der Gemeente Sneek I De Man mei den Groenen Ring I h Uitgave RIEZEBRINK Co. Zaterdag 10 November 1934 No. 12 Eerste Blad Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 3 bkden. 51e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. FEÜILLET3N H Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Alle Advertentiën worde» in beide bladen opgenomen gegevene. Mej. van Donk hij is de maker en zanger van zoo menig HOOFDSTUK VI. voldoende rechtvaardiging. Maar, vol- - 1 van de Avro, de heer De en D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. tooneelkunst van Corrie Korevaar, Davids en van Eijsden was een korte maar grap pige! weet niets en moet vervangen worden Wees zoo goed en tref de noodige maatregelen, John Het zal voor mij een genot zijn Caryll en Wilson daarvoor te Laten boeten.” De vrouw verschoot licht van kleur. Zelfs in dergeflijke kringen maakt een dóodvonnis diepen indruk. loozen deze avond waren teleurgesteld, om dat de zaal geheel vol was, de Avro ernstig zou overwegen, haar ambassadeurs in het begin van het volgend jaar nog eens hier heen te zenden. door GERARD FAIRLIE 1 1 ter van den misdadiger daarbij; in aan merking genomen? Er zijn individuen die zich alleen iaien beïnvloeden door lichamelijke pijn, uie alle betere gevoe lens ten eenenmaie missen En bij! deze menschen nemen wijl onze toevlucht tot een minder zachte behandeling Wilson wierp een snellen blik o,; Ca poneerd op 7 Rijwielen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 7 en 8 Nov.: Rijwielbelastingmerk, J. de Boer, Hendrik. Casimirstr. 13Roodg ceintuur, A. Huisman, le Steenklip- straat 100Glacé handschoen, Gerlofs, Potbuurt 7; Portemonnaie met inh., INDIGESTIE GEHEEL VERDWENEN. Kan nu alles eten! „Na vijf jaar lang aan indigestie te heb ben geleden, heeft Uw Kruschen Salts mij geheel van de pijnen bevrijd. Mijn vrienden verwachtten niet, dat ik ooit beter zou wor den, maar nu ben ik een ander mensch. Ik heb absoluut geen last meer, ik kan alles eten en met smaak. Ik vertel iedereen hoe buitengewoon goed ik Kruschen Salts vind voor slechte spijsvertering en maagzuur?’ J. C. te L. Kruschen Salts vat het kwaad bij den woitel aan, het spoort de afvoerorganen aan tot regelmatig werken; helpt lever en nieren in hun functie en zuivert de bloeds omloop. De „kleine, dagelijksche dosis” kan dit alles doen, omdat Kruschen Salts een combinatie is van 6 zouten, waarvan ieder een verschillende werking heeft. Enkelvou dige zouten veroorzaken een plotselinge uit werking op een bepaald gedeelte van het lichaam veel te drastisch om vaak her haald te kunnen worden. Maar „de kleine, dagelijksche dosis” bevat een weinigje van ieder der 6 zouten, zoodat U die met het volste vertrouwen iederen dag kunt nemen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. „’Dank je,” zei een van de mannen „Nu weten wij voldoende.” Het mannetje verliet het vertrek. De twee mannen ontdeden zich van hun kappen en zagen elkaar aan. De een bleek slank, elegant, en het type van een Franschman te zijn. Allen keken zeer ernstig. „Dit bewijlst dat je gelijk hadt.” merkte de andere man plotseling op, nu in het Engelsch. „Laat een spion altijd bespionneeren. Het spijt me dat ik van meening met je verschilde. Het Leek mij in ’t eerst een verspilling van arbeidskracht en. De donkere man glimlachte. Maar in dien lach Honk niet de minste op geruimdheid. Er heerschte een langdurig stilzwij gen. Deze man was blijkbaar de aanvoer der. De andere man en de vrouw wachtten beiden geduldig af tot hij spreken zou. Maar er zat spanning in de lucht. Hier deed zich een crisis voor, een belangrijke beslissing moest vallen. Eensklaps nam de man, die slank, donker en het type van een Fransch man was, het woord. „Het spijt mij Pierre verloren te heb ben, maar het doet weinig ter zake. Hij wie zal het zeggen? zijn wij. dank zijl u, eindelijk op het spoor gebracht. Ik voor mij, De ontmoeting tusschen Dubonnet en de twee vrienden had den volgen den morgen in een afzonderlijk ver trek van het politiebureau plaats Zij rechtvaardigen is En dan, het karak- waren een paar minuten te vroeg, even voor den bepaalden tijd waarop de Commissaris zijn onderzoek zou aan vangen. Caryll stelde Bill Wilson aan het hoofd van de Veiligheidspolitie voor „Ik wensch u geluk, monsieur,’ ze) Dubonnet met warmte. „Dat was een schitterend denkbeeld van u Misschien r_. 11 Met oogen, die niets schenen te zen, goede staarde Victor Car} 11 naar den grond twij voor zich. Tot zekere hoogte was het fel niet of deze man handelde op las: geen waarnaar hij; geluisterd had een van hem, dien we zoeken. Zeer goed mogelijk, dat we hem er toe kunnen gens zijn billijkheidsstandpunt, ging zjj dwingen iets van belang mee te deë- in twee opzichten mank. Ten eerste, 1934 voorgoedrvrijstelling van de dienst plicht is verleend wegens opleiding.’tot een geestelijk ambt. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dagtekening dezer bekend making beroep worden ingesteld. SNEEK, 9 November 1934. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis, dat van heden af ter Secretarie, 2e Afd„ ter inzage ligt de beschikking van den Minister van De fensie d.d. 1 November 1934, waarbij aan JACOBUS BOUMANS, dienstplichtige der lichting 1919 uit deze gemeente, met ingang van 15 November Kurhaus Cabaret Louis Davids. „Ze moeten merken dat er een baas is”, zei Louis Davids gekscherend in z’n praatje voor het gordijn bij het openen van het pro gramma, Dinsdagavond in de Harmonie, toen hij ’t publiek verzocht bij het verschij nen der artisten hun een applausje als wel kom te schenken, waarbij het voor hem zelf gerust wat harder mocht klappen dan voor zijn medewerksters en medewerkers van zijn Kurhaus Cabaret. Nu hij, Davids, is de baas van dit gezelschap ook in artistiek opzicht, want al spelen Corrie Korevaar, Joh. Kaart en Matthieu v. Eijsden heel aardig, al doet Sealtiel handige trucs met kaarten, zakken rollen en wekt hij bewondering met z’n ge- heugenproeven, Davids geeft de avond z’n cachet van goede kleinkunst. Hij is de ge- achterna. Troelderiere Troelderaldera! \Vant waar die bal ook heenging, zat een agent hem achterna. Troelderiere Troelderaldera! Later zou De Haas, die een uitstekend zertolker van kleinkunst bleek, ons met Magda van Donk nog vergasten op een aantal oude cabaretliederen als Daisy Bell, Ja, zoo’n reisje langs de Rijn enz., waarbij Magda van Donk in bij de periode hoorende costuums optrad en de begeleidende Kovacs band de klok ook al wat uiterlijk betreft had len.” „Hem er toe kunnen dwingen?” Het was Caryll dié de woonden her haalde. Dubonnet lachte. „Hier in Frankrijk gebruiken wij an dere methoden dan bijl u in Engeland, camarade. Wij zien niet in, waarom wij, voor het welzijn van de maatschap pij in het algemeen, met een zeker soort van verstokte gemoederen niet een weinig hardhandig te werk zouden gaan. Ge zult zeker met mij eens zijn, dat er door het gebruiken van geweld iets bereikt kan worden, en dat iets kan ten bate van de maatschappij in het al gemeen aangewend worden, geweld te Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 ’/2 en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge en 8 Nov.: Handtnschja Woensdag is door het Proiv. Kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk van Friesland als Candidaat tot den Heiligen Dienst toegelaten, A. van der Hey, Theol. Cand. te Sneek. Het kanaal GroningenIJselmeer. Over de bekende groote kanalenplannen heeft de provinciale hoofdingenieur van Groningen, ir. J. Kooper, een lezing gehou den voor de Groninger Waterschapsbond. Volgens het verslag, voorkomende in de N. Rt. CL, heeft de spr. daarbij o. m. ge zegd: „GroningenStavoren heeft de voor keur gekregen boven GroningenLemmer”. De lezers zouden hieruit kunnen opmaken, dat in de kwestie: Lemmer of Stavoren als eindpunt? reeds een officieele beslissing is gevallen. Wij hebben ons, aldus ’t Leeuw. Nieuws blad, ten einde alle misverstand te voorko men, gewend tot de Provinciale Waterstaat van Friesland en daar de verzekering ge kregen, dat deze kwestie nog steeds in on derzoek is en dat een beslissing nog geens zins is genomen. Geld te verdienen! De directeur-generaal van de centrale crisis-contróledienst stelt een premie be schikbaar van f 500 voor dengene die voor I Maart 1935 de noodige aanwijzingen heeft gegeven tot het ontdekken van de fabrikan ten van groote hoeveelheden valsche metalen merken als bedoeld in art. 5 onder a. van de crisis-varkenswet beschikking 1933 II, zoodat deze fabrikanten ter beschikking van de justitie kunnen worden gesteld. De Zeven Provinciën. Naar aanleiding van het bericht van het Bat. Nieuwsblad dat H. M. de Koningin de gratie-requesten van de muiters der Zeven Provinciën heeft afgewezen, verneemt Aneta Holland dat dit bericht inderdaad juist is. De Swart, Oppenhui^erweg 15; Knot garen, L. Cnossen, Geeuwka.de 29; Lorgnet, P. Swart, Parallelweg 38;Kim dermuts, A. Toren, Singel 90; RijwieJ- belastingmerk, G. Hofstra, Groene Dijk 6; Rijwielbelastingmerk, J. v. Wieren, Zomerrakbuurt 2; Kip, Wed. Hare Waling Dijkstrastr. Ï3; Han,d"bescher- mer, Spoelstra, KI. Kerkstraat 19; Ge wicht, Drijfhout, Bothniakade 25; Jon ge hond, J. v. d. Zee, scheepsb. Sperki- hemmeropVaart e als achtergrond, ons onthaalden op teruggezet en zich snorren, baarden en tochtlatjes had laten aanmeten. Een aller aardigst programmanummer. Wam Heskes, alias Koos Koen, die han dige teekenaar, ontbrak natuurlijk niet, hij teekende daar in een oogenblik 10 koppen, waarbij tot afschuw van zijn bediende Ca membert, ook Juffrouw De Bonk, die later in levende lijve ten tooneele verscheen en na het noodige commentaar op al wat ze aanschouwde gegeven te hebben, zich ont popte als Koos Koen zelf. Bert Brugman zorgde er voor dat we nog meer bekende figuren ontmoetten zij het als marionet: daar waren Jarig Jetje en Jacob Hamel, en Han Hollander, die een voetbal wedstrijd NederlandTimboektoe voor ons versloeg, en Richard Tauber en Greta Gar bo, de sfinx die door de geestdrift van haar interviewer Max Tak, zelfs Yes en No zei, en Mengelberg! Ook een geestig nummer. De band zelf musiceerde met die virtuosi teit welke wij van haar gewend zijn; het slot was een Kovacs Lajos vuurwerk,1 een raket- ten-potpourri met knaleffecten waarbij Bob Scholte en Eddie Meenk eigenlijk niet bij de microfoon waren weg te slaan. Het Uiver- lied werd met enthousiasme ontvangen. De décors waren zeer mooi, de band trad op met als achtergrond een met sterren be zaaid blauw cabaretdoek, en gezeten achter nikkelen balustrades, een en ander maakte op ’t mooie tooneel van Amicitia een prach tige indruk, de muziek kwam magnifiek door in de geheele zaal. Het publiek was uitermate dankbaar ge stemd voor het kréég bloemen. goed liedje, zooals we er dan ook Dinsdag avond zoovele gehoord hebben, en waarvan we als een staal van gevoelige! kleinkuns bv. wel mogen noemen: „De Zesdaagsch' van ’t burgermannetje”, een stukje met ee tragische noot en zonder dat valsche pathos, dat zoo vaak in liedjes van dit soort wordt aangetroffen. Ook Kaart babbelt aardig voor het gordijn, van hem en Corrie Kore vaar hadden we een paar aardige een-acter- tjes „De miskende vader” en „Het drem peltje”. Een der proeven van toekomstige De voorzitter Clercq, heeft nog een en ander verteld van de nieuwe studio, waarvan thans het gedeel te in de grond, dat 13 M. diep is, gereed is. Daar is o. a. de echokamer, welke zal zor gen voor de echomenging van het uitgezon dene. Als Guus Weitzel begin van het vol gend jaar gezond en wel bij de Avro is te ruggekeerd, zal hij zich kunnen inwerken in zijn taak in de nieuwe studio, waar hij de beschikking krijgt over een kamer van glas, van waaruit hij alles kan overzien en rege len. Spr. zou gaarne de Wolvegaster uit vinding hebben zien toegepast in de studio, want als men de geheele mechanisatie voor f25 per jaar zou kunnen drijven, zou dat wel heel voordeelig zijn, de electrische ca paciteit van de studio is immers 500 a 600 kilowatt! Spr. deelde ten slotte mede dat waar tal- Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS 13. Fransch om de zitting te kunnen vol gen. „Komaan dus," begon de Commis saris stroef, „hoe is je naam?” Het antwoord volgde onmiddellijk. „Pierre, monsieur. Maar ik heb niet...” „Zwijg. Je hebt alleen te antwoor den op mijn vragen, begrepen? En wat heb ik aan Pierre? Je achternaam, vlug.” „Meunier.” De Commissaris schreef dgn naam op een formulier dat voor hem lag. „En nu „Monsieur, ik deed het niet, ik zweer het u au!” Een van de politie-agenten had den man, brandend van ongeduld om zijn onschuld te bezweren, een hevigen stoot in de ribben gegeven.” „Je zult niet spreken tenzij je wat gevraagd wordt,” zei de Commissaris, norsch de wenkbrauwen fronsende. „En maak je niet druk met te ontkennen dat je dat horloge gerold hebt. Dat kan^ me geen zier schelen.” Zichtbaar verrast, keek Pierre Meu- nier den Commissaris aan. Toen keek hij voor de eerste maal naar de mannen, die de andere stoelen aan de tafel bezét hadden. De Commissaris hield geen oog van hem af. De man keek eerst naar Du bonnet, maar liet niets blijken. Toen keek hij naar Wilson, óók zonder iets te verraden. Eindelijk viel zijn blik op Vic tor Caryll Hij schrikte. Een flauwe Blos kleur de zijn bleeke wangen. De Commissaris glimlachte, en wreef zich de handen. „Ik bekommer mij; geen zier om dat horloge,” herhaalde hij lang zaam, zijn oogen steeds op den man tegenover hem gericht. De Avro Ambassadeurs. Ondanks de crisis zijn er nog begeerlijke baantjes in de wereld, en één daarvan lijkt ons dat van kleermaker van Kovacs Lajos- band, die we hier behalve Louis Schmidt zelf dan, die steeds in het zwart blijft tel kens in een weer ander uniform zien; dit maal in een geelbruin jasje met roode re vers; gelukkig toch maar dat er voor musici geen uniformverbod is, vermoedelijk hebben de politici gedacht aan het: „Böse Menschen haben keine Lieder”. En liederen hebben we gisteravond in de eivolle Amicitia-zaal ge noeg gehoord, niet alleen het door Bobbie gekweelde lieu en het jazzlied van Eddie! Immers de Avro heeft haar zending naar alle deelen van het land een Avro ambas sade noemt ze het belangrijk uitgebreid en ons nu in staat gesteld om, behalve met de band, ook kennis te maken met andere coryphaeën. De band heeft dus niet de ge heele avond meer te vullen en nadat zij met een door allen staande aangehoord en mee gezongen Friesch Volkslied en met het spe len van 'wat zoetvloeiende Weensche melo dieën het publiek al direct in een allerge- noeglijkste stemming had gebracht, ruimde ze het veld voor Alex de Haas en de accor- deon-virtuoos; die met een Oud-Hollandsch grachtj Melodieën der grachten”, oude straatzangen als daar zijn: „Laura”, „Het lied van de Klassiaan”, enz., handig daar tusschen voe gend een hulde aan ons voetballend politie corps: En wat een voetballers naar ’t ons bleek waren die smerissen uit Sneek! Ze hadden een beste zin, En maakten Kovacs Lajos in. Vlet zulke Friezen is het niks begonnen, Ze hebben met 42 dan ook gewonnen, zellige, geestige, slagvaardige conferencier, want waar die bal ook rolde zat een agent hem scheen zij in te groote tegenspraak miet het oude gezegde, dat twee zwarten nog geen blanke maken, en, ten tweede, dat ieder systeem dat zoo gemakkelijk misbruikt kan worden, nooit een goed systeem kan zijn. Evenwel, hij bracht alleen het eerste gezichtspunt onder woorden. „Het spijt me wel, Dubonnet, brave man. Maar dit middel schijnt mij te ge- makkelijk tot misbruik aanleiding te geven. Van den anderen kant ja, we zijn hier in Frankrijk!” „En derhalve zullen we de Fransche gebruiken volgen!” antwoordde de klei ne Franschman lachende. „Alleen noodgedwongen,” merkte Ca ryll afgemeten op. Als bij stilzwijgende overeenkomst werd niet verder over het onderwerp gesproken. Wat in een ‘benauwende stilte dreigde te ontaarden, werd door de plotselinge binnenkomst van den Commissaris gelukkig voorkomen. „Goeden morgen, heeren. Zullen we beginnen?” Dubonnet antwoordde met een kor ten hoofdknik. Het viertal begaf zich naar het aan grenzend vertrek. Dit was ingericht als een soort gerechtszaal in het klein. Aan het eene einde stond een lange schrijf tal el, ter weerszijden waarvan stoelen geplaatst waren. Een soort ballustrade scheidde deze schrijftafel van het ove rige gedeelte van het zaaltje. De Commissaris zette zich aan de ta fel. Dubonnet nam plaats op een van de stoelen aan zijn rechterhand, Caryll en Wilson namen stoelen links. Een oogenblik later werd de man, Pierre geheeten, tusschen twee politie-agenten binnengeleid Een polltie-sergeant was mede aanwezig. Caryll 'en Wilson kenden voldoende j rol 30 NOVEMBER 19,34 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK H NIEUWE SNEEZER COURANT annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) GEVONDEN VOORWERPEN. OW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1