'kft 1 r D E IN DE PIJP Onbetwist 35.- 42.- 48.» BERMOETS I s RITMEESTER tale Blad CltqaveKIEZEBRINK Co 61e Jaargang £en man DE KNEL.. SAN REMO van de Heer B e„ g„, TROMP, Sneek Woensdag 13 Maart 1933. IN i Officieel Orgim der Gemeente Sneet NO. 46 RECLAME KOLOM. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. staat vast, dat de mooiste en lekkerste Bonbons 2 ons voor 1 kwartje zim: THOMP Sneek 3 I 1 E ik, het kleine MAAR.... 10 cent per ons Pepermunt- en Ani jskog ei tjes Niemeijer’s Koffie en Thee voldoet overal uitstekend. De sorteering is aangevuld met merk Grijs 20 ct. per pakje; Pakjes Koekjes Hilda, lekker, !6 ct. E E E Robust, keurige 6 etsSumatra sigaar I I Bureau; KL1IN2ANB 5—7 SNEEK - TKLBF®©N ZWO INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. FIRMA CARL STOCKMANN, alhier, t37 zijn kwaliteit ct. BI pij, naast werktuigen voor het landbouw- publiek zal zijn toegelaten. SNEEK, 7 Maart 1935. V_?_Vtabletje NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER OOURAHT on WYMBRITSERADEEL Met de wensen van belanghebbenden om- van Siebengewald op Duitsch' grond gebied, vlak bij de Nederlandsche grens. De beverrat meet van kop tot otaari 70 tot 90 cm. en is dus aanzienlijk grooter dan de bisamrat. De achter- pooten hebben groote zwemvliezen, die de bisamrat mist en de staart van de bisamrat daarentegen is zijdelings af geplat. Hoewel er geen reden is het optre- deji in wilden staat van de beverrat met dezelfde bezorgdheid gade te slaan als dit het geval zou zijn met de bisam rat is er toch wel aanleiding de ontwik keling van het dier nauwkeurig in het oog te houden. De Plantenziekten inun- dige Dienst te Wageningen verzoekt daarom in kennis gesteld te worden met eventueele verdere waarnemingen die op het voorkomen zoowel van de bisamrat als van de beverrat kunnen wijzen. van het bepaalde in artikel 2b der Winkel sluitingswet 1930, S. 460, in die zin, dat de winkel Kruizebroederstraat no. 91 („Het Hooghuis”) op Donderdag 21 Maart a.s. les avonds van 8lO’/j uur voor het pu bliek geopend mag zijn voor het houden van een mode-show. De aandacht wordt er op gevestigd, dat gedurende de show geen verkoop aan het Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai e« Baai-Tabak Melange van rijpe tabakken. Geertsema en tenslotte werd Jhr. E. C. Storm van ’s Gravesande vervangen door Mr. C. H. Beekhuis Jr. te Leeuwarden. Het Dagelijksch Bestuur benoemde, naar wij nog vernamen, tot zijn secretaris in plaats van Mevrouw A. baronesse van Ha rinxma thoe SlootenGeertsema den heer Jhr. A. C. Storm van ’s Gravesande. In het uitgebrachte verslag wordt met leedwezen gememoreerd het overlijden van de heeren Ds. IJ. B. Kalma en W. Hane- graaf, welke beide voor de Veréeniging steeds de grootste belangstelling toonden, en wier heengaan voor de Vereeniging een gevoelig verlies beteekent. Ten aanzien van het werk der Vereeniging viel dit jaar weinig op te merken. Aan de moeilijkheden die de tijdsomstandigheden medebrengen ontkwam echter ook Pro Se- nectute niet. Ongeluk in het Amster- damsche archief. In het Archiefgebouw aan de Am- steldijk te Amsterdam is Dinsdag 1.1-, naar eerst thans bekend wordt, een ongeluk gebeurd dat gelukkig goed is, afgeloopen, althans zich bepaald heeft tot eenige materieele schade, maar dat tot ernstige gevolgen had kunnen lei den. Omstreeks half negen in de morgen, toen het gebouw nog niet voor het pu bliek geopend was, is het gewicht van 410 kg., dienend tot aandrijving van het uurwerk in de toren, door het losschie ten van de staaldraad, waaraan het hangt, omlaag gestort. Het er onder ge plaatste toestel voor ’t opvangen van Verschijnt DTNSDAB8 en VRIJDAGSAVONDS Italiano Tonnema 16 ct. per ons; Pindas nergens beter van en zoo lekker gebrand King Pepermunt /Z»7.7 'a n het lood bleek daartegen niet bestand. Het werd verbrijzeld en vervolgens sloeg het gewicht door de zoldervloer heen en kwam terecht in de leeszaal er onder, op een tafel, die ook verbrij zeld werd. Hiermee was de kracht van de val gebroken, want de vloer onder de tafel kreeg wel1 groote schade, maar het gewicht bleef toch liggen. Publiek was er, zooals gezegd, nog niet aanwe zig, maar het gewicht passeerde op niet meer dan een meter afstand een werk vrouw, die aan het schoonmaken van de leeszaal bezig was. i Sne'eker verkoopweken. De voorbereiding der verkoopweken gaat regelmatig als een klok vooruit. Het comité steeds in actie, werkt deel voor deel nauwkeurig af. De dëelnamc der winkeliers is zoo als die verwachting was, en straks zullen dte gevelvlaggen één onafgebroken lange, en door en om de stad loopende fcjeten vormen. De nog niet bezochte winkeliers kun nen g'erust zijn, ook zij komen aan de béurt, deelnemerskaarten en vlaggen zijn er voldotende in voorraad. Abonnement: per jaar 2.5D, fr. p post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct p. regel. Ingezonden mededeelinge» hoog». Abonnement belangrijke korting. AdvertentiSn worden tevens grafts ge plaatst in de SNEEKER COURANT WINKELSLUITING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat zij overeenkom stig art. 9, 5e lid, der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, ontheffing hebben verleend aan de HERKEURING TREKHONDEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter algemene kennis, lat door hen een herkeuring der trekhonden s bevolen. Deze herkeuring, waaraan alle trekhon den zijn onderworpen, onverschillig of deze dieren al dan niet reeds eerder zijn gekeurd, zal worden gehouden op Woensdag 27 en Donderdag 28 Maart 1935. Door den Commissaris van Politie zal aan de houders van trekhonden nader worden medegedeeld, op welke plaats en op welk tijdstip zij hun honden, kar en tuig ter her keuring dienen aan te bieden. trent het tijdstip der keuring zal, indien zij deze wensen aan den Commissaris van Po litie kenbaar maken, zoveel mogelijk reke ning worden gehouden. Het niet verschijnen ter herkeuring kan intrekking van het nummerbewijs tengevolge hebben. SNEEK, 12 Maart 1935. Beverrat gevonden bij Diidam. Ah gevolg van de bekendheid, die er gegeven is aan het gevaar, dat ons land bedreigt door de verder gaande verbreiding vgn de bisamrat in de ons omgevende landen, komen bij den Plan- tenziektenkundigen Dienst vele brie ven in waarin mededeelingein worden gedaan over vreemde dieren die mis schien bisamratten zouden kunnen zijn. Alle gevallen worden zoo nauwkeurig mogelijk onderzocht, maar er is nog geen enkele duidelijke aanwijzing ver kregen, dat de bisamrat inderdaad reeds in ons land zou voorkomen. Eeni ge weken geleden is echter in de om geving van Didam een dier gevangen, dat bleek een beverrat of Nutria te zijn. Dit dier wordt in pelsdierfokkerijen ge houden en het Didamsche exemplaar, dat in wilden staat in een beek werd aangetroffen, is ongetwijfeld uit zulk fokkery ontsnapt üf een nakome ling van ontsnapte ouders. Een tweede exemplaar is gedood ia de omgeving De Engelsche geheim schrift expert. De leider van de in den oorlog be>- roemde kamer no. 40 in de Rritsche admiraliteit, Sir Henry Erving, over leed op tachtigjarigen leeftijd te Cam bridge. Geheel Engeland, aldus de Utr. Ct-, kende den reeds bejaarden Schot, die tijdens dén wereldoorlog de leidingha|d van de befaamde kamer nummer 40 in het gébouw van de Britsche admirali teit. In dit geheimzinnige vertrek was een geheele staf specialisten bezig met de ontcijfering van de onderschepte berichten van den vijand. Sir Henri Erving werd bij het be gin van den oorlog door Lord Balfour werd het aantal uitvarende Duitsche onderzeeërs geregistreerd, als ook het aantal bodems, dat niet in de havens was binnengevallen. Toen nu het einde van den oorlog het materiaal van ka mer 40 met de qfficieele Duitsche op gaven vergeleken werd, bleek, dat Sir Henry’s menschen slechts één onder zeeër hadden „gemist”. Een van de moeilijkste gevallen was volgens Erving het geval van de kam., die men een van spionnage verdachte dame afhandig had gemaakt. Opval lend was, dat een lange zijden draad om de tanden van de kam bevestigd was. Sir Henry constateerde, dat de afstanden tusschen de tanden bepaal de letters voorstelden. Door de ontcijfe ring slaagde men er in, een groep Èn- gelsche zeelied.en te arresteeren, die in dienst van de Duitsche marine ston den. In 1916 wisselde de Duitsche gene rale staf telkens van code. De mede werkers van Henry Erving waren ech ter zoo ingewerkt, dat zij ook de nieu we codetelegrammen zon dér veel moei te lazen. De eenvoudigste geheimschriften stellen zich tevreden met een bepaal de rangschikking van de letters, of passen een „paardensprong” van schaak toe. Andere gebruiken speciale figu ren, cijfers of letters. De nieuwste complicaties leveren schrijfmachines op, waarop men ge woon een brief tikt, die op het papier in geheimschrift verschijnt. Men staat vaak versteld over de ver nuftige wijze, waarop experts er in sla gen de geheimschriften op te lossen. Een fenomeen op dit gebied was de ontcijferaar van het vroegere Rus sische ministerie van Buitenlandsche Zaken, die er tijdens den oorlog in slaagde ^ysfemen van alle te St. Pe tersburg vertegenwoordigde staten te ontraadselen alsook van die der tegen Rusland strijdende mogendheden. Onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog was cfe Engelsche Inlich tingendienst in staat het Duitsche code- systeem op te helderen, waardoor de belangrijkste berichten ten nadeele van Duitschland gebruikt konden worden. Noodlottig voor Duitschland was ue ontcijfering van een brief van den staatssecretaris Zimmermann, die een bondgenootschap met Mexico aanbood voor een aanval op de Vereenigde Sta ten. Kamer 40 onderschepte dit bericht, ontcijferde het en gaf het aan presi dent Wilson. Dit was wel een'der on middellijke aanleidingen, dat Amerika tot de oorlogsverklaring aan Duitsch land overging. Eem andgr correspondentie-systeem had heel wat meer succes. Een te Ko penhagen gestationneerd marine-atta. ché van een met Duitschland oorlog voerende mogendheid stelde er veel prijs op te weten, hoeveel Duitsche schepen in de nabijheid van de Deen- sche kust gesignaleerd werden. Dm niet het risico te loopen, dat aam coder brieven verbonden is, besloot hij in overlég met zijn agent het volgende: Dezë zou op den muur van een huis in de omgeving van Kopenhagen, ge- LÜk kinderen dat doen, een fantastisch gedrocht reekenen, dat zooveel pooten had als schepen gesignaleerd waren. Men ziét: aan vindingrijkheid omt- De statenverkiezing. De lijst der Nationaal-SocL alistische Beweging. De Nationaal-Socialistische Bewe. ging zal bij de a.s. verkiezingen voor de Friesche JStaten met deze lijst uit komen: 1. H. J. Popping, Oosterwolde; 2. N. J. Bijenhof, Suameer; 3. N. Scho tanus, Harlingen; 4. A. Hartmans, Drachtster-Compagnie; 5. J. van Wepe. ren Azn., Oosterwolde; 6. Tj. Hacque- bord, Dokkum; 7. D. K. Schuiling, St. Jacobiparochie; 8. B. F. van Dijk, Ak- krum; 9. P. Swart, Leeuwarden. Het Friesdi Tehuis Pro Senectute. In de op 11 Maart jl. te Leeuwarden ge houden vergadering van het Gewestelijk Bestuur der Vereeniging Het Friesch Tehuis „Pro Senectute” werd het jaarverslag over 1934 uitgebracht, en werden de rekening en verantwoording van den P.nningmeester en de begrooting voor het loopende dienstjaar goedgekeurd. In de vacature in het Dagelijksch Bestuur ontstaan door het overlijden van Ds. IJ. B. Kalma werd voorzien door de benoeming van den heer Mr. S. M. van Haersma Buma te Stavoren, terwijl in dat bestuur in plaats van Mevrouw A. baronesse van Harinxma thoe SlootenGeertsema te Leeuwarden, die had bedankt, werd gekozen de heer Jhr. E. C. Storm van ’s Gravesande te Huizum. In de daarop gevolgde algemeene leden vergadering werden de volgende benoemin gen in het Gewestelijk Bestuur gedaan. Voor den heer J. H. H. Piccardt, die de provincie metterwoon verliet, kwam in de plaats de heer Dr. J. Oosterhuis te Sneek. Voor Mevrouw A. A. M. Vegelin van Claer- bergenHofstede te Joure, die voor her benoeming niet in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen Mevrouw Bleeker ie Beetsierzwaag. De plaau ran tien heet W Hanegraaff werd ingenomen door Mevrouw A baronesse van Harinxma thoe Slooten per pond 20 pond 20 pond 22^ pond 25 pond 25 naam VERKADE 11 WW 8 •W Oude vrouw doodgeslagen. Gistermorgen is te Rumpt bij Gelder- malsen de ongeveer 70-jarige weduwe W. van Wijk na een woordenwisseling doodgeslagen. De weduwe die naar de R. K. kerk was geweest begaf ziéh huiswaarts en kreeg op den Middenweg een woor denwisseling met haar 60-jarige buur, man Buunders, welke zoo hoog liep dat de man de vrouw doodsloeg. War de aanleiding tot de woordenwisseling was is met bekend. Buunders heeft zich toen hij zijn daad had bedreven zelf bij de politie ge meld. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Nader méldt men: Dé 74-jarig'o vrouw W,. O- van Wijk kwam omstreeks 10 uur uit de kerk ,en passëerde op weg naar haar woning als. géwoonlijk hét huis van den land bouwer H. B., dfe aan dé koffie zat. B. dié, naar h,ij latfer verklaarde, „al drié jaar op d'e vrouw had geloerd”, liep met een bijl1 naar buiten, viel de vrouw van achteren aan en sloeg haar nëer. De vrouw moet zeer spoedig over leden zijn. B. hééft daarop de bijl in de Linge gteworp'en, waaruit zij later is opge haakt. Vbrvolgëns heeft de man zich bij den rijksvëldwachter van Bergen aang'emëld. Hij werd op het gemeente huis opgésloten en is gisteravond met hfet (ijk. van dé verslagene geconfron teerd. Daarna zou hij naar Utrecht worden ov’ergebracht. B. woondfe alléén- Hij vervulde in de geméente ook de functie van school- schoonmak'er en hij Leefde h.el rustig. Mén had nooit gemerkt, dat hij een veete tegen vrouw van Wijk had, en men staat wat d'e aanleiding tot den moord Uetfeft dan ook nog voor een raadsfel. Mep heeft hem voorgehouden, dat dé vrouw bijna dagelijks naar de kerk ging én langs zijn huis kwam, maar B. L^eft daarop geantwoord dat zij altijd vroieger ging dan gisteren en dat hij hpar daardoor niet zag. Van een woordenwisseling schijnt geen sprake te zijn geweest; de man moét;, zooals gezegd, gewapend met de bijl de vrouw achterna zijn geloopen en haar pardo'es hébben neergeslagen. Landbouwcoöperaties, die huishoudelijke artikelen leveren. De drie Nederl. Middenstandsbonden heb ben zich verplicht geacht de aandacht van den minister van oeconomische zaken te veotigen op de neiging, welke zich bij coö peratieve inkooporganisaties voor de land bouw vei toont, om artikelen, vallende buiten het landbouwbedrijf, aan te koopen en te leveren. Blijkens een publicatie in het Friesche Landbouwblad, officieel orgaan van de Frie sche Mij. van Landbouw, van 23 Juni 1934, La flRT ■■■^Aanbiedin^ COLBERT COSTUUMS NAAR MAAT UITSLUITEND STOFFEN ^11 VOORJAAR 1935 VRAAGT STALEN^ op dezen belangrijken post geplaatst. Reeds eeniige dagen na het uitbreken van den oorlog overhandigde Sir Hen ry Oliver, chef van den marineberich- tendienst, Sir Erving verschillende ra- diotelegrammen, die door niemand ont cijferd konden worden. Sir Erving sloot zich op, rookte een ongelooflijke hoeveelheid sigaren en ontcijferde ten slotte de berkhten. Na deze prestatie kreeg hij opdracht kamer no. 40 te organiseeren. Het aantal zijner medewerkers be is dit wcrkluigbureau van deze maatschap- droeg bO. pij, naast werktuigen voor het landbouw- In den regel kwamen iedere 24 uur bedrijf, sinds kort o.a. gaan leveren: naai- 2000 berichten binnen, lederen dag breekt het de heeren niet. machines, stofzuigers, waschmachines, keu kenfornuizen, rijwielen enz. Het mag, aldus het adres, wel overbodig worden geacht te betoogen, dat deze me thode van aankoop voor fallooze handels bedrijven op het platteland en in de stede lijke centra der landbouwstreken bij voort- woekering een levensgevaar moet gaan beteekenen. Madoereesch bloed. Een moord onder Madoereezen, waartoe een vrouwen- of geldkwestie de aanleiding is, is geen bizonderheid. Er geschieden wel moorden om gerin gere oorzaken. Maar dat een moord .ge pleegd wordt om zulke futiele reden, als hier plaats vond, mag wel als een unicum gelden, meldt de Ind. Court, uit Banjoewangi. riet ging tusschen twee vrienden, belden Madoereezen, de één jjsvefkoo- per, de ander waker. Ze ontmoetten el- kaar des ochtends en de eerste groette j I zijn vriend als naar gewoonte. Doch de i waker was met het verkeerde been uit bed gestapt en wenschte dezen weer eens niet te groeten. N ummer een, wat verwonderd en be- 18 cent per ons, 10 cent per rol Fleschjes met zuurtjes, 10 cent; VÜRKADt’s OTO TOFFEE 1 kwartje per pond Verkade’s reepen, melk en puur 5 ct. Verkade's Biscuits Carla Demilune Brux. Kermesse Cream finger Café noir Let op den Engros leedigd, stapte op zijn vriend af en in- formeerde naar de reden van zijn on- j vriendelijkheid. De aangesprokene was echter, zonder plausibele redenen zoo j slecht gemutst, dat hij iets als „bang- sat” (schurk) mopperde en een duw j naar den ijsventer gaf. Deze werd door deze onaangename bejegening plotseling furieus. Hij greep j— naar zijn mes en reet met één haal zijn j vriend letterlijk open. De arme man j stortte hevig bloedend neer en stierf even later. De mgordenaar, die geen enkele po ging deed om te ontvluchten, gaf zijn me» gewillig af en werd gevankelijk weggevoerd. Nu hij tot bezinning E gekomen, toont hij diep berouw over zijn ontzettend misdrijf, in een opwel ling van dolle en onredelijke drift be gaan. Tot nu toe had de man zich nog nimmer aan een strafbaar feit schul dig gemaakt. Hij stond in zijn omge ving goed bekfnd. Doodgevroren bij een voetbalwedstrijd. De koudegolf heeft gedurende het Week end te Londen zelfs dooden geëischt. Vier toeschouwers bij voetbalwedstrijden doodgevroren. SIGAREN zijn den laatstzn tijd bijzonder in trek. Gracia kloeke 10 ets. penaal. Corona Sumatra 10 ct. Ideal Sumatra 8 ets. penaal, Corona Vorstenlanden 6 ct. Victorie Sumatra O ct. Oude zes Vorstenlanden 6 ct. Tip Top, nieuw 5 ct. en als laatste nieuws Let op het merk Ritmeester Vraagt ze Uwen winkelier. Opgerictit 1901

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1