STUKKEN BETER AROMA! Winterp PUROL ASPIRIN mei Oranjeband en Bayerkrul* Reedslhu ouders gebruikten het De tijd gaat snel Firma JOHs. TRÖMFSneek GRATIS Cadeaux DE FIRMA MOW - Oosterdijk 87 geeft tot en met 5 Dec. a.s. bij elke con tante aankoop een BON voor 10% van het gekochte bedrag. L No. 17 Tweede blad üitnaveK W®NK S Co OIIIM Orgaan to Cemeenle tal Weettxttag 2S Növesnher 1934. Ste Jaargang VAN DER KALLEN len voeten' annex CHECKER OOMRAMT es» WVHBRITSERADEEL I; Bureau: KLE1NZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 7 NIEUWSTIJDINGEN. RECLAME KOLOM. ER kannen, uitgezóchte keuze Het züver was reeds gesmolten, besloot de gesmolten zilvermassa de N ederlands'che Bank te zen- Boek- en Vulpenhandel G. VAN DE PIJPEKAMP, Kleinzand 2. Bovendien kunt U in deze St. Nicolaastijd meedoen aan de door ons uitgeschreven „Honderd Gulden prijsvraag”. Adv. Raad van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerp eener wettelijke regeling in zake verplichten bedrijfskindertoeslag, isde mogelijkheid te openen om in be drijven waar vrijwillige beclrijfskinder- toeslag-regelingen bestaan voor de daar toe niet toegetreden werkgevers in het geheele land of in een gedeelte desi lands verplichten kindertoeslag iin te voeren. Volgens het ontwerp kan invoering van verplichten kindertoeslag alleen ge schieden op verzoek van dein Bedrijfs- raad of bij het ontbreken daarvan op op verzoek van een of meer vakvereeni- gingen van werkgevers of arbeiders, waarvan leden bij de kindertoeslagrege- ling in het bedrijf betrokken zijn en na dat alsdan de voornaamste der overige vakvereenigingen van werkgevers en ar beiders, waarvan leden bij den kinder- toeslagregelingen betrokken zijn in de gelegenheid zijn gesteld haar bezwaren daartegen schriftelijk bij den betrokken minister kenbaar te maken. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Gesprongen handen, ruwe huid Bedrijfskindertoeslag. De minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp van een wettelijke regeling in zake verplich ten bedrijfskindertoeslag. Aan een com missie uit den raad zal worden opgedra gen omtrent dit voorontwerp prae-ad- vies uit te brengen. De strekking van het door den minis ter van Sociale Zaken bij den 1 pad gevonden, die daar aan de kust was komen aanzwemmen. Zijn schild was lich telijk beschadigd door de rotsen aan de kust maar overigens verkeerde het dier in den besten welstand. Tot hun verbazing zagen de jongens, dat in het schild de naam Australië in groote letters was aangebracht. Blijkbaar begre pen zij niet het belang van hun ontdekking want zij brachten de schildpad weer in het water, waarna hij snel wegzwom. Men heeft de theorie opgesteld, dat sommige zee schildpadden onder de werking van den golfstroom van Mozambique komen en zoo afdrijven naar de Afrikaansche kust. In dit verband wordt in herinnering gebracht, dat eenige jaren geleden een kano in Zuid Afrika is aangespoeld, die van Maleische of Polynesische oorsprong was. U KUNT GAAN WAAR U WILT... maar de grootste keus in Boeken, Vulpen nen, aardige artikelen, zowel voor Dames als Heren, Jongens en Meisjes, is toch nog altijd bij Het r ij w i e 1 p I a a t ji e. De minister van Financiën heeft met betrekking tot de wijze van bevestiging van het rijwielbelastingmerk nader be paald, dat deze ook mag geschieden op den bovenkant van het voor de voorvork van het rijwiel uitstekende ge deelte van het spatscherm van het voor wiel, mits binnen een afstand van 15 c.M. van de balhoofdbuis. Het merk moet in dit geval zoodanig zijn gevat in een houder, dat het in verticale rich ting wordt geplaatst met de daarop voorkomende teekening naar voren ge keerd. Deze teekening moet geheel zichtbaar zijn, terwijl' voor het merk geen voorwerpen op het spatscherm mo gen zijn aangebracht, welke het gezicht op het merk belemmeren. Ernstig auto-ongeluk te G o i r 1 e. Gisterochtend omstreeks Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Twee inzittenden van een vrachtauto in hun cabine verbrand. Vrijdagmiddag is op de Apeldoorn- sche weg te Arnhem nabij de golf links een ontzettend auto-ongeluk ge beurd. Een uit Arnhem komende vrachtauto, waarin gezeten waren de broeders Aartsen, wonende op de Woes te Hoeve bij Apeldoorn, is in snelle vaart, teneinde een uit Apeldoorn ko mende luxe auto te passeeren, te ver uit geweken en daarbij tegen een langs, de weg staande boom gereden. De bot sing was zoo hevig, dat de benzinetank, welke onder de zitplaats van de ca bine is aangebracht, scheurde en on middellijk in brand vloog. Daar de deu ren klemden, konden de inzittende broers niet vluchten. Zij zijn in de ca bine verbrand. De jongste broer, die 21 jaar oud is, werd in de cabine verkoold gevonden. De oudste kon nog levend uit de auto worden gehaald en naar Het zeemonster van Henry-eiland. Deskundigen zijn van meening dat het mysterieuze zeemonster, dat op het Henry- eiland (Canada) jis gevonden, het laatste exemplaar is van de reusachtige Noordelijke zeekoe (Rhyttina Stelleria) die men reeds 167 jaar geleden geheel uitgestorven achtte. Het monster was 10 meter lang. Het had den kop van een paard, en een ruwe huid, waarvan het bovenste gedeelte behaard was en het benedengedeelte bedekt met. doorn achtige uitsteeksels. In het lichaam bevon den zich geen beenderen, behalve een rug- gegraat. Het roode vleesch was een bewijs ervoor, dat het een warmbloedig dier be trof. het ziekenhuis te Arnhem worden ver voerd. Hij is daar kort na zijn aan komst overleden. Een, kantonnier, die aan de weg werk te, zag, even voor het ongeluk gebeur de, de noodlottige auto passeeren. De man kende beide broers en groette hen nog. Een oogenblik Later zag hij, hoe de vrachtwagen uitweek voor een auto, en dat de botsing geschiedde. Hij heeft zich daarop onmiddellijk per rij wiel naar de plaats van het ongeluk be geven, en werd gevolgd door énkele menschen, die in de buurt aanwezig waren. Bij de vlammende auto gekot- men, was het door de hitte niet moge- lijk haar dicht te naderen. Met behulp van een hark heeft die man getracht om een van de portieren te openen. Dit ge lukte en de oudste broer kon uit de cabine worden gehaald. Het ging echter niet dadelijk, omdat een van zijn schoe nen tusschen de pedalen beklemd was. Pas toen de schoen verbrand was, kon de man naar buiten worden ge sleept. Hij stond toen over het geheele lichaam in brand. Men heeft hem de kleeren uitgetrokken en met een in middels gearriveerde ziekenauto ver voerd. Het andere portier klemde zoo danig, dat het niet geopend kon wor den. Pas toen de cabine ongeveer ge heel verbrand was, viel het er uit. Het lichaam van den jongs ten broer was toen echter reeds geheel verkoold. De vrachtauto reed, naar is waarge nomen, in zeer snelle vaart, naar schat ting 70 75 km. A. J. Funke K p p e r. f Op een onbewaakte overweg bij Nunspeet is een auto, waarin de h.h. Funke Küpper, teekenaar en P. Bakker, verslaggever van de Arbeiderspers ge zeten waren, door een goederentrein gegrepen. Küpper werd direct gedood, Bakker werd slechts licht gewond. Funke Küpper is slechts 40 jaar ge worden. Hij werd oorspronkelijk opge leid voor onderwijzer en bezocht de kweekschool te N ijmegen, zijn geboorte stad. Later is hij naar Rotterdam ge gaan, waar hij de akte M.O. behaalde en teekenles gaf aan verschillende scho len, ook aan de H.B.S. .Voorts was hij leeraar aan verschillende vakscholen. Geleidelijk kwam hij in betrekking tot de sociaal-democratische pers. Eerst werkte hij mede, in los verband, aan de „Voorwaarts”, later werd hij vast aan dat blad verbonden en gaf hij er zijn leeraarschap aan. Bij de uitbreiding van de N.V. Arbeiderspers, nu een drietal jaren geleden, verhuisde hij, als haar medewerker, naar Amsterdam. O.a. was hij vast teekenaar aan de Notenkraker. Hij heeft ook vele affiches gemaakt en geschilderd. Hij was een forsche kerel van forsch talent. Bevoegden als prof. Roland Holst stelden zijn talent hoog. gescheurd. Door den harden slag wer den de bewoners van de in de buurt staande huizen gewekt. Men vond een zestal personen verspreid over de straat liggen. Direct werden dokter Daniël, een geestelijke en de politie gewaar schuwd. Bij onderzoek bleek, dat de heer Oerlemans uit Tilburg op slag was gedood. Zijn vrouw was ernstig ge wond. De chauffeur, de heer A. de Jong, hing nog achter het stuur. Toen hij met veel moeite er achter vandaan was gehaald, bleek, dat hij zware inwen dige kneuzingen had gekregen. De heer Bezem had een gebroken arm, terwijl zijn echtgenoote met den schrik vrij kwam. Van de andere inzittenden be kwam de weduwe Smitsvan Rooy geen letsel, terwijl haar broer, de heer van Rooy verwondingen opliep. Het voorste deel van de auto werd door den schok weggeslingerd en kwam tegen een huis terecht, waardoor ook dit deel van den wagen zwaar beschadigd werd. Alleen de motorkap bleef heel; de Lich ten brandden nog. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Prinses Juliana te Londen. Prinses Juliana was Zaterdag voor de lunch de gast ten paleize van den ko- ning en de koningin. Mede zaten aan de hertog van Kent en prinses Marina, prinses Alice en de graaf van Athlone. Het bruidsgeschenk aan de bruids meisjes, dat haar door den hertog van Kent zal worden overhandigd, zal be- j staan uit een gesp van diamant en door schijnend blauw-groene berylsteenen, ■file ook wel aqua marins genoemd wor den. De keuze van deze laatste steenén is symbolisch en staat in verband met den rang van den hertog bij de En- gelsche marine. De identieke toiletten die de bruids meisjes zullen dragen zijn uitgevoerd in zacht witte zijde, welke met zilver stof bepoederd is, waardoor een zilver schijn wordt opgewekt. De kosten van deze toiletten zijn zeer bescheiden ge houden en zuilen een bedrag van onge veer zestig gulden niet te boven gaan. Heden zal naar aan het N. v. d- D. gemeld wordt, voor de bruidsmeisjes in de Westminster Abbey een repetitie worden gehouden, waarbij haar haar plaatsen in de bruidsstoet worden aan gewezen. Alle acht bruidsmeisjes, waar onder prinses Juliana, zullen hierbij te genwoordig zijn. Waarschijnlijk zal ook prinses Marina deze repetitie bijwonen. Prinses Juliana heeft aan het bruids paar persoonlijk het geschenk van H. M. de Koningin overhandigd, dat zooals men weet, uit een kamerscherm door N ederlandsche kunstenaars ver sierd, bestaat. Het bruidspaar was met dit geschenk hoogelijk ingenomen. Zware straf. De rechtbank van Tolmezzo in Noord- oost-ltalië heeft Brillat, den handelsattaché bij het Fransche gezantschap te Boedapest, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en tot betaling van schadevergoeding. Hij had met zijn auto te Tarois (Istrië) een boer overreden en gedood. Vlammendood te midden van kolkend water. Tijdens een hevige storm is in een vuur- M.. de Red. Gaarne zou ik de lezers van Uw veel gelezen blad met het onderstaande in kennis willen stellen. Voor plaatsing betuig ik U mijn dank. Op 22 November j.lL was. het 10 jaar geleden, dat een van Nederland’S.groot ste schrijvers, Herman Heyermans, stierf. Vooral als toneelschrijver had Heyer mans grote bekendheid. Hij bracht een geheel nieuw genre vah toneelstukken, het realistiese in zijn stukken domineer de, wij noemen in dit verband bijv, het zeer bekende toneelstuk „Op Hoop van Zegen”, en het bleek, dat zijn stukken zeer gewild waren. In verband met bovengemelde datum worden thans overal in het land Heyermans-herden- kingen gehouden. De afd. Sneek van de V.A.R.A heeft daarom gemeend verplicht te zijn, juist omdat Heyermans, zij het dan indirect, zoveel voor de omroep-organisaties heeft gedaan, door een schat van toneelstuk ken na te laten die, omgewerkt voor de microfoon, duizenden Luisteraars doen genieten, een van deze toneelstukken op haar jaarlijkse propaganda-avond op toren in het Kanaal van Chacao (Chili), te laten voeren. Zij heeft het bekende toneelgezel schap „De Jonge Spelers” bereid ge vonden het blijspel van Heyermans „No. 17”, te geven en wel op Donder dag 29 Nov. a.S'. in de Harmonie. In dit stuk laat Heyermans een kruier, no. 17, die sprekend op konung Christiaan de Zeventiende gelijkt, een tijdlang de rol van koning spelen, terwijl de koning de kruierskiiel aantrekt. De avonturen, die de beide mannen in hun resp. rollen beleven en hoe de hofhou ding op de gedragingen van de kruier- koning reageert, worden door de auteur allerkostelijkst weergegeven. Ik zou te veel van Uw bladruimte vra gen, M. de Red., alles weer te geven en daarom ieder willen aanrazen zelf het stuk te komen zien. Het toneelstuk, de Jonge Spelers en het afd.-bestuur van de V.A.R.A. hebben recht op een volle zaal. Sneek, 24 Nov. 1934. H. KROMKAMP, Voorz. afd. Sneek V.A.R.A. ptr Jw fa post /SM Advertentiên: 9 ct, p. regel, Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Inbrekers van 10 tot 14 jaar. De Groningsche recherche heeft vier jon geluivan 10 tot 14 jaar ingerekend, die zich onledig hielden met inbraken in een pakhuis aan een der havens. Onlangs had den zij daarbij een kist kandij buitgemaakt, thans een kist vet. Het veelbelovend viertal zal ter beschik king der justitie worden gesteld. Geld in een potkachel verstopt. Uit Oss wordt aan de Tel. gemeld: De veelvuldige inbraken nopen verschil lende ingezetenen er toe hun gelds waarden, die zij noodgedwongen in huis moeten bewaren, op de meest zonder linge plaatsen te verbergen. Dezer da gen is de landbouwersfamilie G. de dupte hiervan geworden. De heer des huizes meende voor zijn zilvergeld, ten bedrage van ongeveer f50 een goede geheime schuilplaats te hebben gevon den. Zijn oog was gevallen op de pot kachel, die in een der bovenvertrekken stond én nooit werd gestookt. De main beging evenwel de fout zijn vrouw hier over niet in te lichten, hetgeen hem noodlottig is geworden. Wie schetst de wanhoop van den landbouwer toen hij de volgende dag thuisgekomen van zijn vrouw vernam, dat zij met het oog op de vochtigheid van het huis de bewuste kachel maar eens had aangemaakt. De man snelde naar boven, doch helaas te laat. Men naar den, in de hoop, dat hun alsnog de waarde zal worden vergoed. aldus meldt de Crt. N. v. d. D., plotseling brand uitgebroken, ’t Gezin van den toren wachter stond geheel alleen tegenover het vuur en slaagde er niet in, het te blusschen. Daar het evenmin mogelijk was, zich per boot in veiligheid te brengen, is het geheele gezin in de vlammen omgekomen. Verschrikkelijk einde van 53 Japansche arbeiders. In een steenkolenmijn te Matsusjima in prefectuur Nagasaki, is een ernstig mijn ongeluk gebeurd, dat zich heeft afgespeeld onder zeer merkwaardige omstandigheden. De gangen van deze mijn strekken zich uit tot onder den bodem der zee. Zondagmor gen in alle vroegte is de deklaag boven deze gangen ingestort, met het gevolg, dat het zeewater met kracht naar binnen stroomde. Niet minder dan 53 mijnwerkers vonden de dood in het bmnendringende water. Alle po gingen van hun kameraden om hun bijstand te verleenen mislukten, omdat het niet meer mogelijk was, in de mijn binnen te dringen. Hoe ver kan een schildpad zwemmen? Een groep jongens die te Schoenmakers- kop (Zd. Afrika), in een kamp bijeen wa ren, hebben onlangs een groote zeeschild- Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der Directe be lastingen enz. te Sneek le Afdeeling werd ontvangen f 15.gewetensgeld wegens vroeger te weinig betaalde be lastingen. Het drama in de Kranestraat te Den Haag. Naar men verneemt heeft de politie de vrouw uit de Kranestraat die Don derdagmiddag j.L gearresteerd werd in verband met den dood van een kindje van 8 maanden gisterochtend op vrije voeten gesteld. Het sectie-onderzoek heeft uitgewezen dat opzet om het kind van het leven te berooven uitgesloten moet worden geacht. Well zal de vrouw vervolgd worden wegens^ dood dóór schuld en eventueel voor verwaarloo- zing van het kind. drie uur kwam de heer A. de Jong uit Goirle met zijn auto, waarin een gezelschap van zes personen uit Tilburg was ge zeten, uit Antwerpen. In de Bergstraat te Goirle reed de auto, vermoedelijk door het te ruim nemen van een bocht, met het achterwiel tegen het huis van den slager v. Erven, waardoor de linker u luuiio- zijwand van den wagen werd ingedrukt. Hoogen I De achterwand werd als het ware weg is steeds een artistiek cadeau. Tinnen schemerlampjes vanaf f 2.90. Tinnen rookstellen, aschbakjes, kan delaars, vazen, kannen, rooktafels, spiegels enz. in voorhanden bij Een voorwerp van TIN cn geHjU 2— Al wéér staat Sint Nicolaas voor de deur. Wij zijn er op voorbereid door groote keuze Chocoladeletters, Borstplaat, Chocolade-figuren, Luxe-douzen enz. enz. Bij 3 rollen Verkade’s Beschuit a 9 cent een zéér interessant Melbourne- race-spel gratis. IEDER IS VOL LOF OVER NIE- MElJER’s KOFFIE EN THEE. Wat is dat HEERLIJKE KOFFIE in die schitterende luxe busjes! Niéuwe Album Verkade „Hans de Torenkraai” 75 ct. Heerlijke Borstplaat van Verkade, óók in MOCCA en CHOCOLADE, 2 ons voor 1 kwartje! Couverture voor de Banketbakkerij. Tonnema’s Italiano, 16 ct. per ons. Dagelijks wordt bevestigd, dat men aan onze Pindas de voorkeur geeft Bakkertjes van Van Melle zijn lekker bros! Wintermelange van Van Melle, 1 kwar tje per half pond. Rolletjes(Knijpkoekjes) per half blik, (blik gratis) f 1.25. UIVERTJES, PAKJES ZANDGEBAK IN MICA, 10 cent Voor deze bonnen kan tot 25 Dec. a.s. een of ander artikel bij hem gehaald worden. D00S30en60ct. BIJ APOTH.en DROGISTEN 'l.NIKOlMl.CADtAW' ÏIEWBWERCÖmü CHIEF WHIP

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1