Officieel Orgaan der Gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) De Man mei den Groenen Ring Ko. 28 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag Januari 1985 51e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bkilen. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON II >1- Alle Advertentiën worden in belde bladen opgenomen S3? AAN NIET-ABONNEES. van de SNEEKER COURANT De advertenties in de NIEUWE SNEEKER COURANT van r I opgenémen, worden kosteloos overgenomen in de De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Brandstichting. Te Woudrichem is verdacht V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnégoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. SNEEKER COURANT welk blad gratis bij niet-abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant" aan huis wordt bezorgd. Wij garandeeren dus een huis-aan-huis-verspreiding van alle advertenties voor deze bladen opge geven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroeg- tijdige inzending van advertenties. DE UITGEVERS. 5 r 2 O 1 2 O 2 O •2 der Wal, Kloosterhof 29; rijwielhandbe- schermer, G. Herrema, Scharnégoutum; gla cé handschoen, E. Semplonius, 2e Zomer- rakbuurt 52. Te Hilversum is geslaagd' voor het diploma Engelsch, uitgegeven door den Algem. Neder!1. Politiebond, onze vroegere stadgenoot, de heer S,. van der Brug, thans agent van politie te Fra- neker. Naar men ons meedeelt zal de heer Dr. J Th. F. Schreuder uit Den Haag zich hier ter stede per 1 Februari a.s. vestigen als specialist-internist. brandstichting gearresteerd dé 33 jarige G. Spiering, huisvrouw van H. van An- del te Woudrichem, wiens boerderij op 28 December j.l. is afgebrand. Botsing tusschen auto een motorfiets. Te Houthem is de slagersknecht Raeven, uit Gulpen, in dienst bij den heer Americk te Meerssen, met zijn motorfiets in een vrij scherpe bocht van'de rijksweg in volle vaart tegen de personenauto van den heer Q. te Sittard gebotst. De 25-jarige R. was op slag dood. De Pelikaan voor het laatst in Intïïë? De Pelikaan maakt vermoedelijk zijn laat ste reis naar Indië. Zeer waarschijnlijk zal het vliegtuig voortaan alleen op de lijnen in Europa worden gebruikt. verstopte benzineleiding, spoedig hersteld worden. Engelsch alpinist verongelukt. Een groep van tien Engelschen is gister op zoek gegaan naar het lijk van den bekenden Engelschen alpinist Ken neth Armstrong die Zondag in Zuid- Tirol met een vriend is verongelukt. Het lijk van den vriend was reeds in 'n dal gevonden, maar er zijn sindsdien 50 kleine en groote lawines neergekomen, zoodat er weinig kans is Armstrongs lijk te bergen. AAN ADVERTEERDE» .3. I 1 1 2 -1 -1 -1 AAN ABONNEES OP Dl „NIEUWE SNEEKER COURANT”: Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van de NIEUWE SNEEKER COURANT door GERARD FAIRLIE Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting De tocht van de Snip. Uit een verslag van de N. Rt. Ct. over de ontvangst van de Snip te Paramaribo ver nemen we dat dit vliegtuig zeer moeilijke oogenblikken boven de Oceaan heeft gehad. Gedurende een kwartier haperden tegelijk alle drie motoren! Gelukkig kon de oorzaak, Gedood bij het oversteken van de weg. Zaterdagavond is de 81-jarige mevrouw J. F. M. van ’t Hoff, de weduwe van den bekenden prof. dr. J. H. van 't Hoff, op de rijksweg onder Warnsveld door een auto aangegrepen en op slag gedood. Zij had een autobus verlaten en wilde de weg overste ken. De autobestuurder heeft nog door krachtig remmen tevergeefs getracht het ongeluk te voorkomen. gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. Met klachten over het niet geregeld ontvangen gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. Nedlerlandsch schip gestrand. Volgens een telegram uit Wisby is 't Ne- derlandsche stoomschip Mila, van Gdynia naar Kroonstad, geladen met likeuren, nabij Hoburg op Gotland gestrand. De positie is zeer gevaarlijk. Een ber- gingsvaartuig is ter plaatse. De bemanning is gered. B urenruzie. TeEihorst, gemeente Staphorst, heeft gisteren een burenruzie plaats gevon den, waarbij een van de betrokkenen levensgevaarlijk is gewond. De land bouwer H. D., had een dam gelegd in een afwateringssloot, wat niet naarden zin was van den buurman J. K., die de waterkeering wilde verwijderen. Terwijl hij' hiermede bezig was verscheen D., die in woede ontstak en K. te lijf ging. Een hevige vechtpartij volgde, waar bij beiden in de sloot terecht kwamen. Tijdens deze worsteling werd K. met een mes op verschillende plaatsen ge stoken, o.a. in den onderbuik. In hope- loozen toestand is hij naar een zieken huis te Zwolle vervoerd. De politie heeft D. gearresteerd. niet langer voor al1 haar handelingen verantwoordelijk gesteld mocht worden, uitsluitend bezeten als zij was door een onleschbaren dorst naar wraak. „Als ge erg beminnelijk zijt, Mon sieur Caryll,” ging Dubonnet op zoet- sappigen toon voort, „stel ik voor om vanavond de proef op de som van de woorden van de dame te nemen. Zij heeft mij een adres opgegeven; zij heeft haar bereidwilligheid getoond ons te vergezellen en ons den geheimen toegangsweg te wijzen. Dat is van groot belang, want hoe minder menschenle- vens wij verliezen, hoe liever, want we schijnen op een vechtpartij te moeten rekenen. We kunnen zeer gewichtige dingen aantreffen; ik hoop van harte dat we de twee vermiste meisjes even eens zullen vinden. Het zou een ge weldig succes zijn I” Eensklaps verscheen er een flikke ring in zjjh oogen. „O, dat wij mogen slagen!” riep hü, een klank van onuit sprekelijk verlangen in zijn stem. Caryll glimlachte. „Twijfel daaraan niet, ouwe heer, zoo niet vanavond, dan later!” En hü lachte. Toen veranderde hij plotseling van toon: „Ik heb ge zworen dat ik hem te pakken zal krij gen, en dat zal ik I” De bizonderheden werden geregeld. Er werd tenslotte bepaald dat een auto de twee Engelschen kort na negenen aan hun hotel zou afhalen en naar het gebouw van de Veiligheidspolitie bren gen, van waaruit de tocht onderno men zou worden. Ernstig spoorwegongeluk in Rusland. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn op het traject Moskou.Lenin grad twee sneltreinen met elkaar in botsing gekomen. Het aantal dooden is nog niet bekend, doch men vreest dat het hoog zal zijn. Verscheidene wa gons werden vernield en de trein was zeer vol. Nader wordt gemeld: In verband met het spoorwegonge luk op dien z.g. Octoberspoorweg, op 217 K.M. ten Zuiden van Leningrad, tusschen Malaja Wisjera en het belang rijke knooppunt Bologeje, is -een reeks spoorwegambtenaren van de lijn in ar rest genomen. Hierdoor wordt het vermoeden, dat het ongeluk veroorzaakt is door sabo tage, versterkt. De spoorwegdirectie en het volks commissariaat van binnenlandsche za ken hebben nog steeds geen mededee- lingen verstrekt omtrent het aantal slachtoffers. Er verluidt intusschen, dat de reddingscolonnes reeds ruim 20 lij ken hebben geborgen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11*6 en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 47 Jaanuari 1935: rijwielen, kinderhandschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 47 Ja nuari 1935: rijwielbelastingmerk, P. Boot- sma, Leeuwarderdwarsstraat 9; paar glacé handschoenen, ©A. Talsma, Grootzand 11; rijwielbelastingmerk, K. Modderman, Loox- mastraat 25; gymnastiekschoentje, Dijkstra, Boeierstraat 14; rijwielbelastingmerk, G. Kracht, Franekervaart 21; vulpotlood, Van De reis van de K XVIII. Van dien commandant van de K XVIII, welke Zaterdag uit Dakar is vertrokken, is het volgende telegram ontvangen: Ware plaats om 12 uur 9 graden 40 minuten N.B. en 16 graden 13 minuten W.L. Koers 120. Oliezee. Windstil. Het is zeer warm. De boot stoomde door een (groote school sprin gende dolfijnen. Ski-gezelschap verongelukt. Bij een ski-tocht op de Marmolata in de Dolomieten is een gezelschap van zeven ski- loopers uit München door een lawine bedol ven. Bij fakkellicht konden boeren uit de om geving 4 lijken, o. a. van 2 dames, bergen. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V. AMERICAN PETROLEUM COMPANY, gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondse benzinebewaarplaats (inhoud >000 liter) met bovengrondse aftapinrich- iing voor het gebouw aan de le Woudstraat ao. 42, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no--2235; dat op Woensdag 23 Januari 1935, des niddags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om iegen het verzoek bezwaren in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 9 Januari 1935. Uit het Engelsch door /hr. R. H. G. NAHUYS 26. Voor hun vertrek werd evenwel de geheele flat door hen doorzocht. Na vervolgens iedere deur en ieder venster gesloten, en de voordeur op slot ger draaid te hebben, daalden zij de trap af en bereikten de straat. „Ik denk er over dadelijk naar de Veiligheidspolitie te gaan,” merkte Caj- ryll op. „We moeten Anne er zoo vlug mogelijk zien uit te krijgen. Ik vrees dat we een niet getrokken hebben, ouwe knaap.” „Ik ben toch blij dat we gegaan zijn,” zei Wilson. „Ik ook. Eén paar minuten later, enn\aar, kom, laten we er niet ven der over spreken. Arme Anne!” Onder den terugrit naar de Veilig heidspolitie werd niet veel door hen ge>- sproken. Beiden hielden zich met hun eigen gedachten bezig. Caryll legde de laatste hand aan zijn- eigen schildering van de geheele zaak. Wilson voelde ieder oogenblik den wensch in zich levendiger worden den man te laten boeten voor de ellende waarin hij deze vrouw gedompeld had, die, hoewel hij haar niet langer beminde, een voort werp van zeer groote belangstelling en genegenheid voor hem bleef. Zij troffen Dubonnet in zijn bureau aan. Hij luisterde oplettend, toen Ca^ ryll hem verslag van het voorgevallene uitbracht. „Hebt ge het tablet laten onderzoe ken?” vroeg Wilson, toen zijn vriend geëindigd had. „Ja. Dubonnet nam een reepje papier op en overhandigde het hem. „Cyanide v<n potassium,” zei hü kortaf. „Een Legaat Wijlen de heer P. de Clercq te Zeist heeft aan de Friesche Doopsgezinde Sociëteit te Leeuwarden, vrij van rechten, vermaakt drie perceelen land onder Almenum, tezamen groot 7 H.A. 3 A. 60 c.A., waarvan de gelds waarde bedraagt f 10.500, onder de bepa ling, dat de zuivere inkomsten van dat le gaat jaarlijks zullen moeten worden uitge keerd aan de vereeniging „De Doopsgezinde Kring te Zwaagwesteinde”, te Zwaagwest- einde, voor het uitsluitend gebruik ten be hoeve van de godsdienstige belangen der leden, als predikdienst, godsdienstonderwijs en dergelijke. Oantinken oan in èld-Snitser Fries. Men skriuwt üs: Noch yn it aide jier forstoar to Soest yn Utert, hwer’t hy fen syn pinsioen libbe, de hear S. Postmus, alearen master oan in bisündere skoalle to Leijen en letter learaer yn de Skiednis oan it Griffermearde Gym nasium to Amsterdam. Postmus wier oertsjügd Kalvinist, mar net heal sa stiif as pótstrou. Syn blierherti- gens wier in seine for hwa’t mei him for- kearden. Syn Ijeafde omfieme, do’t hy skoalletasjenner wier, de tsjinners fen steats- en bisündere skoalle beide; as skoal- master fen it deistige wirk wist hy to wear- digjen en waerd hy weardige. Alle hernen fen ’e Skiednis hie der mei syn klear forstan trochkrüpt; mei syn üt- sonderlik sterk hüchnis wist hy de wei troch alle paden yn ’e Skiedniskriten. Sa waerd en bliuw Postmus oprjucht Nederlanner. Mar sa ek wist Postmus, Fries üt it aide Snits, dy’t hy wier, det de frijdom fen it troch alle tiiden seine Nederlan, for net in lyts part syn grounslach foun yn en stipe waerd fen Fryske frijheitsin. Maar de schok van deze ontdekking was méér geweest dan zij dragen kon. Haar, die all'es opgeofferd had om hem trouw te bljjven, in weerwil van het feit dat de man wegens valschheid in geschrifte en moord door de politie ger zocht werd, was met 'één feilen ruk de kroon van het hoofd genomen, en zjj bleef alleen achter met hetgeen er van haar over was. En dit zwakke omhulsel had de kracht om het tegen de wereld op te nemen niet kunnen ontplooien. Toen had zij waarschijnlijk een laat ste wanhopige poging willen doen om uit haar zorgen te geraken. Maar zij had gewenscht dat men haar lijk zou Vinden zooals zij er vroeger uitgezien had, zooals zij er nog uitgezien zou hebben, als haar echtgenoot er niet geweest was. Zij had zich gekleed in haar eenig vertoonbaar costuum, en was, toen Caryll aankwam, blijkbaar op het punt geweest zich het leven te benemen. Dit alles leidde hü af; en als het er op aankwam was het van zelf sprekend. zeer snelle dood, monsieur.” Er ontstond een stilzwijgen. „Ik héb de d;ame naar de aan de ge vangenis veribonden ziekeninrichtilng laf ten brengen,” zei Dubonnet plotseling. „Er is geen haast om haar in vrijheid te stellen; wat méér zegt, zij is niet ge schikt om vrij te zijn. Er bestaat, nat tuurlijk een zeer goede reden om haar bij ons te houden. Zij heeft een verkla ring afgelegd.” „Een verklaring?” vroeg Caryll ver wonderd. „Ja.” Dubonnet glimlachte. Hij was blijkbaar weer zichzelf en had zijn goed humeur herkregen, en was niet langer de beleedigde man die bij het restau rant afscheid van hen genomen had. „Ge zijt ongetwijfeld van gedachten, Monsieur Caryll, dat uw inval in de flat totaal geen vrucht gehad heeft. Laat mij u verzekeren dat dit volstrekt niet het geval is.” Caryll glimlachte. „Van een zake lijk standpunt bezien, dacht ik het ze ker. Maar, uit een ander oogpunt be schouwd, geloof ik dat ik mij er over verheug. Het is mij als kwamen we juist bijtijds om het leven van de dame te redden.” „Ja,” merkte Dubonnet, één oogenr blik ernstig, op. „Dat heeft zij erkend. Maar zij heeft iets gezegd van groot, groef belang. Er bestaat geen nuttiger bondgenoot tegen een man, vrienden, dan een vrouw, wier liefde in het stof vertrapt is.” Hü zweeg, ten einde de uitwerking van zijn woonden dieper te laten door dringen. Het mannetje scheen zich inr wenidig buitengewoon te vermaken, en hij wilde er het grootste genot van heb ben. Weet ge, een redeneeringslijn volt gende, waarop ik haar tot dus verre nog njet volgen kan, ver keert zij nog steeds in de verbeel ding dat haar arrestatie door haar echtj- genoot bewerkt is. Haar liefde voor hem is nu in een gloeienden, bitteren haat veranderd. Zij heeft mij gezegd dat zij weet waar hij gevonden kan worden, en dat zij ons tot hem zal brengen en in onze handen overlevePen. Misschien hebt ge in die flat niets ger vonden, maar door de vrouw hier te brengen, hebben wij wellicht den eenir gen stap gedaan die ons tot de overr winning zal leiden.” Het kleine mannetje was onder het spreken opgestaan, en had zijn woor den met verheffing van stem' geëindigd. Hij was zichtbaar hoogst opgewonden, en toen werd het Caryll misschien voor de eerste maal duidelijk, hoe na de oplo’ssjng van al die geheimzinnighe den hem aan het hart lag. Maar het denkbeeld dat Anne tegen over haar man de verraderes zou spe len, wilde er moeilijk bij hem in. En toch, hoe meer hij er over nadacht, des te sterker rees het besef voor hem op welk een ellende en ontberingen Anne de laatste twee jaren doorstaan moest hebben, en de uitwerking van de bewij zen van zijii ontrouw zelfs het uiterst geringe bewüs dat zij zich verbeeldde te bezitten kon voor haar de maat hebben doen overloopen. Dan bleef er ook nog de groote mogelijkheid dat zij naar lichaam en ziel geknakt was, en dat, al was het slechts tü’delü'k, Anne I. ■2 ■2 NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1