«o. 21 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINh S Co. Woensdag 12 Deeember 1934 31e Jaargang annex SHEERER COURANT (78e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bidden. Uit onze Raadzaal. i NIEUWSTIJDINGEN. J 1. 3. 3. 4. dit is BESLUIT: 130, dossierno. 1.778. termijn van ontruiming woningen Knibbelsteeg a. a. b. a. b. a. b. b. b. a. b. BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten opnieuw te verlengen, en wel tot 8 November 1935: a. de bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 6 gestelde termijn van ontruiming voor de onbewoonbaarverklaarde woningen Knibbelsteeg no. 8 (bewoonster Wed. L. de Vries) en Knibbelsteeg no. 9 (bewoonster Wed. H. Pun ter), laatstelijk verlengd bij raadsbesluit van 27 December 1933, no. 6 tot 12 Februari 1935; zeer snel benevens BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten, tot onderhandse verhuring voor de jaren 1935, 1936 en 1937 van het perceel weiland, aan de Leeuwarder- dwarsstraat, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 1051, groot .68.29 H.A. aan W. van der Meer, slager te Sneek, voor de som van 30.per jaar en onder nader door Burge meester en Wethouders te stellen voorwaarden, Z. h. s. conform besloten. Punt XVII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse verhuring voor de tijd van drie jaren van de tuin met boomgaard nabij de Jachthaven, aan W. Ane ma, alhier. (Bijl. 132, dossierno. X 07.351.32(48)). B. en W. stellen voor: Met 5 Maart 1935 eindigt het driejarig tijdvak, waar voor aan W. Anema na gehouden publieke verpachting voor een bedrag van ƒ200.—- per jaar is verhuurd de tuin met boomgaard nabij de Jachthaven. Anema heeft verzocht wederom als huurder te mogen optreden. Na enige onderhandeling bleek hij bereid te zijn een huursom van ƒ180.per jaar te besteden, mits de verhuring weer voor een driejarig tijdvak geschiedt. Deze huursom, die 10 lager is dan het tot dusver door Anema bestede bedrag, komt ons redelijk voor, vooral ook omdat Anema blijkens het oordeel van onze deskundigen in de thans nog lopende huurperiode een goede zorg aan de vruchtbomen heeft besteed en dus ook voor de toekomst een gelijke handelwijze mag worden verwacht. Mede om deze reden dient er o. i. aan den tegenwoordigen huurder enige voorkeur te worden gegeven, temeer waar niet te voorzien is dat bij publieke verpachting van een andere gegadigde een belangrijk hoger bod, dat tevens een goede verzorging waarborgt, is te verwachten. Wij stellen U dan ook voor aan onderhandse verpachting de voorkeur te geven door het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 22 November 1934, no. X 07.351.32(48); b. de bij raadsbesluit van 3 April 1933, no. 28 gestelde termijn van ontruiming voor de onbewoonbaarverklaarde woningen Nieuwbuurt no. 18 (bewoner B. van Vugt) en Nieuwbuurt no. 19 (bewoner J. K. Bethlehem), laatstelijk verlengd bij raadsbesluit van 27 Februari 1934, no. 11 tot 27 Maart 1935. Z. h. s. aangenomen. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse verhuring voor de jaren 1935, 1936 en 1937 van het perceel weiland aan de Leeuwarderdwars- straat deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, na. 1051, aan W. van der Meer. (Bijl. 131, dossierno. X 07.351.11(46)). B. en W. stellen voor: Van het bovenvermelde perceel weiland, dat aan W. van der Meer, slager, alhier, voor het jaar 1934 naar een oppervlakte van .82.04 H.A. is verhuurd voor 50. is voor straataanleg en verkoop als bouwterrein afgegaan een gedeelte groot 1375 M’. Van der Meer is bereid het overblijvende gedeelte voor de jaren 1935, 1936 en 1937 te huren voor ƒ30.per jaar. Wij menen dat op dit aanbod moet worden ingegaan, daar de genoemde huursom, gelet op de omstandigheid dat de kwaliteit van enkele gedeelten van dit land door ophoging met grond uit de ijsbaan er niet beter op is ge worden. ons redelijk voorkomt Daar de huurder tenge volge van een en ander zich bovendien moet onderwerpen 'aan de beperkende voorwaarde, dat beweiding voortaan alleen met schapen mag geschieden, geloven wij niet dat bij publieke verhuring een hogere pachtsom zal zijn te bedingen. Wij stellen U derhalve voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 22 November 1934, no. X 07.351.11(46); onder voorbehoud van de goedkeuring van de Gedepu teerde Staten met ingang van 5 Maart 1935 voor de tijd van drie jaren onderhands aan W. Anema, alhier, tegen een huursom van 180.per jaar en met inachtneming van de nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden te verhuren, de tuin met boomgaard nabij de Sneker Jachthaven, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 118, groot 1.76.80 H.A. Z. h. s. conform besloten. Punt XVIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse verhuring aan J. Oppenhuizen van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 744, gelegen aan de Houkesloot. (Bijl. 133, dos sierno. X 07.351.11(63)). B. en W. stellen voor: Het in de aanvang van dit jaar van den heer M. Oppen huizen aangekochte perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 744, gelegen aan de Houke- sloot, is bij Uw besluit van 10 April 1934, no. 8, voor de tijd van één jaar onderhands verhuurd aan J. Oppenhuizen, veehouder, alhier, tegen een huurprijs van 26.per 36% are. De bijzondere bestemming van dit perceel, verband hou dende met het plan tot het doen graven van een verbin- dingskanaal tussen de Oudvaart en de Houkesloot, was oorzaak, dat deze verhuring behalve onder de gewone voorwaarden onder enige speciale bepalingen is geschied. Daar dc omstandigheden sedert dien niet zijn veranderd, is het gewenst dat deze verhuring met ingang van het nieuwe huurjaar, 5 Maart 1935, op dezelfde wijze wordt gecontinueerd. De tegenwoordige huurder is bereid wederom een huur prijs van ƒ26.per pondemaat te besteden, ^terwijl hi eveneens met de thans geldende voorwaarden genoegen neemt. Aangezien de speciale voorwaarden, waaronder de ver huring van dit perceel dient te geschieden, een beletsel vormen, om door middel van publieke verpachting een hogere huurprijs te bedingen, terwijl bovendien de bedon gen prijs van ƒ26.per pondemaat redelijk genoemd kan worden, bieden wij U het navolgend ontwerp-besluit ter vaststelling aan. Auto-ongeluk. Gisteravond 7 uur fe bij Schar- negouturn ide burgem'eester van Lem- sterland, de heer J. H. 'Slump met de door hejn bestuurde auto met groote vaart tegen een boom gereden en ge dood. De 'heer 'Slump had te Leeuwarden een vergadering van de besitUreln van de Kamerkijng- en Sitatenkrilngen Fries- Land van de Chr. Hiteit. Unie bijge woond, waar de candl'd a/t uren voor de Provinciale Statenverkiezingen waren besproken. Hij is daarna per auto naar zijn woonplaats Lemmer vertrokken. V ermoedelijk hteeft hij gereden, en het eenigszins mistige, regenachtige weer hem noodlottig geworden. By Scharnegoutum is hij tegen een boom gereden, en de hevige knal waarvan deze botsing vergezeld' ging, bracht al spoedig de heer S. U. Lemstra, veefok ker te Scharnegoutum, ter plaatse, die in de berm een totaal verpletterde auto vond, waarin een door bloed bijna on- herkenbahe bestuurder. De heer Lemstra waarschuwde de chef-veldwachter de Jong en spoedig was ook de politieauto uit Sneek ter plaatse, benevens dokter Dethmers uit 'Sneek. Met deze auto is het gruwelijk Verminkte slachtoffer naar het St. An- tonius Ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar hy edhter reeds bleek te zijn over leden. De heer Slump was 54 jaar. De burgemeester van Wymbritsera- deel, de heer H. M. Martens, die ook spoedig ter plaatse van het ongeluk verscheen, heeft de familie van het slachtoffer verwittigd. "Wij vernemen nog dat de snelheids meter vajn de verongelukte auto op 110 K.M. moet hebben gestaan. Het Nut. In de Hartnonie bood het Nut Vrij dagavond' aatn leden en belangstellen den de gelegenheid te luisteren naar wat mevr. J. Spanninga-Posthuma uit Joure zou ten gehoore brengen over „Komische Situaties”. Vooraf spra,k de voorzitter, de heer F. W. C. de Haas een kort welkomst woord, er tevens zijn leedwezen over betuigend, dat niet meerderen waren opgekomen, wat ongetwijfeld zijn oor zaak vond in de gelijktijdig gehouden vergadering over het Montessoiri-onder- wijs. Deze bijeenkomst is, zoo deelde spr. mede, beïe‘gd op verzoek van eenj- ge leden; als het mogelijk is, wil het bestuur gaarne rekening houden met dergelijke verzoeken. Boeiend en op zeer innemende wijze heeft mevr. S'panninga de saamgeko- menen (doen genieten van haar voor dracht. Een groot aantal komisch0 si tuaties gaf zij ten beste en meermalen klonk een hartelijk gelach bij de ver melding van de zonderlinge omstan digheden. waarin de ten tooneele ge voerde personen verkeerden. Begonnen werd met het verhaal van een dorpsschoolmeester, die een lezing zou hoülden voor het Nut. Hij zat met de moeilijkheid een geschikte aan- spraaktitel te vinden. Bij Jacob, die een snoodaard js, wil hij zijn licht op'steken, doch deze keurt all'e aangevoerde aan spraken, zooals b.v. „broeders en zus ters”, „.gejachte aanwezigen”, iènz. af. Als meester eindelijk weggaat, zondier oplossing, roept J'acob hem terug en ad viseert te beginnen: bij het begin. Tijl Uilenspiegel, de onverbeteriijike grappenmaker, kwam natuurlijk ook op de. proppen. Dat-uitvinders en ontdek kers niet op 't appèl ontbraken, valt licht te begrijpen. Van het gebied der liefde met zijn onuiitputteliijke bron van komische si tuaties mag niet gezwegen. Da: op dit terrein de mannelijke heldhaftigheid het meestal moet afleggen tegen de arglis tigheid der vrouw, die haar doel wil be reiken, is bekend. Doch .ook andersom zijn er tegenover de bloodaards .mannen te plaatsen, 'die, weliswaar op een ietwa: zonderlinge, doch niettemin duidelijke wijze uiting geven aan hun van liefde blakend hart. Het verhaal van „De Boffer” be streek weer een gansdh ander terrein van het liefdeleven, waarbij het njiet alles couleur de rose bl’.eek te zijn.' Diat fret niet goed letten op het ver band waarin een woord voorkomt, en de commentaren daaruit voortvloeiend, tot komische situaties aanleiding kun nen geven, bleek uit het verhaal over „De Olifant”. Daartegenover staat het te nauwkeurig lezen en het zoeken van Voor die benoeming, waarbij de heer S. Breeuwsma wegens vertrek niet weer in aanmerking komt, bieden wij U de volgende aanbeveling aan: Plaatsvervangende leden: F. Blok, P. Th. Potma, A. Smeding, J. de Groot, D. Zuiderbaan, A. Hogeveen. Leden: G. L. Dokkum, F. Boeijenga, U. Sijtema, P. van der Veen, W. Hoekstra, J. A. Maseland, P. Sikkes, J. Wind. Benomd worden tot leden de hh. G. L. Dokkum met 13, U. Sijtema met 13, W. Hoekstra met 14 en P Sikkes met 14 st. Tot plaatsvervangers worden benoemd de hh. F. Blok met 13, A. Smeding met 14 en D. Zuiderbaan met 13 st. Punt Xli. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement voor de school voor voor bereidend onderwijs. (Bijl. 127, dossierno. 1.851.11.02 A). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer S ij t e m a vraagt of er een bijzondere reden is dat als laatste datum van toelating wordt gesteld 1 November in plaats van 1 December. De Secretaris: Dat is een bepaling aan de schoolpraktijk ontleend, omdat tegen 1 December met het oog op het te houden St. Nicolaasfeest er altijd een grote toevloed van leerlingen was, welke leerlingen na dat feest echter voor een deel weer verdwenen! Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op het verlenen van sub sidie aan bijzondere scholen voor voorbereidend lager onderwijs. (Bijl. 128, dossierno. 1.851.11 B). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIV. Advies van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de begroting van het Old Burger Wees huis voor 1934. (Bijl. 129, dossierno. 1.842.73). Het advies van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De V o o r z. deelt mede dat hem heden te 5 uur een geschrift bereikte van het college van regenten, waarin deze beschuldi gingen uiten tegen het D. B. Spr. heeft geen tijd gehad dit stuk met de wethouders te bespreken; spr. meent dat ook enkele raadsleden dit stuk hebben ontvangen, andere niet. Daar B. en W. echter met de inhoud van dat geschrift niet accoord gaan, menen zij te moeten voorstellen dit punt van de agenda af te voeren. Een antwoord op een dergelijke missive is moeilijk direct te geven en wij wensen daarom deze zaak in een der volgende vergaderingen te behandelen. De heer Dokkum heeft er geen bezwaar tegen, doch stelt zich voor dat die vergadering dan wel niet meer in 1934 zal worden gehouden, daar er in de begrotingsvergadering wel geen tijd voor dit voorstel zal zijn. Nu gaat het hier om goed keuring der begroting 1934 van het O.B.W., is er nu een for-' meel bezwaar dat dit eerst in 1935 gebeurt? De Vc rz. zegt, dat hogere autoriteiten onze eigen be groting wel eens zo behandelden en waar die zo voorgaan, kan dit geen kwaad. En het is onze schuld niet dat dit stuk nu pas inkomt. De heer S ij t e m a vindt dit laatste niet juist. De Voorz.: Als regenten Zaterdag al wisten wat ze wilden antwoorden, dan had dit stuk toch Maandagochtend in ons bezit kunnen zijn. Dé heer B lo k stelt voor dit stuk later te behandelen en de begroting nu goed te keuren. De heer Boeijenga: Ligt het in de bedoeling van B. en W. een nieuw advies uit te brengen? De Voorz.: Wij willen een antwoord geven. De heer Boeijenga: Is het wel in ’t belang van de ge meente en het Weeshuis dat in het publiek veel over deze zaak gezegd wordt? Is het niet beter dat B. en W. een nieuwe conferentie met regenten hebben? Spr. heeft het gevoel dat er wel punten zijn die tot overeenstemming kunnen leiden. A's het enigszins mogelijk is, laat dan deze zaak verder bin nenskamers blijven. De V o o r z. is het volkomen met den heer Boeijenga eens. Wij hebben getracht alles binnenskamers af te doen. Doch er zijn omstandigheden geweest dat nu dit voorstel moest komen. Maar nu mij een stuk gestuurd wordt, dat voor de raad be stemd is, moet ik dat brengen waar het behoort; als regenten angstvallig er voor wilden waken de zaak publiek te behande len dan hadden ze mij dit stuk op andere wijze in handen moe ten doen komen. Ik wens niet dat het college van regenten de voorzitter van de raad zou kunnen beschuldigingen zijn wette lijke verplichtingen niet te zijn nagekomen. Het voorstel-Blok wordt gesteund door den heer Hoekstra. Voor stemmen alle leden, zodat de begroting 1934 van het O.B.W. wordt goedgekeurd. De Voorz.: Wij hopen nu in een der eerstvolgende ver gaderingen een antwoord op het stuk van regenten te geven. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de ontruimingstermijnen van 4 onbewoon baarverklaarde woningen. (Bijl. 522(5)). B. en W. stellen voor: Op 12 Februari a.s. loopt de van de onbewoonbaarverklaarde nos. 8 en 9 af, en op 27 Maart a.s. de termijn van ont ruiming van de onbewoonbaarverklaarde woningen Nieuwbuurt nos. 18 en 19. Daar het niet te verwachten valt, dat deze woningen op genoemde data ontruimd zullen zijn aangezien de bewo ners nog niet een andere hun passende woning hebben kunnen vinden, geven wij U in overweging de ontruimings- termijn voor deze woningen te verlengen. Wij geven er de voorkeur aan, dit maal de verlenging niet voor een jaar te doen geschieden, maar tot 8 November 1935, daar de termijn dan samenvalt met die van enkele andere onbe woonbaarverklaarde woningen, en verlenging eventueel bij één besluit kan plaats hebben. Wij stellen U mitsdien voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 5 December 1934, no. 1.778.522(5); VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK, op MAANDAG 10 DECEMBER 1934, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer K. Breeuwsma. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 29 October 1934. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 8 November 1934. (X 07.352.651). Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van het Hoofdbestuur van de Alg. Ned. Po litiebond, houdende verzoek te bevorderen dat ten opzichte van het politie-personeel ten spoedigste wordt voldaan aan de verplichting, neergelegd in art. 125, 2e lid, der Ambtenarenwet 1929 (vaststelling van voorschriften be treffende aanstelling, schorsing, ontslag, bezoldiging, wachtgeld, diensttijden enz.) (V 07). Dit adres wordt gevoegd bij de desbetreffende stukken. c. Adres van het bestuur van de R.K. Werklieden Ver eniging „Leo XIII” te Sneek, houdende verzoek om ver laging van de meterhuur, welke door de gemeente-bedrij- ven in rekening wordt gebracht bij de levering van gas, water en electrische stroom. (II 07.353.8). Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. d. Adres van L. van der Wal e.a. te Sneek houdende verzoek om verlaging van de ten behoeve van de gemeente gevestigde grondrenten. (X 07.351.2). Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. e. Adres van A. Luinstra, houdende verzoek om ontslag als leraar in de staathuishoudkunde aan het Gymnasium. (208). Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van 1 Januari 1935. Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot de benoeming van drie leden in de com missie voor georganiseerd overleg. (Bijl. 121, dossierno. X 08.172). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Benoemd worden de h.h. F. Boeijenga, M. Oppenhuizen en P. v. d. Veen, allen aftredend, met 12 st. Punt IV. Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat college. (Bijl. 122, dossierno. 1.842.73). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. Benoemd wordt de heer E. Elema met 9 st. De heer J. de Kok had 5 st. Punt V. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een armvoogd. (Bijl. 123, dos sierno. VI 07.58). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. Benoemd wordt de heer H. B. M. Louwmans met 13 st; de heer A. Th. F. Verwer had 1 st. Punt VI. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een heelkundige voor de armen verzorging. (Bijl. 124, dossierno. 208). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. Benoemd wordt dr. J. A. C. Schepel met 14 st. Punt Vil. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van 3 leden der Commissie voor de lichamelijke opvoeding. (Bijl. 125, dossierno. 1.855.3). B. en W. delen mede: De Commissie voor lichamelijke opvoeding deelde bij schrijven van 29 November 1934 mede, dat volgens rooster aan de beurt van aftreden zijn de leden A. H. Vis, J. H. Wamelink en J. Spoelstra. Ter vervulling der op 1 Januari a.s. ontstaande vaca tures bevelen wij de volgende drie dubbeltallen aan: le vacatureVis: 1. A. H. Vis. 2. Th. W. Sandstra. 2e vacatureWamelink: 1. J. H. Wamelink. 2. J. A. Flach. 3e vacatureSpoelstra: 1. J. Spoelstra. 2. F. J. Japenga. In de vacature A. H. Vis wordt deze herbenoemd met 14 st. In de vacature J. H. Wamelink wordt deze herbenoemd met 14 st. In de vacature J. Spoelstra wordt deze herbenoemd met 14 st. Punt VIII. Aanbeveling van Burgemeester en Wethou ders voor de benoeming van een gedelegeerde in het be stuur der Huishoudschool. (Bijl. 126, dossierno. 1.851. 365). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. Benoemd wordt de heer K. Breeuwsma met 12 st. Punt IX. Aanbeveling van Curatoren van het Gymna sium voor de benoeming van een lid van dat college. (Bijl. 137, dossierno. 1.851.33.02.7-2). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. Benoemd wordt de aftredende de heer mr. T. K. Dorama met 13 st.; mr. K. H. Mulder had 1 st. Punt X. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. (Bijl. 138, dossierno. 1.851. 33.02.7-2). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. Benoemd wordt de aftredende de heer J. S. Koopmans met 14 st. Punt XI. Voorstel van Buigemeester en Wethouders tot benoeming van de leden en de plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad. (Bijl. 139, dossierno. 07.51(5)). B. en W. adviseren: Op 17 Februari a.s. eindigt het tijdvak waarvoor in Uw vergadering van 16 Februari 1931, onder no. 6, de heren G. L. Dokkum, S. Breeuwsma, W. Hoekstra en P. Sikkes tot leden en de heren F. Blok, A. Smeding en D. Zuider baan tot plaatsvervangende leden zijn benoemd van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, van welk hoofdstembureau de Burgemees ter ambtshalve voorzitter is. Ter voorziening in de door de bedoelde periodieke af treding ontstaande vacatures, stellen wij U voor, overeen komstig art. 33 der Kieswet, opnieuw voor de tijd van vier jaren, te rekenen met ingang van 17 Februari 1935, vier leden en drie plaatsvervangende leden van genoemd mee"r Td^~"er’ ei'gëniykT achter zit. Dat hoofdstembureau te benoemen. NIEUWE SNEECER COURANT 1. 2. 2. C b. a. a.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1