annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal. j No. 20 Eerste Blad i Uitgave RIEEBBRINB Co. 1 I I 1 Me NIEUWSTIJDINGEN. i B TV Regelprljs ft cent. Aboanemestev belangrijke korting Alle Advertentlën wordexs In belde bladen opgenomen 95 150.— 110 250.— 130 350.— I 150 450.— 180 ƒ550.— 210 650.— 240 650.— 240 •t r V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozto. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, H(*melum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorstellen aan: Artikel 3. Op 1 Januari 1935 vervalt, behalve voor zover het aan slagen over het voorafgaand belastingjaar betreft, de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele belasting, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 December 1933, no. 16c., goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 18 Mei 1934, no. 60. Aldus enz. No. 1.811.111.6(4). Advies van Burgemeester en Wethouders om aan het Comité inzake bestudering en bestrijding van de iepenziekte voor de tijd van drie jaren een subsidie te verlenen van ƒ30.per jaar. No. VI 07.352.1(1). Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake het onderzoek der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1935. No. 1.842.73(16). Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat cQllege. SNEEK, 9 Augustus 1934. Aan de Gemeenteraad. De begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het jaar 1935 van het Burgerlijk Armbestuur werd gesteld in handen van de commissie voor rekeningen en begrootingen om advies. De raming van ontvangsten en uitgaven bedraagt in totaal 106110.waarbij gerekend is op een subsidie uit de gemeentekas van ƒ97492.(voor 1934 geraamd op 100877.14). De toelichtingen gegeven bij het hoofdstuk „ondersteu ningen”, mede in verband met het lage bedrag uitgetrokken voor onvoorziene uitgaven en de scherpe opzet der begroo ting, geven de commissie de vrijheid deze te aanvaarden en U te adviseeren ze goed te keuren. Nament de Commissie: D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. SNEEK, 25 October 1934. Aan de Gemeenteraad. Tot nog toe werd aan de leden van de stembureaux voor rekening der gemeente op de dag der stemming koffie en thee, een lunch en een diner verstrekt. Deze handelwijze bracht voor de gemeente niet onbelangrijke kosten mede. Nu het volgende jaar twee stemmingen zul len worden gehouden, moest bij de raming van de post „verteringen bij het bureau voor stemopneming” op de begroting voor 1935 daarvoor een bedrag beschikbaar worden gesteld. Daar in verband met de benarde tijds omstandigheden zoveel mogelijk dient te worden gestreefd naar inkrimping der gemeentelijke uitgaven hebben wij overwogen of door het treffen van een andere regeling te dezen opzichte bezuiniging kan worden verkregen. Wij zijn tot de slotsom gekomen dat het aanbeveling verdient de tot nog toe gevolgde gedragslijn te laten varen en met gebruikmaking van de in art. 58 der Kieswet neergelegde bevoegdheid, aan de leden van de stembureaux een pre sentiegeld toe te kennen, waarvan wij het bedrag zouden willen zien bepaald op ƒ5.— per dag. De leden zullen dan zelf voor de verteringen moeten zorgen. In deze gemeente zijn 9 stembureaux, zodat in totaal een presentiegeld van 135.per dag verschuldigd zal zijn. Wij bieden U het volgend besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 25 October 1934, no. 07.51(7); BESLUIT: aan de leden van de stembureaux voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en de Gemeenteraad, een presentie geld toe te kennen berekend naar ƒ5.per dag. Aldus enz. SNEEK, 25 October 1934. Aan de Gemeenteraad. Bij het samenstellen van de gemeentebegroting voor het volgend, dienstjaar is rekening gehouden met de inhoud van de bij de Tweede Kamer der Staten Generaal aan hangige wetsontwerpen tot wijziging van de regeling no- SNEEK, 25 October 1934. Aan de Gemeenteraad. Ter voorziening in de vacature-Meima per 1 Januari 1935 bevelen wij bij U aan als regent van het Old Burger Weeshuis de heren E. Elema, notaris en J. de Kok, directeur van gemeentewerken. Het zal ons aangenaam zijn als uit dit tweetal door U een keuze wordt gedaan. Regenten van het Old Burger Weeshuis, J. KEUNING, voorzitter. H. J. HAYTINK, secr.-boekhouder. pens de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten en tot het treffen van voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werkloosheidszorg. Zoals U uit de inleidende beschouwingen, opgenomen in de memorie van toelichting op de begroting voor 1935, is gebleken is het ons tengevolge van de in voorbereiding zijnde maat regelen van het rijk niet mogelijk geweest de U aangeboden begroting sluitend te maken zonder voor het belastingjaar 1935/36 de opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting op 75 te ramen. Nu bij het ontwerpen der begroting rekening is gehou den met maatregelen welke nog bij den wetgever in voor bereiding zijn, komt het ons gewenst voor ook de in deze gemeente geldende regelen voor de belastingheffing bij de behandeling der begroting met de te verwachten wettelijke voorschriften in overeenstemming te brengen. Het is na tuurlijk niet uitgesloten dat het wetsontwerp tijdens de behandeling op de hoofdpunten belangrijke veranderingen ondergaat. Mocht de begrotingspositie voor het volgend jaar door die veranderingen worden beïnvloed of mocht aan het gemeentelijk belastinggebied een andere begren zing worden gegeven dan de regering voorstelt, dan zullen wij ons zoals vanzelf spreekt van die omstandigheid rekenschap geven en zo nodig nadere voorstellen bij U indienen, waarvan de strekking zou kunnen zijn de eerder genomen besluiten te wijzigen. Komt het wetsontwerp houdende voorzieningen terzake van gemeentelijke kosten van werklozenzorg in zijn huidige vorm tot stand, dan zal de thans in deze gemeente gel dende verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting, vervallen. De verordening op de heffing van opcenten op de ver mogensbelasting zal gehandhaafd blijven. Zij zal echter worden toegepast als ware het getal opcenten verminderd tot 40 (het nieuwe maximum). SNEEK, 29 November 1934. Aan de Gemeenteraad. Op 1 Januari 1935 eindigt het tijdvak, waarvoor door U tot lid van de commissie voor georganiseerd overleg zijn benoemd de heren F. Boeijenga, M. Oppenhuizen en P. van der Veen. Wij verzoeken U, ter voorziening in de ontstane vaca tures, tot een benoeming, thans geldende voor het jaar 1935, over te gaan. SNEEK, 22 November 1934. Aan de Gemeenteraad. Bij Uw besluit van 14 April 1930, no. 5, werd aan het in de titel van dit advies genoemde comité voor de tijd van vijf jaren een subsidie toegekend van ƒ37.50 per jaar. Dit comité verzoekt in zijn hierbij overgelegde circulaire voor de jaren 1935, 1936 en 1937 wederom voor financiële steun van deze gemeente in aanmerking te mogen komen. Hoewel wij erkennen dat in verband met de financiële toestand der gemeente ter zake van het verlenen van subsidies zoveel mogelijk naar beperking moet worden gestreefd, komt het ons toch voor dat de gemeente haar steun aan bovengenoemd comité niet mag onthouden. Voortzetting van het onderzoek naar de oorzaken van No. X 08.172(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van drie leden in de commissie voor georganiseerd overleg. No. 1.714.31(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens de heffing van opcenten op de hoofd som der personele belasting voor het jaar 1935. No. 07.51.(7). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van een presentiegeld aan de leden van de stembureaux. de iepenziekte en pogingen om die ziekte te bestrijden zijn ook voor deze gemeente van dusdanig belang, dat een geringe geldelijke steun harerzijds daardoor is gewettigd. Wij menen echter om U bekende redenen, dat voor het komende driejarig tijdvak met een subsidie van ƒ30. moet worden volstaan. Voor het jaar 1935 hebben wij dit bedrag dan ook op de U aangeboden gemeentebegroting uitgetrokken. Wij stellen U thans voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 22 November 1934, no. 1.811.111.6(4); BESLUIT: aan het Comité inzake bestudering en bestrijding van de iepenziekte voor de tijd van drie jaren, voor het eerst in 1935, een subsidie toe te kennen van ƒ30.per jaar. Aldus enz. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'/i en 1214 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 5 en 6 Dec.: Sleutel Ceintuur Sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 5 en 6 Dec.: Autoped, J. de Jong, Hooghuistersteeg 6; Beursje met inh., Boot, le Oppenhuizendw.str. 8; Bruine muts, A. Slager, Oude Koemarkt 26; Rijwielbelastingmerk in etui, W. v. d. Meulen, Hoogend 6; Beursje met jïnh., H. Vrjesema, KoopmansgrachtPakje inli. speelgoed, Veen, Marktstraat 8; Rijwtielbelastipgm. (kosteloos,) J. Wal- ta, N. Noorderhome 1. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amiciitia Theater brengt, een week na de première in Nederland, „Voor Eeuwig de Jouwe”, een Warner Bros film. Warner Bros brengt de laat ste tu'd tal van uitstekende films uit, en deze is er, naar bericht Wordt, één van. Bovendien gaat hier nog de operette film „Annette im Paradies”. Dit is een Aafa film met Ursula Grabley en Hans 'Söhnker als leidende figuren, terwijl voorts o.a. Ida Wüst en Max Gülstorff er in optreden. Het is een film naar het tooneelwerk „Annette hat zuviej Geld” en brengt naast opgewekte muziek een handeling vol verrassing en amuse ment. No. 1.714.524(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: I. vaststelling ener nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting; II. vaststelling van het aantal opcenten, te heffen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting voor het belastingjaar 1935/1936. B. Hartelust, t I' 1 In den ouderdom van 72 jaar is in den Haag overleden de heer B. Harte lust, oud-voorzitter van de Friesche Ka mer van Koophandel en oud-lid van den gemeenteraad van Leeuwarden, lid van de spoorwegraad, oud plaatsver vangend agent der N ederlandsche Bank aldaar en gedelegeerd commissa ris van de N.V. Hartelus-t’s ijzerhandel te Leeuwarden. Voor geheel Friesland is vooral van belang geweest zjjn voorzitterschap van de Kamer van Koophandel. In November 1906 werd de heer Hartelust tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwar den benoemd. Tot 1 April 1922, den dag waarop de levensdraad van alle toen bestaande Kamers van Koophan del in Nederland werd afgesneden ten l gevolge valn de tot standkoming van nieuwe Kamers over het géheele land ook in de Commissie voor deze re organisatie had de heer Hartelust zit- j ting was hij onafgebroken lid van de Leeuwarder Kamer geweest en van 1 Januari 1917 af tevens voorzitter, al dus de L. C. De heer Hartelust was in dit col lege steeds een man van gezag, vooraj door den degelijken ernst, waarmee hij zijn taak vervulde. Hadden vrijwel alle zaken zijn belangstelling, in ’t bizonder was dat het geval met alles wat de spoorwegen raakte. Als voorzitter leid de hij de vergaderingen op uiterst cor recte en welwillende wijze en in d:p kwaliteit was hij tevens herhaalde ma len de aangewezen pleitbezorger van de belangen van handel en nijverheid van Leeuwarden en omgeving bij hooge colleges en autoriteiten. Het was dan ook volkomen begrij- 1 pelüjk, dat de heer Hartelust door hef vertrouwen van de kiezers werd aange wezen om voor het grootbedrijf zitting te nemen in de nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken van Fries land. die de bestaande zeven Friesche Kamers overbodig had gemaakt. En eveneens was het verklaarbaar, dat die nieuwe Kamer den door ervaring ge- rijpten voorzitter van de oude Leeu warder Kamer overnam. Dit voorzitterschap bekleedde de SNEEK, 29 November 1934. Aan de Gemeenteraad. Onder overlegging van een desbetreffend schrijven van het Burgerlijk Armbestuur bevelen wij bij U aan voor de benoeming van een lid van het College van Armvoogden, in de vacature welke op 1 Januari 1935 zal ontstaan door ae periodieke aftreding van den heer H. B. M. Louwmans: le. H. B. M. Louwmans, Kruizebroederstraat. 2e. A. Th. F. Verwer, Oosterdijk. SNEEK, 25 October 1934. Aan de Gemeenteraad. Onder verwijzing naar de inleidende beschouwing op genomen in de memorie van toelichting op de U aange boden gemeentebegrooting voor 1935 en naar de bij de desbetreffende begrotingspost gegeven toelichting, bieden wij U ter vaststelling aan het ontwerp ener nieuwe ver ordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele belasting. Bij toepassing van het voorgestelde tarief wordt zoals uit de begroting blijkt een bate voor de gemeentekas verwacht van 87500.Daar de opbrengst van de hoofd som der personele belasting voor 1935 op ƒ57000.— wordt geraamd, betekent het ontworpen tarief een heffing van gemiddeld pl.m. 153 opcenten. Aan de in de aanhef van dit voorstel bedoelde uiteen zetting hebben wij niets toe te voegen. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 25 October 1934, no. 1.714.31(1); BESLUIT: behoudens Koninklijke goedkeuring vast te stellen de vol gende verordening: VERORDENING OP DE HEFFING VAN OPCENTEN OP DE HOOFDSOM DER PERSONELE BELASTING IN DE GEMEENTE SNEEK. Artikel 1. Er zullen jaarlijks, met ingang van het belastingjaar 1935, ten behoeve van de gemeente Sneek, op de hoofd som der personele belasting opcenten worden geheven volgens onderstaand tarief: op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt. of minder; op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt meer dan 150.doch niet meer dan op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt meer dan ƒ250.doch niet meer dan op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt meer dan ƒ350.doch niet meer dan op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt meer dan (ƒ450.doch niet meer dan op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt meer dan ƒ550.doch niet meer dan op de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde bedraagt meer dan op de aanslagen van hen, die niet in de zin der wet op de personele belasting 1896 gebruiker van een perceel zijn. Artikel 2. De invordering geschiedt overeenkomstig de verorde ning vastgesteld bij raadsbesluit van 23 December 1931, no. 21 e IV. No. VI 07.58(1). Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een arm voogd. <- I j NIEUWE SNEEKER COURAN7 1 J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1