annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Db Man mei fa Groenen Ring Aspirin Sen ueiziGfei? m QiGASlEN 1 1 Ho. 54 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRIHK Co. Weensdlag W ^prll 193$ $1© Jaargang I MAAG...J '1^ D’E IN DE PI JP. 3EI OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLET3N I i X Regel prijs 9 eent« Abaumemesatev belangrijke korting Alle Advertentiën worden in belde bladen opgezongen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. GERARD FAIRLIE 51. HOOFDSTUK XXVII. Wordt vervolgd. 1l De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en» bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s (1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In het gebouw der leeszaal vergaderde gisterenavond deze vereeniging. nen toch al maar twee of drie keer per week een warme maaltijd hadden, en daarna kwam de steunverlaging in het geheele land. Ook werden de loonen in de werkverschaf fing tweemaal verlaagd. En ook het overheids personeel werd gekort. Het spreekt dat als men overal omlaag moet, ’t daar ook moet, maar dan moet van de hoogste salarissen het meest af en beneden zeker minimum mag er niets ge kort. Doch in Almelo schreef minister de Wilde voor dat de hoogste salarissen gelijk moesten blijven en de laagste loonen het meest gekort; in Voorburg eveneens. De regeering oefent ook dwang dat de loonen in de particuliere bedrijven worden verlaagd; de nood der werkloozen was de hefboom om het loon der werkenden omlaag te drukken, het 60 millioen-plan moest daarvoor ook gebruikt, en toen spr. vroeg om de loonen daarbij niet beneden een ethisch minimum te drukken, zei dr. Colijn dat als er geen koek is men deze ook niet ethisch kan verdeelen. STEMMING. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis, dat ter Secretarie, 2e afd. voor een ieder ter inzage is neergelegd en tegen betaling der kos-ten in afdruk of afschrift ver krijgbaar is gesteld de alphabetische lijst van de namen der kiezers aan wie voor de aanstaande stemming ter ver kiezing van de ieden van de Provin ciale Staten door hem een oproepings- kaart is verzonden en wier namen niet voorkomen op de kiezerslijst der ge meente Sneek. SNEEK, 9 'April 1935. 3^ naam. Korten tijd stond Victor Caryll,, de geboren leider van mannen, als aan den grond genageld, bijna verpletterd. Toen stak hij de enveloppe bedaard in zijn zak. „Kalm, ouwe jongen,” vermaande hij zich, „er valt nog werk te doen, man netje. En je zjilt het volbrengen tot aan het einde!”' ys N door Eensklaps richtte zij zich op. Die moed, de ontembare geest, die de hare was, en die haar dezen onvergetelijkien avond reeds zooveel had laten volbren gen, was teruggekeerd; zij was weder om zichzelve. „Kom, komt, Pat,” moedigde zij zich aan, „wou je nu by de pakken gaan neerzitten!” Zjij ging den toestand na, den nieu wen toestand, geopenbaard door het geen Dubonnet gezégd had, en wat door haar afgeluisterd was. Een andere Amerikaan, een man, die Da'ly een groenen lucifer had zien gebruiken, had bezwarende verklaringen omtrent haar pleegvader afgelégd. O ogenblikkelijk werd haar duidelijk, op welke wijze Daly beslag op het groene postpapier van den Gehoorzamen Diqpaar ,nad kunnen leggen. Zij herinnerde zich dien brief, die, hoewel bij haar weten valsch, door haar in het hotel van Victor Caryll aan de zen te lezen gegeven was, vergezeld van een geschiedenis, door John Daly gefabriceerd. Bij deze onaangename herinnering verscheen een kleine rim pel op haar voorhoofd, ontsnapte haar een flauwe zucht. Zij vroeg zich af, of zij, als zij Vic toen reeds gekend had, zoo blindelings aan den wil van Daly gehoorzaamd zou hebben. Zij herinner de zich ook en zij rilde even de zichtbare verwarring waaraan Daly ten prooi geweest was, toen zij hem ver teld had van dien groenen zegelring, wat zjj als een zaak van geen belang beschouwd had, en over welken zij ook tegenover de twee Engelschen gespro- dien ieder zijn contributie vaststelde naar mate hij gebruik maakte van de Leeszaal, zou al veel gewonnen zijn. Bovendien is toetreding van nieuwe leden zeer gewenscht. Gelukkig mag geconstateerd dat de vrees, dat door verlaging der contributie de in komsten zouden dalen, niet is bewaarheid. Hierna rapporteert de heer Sikkes over het onderzoek van de rekening van het Lees- zaalfonds. De inkomsten bedroegen f 572.14 de uitgaven f433.27, batig saldo f 132.72. Het fonds bezit 9 obligaties van f 1000, die een behoorlijke rente afwerpen, en bij con trole in de safe aanwezig bleken te zijn. Den heer Schijfsma wordt als beheerder van het Leeszaalfonds dank gebracht. De begrooting voor dit jaar wordt thans aangeboden. In totaal is geraamd aan ont vangsten en uitgaven een bedrag van f 825U. Onder de inkomsten is f 1500 geraamd als ontvangst aan contributies, een bedrag dat nu al bijna f 1600 bedraagt. Onder de uit gaven is slechts een bedrag van f35 be schikbaar voor onvoorzien. De begrooting wordt als voorgedragen vastgesteld. Bij. de nu volgende verkiezing van be stuursleden deelt de voorzitter mede, dat de heer Mr. Haan bedankt heeft als bestuurs lid. Hem wordt dank gebracht voor zijn werkzaamheid als zoodanig. In deze vaca ture wordt gekozen de heer R. Asselman, die de benoeming aanneemt. Herkozen worden de aftredende bestuurs leden de heeren F. W. C. de Haas, Joh< Schijfsma, IJ. Veldhuis en Dr. H. de Vos, die allen hun herbenoeming aanvaarden. Tot leden der financieele commissie wor den gekozen de heeren örinksma, Sikkes en Velsink; tot hun plaatsvervangers de heeren Nijhuis, Rijpkema en Kiezebrink. Van de rondvraag maakt niemand gebruik, waarna de voorzitter met een woord van ‘dank voor de opkomst sluit. CHR. DEM. UNIE. In het Gebouw voor Chr. Belangen sprak gisteravond voor de Chr. Dem. Unie de heer H. S. van Houten, Tweede Kamerlid. Voorzitter was de algemeen secretaris van de C.D.U., die opende met een hartelijk welkomst woord. Al betreurt spr. dat er in het algemeen zoo weiRig belangstelling is voor de verkiezings- actie, de belangstelling voor de arbeid van de C.D.U. is in deze provincie en heel het land toe nemende, dag aan dag komen er nieuwe leden bij en week aan week nieuwe afdeelingen. Als partij-secretaris der Unie mag spr. constateeren dat deze belangstelling voortvloeit uit het feit dat er velen zijn die zoeken naar iets beters dan tot nu toe, waaraan men zijn krachten kan geven; onze beweging wordt gedragen door groote ernst èn toewijding. Het is de dood van tal van politieke partijen dat men weigert het persoonlijke offer te brengen, wie lid van de teur was een en al behulpzaamheid. „De salon hier tegenover; de twee slaapkamers ginds.” Dubonnet liep dadelijk naar de de-r van den salon, die afgesloten was. Na een korte aarzeling, trad Vic de eer ste van de slaapkamers binnen. Er was niemand, en hier h^erschte bijna de zelfde verwarring als'in de eetkamer, die hij zooeven verlaten had. Alles wat hier slingerde, behoorde blijkbaar aan een man. Nu liep Vic recht op de twee de slaapkamer toe. Zij was gesloten. Hij plaatste zyn schouder tegen het paneel en duwde uit alle macht. Het 'gaf mee, en hij verdubbelde zijn krach ten. De deur sprong eensTdaps open, en Vic viel de kamer bijna binnen. Hij1 had zijn evenwicht evenwel spoedig herwon nen, en keek om zich heen. Blijkbaar was dit de slaapkamer van Patricia geweest, maar zij was er niet. En zij verried dezelfde teekenen van overhaast vertrek als de andere kamers. Op de toilettafel trok een enveloppe zijn aandacht. Victor Caryll werd door een ijselijk voorgevoel aangegrepen. Hij wist on middellijk, door welke machten had hij onmogelijk kunnen zeggen, dat die enveloppe een schrijven van het be minde meisje bevatte. Maar hij durfde nauwelijks te naderen om zich te over tuigen. Iets scheen hem te zeggen dat die brief al zijn hoop zou vernietigen. Zich plotseling beheerschende, snel de hij bijna naar de toilettafel en nam de enveloppe in de Land Jn het hand- Patricia liet de koptelefoon uit haar kraciitelooze vingers kletterend op de tafel vallen. Vele dingen, kleinigheden, hadden reeds eerder haar twijfel opge wekt omtrent de rol, in de geheele zaak gespeeld door den man dien zij ge woon was vader te noemen, maar dat de onthullingen die zij zooeven afgeluis terd had, waar konden zijn, kon zij' moeilijk gelooven. En toch, Dubonnet had het gezegd, en de Veiligheidsdienst beding geen vergissingen Met een vermoeid gebaar streek zij met haar ijskoude hand over haar voor hoofd en zonk: in haar stoel terug. De reactie liet zich gelden, en#zeer sterK. Het aandeel dat zij in de stormachtige gebeurtenissen van dien avond geno men had, zou méér dan voldoende ge weest zijn om de krachten van een veel sterkere vrouw dan zij uit te pui ten. Patricia, tenger, bijna teer in haar lieftalligheid, zat in haar stoei, eenigs- zins als een geknakte bloem. De voorz., de heer F. W. C. de Haas, opende met een kort woord van welkom, waarna de secretaris, de heer G. van der Meulen de notulen las. Deze werden onver anderd goedgekeurd. Daarna las dezelfde heer het jaarverslag. Het bestuur vergaderde 10 maal; in het per soneel kwam geen verandering; de heer S. Feenstra werd aangesteld als propagandist voor het werven van nieuwe leden. Op lof felijke wijze vervulde ’t personeel zijn taak; voor de bereidwilligheid om bij ziekte bij te staan is het bestuur zeer erkentelijk. Er werden 525 banden aangekocht of ten geschenke ontvangen; 165 banden werden afgevoerd, zoodat de totale vermeerdering 360 banden bedroeg, Op de leesportefeuille zijn 40 leden ge abonneerd. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Leeszaal werd een tentoonstelling ge houden, die zich in een druk bezoek mocht verheugen. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1935: in Sneek 887, in de buitengemeenten 158, totaal 1045, met een totale vermeerde ring van 171 leden. Het aantal bezoekers bedroeg in 1934: 32880, in 1933 29977, in 1932 31014. Uitgeleend werden 47696 banden, voor de C. J. B. 19507. Correspondentschappen zijn gevestigd te: Hindeloopen, Balk, Terzool, Workum, Olde- boorn, Ijlst, Scharnegoutum, IJsbrechtum, Woudsend, Hemelum, Lemmer en Ooster- end. Het jaarverslag wordt onder dankzegging aan den samensteller vastgesteld. Namens de financieele commissie, be staande uit de heeren Sikkes, Velsink en Kiezebrink, rapporteerde eerstgenoemde. Spr. brengt hulde aan den penningmeester, den heer Hoogslag, voor diens keurige ad ministratie, waaraan veel werk verbonden is. De ontvangsten hadden voor de Leeszaal bedragen f 10428.97, de uitgaven f 10419.22, zoodat er een batig saldo is van f 9.72. Spr. stelt namens de commissie voor den pen ningmeester ontheffing te verleenen. Aldus besloten. De heer Hoogslag licht de rekening met enkele woorden nader toe. De inkomsten zijn, zegt spr., de laatste jaren zeer aan zienlijk gedaald, voornamelijk door vermin dering van subsidies en bedanken van leden. Versterking van de financiën is mogelijk geweest door de renten van het kapitaal van het Leeszaalfonds. Door intijds krachtige aflossing toe te passen is dat nu niet zoo dringend noodig, waardoor de uitgaven on geveer gelijken tred met de irfkornsten kon den houden. Zelfs kon men tot aanschaffing van nieuwe boeken overgaan. Zullen de financiën versterkt worden, dan moet dat hoofdzakelijk gezocht in de contributiën. In ken had. Nu zij al die voorvallen groepeerde, en ze in het licht van de zooeven ver nomen onthullingen van Dubonnet kalm bekeek, verweet Patricia zich, haar gevolgtrekkingen niet eerder gemaakt te hebben. Maar vóór deze wetenschap dat Daly verdacht werd de hand in de schurkerijen van den Gehoorzamen Die naar te hebben, was zooiets nooit in haar hoofd opgekomen. Het feit alleen, dat zy zelve ontvoerd was om tegen los geld vrijgelaten -te 'worden, een los geld, wg^raan zij nooit getwijfeld had of het was werkelijk betaald geworden, had het ryzen van iedere verdenking uitgesloten. En voorts, Daly scheen over haar terugkeer verrukt geweest te zijn, en had zich woedend gemaakt over haar ontvoering. Patricia begreep nu eerst recht welk een misbruik van haar gemaakt was,, maar zij was er verwonderd over, er zoo weinig wrok over te gevoelen. Be halve dat zy de onbewuste medeplich tige van een moordenaar geweest was, kon zij het niet over haar hart verkrij gen te veel gramschap jegens haar pleegvader te koesteren. Zij kon niet vergeten dat hij haar uit de gerechts zaal dadelijk met zich meegenomen had, haar, een vrouw, beschuldigd van die verij, en haar twee jaren lang alles wat zij wenschte gegeven had. Daarvoor was van haar iets in ruil gevergd, maar niet datgene wat zij van een man van het type van Davly had kunnen verwach ten. Dubonnet lachte. „Ik bewonder uw moed, mon ami. Maar, als hij er is, mo gen wij verzet verwachten. Ik zal het eerst binnentreden, want ik heb een boodschap voor hem uit dit.” Onder het spreken toonde Dubonnet een klein automatisch pistool, dat hij nooit aflegde. De directeur ging hem tot de appar tementen voor, maar stond toen mét genoegen zijn plaats aan Dubonnet af. Bijna met één beweging had Dubonnet den sleutel1 in het slot gestoken en de deur opengeworpen. Zijn pistool voor zich uit houdende, stapte hij naar bin- nen. Een schouwspel van bijna onbe schrijflijke verwarring trof zijn oogen. Koffers en valiezen lagen overal ge- opeLc^ kleedingstukken waren over den vloer verspreid. Een stoel lag omver- geworpen in een hoek. Hij wehdde zich tot Vic, die hem gevolgd was. „Te laat,” zei hij met een spytig lachje. „Er zyn nog meer kamers.” De direc- schrift van een vrouw, las'hy zijn eigen C.D.U. wordt moet daartoe echter bereid zijn. Ieder die meeleeft met de politiek weet dat er geen Kamerlid feller wordt bestreden dan dat aer C.D.U., het stellen van de eisch van het beleven van Jezus Christus schijnt nu eenmaal daarmee gepaard te gaan; we hopen echter pal blijven staan en onze strijd door te zetten; c.r.3 werk is ons ernst en daarom is onze strijd waardig. De heer van Houten spreekt over het onderwerp: „Waartoe de aanpassingspolitiek van deze regeering leidt”. Spr. acht het zeer zeker een feit dat het Nederlandsche volk armer geworden is naar vermogen en inkomen, er is inderdaad crisis, en geen enkele regeering, hoe democratisch ook, zou kunnen doen alsof er geen crisis was. Doch als er dan geleden moet worden, dan dient dat lijden rechtvaardig ver deeld te zijn en dus over de geheele lijn. Dat heeft spr. bij de begrooting van de regeering gevraagd. Hij heeft gevraagd dat er voor de werkloo zen, de ouden van dagen, de verarmde midden standers, boeren, tuinders en schippers, alleen dan nood zal zijn als alle bronnen ter voor ziening in die nood zijn aangeboord. Onze grief is echter dat de massa naar beneden wordt gedrukt, terwijl tienduizenden in het land nog groote inkomens en vermogens hebben. Een a.-r. verkiezingsmanifest verwijt ons notabene in deze tijd, nu een groot deel der bevolking van honger kreunt, dat wij tegen kapitaalvorming der rijken zijn. Volgens hen, zegt spr., herinnerend aan een woord van Colijn, moet het dus klaarblijkelijk zoo zijn dat de officier niet alleen nog brood heeft als de soldaat het niet meer heeft, maar die officier moet dan ook nog voor later gebruik ter zijde kunnen leggen. De regeering is dus zeer eenzijdig in haar maatregelen. De belofte der regeeringspartijen voor de stembus van 1933 gedaan, dat eerst het allerlaatst zou gedacht worden aan steunver laging, bleek slechts geldig tot 5 uur ’s avonds, 26 April 1933, toen het laatste stembiljet was ingeleverd; daarna was de eerste daad juist de aantasting van de steun, minister Slotemaker de Bruine begon immers met de „franje” er af te knippen; spr. heeft zelden harteloozer en wreeder woord gehoord. Er is daar in de werk- looze gezinnen geen franje. Toen kwam de steunverlaging in Twente, waar tal van gezin- NIEUWE SNEEKER COURAN h FABRIEK^ CONDENS ttouwe Egberts Echte friesche Heeretr-Baai au Baai-Tabak. Nederlands geurigste pijptabak. van Aspirin-fabletten berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaak- produefen, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van hef bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. 'Het product van vertrouwen. i Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezaki.es van 2 tabl. a 10 ets. der beroemde Friesche melk, op speciale wijze bereid. Dat is het geheim der kwaliteit van FRIESCHE VLAG GECONCENTREERDE •koffiemelk FRIESLAND"- LEEUWARDEN" IM VLAG

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1