VOORTAAN EISCH PINDAS Firma JOHs. TBOMF, Sneek Firma JOHs. TROMP, Sneek Eerste Blad voor DUIM Orgaan der Gemeente tak. De beste sigaret Uw gezondheid! NIEMEUER TROMP 2ÏÏEES ÏJItn^ e RIEZEBRINH Co No. 69 Zaterdag 1 Juni 1935. —wb WEKKER OOURART M WVHBRITSERaOEEL HEKKEN ROOKERS I FAVORIET ROÏAIKS een kwartje. 51e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. TABAK KOFFIE THEE DINSDAGS KLEINZAND 5-7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK i OFFINGAWIER- By de technische Bedrijfsexamens, gehouden te Amster dam slaagde voor het diploma Motor. techniek A, de heer J. Sietsma, alhier., cursist van de STCA, dir. Ing. J. Bet- lem te Apeldoorn. van de allerbeste. Eiken dag in eigen modern electrisch bedrijf gebrand en daardoor altijd versch. Bovendien concurreerend bij Attentie s.v.p. voor doosjes met 10 stuks Ook in kistjes van 50 st. voor f 1.25. Uw winkelier heeft ze. Voor den handel bij Van ouds het adree met de meest volledige sorteering voor dea Handel in Tabaksfabrikaten. Het licht in de duisternis v.an Qss. De correspondent der N. R. Crt. te Oss meldt: De bekentenissen van den 23-jarigein wielrenner J. C. te Oss hebben een einde gemaakt aan het bestaan van een misdadigersbende, welke hier te lande haar weerga niet vindt. Voor vele leden van de bende zyn de poorten der gevan genis reeds open gegaan, doch de ver klaringen van J. C., in den volksmond de Ceel1 genaamd, hebben het complot als een kaartenhuis ineen doen vallen. De levensloop van dezen misdadiger is uiterst merkwaardig. Hy stamt uit een fatsoenlijke landbouwersfamilie en was voorbestemd om in de bouwvakkep te worden opgeleid. Toen hy als opper man werkzaam was kocht hy zich een racefiets en leerde uit liefhebberij wiel rennen. Spoedig bleek dat er een alles behalve middelmatig wielrenner in hem stak en hy liet zyn baantje weldra in den steek en begon zich uitsluitend op het wielrennen toe te leggen- Hy boekte als amateur vele successen en won in het eerste jaar van zyn loop baan het amateurkampioenschap van Hoogerhéide- Op de wielerbaan was hij een zeer populaire figuur en hy is daar vele malta wegens behaalde successen gehuldigd. Zoo werd hy de favoriet van het Ossche publiek en in sportkringen1 droeg men hem op de handen. Deze eer is hem wel eens naar het hoofd gestegen. Zijn noodlot werd vol trokken toen h{j vriendschap sloot met het echtpaar Van der Pas, dat een café bewoonde dichtbij het huis van zy'ln ouders. Dit was de eerste stap, die hem voeren zou op Tiet pad der misdaad. C. bracht in gezelschap van sportvrienden véle uren in de herberg van Van der Pas aan Men Berghemschen weg door. langzamerhand ontstond een intieme verhouding tusschen hem en de echtge- noote van den caféhouder. De vrouw beklaagde zich vaak tegenover hem over haar ongelukkig huwelijk en het was dan ook geen geheim, dat v. d. Pas., die een groote en sterke kerel was, zyn echtgenoot© meermalen mishandel- Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Abonnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT voor VIJF was>cWn 16 Ver. v. Kraamverxarging. Bovengenoemde ver. hield Dinsdag avond haar jaarvergadering in „Onder de Linden”. De presidente mevrouw A. Beekhuis- Hesseliink, constateerde in haar ope ningswoord dat er reden tot tevreden heid is over het werk der vereeniging, het blijkt immers steeds meer dat dit in een behoefte voorziet, reden tot be zorgdheid geven echter de financiën, zoodat de toestand der vereenlghig kan worden samengevat in de woorden: „het kind is gezand, maar ondervoed". INadat de secretaresse, mevr. Pas ma Geertsma, de notulen had ge lezen, bracht zij eveneens het jaarver slag uit, waaraan is ontleend, dat het gratis consultatiebureau 40 zittingen hield met 2134 consulten. Er‘warden in 1934 352 kinderen nieuw ingeschre ven, waarvan 274 uit Sneek, 78 uit om liggende gemeenten. Daar in Workum nu ook een consultatiebureau is geves tigd) komt men met de kinderen uit die omgeving nu niet meer naar Sneek. Aan 24 kraamvrouwen werden totaal 186 warme maaltijden verstrekt. De ver. telt thans 582 leden, een ach teruitgang van 8.5 vergeleken by ver leden jaar. De wijkverpleegster, zuster Feenstra, heeft 63 verplegingen gehad, en heeft 6 keer hulp by verlossingen verleend. ZÜ' heeft 1569 bezoeken afgelegd. Deze zuster vervulde haar taak met groote nauwgezetheid, waarover het bestuur zyn groote tevredenheid wenscht te uiten. De penningmeesteresse, mevr. Schyf- sma—Glastra van Loon, bracht het fi nancieel verslag uitde ontvangsten had. den totaal bedragen f 2941-18, uitgaven f2427.79, saldo f513.39. Het saldo der vorige rekening bedroeg f 634-17, zoo dat de financieel© toestand in 1934 met f 120.78 is achteruit gegaan, Jhetgeen te wyten is aan vermindering van subsi dies en ledental. De verpleeggelden brachten, wat een verblijdend teeken is, f 20.meer op. Uit de rekening van het gratis con sultatiebureau blykt, dat de ver. hieraan zelf f 117-45 ten koste legde. Op advies van de commissie tot het nazien der rekening werd deze goedge keurd onder dankzegging aan de pen- ningmeesteresse voor haar keurig be heer. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening van dit jaar wer den benoemd mevr. Bouma, mevr. Ovaa en mevr, de Kok. Tot bestuursleden zyn herkozen de aftredende dames SchyfsmaGlastra v. Loon en NydamJongsma. zyn leiding werden de overvallen met berooving en inbraken uitgevoerd. Ook maakte de bende zich meermalen schul dig aan brandstichtingen, met het doel bewoners uit hun huizen te lokken en aldus vrij spel te hebben bij diefstallen. Verscheidene keeren is het voorgeko- m,en, dat lieden, idle naar een brand in de buurt gingen kyken, by hun thuis komst bemerkten, dat hun spaarpennin gen waren gestólen. Ook ontzag de bende zich niet, de slachtoffers van een aldus ontstanen brand zoogenaamd te helpen by het redden van hun huis raad, waarby de geredde goederen dan op onnaspeurlijke wijze verdwenen. Het spreekwoord 400 gewonnen zoo geronnen was ook by C. van toepas sing. Het op deze manier verkregen geld, dat verscheidene duizenden gul dens moet hebben bedragen, verbraste hy. Toen hy! eens in geldnood verkeer de, wist hij op zeer geraffineerde wjjlze aan contanten te komen. II ij abonneer de zich op een groot aantal nieuwsblar den en tijdschriften, waaraan een verze kering voor ongevallen is verbon/deiy en hakte zich daarna de linkerwijsvinger met ’n by 1 af, waardoor hy' op ’n aanzien lijk bedrag aan verzekeringspenningen beslag legde. Thans heeft -hy deze feiten aan de marechaussee bekend en eveneens de namen van zyn medeplichtigen ge noemd. Onder zwaar gewapend geleide zyn Dinsdagmiddag naar Veghel1 over gebracht P. de B., oom van den beruch- ten P. de B., die wegens doodslag op Zyn neef tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, L. v. d. H., bygenaamd de Brus, en L. V., bygenaamd de Syp. Deze verdachten zullen worden ge confronteerd met de slachtoffers van dp overvallen met berooving te Maria- hieide en Veghel. Zij zyn hangende het onderzoek in de marechausseekazerne te Veghel opgesloten. Een vierde ben- dejid, A. H., bygenaamd de jonge Toon de Soep, is van de strafgevangenis te ’s-Hertogenbosch, waar hy gedetineerd is wegens een inbraak te Schayk, over gebracht naar Uden om te worden ge confronteerd met de slachtoffers B- van den overval met roof aldaar. C. toont veel berouw, doch de an deren blijven halstarrig ontkennen. De correspondent der N. R. Crti. te Oss meldt nader: Nu na zoovele jaren van hardnekkig stilzwijgen de voornaamste Ossche mis dadigers eindelijk hun hart voor de po. litie hebben uitgestort, wordt de situ atie voor degenen, die zy als hun mede plichtigen hebben aangewezen, steeds hachelijker. Een van hen, A- H., bygenaamd de jonge Toon de Soep, die volgens ver. klaringen van „de Rut" een werkzaam aandeel heeft gehad aan den overval met berooving te Uden en door de politie van mper misdrijven wordt ver dacht. is uit de strafgevangenis-jn Den Bosch, waar hy is gedetineerd wegens een inbraak* te Schayk, naar de mare- chaussee-kazerne te Uden overgebracht. Het was njpt te verwachten, dat deze misdadiger, by wien de zwijgzaamheid een tweede natuur was geworden, het hem ten laste gelegde zou toegeven. Dag en nacht js opperwachtmeester van der Beek, commandant van1 de brL geboefte heeft geleden, heeft in deze streek niet alleen groote voldoening en opluchting teweeg gebracht, doch thans is ook by de bevolking de angst voor wraak van de bandieten verdwenen, zoo dat men nu vry uit verklaringen tegen over de politie durft af te leggen. Een en ander vergemakkelijkt natuurlijk jn sterke mate het onderzoek en meer feiten, die men vroeger uit vrees voor mogelyke wraak niet durfde aangeven, komen thans der politie ter oore- N och- tans is men niet aan het einde van de onthullingen, welke elkaar in verras send snel tempo opvolgen1. Woensdag heeft de Koninklijke ma rechaussee te Uden wederom een op. zienbarende arrestatie verricht. Opper, wachtmeester van der Bi. had zooveel bezwarend materiaal gevonden tegen ze keren J. C. uit Tilburg, dat hy kon overgaan tot arrestatie van dezen man- De aangehoudene, die vroeger stations chef van de Nederlandsche spoorwe gen te Uden is geweest en thans alls verzekeringsagent te Tilburg woonach tig is, blykt met de Ossche bende in contact te hebben gestaan. Nadat Q. eenige jaren geleden we gens een vergrijp door de Nederland- schp Spoorwegen was ontslagen, ves tigde hij zich te Uden als verzekerings agent- Dpor zyn eigenaardige praktijken kwam hy verschillende malen met de politie in aanraking, totdat hem te Uden de grond onder de voeten te warm werd en hy naar Tilburg verhuisde- De aan lager wal geraakte man had er be lang by, dat de roode haan in deze streek kraaide; immers, hy trad ook op als expert. Voor zijn bemoeiingen inde hijl dan een zeker percentage als expertisekos- ten- Het mag dan ook als een vast staand feit worden aangenomen, dat hij de liedpn van het Ossche milieu als betaalde brandstichters in zyn dienst had. De verdachte is in de marechaussee kazerne te"Uden opgesloten. Door zyn onwaardige praktijken wordt het groote aantal branden, die elkaar te Uden en omstreken in schier ongelöoflyk snel tempo opvolgden, voldoende verklaard} De beide arrestanten van D- en van ,Si. uit Uden, die, zooals wy reeds heb ben gemeld, wegens herhaalde inbra ken en diefstallen in de marechaussee kazerne waren ihgesloten, zyn daar na dien nog danig aan den tand gevoeld- Er kwam nog aan het licht dat de beide mannen, die ter plaatse als ex. pediteurs optraden, zich des nachts op onrechtmatige wyzp benzine verschaften uit langs den weg staande benzine-pom- pen. Het tweetal is gevankelijk haar Den Bosch overgebracht, waar 4i in het huis van bewaring zyn ppgeslpten. Men verwacht nog meer arrestaties* Ongelukken. Dinsdagavond is, juist daar waar de weg naar Utrecht de rijksweg naar het Gooi kruist, de 22-jarige tnjnmam G. H- de Dood, werkzaam by de golf Jinks, die op zjjn ryïwiel met hulpmotor terug képr^ie naar de Haarlemmermeer, tegen een zandauto opgetornd en vrywel op slag gedood. - Dinsdag is de 27-jarige musicus J. N. Kettenes, afkomstig uit Santpoort, die tydelijk te" Enschedé vertoefde, op de straatweg naar Buurse naby het sta tion Broekheurne met zijn motorrylwiel tegen een paal van de electrische gelei ding gereden. K., die een zeer ernstige hoofdwonde bekwam, overleed enkele oogeriblikken Later. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat K- met zeer groote snel heid in de bocht heeft gereden. Een ernstig ongeluk is Woensdag geschied op het Leidscheplein te Am sterdam. Een 20-jarige wielrydster kwam met een der wielen van haar fiets tusschen de tramrails. Zy slipte en viel naar rechts, juist voor een rydende vrachtauto. Een wiel) van deze zware wagen ging het meisje over het hoofd met het gevolg, dat zy zeer zwaar werd gewond. In vrywel hopelooze toestand is zy naar een ziekenhuis vervoeid. Dinsdagmiddag is op het kruispunt Amersfoortsche weg—Utrechtsche weg te De Bilt een ongeveer 40-jarige dame, die per rijwiel' van de Aaners- foortsche weg naar de Utrechtsche weg overstak, door een auto aangereden en gedood. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Het ry wiel toonde aan, dat het in Rotterdam is gekocht. Op de Westersingel te Rotterdam is een motorrijwiel in botsing gekomen met een auto. De duo-passagiere, mevr. A. J. CodenVrij, werd daardoor van de duo geslingerd en zoo ernstig ge kwetst, dat zy spoedig daarna .overleed. Op het Bolwerk te Rotterdam stond Dinsdagmiddag een zteswielige vracht auto te wachten op het teeken van den verkeersagent om door te rjden- Ook een file wielrijders had zich voor de stopstreep opgesteld. Op het sein van den verkeersagent zette die vrachtauto zich in beweging. De 47-jarige fietser D-v. L., wonen de Middeldyk te Barendrecht, lette op dat oogenblik niet op en zag niet dat het verkeer zich weer in beweging ge zet had'. Hy geraakte daardoor onder het rechterachterwiel van de auto. Ern stig. gewond is hy naar het ziekenhuis aan de Coolsingel gebracht. Eenige uren na aankomst is hy aan de gevolgen overleden. Huishoudscfaootnieuws. II. Wij schreven de vorige keer over de reeds aangevangen onderbouw van de nieuwe Huishoudschool tussen de Bolswarderweg en de Hemdijk. Nu vertellen wij graag het een en ander over het ontwerp van den heer Goodijk, architect te Sneek. De heer Goodijk heeft verschillende ont werpen gemaakt. Hij heeft zich hiervoor van te voren zo goed mogélljk op de hoogte ge steld van de eisen van het huishoudonder- wijs, zowel in Sneek als in andere plaatsen. Zijn ontwerpen zijn gekeurd door de Inspec- trice van het Nijverheidsonderwijs en door den Chef van de Rijksgebouwendienst. Ón danks de betrekkelijk weinige gelden, welke disponibel waren, is de heer Goodijk er in geslaagd een, ontwerp te maken voor het te stichten gebouw, ’t welk aan de hoge eisen welke gesteld werden kon voldoen. Het gebouw zal 6 leslokalen bevatten, nl. beneden een gecombineerd was-, strijk- en huishoudlokaal, een theorielokaal en een keuken, hoven 2 naallokalen en een reserve- lokaal. Verder komen er ten dienste van het on derwijs nog paskamertjes, verschillende bergplaatsen en een woongelegenheid voor de leraressen, een zgn. Internaat. Dat dit internaat ook beschouwd moet worden als het onderwijs dienende, zullen wij gaarne later toelichten. tegen fabrieksprijzen bij gade der Koninklijke Marechaussee te Uden, bezig geweest om ook H. tot een bekentenis te brengen-' Tenslotte begon ook deze verdachte te wankelen. Toen hy Rieden naar het huisje van de familie B.ouwmans, waar de overval is geschied, was overgebracht, capituleer de ook dit lid van de beruchte Ossche bende en hij légde ter plaatse een vol ledige bekentenis af. 'Zyn zondenregister blykt evenals dat van de anderen uitgebreid te zijn- Vol gens zyn verklaringen heeft hy deelge nomen aan den 'overval1 met berooving en geweldpleging te Oyen- Verder heeft hy een actief aandeel gehad in de over vallen met roof te Mariaheide en Veghel en voorts heeft hy zich schul- dig gemaakt aan diverse brandstichtin gen en diefstallen. In verband met het verdere onder. zo,ek blijft de verdachte voorloopig nog opgesloten in de marechausseekazerne tq, Uden. 'De volkomen nederlaag, welke het de. C. moet meer dan eens getuige zyn geweest van dergelyke tooneelen tus schen de echtelieden. Het gevolg was dat C. een bittere haat tegen v. d. P. begon te koesteren en langzamerhand rypte by hem* het fatale plan om den herbergier uit den weg te ruimen. Hy schafte zich een revolver aan en besloot hiermede v. d. I\, dien hy als een bruut beschouwde, van het leven te berooven. Als het meestjgeschikte tydstip om het plan uit te voeren werd de avdnd uitgezocht waarop de 30ste verjaardag van den caféhouder met eenige vrienden feeste lijk zou worden gevierd. Toen om 11 uur, na afloop van de fuif, heit café werd gesloten, noodigde C. den caféhouder uit even met hem mede te gaan om een plan, dat zij reeds hadden gemaakt, uit te voeren. C. zou een inbraak gaan plegen en' v. d. Pas, die in financjeele moeilijkheden verkeer de, had, hoewel ongaarne, toegestemd hem behulpzaam te zyn. De mannen zyn den weg naar Ber- ghem opgegaan en vervolgens een paadje naar een zijweg ingeslagen. Dit' paadje, dat langs een weiland Joopt, is zóó smal, dat de mannen achter elkaar moesten loopen. Plotseling draaide C., die voorop liep, zich om en loste eenige schoten uit zijn revolver op den herber gier. Toen deze hevig ontsteld het weiland invluchtte, schoot C. zyn cylinderrevol ver op hem leeg; v- d. P. werd doode- lijk in dein rug getroffen en blies, on der een heg aan de{n raind van een sloot, den laats ten adem uit. Na het volbrengen van zijn daad keerde C. naar het huis van zyn ouders terug, waar hy zich reeds voor 12.uur te rusten legde. Dit was het begin van de misdacii- gersloopbaan van den wielrenner. Om het gebeulde te vergeten, zocht hy ver strooiing bjj lieden van de Ossche on derwereld, die hem gaarne in hun mid- de® opnamen en den populairen renner hun volle vertrouwen schonken- Hy stond boven hen in kennis en kracht en allengs werd lyj de leider van de bende en ontwerper van overvallen met roof, diefstallen en brandstichtingen. Thans is gebleken, dat C. een dubbel leven heeft geleid. Des Zondags was hy de held van de wielerbanen en de sport liefhebbers, die hem dan toejuichten, konden niet vermoeden, dat hun favo riet een geraffineerd misdadiger was. Ojp werkdagen trok hy er met zyn fiets op uit om zoogenaamd te trainen, doch in weikelykheid maakte hjjl ver kenningstochten in Oss en omstreken om de plaatsen uit te zoeken, waar men des nachts de grootste buit kon be machtigen- Op zyn initiatief en onder I INGEZONDEN MEDEDEEUNOEN Fran.keri H.rllna.n i Sna.ki Bol.w.rd i NIEUWE SÏËmÖüfflï CHIEF WHIP A Vcrtagenw. D. EEKHOF, Varmaantr. 29, Laauwardan. Voor ENGROS voor 1 LaauwardanFa. KOOISTRA, Waatarplantaga 32, Fa. POSTMA, Zilvaratraat 01. Fa. HENSTRA. Hofstraat 14. Fa. HENSTRA. Hooöond. Fa. HETTEMA. St. Janapoori. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1