Officieel Orgaan der Gemeente Sneek De in mei den Groenen Ring ii So. 11 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRM Co. Woensdag 7 November |1934 61e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bkilen. I' NIEUWSTIJDINGEN. FEIHLLET3N Alle Advertentie» worden In belde bladen opgenomen Regelprijs 9 cent, Abonnementen belangrijke korting. 12. HOOFDSTUK V. D i n s <1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Be NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnenientsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Ju trijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. Toen barstte hij1 in lachen uit. De gedachte dat een spion zoo onverwacht van van Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS I Kerknieuws. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor het beroep bij; de Chr. Ger. kerk alhier, ds. N. Brandsma te Bunschoten. Feestavond N.V. De afd. Sneek van de Nederl. Ver een. tot Afsch. van Alch. Dranken, zal binnenkort 30 jaren hebben bestaan. Zijl wenscht dit feit niet stilzwijgend voorbij te laten gaan en heeft daaröm besloten, een feestavond te organisee- ren, welke behalve een korte propa- gandatoespraak, in |het teeken van het tooneel zal istaan. Voor bijizonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. i door GERARD FAIRLIE Zoodat gekozen zijn de candidaten der Rechtz. Hervormden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11'/2 en 1256 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2, 3 en 4 Nov. 1934: rijwielen, fitterstang, kinderbeursje, witte kinderwant. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2, 3 en 4 Nov. 1934: moersleutel B. Heins, Jacht havenstraat 29; zakkam, J. de Boer, Ooster- dijk 38; portemonnaie met inh., G. Bootsma, IJlsterkade 60; portemonnaie met inh., S. Nijboer, Overweg 6; damesbeursje met inh., G. Rijpkema, Lemmerweg 7; heerenrijwiel, kantoor Holland-Friesland-lijn, Jousterka- de; beurs met inh., W. Fleur, Ubbo Em- miusstraat 78; dameshandschoen, Miedcma, Hoogend; rozenkrans, van der Molen, 2e Zomerrakbuurt 10; paar dameshandschoe- nen, T. Hager, Ubbo Emmiusstraat 66; damestaschje, van der Laan, Parkbuurt 2; kinderbeursje, Stellinga, Waling Dijkstra- straat 5; geld, A. Heslinga, Vermeerstraat 27, Huizum; kindertaschje, Krol, School straat 34; heerenhandschoen, M. Lourens, Balthusstreekje 3; je het niet?” „Wegens Anne.” s,Wat zou dat?” Óp zijn beurt, gaf Wilson een trouw verslag van zijn onderhoud met Anne. Zijn mededeelingen waren-, misschien niet zpz> stipt aan de waatheid ge trouw als die van Caryll geweest -wa ren,, want in zijn geval kon het per soonlijk element niet geheel uitgescha keld worden. Deze vrifuWj die hij in haar teg.enwoordigen jammerlijken toe stand van verval beschreef, was de door hem beminde lieveling der gezelschaps kringen geweest. Wilson deed zijn best zijn gevoelens niet te sterk te laten meespreken, maar de zaak was er eene, die zijn medelijden Opgewekt had. En een voormalige minnaar is zelden een onrecht man, als het zijn uitgedoofde vlam betreft. Caryll hoorde hem tot het einde toe aan. De eerste paar mihuten zei hij niets, en overwoog de zaak in gedach ten. Zoo hij tot eenige gevolgtrekking kwam, liet hij zijn vriend daarvan on wetend, maar in plaats daarvan nam hij leen sigaret en stak haar aan. Den rook met blijkbaar welbehagen inade- mend, maakte hij toen de opmerking: „Dubonnet zal levendig belang stel len in den man, dien jij hebt laten in rekenen. Als dezen duidelijk gemaakt wordt, dat hij zijn eigen geval daar mee zeer zou dienen, kan hij er mis schien toe bewogen worden ons een paar inlichtingen te verschaffen. Ik zal dien kleinen dikzak dadelijk eens op bellen.” Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Leeszaal zal 20 November a.s. 25 jaar bestaan. Dit feit zal worden herdacht door het houden van een tentoonstelling, welke die dag te 4 uur ’s nam. officieel zal worden geopend. In verband met de tijdsomstandigheden zal de herdenking zich tot deze tentoonstel ling beperken. Chr. Schippersschool Sneek. Donderdag 1 November was het voor de Willem Lodewijkschool, Chr. School voor Schipperskinderen te Sneek, aldus het Fr. D., een belangrijke dag. Die dag was er eindexamen aan de school. Het bestuur had gemeend hierbij verschillende autoriteiten te moeten uitnoodigen, teneinde hun in de ge legenheid te stellen zich persoonlijk te over tuigen van de resultaten, die kunnen worden bereikt aan scholen met. driejarig leerplan. Aanwezig waren die ’dag: de inspecteur van het L. (O. in de Inspectie Sneek; de in specteur van het Buitengewoon Lager On derwijs te Utrecht; de heer Booy namens de N.C.O.V. te Amsterdam; de heeren-De Jong, Van Efferen en Ter Horst, namens het On derwijsfonds te Amsterdam; de burgemees ter der gemeente Sneek; de heer De Haas namens de Commissie van Toezicht op het L. O. te Sneek en de heer S. Plat, hoofd der Juliana-school te Sneek. Aan 14 leerlingen, nl. Johannes Dijkstra, Lolkje Fennema, Hendrik Groen, Klazina Hazenberg, Jan Jellema, Johanna v. d. Mo len, Jantje Meijer, Tina Naber, Geert Terp- stra, Hinke Tjerkstra, Wiebe Veenema, Cla ra de Vries, Trijntje Vrieswijk en Anna Zui- dema, kon het diploma worden uitgereikt. Alle aanwezigen betuigden hun tevreden heid over het geleverde werk. Inspecteur Dam complimenteerde het bestuur en per soneel met de gunstige resultaten en richtte zich met een buitengewoon hartelijke toe spraak tot de leerlingen, hen aansporend zich verder te ontwikkelen. Met flink aan pakken is nu voor hen veel te bereiken. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer F. Boeijenga, bracht dank aan allen, die van hun belangstelling hadden doen blij ken. Ten slotte sprak namens het personeel het Hoofd der School, de heer F. Koster, die allen hartelijk dank zeide niet alleen voor de betoonde belangstelling, maar ook voor de medewerking en die ook bij den voort duur verzocht, eendrachtelijk samen te wer ken, tot heil van het Schipperskind. reeds enkele zeer mooie films vertoond, na de pauze kwam de clou van de avond, de film „Cavalcade”, waarin de wereldgebeur tenissen van het laatste ruim dertig-jarig tijdperk ons aan de hand van de lotgevallen van eenige Engelsche huisgezinnen voorbij trekken: Boerenoorlog, het overlijden van koningin Victoria, de ramp van de Titanic, de wereldoorlog, de naoorlogsche onzeker heid enz. Deze zeer interessante film sloeg bij het publiek in. Aan het einde kwam via de film ’t sluitings- en laatste propaganda- woord tot het publiek. van de auto alleen reeds een prikkel is om eens poolshoogte te gaan nemen. BIOSCOOPN1EUWS. Het volgend programma van het Amicitia Theater dat van a.s. Vrijdagavond gedraaid wordt en er een geheele week blijft, zal ons het eerste Nederlandsche komische filmwerk: „Malle Gevallen”, brengen, een Loet C. Barnstijnfilm, naar het boek van Hans Martin, onder regie van Jaap 'Speyer. Het lied ging deze film reeds vooruit, wie heeft al niet eens gehoord: „Geen geld en toch geen zorgen”, „Geen dag en geen uur”, „Schenk me maar wat .tee....”, met de woorden van Martin v. d Helst en de muziek van Ralph Erwin. Toen Bamstijn „De Jantjes" had af geleverd zocht men naar een tweede scenario. Men wilde de Jordaan nu eens verlaten en eeh ander milieu zoé- ken en het boek „.Malle Gevallen” bood een vroolijke moderne geschiedenis, z:ch afspelend in een aardigt? omgeving, bo vendien is hét een boek dat door tien duizenden gelezen is, pok dat trekt. „Malle Gevallen” wordt niet aange diend als ’n kunstfilm, doch werd uitslui tend gemaakt om het Nederlandsche bioscooppubliek te vermaken. En dat zal ze; iedereen zal deze film willen! zien, Amicitia zal weer stampvol en de gulle lach zal er niet van de lucht z^n. Tot de spelers behooren: Johan Kaart Jr., Roland Varno,-Louis Borel, Fie Carelsen, Enny 'Meunier, Anny van Duyn, Jopie Koopman,. Louis Gim- berg, Louis de Bree, Nico de Jong, enz. enz. Natuurkundig Genootsdiap. Op Dinsdag 13 Nov. treedt voor het Na tuurkundig Genootschap op prof. dr. W. J. de Haas te Leiden met ’t onderwerp: „Over het bereiken van lage temperaturen en over verschijnselen bij lage temperaturen (met lichtbeelden). Plotselinge dood. Gisterochtend is bij de stemming voor de verkiezing van gemachtigden in het kiescol lege der Ned. Herv. gemeente alhier de be jaarde mevr, de wed. P. Schenkius in het stembureau plotseling overleden. Toen hedenmorgende bejaarde J. Hoek stra van Wommels de Veemarkt alhier had verlaten, zakte hij op de Geeuwkade gekomen, plotseling ineen. Een hartverlamming had hem getroffen, de dood trad onmiddellijk in. Filmtournée N.V.V. Zondagavond gaf de Sneeker Bestuur- dersbond de door het N.V.V. georganiseerde filmavond in de Harmonie. De secretaris van de Bond van Personeel in Overheids dienst, de heer Bakker, sprak een korte rede uit, waarin hij de bedoeling van het N.V.V. met dergelijke filmavonden uiteenzette, nl. om mèt de mannen ook de vrouwen ter ver gadering te krijgen en ook deze binnen het bereik der propaganda te brengen. Het N.V.V. deed en doet alles om voor de arbei dersklasse het eenmaal veroverde, zooveel mogelijk ongeschonden, te behouden, en zeker zou het er voor die klasse veel ongun stiger uitzien wanneer de vakbonden er niet waren geweest ter handhaving harer rech ten. Het N.V.V. wist niet alleen de sociale wet geving er door te krijgen en te handhaven, doch haar ook nog uit te breiden met de Ziektewet. Wat het groote probleem van deze tijd, de werkloosheid, betreft, wordt steeds en onvermoeid actie gevoerd voor de 40-urige werkweek, welke zeker verminde ring der werkloosheid zal tengevolge heb ben. In enkele bedrijven is die 40-uren-week reeds ingevoerd. Het speciaal N.V.V.-coh- gres aan de werkloosheid gewijd, stelde een aantal eischen, waarvoor nu de petitionne- mentsactie wordt gevoerd, nl. verhooging steunnormen, toeslag op de uitkeeringen, ruimer kleeding- en levensmiddelenvoorzie ning, arbeid of steun voor jeugdige werk- loozen. Dat ook het ledental van het N.V.V. evenals van andere vakcentrales achteruit liep is ’n crisisverschijnsel, dat minder ern stig zou zijn als er in ons land ook geen mil- lioen ongeorganiseerden waren. Dat moet ons aansporen te meer nu de moderne bon den van velerlei zijden aangevallen worden, de propaganda met vuur te voeren voor de bonden, zoowel als voor de Arbeiderspers, ieder werke mee tot het steeds hechter en grooter maken van de moderne arbeiders beweging. Voor de rede van den heer Bakker waren (Stemming Kiescollege. Gisteren had (de stemming plaats voor 16 Gemachtigden in het Kies college der ;Ned. Herv. Kerk alhier. Dit groote aantal vindt zijn oorzaak in de uitbreiding van den Kerkeraad en het ontstaan van vacatures. De uitslag is als volgt: Uitgebracht: 1940 stemmen. Van onwaarde: gg stemmen. Geldige stemmen: 1918. Op de candidaten der Rechtz. Her vormden wenden u'tgebracht: J. Bos Rzn. 1122-, Sj. van der Brug 1122; L. (op ’t Hof 1122; Hendrik Hof- stra 1121; J. Nota 1120; M. Oppenhui zen 1122; 'E- Piersma 1121; Tj. Tjal- sma 1121; J. H. Wilmink 1121. Voor den tijd van vier jaren. G. Dijkstra (1121H. Metz 1123. Voor den tijd van drie jaren. P. de JBoer 1122; W. Kromhout van der Meer 1122. Voor den tijd van twee jaren. H. Koerten Jr. 1122; R. Nijholt 1121; G. Rollema 1121. Voor den tijd van één jaar. Op de 'candidaten der Vrijz. Herv. werden uitgebracht: Sj. de Boer 789; T. Boomsma 789; AE. Brouwer 789; Sipke Feenstra795; H. J. Haijtink 789; S. Hovinga 790; Sj. Jelgersma 792A. Molenmaker 789; R. Posthumus 791. A. Schurer Azn. 790; Joh. Schijfsma 789. Th. Stallmann 790; S. Terpstra 789. Jan Vonk 790; J. van der Weij790; A. Zandstra 792. telde Caryll aan Wilson alles wat tus schen hem en Dubonnet gedurende hun onderhoud in het bureau van de Pa- rijsche Veiligheidspolitie voorgevallen w'as. Hij overdreef niets, maar van den anderen kant, verkleinde hij ook niets. Hij deed het volledige verbijs terende verhaal van de verdwijning Van de drie meisjes, op dezelfde wijze als Dubonnet gedaan had, zonder zich op te winden en derhalve naar waarheid Toen hij geëindigd had, ontstond er een langdurig stilzwijgen. De twee vrienden zagen elkaar aan, zonder de OQgen neer te slaan. Eindelijk dronk Caryll zijn glas leeg, en plaatste het mA een plotselinge beweging op het ta feltje. „Dus, Bill, ouwe jongen,” zei hji be daard, „het is aan jou te beslissen. 'Je kent nu den stand van zaken. We heb ben te doen met een bende, een mach tige, vermogende en ondernemende bende. Iemand moet daarbij het loodje leggen, en hoewel ik mijn uiterste best zal doen, dat het niet aan onzen kant gebeurt, och ongelukken kunnen altijd gebeuren. En dan bestaat er al tijd nog een kans, dat het Derek Sin clair is met wi,en wij te doen hebben, en in dat geval vermoed ik, dat de spaanders er af zullen vliegen. Dan komt er ,een soort persoonlijke kwestie bij, begrijp je?” „Neen,” antwoordde Wilson met kracht. „Ik geloof niet, dat wijl het te gen Derek zullen moeten opnemen.” „Eén oogenblik geduld. „Wij” zei je?” „.Natuurlijk.” „Brave kerel' En, waarom geloof Zoèdra Caryll zijn vriend in het oog kreeg, wuifde hij hem vroolijk toe. Daarop klonk het ééne woord van zijn lippen: „Kellnerl” Wilson moest om hem lachen en nam plaats aan een tafeltje op hetzelfde oogenblik waarin de keliner het na derde. „Ouwe jongen,” zei Caryll mei die eigenaardig hooge stem d:e een ken mferk voor hem was, en degenen die hem voor het eerst hoorden spreken altijd in vérbazing bracht, want nie- De taxi hield voor het hotel stil. Hij; betaalde den chauffeur en trad de hal weer binnen. Hij keek in het rond naar Caryll1 en zag hem bijna terstond. In den versten hoek aan een tafeltje gezeten, verdiepte Caryll zich in het genoeglijk tijdverdrijf van het ledigen van een glas Fransch bier. mand zou zulk een hooge stem bij een man van zijn forsche afmetingen ver- i wachten, „het is me een voorrecht en een genoegen iets om te drinken voor je te bestellen. Wat zal het zijn?” „Graag,” antwoordde Wilson gretig „Ik heb er sterk behoefte aan. Een Martini Dry dan, asjeblieft.” „Twee Martini’s Dry, keliner. Triple Sec.” De keliner ging het bestelde halen en Caryll keek zijn vriend aan. „Het spijt me dat ik zoo laat was, kerel. Ik ben het met den Veiligheids dienst eens géworden, en de zaken had den een vlot verloop.” Wilson lachte luidkeels. „Zoo!” „En is het jou ook naar den zin?” „Och, ik ben reeds voor je werkzaam gelweest. Je weet zeker dat zijl vermoe den dat jij er bij gehaald bent, (wie die „zij” dan ook mogen zijn?” Caryll keek zijn vriend met half-dicht- geknepen oogen aan, er verscheen een lichte rimpel op zijn voorhoofd. „Biji Jupiter! Is dat zoo? Neen, daar had ik geen vermoeden van, kerel. Hoe ben jij dat te weten gekomen?”' Wilson vertelde hem in het kort de geheele geschiedenis, vanaf het oogen blik waarin hij' onverwacht den naam „Caryll” had hooren uitspreken, terwij hij achter den palmboom zat, tot het oogenblik waarop hij buiten het café van den Franschen politiebeambte af-' scheid genomen had. Caryll hoorde hem tot het einde toe aan en maakte geen enkele opmerking. en zoo netjes in een arrestantenlokaal weggexéerkt werd, trof hem als bui tengewoon komiek'. Niet onvoldaan, wachtte Wilson tot deze lachbui voorbij was. „Prachtig!” riep Caryll, zich lang zaam herstellende. „Arme drommel1! Welk een schok moet hij ontvangen hebben! Bill, ouwe slimmerd, dat was een goéd denkbeeld van je. Ik zal mijl met mijn braven vriend Monsieur Du bonnet in verbinding moeten stellen. Dat ventje kan misschien de eerste schakel worden die naar ons wélslagen leidfr.” „Eén oogenblik,” viel Wilson zijn vriend op eenigszins ernstigen toon in de rede. „Je zei, „die naar ons welsla gen kan leiden”. Moet ik het er voor houden, dat ik in dat „ons” begrepen ben?” Caryll aarzelde niet langer dan een halve seconde. „Bill, brave jongen,” zei h'iji plotse ling, „ik zou niets liever verlangen dan dat. Maar kom, het is beter dat je eerst de geheele geschiedenis ver neemt. Ik zou niet graag willen dat je je hoofd in een strik stak, als hiér sprake is van een strik maar, in ieder geval, het is iets van bitteren ernst zonder vooruit te weten waar aan jij je blootstelt, waaraan wij ons allen blootstellen.” Hij zwéeg een oogenblik, terwijl de 'keliner, die weer genaderd was, twee cocktails op het tafeltje plaatsje Zoo- dra de man buiten het gehoor ge komen was, hervatte Caryll „Daar ga je, Bill. Luister nu goed.” Beknopt, maar zeer duidelijk, ver- Een gulle gastvrouw op komst. Binnen enkele dagen kunnen wij hier ter plaatse de komst tegemoet zién van een demonstratie-auto, die door de Fabriek van Maggi’s Voedingsmidde len te Amsterdam is uitgerust als een rijdende keuken. Bereidwillige dameshanden zullen iedereen, die daarin belang stelt, de be kende Maggi’s Soepen en Bouillon la ten proeven, welke in deze model- keuken klaargemaakt worden. En komt U niet naar de auto, dan komen de kookleeraressen gaanne tot U om U met soep of bouillon en practische raadgevingen van dienst te zijn. In verschillende plaatsen van land is dit nieuwe Maggi-snufje met enthousiasme begroet en blijkt deze propaganda zeer in den smaak te val len. Is het eigenlijk nog noodig onze le zeressen en ook de lezers aan te raden om eens een kijkje bij deze eersfé klas keuken te nemen? Wij veronderstellen, dat de 'inrichting L ons NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1