annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek HELGA’S WEDDENSCHAP Uitgave KIEZEBRIKK Go. Zaterdag 11 Mel 193S Ho. 63 Eerste Blad die Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON Rheumatische pijn in beide beenen. NIEUWSTIJDINGEN. Hegelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlfin worden in belde bladen opgenomen L. Stellingwerf!, f Legaten. Wijlen de heer K. Duyser, in leven mole- V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Boznm. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Coatrole op de oplaag toegestaan» Te Groningen is na een langdurige onge steldheid in de leeftijd van bijna 44 jaar overleden de heer L. Stellingwerff, sedert 1922 hoofd der Geref. Ulo-school te Veen- dam, meldt de N. Pr. Gr. Ct. Opgeleid in Sneek diende hij het Christe lijk onderwijs te Oudshoorn (Z.-H.), Delft, Zwolle en Veendam. Vooral in Veendam ontplooide hij zijn volle werkkracht. Aller eerst als bekwaam opvoeder, maar ook als voorzitter der A.-R. kiesvereeniging en de Evangelisatie enz. Vele zijner oud-leerlingen en medewer kers zullen hem in dankbare herinnering houden. Het landgoed De Hooge Veluwe. Naar Wm. ;H. Müller en Co. aan het pers bureau Vaz Dias mededeelt, is het landgoed Uit het Noorsch dóór SIGRID BOO Nadruk vsrboden J Eindexamens kweekscholen- De minister van Onderwijs heeft aan- gewezen als gecommitteerden bij de in 1935 af te nemen eindexamens der Ik moet beslist een dag of twee, drie te bed blijven om heelemaal uit te rusten, zei ze vermoeid. Het is onnoodig te zeggen, dat ik ab soluut verbluft was. Was het heusch mogelijk voor een gezond,’ volwassen mensch. zoo maar in z’n bed te liggen? Het was niet te verwonderen dat alles, zij zelf inbegrepen, er uitzag als ouwe rommel. Voor middageten hadden we panne- koeken, meer niet. De vijf kronen waren al1 lang op, en van crediet was geen sprake in de winkels in de buurt, voor de oude rekeningen betaald waren. Dit scheen werkelijk een slanke-lijn-kuur te zullen gaan worden voor de kinderen en voor mjj, die niet, gelijk de vrouw des huizes, door bed-rust hun vet be waren konden- Een van de kleine meis jes, Gerda, vertelde me intusschen met aandoenlijke oprechtheid, dat, als papa bij zijn thuiskomst maar in een goeie stemming was, we vast wel wat zouden krijgen. De meeste indrukken, die ik opdeed in dit» mijn nieuwe tehuis, wogen me als lood op de borst. Er viel niet aan te twijfelen, ik had gewanboft op een gruwelijke manier. Het was of ik beland was in een andere wreedere wereld, en de eenige verbinding met de oude vorm den de kinderen. Als ze lachten en praatten en zongen, kwam ak als ’t ware weer tot mezelf. Naar alle waar schijnlijkheid is de reden, dat ik niet op staanden voet m’n. betrekking op zei, gelegen in de aanwezigheid van Je kinderen en verder het gevolg van een zekere koppigheid, die mij volgens ad deren, van nature eigen is. Des avonds kwam de heer des huizes thuis en ik kan eigenlijk niet zeggen, dat de situatie hierdoor verbeterde of naar te Leimuiden, die kort geleden ver moord is, heeft gelegateerd aan de Geref. kerk van Leimuiden een bedrag van f 7000, waarvan f2000 voor de Diaconie; aan de Vrije Universiteit te Amsterdam f3000 en f800000. Hiervan werd een bedrag van aan de Theol. School te Kampen f 2000. 5. Tegen acht uur kwamen de drie oud ste kinderen in de keuken om een stuk je te eten voor ze naar school gingen. Mevrouw was niet te zien. In aller ijl zette ik den koffieketel op het gas en met vereende krachten scharrelden we alles bij mekaar, wat eetbaar was, een half broodje, een hompje kaas, wat margarine en een drupje zure room. Wat er over bleef, at ik zelf op. De kinderen waren lief en vfïendelijk, maar de oudste jongen, hij, wien de onderwijzer niets meer te leeren had, vond bljjkbaar dat mijn kennis wel de gelijk uitgebreid diende te worden- Dit was dan ook zoo; alleen was het er gerlijk, dit te hooren constateeren door een blaag van 13 jaar. Tegen negen uur kwam de jongste, een schat van ’n keréltje, met oogen als flonkerende sterren, in de keuken om te zeggen, dat moeder het ontbjjt óp bed wilde hebben. Een tamelijk opti mistische w.ensch van iemand, die den etensvoorraad kende. Ik gaf de bood schap mee terug, dat het halve brood op. was. Kleine Toto kwam weer aan gedribbeld en deelde in z’n verrukkelijk Verdronken. Woensdagmiddag zou de vrouw van den heer Kuipers haar man, werkzaam bij Schilstra’s houtzagerij te Akkrum, thee brengen. Haar zoontje van omstreeks vijf jaar oud, liep even mee, doch liep in een onbewaakt oogenblik in de sloot. De moe der sprong haar kind direct na en had hem spoedig op het droge. Direct werd genees kundige hulp ingeroepen, doch zonder re sultaat, het kindje was reeds dood. De Hooge Veluwe bij Hoenderloo, hetwelk tot nog toe aan het concern Wm. H. Müller en Co toebehoorde, eind April verkocht voor den in contanten betaalden prijs van ten. Zij wilde weten, of ik dienstboden japonnetjes bij me had, en een zwarte japon met wit schortje en mutsje. Dit leek me in deze omgeving min of meer belachelijk, maar dat kon. ik haar niet goed zeggen. Inplaats daarvan herin nerde ik er haar aan, dat ik bij haar .was als huisgenoote en lid der familie, hoewel in ik m’n hart den hemel dank te, dat ik geen lid uitmaakte van deze familie. Nu ja, zei mevrouw, ze had ook niet bedoeld' dat ik m’n japonnen dra gen zou zoolang ze nog in dit huis woonden. Maar als zij hun eigen villa hadden en op orde zouden zijn, werd de zaak wel eenigszins anders. En weer begon ze te fantaseeren over antieke meubels en Chesterfield fauteuils en parketvloeren en open haarden en een vleugel en ja, het dujzelde me werkelijk. Ik bekeek het sober gemeubelde vertrek, waarin we op dit oogenblik bijeen waren, eens wat nauwkeuriger, en daarop zag ik naar de vrouw in het bed zou ze wel'hee- lemaal snik zyh? Of was dit een ma nier om de realiteit te ontloopen, dat fantaseeren over 'dingen, die misschien voor de doorsnee-vrouw als het hoogste gelden- .Maar ik was blijkbaar toch meer ver want aan tante Aleksandra, dan ik tot dusver geweten had, want stond ik daar niet en dacht, precies zooals tante ge daan zou hebben: ja, als jij den heelen langen lieven dag in je bed ligt en niets uitvoert, dan zul je lang moeten wach ten op de fluweelen portières en je an tieke kasten. Als antwoord op mijn overpeinzingen dook ze nog iets dieper onder de de kens en zag me met een lijdende uit drukking aan. r-loos taaltje mee, dat het brood gis teravond heel was. Ik verzekerde Toto dat, all was het brood ook zoo groot ge weest als half Noorwegen, dit er niets aan veranderde, dat het nu dan toch op was, en met dit antwoord draafde Toto weer naar binnen; maar het is twijfelachtig, of hij het heelemaal goed overbracht. Na een tijdje verscheen hij Examen Hoofdacte. De minister van onderwijs heeft benoemd in de commissie te Leeuwarden, welke in 1935 belast is met het af nemen van de exa mens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127): a tot lid en voorzitter: B. van Julsingha, inspecteur van het lager onderwijs in de insp. Heerenveen, te Heerenveen; b. tot lid en ondervoorzitter: J. Strikwer- da, oud-directeur der bijzondere kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen, te Dokkum; c. tot leden: S. W. Bakker, te Leeuwarden; J. E. van Buuren te Leeuwarden; J. Hollan der te Leeuwarden; J. T. de jager te Leeu warden; Joh. Klasens te Hoogezand; J. Mar- witz te Assen; D. Rutgers te Sneek; J. van der Wal te Drachten; dr. R. van der Wijk te Groningen; A. L. J. Wijtzes te Sneek; H. Zaadnoordijk te Dokkum. RAUWERD, 8 Mei. In de dezer dagen ge houden voorjaarsvergadering van volmacb ten van het waterschap de „Sneeker Oua- vaart”, werd de rekening over 1934 als volgt vastgesteld Exploitatie vaarten, ontvang f23.163.63, uitgaaf f22.653.97, voordeelig saldo f509.66; kapitaalrekening: vaarten ontvang f 250, uitgaaf f 14.508.69, nadeelig saldo f 14.258.69; exploitatie bemaling: ont vang f200.179.56, uitg. f 196.999.27, voor deelig saldo f3.180.29; kapitaalrekening be maling: ontvang f5071.37, uitgaaf f40.90, voordeelig saldo f 5030 47algemcenc on kosten: ontvang f7771.88/2, uitg. f6937.89, voordeelig saldo f 833.99/2. Voor werken uitgevoerd in werkverschaf fing werd aan loon en vergoedingen uitge keerd aan te werkgestelden uit de gemeente Rauwerderhem f 15.250.30 en uit de ge meente Wymbritseradeel f8630.55. Het ontwerp overeenkomst inzake grens wijziging met de gemeente Sneek werd goedgekeurd. Medegedeeld werd o. a„ dat vergunning was verleend aan de gemeente Sneek voor het graven en dempen van sloo- ten en voor het verharden van een gedeelte van de Groenedijk, waterschapseigendom ten dienste van de aanleg van een weg GoëngamiedenGroenedijk richting pavil joen Sneekermeer, welke ivcg wordt open gesteld voor de ingelanden van het water schap voor het vervoeren van landbouwpro ducten. L. Ct. f 300.000 aangewend tot aflossing van een op het landgoed gevestigde hypotheek, waarna f500.000 beschikbaar bleef, welke bestemd werden voor inkoop van 3 pet. Wd. Obligaties C.V. Wm. Müller en Co., gelijk in een dezer dagen verschenen circulaire werd gepubliceerd. Angstige oogenblikken. Woensdagmiddag heeft een man, die ver moedelijk aan verstandsverbijstering lijdt, een groote opschudding verwekt in de Bing- lystraat te Rotterdam. De man had al de aandacht van het publiek getrokken, toen hij in een’ portiek zat en zich heel vreemd gedroeg. Later ging hij zijn woning binnen en klauterde hij op het dak. Een tijdlang zat hij in de goot. Daarna zag men hem naar de nok van het dak klimmen en weer wat later ging hij op een schoorsteen zitten. Honderden stonden er naar te kijken; elk oogenblik vreesde men dat de man een val zou maken. Inmiddels waren de politie en de G.G.D. gewaarschuwd. Het kostte groote moeite om den man te bewegen zijn hooge en gevaarlijke zitplaats te verlaten. Ten slotte is men er in geslaagd hem met een zoet lijntje naar beneden te krijgen. De man is daarop door den G.G.D. naar het zieken huis Coolsingel meegenomen, waar hij voor- loopig is opgenomen, ten einde een onder zoek naar zijn geestvermogens in te stellen. N. Rt. Ct. Een brandstichting- In de woning van den kleermaker Van B. te Maartensdijk was op 19 Maart brand uitgebroken. De brand was ineens zoo hevig, dat aan blus- schen niet viel te denken. Bij onderzoek bleek, dat de brand was aangestoken. Het huis was verzekerd voor f6000 en de inboedel voor f9000. Thans heeft v- B,. ter zake voor Utrechtsche rechtbank terecht gestaan. Hij gaf toe, dat hij het vuur met opzet had aangestoken. Zijn vrouw had reeds valn te voren de woning verlaten- De officier van justitie zeide rekening te willen houden met het gunstige rap port, dat over verdachte was uitge bracht en vroeg 8 maanden gevange nisstraf. rijks-, gemeentelijke, en bizondere kweekscholen voor onderwijzers en on derwijzeressen Groep 36 o-a. de heer J. Strikwerda te Dokkum. Groep 39 o-a. de heer P. Eringa te Buitenpost. Groep 40 de heeren A- Dïjksterhuis te Leeuwarden, voorzitter; Wi- (Carelse te Deventer; mej. A. Keimiag te Leeu warden (uitsluitend voor nuttige hand werken); de heer D. J. Leverman te Groningeni. Groep 41 de heer L. Welling te Gro ningen, voorzitter; mej. A. Dijkstra te Sneek (uitsluitend voor nuttige hand werken); en de heeren G. Peters te Goor (uitsluitend voor handenarbeid); G. M. van Rennes te Heeg en mr. R. Veldman Kzn. te Leeuwarden. Alle pijnen nu geheel verdwenen. Deze dame uit het noorden van ons land had hevige pijnen in de beide beenen; na gebruik van twee flacons Kruschen Salts waren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief: „Begin Juni kreeg ik plotseling veel pijn in beide beenen, zoo zelfs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Verschillende midde len heb ik geprobeerd, o. a. smeersels, een natuurlijke geneeswijze en verder in Augus tus veel zonnebaden. Niets heeft eenige ver lichting gegeven. Toen werkelijk teneinde raad, heb ik een potje Kruschen Salts ge kocht en geregeld volgens voorschrift ge bruikt. Nu kan ik U, na nog geen twee flacons te hebben gebruikt, laten weten, dat alle pijn absoluut verdwenen is. Zeer gaarne zend ik U dan ook dit schrijven, om ook anderen te overtuigen, dat Kruschen Salts schitterend is.” Mevr. S. te W. Stijfheid, rheumatiek, ischias, enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door op gehoopte afvalstoffen. De zes zouten, waar uit Kruschen Salts is samengesteld, sporen nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden worden verwijderd en aldus de oorzaak van het lijden wordt weggeno men. Binnen korten tijd zullen de pijnen verdwenen zijn, en voorgoed, want de „klei ne dagelijksche dosis” Kruschen is het na tuurlijk recept voor een volkomen inwendige zuiverheid. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) opnieuw, dit keer met een stuk papier, waarop verschillende dingen stonden geschreven, die ik koopen moest. On deraan las ik het volgende: Wi.’t u zoo vriendelijk zijn, me vijf kronen te lee- nen tot m’n man thuis komt? Toen ik later naar binnen moest om mevrouw Lisby haar ontbijt te bren gen, zag ik er echt tegenop. Na haar trotsche woorden en voorname hoog hartige houding van den avond tevoren leek het me pijnlijk te zullen bijwonen, hoe ze, fiü dat ik „thuis” raakte, heel anders zou optreden naar alle waar schijnlijkheid. Doch ik maakte me on- noodige zorgen. Daar lag ze behaaglijk achteroverge strekt op haar bed en genoot van haar rust, gekleed in een gebloemd peignoir, met een boudoirkapje met linten op, beide evenzeer uit een voormalige pe riode afkomstig als zij zelf- Waarom ter wereld zouden alle bleeke, paffige da mes toch zoo op gebloemde peignoirs gesteld zijn? Ze knikte me genadiglijk toe, proefde haar koffie en zei, dat die veel' te slap was, maar dat ze er voor ditmaal genoegen mee zou nemen. Ter loops zei ze iets van de leening, die eigenlijk meest te beschouwen was als een bewijs van bijzonder vertrouwen van haar kant. Terwijl ik, zooals ze me opdroeg, Toto waschte en aankleedde, begon zij opj nieuw Tiet gesprek met fnssche krach- OemeaotenudsverUezlng. Door de leden der afd. Sneek van de Vrijz. Dem. Bond is bij referendum de vol gende candidatenlijst voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad vastgesteld: 1. D. Zuiderbaan (aftr.); 2. A. Hogeveen (aftr.); 3. J. Keuning; 4. S. Feenstra; 5. D. Terpstra; 6. H. A. de Bruin; 7. E. W. Schaap; 8. H. Meindersma; 9. J. Stoffer; 10. N. E. v. d. Zee; 11. K. Vrolijk; 12. O. Piersma; 13. S. J. Monsma; 14. H. Spoel stra; 15. S. Groenhout. Door de afd. Sneek van de Vrijheidsbond en eenige vrije kiezers zijn tot candidaat voor de verkiezing van leden van de ge meenteraad van Sneek gesteld de h.h.: 1. A. H. Vis (Vrijheidsbond). 2. Ir. H. W. Bos (vrije kiezers). 3. G. H. ter Horst (V.B.). 4. T. D. Joustra (v. k.). 5. U. Huges (V.B.). 6. J. de Leeuw (v. k.). De candidaten der Communistische Partij Holland zijn: 1 1. J. Greijdanus. 2. B. Visser. 3. J. A de Vriea. E indexam en gymnasium te Sneek. Het eindexamen van het gemeente lijk gymnasium te Sneek zal worden gehouden op 21 en 22 Juni. Gecommitteerden zijn dr- P. J. Enk, Groningen; dr. J. Prinsen Jlz., Amster dam; dr. H. D. Kloostermaif, Leiden; aan wie zal! worden toegevóegd: op 22 Juni dr. E. H. Hazelhoff, Gronin gen. dat hü een sieraad was voor de om geving. Hij was groot, met een dikken buik en bulderende stem en een dierlijk onheilspellende uitdrukking in d© oogen Verder was hij moe van de zakenreis. Ik was nu al zoover ingewijd in de plaatselijke terminologie, dat ik het woord zakenreis wist te vertalen met boemelen. Gelukkig had hij met kaar ten gewonnen en niet vedoren- Hü haalde eenige biljetjes uit z’n zak en met het geld kwam er leven in de brou werij. Leif, de oudste zoon, werd naar de melkwinkel gestuurd om bier en wat lekkers voor de boterham, Gerda draaf de naar den slager om biefstuk en uien, en ik zelf haalde in aller ijl1 het kook boek voor den dag, want ik begreep, dat er nu gebakken en gebraden zou moe ten worden. Mevrouw werd ook onrus tig en veerde op door de zekerheid, dat er voor het oogenblik geld was. Welis waar kwam ze niet uit bed, maar ze riep me binnen om me te zeggen, dat ze nu toch besloten had tot een eet- kamerameublement in mahonie. Ik antwoordde, dat mahonie heel voor naam en chic was, maar als men in aan merking nam dat er kinderen waren O, dat deed ér niets toe, viel ze me in 'de rede met een breed gebaard kinderen kregen een eigen kinder kamer met meubels, die er tegen konden en een behangsel met voor stellingen uit sprookj’es. O, jawel, z©ker. Als het zóó was, had ik niets tegen mahonie. Meneer Lisby vereerde- mij met de benaming: juffrouw. De biefstuk moet van binnen rauw zijn, en met een massa uien, juffrouw! verordineerde hü- NIEUWE SNEEKER COURANT op,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1