annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek HELGA’S WEDDENSCHAP Dltsm SIMM Co. Jo. 62 Serste Blad Woensdag 8 Mei 1035 51e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bkiien. FEUILLETON Kon dikwijls niet loopen. Nu van pijn verlost. NIEUWSTIJDINGEN. Hegelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden in belde bladen opgenomen GEVONDEN VOORWERPEN. 1 4. Wordt vervolgd. Margarinegebruik door de landbouwers. De directeur van de Coöp. boterfabriek te V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Kerknieuws. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Sneek door ds. W. Meijnhout te Nieuwendam. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand April jl. zijn in deze provincie de volgende besmettelijke veeziek ten geconstateerd: mond- en klauwzeer bij 8 veebeslagen, waarvan 2 in Dantumadeel, 1 in Gaaster- land, 2 in Kollumerland c. a., 1 in Rauwer- lémaal van op. De hemel zij gedankt, dan behoefde ik tenminste niet iederen keer de straat op om te zien, wat ik aan moest trekken als ik uit zou. Daarna zette ik m’n wekker op 6 en sprong in mijn bed, dat me dadelijk zeer nadrukkelijk te kennen gaf, dat het niet bestand was tegen veel1 stra- patzen. De vooruitzichten voor den dag van morgen, waren om de waarheid te zeggen, niet al te bemoedigend; maar aan alles komt een einde zei de man, hij stierf en de koorts zakte- Het duurde niet lang of ik had door, waar ’em de schoen wrong in m’n nieuw tehuis. Die moest trouwens op verschei dene plaatsen te gelijk knellen. H„et was niet enkel het geld, dat er niet was- De chaos, die me van alle kanten aan staarde, toen ik den volgenden ochtend »enr «onderzoekingstocht in de keuken begon, de geweldige bende in kasten en laden en overal, deden me bijna ril len; en ik gevoelde dat tante Aleksan dra’s woorden van netheid en orde, ondanks alles, niet op onvruchtbaren bodem waren gevallen. Gewapend met stoffer, emmer en poetsdoek deed ik vergeefs een aanval op de drie vertrek ken onzer woning, maar overal' werd ik begroet door ongeduldige standjes van halfslapende menschen en moest ik me haastiglijk terugtrekken. ‘Ik trachtte daarna de keuken en de gang aan een intensieve kunstbewerking te onderwerpen, en toen de bewoners van het huis eindelijk ontwaakten uit een verkwikkenden slaap en teekenen van leven begonnen te vertoonen, was ik reeds doodmoe en had blaren op knieën en handen. Kindje verdronken. Terwijl het echtpaar Frieswijk, wonende in de Groote Kerkstraat te Leeuwarden Zon dagavond naar de Kerkdienst aan het Mo lenpad was gegaan, mochten de vier jongste kinderen een wandelingetje maken. Het jongste dezer kinderen, de ruim 2-jarige Elizabeth, zat in een vouwwagentje, dat door het oudste meisje bestuurd werd. Al wandelend kwamen ze op het smalle pad achter de Prinsentuin, waar eenige kinderen de steile wal, die naar het bovenpad voert, op en neer holden. Bij het afdalen had een der jongens zooveel vaart, dat hij zich niet kon tegenhouden en tegen het wagentje te recht kwam. Het meisje kon niet tijdig het wagentje vastgrijpen; ze zag het met haar kleine zus in de gracht verdwijnen. Op haar angstgeschreeuw kwamen spoedig eenige wandelaars toesnellen en van de overkant maakte men bootjes los, die men naar de plaats van het onheil b^?!it. Een voorbij ganger was reeds van de wal gesprongen, om het kind, dat uit het wagentje was ge vallen, te grijpen, doch zijn krachten bega ven hem. Hij kon slechts met veel moeite op de wal worden geholpen, terwijl het kindje meer in de diepte verdween. Met dreggen en haken gelukte het eenige helpers eindelijk na langer dan een half uur moeilijke arbeid de kleine boven te brengen, doch de levens geesten waren geweken. Per politie-bran- card werd de kleine drenkeling naar de ouderlijke woning gebracht. L. Ct. Uit het Noorsch door SIGRID BOO Nadruk verboden derhem, 1 in Tietjerksteradeel en 1 in West- dongeradeel; miltvuur bij 3 stuks vee van 1 eigenaar in Kollumerlandf L a. voorwerpen, als gevonden aangegeven op 46 Mei: Handschoen, J. de Vries, 3e Steenklipstraat 15; Heerenrijwiel, W- Jansen, Zuidend; Gasslang met pook, H. Schuil, 2e Nieuwe Selfhelpstr. 22; Beurs met inh-, J. Postma, 2e Oppen- huizerdwarsstr. 18.; Vulpen, Bolhuis, Parallelweg 41.; Padvindersbeurs met inh., Haga, Galigastraat 18; Broche, J. v. d. Woude, scheepsboord .Sperk- hem; Rozenkrans, Ferwerda, Napjus- straat 15(Clips, 'A. Feikema, Groene- dïjk 2; Rijwiel'belastingmerk, J. Walta» Nauwe Noorderhorne 1. peerd, ma^r het leek mij op dat oogen- blik dat ik, door dit te bekennen, een groote tactloosheid zou begaan; dus glimlachte ik, ja, dank u, dat had ik. Ja, ik wil met alle genoegen wat voor u klaar zetten, zei ze, met een stem, die heel wat beminnelijker klonk. j^laar als u per sé niets wilt hebben. Het is trouwens ook niet gezond, zoo laat op den avond nog te eten. Nee, dat is het ook niet, glimlachte ik en was het met haar eens, vond dat het moeilijk was, haar den eersten avond den besten al tegen te spréken. Dalartaa kreeg ik eieln overzicht vian de diverse dienstmeisjes, die zie gehad hiajd. Tea, dfie altijd dn altijd sdogpte; M|a- thillde, di|e 'bezoek valn heieren ontving; Inga, die stal', en Lucy, idfiie onder het afwasscheln sigaretten rookte- Nu hield' ze “het niet Hanger uit, nu moest ze leen beschaafd iemand' om zich heen heb ben, en ze geloofde, ja, ze was er vast van overtuigd hiér kleurde ze en stamelde wat dat we het samen goed zouden kunnen vinden- Hierna kwamen de verscjiililenide 'goede eigenschappen van de kinderen aan. de beurt. Ze waren legio. De oudste jongen was dermate beghafd, dat de onderwijzer verklaard had., dat hij hem niets meer had te leierta- Het oudste meisje had een .uitgesproken practi- schen aanleg- De vele deugden der an dere kinderen ontgingen me helaas, daar ik langzamerhand duizelig begqp te ,wordeo. van te veel praten en te wei neg voedsel. Ik liet den glimlach, dien ik tot nog toe krampachtig had behou den, vajlen, en dat hielp, daar ze me nu na verloop van tijd naar het melde, kamertje loodste en me goedennacht wenschte met een paar vriendelijke woorden, en dat ik niet vóór 6 uur be- I f V 1 Koevorden heeft het noodig geacht strenge maatregelen te nemen tegen de leveranciers zijner fabriek, daar het hem is gebleken, dat de meeste veehouders in plaats van boter te gebruiken zich van margarine bedienen. De veehouders klagen over de lage melk prijzen, de boterprijzen zijn bijzonder laag en er is nog overproductie van boter. De werkelijke verbruikers klagen over de hooge boterprijzen tengevolge van de hooge accijns die er op rust. Daar bedoelde directeur meent dat de cri sis die in het boterbedrijf heerscht voor een groot deel zou verdwijnen indien de land bouwers maar hun belang beter begrepen en het voorbeeld zouden geven door zelf boter te gebruiken, heeft hij de leden van de fa briek verplichkwekelijks een zekere hoeveel heid voor hun huishoudelijk gebruik te be trekken daar hij anders genoodzaakt zal zijn straffe maatregelen te nemen. Het gevolg van deze aanmaning is reeds geweest, dat de boterafzet aan de fabriek belangrijk is toegenomen. De directeur heeft dezen maatregel ter kennis gebracht van alle directeuren van zuivelfabrieken en verschillende autoriteiten en verzocht in deze te willen medewerken. Vee in beslag genomen. Drie controleurs van de landbouw-crisis- organisatie hebben in samenwerking met en onder leiding van den burgemeester der ge meenten Echteld en Lienden, niet minder dan 27 runderen in beslag genomen, welke het eigendom waren van de veehandelaars C. J. v. d. B. en M. v. K., beiden uit Echteld. De eigenaars waren niet in het bezit van ’t voor deze runderen voorgeschreven iden titeitsbewijs. Aldus meldt De Crt. het N. v. d. D. Het was den controleurs ter oore geko men, dat genoemde veehandelaars regel matig handel dreven in niet geregistreerd jong rundvee. Men stelde een onderzoek in en spoedig bleek toen, dat zij in strijd met de voorschriften een aantal niet geschetste jonge runderen hadden opgekocht, welke zij op verschillende weilanden hadden ge bracht, ten einde dit vee onopgemerkt te kunnen verhandelen. Het viel moeilijk de overtreders in handen te krijgen; v. d. B. was zelfs eenige tijd onvindbaar. Ten slotte heeft hij zich echter bij de politie aangemeld. Hij legde, evenals zijn compagnon, een volledige bekentenis af, waarna tegen beiden proces-verbaal werd opgemaakt. Het in beslag genomen vee wordt verbeurd verklaard en daarna ver kocht. Mishandeld. Toen Vrijdagnacht omstreeks half twaalf een drietal jongens afkomstig uit Gauw, die de HAWATSO alhier hadden'bezocht,'huiswaarts keerden, zijn deze na'bij de weg naar genoemd dorp aan de Leeuwarderweg door onbekend gebleven mannen mishandeld. Een der jongens was Zaterdag niet in staat zijn werkzaamheden bij zijn patroon, die irv Sneek woont, te verrichten en onder vindt ook nu nog steeds de gevolgen' der mishandeling. Vermoedelijk heeft men hem een klap met een stuk fiets- kettjng in zijn gezicht gegeven- taansch. Het klonk bijna als een verontschul diging tegenover mij, en ik haastte me, m’n beleefden glimlach te verwisselen /oor een begrijpenden. Daarop deelde ze me mee, dat zij en haar man thans alle meubelzaken van de stad afliepen om iets te vinden, wat goed genoeg was. Als ze iets kocht, moest het eerste-klas wezen, want massa-fabrikaat kon ze niet om zich heen verdragen. Ze had gedacht de eet. kamer in donker eiken met buffet- Nu volgde een lange uiteenzetting over meubelen en andere gebruiksvoor. werpen, en ik vrees dat m’n glimlach een ietsje vager werd. Aangezien ik mij tot dusver in onverloofden staat had bevonden, had ik vrijwel nooit over meubelen en zoo gedacht. Bovendien had ik nog altijd m’n mantel aan en kreeg ‘ik het langzamerhand knap warm. Ook had ik honger. Van de meubelen kwam ze op de op voeding van de kinderen. Het moest vast een eeuwige tijd geleden zijn, dat zé met een volwassene had gespro ken, haar woordenvloed was meer dan onrustbarend. Waar waren Ella, Hans, Mikael en Eugen dan al dien tijd geweest, dacht ik. Wat betreft Eugen” zou ik daar gauw genoeg achter komen, daar ze me vertelde, dat haar man voor zaken op reis was geweest, maar mis schien morgen thuis kwam- Vluchtig sprak ze over het eten en het huishouden. Ze leefden eenvoudig en gezond; overdaad, van welken aard dan ook, verkoos ze niet in haar huis. En terwijl ze midden in dit onderwerp was, vroeg ze op een toon, die geen te genspraak duldde Ja, u hebt zeker gesoupeerd? Ik had noch gedineerd, noch gesou- _Notaris D- Feitsma te Bölsward veilde hedenmiddag finaal in het hotel Leeuwen alhier, een perceel weiland onder Tims, groot 141/2 pondemaajt en laatst in huur bij den heer E- Bakker te Tims. Kooper werd de heer J. Terpstra te Scharnegoutum voor een som van f551.per pondemaat. Terwijl de bewoners afwezig' wa ren brak Zondagmiddag brand uit in de woning van den heer v. d. Veen aan de Oppenhuizerweg- De politie, die spoedig aanwezig was, wist met bluschapparaten de brand te blusschen. Ook een motorspuit wAs uitgerukt doch 'behoefde geen water te geven. De oorzaak is vermoedelijk dat men een heete pijp, of eene waarin nog een vonk was, in een zak yam een kleeding- stuk heeft geborgen. hoefde op te staan I Half versuft zette ik me op den rand van het wankele Engelsche ledikant om een overzicht te verkrijgen over m’n heiligdom en m’n gedachten te verza melen. Het was het gewone model zoL derkamer, de houten wanden waren fel saumon geschilderd. Het meubilair was zoo eenvoudig als maar mogelijk was. Behalve het kleine roestige, spijker- en nagelvaste ding, dat een kachel moest voorstellen, bestond de inrichting uft een vurenhouten commode, een gaatjes stoel!, het reeds bovengenoemde ijzeren ledikant), een ijzeren driepoot, waar in een ronding een' waschkom hing en een spiegel, welks eenige doel blijkbaar was, iemand van z’n ijdelheid te genezen- Ik weiger tenminste met groote stelligheid aan te nemen dat het scheeve, platte gezicht met het lage voorhoofd, dat me aajigrijnsde, eenige gelijkenis had m^t hét gelaat van ondergeteekende- Het heeft geen zin, njjjn gevoelens van dien avond verder te ontleden. Laat ik me er toe beperk ent, dat het restant van tante Aleksandra’s room- wafels me bevrijdde van de ergste kna ging in de maagstreek, en dat ik me tegen de nachtelijke koude wapende door m’n trui en m’n wintermantel bo venop het dunne gewatteerd katoenen dek te leggen. Toen ik het raam open- zette, kreeg ik een vagen glimp vap het uitzicht. Een vierkante, ingebouwde binnenplaats, met twee vuilnisbakken, en een naar voren springend uitbouwsel met een, twee, drie, vier, vijf smalle, langwerpige raampjes, dat geen na dere verklaring behoefde, trok inzon derheid mijn aandacht- Maar een klein stukje boven het bovenste raampje blonk, warempel, een ster! Bijna riep ik: „hallo daar!” en ik knapte er hee- Aanwezig aan het bureau van poli tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen cff> alle werkdagen tusschen ll1/? en 12.i/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven' op 46 Mei Sleutel Dameshandschoen Rij- wielbelastingmerk Knipmes Bril in étui- Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande Een dankbare patiënte schreef ons: „Twee jaren had ik zulke vreeselijke rheumatische pijnen in mijn knieën, dat het dikwijls voorkwam, dat ik niet kon loopen. Alles wat ik probeerde was vruchteloos, ik vond nergens baat bij. Tenslotte sprak ik er met een vriendin over, die mij raadde een proef met Kruschen Salts te nemen. Eerst twijfelde ik|, maar de resultaten hebben mij overtuigd en ik ben nu dankbaar en vol lof over Kruschen. Ik neem het iederen morgen in en van rheumatische pijn heb ik nimmer meer last gehad. Ik zou het alle menschen willen aanraden, die last van rheumatiek hebben, het is het eenige goede middel. Ik voel mij als herleefd nu ik van de pijn in mijn knie verlost ben.” Mej. G. de K. te R. De verschillende zouten, waaruit Kru schen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stoffen als urinezuur, dat de oorzaak kan zijn van jicht, rheumatiek en ischias, uit het lichaam worden verwijderd en vooi komen tevens, dat deze giftige stof fen zich ooit weer kunen vormen. Zoo ver dwijnen door Kruschen Salts niet alleen de pijnen, maar het zorgt ook, dat de oorzaak der rheumatische aandoening voorgoed wordt weggenomen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) Legaten voor bestrijding der tuberculose. De heer G. W. J. Kooy te Den Haag ver maakte aan de Nederlandsche Generale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose een bedrag van f 5000 vrij van alle rechten en kosten en mevr. A. E. Canter Cremers Cardinaal een bedrag van f 20.000 belast met vruchtgebruik. Maar zooveel begreep ik dan toch, dat deze woning slechts een tijdelijk verblijf was. Het huis was te klein en te donker, de buurt veel te gewoon. Vergeet niet, hoe jullie het gewend bent, had Ella gezegd. En Hans vond, dat ze er geen dag langer moesten blij ven. Mikael wilde hen met alle geweld bü zich hebben in zijn groote villa op Vinderen, maar Eugen wilde er niet van hooren, buiten de stad te wonen. Het was wel wat veel verlangd, dat ik zou weten wie F.lla, Hans en Mikael waren, twee minuten nadat ik in huis was, maar ik hield me goed en liet niets merken en glimlachte bij iederen naam, ‘dien ze noemde, als teeken van herkenning. 'De kwestie was, dat ze juist vanuit Denemarken hier gekomen waren; haar man had daar de positie van di- recteur van een fabriek bekleed. Ze wa ren nog niet geheel op orde- Zelf voelde ze het meest voor een aardig klein, al leenstaand huisje, ergens in Frogner. Hun meubelen hadden ze verkocht in Denemarken, omdat ze niet zooveel wil den meesleepen en omdat ze g^.ag eens wat nieuws had., meer modern. Dus leefden ze momenteel nogal spar- H. H. Brenninkmeijer. f Alhier is gisteren na een korte ongesteld heid op 66-jarige leeftijd overleden de heer Herman Heinrich Brenninkmeijer, die in het R.-K. vereenigingsleven te dezer stede lange jaren een vooraanstaande plaats heeft in genomen. Zoo was de overledene vele jaren president van de Sint Vincentius Vereeni ging en voorzitter van het Parochiaal Arm bestuur. Hij was voorts lid van de R.-K. Prov. vereeniging voor kinderbescherming, terwijl hij de algemeene belangen onzer stad heeft gediend als regent van het Old Burger Weeshuis. Gemeenteraadsverkiezing. De afd. Sneek van de Chr. Dem. Unie besloot om met de volgende candidaten aan de a.s. gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen; 1. B. G. van Bekkem. 2. Tjirk Hofman. Jubileum Ds. H. Visser. Den 8 Mei a.s. zal ’t 25 jaar geleden zijn, dat ds. H. Visser in de Baptiste Gemeente te Sneek zijn intrede deed. Ds. Visser begon zijn prediking den 13 Aug. 1896 te Vriescheloo, aanvankelijk als missionair van de Duitsche zendingspost van de gemeente Ihren in Oostfriesland, onder welke post Vriescheloo ressorteerde. Van 18981900 predikte ds. Visser in Groningen en werd toen opnieuw te Vrie scheloo beroepen, waar hij het evangelie diende tot 1908. In dat jaar kwam ’t beroep naar Bergumerheide (thans Noord-Ber- gum) van de Vereeniging ter evangelisatie. In die tijd was ds. Visser tegelijk predikant in de vacante gemeente te Harlingen tot aan 1908. Noord-Bergum werd later een offici- eele kerkelijke gemeente, waar ds. Visser zijn ambt waarnam tot 1910, om vanaf die tijd de gemeente te Sneek te dienen. Een kwart eeuw heeft ds. Visser hier zijn arbeidsveld gevonden en in die kwart eeuw is het in de gemeente in stijgende lijn ge gaan, zoowel met de belijdende leden, welk aantal thans ruim honderd is, als met het kerkbezoek. Op Zondag 12 Mei zal ds. Visser in de namiddagdienst van 5 uur een gedachtenis rede uitspreken en ’s avonds te 8 uur zal er receptie zijn in het kerkgebouw. F. D. NIEUWE SNEEKER COURAN i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1