annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) r I Uitgave KIEZEBRM Co. 51e Jaargang Zaterdag 19 Januari 1935 Dit No. bestaat nit 3 bidden. Stadgenooten bij de „Saarabstimmung.” No. 31J Eerste Blad I ■ding te weeg» doch na de eerste kennis- 1 I I En nu het woord aan den heer D. Zui der b a a n. Deze heer schrijft ons: „D,eu,tsch ist die Saar, Deutsch bleibt die Saar.” Het zijn deze beide strofen uit het be- Dinsdag zijn de neutrale voorzitters weer naar hun vaderland vertrokken. Saarbrücken was in een feesttooi, welke een overweldi- gende indruk maakte, in de café’s klonk het Horst-Wessellied, het Saarland kreeg reeds het accent van het nationaal socialistische Duitschland. Bij het aanvaarden van de terugreis had de heer Haytmk, wiens kwetsuur eenige voorzichtigheid eischte, niets dan vriende lijkheid van zijn collega-voorzitters onder vonden. Na de Luxemburgsche hoogvlakte te zijn beklommen, begint plotseling de locomotief die we in Gouvy hebben meegekregen af en toe te remmendan dalen we in de woeste dalen van het groot hertogdom af en als we eindelijk de ’hoofdstad Luxemburg naderen, met zijn prachtige boven- en benedenstad, is het vrijwel donker en is het spelletje van door het raampje kijken uit. Maar er zijn meer interessante bezig heden op eén zoo lang traject. Er is immers een goéd restaurant waarin om beurten holngerigen en dorstigen wor den verzorgd. Er zijn verwoede bridge- spelers, die in Zwolle reeds van leer j trokkenik zag zoowaar twee schakers zich ernstig buigen over een miniatuur reis-schaakbord. En de trein dondert maar door; nu moeten we spoedig het Saargebied na deren en menigeen vindt dat het bij zonder lang duurt; later blijkt dat we een ajndere route via Metz hebben ge maakt. We hadden gevaarlijke lading aan boord en men wilde op alle ge beurlijkheden voorbereid zijn. Wij kin deren der onschuld, wisten gelukkig van niets. Eindelijk komt een der bedienden in alle wagens afroepen dat binnen een kwartier Saarbrücken is bereikt en dan begint een eenigszins nerveuse stem ming zich te openbaren. We hadden in de trein onze laatste instructies omtrent aankomst en ver blijfplaats in ontvangst genomen. In Saarbrücken ieder zich voegen bij het bord waarop de naam van de z.g. „Kreis” waarbij men behoorde; dan af wachten. Daar liep de trein het groote „Bahn- hof” binnen en in een ommezien waren alle medereizigers vergeten en voegde ieder zich bij zijn groep. Onze mari niers stonden stram opgesteld op het perron als een voorbeeld van trouwe plichtsbetrachting voor de Hollaindscha voorzitters. Wij moesten met een heele groep vreemde gezichten eerst naar Saarlouis en dan met een kleinere naar Waller fangen, een plaatsje niet ver van de Fransche grens. Na even te hebben gepauzeerd in de wachtkamer en vlug even de eerste kaart naar huis te heb ben geschréven, gingen we met dezelf de ext'ra-trein verder. Overal verlieten groepjes 'dé trein en in Saarlouis wer den we door onzen adjunct-Kreisinspec- tor als ’t ware in de bus yoor Waller fangen gedreven. Zooals bekend heeft een tweetal stadge nooten bij de volksstemming in het Saarland als voorzitter^'Van stembureaux gefungeerd, nl. de h.h. J. H. H a y t i n k en D. Z u i d e r- b a a n. Wij hebben beide heeren om een interview verzocht, om hun indrukken te mogen vernemen, en beiden verklaarden zich volgaarne daartoe bereid; de heer Zuider- baan had echter gisteren niet de noodige tijd voor een dergelijk interview en prefe- een oproep om Zaterdagmorgen 9 uur in het Neues Gymnasium te komen voor een be- I spreking met den plaatsvervangenden Kreis- i direktor, doch die bespreking bleek niet veel 1 op te leveren, zoodat de heer H. met eenige anderen zich naar de Kreisdirektor Hardin- ger begaf, die uitstekend op de hoogte was, i alle inlichtingen gaf en wel de laatste infor maties, die betreffende het afhalen der stem bussen na de stemming, in het Engelsch, omdat hij zelfs zijn Duitsche typiste niet op de hoogte wilde stellen van de door de ple- biscietcommissie in dezen genomen maatre gelen. ’t Bleek dat de bussen met tanks met gewapende militairen, die langs allerlei om wegen zouden rijden, zouden worden afge haald, zoodat het wel half drie in de mor gen van Maandag kon worden voor dit ge schied was. Des middags heeft de heer Haytink een bezoek aan zijn school gebracht om te zien of het bureau volgens de voorschriften in gericht was, en meer tafels laten komen, en zich ’s avonds nog eens overtuigd dat alles in orde was; stembus, stemkaarten en enve loppen waren er nog niet. De verdere dag werd met tal van andere voorzitters in Sankt Ingbert doorgebracht; het verzamel punt voor hen was het restaurant Zum Glocke in de Kaiserstrasse, waar Zwitsers, Luxemburgers en Nederlanders bijeen wa ren. Daar men het er over eens was dat de Zondag der stemming een zware dag zou worden, ging men vroeg naar bed. Om half negen Zondagmorgen zou de stemming aan vangen, om half acht moest het bureau pre sent zijn. Spr. was ér om 7 uur en begon met een inspectie der 3 stemcellen en der potlooden, zwarte, die ook hier aan een ket ting waren bevestigd. De instructie schreef voor dat af en toe de potlooden gecontro leerd moesten worden, daar het gerucht ging, dat men deze door roode en blauwe zou trachten te vervangen om stemmen on geldig te maken; er lagen voorts lak- en andere stempels, alles was aanwezig be halve stemkaarten en enveloppen. Om 7.15 kwamen de 4 bijzitters, twee van het Duit sche fronts twee van het eenheidsfront; een was de aangewezen bijzitter, de andere zijn plaatsvervanger, doch alle 4 zijn gebleven. Spr. wees een hunner, een jongeman van 30 jaar, met goedkeuring der anderen, tot se cretaris aan om het protocol op te stellen enz. Alle vier stelden zich keurig voor, spr. las hun de eed voor die door allen met een „Ich schwöre” bekrachtigd werd, waarna spr. hen gemoedelijk toesprak, constatee- rend dat hier 3 partijen waren: Duitsch front, Eenheidsfront en een neutrale voor zitter en vroeg of het 'niet het best was één dag de partijgevoelens ter zijde te stellen en als vrienden samen te werken om te trach ten de stemming zoo goed mogelijk te doen verloopen. Alle vier, die intusschen al voor zien waren van een goede Hollandsche si gaar, waren het hiermee volkomen eens en gingen ook accoord met de regeling van spr., die voorstelde telkens 10 kiezers bin nen te laten in het lokaal, dat in tweeën was verdeeld, ’t eerste deel een voorlokaal van waar telkens 3 naar de eigenlijke stemruimte kwamen. Een ongewapend militair, die zich stram had gemeld, kreeg last deze rege ling door te voeren. Daarna werden onder ling nog eenige dingen overeen gekomen. Spr. constateerde, dat de Hitlergroet ook in ’t Saarland zoo ingeburgerd was, dat de mo gelijkheid bestond dat een kiezer die groet ook hier onwillekeurig bracht, in welk geval spr. meende, dat de stem toch geldig moest zijn; ook hiermede gingen allen, ook de Eenheidsfronters, accoord. Spr. zeide toe, dat als de groet echter op demonstratieve wijze werd gebracht, hij on middellijk de stem ongeldig zou verklaren. Verder zou men mogelijke buitengewone ge vallen maar behandelen als ze zich voor deden. Er heeft de geheele dag een uitste kende verhouding onder de leden van dit stembureau geheerscht, ook de politieke tegenstanders converseerden gezellig onder ling. Om ruim 8 uur kwamen de langverwachte stembiljetten en enveloppen en de stem lijsten, welke bij de stemming 2 X gepara feerd moesten worden, nl. bij de oproep en als de stem ingeleverd werd. Eigenaardig was dat men hier het systeem van het „tur ven” niet ken^e, dat, nadat spr. het had uit eengezet, prachtig werd gevonden en door de bijzitters toegepast. Spr. hield, zooals zijn opdracht luidde, voortdurend het oog op de stembus. Spr. had 660 ingeschreven kiezers voor zijn bureau, het gemiddelde van alle bureaux. Voor de identificatie was een 4-tal modellen passen in omloop, allen met foto’s en men had de opdracht nauwlettend foto en gelaat van de kiezers te vergelijken, om dat er valsche passen in omloop zouden zijn. De stembiljetten werden geteld en toen het aantal klopte met het getal dat aan dit bu reau afgeleverd moest worden, kon spreker overgaan tot het openmaken van twee enve loppen van voorstemmers ambtenaren, zieken enz. die reeds op vorige dagen had den gestemd welke enveloppen totaal 10 stemmen bevatten van kiezers, welke tot sprekers bureau behoorden. Na controle met de stemlijst kon spr. deze 10 stemmen in de bus deponeeren; om half negen liet spr. door de militair de deur openen en met galmende stem verklaarde spr. toen: „Ich erkiare die Wahl für eröffnet”. Bij 10-tallen werden de menschen toen toegelaten; zij spraken geen woord noch in het voorlokaal noch bij de. stemming, waarbij spr. de namen met lui der stem opriep, de pas werd vergeleken, de stemlijst werd nagezien en de menschen kre gen hun biljet en envelop. Als alles in orde was stempelde de secretaris de oproepings- kaart af zoowel als de pas, met het opschrift Sprekers algemeene indruk is dat de uit slag der stemming 90.5 voor Duitsch land een zeer gelukkige is voor de inter nationale toestand en ook een, zooals die moest zijn, want deze Saarbevolking is ab soluut Duitsch, het zou een onrecht zijn dit volk van Duitschland af te sluiten. Maar al voelt men Duitsch, dat wil toch niet zeggen, dat allen ook even fel voor Hitler zijn, in tegendeel, uit uitlatingen van menige Saar lander en Saarlandsche jegens spr. en an dere voorzitters bleek wel dat het „Heil Hitler” niet allen even gemakkelijk zal val len. Men was ook niet gerust over de ont wikkeling van de economische toestand, nu er douanegrenzen met Frankrijk, dat veel van de Saarlandsche producten betrekt, kwamen. aan 1 ken van zalig nietsdoen in een die’r> serres of op een 'dier terrassen door-verwacht was» brengt eenige opschu'd- geb'racht. - De reis. ’t Was best weer, maar bitter koud toen we op Donderdag 10 Januari ’s morgens half zes bij de Op- penhuizerbrug op de "tram stonden te wacht,en en in die eerste tram zoowel als in de trein tot Zwolle was ’t weinig beter. In Zwolle stond de extra-trein reeds gereed en toen we na een kopje kof fie in het restaurant onze plaatsen op zochten was ’t daar zoo warm dat de ramen al spoedig wérden opengezet. Alle Friesche, Groninger en Drentsche voorzitters waren reeds present en ook een groot deel der Overijsselsche hee ren was reeds op liet perron aanwezig. Fotografen liepen reeds rond en spoor wegpersoneel zoowel als reizigers toon den groote belangstelling voor de toen nog maar betrekkplijk korte trein; dat zou den geheelen dag zoo blijven. Over al op onze lanlge reis, in Holland zoowel als in België, in Luxemburg en Frank rijk, overal stonden de menschen de lange trein ria te staren; de meestem ernstig, een heel enkele ons een groet brengend. In Roermond werden de beide dee- Len aan elkaar gehaakt, de restauratie- rijtuigén in het midden en voort ging het, door het mooie Limburgsche land- schap naar de Belgische grens. Bij Visé alléén passencontróle, anders nergens eenig spoor van douane; ’t was ons of deze reis voor den Volkenbond een symbool werd voor een betere wereld, waarin tQll|em_en grenzen van geen be- teekenjs meer voor de menschen zul len zijn. Direct in België begint dan een an dere wereld. Hoog liggen de huisjes tegen de witte krijtbergen-van Visé en Mouland, ons zoo bekend uit de eerste dagen van den oorlog. Hier wérden de eerste noodlottige oogeribiikken van die we reldramp beleefd, waarvan wij thans geroepen zijn een klein deel» naar, wij hopen mee te helpen afsluiten. Als we na Luik, de Pont des Arden nen achter ons hebben, begint eén stuk natuur zich te ontplooien, dat ook den meest verstokten nurks moet aan grijpen. Wij kenden de Ourthe en Am- blève uit een zomerreis per auto. Welk een verschil nu echter, nu die in den zomer zacht borrelende en vloeiende stroompjes zijn veranderd in wild stroo- mehde 'rivieren. En de lange trein slingert zich door het dal als wilde ze den reiziger al dat natuurschoon met opzet laten zien. Remouchamps, Cascade de Coo, de prachtige waterval, Trois-ponts, Salm- chateau, Vielsalm, al die bekende na men, waatvan wij de hotels zelfs her- kennen, doen velen der reizigers denken? gezelschap van denherr wi'rt, seinè frau heerlijke.vacantie-dagen, oogenjalik-j gemahlin urid drei töchter. Mijn laat bezoek, dat echter niet on- H e r r Graf. Onze Kreisinspector isi een Italiaan, Graf Serego. Een ener gieke kleine kérel met een paar hel dere oogen in zijn artistenkop. Hij roept de namen af van alle herren vorsitzen- den, yanaf baron die en die tot de meest gewone burgerpotnaam, en iéder ant-# woofdt op zijn ietwat buitenlandsch- Duitsche oproep. Mijn naam wordt op een zoo af,schuweljjke wijze verminkt dat ik, nadat hij tweemaal is afgeroepen pas begrijp waarom hét gaat. Wij rijden door Saarlouis waar alles al geïllumineerd is en komen ongeveer negen uur op de „bürgemeisterei” van Wallerfangen, 't Is pik-nacht en we weten er niets van in welk gat we zijn binnengeloopen. Doch de burgemeester lijkt ons een joviaal man en neemt ons eerst mee naar de kroeg omi ons- op een biértje te traoteeren; dat is al één goéd teeken. Maar de heeren blijven maar plakken en herr Graf blijft ons maar steeds instrueer.en. Ik ben nieuwsgierig waar ik terecht zal komen. Men heeft mij in de trein een kaa’rt in m’n handen geduwd met de naam van mijn hotel. De naam heeft groote vreugde onder de heeren te weeg gebracht-. Daar stond niets min der op dan dat der herr vorsitzende des Wahlbüros No. 552 spine Wohnung hat im Gasthof „lm Münchener Kiridl”, in- haber Max John. Dat klonk ietwat ver dacht dergelijke namen vond je ook in te Rotterdam en Amsterdam door onze zeelieden druk bezochte buurten. Als ik er eindelijk onder leiding van een wild vreemde kerel arriveer, heerscht er reeds een Egyptische duisternis. Mijn gids leidt me door een eindeloos lange gang, dan ové'r een binnenplaats die je aan de mooiste detective-films doet den ken en doet dan een deur open'. Was soil das sein? In een gezellig verlichte gelagkamer zitten nog eenige late bezoekers rustig te praten en hun biertje te drinken' in „Saarabstimmung, 13 Januar 1935, Wahl- büro 902 Skt. Ingbert”, omdat deze afge stempelde pas recht gaf op vrij vervoer huistoe; tal van voorzitters hielden zich ove rigens aan dit voorschrift niet. De eerste uren werd er zeer druk gestemd, behalve ongewapende militairen, die ook de verschil lende stembureaux van elkaar gescheiden hielden, waren veel Roode Kruismannen en vrouwen (alle evangelisch), aanwezig om zieken, kraamvrouwen, oorlogsverminkten enz. bij te staan. Spr. heeft telkens als hij een kiezer een stembiljet en envelop over handigde gezegd „Bitte schön”, maar ge loofde niet dat dit van de 647 kiezers door 10 met een wederkeerig ,ADanke” of „Danke schön” beantwoord is; men scheen met stomheid geslagen. Niet tevergeefs had het Duitsche iront geïnstrueerd: „das einzige am 13 Januar ist Maul halten”. Alleen een dokter en zijn vrouw namen de gesproken beleefdheidsvormen in acht, maar bijna al len stonden stram en in de houding bij de vergelijking der passen enz. Bij sprekers bureau heeft zich geen abuis voorgedaan. Alleen had een man op de en velop, die het stembiljet bevatte, zijn naam gezet. Alle bijzitters vonden sprekers voor stel goed, dat de man zijn biljet in de cel in een nieuwe envelop mocht doen. Spr. vernietigde de beschreven envelop. Zooals reeds eerder gezegd hielden de kiezers zich strikt aan de instructie van het Duitsche front „Maul halten”, maar tal van oude vrouwtjes slaakten toch een zucht van verlichting als het karwei der stemming ge lukkig volbracht was. De voorzitters der stembureaux mochten eigenlijk hun bureau niet verlaten, of het bureau moest worden gesloten. Maar om tien voor twee kwam een Deen binnen stap pen met de mededeeling, dat spr. 20 minuten tijd had voor een maaltijd, wel een zeer be perkt tijdsbestek dus, waar er daarvan nog 10 minuten met heen en terugloopen ver loren gingen. Bij zijn haastige terugkeer kreeg spr. plotseling, bij ’t lokaal gekomen, een hevige pijn in de kuit, Roode Kruisman nen snelden toe en spoedig was geconsta teerd dat ’n spier gescheurd was; men heeft spr. gemasseerd en verbonden en naar het lokaal gebracht, waar hij zijn taak voort zette; een dokter heeft daar het been op nieuw behandeld. Te ongeveer 4 uur markeerden op spr.’s bureau nog 30 stemmer, nen kon het toen natuurlijk op z’n slofjes af, de secretaris begon reeds met het gedeeltelijk opmaken van het protocol, alle noodige contröle-tel- lingen werden verricht en alles bleek te kloppen en het eindresultaat was dat 13 kiezers van dit bureau ten slotte niet zijn opgekomen, er was dus zeer trouw gestemd, ook zieken op brancards werden gebracht, soms had men eenige moeite die behoorlijk in de stemcel te krijgen. Volgens de voor schriften moest om ’s avonds 8 uur, als er nog een ononderbroken stroom van kiezers was, deze nog toegeiaten worden; wij heb ben de deur geopend en gevraagd aan de voor de deur staanden: „zijn er nog stem gerechtigden?” Toen dat niet het geval bleek, heeft spr. opnieuw met luider stemme afgekondigd: „Ich erkiare die Wahl für ge- schlossen”. Toen volgde de natelling, welke sloot als een bus. Spr. vroeg alle bijzitters of zij zich met de telling konden vereenigen en zij antwoordden met een volmondig „Ja”. Het protocol is door de secretaris afge maakt, allen hebben het geteekend en spr. heeft op alle pakjes en de bus de noodige lakzegels aangebracht, Spr. vroeg toen zijn bijzitters of, hoewel het demonstratieve „Heil” hier in dit stemlokaal verboden was te uiten, het hun niet opgevallen was, dat hijzelf dat woord 13 maal had gebruikt. Verrast zagen de bijzitters op, zij verklaar den dat niet gehoord te hebben, waarop spr. hun wees op het 13 maal voorkomen van de familienaam „Heil” op de stemlijst; hij had dus inderdaad 13 maal Heil geroepen! Spr. heeft in verband met zijn gekwetst been na deze verzegeling niet behoeven te wachten op het afhalen van de bus enz.; de heer Hora Siccama, burgemeester van Baar- deradeel, die ook een stembureau daar had, was zoo welwillend de bus enz. in ontvangst te nemen, hetgeen met de noodige plicht plegingen geschiedde. Spr. ontving een be wijs van de overdracht en ging toen per auto naar zijn hotel, waar zijn been weer gemasseerd werd. Ook des Maandags heeft de dokter deze' massage herhaaldelijk ver- richt om spr. in staat te stellen Dinsdag weer terug te reizen. Een bewijs van de goede verstandhouding in het stembureau was, dat alle bijzitters Maandag het hotel hebben opgebeld om naar spr.’s toestand te informeeren. reerde daarom zijn indrukken op schrift te 'stellen. Een gedeelte daarvan vindt men dan ook reeds hieronder, een vervolg in het vol gend nummer. Den heer Haytink mochten wij inter viewen, doch hij gaf een zoo gedegen en aaneensluitend overzicht, dat wij eigenlijk geen vragen behoefden te stellen en hem dus •aieronder wel als spreker mogen invoeren. De heer H ay t i n k kreeg in Sankt Ing bert toegewezen stembureau nr. 902, dat gevestigd was in een school, waarin nog 3 andere stembureaux waren ondergebracht. Slechts 2 stembureaux mochten echter van dezelfde ingang gebruik maken. Spr.’s indruk van de voorbereiding dezer stemming was, dat die buitengewoon goed vas, men kreeg te voren zooveel stukken toegestuurd, dat als men deze nauwkeurig tad bestudeerd, men zich volledig voorbe reid kon achten, men mocht spreken van een stemming bijna op Hollandsche leest ge schoeid, met deze uitzondering dat bij d e z e stemming de kiezers zich ook nog identifi- ceeren moesten door middel van passen. De trein met de Nederlandsche voorzit ters kwam later te Saarbrücken dan de be doeling was, omdat van Thionville over Metz werd gereden; men wilde deze trein, die ook de stembiljetten meevoerde, welke bij de fa. Enschedé te Haarlem waren aan gemaakt, voor een zoo klein mogelijk traject door het Saargebied laten loopen, om even- tueele aanslagen, ten doel hebbend het mis lukken van de stemming door een vernieti ging van het stemmateriaal, te voorkomen. Reeds in Thionville was een vertegenwoor diger van de commissie voor de volksstem ming in de trein gekomen om ieder voor zitter nog een aantal stukken ter hand te stellen, o. a. de aanwijzing van het stem bureau, de inkwartiering enz. betreffende terwijl meegedeeld werd hoe men de kwar tieren zou kunnen bereiken. Toen men in Saarbrücken aankwam is ieder zoo spoedig mogelijk naar de voor hem bestemde plaats vertrokken; de heer Hay tink ging dus per trein naar Sankt Ingbert, een industriestad van 26000 A 27000 inwo ners, waar spr. onderdak vond in het nieuwe hotel Astoria. Ieder voorzitter kreeg de in structie de volgende morgen 11 uur te ver schijnen in de Wartburg een groot evan gelisch gebouw te Saarbrücken waar men nadere instructies zou ontvangen, de be- eediging zou plaats vinden en het honora rium (1000 frs.) zou worden uitbetaald. De volgende morgen te 11 uur waren daar een 1000 man aanwezig; op het podium zat de Volkenbondscommissie voor de „Abstim- mung”; de Zweedsche voorzitter daarvan, Rohde, sprak het openingswoord met een aansporing om toe te geven aan de geest des tijds en de filmoperateurs en fotografen gelegenheid te geven hun werk te verrichten. Dat duurde vrij lang, was vrij vervelend en daar haperde inderdaad iets aan de rege ling, er was geen politie aanwezig, en toen, voor de eigenlijke besprekingen begonnen, de persmenschen werd verzocht zich te ver wijderen, is er op geen enkele wijze gecon troleerd of men hieraan gevolg gaf. In de Wartburg zijn toen door de vertegenwoor digers der verschillende landen mededeelin- gen gedaan; de heer De Jongh, die buiten gewoon veel werk heeft verricht bij deze stemming, deed dat aan ,de Nederlanders. Daar maakte spr. ook kennis met de Kreis direktor van Sankt Ingbert, de Amerikaan Hardingen In 3 groepen, een van de Hol landers, een van de Zweden, en een gemeng de groep Zwitsers, Luxemburgers, enkele Italianen, is toen gezamenlijk de eed afge legd. De Hollanders zeiden de Duitsche eed zin voor zin na en dit werd bekrachtigd met een „Zoo waarlijk helpe ons God almachtig” in het Nederlandsch. Er konden nog vragen gedaan worden, wat niet veel werd, en toen volgde de uitbetaling der honoraria, wat zeer wanordelijk geschiedde; gelukkig ech ter liep spr. net de Nederlandsche betaal meester tegen het lijf, waardoor hij de vijfde was, die werd geholpen; anderen echter moesten uren wachten. Daarna verspreidde men zich in Saar brücken, waar de reeds aangebrachte ver sieringen met groen en de illuminaties een overweldigende indruk maakten. Spoedig keerde ieder naar zijn kwartier terug, dt aanstelling gaf het recht op vrij vervoer met alle officieele vervoermiddelen door geheel het Saarland; meestal werd in de vervoer middelen niet eens navraag gedaan naar de aanstelling, het woord „Saarabstimmung” was voldoende. Van onlusten bemerkte men nergens iets. De algemeene indruk was dat het Saarvolk de Instructies der partijen, vooral van het Duitsche front, met echt Duitsche pünktlichkeit nakwam. In het hotel te Sankt Ingbert vond spr. spelers, 'die in Zwolle reeds valn leer kende lied da,t deze week in het Saar-' u- j j v Tl j j j met diepe rimpels m hun voorhoofd g,ebjed door honderd-duizenden is ge- - zongen, die men als de totaal-indruk van de „Abstimmung” zou kunnen neer schreven. Want 'dit is ons uit alles wat wij hebben meegemaakt wel gebleken: welk regime in Duitschland ook moge heersch'en en welke regeering of dic tator er de staf zou hebben gezwaaid: elk Saarplebisciét zou slechts één uit slag kunnen hebben: Die Saar frei! Deutsch die Saar’! Het js op verzoek van de redactie der Nieuwe Sneeker Courant dat wij onze gedachten en indrukken neer schrijven» indrukken zoo veelvuldig en van zoo blijv,erfden aard, dat men er een boekdeel mee zou kunnen vullen; er een week lang over zou kunnen spreken. \Gelukkig echter laat de plaatsruimte van ons s.t,edelijk blad niet toe dit He doen en willen wij ons beperken tot een vluchtige beschouwing van dé reis naar, en in he,t Saargebied, de indruk ken betreffende voorbereiding en stem ming en eenige ervaringen onder de Saarbevolking opgedaan. 1 r NIEUWE SNEEKER C0URAN1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1