Ko. 61 Eerste Blad Uitgave HIEZEBRIHK Co. annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek tr PRUIMT T II Zaterdag 4 Mei 1938 31e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. I „Ontzettende hoofdpijn”. Éi NIEUWSTIJDINGEN. bleekt I hiet nieuwe paKje I BI - I Alle AdvertentlSn worden in belde bladen opgenomen Regelprljs 9 eent. Abonnementen belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELIN0EN. II INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. A INGEKOMEN: Ambachtsschool Sneek. VERTROKKEN: LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER DE MAAND MAART 1935. D i n s dag s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgdre, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags, Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. K Ik kan als moeder mijn blijdschap niet ge noeg bekend maken. Mijn dochter is nu ruim achttien jaar en geheel van hoofdpijnen genezen. Ik raad alle moeders aan om haar kinderen allen Kruschen Salts te laten ge bruiken.” Mej. ST. te R. De oorzaak der meeste kwalen is de slechte werking der spijsverteringsorganen, waardoor Uw lichaam niet vrij is van giftige afvalstoffen. Onzuiver bloed is het onver mijdelijke gevolg en de daarbij behoorende reeks van kwalen: hoofdpijn, indigestie, moeheid, neerslachtigheid en rheumatiek. De zes zouten in Kruschen Salts zijn een zachte, natuurlijke doch zekere aansporing voor Uw lever en nieren om regelmatig te functionneeren. Uw lichaam blijft zoodoende inwendig vrij van alle onzuiverheden. Kru schen Salts werkt direct op Uw bloedsom loop, zoodat frisch, zuiver bloed door Uw aderen stroomt en U nieuwe energie voelt tintelen tot in elke vezel van Uw lichaam. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van poli tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen QP alle werkdagen tusschen 11 Vs en 12 Va uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 1 en 2 Mei: Korf inh. bloempotten Twee sleutels Grijze gebreide handschoen Tasch met gereedschap. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onder staande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 1 en 2 Mei: Twee eetlepels, F. tier Veer, Ged. Pol 26; Kiïiderbeursje, Rei- ker, FranekervaartRingetje, J- van Bree, Waiting Dijkstrastraat 23; Rijl- wlelbelastingmerk, W. Westra, Van der Heijbuurt 15; Rozenkrans, O- Hoek stra, Lemmerweg 30Gouden ring, Th. v. Dortmondt, Hawatso; Heerenrijwiel, K. van der Werf, Oude Koemarkt 53. Leetske Gjaltema, buffetjuffrouw, van Leens naar Martiniplein 10; Tiede Boersma, kruide niersbediende, van Franeker naar Emmastraat 12; Izabella Lucia Stoelinga, z. b., van Heem stede naar 2e Oppenhuizerdwarsstraat 20; Wil lem Binnema, bloemist, van Aalsmeer naar Ga- ligastraat 17; Alike Algra, automonteur, van Wanswerd naar Prins Hendrikkade 21; Hessel Kuipers, fabrieksarbeider, van Oosthem naar 2e Selfhelpstraat 2; Feikje Wouda, echtgenoote van G. Twijnstra, z. b., van Workum naar Galiga- straat 14; ’Pieter Jacob Kinderman, kantoor bediende, van Leeuwarden naar Gijsbert Japiks- straat 3; ’Lubbert van der Woud, bakker, van Leeuwarden naar Singel 37; Hiltje Reenalda, kapster, van ’s Gravenhage naar Kruizebroeder- straat 55; Anna Veenbaas, lerares, van Heeren- veen naar Geeuwkade 15; Bartha Bosch» wed. van Lambertus Oosterwijk, z. b., van Turnhout naar Verl. Westersingel 32; *Ruurd Adema, stof feerder, van Franeker naar Prinsengracht 12; ’Piëta" Riskes, z. b., van Gaastmeer naar 4e Frittemahovenstraat 2; Johanna Deijs, dienst bode, van Andijk naar Martiniplein 10; Anna Gerardina Catharina Berends, winkeljuffrouw, van Leeuwarden naar Verl. Westersingel 3; ’Hendrik Francois Dorrenboom, directeur van het postkantoor, van Middelharnis naar Leeu wenburg 8; Adriana Martha Boering, wed. van G. W. de Roos, z. b., van Middelharnis naar Leeuwenburg 8; Janke Kuipers, dienstbode, van Greonterp naar Scharnestraat 32; ’Catharinus Faber, chauffeur, van Duitschland naar 2e Zo- Leeuwenburg 8; Janke Kuipers, dienstbode, van Bolsward naar Boschstraat 2; Tjaltje Negenman, liefdezuster, van Waalwijk naar Leeuwarderweg 32; Minke Hulshoff, huishoudster, van Dockum naar Kruizebroederstraat 24; ’Bauke Bergsma, kantoorchef, van Leeuwarden naar Jousterkade 8; ’Harmen Tamminga, boerenknecht, van Duitschland naar Franekervaart 24; Minze Spijk- stra, zuivelbewerker, van Wartena naar Groot- zand 17; Wikje Boersma, dienstbode, van Wor kum naar Stationsweg 3; ’Bauke Minkema, spoorbrugwachter, van Oosthem naar Bolswar- derweg 1’Sipke de Jong, schoenmaker, van Leeuwarden naar Oosterdijk 15; Gerben Wal stra, pakhuisknecht, van Hemelum naar 2e Oos- terkade 25; Magdalena Langbroek, dienstbode, van Sommelsdijk naar Leeuwenburg 8; Jouw van da Bij, pakhuisknecht, van Tirns naar Geeuwkade 22; Taede Huitema, reiziger, van Scharnegoutum naar Lemmerweg 74; Atje Ger- ritsmia, dienstbode, van Heeg naar Wijde Noor- derhome 8; Hinke Kuperus, dienstbode, van Wieuwerd naar Willem Lodewijkstraat 36; Ida van der Laan, wed. van Pieter Hofstra, winke lierster, van Harlingen naar Galigastraat 21-23; Gerrit Schouwstra, z. b., van Zwolle naar Wil lem Lodewijkstraat 34. Op 1 Mei had op de Ambachtsschool te Sneek de bevordering plaats. Bevorderd werden tot de 2e klas Timme ren: J. de Boer; D. Bos; R. de Jonge; P. Koops en G. Visser, allen te Sneek; S. Abma, Burgwerd; M. van Asma, Heeg; B. Attema, Greonterp; S. Borneman, Hindeloopen; T. Burggraaff, Lollum; H. Haarsma, Stavoren; B. Oudega, Offingawier; L. Postema en R. Stellingwerf, Bolsward; T. Tijmersma, Nij- ianderzijl; D. Visser, Warns. 3e klas Timmeren: P. Boomsma; S. Het- tinga; J. Koers; S. Krol; G. Ooms; P. van der Werf en N. van der Zee, Sneek; P. Amsterdam, Hindeloopen; F. Bos, Cu- baard; F. Brouwer en G. Donia, Workum; W. van der Eems, IJsbrechtum; R. Feen- stra, Nijland; P. de Groot, Rauwerd; K. Grouwstra, Bolsward; B. Gerlsma, Hinde loopen; A. Ozinga, Warns; O. Piersma, Bntswerd; M. de Vries, Oudemirdum; H. Woudstra, Ijlst. 2e klas A Smeden-mach.-bankw.: N. de Jong; A. Rentier; K. Ruardi; G. Vrolijk; G. vVurmg en T. IJdema, Sneek; S. Bakker, Heeg; J. Bekema, Blauwhuis; T. Boonstra, Wommels; T. Couperus, Hommerts; J. Hom- minga, Lutkewierum; IJ. Huisman, Bols ward; W. de Jong, Makkum; D. van Ran den, Wons; P. Reijinga, Lemmer; P. Tip- persma, Wommels; M. de Vries, Balk; D. van Wieren, Bolsward; A. Wijbrands,' Sta voren. Niet bevorderd: 3. 3e klas A Smeden-mach.-bankw.: A. Grei- danus; W. Visser en H. de Vries, Sneek; K. Bijlsma, Hommerts; S. Feenstra, Ijlst; S. Groenhof, Oudemirdum; E. Jonker, Sijbran daburen; T. Joustra, Oosterend; T. Keu- ning, Bozum; W. Postma, Deersum; D. Sneek. Winterschilders-cursus. Bevor derd werden: tot het 4e leerjaar: G. de Boer, Koudum; A. de Vreeze, Workum. Tot het 3e leerjaar: H. de Vries, Sneek., Tot het 2e leerjaar: I. Bergsma, Jutrijp. 4 naar Groningen, Kraneweg 5; Geesje Leenberg, wed. van Pier Muurling, z. b., van Kloosterhof 13 naar Zuidhorn A 82; Sfijntje Betsema, dienst bode, van Westersingel 1 naar Nijemirdum 28; ’Klaas de Jong, schipper, van aan boord naar Langweer no. 30; Theresia Julia Potma, win keljuffrouw, van Verl. Westersingel 3 naar Leeu warden, Kleine Hoogstraat 11; Fokeltje Blok- sma, huishoudster, van Boschstraat 33 naar Leeuwarden, Willem Loréstraat 13; Brechtje Sidaius, hulp in de huish., van Parallelweg 50 naar Amsterdam, Frans van Mierisstraat 134; Paulus Albertus Stapert, predikant, v. Gr. Kerk straat 7 naar ’s Heerenberg, N.-H. Pastorie; *Jelle Bakker, rijwielhandelaar, van Klooster- dwarsstraat 57 naar Den Haag, Zuiderparklaan 461; Arendje Peper, echtgen. van Jurjen Talsma, z. b., van aan boord naar Leeuwarden, Speel- manstraat 10; Anna Maria Siemonstna, z. b., van Parkstraat 2 naar Maastricht, Klooster „Onder de Bogen”; Albertje Fleur, echtgen. van Albert Veenstra, z. b., van Ubbo Emmiusstraat 18 naar Langezwaag 232 A; Lotte Wetzel, z. b., van Singel 79 naar Bovenkerk (gem. Nieuwer Am stel), Noorddammerweg 8a; Joanna Geertruida Sikkes, dienstbode, van Kleinzand 76 naar Bols ward, Nieuwmarkt 15; Aaltje Kuipers, dienst bode, van Nauwe Noorderhorne 32 naar West- hem no. 108; Antonia Maria de Groes, z. b., van 3e Woudstraat 3 naar Leeuwarden, IJsbaan- straat 7 boven; Sijbe Faber, reiziger, van Prin sengracht 22 naar Nijehaske E 5 d; Maria Anna Magel, onderwijzeres, van Parallelweg 44 naar Amersfoort, Leusderweg 302; Tennis Verbree, marechaussee, van Leeuwarderweg 43 naar Loosduinen, Marechausseekazerne; Hesselena Dethmers, verpleegster, van le Oosterkade 4 naar Leeuwarden, Noordersingel 88; ’Johannes de Haan, koopman, van Scharnestraat 17 naar Krommeniedijk no. 29; ’Rieuwert van dter Meu- len, z. b., van Singel 45 naar Arnhem, Vondel- laan 85; Albert Zwikstra, kapper, v. 2e Ooster kade 21 naar Koudum, A 54; ’Jacob Abraham Zeilinga, directeur P.T.T., van Julianastraat 10 naar Ommen, Markt 16; Pietiernella Elisabeth dé Vries, echtgenote van Lolle de Jong, z. b., van Martiniplein 8 naar Leeuwarden, Waeze 20; ’Jochem Lourens, opperman, van Franekervaart 14b naar Amsterdam, Oostenburgermiddenstraat 65111; Catharina Henderika Potma, hulp in de huishouding, van Kloosterstraat 15 naar Warf- huizen F 31; Sijtske Anke Bokkinga, z. b., van Willem Frederikstraat 14 n. Akkrum, Tuindorp A 100 c; Trijntje Bokkinga, dienstbode, van Willem Frederikstraat 14 naar Utrecht, Bekker- straat 125; Luise Brodesser, dienstbode, van Sta tionsweg 3 naar Maastricht, Klooster „Onder de Bogen”; Alie Visser, dienstbode, van Willem de Zwijgerstraat 50 naar Den Oever, Voorstraat 26; Anna de Boer, dienstbode, van 2e Selfhelpstraat 25 naar Bolsward, St. Josephbuurt 2; Inne de Rapper, horlogemaker, van Kerkgracht 3 naar Joure, Midstraat 405; Marijke van da Valk, echtgen. van Inne de Rapper, z. b., van 2e Oos terkade 12 naar Joure, Midstraat 405; Gepkje Stellingwerf!, z. b., van Willem Lodewijkstraat 27 naar Kampen, Buitensingel 73; Anne Blauw, slager, van Ubbo Emmiusstraat 72 naar Dok- kum, KI. Breedstraat 106. Uvrf 9oe.a voor VIJF wasschen 16 «b Jubileum E. Priester. De heer E. Priester, directeur van het kantoor Sneek van Van Gend en Loos, heeft Woensdag jl. den dag herdacht waarop hij voor 50 jaar bij genoemde onderneming in dienst trad. Dit feit was ons reeds eenige tijd gele den bekend, doch wij hebben er op verzoek van den heer Priester geen ruchtbaarheid aan gegeven. Ware dat wel geschied, onge twijfeld zouden talloozen van de gelegen heid hebben gebruik gemaakt, den jubilaris, die op zoo velerlei terrein zich nuttig heeft gemaakt voor onze gemeenschap, van hun belangstelling hebben doen blijken. Thans is alleen een aantal ingewijden den heer Priester komen complimenteeren en hebben hem in de bloemetjes gezet. O. a. is onze burgemeester den jubilaris persoonlijk 'komen gelukwenschen, evenals een verte genwoordiger der directie van Van Gend en Loos en een aantal zijner collega’s. De heer E. Priester, die in 1869 te De venter geboren werd, trad aldaar in 1885 als volontair in dienst bij Van Gend en Loos, en was daarna achtereenvolgens werkzaam in Zwolle, in Oldenzaal en Win schoten en als directeur van de agentschap- „Wymbritseradeels c. a. Contributie Zee dijken”, en als zoodanig werden zijn ver diensten door de regeering in 1932 erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Bovendien was de ju bilaris van 1919’23 secretaris van de nu reeds eenige jaren opgeheven Raad van Arbeid alhier. Jarenlang was de heer Priester ook lid van de Kamer van Koophandel alhier en toen deze opgeheven werd, werd hij bij K. B. aangewezen als lid van de commissie van reorganisatie en bereidde als zoodanig mede voor de oprichting van de Kamer van Koop handel voor Friesland. Groote bekendheid heeft de heer Priester zich verworven als een der stuwende krach ten in onze Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, van hare oprich ting in 1902 af. Hij had een open oog voor de aantrekkelijkheid van onze omgeving voor de beoefening van de watersport en het watertoerisme en heeft met immer vol hardend doorzettingsvermogen in en buiten deze vereeniging de propaganda daarvoor in het geheele land bevorderd, zoodat het geen wonder was dat hij, na aanvankelijk bestuurslid en later secretaris van V.V.V. geweest te zijn, geroepen werd tot het voor zitterschap na het overlijden van Dr. van Rooijen. En heel wat is sedert zijn voorzit terschap, in voortreffelijke samenwerking met zijn medebestuurders, tot stand ge bracht op het gebied van het Vreemdelin genverkeer, men denke aan het Paviljoen, de nu onder handen zijnde weg daarheen enz. En nimmer ontbrak hij ook in de co- mité’s welke zoo voor en r?. door het onder nemen van tentoonstellingen enz. voor onze plaats die aandacht van omwonenden en vreemdelingen vroegen, welke Sneek door haar ligging en haar beteekenis als centrum van de watersport verdient. Het is dan ook geen wonder, dat als voorzitter van het co mité van ae nu gehouden Hawatso fungeert: de heer Priester. De hulde, welke de heer Priester heeft trachten te ontgaan door geen ruchtbaar heid aan zijn jubileum te geven, zij hem dan nog eens langs deze weg gebracht, en wij zouden hem nog gaarne toewenschen dat hij bij het vele dat hij voor onze stad deed in de loop der verdere jaren nog veel zal voegen doch wij betreuren het te moeten vermelden dat ibij de herdenking van dit BIOSCOOPNIEÜWS. In het Amicitia Theater thans „De Vier Mullers”. Friedmann en. Nerz hebben het bljj- spell „De vier Mullers” geschreven, dat ook in Nederland ontelbare malen de tooneelliefhebbers heeft geamuseerd, dank zij Cor Ruys en Louis de Bree. Nu is het verfilmd onder regie van Ru dolf Meinert, de man van „Het meisje met de blauwe hoed”, met Nederland- sche artisten: Adolf Bouwmeester, Tilly PerinBouwmeester, Jacques v. *Bijle- veldt, Johan Heesters, Johan Kaart, Gusta Chrispijn—Mulder, Cissy v. Ben- ngkom, Minny Erfmann enz- Kort ge leden beleefde deze film in vijf Neder- landsche theaters haar première, zjj is daar met geestdrift en vreugde ontvan gen en dat zal ongetwijfeld ook het ge val zijn in het Amicitia Theater. „Jo- han Kaart” zegt het Handelsblad, be vestigt zijn snel verworven reputatie als filmspeler ophieuw, hij is weer kostelijk van gebaar en stem intonatie- Hij speelt vlot samen met Tilly Perin, die een uit stekende indruk maakt in deze film- Johan Heesters is onze Ramon No varro, ^prettig uiterlijk, jeugd en goede zangstem zijn aanwezig, en ook alle andeie artisten dragen er naar vermo gen toe bij de vroolijkheid er in te houden. V andal'i stne- Hedennacht heeft men de versiering van de Galigastraat, welke de bewoners van die straat daar ter gelegenheid) van de Hawatso hadden aangebracht, voor een groot gedeelte vernield- Een daad van kwajongensachtige vernielzucht, welke niet genoeg kan veroordeeld. Een verre reis per rubberboot- Aan oils kantoor vervoegde zich he denmorgen de Duitsche journalist Wal ter Fricke, die al sedert lVa jaar met een kleine opvouwbare rubberboot (28 K-G. gewicht) in z’n eentje onderweg is met als einddoel de westelijke bronnen van de Nijl; Hij is al een heel eind geweest, zooals blijkt uit verklaringen welke hij bij zich heeft, en is zelfs van Marasala op Sicilië reeds de Middel- landsche Zee overgestoken naar Kéle- bia in Tunis. Men zou zeggen dat de weg dan niet meer ligt over Nederlandj maar de boot moet gerepareerd wor den en daarvoor is geld noodig, dus moeten foto’s verkocht worden, en Hol land geniet nu eenmaal nog altijd de naam „steinreich” te zijn- Enfin we gunnen deze energieke jonge man lie ver de duiten voor zijn rubberboot, dan zijn landgenooten het Nederlandsch ka pitaal voor de duikbooten en we wen- schen onzen zwerflustigen collega op zijn verdere tocht kalm water en ge lukkige vaart I Moeder’s blijdschap over haar dochter’s genezing. „Vanaf haar twaalfde jaar was mijn doch ter lijdende aan ontzettende hoofdpijnen. Ik heb haar toen Kruschen Salts laten gebrui ken en na een paar weken was reeds beter schap ingetreden. Zij neemt het nu al vier .w.j wv u.v jaren lang en ik kan U berichten, dat zij jubileum tevens een beslissing gevallen is door Kruschen weer volkomen in orde is. welke wij allen als Sneekers zullen betreu ren: binnen betrekkelijk korten tijd gaat de heer Priester ons verlaten om zich in Gors- sel te vestigen de geboortegrond roept! Een verlies voor Sneek, een winst voor Gorssel. Reitsma, Rauwerd; P. Siedsma, Gauw; J. Sijtsma, Hindeloopen; J. Tigchelaar, Ijlst; P. de Wilde, Deersum; L. Witteveen, Lem mer; D. Zijlstra, Uitwellingerga. Voorwaardelijk bevorderd: G. Bosma en G. Stroop, Sneek; H. de Blauw, Lemmer; A. de Jong, Scharnegoutum. Niet bevorderd: 1. 2e klas B Smeden-mach.-bankw.: H. Be kema, Bolsward; T. de Boer, Hommerts; S. Dijkstra, Stavoren; J. de Jong, Heeg; S de Jong, Osingahuizen; A. Keuzenkamp, Lemmer; ,H. Kamstra en S. Sluijter, Bols ward; F. Zwat, Ijlst. Voorwaardelijk bevorderd: J. Cornel, Workum; E. Hoekstra, Woudsend. Niet bevorderd: 2. 3e klas B Smeden-mach.-bankw.: A. Sin- keler Sneek; J. Boomsma, Sondel; J. Kei zer, Lemmer; P. Vis, Rauwerd; W. Blom. Hindeloopen. Voorwaardelijk bevorderd: G. Haanstra Heidenschap. Niet bevorderd: 1. 2e klas Schilderen: Th. Hofman, Sloten G. Bok, Offingawier; J. Flzinga, Oudega (W.); K. Zijlstra, Heeg. 3e klas Schilderen: P. Kaspersma, Oude ga (W.); J. Schuurmans, Heeg; J. Zoethout,, verlengt X duur Am en «p®3* Tettje de Lange, dienstbode, van Lange Vee- marktstraat 8 naar Bolsward, Hoogstraat 64; Johanna Veltman, echtgen. van Watze van der Zee, z. b., van Boschgracht 1 rechts naar Lem mer, Nieuwedijk A 46; Gerben Sjoerd Jaastna, smid, van 2e Oppenhuizerdwarsstraat 12 naar Utrecht, Tomaatstraat 12; Grietje Alkema, z. b., van Galigastraat 20 naar Alkmaar, Spoorstraat I pen Zutfen en Brummen. Op 1 April 1892 10; Wisse Brandsma, metselaar, van Klooster- werd de heer Priester tot directeur te Sneek hof 23 naar Midsland B 91; Sijtske Cnossen,benoemd, waar hij al spoedig nuttig werk dienstbode, van le Steenklipstraat 91 naar Leeu-1 in allerlei andere richting ook ter hand nam. warden, Maria Louisestraat 2; Komelia Kaste-1 Op 1 Juli 1897 werd hij benoemd tot Uena Feringa, dienstbode, van Kloosterhof 31 secretaris van het Zeewerend waterschap Zijn gezinnen. 5Ü Kon- besluit van £|9 April is herbenoemd tot kantonrechter-plaats>- vervanger in het kanton Sneek, de heer J- C,. Bus. i:oou 1 r NIEUWE SNEEKER COURAN1 .VI a—dthomj. _Emha* Apaldoom •I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1