annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek ID'E IN DE PUP HELGAS WEDDENSCHAP DOUWE EGBERTS I 1 I tv I I It. 60 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRIBK Co. 51e Jaargang Dit No. bestaat nit 3 bkden. Officieel Gedeelte. Woensdag 1 Mei 1935^_ FEUILLETON MAAR. NIEUWSTIJDINGEN. Reqelprijs 9 een». Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. f74.150.000 Arsenicum op straat. mis Na druk vtfbodén 2. I Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Qbuw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bwöiti. HEEREN-BAAI OE Rood 15 et. per 'A om HEEREN-BAAI Paars 10 et. per 'h ons De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dïtsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Ongemerkte biggen. De Nederlandsche Veehoudèrijcen- trale maakt bekend, dat na fl Mei a-s. door haar geen ongemerkte biggen meer zullen worden ingenomen. f 15.000.000 2.20-000 530-000 600.000 14.000.000 9.650.000 5-500.000 14-150.000 500-000 17-000.000 legd inzake de vaststelling van de ar beidsvoorwaarden der bij hen Werkzame landarbeiders. Tot arbiter is benoemd Prof. Mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam. Uit het Noorsch döor SIGRID BOO ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI BAAI-TABAK deze kwestie; maar er zijn er, die het vraagstuk onuitputtelijk vinden, eh ik geloof dat we dien keer ruim drie kwar tier praatten over het vóór en tegen van permanent wave. De juffrouw in het blauw sprak met groote kennis van zaken; maar verscheidene keeren ge bruikte ze vreemde woorden verkeerd, en da,ar werd Jörgen al nijdiger en nij diger over, njet op haar, maar op mij, wie dkt snapt is een boon! Ik was ook een beetje giftig eigenlijk was ik vreeselijk giftig. Het was niet langer geleden dan eergisteren, dat we in den maneschjjn bij ons tuinhekje hadden gestaan en dat hij, weliswaar in ver bloemde termen, die een terugtocht mogelijk maakten, gesproken had van samen door het leven te gaan. 'Maar vandaag had het daar niet veeli van. Morgen daarentegen zou het hem mis schien gevallen, zich dit te heiinneren.i Wien kan het verwonderen, dat ik on dier die omstandigheden wat scherp werd' in mijn optreden, en dat de atmos feer daarna als geladen werd? Grete deed haar best als bliksemafleider, en sprong van den hak op den tak. Zoo vroeg ze onder meer, waar ze het zoo druk over hadden toen wij kwamen. We spraken over het moderne, jonge meisje, zei de kléine advocaat Larsen gewichtig. We- beredeneer den, in hoeverre ze iets presteert of niet; of ze al' of niet ergens voor te ge bruiken is. Daar zaten wij met ons vijven mo derne, jonge meisjes en moesten een dergelijke uitspraak aanhooren- Ik was een oogenblik sprakeloos van veront waardiging. Later schoten me een aan- ’t ontwerp verwyzan. Te dezer plaatse zij nog slechts aangestipt, dat de regeering na rijp beraad ervan heeft afgezien, een voorstel! te doen tot opheffing van een der universiteiten- Zij kan niet over het hoofd zien, dat deze aanzienlijke in stellingen door een lange traditie zoo sterk met de bevolking van de onder scheidene deeien des rijks zijn saam ge groeid, dat alleen organisatorische over wegingen hier niet den doorslag mogen geven- Deze zelfde overwegingen heeft ook op het laatste oogenblik nog doen afzien van het subsidiaire denkbeeld om hier en daar een of meer faculteiten op te heffen. Wel is de regeering er pp bedacht, het aantal! leerstoelen, waar mogelijk, te beperken- Een zevenjarige jongen te Amster dam vond in de Uiterwaardenstraat een fleschje met smakelijk uitziende pastil les. Hy bekeek ze, stak zonder aarzeling een in de mond en beet er een stuk af- Later Bleek dat ’t tabletje naar schat-, ting ongeveer een kwart gram arseni cum bevatte- Bij zijn thuiskomst liet de jongen het fleschje aan zijn ouders zien en vertelde dat hij een stukje van een tablet had opgegeten. Hevig ontstélden de ouders toen zy ontdekten in welk gevaar hun kind zich bevond. Zij stelden zich onmiddel- lijk in verbinding met de politie en raad pleegden him huisdokter, die direct maatregelen nam. De politie stelt thans een onderzoek in, hoe het fleschje op straat kan zijn geraakt. Het is bijna met aan te nemen, dat iemand de zwaar grond van artikel 3 der <Crisis-Organisa- voorstellen1 tot verlaging van enkele be- tiebeschikking 1934 II arbitrage opge- lastingen te kunnen doen, waarbij'ver moedelijk in de eerste plaats zal wor den gedacht aan een vermindering van de opcenten op de aanslagen in de grondbelasting wegens gebouwde eigen dommen, om de lasten op het huizen- bezit, die op hun beurt een nadeeligen invloed oefenen op het huurpeil, althans eenigermate te verminderen, en verder aan een vermindering van dé omzet belasting op gas en electrische energie en aan een verlaging van de accijnzen op het gedistilleerd en het bier. Het onderhavige ontwerp bezuinigt, als gezegd, een bedrag van ruim 77 millioen, precies gezegd f77.156.000. Dit bedrag dat dus staat naast de besparingen, tot dekking van het be- grootingstekort 1935 aangewend is als volgt verdeeld: Sneeker Koorklassen- "Verwezen zij naar een advertentie waarin de aangifte van nieuwe leerlin gen voor bovengenoemde koorklassen wordt opengesteld. Morgen, Woensdag zal het 25 jaar geïeden zijn dat de heer A- Schu- rer in dienst trad bij de Posterijen al hier. Arbitrage opgelegd. De Minister van Economische Zaken heeft aan een aantal landbouwers te Comjum en Jelsum en Ferwerderadeel, die georganiseerd zijn bij de Landbouw- Crisis-Organisatie voor 'Friesland, op tal jgeestige en^ vernietigende replieken te binnen, die buitengewoon ad rem geweest zouden zijn; maar op dat mo ment belette m’n woede m’n hersens, zoo snel tp werken als ze gewoon zijn. Kunnen jullie eigenlijk iets anders dan flirten? zei Jörgen, en zijn oogen werden tot twee glinsterende, donkere spleten. En dansen? En Latijnsche werkwoorden ver buigen en worteltrekken, ging de eene van ae ingenieurs voort. Hij had zelf cum laude examen gedaan; en mis schien was het, omdat hij behoefte had aan -een tegenpool, dat hij uitsluitend dweepte met mollige meisjes ponder eenige ontwikkeling, behalve op culi nair gebied. Och zeg, ga nou’! riep Tutt. Dit was de verdediging, waartoe wij ons voorlooplg konden opwerken. Kunnen jullie een behoorlijk maal eten klaarmaken? vervolgde de inge nieur. Wat zouden jullie beginnen, als jullie aan land gespoeld werden op een verlaten eiland zonder lippenstift of poeier? zei de advocaat Larsen op zijn geblaseerden toon. Weet jullie, wat voor vleesch er komt in lamsbout bijv.? zei Jörgen. Of in kalfsgehakt Nu eerst snapte ik, dat de juffrouw in het blauw „in de huishouding1' was of iets dergeïijks. Ja, wat kunnen jullie eigenlijk? kwam de andere ingenieur provocee- rend; hij begon zeker bang te worden, dat we ons, ondanks alles, niet op stang zouden laten jagen. altijd stamgasten geweest waren- On telbaar waren de rumgebakjes en Wee- nertaartjes en roomsoezen, die we hier in den loop der jaren verorberd had den- In 'den laatst en .tijd hadden we evenwel moeten constateeren, dat onze eetlust niet langer onbegrensd was een bedenkelijk teeken van ouderdom jtnaar toch balanceerden we met twee hoogbeladen borden naar de achterste zaal. We gingen altijd naar het achter- zaaltje; vóór zaten enkel reizigers en andere zakenmenschen. Gezegend toéval! Daar troonde, mid den op de sofa, Jörgen, naast feen on bekend, lichtblond wezen in blauw. Ik begreep direct, dat zij het „overwerk” was. Bij hen zaten een paar Van de in genieurs van de papierfabriek en de jonge advocaat Larsen met Maja, Tutt en Sofie, alle drie met pikpetjes en lichte regenmantels. Ze hadden twee marmeren tafeltjes tegen mekaar ge schoven en lachten en praatten druk; het was duidelijk, dat ze een onder werp hadden gevonden, wat de moeite van het behandelen waard was. Ze schoven wat op, om plaats te maken voor ons. Jörgen glimlachte allerinne mendst tegen me, maar ik kende hem goed genoeg om te begrijpen, dat ik knap ongelegen kwam. Jörgen is nooit zoo boos op me, als ik hem onrecht aandoe, als wanneer hij het mij doet. Grete was, zooals ik al gezegd heb, juist bij den kappér geweesten haar pas bijgeknipt haar werd van de zijde der dames druk besproken- "Waar twee of drie jonge meisjes samen zijn, heb ben zt het over hun coiffure. Ik voor mjj vind een half uur voldoende voor vergiftige tabletten op de weg heeft gedeponeerd. Het knaapje heeft gelukkig tot nog toe geen nadeelige gevolgen van het arsenicum ondervonden. Het eenige, noodig om weer heele- maal op dreef te komen was, Iemand te ontmoeten, met wie je verstandig pra ten kon; iemand, die je zorgen heeïe- maal kon begrijpen. Hiervoor was Grete de aangewezen persoon- Als geroepen, kwam ?e Juist bij den kapper vandaan, toen ik er langs ging. Grete was een oude schoolvriendin; en ze zette dan ook geen groote oogen op toen ik, op grond van mijn gemoedstoestand, zon der eenige verdere inleiding vroeg: Moming. Hoe denk jij eigenhjk over Tiet leven Moming. Draaglijk over ’t alge meen. He”b het op ’t oogenblik te druk! Waarmee? Zeg op! ’k Heb een baan 2Üs gouvernante! Nee, ga nou! Echt waar. In Nordland, Vier kin deren; de oudste zit in de derde van het gym. Je zegt maar wat! Nee, ’t is zoo. Op m’n eerewoord. Je beijt een kraan! Ik was heeiemaal onder den indruk De regeering heeft zich beijverd, de te treffen regelingen zooveel mogelijk in de ontworpen wettelijke voorsenrif- I ten volledig uit te werken- Op sommige j punten was dit echter niet mogelijk. Daar heeft zij een meer algemeene machtiging aan den wetgever moeten vragen. Zij heeft dit gedaan in den vorm van een aan <ie Kroon voorbe- houden bevoegdheid om al dan niet by algemeenen maatregel van bestuur van bestaande wettelijke bepalingen te mo- j gen afwijken. 1 en vergat m’n eigen aangelegenheden. Voor een heeften tijd hadden we een on derwerp van gesprek. Alle mogelijkhe den werden overwogen. In de eerste plaats ging het erom, of ze het er een beetje leuk zou kunnen hebben. Stel je voor, dat ze in een afgelegen gat kwam, dan had ze een reuzenstrop; als er tenminste niet een aardige kanton rechter of schout was, om. de ergste saaiheid en eenzaamheid te verdrijven. Daarnaast behandelden we het klee- dingvraagstuk tamelijk diepgaand, en spraken af dat ik haar elke maand eenige goede tips zou sturen betreffende de nieuwe lijn, kleur, enz. Anders liep ze de kans, er te gaan uitzien als haar éigen grootmoeder, daar aan den bui tenrand der beschaving. Tenslotte kre gen we het ook over haar kwaliteiten als paedagoge en onderwijzeres. Je weet, als ’t er qp aankomt, zyn we verstandiger dan we in het gewone dagelijksche doen kleedzaam vinden,, troostte ik. *En verder waren we het er over eens, dat een jaar in den vreemde een mensch goed moest doen. Je moet es weg van al' dat gedaas en die nonsens, zei Grete en zag me aan met haar groote, blauwe oogen- Anders wordt het de dood in den pot. Ja, je weet, het is bij mij de dood op overschoenen, zei ik. Wat ter we reld zal ik doen? En zoo kwam ik weer op mijn eigen rorgen en verdrietelijkheden- en om beter over een uitweg voor nff te kun nen nacLnken, besloten we naar de lunchroom te gaan. We gingen „naar Ölsen” zooals dat bij ons heet, waar we Totaal Het algemeene bedrag van 15 mil lioen zal voor 10 millioen uit de rijks- salarissen en -loonen moeten worden verkregen. Van de resteerende 5 mil lioen zal een deel verkregen moeten worden uit de omrekening van de toe pende pensioenen en het laatste be standdeel van deze 15 millioen wordt geleverd door een in het ontwerp om schreven maatregel met betrekking tot de wachtgelders. Wat de verdere bezuinigingen op de onderscheiden departementen aangaat voor een deel is wetswijziging noo dig; een ander deel' kan wonden ver kregen door gebruikmaking van thans reeds aan de regeering toekomende be voegdheden en een deel eindelijk komt alleen in de begrooting tot uitdrukking en wordt dus door den begrootingswet- gever bekrachtigd moeten wij naar Algemeen voor alle departe menten geldend Buitenlandsche Zaken Justitie Binnenlandsche Zaken Onderwijs, K- en W,. Financiën Defensie Waterstaat Oeconomische Zaken Sociale Zaken tij HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van .de N.V. BATAAFSCHE IMPORT MAATSCHAPPIJ gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondse benzinebewaarplaats, inhou dende 2000 liter, met bovengrondse aftap- inrichting voor het -gebouw le Oosterkade no. 25, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 612; dat op Woensdag 15 Mei 1935, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zowel de verzoekster, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 1 Mei 1935. Het bezuinigingsontwerp verschenen. Het lang-verwachte bezuinigingsont- werp van de regeering is Zaterdag on der de benaming ontwerp van wet tot verlaging van 'de openbare uitgaven bij de Tweede Kamer ingediend. In de memorie van toelichting zet de regeering uiteen, dat het tekort op de begrooting voor 1935 nader op 73 millioen moet worden geraamd en dat het tekort voor 1936 vermoedelijk 75 millioen zal bedragen- Tegenover dit laatste tekort staan 20 millioen uit reeds genomen en nog dóórwerkende maat regelen, benevens 77 millioen van het thans ingediende bezuinigingsontwerp. Er komt dan een bedrag van 20 miL lioen beschikbaar voor de ncodzake- Ijjke verlaging van die belastingen, wel ker hoogte een bijzonder nadeelige wer king uitoefent met het oog op het oeco- nomisch herstel- Deze belastingverla ging zal niet aanstonds voor dit volle bedrag kunnen worden ingevoerd, om dat de perspectiefbesparingen eerst ge- leidelijk doorwerken. Van het bedrag van 97 millioen kan in 1936 63 mil lioen als effectief worden beschouwd. Er blijft derhalve over 1936 een tekort van 75 63 is 12 millioen, terwijl aan perspectiefbesparingen nog 97 63 is 34 millioen beschikbaar is. De regeering wil, indien de budge- taire positie zich in de naaste toekomst niet in nog ongunstiger zin gaat ontwik kelen, niet met belastingverlaging wach- ten» totdat van deze 34 millioen een voldoend bedrag is effectief geworden. Na aanneming van het bezuinigings ontwerp “hoopt de regeering derhalve A NIEUWE SNEEKER COURANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1