EIW GÜE1Ï ■illl WALES iNTHHSCiET I A. VERWEK Fa. H. VAN DER MOLEN EXTRA DECEMBER-RECLAME J. MARTENS Wzn. De tijd gaat snel! Firma Jüiis. TROMPM Algemeene uitnoodiging Firma Jobs. WF - SNEEK ^74 I No. 18 Oosterdijk SNEEK Eerste blad UitgaveK WRINK Co Heitel Orgaan der teenle 8neek. Zaterdag 1 December 1934. 81e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. ZIE ETALAGE heerenmodes DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. be- ïimóii J., als den vervaardiger der geldstukken i jaar en 6 maanden gevangenisstraf en tegen de beide anderen ieder 1 jaar gevangenis straf. SPORT in verzegelde zakken, dan alleen is U verzekerd deze Ie soort Anthraciet te ontvangen. BOLSWARDERWEG TELEFOON 2304 Iedere koper, die slechts één gulden besteedt heeft kans, geheel gratis een prachtig zes-delig MATRASSTEL in zijn bezit te krijgen Speciale aanbieding SINT NICÖLAAS-CADEAOX DAMES SCHORTEN PULLOVERS DAMES KOUSEN HANDSCHOENEN ONDERJURKEN enz. enz. HEREN SJAALS SOKKEN HEREN BRETELS (PULL’OVERS 'EN enz. enz. ZIE ETALAGE Bedri egelijke bank breuk. De marechaussee te Alblasserdam heeft Woensdagmiddag gearresteerd <ie gebio. B-, landbouwers, en F. B. V. jr. eveneem landbouwer, wonende aldaar, benevem zekere P. B. V. sr. en C. V., evenetj van beroep landbouwers, wo nende te Oud-Alblao, op vermoeden ge zamenlijk zich aan bedriegelijke bank breuk te hebben schuldig gemaakt. Lenigen tijd geleden is P. B. V. sr. te Oud-Alblas in staat van faillissement verklaard. Als gevolg daarvan werd, zooals zulks gewoon is, zijn eigendom te gelde gemaakt bij wijze van open bare verkooping. Hierby was het den Het puntje op de I van Uw tollet vormt het paar hand schoenen, dat bij ons voor U klaar ligt. Enorm is de sorteerlng, enorm de pas vorm. Petrograd zou vertrekken, brak de oorlog uit en Smirnoff ging als vrijwilliger naar het iront. Bij de verkenners van het 96ste regiment infanterie verdiende hij het Kruis van Sint George, de eerste zijner vele oor logsonderscheidingen. na gewond te zijn geweest in November 1914, gelukte het hem bij de opleiding tot vlieger geplaatst te worden. Na 30 vlieguren vertrok hij weer naar het front en kwam bij een jachtescadrille. Weldra was hij een ge ducht oorlogsvlieger, die in korten tijd de rang van kapitein bereikte. De revolutie, eind 1917, was voor hem het begin van jarenlang zwerven. Hij trok een oud soldatenpak aan en reisde in een goe derenwagen naar Wladiwostok; de reis duurde 31 dagen; over Hongkong en Saigon bereikte hij Singapore, waar hij zich als soldaat voor het Bntsche leger liet werven, up voorspraak van den bekenden generaal der luchtmacht Sir Sefton Brancker, kwam mj bij de Royal Air Force. Kort daarop weru ue wapenstilstand gesloten. De heer Smir- iiolf werd instructeur voor de Russische vliegers, die uit Duitsche gevangenschap icrugkeerden en zich in Engeland aan lieten werven voor de legers van Koltsjak, Deni- Kin en Wrangel. Na de ineenstorting van Denikin’s leger Kwam hij als assistent bij de Russische luchtvaartattaché te Parijs en vloog daar De toepassing van het d r. Otten-Pestvaccine- Tijdens de behandeling van de grooting in den Regentschapsraad' te Bandoeng bracht dr. Heerdjan hulde aan professor Otten, welke huldebetui ging 'met een hartelijk .applaus werd ontvangen. Spreker zeide niet te twijfe len aan het welslagen van die proef nemingen met het vaccine van dr. Ot ten, mede gezien de groote medewer king, welke van het Europeesche en In- heemsche bestuurwordt ondervonden. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Het banditisme te Chicago. In de straten van Chicago kwam het Dinsdag tot een schietpartij tusschen den nieuwen staatsvijand no. 1, die John Dillinger als zoodanig is opgervolgd, n.l- George Nelson, beter bekend als „Baby face” en de federale politie. Toen de politie een verdachte auto, die haar met groote snelheid wilde passeeren en waarin twee mannen en een vrouw wa ren gezeten, sommeerde te stoppen, werd uit een machinegeweer het vuur op haar geopend. Er volgde een vuur gevecht, waarbij één agent werd ge- meester zijn dood bespoedigd heeft. De voorzitter stelde voor een huldi gend schrijven te richten tot dr. Otten en tot het hoofd van den dienst der volksgezondheid. De raad stemde met dit voorstel in. V r y w i 11 i g e Ouderdomsverzekering- Naar de N’. Crt- verneemt, is bin nenkort een Kon. besluit te verwachten, waarbij de tarieven, premies en afkoop som voor de vrijwillige ouderdomsver zekering worden verhoogd. Smirnoff 12>/2 jaar K.L.M.-vliegtuigbestuurder. Woensdag was ’t juist 12'/2 jaar geleden, dat de heer I. W. Smirnoff als vliegtuig- bestuurder in dienst dei K.L.M. trad. De heer Iwan Wasil Smirnoff, die eenige jaren geleden de Nederlandsche nationaliteit verkreeg, werd den 30sten Januari 1895 te Wladimir geboren. In zijn jeugd wees niets er op, dat hij eenmaal de vliegerloopbaan volgen zou; hij was integendeel bestemd om mijningenieur te worden. Doch eenige maanden voor hij naar de universiteit te Abonnwierdt pc? Jsar 2,00, fï. p post ƒ3,50. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Wf mand zag het vliegtuig in gevaar. De vloed kwam op, ’t werd noodweer. Zware brekers beukten tegen de zanden en in den hoogsten nood schoot Smirnoff de laatste lichtkogel afdie gezien werd op een voorbijvarend schip. Na een ware worsteling tegen de woeste golven werden de passagiers en de bestuur ders van het vliegtuig gered. Nooit hebben bekwaamheid en geluk Smirnoff in de steek gelaten. Reeds in October 1928 maakte Smirnoff met de heeren Aler en Veenendaal zijn eerste retourvlucht naar Indië met 259 K.G. post aan boord, voor dien tijd een aanzienlijke hoeveelheid. Veertien reizen naar Batavia had hij achter de rugtoen kwam de Pelikaan. Twaalf en een half jaar, 11.000 vlieguren, 2 millioen K.M., 18 Indië-vluchten scheiden thans den heer Smirnoff van die voor hem èn voor de K.L.M. gelukkige dag in Mei, toen hij zijn kracht en zijn kennis in dienst van de Nederlandsche luchtvaart stelde. En heel Nederland wenscht den „Turk” van harte: nog vele jarenl Happy landingsI Is het mogelijk voordeelig geregelde luchtschip- lijnen voor passagiers en mailvervoer te exploiteer en? De vraag of het practisch mogelijk en voordeelig is, geregeld luchtschiplijnen voor passagiers- en mailvervoer te exploiteeren, heeft de heer J. E. van Tijen, die als'- wer kend lid van de bemanning 74 reizen met de „Graf Zeppelin” meemaakte als vertegen woordiger van het Nederlandsch syndicaat, dat zich voor deze exploitatie interesseert, met een lezing voor de Vereeniging voor studiebelangen aan de Nederlandsche Han- delshoogeschool te Rotterdam onvoorwaar delijk bevestigend beantwoord. Hij achtte de verwezenlijking van deze gedachte zelfs in niet al te verre toekomst mogelijk. Als punt van uitgang koos de heer Van Tijen de exploitatie van luchtschepen als de thans in aanbouw zijnde LZ. 129, die 240 meter lang is en een diameter van 40 meter heeft; deze luchtreus kan 54 passagiers en 7 JA ton vracht vervoeren, wordt gedreven door vier Dieselmotoren van 1000 P.K. elk en behoeft 40 man personeel. De aanschaf- fingskosten bedragen rond 36 millioen mark. Met dit luchtschip zal men de route Amster damBatavia met 50 passagiers aan boord in 4/2 dag kunnen afleggen, zonder tus- schenlanding. Indien men dan het comfort der passagiers zeer hoog opgevoerd denkt er zijn vele salons, ja er is zelfs een bar aan boord, terwijl alle hutten warm en koud stroomend water hebben dan kost de ge- heele reis den exploitant f 46.475. Een reis van New York via Barcelona naar Batavia, die tien dagen zou vorderen, zou ruim f 60.000 moeten kosten. Indien een lucht- schipdienst voor 70 pet. bezet was bij een totale accomodatie voor 50 passagiers per luchtschip, dan zou men de kosten kunrien dekken, en dit kan bereikt worden als slechts 6 pct. van alle eerste-klasse-passagiers of 8.6 pct. van alle passagiers der snelle sche pen zich per jaar van het luchtschip bedien de! Het luchtschip zal reeds rendabel zijn bij een passagiersprijs van 275 dollar, waar bij is rekening gehouden met een luchtrecht voor de post van één dollarcent. En zoo is de conclusie van ’t Nederlandsch studiesyndicaat, dat het luchtschip zich leent om door particulieren geëxploiteerd te wor den op verschillende routes, omdat het, als het als vervoermiddel eenmaal is ingebur- gerd, stellig winst zal opleveren. Uitvoerig heeft de heer Van Tijen ook uit eengezet, dat geen practische moeilijkheden de uitvoering van een dergelijke exploitatie in den weg staan. Zijn vier en zeventig rei zen met de „Graf Zeppelin” hebben hem ge leerd, dat het luchtschip, zoowel 's winters als ’s zomers en onder alle weersomstandig heden, een betrouwbaar vervoermiddel is. De moord te Naard-ein. De rechtbank te Amsterdam heeft den 22-jarigen kappers bediende A. C. V., uit Bussum, wegens moord op zijn meisje, gepleegd op 18 Maart in de Jansteenlaan te Naafden, tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van voorloopige hechtenis. Het O-M. had tien jaar geëiischt. Oosterdijk 49 SNEEK - Telef. 2176 dood en een tweede zwaar gewond. De verdachte auto ontkwam. Later dook te Evanston, een voorstad van Chicago, een andere auto op, welker drie inzit tenden gewond waren. Het bleek dat de chauffeur George Nelson was. De ge- heele politie van Chicago en omgeving werd gealarmeerd om den wagen van Nelson op te sporen. Men vermoedt, dat de vrouw, die zich in de auto be vond, zwaar gewond is. Sedert den dood van Dillinger weid Nelson door de ge- heele politie van de Vereenigde Sta ten gezocht. Nader wordt gemeld: „Babyface” Nelson, die sedert den dood van Dillinger als staatsvijand no. 1 wordt gezocht en gelijk vermeld in een auto door de politie is achtervolgd, is Woensdag dood gevonden. Het lyk was doorzeefd met kogels. Een geluksvogel. Peter Kaliscick, een schooljongen uit New-York, heeft in eenige seconden drie kansen gehad om zijn leven te ver liezen. Hij viel van een brug boven de Island-Railway en dit was al voldoende om het leven er by in te schieten. Hij kwam terecht op de draden van de hoogspanning, en hierdoor kreeg hy een goede kans, geëlectrocuteerd te worden. Tenslotte kwam hij op de spoorbaan terecht, waar juist een trein in aantocht was- De machinist stopte echter nog net bijtijds- De jongen over leefde dus alle drie ongevallen en hij ligt nu in het ziekenhuis om te herstel len van de schrik en van zijn brandwon den. Een plaatsvervanger in de gevangenis. Te Altenburg in Thueringen (Duitsch- landj was een man veroordeeld tot een langdurige gevangenisstraf. Aangezien hij pa^ een zaak had geopend, waaruit hjj moeilijk gemist kon worden, meldde zich in zijn plaats een zwager aan de gevangenis, die vader van zeven kin deren was- Het bedrog werd pas na eenige dagen gemerkt. De bereidwil lige zwager is thans door de rechtbank inderdaad tot zeven maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens valschheid in geschrifte, aangezien hij toen hij zich op het gevangenisbureau kwam aanmelden een invulformulier met den naam van zijn zwager, den werkelijk veroordeelde, had onderteekencl. Paard op 55-ja r i ge’n leeftyd gestorven. Te Bulawayo in Zuid-Rhodesia (Zuid- Afr.) is een paard gestorven, dat den eerbiedwaardigen ouderdom vafv 55 jaar bereikt heeft. Het paard, welks naam Rocketter was, behoorde ’aan Alexander Lawrie een wagenmaker te Bulawayo. Rocketter is voor zijn meester aldjd een gelukspaard geweest. Het werd door Lawrie reeds als ponnie op een verloting gewonnen. Lawrie liet het paard aan verschillende springconcour sen meedoen, welke het byna alle won. Op tentoonstellingen behaalde het steeds pry’zen. Drie jaar geleden kwam Rocketter voor het laatst op een ten toonstelling uit, toen werd het naar een boerdery gestuurd, waar het zyn laatste levensdagen sleet. Men denkt, dat de scheiding van zyn Al wéér staat Sint Nicolaas voor de deur. Wij zijn er op voorbereid door groote keuze Chocoladeletters, Borstplaat, Chocolade-figuren, Luxe-doozen enz. enz. Bij 3 rollen Verkade s Beschuit a 9 cent een zéér interessant Melbourne- race-spel gratis. IEDER IS VOL LOF OVER NIE- MEIJER’s KOFFIE EN f HEE. Wat is dat HEERLIJKE KOFFIE in die schitterende luxe busjes! Nieuwe Album Verkade „Hans de Torenkraai” 75 ct. Heerlijke Borstplaat van Verkade, óók in MOCCA en CHOCOLADE, 2 ons voor 1 kwartjel Couverture voor de Banketbakkerij. Tonnema’s Italiano, 16 ct. per ons. Dagelijks wordt be- 4gd, dat men aan onze Pindas de voorkeur geeft. Bakkertjes van Van Meile zijn lekker bros! Wintennelange van Van Melle, 1 kwar tje per halt pond. Rolletjes(Knijpkoekjes) per half blik, (blik giatis) f 1.25. UIVERTJES, PAKJES ZANDGEBAK IN MICA, 10 cent. curator opgevallen, dat een en ander veel minder opbracht dan oorspronke- lijk werd verwacht. Direct werd ge- dacht, dat er knoeierij in het spel moest zijn, te meer, daar het de marechaussee bij geruchte bekend was, dat een en ander niet in den haak moest zijn. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat er een ojnwisseling van koeien zou heb ben plaats gehad, waardoor de goede melkkoeien waren omgewisseld met me deweten van den gefailleerde en de gebrs. B. en P. Bi- V. jr., zoodat de opbrengst natuurlijk veel minder was dan anders het geval ware geweest. Bovendien zou de gefailleerde ver scheidene goederen aan den boedél heb ben onttrokken als landbouwwerktuigen en veldvruchten. De vijf mannen zijn in de kazerne te Papendrecht opgesloten en zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. Het verkeersfonds. By de Tweede Kamer is ingediend de begroeting 1935 van het Verkeers- ionds. De minus ter deelt mede, dat de cyiers van deze begrooting geen volle dig beeld geven van hetgeen in 193.5 voor wegenveroetering zal worden uit gevoerd, aangezien, naar mag worden aangenomen, belangrijke uitbreiding der werkzaamheden zal worden verkre gen door uitvoering van werken met gelden uit het werkronds. We ontleenen er voprts aan: Wat betrett den rijksweg Haarlem, Velsen, Alkmaar, Van Ewyksluis, Wier ringen, Zurich, Harlingen, Leeuwarden, wegena bij de voor oereming ondervon den vertraging zal de veroetenng van den doorgang door Zurich, waarvoor on ue oegrooimg voor 1«34 f 6U.UUU is. uit- getroicken, in dit jaar met voltooid kun nen worden. Voor ly35 wordtin veroand daarmede alsnog f 4U.OOU aangevraagd. Ier voltooiing van de ain 1934 ter hand te nemen wegverlegging te Mars,- sum zal in 1935 nog f loü.uuü noodig zyn. De doorgangen in Harlingen en Fra- neker zijn nog met definitief vastge steld. Het tracé van den weg Amsterdam Leeuwarden is vastgesteld. Aan het voornemen om vooreerst alleen die ge deelten van den weg aan te leggen, welke noodig zijn om voldoende weg gedeelten in de bestaande verbinding A m,sterdamWieringen te .vervangen, wordt, voor zooveel de beschikbare mid delen toeLaten, in beperkte maie verder gevolg gegeven door den aanleg van het weggedeelte Buikslootermeer- ringdijk—Het Sochter, waarmede ver moedelijk in 1934 een begin zal worden gemaakt, voort te zetten. Voor dit weg- vak wordt f 160.000 aangevraagd. Een bizondere omstandigheid doet zich voor met betrekking to. den brug- 1 genuouw. Daarvoor is in deze begroo- ting een bedrag opgenomen, dat- niet toereikend is om dien bouw in het aan- genomen tempo voort te zeiten. Om dit tempo te kunnen volhouden, moe ten gedurende een reeks van jaren oe- l Langrijk hoogere bouwsommen worden beschikbaar gesteld en de aflossing en rentebetaling van de daartoe op te ne- By de Woensdagavond j.l- ge houden reciteerwedstrijd te Woudsenu wist onze stadgenoot de heer F. de Vlas de eerste pry’s in aid. luim, zijnde een zilveren Lauwerkrans, te behalen. I Bei 00ving te Leeuwarden. in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vervoegde zich aan ’t politiebureau te Leeu warden een persoon, die aangifte deed, dat hem in een woning daar ter stede een be- urag van t 3220.— was ontvreemd. De poli tie meid in verband hiermede aan drie vrou wen en één man. Een der vrouwen werd aan den uincier van Justitie voorgeleid en in t huis van .bewaring ingesloten. De anderen wuiden voorioopig op t politiebureau vast- genouden voor een nader onderzoek. Valsche munterij in Friesland. De 22-jange kermisreiziger Cornells de J., zwervende (ged.J, neett 111 October valsche guldens gemaakt van fin, dragende de bed ienaar van Koningin Wilhelmina. Zijn moe der, Stientje T., 56 jaar, zonder beroep, zwervende, ook gedetineerd, heeft dat geld op 6 October te Beetsterzwaag uitgegeven. Herman Heinrich N., 56 jaar, kermisreizi ger, zwervende, eveneens gedetineerd, had nu nog enkele van die geldstukken bij zich, ben winkelier te Beetsterzwaag deed 6 Oc tober aangifte, dat hij een vaisclie gulden van een vrouw, die later Stientje T. bleek te zijn, had ontvangen. Deze was in gezel- senup van N. beiden werden naar liet ge meentehuis gebracht. Daarna werd ook De J. opgehaald. Een onderzoek in de woon wagen oracnt de geheele zaak aan het licht, verdachten bekenden alle drie toen zij Woensdagmorgen voor de Leeuwarder rechtbank terecht stonden. De Officier van Justitie vroeg tegen De men geRfen verzekerd, zijn. Een wets ontwerp hiertoe is nagenoeg gereed. Wanneer dit ontwerp wet wordt, zal met het in deze begrooting opgenomen bedrag van f 2.500.000 voor den brug genbouw per jaar kunnen worden vol staan zonder het versnelde programma voor dien bouw in gevaar te brengen. toestellen in, bestemd voor Wrangefs tor- maties. Nadat Wrangel’s leger een dergehjk lot getrotten had als dat van Denikin, keerde Smirnotf naar Engeland terug, waar vrien den hem aan een betrekking als werktuig kundige op Croydon hielpen. Kort daarop trad Hij als verkeersvlieger in dienst van de Belgische maatschappij SN ETA, die vrijwel naar geheele vloot verloor bij den brand van een hangar te Antwerpen. Doch op Schip hol, waar hij herhaaldelijk met Belgische vliegtuigen heengekomen was, kende men Srmrnott als een bekwaam vlieger en den ztisten ivtei 1922 trad hij in dienst der K.L.M. De heer Smirnoti heeft de moeilijke be- 1 bmtijd uer Nederlandsche luchtvaart mee gemaakt en een spannend avontuur beleeid up uen iaden October 1923. Op weg naar Londeii. m een Fokker F 3 met eenige pas sages aan boord, kreeg hij motorstoring boven het Kanaal. Hij slaagde er in het vnegtuig neer te zetten op een zandbank, ue uoouwin Sands, die bij eb juist boven water uitstak. Hij schoot hchtkogels af om de aandacht van de mannen op het nabije lichtschip te trekken, doch vergeefs, nie- tot een bezoek aan onze zaak, waar de winkel een tentoon* ling an St. Nicolaas* en andere artikelen is SB Hr* NIEUWE WEKEBGmlNT annex SR EEK ER COURANT M WVMBRITSERADEJX 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1