Uitgave KIEZEBBUIH Co. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Bit Ko. bestaat uit 3 bladen. W1JM B RIT S E R A DE E L annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) I il h. 35 Berst® Blad f •I 61e Jaargang KROON CACHETS verdrijven kou en pijn 7oci Doosi2 KROONTJES sod Zaterdag Februari 1936 o Alle AdvertentlBn worde» In beide binden opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Dr. GERBEN BOUMA f ontworpen op de bijna onmiddellijk aangrenzende muur van Ingiekiomjen stukken enme- in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad Nieuwe Sneekeir Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. f. i’rchiXt VERGADERING van de RAAD dier gemeente op DONDERDAG 31 JANUARI 1935, ’s voormiddags 9.30 uur. Voorz.: de heer H. M. Martens, burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) raadsleden. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland. Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. G. Grondsma, Oosthem, lid. H. E. A, van Ide.r Hoff, Hleegj, lijd, een naastgelegen woning. Het tweede vertrek, Punt I. Notulen Idler vergadering’ van 27 December 1934. (De Commissie bestaat iu|it de heren Rijpma, Abma en Bakker). Z. h. s. op advies der commissie onveranderd vastgesteld. Putnt II. dedleUiingen. a. Resolutie van Gedeputeerde Sta ten van Friesland dd. 2 Januari 1935, no. 74, houdèndje goedkeuring van het raadsbesluit, tot aankoop van een wo ning (de z.g. UIiefflecht) te Woudsend. b. idem dd. 2 Jahuari 1935, no. 88, houdende goedkeuring van het raads besluit tot helt aangaan van een rek'e- ning-oouranttovereenkomst met een na der aan te wijzen bankinstelling. c. Idem dd. 2 Januari 1935. no. 99, houdende goedkeuring van het raads besluit dd. 27 December 1934 tot wij ziging van de gemeentebegroting, dienst 1934. d. Dankbetuiging van W. Postma te Oudega voor het aan hem verleende „pensioen” als dorpsireiniger. e. Mededelingen van de heren A. Kingma te Oudega en E. van der Meu- 1. De behoefte aan lokaliteit voor de ge- meente-ontvanger. Volgens het contract inzake de overdracht G.E.B. gaat het pand, waarin nu het ontvangerskantoor is gevestigd, met 12 Mei a.s. in eigendom bij de provincie over. 2. Het gebrek aan ruimte op de secretarie en de gebrekkige gelegenheid tot ontvangst van het publiek. Op de grote afdeling is geen ge legenheid tot ontvangst van het publiek. Op de kleine afdeling is deze gelegenheid absoluut onvoldoende. 3. De wenselijkheid, dat de chef-veldwach- ter, die nu geregeld des morgens ter secretarie een plaats vindt, over een afzonderlijk vertrek beschikt. 4. De bekrompen woonruimte voor de con cierge, thans slechts uit twee vertrekken be staande. Het vertrek waarin het gezin dagelijks Inmiddels toog de benoemde commissie aan de arbeid. Onder dagtekening van 17 Juni 1930, stelde zij Uw Raad voor de beslissing uit te stellen. Z. h. st. werd hiertoe besloten. Uit een gedeeltelijk in ontwerp gereed zijnd rapport is ons gebleken, dat de kosten van ver bouw van het tegenwoordige gemeentehuis wer den begroot op f 48.000.en de kosten van de bouw van een nieuw gemeentehuis op f 150.000. Nu echter door de overdracht van ’t Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf aan de Provincie voor zien moet worden in de behoefte aan kantoor voor de gemeente-ontvanger dringt zich evenals in 1929 opnieuw aan ons op de nood zakelijkheid van de voorziening in meerclere ruimte voor een goede functionnering van de gemeentelijke dienst. Door de uitbreiding der gemeentelijke bemoei ing klemt deze nog meer dan in 1929. Deze noodzakelijkheid moge door de volgende punten worden aangetoond. de zgn. „mooie” kamer, moet tevens dienen voor slaapvertrek van ouders en kinderen. De keuken is buitenshuis. 5. De wenselijkheid, dat een betere gelegen heid wordt geschapen voor urinoirs en W.C.’s. De thans bestaande toestand laat, zoals U uit eigen ervaring! weet, te wensen over. In het ge meentehuis is thans in het geheel geen water leiding aanwezig. 6. De wenselijkheid, dat de burgemeester over een afzonderlijk vertrek beschikt. Des Dinsdags komen door de marktdag vele ingeze tenen in Sneek. Teneinde hen in de gelegenheid te stellen eventuele zaken met Burgemeester en Wethouders te bespreken, zijn als regel de Wet houders ook des Dinsdags ten gerieve der inge zetenen ten gemeentehuize. Het gebeurt echter herhaaldelijk, dat men alsdan de Burgemees ter alleen wenst te spreken. Alle dienstvertrek ken zijn dan echter bezet, aangezien ook de gemeente-architect en de armmeester alweer ten gerieve der ingezetenen alsdan in het gemeentehuis zijn. De burgemeester moet dan de concierge gastvrijheid vragen. 7. de gebrekkige gelegenheid tot stalling van fietsen. Thans worden de fietsen in de gang geplaatst. 8. De minder gewenste plaats van het ka daster, in de raadzaal. Bij vergaderingen in deze zaal is het kadaster ontoegankelijk. Bovendien is des winters de zaal onverwarmd. Enkele punten op zichzelf beschouwd wetti gen reeds de verbouw van het gemeentehuis. Alles samengenomen doet de noodzakelijkheid daarvan zich wel zeer sterk gevoelen. Wij hebben ons daarom tot onze* ambtgenoten van Sneek gewend met het verzoek de aan de Zuidzijde van het gemeentehuis gelegen panden, met het terrein waarop de droogmast staat, aan de gemeente Wymbritseradeel over te doen voor de som van f3000.Mochten onze ambtge noten berichten, dat de gemeente Sneek dit bod kan accepteren, dan meenden wij de daarmede uitermate geschikte gelegenheid, om de nood zakelijke verbetering te verkrijgen, niet te mo gen laten voorbijgaan. Tot onze grote voldoening kunnen wij U mededelen, dat heren Burgemeester en Wethou ders van Sneek ons hebben bericht, dat met een prijs van f 3000.genoegen wordt genomen. De beoogde transactie gaat natuurlijk enkel door, wanneer de door ons noodzakelijk geachte aan bouw zijn beslag krijgt. Bovendien is als voorwaarde gesteld, dat de Op ruim 76-jarigen leeftijd is hier Dins dagavond overleden dr. Gerben Bouma, rus tend chirurg en huisarts alhier. Dr. Bouma bezocht, nadat hij de H.B.S. alhier afgeloo- pen had en daarbij nog 2 jaar gymnasiaal onderwijs had genoten, de Leidsche univer- siteit, waar hij in 1881 tot arts werd be vorderd en op 29 October 1883 promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Door een assistentschap bij prof. Itterson had hij zich in de chirurgie bekwaamd en nog in Decem ber 1883 vestigde de jonge dokter en chi rurg zich in zijn geboorteplaats Sneek. Hier en in wijden omtrek verwierf hij zich al spoedig een groote naam. Dr. Bouma te Sneek, dr. Meindersma te Leeuwarden en dr. Rinkes te Heerenveen vormden het drie tal dat in onze provincie het baanbrekend werk deed voor de moderne chirurgie. Toen de spoorlijn SneekLeeuwarden was aan gelegd, werd dr. Bouma ook de „spoor- dokter”. Maar ver buiten zijn eigenlijke werkkring ging de belangstelling en toewijding van dokter Bouma. In 1901 tot raadslid gekozen, fungeerde hij van 1911 tot 1919, toen hij het raadslidmaatschap opgaf, al‘s wethouder. Ouderen onder ons herinneren zich nog wel dat dr. Bouma de man was, wiens zetel onder het oude kiesstelsel, niet door andere partijen aan hem werd betwist. Daar in het bestuur onzer stad heeft hij veel nuttige arbeid verricht, maar in het bij zonder valt daarbij de aandacht op de stich ting van de Sneeker Waterleiding, aan zijn initiatief is de totstandkoming daarvan in 1908 vooral te danken. In dat jaar viel hem de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau .ten deel, ter gelegenheid van de viering van zijn 25-jarig doktersjubileum; het was de heer H. Pollema, die daar in Amicitia, waar de burgerij zich had verzameld om den bemin den en gewaardeerden stadgenoot haar hulde te brengen, den jubilaris de versier selen van die orde overreikte. In zeer vele corporaties heeft de over ledene zitting gehad, de afd. Friesland Z.- W.-hoek van de Ned. Mij. v. Geneeskunde verliest in hem een harer oprichters; in het Natuurkundig Genootschap zal men de man die zoovele jaren de voorzitter was, niet spoedig vergeten, hij bewoog zich voorts op het gebied der t.b.c.-bestrijding en was lange jaren voorzitter van de Commissie van toezicht op het M. O., tot onze H.B.S. rijksinstelling werd. Zooals bekend had de overledene zich al sedert jaren uit alle openbare leven terug getrokken in verband met zijn gezondheids toestand. In het groote huis aan de Wijde Noorderhorne doofde langzaam dit wel bestede leven uit; thans is het geheel ge- bluscht. Maar zooals er sterren zijn, reeds eeuwen uitgedoofd, doch welker licht op zijn lange weg nog thans hier op aarde waarneembaar is, zoo zal het goede, dat van dit leven uitging voor onze stad en om geving, daar nog lang als een weldaad worden gevoeld en gewaardeerd. De rust, naar welke deze geest zoolang gezocht heeft, zij thans de zijne. Na opening op die gebruikelijke wijze zegt de Voorz.: Zoo staan wij hier in deze eerste vergadering in het nieuwe jaar en zooals U bekend kan zijn uit de toegezonden stukken zal dit jaar meer moeilijkheden meebrengen dan vorige jaren, om dat de contróle nog sterker geworden is nu wij een bijdrage in de werkeloosheidskosten krijgen. Spr. twijfelt er echter niet aan dat de raad ook thans zal prijsstellen op goede samenwerking met hoogere instanties, zij het dan eventueel met handhaving van eigen standpunt. Ook onderling hoopt spr. dat bij alle verschil van meening het vertrouwen in elkaar zal wor den gehandhaafd. Spr. opent deze vergadering met het uitspreken van de wensch, dat in 1935 Gods zegen op de werkzaamheden moge rusten. Aan de orde is: I len te IJslbrechtum, idat iij hun benoe ming 'tot lid van de Püaktsieïïjke Com missie van Toiezicht op liet Lager On derwijs in. deze gemeente, aarmemen. De stukken a t/m e worden Aangenomen voor kennisgeving. f. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van de gemeen,tie-ont- vanger over het 4e kwartaal 1934. g. Rapport van den accountant H. J. Volkers te Leeuwarden, omtrent de administratie van het Burgerlijk Arm bestuur over het tijdvak van 9 April tot 27 December 1934.. De stukken f t/m g worden ter inzage gelegd voor de leden. h. Mededeeling van D. Rienstra te Scharne goutum, dat hij als lid van het stembureau be dankt. j De voorziening in deze vacature zal in de vol gende vergadering geschieden, evenals in vaca tures die nog mochten ontstaan door het even tueel bedanken van andere leden. i. Adres van de buurtvereen. Abbegasterket- ting om verbetering van het pad van Abbegas- terketting naar Abbega. In handen van B. en W. om prae-advies. j. Goedgekeurd is het raadsbesluit tot aan koop van terrein bij de Kerksloot ter verbete ring van de aschbelt te Hommerts. k. Verslag Commissie tot wering van school verzuim. Dit wordt ter visie gelegd, terwijl een schrij ven betreffende de vergoeding bij de begrooting zal worden behandeld. l. Een K. B. ter goedkeuring van de wijzi ging der verordening opcenteh personeele be lasting. Voor kennisgeving aangenomen. m. Begrooting Woningstichting 1935. Ter inzage gelegd voor de leden. n. Dankbetuiging van H. Schilstra te Loënga voor zijn benoeming tot dorpsreiniger te Schar negoutum. Voor kennisgeving aangenomen. III. Adres vain die weduwe van den dorpsreinigletr van Veen te Goënga om haar elen tegentoietkoming in haar Je- vebsonderhould te verstrekken. B. en W. adviseeren: Bij ons is ingekomen een aan Uw vergadering gericht adres van T. Visser, wed. J. van Veen te Goënga, houdende het verzoek om een tege moetkoming in haar levensonderhoud, door het toekennen van een jaarlijkse toelage. Zoals U bekend zal zijn was J. van Veen ex ploitant der dorpsreiniging in het ressort Goënga c. a.; hij overleed 30 December 1934. Zijn gezin bestond uit drie personen, man, vrouw en een 14-jarige zoon, zodat de weduwe thans in haar eigen onderhoud en althans voor eerst ook in dat van haar zoon zal moeten voor zien. Uitkering uit sociale verzekering heeft zij niet te wachten. Het behoeft o. i. geen betoog dat, in formele zin, de gemeente tegenover de nagelaten be trekkingen van een exploitant der dorpsreiniging geen verplichtingen heeft. Toch ligt het in de lijn van de met name de laatste tijd tegenover deze categorie gevolgde gedragslijn, dat de gemeente zich niet geheel onbetuigd laat. Wij zouden daarom de wed. van Veen voor lopig in haar ongetwijfeld moeilijke positie tege moet willen komen door een toelage van f 130. per jaar telken jare opnieuw te bepalen en stellen U, in overeenstemming met het gevoelen van de Reinigingscommissie voor daartoe de be trokken post op de gemeentebegroting voor 1935, zoals die door ons is ontworpen, met f 130.te verhogen, zodat de toelage dan ge acht zal worden te zijn ingegaan op 1 Januari 1935. Het spreekt van zelf, dat dit besluit, gezien de huidige positie der gemeente, slechts kan wor den genomen behoudens goedkeuring van Ged. Staten en voor zover door de Regering tegen deze uitgaaf geen bezwaar zal worden gemaakt. Z. h. s. conform besloten. Pu|at IV. Voordracht van Burg, en Weth. tier vöonziening in de vacatujre van dorpsreiniger te Goënga. B. en W. adviseeren: Door het overlijden van den exploitant der dorpsreiniging J. van Veen te Goënga moet in de ontstane vacature worden voorzien. Wij hebben per advertentie in diverse bladen gegadigden opgeroepen. Op deze oproep hebben zich 37 sollicitanten aangemeld. Spoedshalve hebben wij in de ter secretarie ter inzage liggende voorwaarden öpgenomen dat de toeslag plus minus f 600.zou be dragen, omdat wij vooraf geen voeling met de Reinigingscommissie hadden gehad. In de heden met deze commissie gehouden samenspreking is de te verlenen toeslag bepaald op f 625.Daarbij is acht gegeven op het on langs door den gemeente-architect die ons ook thans van advies diende - schema der dagtaakverhoudingen. Gezien het objectieve dagtaakcijfer voor dit ressort, is besloten de toeslag voor den nieuwen exploitant voor te stellen op f625. Voor van Veen bedroeg de toeslag f 700. Bij het opmaken van de voordracht zijn even als de vorige maal, de gegadigden boven 35 jaar buiten aanmerking gelaten. Met inachtneming hiervan zijn wij in overleg met de Reinigingscommissie tot de volgende voordracht gekomen nadat enkele ter kennis making uitgenodigde sollicitanten, gehoord de tot f 625.verlaagde toeslag zich hadden terug getrokken: 1. Hotze Punter, petroleumventer, Scharne goutum. 2. Herre Bijl, arbeider, Gauw. 3. Jan de Vries, arbeider, Goënga. Eén lid der Reinigingscommissie heeft aan deze voordracht niet medegewerkt. Wij stellen U voor uit deze voordracht een keuze te doen voor exploitant der dorpsreiniging in het ressort Goënga en wel voor de tijd van 1 jaar, dit bij wijze van proef, zulks tegen een toeslag van f625.per jaar en voorts onder de geldende voorwaarden. No. 1 Hotze Punter wordt met algemeene (15) stemmen benoemd. Pu|nt V. Benoeming leden hoofd- stembuneau voor de verkiezing van He den van die Raad. B. en W. adviseeren: Ingevolge artikel 33 der Kieswet war den de leden en plaatsvervangende le den van heit hoofd stembureau voor de verkiezing van leden van de Raad, be noemd voor de tijd van vier jaren. Met uitzondering van de Burgemees ter, die op grond van het 6e lid van ge noemd artiklell amJbtshaUve Voorzitter van het Hoofdstternbureau is, moeten de thans (zitting hebblenide léden met in gang van 1 Maart 1935, als zodanig aftreden. Het Hoofdstietnbureau is samenge steld uit de volgende heren: H. M. Martens, Sneek, ambtshalve voorzitter. E. van der MleuJen, IJsbrechtum, lid- vertoeft, heeft slechts één raam uitzicht gevende S. de Boer, Oppenhuizen, Md. ,S. Bruinsma, Sandfirjden, pl.vérv. lid. H. J. Glastra v. Loon, Scharnegoutum, pl.verv. lid. Vacature-W. Nauta, Hommerts, pl.verv. lid. Wij stellen U voor het Hoofdstem bureau voor hét nieuwe tijdvak, alzo vanaf 1 Maart 1935 tot 1 Maart 1939. samen te stellen ails volgt: H. M. Martens, Sneek, ambtshalve voorzitter. E. van der MleuJen, IJsbrechtum, lid. G. G.rondsma, Oosthem, lid. H. E. A. van dér Hoff, Heeg, lid. S. de Boer, Oppenhuizen, Md. S. Bruinsma, Sandfiriden, pl.verv. lid. H. J. Glastra v. Loon, Scharnegoutum, pl.verv. lid. G. Cnossen, Jutrijp, pl.verv. lid. Bij acclamatie worden de voorgestelden be noemd. Punt VI. Voorstel van Burg, en Weth. inzake verbouw van het gemeen tehuis. B. en W. adviseeren: Reeds meerdere malen is in Uw vergadering gesproken over het gebrek aan lokaliteit in het tegenwoordige gemeentehuis. Een uitvoerig overzicht te geven van de geschiedenis der „ge- meentehuiskwestie”lijkt ons overbodig. Wij willen er slechts aan herinneren, dat in de raadsvergadering van 6 April 1929 een com missie werd ingesteld belast met het onderzoek naar de noodzakelijkheid van de verbouw van het tegenwoordige gemeentehuis en naar de mogelijkheid van verplaatsing van het gemeente huis in eigen gemeente. De instelling dezer com missie geschiedde naar aanleiding van een voor stel van het toenmalige college van Burgemees ter en Wethouders, waarin wij o. a. lezen: „Naar aanleiding van deze aangelegenheid (t.w. onder brenging van de administratie van de gemeente ontvanger en van het kadaster) hebben wij voorts de secretarie-ruimte in oogenschouw ge nomen. Binnen niet al te langen tijd zal in de behoefte aan meerdere ruimte voor registratuur- kasten, bevolkingsboekhouding, uitvoering der Dienstplichtwet e. d. moeten worden voorzien. Wij zijn voornemens daaromtrent t.z.t. tieve voorstellen bij U in te dienen”. KA r 'te' lil 1 J I defini- l NIEUWE SNEEKER COURANT f *V. kt I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1