annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan I HELGA’S WEDDENSCHAP Uit het Noorsch door I l&eeJ toeft twoi/dcftUg neb al die soorten bleek water, bleek, poeder oF gloor. Heem liever ültgwe KIEZEBRI1IK Co. Woensdag 22 Mel 1980 No. 66 Berate Riad Dit No. bestaat alt 2 bladen. file Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON Rcgelprljs 9 cent. Abonnementen belangrgke korttng Alle Advertentlfin worden In belde bladen opgenomen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. afstand 8. I Je Hel ga- Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Boson. als gevonden gedeponeerd, op 1721 Mei: Regenjasje Rijwielen Huis- De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), JJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van poli tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll1/» en Vulpot- Sleutel, chaussee bekend. Ook heeft hij zijn drie mededaders genoemd. Dit drietal vertoeft, evenals „De Rut”, in de Bossche gevange nis. Per l- sterke N.O. wind. De eerste duif arriveerde om 11-34 uiur (snelheid 775.8 meter per minuut), eigenaar Wi. Kroon, welke eveneens de 8e prjjs verwierf. No. 2, 5, 9, 10 en 14 H,. W, Bos, 3 en 17 J- de Vrites, 4 H. Tippersma., 6, 12 en 16 H. Meinen, 7, 11, 15 en 18 A. Best, 13 A- Slob. minste de Bech’s nog niet boven zijn- Dan verkwikken we ons een poosje, zij met te spelen en te zingen, ik met te luisteren. De meeste liedjes, die ze kent zijn sentimenteel- „Aurora ging treu rende”, en „Karli, o Karl, waar ben je tju?” en verder nog een aantal, die ein digen met- dood of andere narigheid- Over het geheel genomen heb ik het lang niet kwaad, met uitzondering van de hopelooze momenten, dat ik me niet opgewassen voel tegen m’n taak- Zoo- als laatst, toen Laurense me vroeg, de kool: stoofklaar te maken- Weet jij wat dat is, iets stoofklaar maken? Ik wist het niet- Of toen ik met m’n suffe hoofd de borden van links weg nam ïnplaats van rechts, en mevrouw Bech me met verwonderde stem te rechtwees. De verwondering gold waar- Rare Chineezen. Te Utrecht heeft in een Chineesch restau rant een Chinees een andere met eenige messteken gedood en is daarna uit een dak raam gesprongen en doodgevallen. Hij raakte bij zijn val een wielrijdster, die licht is gewond. aangewezen zullen worden naar de alge- meene vergadering der Kon. Verb. Nederl. Watersport Vereenigingen, omdat het daar behandelde vaak groot belang heeft voor de leden dezer organisatie. De groote wedstrijden der Kon. Zeilver. Sneek zijn dit jaar bepaald op 21 en 22 Augustus. Nog werd medegedeeld dat de N.V. Lankhorst Touwfabrieken voor de serie-wedstrijden in de regenboog en 16 M2. klasse weer elk een tuig als prijs beschik baar stelt. Bij de rondvraag drong een der leden er op aan dat als er nog geschillen zijn met de S.Z.C., zooals verleden jaar het geval was, die binnenskamers behandeld zullen worden en met groote soepelheid, opdat naar buiten bij de Sneekweek met de noodzakelijke een dracht worde opgetreden. De v o o r z. is het hiermee volkomen eens, het bestuur hoopt, dat men dit jaar wat het bovenbedoelde betreft een beter figuur zal slaan dan verleden jaar. Een ander lid betoogde dat deze een dracht zich vooral ook zou kunnen demon- streeren in het gebruik van dezelfde route tijdens de komende zeilwedstrijden. Het bestuur zal dit zeker overwegen. 90-jarige tweelingen. Te Mijdrecht is een tweeling, de gebrs. van Harten, die morgen 90 jaar worden. Nest onder de rajls- Op het drukke rangeerterrein van de Nederlandsche Spoorwegen te Oss, heeft een Ijeeuwerik onder de spoorrails zijn nestje gebouwd. In weerwil van het feit, dat daar gedurende den dag en den nacht talrijke treinen over de rails daveren, zit de vogel’ rustig >te broe den. Men behoeft trouwens niet zoo ver van huis te gaan om zoo iets mee te ma ken- Tusschen de rails van de spoor baan SneekIjlst heeft pen straindkie- vit ergens 3 eieren gedeponeerd en aroeÜt er blijkbaar op z’n gemak- Als er een trein komt, verlaat de vogel even het nest- SIGRID BOO Nadruk verboden Overval te Oss opgehelderd. Het Ossche misdadigersgilde, dat vooral de laatste jaren door vele misdrijven zoozeer van zich deed spreken, heeft de laatste maanden veel van zijn macht ingeboet. Zoo heeft de marechaussee Zaterdag een misdrijf, dat in Februari van het vorige jaar werd gepleegd, tot klaarheid gebracht. Twee bejaarde boerenmenschen werden toen ’s nachts door vier gemaskerde mannen overvallen, gekneveld en mishandeld; ver volgens maakten de onverlaten zich meester van de spaarduitjes, ten bedrage van onge veer f 2000. De daders van deze overval zijn thans opgespoord, schrijft de Crt. „De Rut”, de bekende Ossche misdadiger, die al bij zoo vele groote misdrijven betrokken is geweest, heeft nl., nadat hij ter confrontatie naar Uden was overgebracht zijn wandaad, in Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, ondeistaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 1721 Mei1: Glacé handschoen, C. Baarda, Nauwe N oorderhorne 9; Roo- de haarstrik, M- de Leeuw, Pnnsen- buurt 17Armbandhorloge, R- Bijlsma, Oude Koemarkt 7Zakmesje, Bos ma, W„ de Zwijgerstraat 12 Rijwielbe- lastingmerk, J. Efdé, Waterpoorts- gracht 12Beursje, T- Koenen, 3e Zo- merrakbuurt 2 Jongensjas, G- Bakker, Van der Hedjbuurt 5; Twee zak suiker. J- A- Bakker, Echtenerbrug; lood, Bouwman, Kleinzamd 10; W- Boot, Pot'buurt 3. ieder geval' dikwijls. Laurense kan maar niet begrijpen, waarover ik lach. Het ergste van alles is dat ik, a’Js> ik ’s nachts wakker word en aan haar ge zicht moet denken, zulke wanhopige lachstuipen krijg, dat ik m’n deken en een punt van m’n kussen in m’n mond moet stoppen om de baas en z’n vrouw beneden ons niet wakker te maken- Als Laurense 's avonds, hijgend van de vele trappen, op onze kamer komt, is het eerste wat ze doet, zich bevrijden van alle banden. Haar schoenen schopt ze ieder naar een kant, haar japon knoopt ze los en haar corset trekt ze uit- Dan blaast ze als een walvisch, blij en opgelucht. Na van dezen zaligen toestand eenige minuten te hebben ge noten, bonst ze op kousevoeten over den S bleekt witter en bijt j nooit gaatjes in Uw goed. I voor VIJF wasschen 16 ct verder Frigaard heet en de twee tuin jongens Andreas en Ola- Andreas is .een bijzonder groot formaat heer, z’n neus alleen al is eeuj prachtige ski- helling- Hij lacht veel en zonder eenige voprafgaande waarschuwing, met een’ geluid als van een bergstorting, die de gansche lucht vervult; en bijna altijd is het Ol'a, iets wat Ola zegt of iets wat Ola doet, dat de bergstorting veroor zaakt. Ola is hier degeen, die de vroo- Iijkheid er in brengt- Hijheeft ook chance bij de dames, zonder dat hij eigenlijk iets aantrekkelijks heeft klein, donker, scheel, met o-beenen- Bij iederen maaltijd lacht Olga zoo buiten sporig om Ola’s grappen, dat het eten haar in het verkeerde keelgat schiet eij ze haar op den rug moeten kloppen. Dit is altijd Andreas’ werk- Frigaard, vloer om haar gitaar te krijgen, als ten die aan den anderen kant naast haar zit, steekt geen vinger uit- Wat is die Frigaard eigenlijk voor iemand? vraag ik Laurense ih alle ver trouwelijkheid, als we op onze kamer zijn. O, hij is een goeie jongen, zegt Laurense met overtuiging- Maar heeft die verklaring eigenlek eenige waardje»? Ik heb haar sedert hoorpn zeggen, dat Ola en Andreas goeie jongens waren; en, je zult niet gelooven, maar een paar dagen ge leden zei ze van den landeigenaar, die met glimmend kalen schedel en krom van de jicht langs "het keukenraam strompelde: Och, hij is toch zoo n goeie jongen! Misschien zijn alle jongens en mannen goed in Laurense’s oogen- Laurense is een heel' geschikt iemand Rijkszuivelschool Bolsward. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Augustus 1935 op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan den directeur der Rijks- zuivelschool te Bolsward, den heer W. Keestra aldaar, onder dankbetuiging voor de in deze betrekking bewezen diensten. Onze zenders versterkt In de dezer dagen gepubliceerde Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de Nozema, werd reéds meegedeeld, dat van 1 Juli a.s. af Kootwijk ook overdag de dienst van Huizen voor de omroep op de 1875 M.-golf zal overnemen. Naar het Hbl. verneemt is te dien einde op Kootwijk, onder leiding van prof. Koomans, ’n nieuwe semi- permanente zender in aanbouw, welks maxi- mum-capaciteit tot 150 kw. zal loopen, een energie, waarvan de beste verwachtin gen ten aanzien van onze positie tegenover de Roemeensche zender Brasov op 1875 M. gekoesterd mogen worden. Voorts wordt vernomen, dat de proeven met de versterkte Hilversumsche N.S.F.- zender op onze korte golf, tot nu toe zeer goede resultaten hebben opgeleverd. De capaciteit wordt van 60 op 120 kw. gebracht en zeer binnenkort zullen reeds proef-uit- zendingen op de gewone omroep-uren ge houden worden. Bovenvermelde regelingen dragen uit de aard der zaak een tijdelijk karakter, nl. voor de periode, dat de Nozema de bouw van nieuwe definitieve zenders voorbereidt en tijdens de bouw van die zenders, welker plaats, constructie, enz., nog nader moeten worden vastgesteld. Vinger gaard, 2 Oct- Derde rapport. Lieve Gretchen! M’n eerste'diner is achter den rug- Ik was als een droom in zwart en wit, toetn ik dien gewichtigen avond van rriijn kamer kwam, gekleed in een gwarte japon met witten kraag en witte manchetten, mutsje en witte schort. Maar toen 'ik de eetkamer binnentrip pelde met den eersten stapel wafme borden, kon jk de vergelijking door staan met een nachtmerrie in zwart, wit en rood. M’n gezicht was purper van opwinding, en m’n hart danste een shimmy in m’n borst- Vlak voor dat de, .gasten aan tafel gingen, had ik een schok gekregen, dien ik nooit .van m’n leven zal ver geten. Het menu bestond uit bouillon, filet v<pi tarbot met Hollandsche saus met fleurons en asperges, roastbeef h la jardinière en pêche melba. Rood en vlammerig stond Laurense hij het for nuis, omringd door een ontelbaar aan tal pannen en potten, links roerend, rechts kloppend, dan dit naar achteren schuivend, dan een ander gerecht naar het midden halend, een generaal in den veldslag. ,Tot overmaat van ramp kwam mevrouw aanzetten, en wilde piet haar praten. Laurense die lichtelijk wanhopig was, het strijdperk te moe ten verlaten in het heetst van het ge vecht, duwde my een lepel en een gar de in de hand- 'Zorg, dat de saus niet aanbrandt, fluisterde ze en voeg wat caramei- stroop bij de jus, die staat in de hoek Koninklijke Zeilvereenigtag Sneek. Onder presidium van den heer A. ten Cate hield bovengenoemde vereeniging Vrij dagavond in Onder de Linden haar jaar- gadering. Na lezing der notulen door den secretaris den heer K. Edel en goedkeuring daarvan, bracht dezelfde heer een uitvoerig en keurig jaarverslag uit, waaruit o. a. bleek, dat het ledental 300 bedraagt. De gehouden wed strijden werden uitvoerig gememoreerd. De v o o r z. bracht den secretaris dank voor zijn jaarverslag. Aan het verslag van den penningmeester, mr. K. H. Mulder, is ontleend, dat 1934 be trekkelijk gunstig was dank zij o. a. een belangrijk hooger bedrag aan contributies wegens stijging van het ledental. Het nadee- lig saldo bedraagt f 140.29, terwijl 1934 werd begonnen met een nadeelig saldo van f 126.99, doch in het afgeloopen jaar werd f300 op de obligatieleening afgelost. De heer G. Nieveen bracht mede namens den heer K. Vrolijk Fzn., als commissie voor het nazien der rekening verslag uit. De ont vangsten bedroegen f 1350.31 (contributies f 1029.62), uitgaven f 1490.60, nadeelig saldo f 140.29. Geadviseerd werd tot goed keuring onder dankbetuiging aan den pen ningmeester, waartoe werd besloten. De begrooting 1935/36 bedraagt in ont vang en uitgaaf f 1322. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening van dit jaar werden benoemd de h.h. D. Oppenhuizen en K. Vrolijk Fzn. en tot plaatsvervangers de h.h. S. de Wolf en J. Stoffer. Tot bestuurslid werd herkozen mr. K. H. Mulder. Wat de wedstrijden betreft: op Zaterdagen in Juni en Juli zullen de serie-wedstrijden weer worden gehouden, nl. in de regenboog- klasse, 12-voetsjollenklasse, de vrijbuiter- klasse en de 16 M2. klasse. Er ontstond een uitvoerige discussie over de vraag of gezeild zou worden onder het nationaal reglement van de Koninklijke Ver bonden Nederlandsche Watersportvereeni- gingen of onder het reglement van de N.N. W.B., de Kon. Zeilvereeniging Sneek is nl. van beide organisaties lid. Een aantal leden meende dat waar in hoofdzaak Friesche zeilers varen, bij de wedstrijden van de Kon. Zeilv. Sneek het reglement van de N.N.W.B. uur, de navolgende voorwerpen, diende te gelden. Ook waren er leden die - - meenden dat het lidmaatschap van de Kon. Verb. W.V. diende opgezegd nu de N.N. - -, W.B. gelijke rechten heeft als bedoelde or- sleut®l Hond, ganisatie. Het bestuur verklaarde echter bij monde van zijn voorzitter, dat het ’t liefst de be staande toestand, dus lid van beide organi saties, handhaaft, doch er niet aan kan den ken de relatie met de Kon. Verb. Watersp. Ver. te verbreken, zoowel in verband met de bestaande traditie als om het nut, welke dit lidmaatschap voor de Zeilver. en de stad meebrengt. Het kan dan ook niet de gevol gen dragen van een eventueel bedanken voor dit lidmaatschap. Het lidmaatschap geeft de Kon. Zeilver. Sneek een positie, waarin zij de schakel tusschen de Hollandsche en Frie sche zeilers kan vormen en schenkt haar ook een uitzonderlijke positie in Friesland, welke niet mag worden aangetast. Het bestuur meent, dat de reglementen niet zooveel ver schillen, dat men hier niet onder het natio naal reglement zou kunnen zeilen. De vergadering ging hiermede accoord, nadat nog op voorstel van een der leden be sloten was dat in het vervolg twee afge vaardigden door de algemeene vergadering Postduivenven. „L E st af et te”. Uitslag concours Boxmeer, 165 K.M. Duiven los 8 uur, met vrij het bijzijn vn de slachtoffers, aan de mare- De zinkfabriek te Budel stopgezet Gisteren is de zinkfabriek te Budel stop gezet, waardoor 600 Nederlandsche en Bel gische arbeiders werkloos zijn geworden. Ten behoeve van 26 arbeiders, die genoegen hebben genomen met de loonsverlaging van 10 pet., wordt een oven in gebruik gehou den. Voor de bewaking en de handhaving van de orde is een groot aantal marechaus- sée’s te Budel ingekwartierd. Tot dusverre is de rust echter niet verstoord. Toen ik na m’n laatste sneeuwhoen de oogen opende, merkte ik dat er op me gelet werd. De chauffeur was bin nen gekomen en zat half verborgen achter een krant op het keuken-po- dium en beschouwde me met koele vorsdhende blikken- Een feit is het, lieve Grete, dat hij me opk mystiek vond. Mystiek wel, dat was hij zelf- Zat hy da^.r niet aan tafel' en hanteerde mes en vork of hij regelrecht van het koninklijke slot kwam? Dat deden de overigen namelijk niet, al hadden ze misschien weer andere goede eigen- 'chajjpen. Laat me je mogen voorstellen aan mjjn tafelgenooten. Laurense'ken je al. Olga is de primadonna in onzen exclu- sieven kring, klein, kwiek en slank en zoo coquet, dat haar oogen dansen hi haar hoofd. Een ander kenmerk is, dat ze met buitengewone handigheid haar tong door haar mond beweegt, om a] zuigend haar kiezen schoon te maken wat ik me best kan voorstellen. Of dien keer, dat ik, maar waarom zou ik eigenlijk je nog meer vertellen en je gratis een heele collectie maHte verhalen doen, die je later als waar schuwing zult opdisschen aan je kin deren en kleinkinderen, met het gevolg dat ik in een belachelijk licht zaJl staan voor het heele nageslacht. Er is anders veel, waarover ik graag zou uitweiden, zoowel’ over het leven in het algemeen als over het leven op Vinger gaard in het bijzonder; maar ik zal je voor ditmaal sparen en m’n wijsheid uitstorten over vader en tante- De brieven aan jou zou ik kunnen noe men grot gezeefd en gemalen; maar de brieven naar huis, die zijn f’ijnge- zeeid, met rozijntjes. (Let op! Beelden en allegorieën worden bij voorkeur ont leend aan dj? wereld der keuken). Tante onthaal’ ik ïbp stemmingsvolle natuur beschrijvingen, doorspekt met vroolpke anecdofes van huis en hof en stal, va der op beschouwingen over de bron nen van bestaan van het dorp, het be volkingsaantal, het belastingpercen tage, enz. Vader schrijft, dat hij meermalen ge hoord heeft van den landeigenaar Bech en dat hij volkomen gerust is. Tante gelooft waarschijnlijk, dat ik hier als lid van het gezin ben- Ja, een ieder moet maar gelooven, wat hij wil. rleb het goed, lieve Qrete. NIEUWE SNEEKER COURANT .t t I Handtbönd. .tmk.' ApWdoom

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1