annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. DE IN DE PIJP. Ho. 38 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 2 bladen. Uitgave KIEZEBRIiU So. I&oesisdag S3 Ste Jaargang DE 'Doüt cfoet* ASPIRIN m «er IJCL k RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. MAAR...A O Alle Advertentiën wordexj In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. het product van vertrouwen. f. de Raad c. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. d. e. a. b. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s <1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Medegedeeld werd dat de programma’s van de Radio-Centrale de laatste tijd slecht doorkwamen. Naar aanleiding hiervan heeft de voorzitter een onderhoud met den Cen- tralehouder gehad, waarna bleek dat dit euvel te wijten was aan lijnstoringen. Hierin is nu reeds voorzien, zoodat klachten nu ook niet meer binnenkomen. De steunregeling voor werklooze leden werd uitvoerig besproken en vastgesteld. Daar het tournée van het Vara-tooneel niet doorgaat en een poging om de Fliere fluiters met zang van Albert de Booij in Sneek te krijgen, eveneens is mislukt, zal deze avond, waarvoor door velen reeds ge spaard was, worden uitgesteld. Het verslag van den secretaris, den heer de Jong, vermeldt dat het afgeloopen jaar, de tijdsomstandigheden in aanmerking ge nomen, goed is verloopen. Het ledental be droeg per 1 Januari 1935 334, het aantal donateurs 10. De beide feestavonden met het Vara-tooneel en de Jonge Spelers slaagden goed. Aan het Zomerfeest te Amersfoort werd door 65 Sneekers deelgenomen. Ook de Hou-stand-aetie slaagde buitengewoon. Het verslag van den penningmeester, den heer A. Jelgersma, sloot met een klein na- deelig saldo. Kas en bescheiden waren door de Kascommissie ?n orde bevonden. Tot leden van de nieuwe contröle-com- missie werden benoemd de heeren Simons, Tuinstra en Stoelwinder. Bij de bespreking van het jaarverslag en het omroeprapport van het H.B. brachten enkele leden bezwaren naar voren omtrent het samenstellen van de programma’s. Deze sma, Oude Koemarkt 47; gymnastiekschoen, F. de Ruiter, Jan v. Nassaustraat 4; bood- schaptasch, S. Bok, Kloosterdwarsstraat 34; een a. b. g- h. 2. B. en W. hebben den raad een voorstel aangeboden tot wijziging en aanvulling van de Ambtenaarsverordening en van het Werkliedenreglem^t ene. fe Hieronder nemen we het algemeen gedeelte van de me morie van toelichting over en een aantal bepalingen. bepaalde van bezoldi- Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Sneek. In den loop der maand Januari 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f57.078.44 en terugbetaald -36.793.31 Aan de Ambtenaarsverordening ontleenen wij de volgen de voorgestelde bepalingen^ „Art. 16a. Het is den ambtenaar verboden in dienst of bij het gekleed gaan in uniform, insignes of andere onder scheidingstekenen of in dienst uniformkledingstukken te dragen, een en ander voor zover die niet vanwege het daartoe bevoegde gezag zijn verstrekt of voorgeschre ven of voor zover niet tot het dragen daarvan aan de ambtenaren, in ’s rijks dienst, door den voorzitter van de raad van ministers, op grond van het bepaalde in art. 50 van het Algemeen Rijksambtenarenreglement, ver gunning is verleend. geld lieten, is weggenomen door het in het leven roepen van een „Bijzondere ambtenaarsverordening”. Aan het opnemen van de hierbedoelde ambtenaren, wier werk kring zeer uiteenloopt, in een der bestaande regelingen, kleven dusdanige moeilijkheden, dat deze oplossing min der aanbevelenswaardig werd geacht. Art. 125 der Ambtenarenwet draagt ook aan de Raad op het treffen van een regeling van de rechtspositie voor de ambtenaren vantve^e de gemeente aangesteld. Hier onder valt o.a. het personeel van burgerlijke instellingen van weldadigheid, zodat de desbetreffende verordenin gen mede op de ambtenaren in dienst van het Old Burger Weeshuis van toepassing moeten zijn, ook al is dit personeel niet rechtstreeks door het gemeentebestuur aangesteld. Afd. Sneek N. R. V. Gisteravond hield de afd. Sneek van de Ned. Reisvereeniging haar jaarvergadering in Onder de Linden, onder voorzitterschap van den heer G. v. d. P ij p e k a m p, die bij de opening zijn voldoening uitsprak over het flinke bezoek. De secretaris, de heer H a r t s h a 11, las vervolgens de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. De dames Dijkstra en v. d. Weide contro leerden de kas van den. penringmeester, alles werd in orde bevonden, zoodat de re kening werd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris ci- teeren wij dat in ’34 12 geslaagde wandel tochten zijn gehouden, de eerste werd 11 Fe bruari ’34 gehouden. 1 groote autotocht had plaats met niet minder dan 106 deelnemers, deze slaagde zeer bizonder. De voorzitter bracht secretaris en pen ningmeester dank voor hun werk en dringt aan op innige samenwerking tusschen het hardwerkende bestuur en de leden. Tot afgevaardigde in de Raad van Afge vaardigden werd benoemd de heer Harts- halt. Uit de vergadering werden wenschen ge- uit betreffende te houden tochten in 1935, zoo werd genoemd Enschede eventueel Boekelo), de bloemententoonstelling te Heemstede, waarvoor reeds 15 deelnemers waren, Schiphol, Giethoorn; kleinere toch ten naar Planetarium Franeker, grafkelder Wieuwerd, Friesch Museum, een dagtochtje naar Vlieland. Van bestuurszijde werd ook gevraagd of er belangsteling was voor een tocht naar Alkmaar en Bergen. Ook een te houden propaganda-feestavond werd be sproken, waarbij de wensch werd geuit één of twee films te draaien, en de avond verder te vullen met muziek en dans. Volgens de bepalingen van het hoofdbestuur zal voor een dergelijke avond ook door de leden en trée moeten worden betaald. Tot lid der propaganda-commissie werd benoemd de heer v. d. Meulen. Het bestuur zal de eventueele propagan- da-avond regelen. De voorzitter sloot met een woord van dank aan de opgekomenen en van opwek king tot alle leden om propaganda voor de N. R. V. en haar mooie doel te maken. De heer J. Molenaar, Mr. Schilder, Koopmansgracht 22, te Sneek, heeft dè dezer dagen in Schoonhoven gehouden Hasco- neer-cursus gevolgd en aan hem is krach tens beslissing van de Commissie en van de Jury het „Diploma Hasco-relief” uitgereikt, met aanteekening. ZAKENNIEUWS. Zaterdag 9 Februari heeft de heer A. Kuipers zijn zaak in kruideniers- er. grutterswaren, boter, kaas, eieren, tabak, sigaren, sigaretten enz. geopend in het pand I, ooxmagracht 2 5. „Art. 28. 1. De ambtenaar, die zijn betrekking niet naar be horen waarneemt, of zich schuldig maakt aan een ernstig vergrijp of wangedrag, kan worden gestraft met der navolgende disciplinaire straffen: schriftelijke berisping; onthouding van verlofdagen; terugzetting op een lagere bezoldiging gedurende een bij de strafoplegging bepaalde tijd; inhouding ener periodieke verhoging schorsing voor een bepaalde tijd met inhouding van gehele of gedeeltelijke bezoldiging; terugzetting in rang, al of niet voor een tijd en met of zonder vermindering ging; ongevraagd eervol ontslag; niet eervol ontslag. Als een ernstig vergrijp of wangedrag wordt o.a. aangemerkt oneerlijkheid in en met betrekking tot de dienst; ergerlijk gedrag in of buiten de dienst, met name door het misbruik van Gods naam en door een onzedelijk levensgedrag; overtreding of niet nakoming van deze verorde ning of de voor een ambtenaar geldende instruc tie. V.A.R.A. Sneek. Gisteravond hield de afdeeling Sneek van de V.A.R.A. haar jaarvergadering in de Harmonie. In z’n openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer H. Kromkamp, de tot standkoming van de Nezema, de Nederland- sche Zender Maatschappij, waarvan het ge volg zal zijn, dat er een zender met voldoen de capaciteit gebouwd zal worden. Ook de Vara heeft haar aandeel in deze maatschap pij. Verder wekt hij de aanwezige leden op vooral in dezen tijd de Vara in ledental vooruit te brengen, om haar juist in deze crisistijd hecht en sterk te houden. wenken zullen in de Districtsraad worden Februari 1935; wollen_heerensok, IJ. Boot- besproken. De aftredende bestuursleden A. Jelger sma en De Jong, resp. penningmeester en secretaris, werden in hun functie herkozen, paar kinderwantjes, F. Dijkstra Parkbuurt terwijl als nieuwe leden in het bestuur wer-, 15; paar gymnastiekschoenen, H. Kampen den gekozen mevr. Rinia-de Haan en de Kleinzand 56. heer I. Schaafsma. Besloten werd om de aftredende H.B.- leden F. Gets, M. Sluiser en J. Dhorst weder candidaat te stellen, evenals de aftredende Vereenigingsraadsleden Venema, Leeuwar den; Brouwer, Blesse en Kromkamp, Sneek, en daar Friesland bij de e.v. verkiezing 4 Vereenigingsraadsleden mag voorstellen, besloot de vergadering aan bovengenoemd drietal nog toe te voegen den heer I. Schaaf sma, Sneek. Voor de candidaatsteiling van Districts- bestuurders kregen de afgevaardigden blan co mandaat. Bij de rondvraag werd o. a. nog besloten de mogelijkheid te onderzoeken om nog in dit seizoen een prop.-feestavond te houden, waarna de matig bezochte vergadering met een opwekkend woord werd gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen II/2 en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 10 en 11 Februari 1935: bezem; polshorloge; kinderwantje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 10 en 11 Memorie van toelichting, behorende bij het voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging en aanvulling van de Ambtenaarsverordening en van het Werkliedenreglement, tot vaststelling van een Bijzondere Ambtenaarsverorde ning en tot wijziging van enige instruc ties en verordeningen. Algemeen. Het Nederlands ambtenarenrecht vond voor het eerst een algemene wettelijke regeling bij de Ambtenarenwet 1929. Deze wet bevat zowel voorzieningen ter zake van het formele als van het materiële recht. Het zwaartepunt ligt echter bij het formele recht. Ingesteld werd een afzon derlijke rechtspraak voor ambtenaren, terwijl de gronden werden aangegeven waarop tegen besluiten, handelin gen of weigeringen van een administratief orgaan beroep kan worden ingesteld en de procedure in eerste aanleg en in hoger beroep nauwkeurig werd omschreven. Met betrekking tot het materiële recht het recht dat be paalt „wat een ambtenaar mag doen en wat hij niet mag doen, wat hij kan doen en wat hij niet kan doen, waartoe hij recht heeft en waarover hij zich dus bij schending kan beklagen” is de wet zeer sober. Behalve wat betreft een aantal bepalingen, welke samenhangen met het bur gerlijk recht en waarvan de regeling door den rijkswetge- ver moest geschieden, werd de regeling van het materiële ambtenarenrecht overgelaten aan de organen van het publiekrechtelijk lichaam, waarbij de ambtenaar in dienst is. Deze organen werden echter verplicht ten aanzien van een aantal met name genoemde onderwerpen voorzienin gen te treffen (art. 125 Ambtenarenwet 1929). De ver plichting werd verder behoorlijk gesanctionneerd. De wet gaat dus uit van de decentralisatiegedachte. De onderwerpen waaromtrent een regeling wordt ver eist zijn aanstelling, ’schorsing, ontslag, bezoldiging, wachtgelden, diensttijden, verlof en vacantie, aanspraken in geval van ziekte, overige rechten en verplichtingen der ambtenaren, disciplinaire straffen, administratieve instan ties en het overleg met verenigingen van ambtenaren. Bij de inwerkingtreding van de Ambtenarenwet 1929 hadden de meeste van deze onderwerpen in onze ge meente reeds regeling gevonden in de Ambtenaarsver ordening, in het Werkliedenreglement en in de verorde ning op het georganiseerd overleg. Geheel voldaan aan het wettelijk voorschrift was hierdoor echter niet. In de eerste plaats waren aan enkele punten van ondergeschikt belang in de aangehaalde verordeningen geen bepalingen gewijd en in de tweede plaats bestreken de getroffen plaatselijke regelingen niet alle bekleders van gemeente lijke betrekkingen, die ambtenaren waren in de zin der Ambtenarenwet 1929. Immers, bij de vaststelling van de rechtspositieregelingen werd indertijd zowel in de Amb tenaarsverordening als in het Werkliedenreglement een Aankondiging vergaderingen enz. Vrijdag 15 F e b r. 815 uur. Har monie. Het Nut. Toone e la vond. Too- neelgroep „Het Masker” met „Vorste lijke 'emigranten”. Zaterdag 16 Febr. 8 uur. Holfel Hanenburg. SneëkeX Jeugd Luchtvaart- club. Luchtvaartavond met film. Spr. de heer H. J. Hagelen. Zondag 24 Februari. Feest avond Black Boys. Na afloop bal. Art. 16b. 1De ambtenaar, wien een ambts- of dienstwoning ter bewoning is aangewezen, onthoudt zich van het uit steken of hijsen van andere dan nationale of oranje vlaggen. 2. Uit het Uiterlijk aanzien van de ambts- of dienst woning of van het daarbij behorend erf mag niet blijken van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zijn huisgenoten”. 1 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 20.285.13 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 60. opsomming gegeven van de verschillende functionarissen, waarop die regelingen van toepassing zouden zijn. Deze methode was bewust aanvaard, met de bedoeling hen, die geen volledige betrekking in dienst der gemeente be kleden, van de regeling uit te zonderen. Het gevolg daar van was, dat de rechtsverhouding tussen een groep van het gemeentepersoneel en de gemeente geen regeling bij verordening had gevonden. Tot goed begrip volgt hier de definitie welke de Amb tenarenwet 1929 voor de toepassing dier wet van het begrip „ambtenaar” geeft „Ambtenaar in den zin dezer wet is hij, die is aangesteld in openbaren dienst om hier te lande werkzaam te zijn. Tot den openbaren dienst behooren alle diensten en be drijven door den Staat en de openbare lichamen beheerd. Niet is ambtenaar in den zin dezer wet hij, met wien een arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht is gesloten”. Uit deze begripsomschrijving volgt, dat ieder die in dienst der gemeente werkzaam is anders dan krachtens een overeenkomst naar burgerlijk recht, als ambtenaar wordt aangemerkt. De wet maakt derhalve geen onder scheiding zoals in de literatuur meermalen geschiedde tussen ambtenaren, beambten en werklieden. Zij maakt ook geen onderscheiding tussen hen die een volle dige betrekking vervullen en hen wier betrekking slechts als een bijbetrekking is te beschouwen. Sedert de inwer kingtreding van de Ambtenarenwet is een tweeledige re geling één voor de ambtenaren en één voor de werk lieden zoals thans in deze gemeente geldt, minder op haar plaats. Bij de overweging van de vraag op welke wijze de rechtspositieregelingen aan de bepalingen der wet moesten worden aangepast, waren burgemeester en wethouders aanvankelijk van mening, dat het de voor keur verdiende de bestaande regelingen met de nodige daarin aan te brengen wijzigingen tot één verordening samen te voegen en aan deze zodanige uitbreiding te ge ven, dat zij het gehele ambtenarenpersoneel der gemeente zou bestrijken. Ook thans nog zouden burgemeester en wethouders aan deze oplossing de voorkeur §even. Dat ten slotte toch op de bestaande toestand is voort gebouwd, vindt zijn oorzaak in de inmiddels ingetreden crisisomstandigheden, waardoor tal van andere vraag punten de volledige aandacht vroegen tengevolge waar van de gelegenheid om een doorwerkte samensmelting der verschillende regelingen voor te bereiden ontbrak. De in 1933 door de regering gezonden circulaires be treffende het opnemen in de gemeentelijke ambtenaren reglementen van bepalingen, betrekking hebbende op de politieke gezindheid van de ambtenaren en de wijze, waarop van die gezindheid wordt blijk gegeven, bracht deze aangelegenheid in een nieuw stadium. Burgemeester en Wethouders besloten aan voor te stellen, gevolg te geven aan de door de Rege ring uitgesproken wensen en deze gelegenheid te baat te nemen om op enkele andere punten de Ambtenaarsver ordening en het Werkliedenreglement te herzien. Deze herziening is eensdeels bedoeld als een aanpassing aan de Ambtenarenwet 1929, terwijl anderdeels aan de hand van de in de praktijk opgedane ervaring, enkele leemten in de geldende regelingen worden aangevuld. Aan het samenstellen ener geheel nieuwe verordening kon, gelijk hiervoor reeds is gezegd, teneinde verdere vertraging te voorkomen, niet worden gedacht. De leemte, dat de bestaande verordeningen de positie van enkele ambtenaren in dienst der gemeente ongere- I 4 EU Controle op de oplaag toegestaan. c. NIEUWESNEEKERlOURANT Nief alleen pijn verzachten, maar bestrijden: F Douwt Egbert» Echte frietthe Heeren-Baal «a Baai-Tabak Melange van rjjpe tabakken. 46

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1