61e Jaargang Uitgave EimEIXS Co. lo. 40 Eerste Blad der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Uit onze Raadzaal. R I i DE IN DE PIJP. r Mi. 't TuöF IN J£ QANf€L Waeasdag SS Tebrnar. ïia» |Hi r4 I OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. M' Regelprljü 9 een^ Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlBn worden In belde bladen opgenomen INGEZONDEN MEDEDEEL! NOEN. S.D.A.P. 1. en D i n s cl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozunt. Artikel 3. Het venten met koopwaar op of aan de openbare weg is op de kermisdagen, voorbehoudens het bepaalde in artikel 84 der Algemene Politieverordening, geoorloofd 1 1111 in 1934. De Nederiandsche handel is dus met twee derde achteruitgegaan en men be grijpt welke gevolgen dat moet hebben voor landbouw, industrie, transportbedrijf. Daar ligt de oorzaak van de ongekende werkloos heid. Van de vakvereenigingen met werk lozenkassen zijn gemiddeld 36 der leden werkloos; van de jongens tusschen 14 en 24 jaar wordt het aantal werkloozen geschat op 160.000. Men begrijpt, welke ellende die cijfers representeeren. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorstj.en aan: 3, 4 en 5. Ter toelichting van ons voorstel moge het volgende dienen. Artikel 2 der Winkelsluitingswet verbiedt in het alge meen het openstellen van een winkel gedurende de Zondag. Artikel 4 maakt op deze algemene regel een uitzondering ten aanzien van „melkwinkels” (dit begrip in zeer ruime zin genomen) door te bepalen, dat deze winkels des Zon dags geopend mogen zijn van 8 tot 12 uur des voormid- dags .terwijl artikel 7, 3de lid, uitzending van waren ter aflevering verbiedt gedurende de tijd dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn. Artikel 8 verbiedt ten slotte op de Zondag met waren te venten of deze te verkopen of te koop aan te bieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen. Wordt dus een verbod uitgevaardigd om de melkwin kels gedurende de Zondag geopend te hebben, dan vloeit daaruit automatisch voort, dat artikel 7, 3e lid geen toe passing kan erlangen, terwijl andere straatverkoop door artikel 8 reeds is verboden. Wij laten hieronder de tekst van de verordening, welke wij U in overweging geven vast te stellen, in zijn geheel volgen: VERORDENING OP DE WINKELSLUITING IN DE GEMEENTE SNEEK. a. uur; c. d. 2o. 4 ft No. X 08.743.12(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening, rege lende het verhaal van bijdragen wegens in koop van diensttijd ingevolge de Pensioen- 1922 (Staatsblad no. 240). No. 1.838.1(1). Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders met betrekking tot de vaststelling van een nieuwe verordening op de winkel sluiting. het volk. Er zijn enkele landen waar ’t par lement is afgeschaft, en gaat het daar nu beter? Doen de dictators, die regeeren zon der controle en openbaarheid het beter dan elders? Daarvan is geen sprake. Ook hier wil men een Leider met enkele satellieten als in Duitschland; wij Nederlanders zouden ons echter schamen een stelsel te aanvaar den, waarbij één denkt en alle anderen kun nen gaan slapen! Zeker, ook de democratie heeft haar zwakten, doch daarbij gaat het om de men- schelijke waardigheid van ieder; bij de dic tatuur om de leider en de staat, waaraan ieder ondergeschikt gemaakt wordt. Wij soc.-dem. meenen dat de taak van de staat is ieder tot een persoonlijkheid te maken, bij de dictatuur is het andersom, zij wil iedere persoonlijkheid onderdrukken ten bate van de staat. Daarin herkent men de vrije Nederlander, dat hij opkomt voor de vrije persoonlijkheid van ieder zijner volks- genooten en dat doet de sociaal-democratie. Gelooft men dat de soc.-dem. slechter va derlanders zijn omdat zij alleen het Wilhel mus meezingen als het werkelijk een natio nale demonstratie betreft van allen, dus niet van enkele groepen, en dat de nationaal socialisten betere vaderlanders zijn omdat zij te pas of te onpas het Wilhelmus zingen, met welk lied tegenwoordig de grootst mo gelijke demagogie wordt betracht. Toen alle figuren uit de N. S. B. er nog niet aan dachten voor de arbeiders en daar mee gelijk te stellen groepen op te komen, was het de soc.-democratie die reeds ge zorgd had dat de arbeidersklasse zich ophief tot wat ze nu is; die strijd is door de soc.- democraten niet tevergeefs gevoerd. Men denke aan de sociale wetgeving door de strijd der moderne arbeiders verkregen, men denke aan de verbetering van onderwijs gedeelte op den betrokken ambtenaar verhaald als wordt gevormd door het bedrag, hetwelk op hem over de dienst tijd, welke wordt ingekocht, zou zijn verhaald, indien hij onder de werking van de Pensioenwetten voor de gemeente-ambtenaren 1913 c. q. de Burgerlijke Pensioen wet zou zijn gevallen. 2. Het te verhalen bedrag beloopt echter niet meer dan de helft van de door de gemeente verschuldigde inkoopsom. Artikel 2. 1. Van de door de gemeente verschuldigde bijdragen wegens inkoop van diensttijd, bedoeld in de artt. 40 en 42 a der Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) wordt een zodanig gedeelte op den betrokken ambtenaar verhaald als wordt gevormd door het bedrag, hetwelk op hem over de diensttijd, welke wordt ingekocht zou zijn verhaald indien hij onder de werking der Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) zou zijn gevallen. 2. Het te verhalen bedrag beloopt echter niet meer dan de helft van de door de gemeente verschuldigde inkoopsom. Artikel 3. 1. Deze verordening treedt in werking op 1 Maart 1935. 2. Op die datum vervalt de verordening tot regeling van het verhaal van pensioensbijdragen ingevolge de Pen sioenwet 1922, vastgesteld bij raadsbesluit van 17 Decem ber 1923, no. 16/, zoals die verordening sedert is gewij zigd, met uitzondering van art. 7. Aldus, enz. Artikel 1. 1. In afwijking van het bepaalde bij artikel 2 onder a en b en van artikel 4, 2de lid, der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, mogen winkels, uitgezonderd barbierswinkels en kapperssalons, voor het publiek geopend zijn: lo. tijdens de Sneker kermis: op Zaterdag tot ’s nachts 1 uur; op Zondag van 4 uur ’s namiddags tot ’s nachts 1 Voor een in zeer flinken getale opgeko men publiek sprak gisteravond in de Har monie in een openbare vergadering der S.D.A.P. de heer E. Boekman, oud-wethou- der van Amsterdam, over: Voor een con structieve democratische welvaartspolitiek. Na gemeenschappelijke zang van de In ternationale en het zingen van een drietal liederen door Morgenrood kreeg de spre ker van den avond het woord. Noodiger dan ooit is het dat de stem der soc.-demo- cratie wordt gehoord in deze wereld, waarin economische waanzin en misdaden op poli tiek gebied elkaar afwisselen. Terwijl het productievermogen der menschheid onge kend groot is en in de behoeften van allen in ruime mate kan worden voorzien, verarmt de wereld, de economische techniek blijft hopeloos achter bij de industrieele techniek, menschen sterven van honger uit gebrek aan datgene, waarvan elders een teveel is. Tal- looze schepen zijn opgelegd, schitterend in gerichte fabrieken stopgezet, omdat bij de groote massa de koopkracht ontbreekt. Zienderoogen neemt de wanhoop overal toe. denk bv. ook aan onze boeren, wier produc ten door gebrek aan koopkracht in het eigen land geen aftrek vinden en door het buiten land geweerd worden. 20 millioen mannen •en vrouwen zijn op de wereld werkloos; al leen in ons land 400.000, een cijfer dat hier nog nooit zoo hoog was en vroeger onmoge lijk zou worden geacht. De jongere gene ratie is onmiddellijk gesmakt in al de ellende der werkloosheid! Welvaart en welstand zouden mogelijk zijn voor allen, terwijl armoede en gebrek in deze wereld heerschen. Dat zijn de gevolgen van het kapitalisme, zijn economische waanzin wordt ook door geen enkele burgerlijke econoom meer ver dedigd. En aan die waanzin paart zich de misdaad op politiek gebied; politieke stroo- mingen komen aan de macht door het toe passen van menschonteerende middelen, de dictatuur past, zij het die van rechts of links, middelen toe, er op gericht de vrijheid van gedachte te onderdrukken en moord van de tegenstander is een normaal politiek middel geworden. Nu de democratische re- geeringen van Frankrijk en Engeland trach ten de vrede in Europa een vaste basis te geven, vraagt men hoe een dictatoriaal na tionaal socialistisch Duitschland die poging zal beantwoorden; omdat het immers geen belang heeft bij die pogingen, doch juist de’ nationalistische spanningen zoo hoog moge lijk wil opvoeren. In een land waar talloozen armoe lijden worden millioenen uitgegeven voor de bewapening en niets gedaan om de beloften, het volk bij het aan het bewind komen gegeven, in te lossen. En als we ons beperken tot ons eigen land, zien we dat ook dat niet ontkomt aan de gevolgen van de wereldcrisis. In 1929 bedroeg onze invoer 2750 millioen, in 1935 1038 millioen gulden! De uitvoer daalde Wij geven niemand persoonlijk de schuld van dit alles, omdat de crisis in het kapita listische stelsel zoo alomvattend is, dat ook Nederland daaraan niet kan ontsnappen. Wij stellen ook geen partij aansprakelijk, doch zeggen alleen: gij hebt thans te kiezen de methode, die de massa met zoo weinig mogelijk schade door de crisis heenvoert. Zullen de lasten van de crisis voornamelijk drukken op de niet of minst draagkrachti- gen of rechtvaardiger verdeeld worden door een deel te laten dragen door de nog-bezit- ters? Velen doen zich voor als redders in de nood, ze hebben hun middelen al klaar, hun kwakzalversmiddelen, want deze zoeken de oorzaken van de kwaal niet daar waar ze zijn. Spr. denkt aan de Ned. nat. soc., die af- leidingsstrategie voeren en de aandacht af leiden van de werkelijke crisisoorzaak: het kapitalisme. Zij schelden op het parlement, de arbeidersbeweging en democratie, die echter geen schuld hebben en juist daarom geniet de N. S. B. de steun van het kapita lisme en vloeien haar de bijdragen in ruime mate toe van de zijde der grootkapitalisten, als ook in Duitschland het geval was. Zeker het parlementarisme is niet vol maakt, doch wij weten dat het ’t middel is om te regeeren overeenkomstig de wil van en woningtoestanden. Als geheel heeft de bourgeoisie zich het lot der arbeidersklasse nimmer aangetrokken, het was de arbei dersbeweging die voor de massa groot werk deed en niet alleen op stoffelijk gebied. Ook in deze tijd doet zij dat nog. Nu is er in ieder geval recht op een, zij ’t onvoldoende, werkloozenuitkeering en dat is een der ge volgen van de strijd der arbeidersklasse zelf. Ook op cultureel gebied is veel bereikt. De vijand weet maar al te goed dat als zij de arbeidersbeweging neerslaat zij het pleit zal winnen omdat die beweging even democra tisch als socialistisch is. Daarom wordt zij bestreden door die twee bewegingen die de dictatuur willen vestigen nl. het nationaal socialisme en ’t communisme, met welk laat ste wij ook niet de minste gemeenschap wil len hebben. Beide bewegingen hebben het zelfde doel, de dictatuur en daarom hebben zij elkaar in Duitschland ook herhaaldelijk gevonden in de strijd tegen haar ergste vijand de soc.-democratie. De soc.-demo- cratie wenscht geen duimbreed te wijken van de democratische weg, die zij al 40 jaar volgt. Zij voert een strijd voor welvaart voor allen, maar ook voor aller vrijheid van geest en persoonlijkheid. Konsekwent zal zij de belangen verdedigen van allen, die lijden onder de gevolgen van de crisis, en in deze tijd heeft zij een zeer bijzondere taak. De regeering voert nl. de aanpassingspolitiek, waarvan de minst draagkrachtigen het zwaarst de gevolgen ondervinden door het neerdrukken van het levenspeil van het Ne-i derlandsche volk. Zelfs kwam zij een half jaar geleden aan de steunnormen der werk loozen, waartegen de moderne arbeidersbe weging zich verzet heeft, buiten het parle ment daarbij gesteund door de R.-K. vak beweging, doch in de Kamer in de steek ge- laten door de R.-K. Kamerleden. Deze strijd SNEEK, 13 Februari 1935. Aan de Gemeenteraad. De verordening tot regeling van het verhaal van pen sioensbijdragen ingevolge de Pensioenwet 1922, vast gesteld bij Uw besluit van 17 December 1923, no. 16/ en sedert enige malen aangevuld, behoeft wijziging. In de eerste plaats kunnen uit die verordening verdwij nen de bepalingen, welke betrekking hebben op het ver haal van bijdragen wegens eigen- en weduwen- en wezen pensioen. Die bepalingen zijn door de wet van 31 Mei 1934, S. 281 tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922, S. 240, waarbij een imperatief pensioenverhaal van als regel 10 van de pensioensgrondslag werd voorge schreven, vervallen. In de tweede plaats is het verhaal van bijdragen voor inkoop van diensttijd niet meer volledig geregeld. Inge volge de bestaande artt. 4 en 5 wordt verhaal toegepast bij inkoop van in tijdelijke, in onbezoldigde en in zijde lingse dienst en van op wachtgeld doorgebrachte tijd. Art. 40 van de Pensioenwet 1922 stelt thans echter ook de mogelijkheid open van inkoop van de tijd, in vaste dienst doorgebracht in een betrekking, waaraan een bezoldiging van f 400.of minder was verbonden. Ook voor dit geval zal de inkoop moeten worden geregeld. Op grond van het vorenstaande bieden wij U het ont werp van een nieuwe verordening ter vaststelling aan. In de regeling van het verhaal is geen verandering gebracht. Opgemerkt zij, dat volgens de bepalingen der Pensioen wet 1922 ten hoogste de helft van de door de Pensioen raad vastgestelde inkoopsom op den betrokken ambtenaar mag worden verhaald. De Raad der gemeente SNEEK; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 13 Februari 1935, no. X 08.743.12(4); BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, vast te stellen de volgende verordening: VERORDENING, REGELENDE HET VERHAAL VAN BIJDRAGEN WEGENS INKOOP /AN DIENSTTIJD INGEVOLGE DE PENSIOEN'./ET 1922 (Staatsblad no. 240). Artikel 1. Van de door de gemeente verschuldigde bijdragen wegens inkoop van diensttijd, bedoeld in art. 134 der van 1990 millioen in 1929 tot 712 millioen 1 Pensioenwet 1922 (Staatsblad no 240), wordt een zodanig MAAR.... HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS an SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver- oek met bijlagen van L. VAN DER WOUD te Leeuwarden, om vergunning tot het oprichten van een >rood-, koek- en banketbakkerij in het ge- iouw Singel no. 37, kadastraal bekend ge- neente Sneek, Sectie B, no. 913, waarin ge kaatst zal worden een electromotor van 2 ’.K., voor het in werking brengen van een needmachine; dat op Woensdag 6 Maart 1935, des üddags te 12 uur, ten gemeentehuize al- aar gelegenheid zal worden gegeven om •gen het verzoek bezwaren in te bren- en en deze mondeling en schriftelijK toe te chten en dat zowel de verzoeker, als zij ie bezwaren hebben in te brengen, gedu- :nde drie dagen voor evengemeld tijdstip >r secretarie, in de gewone bureau-uren, an de ter zake ingekomen bescheiden ken- is kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op evestigd, dat, volgens de heersende op- atting, slechts tot hoger beroep gerech- igd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur )f een of meer zijner leden zijn verschenen, en einde hun bezwaren mondeling toe te ichten. SNEEK, 20 Februari 1935. op Maandag en Dinsdag tot ’s nachts 1 uur; op Woensdag tot ’s nachts 2 uur. op de werkdagen, vallende in het tijdvak van 25 November tot 5 December tot des namiddags 11 uur. Artikel 2. 1. In afwijking van het bepaalde in artikel 4, 1ste lid, letter c der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, is het ver boden winkels waar uitsluitend of in hooïdzaak hetzij melk en zuivelproducten, hetzij melk, zuivelproducten of con- sumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn, des Zondags voor het publiek geopend te hebben. 2. Het verbod van het vorig lid geldt niet voor zoveel aangaat de verkoop van melk en room: a. ten behoeve van ziekenhuizen en andere, daarmede naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders gelijk te stellen inrichtingen; b. ten behoeve van zuigelingen en van buiten zieken huizen verpleegde zieken, voor zover uit een verklaring van een geneeskundige de noodzaak van verkoop op Zon dag blijkt. SNEEK, 13 Februari 1935. Aan de Gemeenteraad. Naar aanleiding van de aanneming in Uwe vergadering van 21 Januari jl. van een voorstel van den heer Boeijenga, doen wij U hierbij het voorstel tot aanvulling van het door ons bij U ter tafel gebrachte ontwerp van een nieuwe ver ordening op de winkelsluiting, door invoeging van een nieuw artikel 2, luidende: „1. In afwijking van het bepaalde in artikel 4, 1ste lid, letter c der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, is het ver boden winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij melk en zuivelproducten, hetzij melk, zuivelproducten of con- sumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn, des Zondags voor het publiek geopend te hebben. 2. Het verbod van het vorig lid geldt niet voor zoveel aangaat de verkoop van melk en room: a. ten behoeve van ziekenhuizen en andere, daarmede naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders gelijk te stellen inrichtingen; b. ten behoeve van zuigelingen en van buiten zieken huizen verpleegde zieken, voor zover uit ee- verklaring van een geneeskundige de noodzaak van verkoop op Zon dag blijkt.” De artikelen 2, 3 en 4 worden dan onderscheidenlijk <5 E27 wet b. ♦r NIEUWE SNEEKER COURAN annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) «s t| Douwe Egberts Echte Triesche Heeten-Biai «h Baai-Tabak. Melange van rijpe tabakken. ■o •?i F' V'* 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1