HENSTRA MEUBELHUIS - SNEEK DE IN PE PIJP DE GRATIS KOOPDAG Schoonmaak EXPRES Zaterdag 23 Maart 1935. OltnaveKIEZEBRINK Co Kerste Blad 51e jaargang No. 49 E-én man w de Put Hoogend - Tel. 3136 PAUL C. KAISER ONTBIJT- y KOEK WACHT NOG OP-U! Ofcieel Brjm Ier Gemeente Sneek. RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. IB MAAR.... H. DE JONG VOORJAARSSCHOONMAAK. Panla Ontbijtkoek 10 ct. Benito Ontbijtkoek15 ct. Grote Buskoek 20 ct. Boterbamkoek 25 ct. Gemberklonten DINSDAGS KLE1NZAND 0—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK 1 INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. 30 ct. DAMMEN. Zooals uit een advertentie elders in ons blad opgenomen is te lezen, organiseert de Sneeker Damclub wederom de wedstrijden om het Kampioenschap van Sneek. Deze wedstrijden staan altijd in het teeken van groote belangstelling en ook dit jaar ver wachten wij wederom een groote deelname. De detailhandel. Thans is het voorontwerp eener wettelijke regeling betreffende het stellen van vesti- gingseischen voor deh detailhandel, het am bacht en de kleine nijverheid, gereed geko men. De minister van economische zaken heeft hierover het advies verzocht van den economischen raad en den middenstands- raad. Mededieelingen van minister Marchant Minister Marchant heeft in de Eerste Ka mer medegedeeld, dat een ontwerp-Monu- mentenwet en een on twerp-Architecten wet zijn departement hebben verlaten; dat een ontwerp-Natuurbeschermingswet gereed is en dat het landgoed De Hooge Veluwe ongeschonden blijft, doordat het wordt on dergebracht in een stichting, waarbij me vrouw Kröller het Rijk een aantal schilde rijen en andere kunstvoorwerpen ten ge schenke geeft. De Fransche gouverneur Renard en zijn gezelschap omgekomen. Het ministerie van koloniën te Brussel heeft, naar Reuter meldt, een telegram ont vangen van den gouverneur-generaal van Belgisch-Congo met de mededeeling, dat de overblijfselen van het vliegtuig van den gou verneur-generaal van Fransch Equatoriaal Afrika, Renard, is gevonden door een Bel gisch vliegtuig. Alle inzittenden zijn gedood. Het vliegtuig moet met groote snelheid den grond hebben geraakt, vermoedelijk tenge volge van het slechte zicht tijdens een tor nado. Het vliegtuig werd gevonden in het dis trict Bi Koro, op ongeveer 150 K.M. afstand van de stad Coquilhatville. Renard was nog ongeveer twee jaar ge leden prefect van de Seine, uit welk ambt hij ontslag vroeg uit sympathie voor den prefect van politie Chiappe, die ontslagen was. Later werd hij benoemd tot gouver- INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Stelt U voor dat U de gelukkige wordt, en U een vol geladen auto met Meubelen gratis wordt thuisbezorgd. Wat een gelukkige dag dan voor U! Voor het publiek van buiten betalen we alle dagen voor 4 personen de reiskosten terug. WE ZULLEN VERWACHTEN! __6edlnl. Horlogemaker 8 IE EK geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Hl'? neur-generaal van Equatoriaal-Afrika. Zijn vrouw was van geboorte een Nederlandsche. De Parijsche correspondent van het Han- delsblad telefoneerde Dinsdagavond nog: De vreeselijke ramp met het vliegtuig in Fransch Equatoriaal Afrika, waarbij het echtpaar Renard en enkele hooge koloniale ambtenaren zijn omgekomen, doet in menig opzicht denken aan het verongelukken van de „Uiver” en aan dat van de „Emeraude” met den gouverneur-generaal van Indo- China, Pasquier, aan boord, tusschen Lyon en Parijs. Men kan echter moeilijk nagaan, of er in dit geval sprake geweest is van onvoorzichtigheid, zooals bij dat van de „Emeraude”. Is het vliegtuig in een der hef tige wervelstormen terecht gekomen, die in deze streken plotseling opkomen, dan heeft waarschijnlijk niemand schuld. Mevr. RenardKulker was een bekende persoonlijkheid in Parijs, die veel aan lief dadigheid deed en die o. a. in de Westelijke banlieue een hospitaal voor zuigelingen ge sticht had, waaraan zij zich geheel wijdde. Het is een droeve coïncidentie, dat ook de zoon van den thans verongelukten gou verneur-generaal Renard, eenige jaren ge leden bij een vliegongeluk is omgekomen. Niet alleen voor Stoomen en Verven van Uw Kleeding naar doch ook voor alle huish. goederen. Denkt aan onze lage prijzen. Gordijnen, Kleeden etc. in minimum tijd retour. Beleefd aanbevelend, Fa. E. BIÏÏES -1. ItorMm 18 - Sneek Telefoon 3156 de werkgevers niet met eventueele georga- niseerden, die buiten de bonden om, aan de arbeid zouden willen blijven. Als zich hier of daar groepjes bereid zouden verklaren, de geëischte loonsverlaging te aanvaarden, zullen zij door de werkgevers niet worden geaccepteerd. Dezen rekenen alleen met de beslissingen van de samenwerkende organi saties, niet met die van afzonderlijke leden. De loonsverlaging, die de vier samenwer kende bonden unaniem hebben afgewezen, zoo deelde de heer Van der Hoeven nog mede bedraagt 10 a 15 pct. Dat was het laatste bod der werkgevers in de gevoerde onderhandelingen. De organisaties meenen, dat zulk een verlaging op de thans ver diende loonen niet kan worden toegepast. Het bedrag .der loonen is moeilijk vast te stellen, daar in deze industrie alles tarief- werk is. Het stukloon houdt verband met den prijs, waarvoor de sigaar verkocht wordt. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Postverzendingen naar Europeesche bestemmingen. Met ingang van den a.s. zomerdienst op het Europeesche luchtnet, zal de verzending van brieven en briefkaarten met Europeesche ’^estemming steeds epr luchtpost geschieden, indien hier door bespoediging in de overkomst kan worden verkregen. De moord te Putbroek. De rechtbank te Maastricht heeft vonnis gewezen in de zaak van J. F. Wehrens, vader van een der slachtoffers van den geruchtmakenden moord te Putbroek-Echt in de maand November 1931, waarbij vier personen van het leven werden beroofd. Deze J. F. Wehrens had een eisch tot scha deloosstelling ingediend tegen den veroor deelden jachtopziener Van der Elzen, even tueel tegen diens werkgever, jhr. van Aef- ferden, aangezien de vermoorde Frans Weh rens, zijn zoon, tevens de kostwinner van het gezin was geweest. Zijn schadeloosstel ling was opgemaakt tot een bedrag van f 14.000. De civiele kamer der rechtbank heeft besloten, dat Van der Elzen en even eens zijn werkgever verplicht zijn de geleden schade te vergoeden, doch deze schade is bepaald op f 1000. Tot betaling der scha deloosstelling is Van der Elzen, en zoo deze niet betalen kan, jbr. Van Aefferden veroor deeld. Zes dooden na een verkiezingsvergadering in Hongarije. In de Hongaarsche gemeente Endroed in het stemdistrict Békés wilde men een ver kiezingsvergadering, waarin de candidaat van de onafhankelijke boerenpartij Andazi Kasnya niet verschenen was, opheffen. De menigte verzette zich daarbij tegen de gen darmerie, zoodat deze van de wapenen ge bruik moest maken. Vijf menschen werden op de plaats gedood en een zesde stierf op weg naar het ziekenhuis. Mengipercentage boter in margarine. Naar gemeld wordt, zal het mengpercen- tage van boter in margarine zeer binnen kort, vermoedelijk reeds a.s. Maandag van 15 pet. weer op 25 pet. worden gebracht. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Indien afzenders voor brieven en briefkaarten geen verzending per lucht post wenschen, behooren deze stukken voorzien te worden van de aanwijzing „Niet per luchtpost”. Versterking van de Fransche luchtvloot. In de commissie uit de Fransche Ka mer voor luchtvaart heeft de minister voor luchtvaart generaal Densin aan- gekondigd, dat hij een wetsontwerp zal indienen, waarbij hem wordt toegestaan het voor het komende jaar toegestane geld voor de luchtvaart, ten fedrage van een milliard frank, onmiddellijk te gebruiken voor de versterking van de Fransche luchtvloot. Bovendien zal dit bedrag met een half milliard worden verhoogd zoodat de minister met de reeds voor 1935 toegestane credieten van twee milliard frank, over drie en een half milliard frank beschikt. Poes onterfd. Vijftien personen erven van een kat. En dat, terwijl ’t beestje nog niet eens dood is. De kat is, of liever was, een welgestelde kat. Zij had 1200 pond sterling geërfd van haar een jaar of wat geleden gestorven „vrouw”, een bedaagde Engelsche onder wijzeres, miss Barwise. Deze had een testa ment nagelaten, waarin zij poes tot haar eenige erfgename benoemde en toevertrouw de aan den geestelijke van de plaats harer inwoning, den reverend George Pallister te Bolton Gate in Cumberland. Miss Barwise motiveerde het legaat met de mededeeling, dat zij erg veel van poes had gehouden en dat deze haar zelfs eens ’t leven had gered. De nagelaten familiebetrekkingen der on derwijzeres zagen ’t echter met leede oogen aan, dat de kat zich in weelde baadde, ter wijl zij zelf een erfenisje goed hadden kun nen gebruiken. Zij bestreden de geldigheid van het testament en met succes: de 1200 pond sterling zullen nu ongetwijfeld ver deeld worden over de familieleden, vijftien in getal. Of de poes zich van deze onterving veel aantrekt, vermeldt deze ware historie niet. De „Nortnandië” nadert zijn voltooiing. Het 79.000 ton metende Fransche schip de „Normandië”, nadert thans snel zijn vol tooiing. Het schip is thans te St. Nazaire in het droogdok gebracht, waar de reus achtige schroeven bevestigd zullen worden. Driejarig kind speelt met vuurwapen. In de woning van een 35-jarig bewaker te Stolberg (Duitschland) werd de man met zijn 3-jarig .Mild ernstig gewond door scho ten gevonden. Uit het onderzoek bleek, dat de beambte zijn revolver op tafel had gelegd en niet had gezien dat het kind er mee was gaan spelen. Plotseling ging het wapen af en een kogel doorboorde het kind en trof vervolgens den vader, die aan tafel zat. De man werd zwaar gewond, doch verkeert niet in levensgevaar, terwijl de toestand van het kind hopeloos is. Ernstig geval van vergiftiging. Te Nederweert heeft zich in den namid dag van Maandag een ernstig geval van vergiftiging voorgedaan in het gezin van den landbouwer F. Lanen, tengevolge waar van 2 jongetjes, resp. van 11 en 9 jaar, zijn overleden. De jongens waren uit school gekomen, hadden boterhammen met koffie gebruikt en zijn toen gaan spelen. Plotseling werden zij onwel. Zij liepen naar huis, maar nog op den weg viel het jongste knaapje op den grond en overleed voor de oogen van zijn ouders, die kwamen toesnellen. De 11-jarige jongen kon het huis nog be reiken, maar overleed na zijn overbrenging naar het ziekenhuis eveneens. Zoowel de geneesheer als de burgemees ter staan voor een raadsel. De justitie is gewaarschuwd om een onderzoek in te stel len. Vermoedelijk hebben de knapen bij het spelen hun boterhammen op den grond ge- Gift voor het Nationaal Crisis-Comité, afd. Sneek. Door tusschenkomst van Mr. A. W. H., te Sneek, is een bedrag ontvangen van f 63.57, voor de arbeid van het Nationaal Crisiscomité, afd. Sneek. Nutsavonden te Sneek. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat het dep. Sneek der Mij. tot Nut van ’t Alg. in het vervolg geen niet-leden meer tegen entrée tot de Nutsavonden kan toe laten. Een en ander is een gevolg van de wijzi ging die er met ingang van 1 Jan. jl. is ge komen in de belasting op de openbare ver makelijkheden. Nieuwe leden betalen voor het loopende jaar f 1.50 contributie. Men zie de adver tentie in dit no. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldeholt- wolde (toez.) D. Oosten, cand. te Sneek, die bedankte voor Nes (Ameland). De uitsluiting in de sigarenindustrie. Bij de op 1 April ingaande uitsluiting in de geheele Nederlandsche sigarenindustrie zijn volgens de s.-d. arbeiderspers ongeveer 12000 werklieden betrokken. Het conflict zal zich in hoofdzaak concentreeren, wat de fa brieken der Noordelijke patroonsorganisatie betreft, in Amsterdam, Utrecht, Hilversum, Wageningen, Veenendaal, Amersfoort, De venter, Beverwijk, Hoorn, Ridderkerk, Delft, Leiden, Dieren en Kampen. Voor het Zuiden treft het conflict Eindhoven, Valkenswaard, Den Bosch, Breda, Maastricht, Reusel, Meerveldhoven, Zielst, Duissel, Kuyk, Box meer en Boxtel. De hoofdbestuurder van den modernen (s.-d.) sigarenmakersbond, W. v. d. Hoe ven, deelde in antwoord op een vraag, hoe de uitgesloten arbeiders over de bij het con flict betrokken vier samenwerkende arbei dersorganisaties verdeeld waren, het volgen de mede: Het grootste aantal komt voor rekening van de R.-K. bond, die met meer dan 6500 leden bij dit conflict is betrokken. Van onze bond zouden ruim 2500, van de christelijke bond en de Federatie tusschen de 2000 en 2500 man door deze uitsluiting worden ge troffen. Naar schatting ook de bovengenoemde aantallen zijn schattingen werken onge veer 1000 ongeorganiseerden in de hierbij betrokken fabrieken. Voor hen zullen, als zij bereid zijn op de door de werkgevers gestelde voorwaarden aan den arbeid te blijven, de fabrieken open blijven. Wat de georganiseerden betreft, rekenen Van een rijdende auto gevallen en gedood. Op den Rijnsburgerweg te Leiden is de 22-jarige gehuwde J. S. uit Leiden, die op een ton op een vrachtauto gezeten was, bij het uithalen van de auto er af geslingerd. Hij tuimelde eenige malen over den weg en was op slag dood. Een geluksvogel. Dinsdagavond is te Colmschate bij De venter een autobestuurder op een onbe waakte overweg op wonderlijke wijze aan den dood ontsnapt. De heer W. uit Schalk haar passeerde met z’n auto de overweg en werd door een trein gegrepen, die den auto meesleurde. Even verder kreeg de auto nog een klap van een andere passeerende trein, die de motor meenam. De heer W. werd pas 200 meter verder uit zijn voertuig geslingerd en kwam, met den hoed nog op het hoofd, vrij ongedeerd op de spoorbaan terecht. De Zomertijd. Er is een Staatsblad verschenen, bevat tende een K. B., waarbij wordt bepaald, dat in 1935 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aanvangen 15 Mei, en zal eindigen 6 October. Vierde Jeugdconcert. De Commissie uit „Het Nut” voor de Jeugdconcerten vestigt Uw aandacht op het 4e Jeugdconcert, te geven Maandag 25 Maart e.k„ ’s nam. 1% uur in de Harmonie, Willem Lodewijkstraat, Sneek. Een gedeelte van ’t vermaarde Collegium Musicorum uit Leeuwarden, enig in Ne derland, heeft zijn medewerking toegezegd voor de uitvoering van oude muziek op oude instrumenten. Dit college trad o. m. reeds te Amsterdam op bij de Holbergherdenking en nu 2 April a.s. bij de Brederoherdenking, wanneer o. m. Prinses Juliana zich onder zijn gehoor denkt te bevinden. Sneek heeft dus de primeur en wij hopen de viola d’amore en de viola da gamba in hun bekoorlijkheid te kunnen genieten. Bo vendien doet ’t eerst weer na ruim een eeuw te Sneek het clavicymbel zich in zijn rui sende schoonheid horen. Zang luistert de uitvoering op, terwijl zo wel de aantekeningen als het toelichtende woord de opvoedkundige strekking aan tonen. Niet-scholieren en ouderen kunnen hier van ook genieten tegen luttele prijs, voor zover er plaats is. De commissie: Mevr. v. d. MEULEN—MIEDEMA. Dr. J. OOSTERHUIS. JAC. N. D. HOOGSLAG. Machinist door ontsnappenden stoom ernstig gewond. Bij het rangeeren zijn op het stations- emplacement te Roosendaal twee treinen, die uit tegenovergestelde richting kwamen, in botsing gekomen. De materieele schade is niet van beteeke- nis, maar door den ontsnappenden stoom werd de 58-jarige machinist B. van Stapel zeer ernstig aan het hoofd en handen en armen gewond. Hij is naar het R.-K. zieken huis Charitas gebracht. De man verkeert in hopeloozen toestand. De stoker liep slechts lichte verwondingen aan de hand op. De afzenders behoeven derhalve geen bijzondere maatregelen meer te nemen voor verzending van brieven en brief kaarten epr luchtpost binnen Europa. De luchtpost-etiketten zijn overbodig en het luchtrecht vervalt. De nieuwe wijze van verzending door den postdienst zal een ingrijpende (Ver andering brengen in de expeditie van de correspondentie met Europeesche bestemmingen. In het belang van een vlotte en snelle behandeling door den postdienst, wordt dringend de medewerking van het publiek ingeroepen voor volledige en duidelijke adresseering. In het bij zonder is het van belang dat het adres ook bevat den naam van het land van bestemming, provincie (country, can ton of departement) en voorts dat tij- dige ter postbezorging plaats vindt. Nader meldt men ons, dat voor de overbrenging van bovengenoemde stuk ken van het Duitsche nachtpostlucht- net met zjijn zij-verbindingen zal wor den gebruik gemaakt. Aansluiting op dit net zal voorloopig worden verkre gen door middel van de treinen, die resp. ten 18.03 van Amsterdam C.S. en 1808 uur van Rotterdam naar Keu len vertrekken. Voor de overbrenging van drukwer ken, acten, pakjes en monsters zal, bo ven de gewone porten en rechten het gebruikelijke luchtpostrecht van 5 cent per gram verschuldigd zijn, terwijl deze stukken ook van een luchtposteti- ket voorzie» moeten zija. Bij elke koek is een Paula-bon ver pakt van het nieuwe boek „PAU LI DE KLEINE CHINEES”. per stuk PAUL C. KAISER ONTBIJTKOEK IS HEERLIJK. legd, waar deze in aanraking zijn gekomen met kunstmest. Met zekerheid valt echter nog niets te zeggen. INDIGESTIE VERDWEEN toen Kruschen verscheen. Hier is een eenvoudig, maar waar getui genis, dat velen zal overhalen ook eens Kru schen Salts te probeeren. „Jarenlang heb ik erg aan indigestie ge leden. Tallooze middeltjes heb ik gepro beerd, maar zonder resultaat. Ik nam een kleine flacon Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen, dus ging ik er mee door. Nu heb ik 4 groote flacons Kruschen gehad en ik voel me weer uitstekend. Ik heb ook geen last meer van opgeblazenheid, wanneer ik iets gegeten heb, dus nu gebruik ik iederen morgen Kruschen Salts.” Mevr. E. C. D. te L. I Indigestie wordt veroorzaakt door een I storing in het inwendige organisme. Uw I voedsel, in plaats van in Uw lichaam te worden opgenomen, hoopt zich op en gaat I gisten, waardoor schadelijke gassen en J j zuren ontstaan, wat pijnen en opgeblazen- 5 heid kan veroorzaken. De werking van de II 6 zouten in Kruschen Salts is zoodanig, dat de spijsverteringsorganen tot regelmatig werken worden aangezet. En dat beteekent een gezegend einde aan indigestie en een vernieuwde eetlust, zonder de minste vrees voor pijnen of opgeblazenheid naderhand. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaai bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per (flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. E 41 Douwe Egbert» Echte Friesche Meeten-Baai en Baal-Tabak Melange van rijpe tabakken. ALPINA OKUAN OiLOI S.A. Kerknieuws. NIEUWE SHEEKER COURANT mum MEEKER OOURMT M WVMBRITSERADEEL Letopden naam Alpino Gruen Gilde dan weel .dai yeen horloge koopt voor uw leven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1