EXPRES Tweerfe blad UitqaveKIEZEBRIKK Co Zaterdag 5 Januari 1935. No. 27 A. VERWERD OllicM Orgaan der Gerente Sneek. IJSTRUIEN VERVEN ALS NIEUW Fa. E. BAKKER - Sneek If. .foonlertome 18 Telel. 3158 SPAREN 51e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. MOOISTE WAT U HET UW GEZONDHEID, BEZIT EN ROOK DAAROM UITSLUITEND SPECIAAL BEDDENMAGAZIJN EN REPARATIE-INRICHT1NG SPAAR LAAT UW WUITERKLEEDINIi VEBliEN BIJ Bureau: KLE1NZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 o 17 van een tot RECLAME KOLOM. Men zal zich herinneren dat tijdens de Wardenier-historie te Wolvega één der spoorwegreizigers bij het uitstappen aldaar sarcastisch uitriep: „Station Edisondorp”. Dat is zelfs tot in Indië doorgedrongen, want een inwoner van Wolvega ontving nu een brief uit Banka (O.-I.) verzonden naar Edisondorp! Of onze Tante Pos zich ook van alles op de hoogte houdt, om de aan haar toever trouwde stukken aan het juiste adres te be zorgen. Hulde! 1 0 3 2 1 0 O 2 8 2 10 7 8 10 6 0 2 5 5 7 15 0 14 14 o 1- F. 4 0 0 4 12 De gelukkige bezitter van CASSABON No. 2097 was de heer B. SCHERMER, Maria Louisestraat Sneek, die alzoo in het bezit komt van het door ons aangeboden 6-dee- lig matrasstel. gere tijden”. (1 gulden 20 20 X 8 penningen) Gld, 1 0 o Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per Jaat 2.50, fr. p post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Joden thans naar de handel gedrongen, waar zij echter eveneens stuiten op weer stand, door politiek en rasprincipe in het leven geroepen. Op grond van de verorde ningen van ministers van oeconomische zaken en van binnenlandsche zaken meent het blad te kunnen vaststellen, dat het de bedoeling der regeering is, den Joden bin nen het gebied van den koopmansstand een werkkring toe te staan. Dit is derhalve aldus de J.R. een mogelijkheid, die voor onze jeugd open blijft. Van sociaal-paeda- gogisch en politiek standpunt echter vragen wij ons af, waartoe het moet leiden, wan neer wederom alle Joden in de handel wor den samengedrongen Het belangrijkste alternatief voor de jeugd is hiertegenover een leven van arbeid in Palestina. Want de programma’s voor beroepsverandering der Duitsche Joden, die nog een jaar geleden sterken bijval vonden, heeft men thans wel algemeen opgegeven. Het is duidelijk geworden, dat niets moei- lijker is dan het binnendringen in de arbei dende, agrarische en handwerksberoepen, die allen corporatief zijn georganiseerd, en niet geneigd zijn, Joden in grooten getale toe te laten. De weg naar Palestina is voor den enke ling moeilijk en hij stelt hoogere eischen dan het volharden in de oude omgeving; hij geeft echter sterke genoegdoening. Wat in 1934 in het kader der Joodsche gemeenschap is verricht, gedacht, geleden en gedroomd zoo besluit het blad zijn Overzicht vormt bouwsteenen op onzen weg naar de toekomst. Hun v r ij h e i d herwonnen. Twee mannen te Denver (Ver. Sta ten), die tot levenslange gevangenisstraf waren veroordeeld, hebben zich be schikbaar gesteld voor het nemen van proeven met een serum tegen tubercu lose, op voorwaarde, dat zij na afloop der proefnemingen zouden worden vrij gelaten. Sedert Maart zijn de beide mannen voortdurend het onderwerp van uitge breide proefnemingen geweest. Nadat zij met het serum waren ingeënt, zijn millioenen tuberculose-bacillen op hen overgebracht. Geen van beiden bleek daarna echter door tuberculose te zijn aangetast. Thans zijn zij in vrijheid gesteld. Een glazen oog voor katerstemmingen. Bij een Jirma van glazen oogen te New York kwam, aldus Vaz Dias, de volgende brief binnen „Gaarne zou ik van U ontvangen een glazen oog, zooals ik U hierbij toezend, maar ik wensch het iets meer met bloed doorloopen te hebben. Wanneer ik n.L ’s avonds met mijn vrienden uit ben geweest, is mijn glazen oog den vol genden morgen nog even helder als altijd, terwijl mijn echte oog dof staat en met bloed doorloopen is. Ik zou gaarne een kunstoog in een dergelijken toestand van.U ontvangen.” De firma antwoordde, dat zij nooit een dergelijke bestelling had gehad, maar dat zij haar best zou doen. Na eenige experimenten slaagde zij er in een glazen oog voor katerstemmingen te fabriceeren. Gemeenteraad beleedigd. De politierechter van Dordrecht had den directeur van „De Gorcumer” wegens het plaatsen van een artikel in dat blad, waarin de gemeenteraad van Gorinchem van cor ruptie werd beschuldigd, veroordeeld f 30 boete subs, tien dagen hechtenis. Het gerechtshof te Den Haag heeft vonnis thans bevestigd. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V. AMERICAN PETROLEUM. COMPANY, gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondse benzinebewaarplaats (inhoud 6000 liter) met een bovengrondse aftap- inrichting voor het gebouw aan de Pr. Hen drikkade no. 17, kadastraal bekend gemeen te Sneek, Sectie B, no. 3945; dat op Zaterdag 19 Januari 1935, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te bren gen en deze mondeling en schriftelijx toe te lichten en dat zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te Drengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur oi een oi- meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 4 Januari 1935. De zaak Wardenier. De heer Muurling, wethouder der gemeen te Weststellingwerf, tegen wien de gemeen teraad inzake de Wardenier-historie een motie van wantrouwen aannam, en hem in overweging gaf daaruit zijn consequenties te trekken, heeft nog niet als wethouder bedankt. Naar het N. v. h. N. verneemt, moet hij dat ook niet van plan zijn. Nu de burgemeester benoemd is voor een stembureau voor het plebisciet in het Saar- gebied zal de heer Muurling dan tijdelijk burgemeester zijn. Een eigenaardige situatie. Nieuwjaar in New York. Het Nieuwe Jaar is te New York inge haaid met een opgewektheid en een feest stemming als sedert de aanvang van de depressie niet meer was voorgekomen. De hotels en oorden des vermaaks waren tot in het uiterste hoekje bezet, nergens was meer een plaats te krijgen. Op de Times Square verdrongen zich tegen middernacht naar schatting 250.000 menschen, die in be dwang werden gehouden door een detache ment van 1250 agenten van politie. Toen eindelijk middernacht genaderd was barstte een gejuich en een getoeter met claxons los, dat alle beschrijving onmogelijk maakt. Dui zenden hadden de claxons van hun auto’s gehaald en met zich meegenomen. Het geloei was schrikwekkend. Een groot deel van de nacht werd ten slotte nog feest gevierd, daar veel gelegenheden vergunning hadden gekregen tot 4 uur open te blijven. Te New York kostte de feestviering slechts drie menschenlevens, waarvan twee tenge volge van een auto-ongeluk. 36 menschen werden jngerekend wegens dronkenschap. De meeste slachtoffers kwamen voor bij ongelukken met auto’s van welke er’44 met elkaar in botsing kwamen. 78 gewonden waren daarvan het resultaat. Beleefd aanbevelend. bovendien voordeelig en vlug. lifornië verlaten. Het vliegtuig is onderweg naar Nederland. De overige dertien machines zullen alle vóór 1 Mei a.s. in Nederland afgeleverd worden. RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST Gevoel „of haar rug zou breken” Pijnen in enkele weken verdreven Nadat zij van „zulke vreeselijke pijnen” bevrijd was, voelde een vrouw zich door dankbaarheid gedrongen ons den volgenden brief te schrijven: „Ik had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral ’s nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem, voel ik me een ander mensch, gelukkig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben véél opge wekter en in elk opzicht beter. Ik zal daar om ook regelmatig Kruschen blijven nemen.” Mevr. M. H. De meeste rheumatische pijnen of zwel lingen zijn het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal U spoedig van de stekende, vermoeiende pijnen bevrijden, omdat het ’t overtollig urinezuur uit het lichaam drijft. De zes ver schillende zouten in Kruschen sporen Uw inwendige organen, ingewanden en nie ren aan tot geregelde werking, zoodat alle schadelijke afvalstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwij derd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan de „kleine dagelijksche dosis” zal het urinezuur zich niet weer kunnen ophoo- pen, en zult U dus ook van de rheumatische pijnen bevrijd blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. De „Zwarte Zee” ontdekt de „Sisto”. Het Noorsche stoomschip „Sisto”, dat op 19 December in de Atlantische Oceaan door zijn bemanning werd verlaten, is naar de Tel. meldt, door de Nederlandsche sleepboot „Zwarte Zee” opgemerkt. Er stond een Zuid-Wester storm en wanneer deze af neemt is de „Zwarte Zee” voornemens het schip een of andere haven binnen te slee- pen. Wanneer de sleepboot hierin slaagt, zal zij een aanzienlijke bergingssom hebben verdiend. Van de zijde van L. Smit Co’s Interna tionale Sleepdienst wordt nog het volgende meegedeeld omtrent dit staaltje van uit stekend zeemanswerk, dat dezer dagen Ne derlandsche zeelieden op den Atlantischen Oceaan ten beste hebben gegeven. Het Noorsche stoomschip Sisto, op reis van Detroit naar Belfast, is op 19 December tijdens zwaar stormweer in zinkenden toe stand midden op den Atlantischen Oceaan door de bemanning verlaten. De bemanning werd door het Duitsche st. New York gered en in Amerika aan land gezet. De Nederlandsche motorsleepboot Zwarte Zee heeft meer dan een week gezocht, ten einde vast te stellen, of het schip werkelijk gezonken was. Op Oudejaarsdag heeft de Zwarte Zee het schip nog drijvende aangetroffen op 51 4 N. en 16 39 W. De brug was geheel weggeslagen en het schip had zware slagzij. Door de hooge zee was het onmogelijk, het schip te bemannen, teneinde een sleep tros over te geven. De Zwarte Zee is steeds bij het schip ge bleven; het is ten slotte gelukt, in den mid dag van Nieuwjaarsdag de sleeptros te be vestigen. De Zwarte Zee sleept thans het zwaar beschadigde vaartuig langzaam Oostwaarts. Er stond Woensdagmiddag nog een hooge zee, zoodat het sleepen van het geheel on handelbare vaartuig met veel risico en zorg gepaard gaat. De balans over 1934 der Duitsche Joden. In een uitvoerig hoofdartikel publiceert de „Jüdische Rundschau” van 28 December jl. een overzicht van hetgeen het jaar 1934, het tweede jaar van Hitler’s bewind, heeft ge bracht. Het afgeloopen jaar aldus het blad was voor ons niet het keerpunt; dit was ge legen in 1933. Toen zijn de Joden in Duitsch'land onder een bijzondere wetgeving gesteld, zij zijn verwijderd van alle belang rijke posten, en het rasbeginsel, dat zegt, dat de burgerrechten worden afgemeten naar de afstamming, is het overheerschende principe in het staatsleven geworden. Zoo als het reeds vele keeren in de geschiedenis is voorgekomen, moesten de Joden zich terugtrekken op het terrein, dat hun werd aangewezen. Een deel hunner emigreerde, doch de meerderheid der Joden bleef in Duitschland en had de taak te volbrengen, zich naar de nieuwe omstandigheden te schikken. Het jaar 1934 vormde hiervan in hoofd zaak een voortzetting. Het proces der uit- stooting strekte zich verder uit. De beslis sende gebeurtenissen voltrokken zich echter, om zoo te zeggen, in kleiner kringen. Want niet allen worden door een golf gelijktijdig bereikt, langzamerhand echter dringt zij door tot verschillende punten. Zoo hebben ook in de loop van dit jaar vele Joden van den hun liefgeworden arbeid, waarin zij meenden het algemeen belang te dienen, moeten afzien. De vraag, wat van hen zal worden, is nog onopgelost. Dat emigratie afgezien van Palestina hen slechts voor een klein deel kan helpen, is intusschen duidelijk gebleken. Het meest noodlijdend aldus de Jü dische Rundschau zijn zij, die willen en kunnen werken, doch geen vooruitzicht heb ben, werk te vinden. Wederom worden de De kosten van levems- ^onderhoud oudtijds. Een belangstellende lezer schrijft aan de N. R. Crt. De hedendaagsche gevoeligheid voor oeconomische aangelegenheden waar borgt, dat de lezer met belangstelling een blik heeft geslagen op de gegevens uit het huishoudboekje van het dorps- gezin A.D. 1868. Misschien zullen de uitkomsten zijner critische vergelijking nog meer waarde krijgen door kennis te nemen van een ouder lijstje, dat hier is afgedrukt. Het is ontleend aan het keu- kenboekje, dat de vermaarde Jacob Cats zelf bijhield, toen hij als ambte loos burger na 1652 op „Zorgvliet” leefde. Het manuscript bevindt zich in het museum Catsianum. De posten, die hier volgen, zijn ontleend aan jhr. C. A. van Sypesteyn’s „Holland in vroe- stuivers De verzekering van de Uiver. De verongelukte Uiver was voor f 160.000 verzekerd. het gedenkteeken ter eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van dezen man, van wiens leven godsvrucht de grondj- slag was. Voor zijn nagelaten weduwe en kin deren zou het bovendien in deze voor hen zoo zware en moeilijke tijden een bemoediging zijn te mogen ervaren, dat het werk, dat hun echtgenoot en vader gedaan heeft, niet heeft nagelaten zijp, vruchten af te werpen en dat die maat schappij dan ook metterdaad wil too- nen, dat zij het werk van wijlen bur gemeester Slump heeft weten te waar- deeren, door mede te werken niet al leen door medelijden te hebben aan het oprichten van een blijvend gedenk teeken. Mogen wij een bijdrage van u ont vangen voor dit schoone doel? Het adres is: Secretarie Wijmbrit- seradeel te Sneek, postrekening no. 136557, met vermelding „nagedachte nis burgemeester Slump”. Sneek, 31 December 1934. Het comité tot huldiging van de nagedachtenis van wijlen burgemeester Slump, Exc. jhr. mr. dr. D. J. DE GEER, mi nister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ”s Gra venhage, eere-voorzitter. Ds. JAC. TREFFERS, Ned. Herv. pre dikant, voorzitter Statenkripg Sneek te Sneek, voorzitter. J. BAKKER, lid Tweede Kamer der Staten-Generaal te Menaldum. Ds. H. BOGERS, Ned. Herv. predi kant te Achlum. mr. S. M. v. HAERSMA BUMA, bur gemeester van Stavoren. Ds. J. HOEKSTRA, Ned. Herv. pre dikant te Ternaard. H. HOFSTRA, voorzitter C.-H. Kies- vereeniging Sneek. J. J. G. S. FALKENA, burgemeesr ter van Heerenveen. S. W. DE JONG, lid van Ged. Staf ten van Friesland te Lemmer. Ds. A. KEUZENKAMP, Ned. Herv. predikant te Lemmer. D. v. d. MEULEN, lid van de Prov. Staten van Friesland te Sneek. B. W. OKMA, lid van Ged. Staten van Friesland te Ypecolsga. J. L. OOSTERHOFF, burgemeester van Westdongeradeel. Mr. R. POLLEMA, lid der Eerste Ka> mer der StatenrGeneraal te Leeuwar den. H. A. DE VRIES, lid van de Prov. Star ten van Friesland te Oldeboorn. H. M. MARTENS, burgemeester van Wijmbritseradeel, secretarisrpenning- meester van het comité. Verloting Postduiven Vereeniging. Op onderstaande nummers is een prijs ge vallen: 1357, 108, 1500, 662, 347, 1046, 2259, 2357, 2381, 2101, 2107, 1037, 54, 1907, 1093, 2336, 273 en 1486. Huldiging nagedachtenis burgemeester Slump. Uit de dagbladen xyerld reeds ber kend, dat op initiatief van het Eerste Kamerlid mr. R. Poliema te Leeuwar den een comité is opgericht, dat zich tot doel stelt een huldiging van de nagedachtenis van den j.l. 10 Decemr ber bij Scharnegoutum zoo tragisch om het leven gekomen burgemeester Lemsterland, wijlen den heer J. H. Slump. Dit comité is van oordeel, dat huldiging van dezen in het harnas ge storven strijder geheel op zijn plaats is. Het oprichten van een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf, overeenkoj- mend met den eenvoud van den helaas zoo vroeg overledene, acht het een eer biedige hulde aan de nagedachtenis van dezen stoeren werker. Nog in de kracht van zijn leven is deze man weggerukt uit den kring der zijnen. Niet alleen in zijn gezin laat hij een ledige plaats achter, ook kerk en maatschappij verliezen in hem een van die stille werkers. Voor zijn gemeente was hij een waar burgervader. Hij was het voorbeeld van een man, die zijn per soonlijkheid gaaf heeft weten te bewa ren. Onbaatzuchtig en daardoor steeds klaar en bereid anderen te helpen, soms meer dan hij vermocht. In tal van functies op kerkelijk en maatschappelijk terrein heeft hij zijn beste krachten ge|- geven. Is het dan vreemd, dat het comité meende, dat het hier een taak had te vervullen uit dankbaarheid jegens den overledene voor hetgeen hij gedaan én geweest is, zoowel voor de gemeente Lemsterland als voor allen, die met hem in aanraking kwamen? Neen. Het is dan ook met de meeste vrijmoedigheid, dat het comité bij u durft aankloppen met het Verzoek o.a. een steentje te willen bijdragen voor 2pd. snuyff een brief uit Engeland een brief van Dort 4 pd. seep 13 st., een pint olie 4V2 st. 1 pd. rosynen 5 st., 1 pd. vygen 3 st. 0 aan ’t Saeterdaegs wyfien 0 2 pd. corenten 10 st. 1 roggebroot 5 st. witte- broot 2 pd. suyker 28 st. 5 pinten soetemelk 10 st. 0 d’arme luyden aen de deur 0 2 stoop wynasyn 20 st. perdebloemsla 2 ,st. voor 13 pd. rintvleysch voor 9 pd. calfsvleysch koeckiens en crackelingen 0 riviervis 10 st. schol 5 st. 0 schoonmaekster 2 dagen 1 kalfsboutien 14 st. 1 pd. rijst 5 sitroenen 54 st. Onze mariniers in het Saargebied. De Nederlandsche troepen in Saarbrücken en St. Ingbert zijn, naar het schijnt, de fa vorieten der Saarbevolking geworden. Als de mariniers in gesloten gelederen door de straten van St. Ingbert marcheeren, worden zij gewoonlijk gevolgd door een uit gebreide vertegenwoordiging van de manne lijke en vrouwelijke jeugd der stad. Vooral de meisjes van St. Ingbert, die volgens een aloud spreekwoord, dat ook de Nederlanders reeds hebben leeren kennen, de schoonste zijn van het heele Saargebied, zijn een en al bewondering voor onze kra nige „zeesoldaten” in hun onberispelijke uniformen. Aan een vertegenwoordiger der „United Press” verklaarden de mariniers, dat St. Ingbert een prachtige standplaats is voor de Nederlandsche troepen, omdat er slechts weinig dienst is te doen. Zij voelen zich uit stekend op hun gemak en herstellen zich thans van de inspanning van de eerste schoonmaakdagen. Onder de bevolking is het reeds bekend geworden, dat de groote voorraden zeep en verf, welke de soldaten in de eerste dagen van hun verblijf in hun voorloopige kazernes hebben gebruikt, de primitieve verblijven in gezellige en goed bewoonbare kamers heb ben veranderd. De veertien Douglas-vliegtuigen nog vóór 1 Mei in Nederland. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft een nieuwe Douglas-machine, de eerste van de veertien bestelde, de Douglasfabriek in Ca- i 1 O O dit 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o St. 3 CHIEF WHIP I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYM BR IT SERA DEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1