooft dat de re gering dat alles wél weet, er wordt van velerlei zijde druk op haar geoefend. De werkloosheidsvoorziening behoort eigenlijk bij de gemeenten, doch de regering maakt het die door haar maatregelen ook op financieel terrein, zeer moeilijk. Spr. acht het niet nodig, dat de raad zich betreffende die andere maat regelen tot de regering wendt, doch zou enkel willen verzoeken de onbillijkheden weg te nemen, die Sneek in een ongunstiger positie plaatsen dan andere gemeenten, die in soortgelijke om standigheden verkeren. Het voorstel Van der Veen komt in stemming. Voor stemmen de h.h. Van der Veen, Sijtema, Smeding en De Groot. Tegen stemmen de h.h. Potma, Boeijenga, Blok, Hoekstra, Hogeveen, Oppenhuizen, Zuiderbaan, Maseland, Dokkum en Siemensma. Dit voorstel is dus verworpen met 104 st Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt III. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 1. (Bijlage 111; dossierno. 208). De voordracht vindt men in ons vorig no. Plaatsvervangende leden: H. T. Schreuder. L. Algera. R. Frank. B. Keulen. M. H. van der Werff. P. Henstra. L. Brandenburgh. Mej. B. Schijfsma. H. Schurink. Grondman. STEMBUREAU V. Voorzitter: U. Sijtema. Leden: M. Oppenhuizen. T. Pasma. Plaatsvervangende leden: Mej. A. Feikema. J. H. Braaksma. Mevr. D. Schaafsma Hoeneveld.Mej. G. van der Sluis. W. Beekhuis. H. A. de Bruin. D. W. Dikland. J. E. V. Abeln. B. Groeneveld. L. J. Witteveen. STEMBUREAU VIII. Voorzitter: G. L. Dokkum. Leden: K. Breeuwsma. J. van der Meulen. No. 1 mej. T. Boersma, onderwijzeres te Herbaijum, wordt benoemd met 8 st.; mej. P. Aukema had 1 stem, mej. T. Side- rius 5 st. Punt IV. Aanbeveling van Burgemeester en Wethou ders voor de benoeming van 2 gedelegeerden in het bestuur der ambachtsschool. (Bijlage 98; dossierno. 1.851.361). B. en W. adviseren: Op 1 Januari 1935 eindigt het tijdvak, voor hetwelk de heren J. de Kok en U. Sijtema, ingevolge het bepaalde in art. 57 der Nijverheidsonderwijswet als gedelegeerden der gemeente zijn benoemd tot lid van het bestuur der Ambachtsschool. Wij bevelen voor een nieuwe benoeming voor het tijd vak van 3 jaren bij U aan: J. de Kok; P. Sikkes. 2. U. Sijtema; F. Boeijenga. In de eerste vacature wordt benoemd met alg. (14) st. de heer J. de Kok. In de tweede vacature wordt benoemd de heer U. Sijtema met 13 st.; de heer F. Boeijenga had 1 st Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van de Voorzitters, de leden en de plaatsver vangende leden van de stembureaux voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van de Gemeenteraad. (Bij lage 104; dossierno. 07.51(5)). B. en W. adviseren: De in Uw vergadering van 18 Februari 1930 benoemde voorzitters, leden en plaatsvervangende leden der stem bureaux, zijn 9 April van dit 'aar periodiek afgetreden. Hoewel behoudens Kamerontbinding de stembureaux vóór April van het volgend jaar geen zitting zullen be hoeven te nemen, achten wij het gewenst, dat reeds thans wordt overgegaan tot benoeming van nieuwe voorzitters uitgezonderd voor stembureau I, als hoedanig de Bur gemeester ambtshalve optreedt leden en plaatsvervan gende leden van al de negen stembureaux dezer gemeente. De benoeming geschiedt volgens art. 59 der Kieswet voor de tijd van vier jaren. Wij bieden U voor die benoeming de volgende aan beveling aan: STEMBUREAU I. STEMBUREAU II. Voorzitter: de Burgemeester.Voorzitter: F. Blok, (ambtshalve). Leden: R. Nieveen. H. J. Haytink. Plaatsvervangende leden: P. Sikkes. W. Meindersma. B. Oosterhoff. F. de Wit. Mevr. A. Beekhuis Hesselink.N. J. de Vries. Mr. K. H. Mulder. Mevr. W. OvaaKeuning. L. Broersma. K. van der Meer. Mevr. A. SchijfsmaHils. Tromp. Glastra van Loon.Mevr. S. M. S. van den Berg R. de Jong. Bosman. A Goodijk. STEMBUREAU III. Voorzitter: J. de Groot. Leden: W. Hoekstra. E. Priester. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1