Uitsave IHZIBMH Co. annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Nel BLACK BOS 10 <ct.^ ■fa De Man mei den Groenen Ring f door Zaterdag 13 April 1933 31e Jaargang Ho. 55 Eerste Blad Ref Pemst? FEOILLETJN NIEUWSTIJDINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 52. Vrijdags te Hommerts, jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum Uit het Engelsch door Jhr. R. H. G. NAHUYS Pruimen is niet ieders wark hoor, Cs can kwr.st, bijna vak; Wie sen goede vakman zfjn wil Die pruimt BLACK* BOV PRUIM TABAK. GESAUSDE ZWARE, PRUIMTABAK £79 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsOrgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar busten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i i> s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. een sprong in het duister. En waar deze vereeniging zoo mooi werkt, mogen hare bemoeiingen toch wel uitgebreid worden? En aan de hand van de statistiek, door den heer Maseland naar voren gebracht, zou heel gemakkelijk het gemiddelde risico be rekend kunnen worden. De heer Bakker Sr. is het bestuur dank baar voor de voorgestelde verruimingen, maar vraagt of het niet mogelijk is dat het bestuur op de volgende algemeene vergade ring met tarieven voor extra-verzekering kan komen. Na een betoog van den heer Stienstra echter zegt de heer Bakker nog, dat het be stuur nu geheel uit eigener beweging met belangrijke verruimingen is gekomen. Laten we daarom maar afwachten. Als de finan- vóor hek schoonmaken van ongever’iè hout, kuns^an\&. aanrechten, het reinigen en ontsmet- tan van vuilnis- en toWet- emmers. \s ontzettend ontsmettend Per vlerk. flesch A6 cent 's mans oogen. Daly was blijkbaar gek van angst, hoewel misschien slechts tij delijk. De geheele man was veranderd; Patricia ontdekte geen spoor van zijn oude eigenschappen. Maar niet alleen de revlover en de spookachtige verandering in den man hypnotiseerden haar. Zij kon de oogen niet afhouden van de smoking die hij droeg. "Had Dubonnet dan toch gelijk, en was hij, die tegenover haar stond, de tweede drager van een groene kap? „Je hebt dus mijn raad in den wind geslagen? Die vervloekte nieuwsgierig heid werd je te machtig? Welnu, aan wiens zijde sth. je nu?” Ook de stem van Daly klonk anders. Niets van tj^e zachtzinnigheid waarmee hij gewoonlijk het woord tot haar richt te; zijn toon was brutaal, beestachtig. Patricia sloot de oogen voor de we tenschap die deze vraag beduidde. Zij dacht er alleen aan dat zij dien anderen man had hooren spreken, en wiens stem niet die van Daly geweest was. Zij weigerde steeds te geloovan, dat deze man, die haar gered had, en dien zij zoo uitmuntend had leeren kennen, ge- meene zaak gemaakt zou hebben met een moordenaar. Zij was op het punt te antwoorden, toen de telefoonschel zoo onverwacht rinkelde, dat zij schrikte. De uitwerking op Daly was niet te beschrijven. Hij deed een sprong, en vloekte tegen het toestel. Toen wierp hjj de revolver op de tafel en voelde in zijn vestzak. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Sneek. In de loop der maand Maart 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f42.461.15 en terugbetaald -40537.81 Haar eer was altijd geëerbiedigd, eën paar afwijkingen van de waarheid te zijnen bate, en het voorval, waarvoor hij haar reeds zijn verontschuldigingen aangeboden had, daargelaten. Debrief, en de daaraan gepaard gaande geschie denis, zag zij nu, waren verreweg haar grootste op de proefstellingen geweest. En met dit begrijpen werd haar tevens de bedoeling van den brief duidelijk. Blijkbaar had hij gediend als middel tot een poging tot ontvoering van Vic tor Caryll zei? een ontvoering, voor hem gelijk staande met den dood! Zij schudde deze onaangename be spiegelingen van zich af, maar het kostte haar veel moeite. Patricia be greep nu slechts al te duidelijk dat de verdenkingen van Dubonnet gerecht vaardigd waren. Op één punt evenwel was zij het niet met hem eens; zij wei gerde te gelooven dat haar weldoener de andere man met de groene kap ge weest was. Hij had avondkleeding ge dragen; zij had John Daly in zijn, daag- sche kleeding zien uitgaan. Zij had zijn Rif Mn hoctïHlf lilt Q hl MÏnn Stelde hij voor dezen functionaris décharge Uil 11U. UColflflL Uil Uluuüll” te verleenen, waartoe werd besloten. De penningmeester, de heer H. van der Meer, gaf hierna mededeeling van de in komsten en uitgaven. Met een batig saldo van het vorig jaar van f21.71 bedroegen de ontvangsten f260.59; uitgegeven werd f 248.86, zoodat er een batig saldo was van f 11.73. De voorzitter bracht hierna in behande ling de herziening van het huishoudelijk reglement. Behoudens enkele wijzigingen, uit de vergadering voorgesteld, werd het reglement aangenomen zooals door het be stuur was voorgesteld. Als bestuursleden moesten reglementair aftreden de heeren F. Hoekema, E. de Wit en U. Groeneveld. De voorzitter bracht de scheidende heeren dank voor hetgeen zij in deze functie voor de vereeniging hadden verricht. In hun plaatsen werden gekozen de heeren S. Kromhout van der Meer T. Breeuwsma en H. Halie, die allen de benoeming aan namen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren! R. Abma en H. I. Boer- sma; tot hun plaatsvervangers de heeren S. v. d. Brug en H. Meinen. Bij de rondvraag bracht ds. Wolfensber- ger den secretaris hartelijk dank voor het geen deze doet in verband met het pastorale werk. Ds. Wolfensberger sloot hierna met dank gebed. i Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1.923.34 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 29. Ver. van Rechtzinnig Hervormden. Woensdagavond vergaderde bovenge noemde vereeniging in het Gebouw voor Chr. Belangen onder presidium van den heer W. Nauta. Deze opende met gebed en las Openb. 21 17, waaraan hij eenige be schouwingen vastknoopte. De secretaris, de heer J. Haanstra, las de notulen en het jaarverslag, welke beide onder dankzegging werden vastgesteld. Namens de financieele commissie bracht de heer Dijkstra dank aan den penning meester voor diens nauwkeurig beheer en jaar (vroeger over 2 jaar) verdeeld. Echter niet langer dan 2 jaren achter elkaar. d. Reiskosten-vergoeding bij alle behan deling buiten Sneek, voor alle openbare vervoermiddelen (max. f 5.per geval) e. Polikliniekgevallen (lichte gevallen van operatieve behandeling met kortstondig ver blijf in het ziekenhuis). (Dit is een proef neming en het bestuur wenscht de regeling zelf in handen te houden). De heer Doodkorte heeft hierop een twee tal amendementen ingediend: le. te bepalen, dat verpleging langer dan het maximum aantal van 30 dagen mogelijk is, eventueel door betaling van extra pre mie; 2e. vergoeding voor meer dan één geval per jaar te verleenen. In een uitvoerig praeadvies adviseert het bestuur uit financieele overwegingen en mede op advies van den medischen adviseur, deze amendementen niet aan te nemen. Mochten ze door de vergadering worden aangenomen, dan zal het bestuur de door hen voorgestelde verruimingen intrekken. Het stelsel van bijverzekering wordt even eens ernstig ontraden. De heer Doodkorte zegt dat het praead vies van het bestuur hem na de besprekin gen op de vorige vergadering niet verwon dert. Hij kan het gevoelen van het bestuur echter niet deelen en handhaaft zijn eerste amendement, waarmee verschillende leden spreker hun sympathie hebben betuigd, al spijt het hem dat deze thans niet op de ver gadering aanwezig zijn. De verruimingen, die het bestuur voor stelt, vindt spr. moo; e hij zal zich daar mee ook graag vereenigen, maar toch acht hij de mogelijkheid voor langere verpleging noodzakelijk, daar die gevallen voor de be trokkenen altijd het bezwaarlijkste zijn. Spr. gelooft miet dat dat een groot risico voor de vereeniging zal meebrengen, maar kan zich met een eventueele extra premie daar voor vereenigen en vermoedt dat de deel name aan een dergelijke extra-verzekering zeer zal meevallen. Spr. ziet zijn amendement dus gaarne in stemming gebracht. Het tweede amendement ópstaan door dat die faciliteit ook verleend werd in de Z.V. te Weststellingwerf, waarvan spr. vroeger lid was. En de omstandigheden waaronder die vereeniging werkte, waren zeker niet gunstiger dan van deze vereeni ging. Zelfs verleende deze vereeniging ook vrij vervoer naar het ziekenhuis, wat veel kosten meebrengt, daar in Wolvega geen ziekenhuis gevestigd is. Maar daar het bestuur om financieele redenen niet met dit amendement kan mee gaan, trekt hij dat amendement gaarne in. Het 'eerste moet hij echter handhaven, stem gehoord; het was niet die van Daly. Het leed geen twijfel of hij lag nu. in het Ritz reeds te bed, zich geheel onbe wust van het dreigend gevaar waarin hij verkeerde. Zij de politie zou hem daar vinden, hem van zpn bed lichter^ en hy zou langdurige gevange nisstraf, misschien erger, ondergaan! .Plotseling kreeg 'zij een visioen van een zeker voorval, dat zij dikwijls be proefd had te vergeten. Zij zag zich weer te New York, op de bank der beschuldigden, wanhopig. Zij hoorde de woorden van den rechter, die haar een kanker voor de maatschappij, een ge vaar voor haar medemenschen noemde. Zij hoorde het buitengewoon strenge vonnis aan, ondervond opnieuw die ge waarwording van machtelooze ellende, toen de bewaakster haar wegvoerde, naar het haar toegeschenen was, recht naar de ingewanden der aarde. En van bittere teleurstelling in het leven óók. Toen was John Daly met nieuwe kansen, met nieuwe hoop, verschenen. Patricia voelde in dat oogenblik dat wat hij ook misdaan had, en welken prijs het haar .mocht kosten, zij hem zijn noodlot niet slapende tegemoet kon laten gaan. Zij maakte zich geen valsche voor stellingen omtrent den prijs dien het haar kosten zou. Om haar schuld aan Daly te betalen, zou zij ontrouw moe ten worden aan Vic; zij zou een direc ted stap tegen hem moeten onderne men. Zij kon niet verwachten dat hij haar beweegredenen volkomen begrij-, pen zouzij 'kon niet verwachten dat hij, het voorgestelde wél, al heeft de medische adviseur tot groots voorzichtigheid aange maand, daar de weersomstandigheden daar op groote invloed kunnen uitoefenen. Als het ’s winters maar eenige dagen glad is, is het best mogelijk dat zich een groot aan tal armbreuken voordoen, wat vele kosten mee zal brengen. Ten opzichte van ’t knip pen der amandelen heeft de medische advi seur ook tot voorzichtigheid aangemaand. Met de voorgestelde uitbreidingen is de grens dus bereikt, en voor meerdere uitbrei dingen kan het bestuur de verantwoordelijk heid niet dragen. De heer Maseland heeft een opgave van het ziekenhuis gekregen, waarin vanaf 1929 opgenomen zijn gevallen waarbij de gestelde maxima van 30 dagen voor operatieve be handeling en 14 dagen voor specialistisch onderzoek zijn overschreden. Hieruit bTijkt dat deze gevallen zeer grillig zijn, maar ruw geschat zouden de extra kosten voor de ver eeniging zeker f 500.meer hebben bedra gen indien die vergoed hadden moeten wor den. Spr. toont verder de moeilijkheid van extra premiebetaling voor dergelijke risico’s aan en zegt dat het grootste bezwaar is dat de financieele gevolgen van ’t amendement niet te overzien zijn. Het zou dus een sprong in het duister zijn. Bij het systeem van bij verzekering zou men bovendien ook loslaten het beginsel van het uniforme tarief en dan wordt het heel gemakkelijk om later ook nog andere gevallen op te nemen, waardoor de vereeniging het karakter zou krijgen van een ziekenfonds of een verzekeringsmaat schappij. Mochten er echter leden zijn die zich voor extra risico’s willen dekken, dan zijn die, al hoe graag spr. de leden wil behouden, aangewezen op grootere vereenigingen of maatschappijen, die door hun omvang een grooter risico op zich kunnen nemen. De heer Doodkorte gelooft dat het be stuur nog niet goed weet wat hij precies graag zou willen. Op andere plaatsen was de door spr. bedoelde uitbreiding toch ook die zich nooit in een zelfden afgrijselij- ken toestand bevonden had, begrijpen zou dat als zij dezen man, dien zij als een vader gekend had, in zijn uiter sten nood verliet, zij er zich haar leven langbeen verwijt van gemaakt zou heb ben. ,Met zijn sterk besef van plicht, zou Vic, naar zij meende, in Daly alleen den misdadiger zien. Het kwam-niet bij haar op dat een besef van plicht in waarheid niet veel anders is dan een besef van loyauteit. Het meisje richtte zich in haar volle lengte op. „Bat,’ sprak zij tot zichzelve, „dit zal je den dpod aandoei^. Maar, kom, we zullen het volbrengen.’' Zij nam de koptelefoon weer op en drukte haar nog één oogenblik tegen de ooren. Zij deed dit, deels om zich te overtuigen dat de mannen in die kamer nog aan het bespreken waren, deels uit zwakheid, om de stem van Vic nog éénmaal te hooren. „Vaarwel, /ie, mijn lieveling!” lis pelde zij. Toen liep zij naar de andere toegangsdeur in de kamer. Zy kwam in een gang, die zij ter stond herkende als die, waarlangs zij en de anderen de kamer van Dubonnet binnengegaan waren. Het volgende öogenbliK was zij bij de trap, en daalde deze af. Bij den uitgang liep zij' voor bij twee agenten jn uniform, maar be halve met een nieuwsgierigen blik vie len zy haar niet verder lastig. Zij bereikte het trottoir naar de straat Hier stond een schildwacht, een moei- lijkheid, waarop zijl niet gerekend had. Zij liep hem moedig voorbij, en stond GERARD FAIRLIE Ver. voor Ziekenhuis verzekering. Deze vereeniging hield gisteravond een buitengewone algemeene vergadering in de bovenzaal van hotel Hanenburg. De voorzitter, de heer I. Schaafsma, ver welkomde de weinige leden en deelde mede, dat deze vergadering noodig is als gevolg van een bepaling in het reglement en voor een groot deel een herhaling zal zijn van de vergadering, die 14 dagen geleden ge houden werd. Als eenig punt staat op de agenda de door het bestuur voorgestelde reglementswijzigingen, met de daarbij dooi den heer Doodkorte ingediende amende menten. De secretaris, de heer J. A. Maseland, geeft hierna een overzicht van de voorge stelde wijzigingen, die wij in het verslag van de vorige vergadering reeds uitvoerig heb ben vermeld. De belangrijkste wijzigingen, art. 8 betreffende, laten wij echter nog even volgen. Deze zijn: a. bij operatieve hulp ook Röntgenfoto te vergoeden (max. f25. b. bij Röntgentherapie voortaan ook ver goeding voor de kosten van bestraling (max. f75.—, f 112.50 en f 150.— c. bij Röntgentherapie vergoeding over 1 op straat, ^ij loosde een zucht van ver ademing. De schildwacht had aan zijn kepi .getikt; blijkbaar herkende hjj’haar als de dame, die met Dubonnet het ge bouw betreden had. Zij was zoo gelukkig weldra een taxi te vinden, en zei den chauffeur naar het Ritz te rijden. Kort daarna snelde i zij de trap naar hun appartementen op. Bij het naderen van de deur, zag zij door de onderste reet een licht. Zij draaide aan de kruk, maar de deur was op slot. Zij klopte aan. Het licht verdween onmiddellijk. Er kwam geen antwooi— Zij klopte ophieuw. Nog hoorde zij niets. Toen riep zij wie zij was. Zij hoorde knippen terugschuiven. De deur werd plotseling geopend, een hand greep haar bij den arm, en trok haar de kamer binnen. De sleutel knarste weer in het slot. Patricia kon een lichten kreet niet weerhQuden. Een tweede hand sloot haar mond. Een stem, welke zij als die van Daly herkende, fluisterde haar toe zich stil te houden. De kamer bleef pik donker. Patricia liet toe dat zij door de ka mer geleid en in een stoel geplaatst werd. Zij voelde, eerder dan dat zij het hoorde, dat John Daly haar verliet. Het volgende oogenblik werd de ka mer door licht overstroomd. Zij keek recht in de tromp van een revolver, John Daly hield het wapen vast, en nij was in avondkleeding. Patricia kromp in naar stoel ineen, niet zoozeer uit vrees voor het wapen, als voor de dreigende uitdrukking in daar zulke gevallen meermalen kunnen voorkomen, bv. bij een beenbreuk. De voorzitter zegt dat het bestuur en de heer Doodkorte beiden van dezelfde wil zijn: hare leden zooveel mogelijk te helpen. De grond van het verschil is echter deze: wij kunnen en willen wat meer doen, maar waar valt ’t eerst de nadruk op? Bij het be stuur viel die op de polikliniekgevallen, waarvan we nu misschien af kunnen. Daar is ook met den medischen adviseur over ge sproken. Allereerst heeft het bestuur het oog gehad op gevallen van gebroken ledematen. Iemand die-bv. een arm breekt en in ’t zie kenhuis behandeld werd en daarna naar huis kon terugkeeren, kreeg geen vergoeding, bij NIEUWE SNEEKER COURANT Regeiprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden In heide bladen opgenomen Wordt mrvolgd Handelsond. „Emka" Apeldoorn

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1