annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) der Gemeente Sneek HELGA’S WEDDENSCHAP Uit het Noorsch döor PRESTO Uitgave KIBZÏBRINK Go. No. 73 Eerste Blad Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 3 bladen. Zaterdag IS Juni 1935 Leed aan hevige rheumatiek FEUILLETON 51e Jaargang Begelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke kortlnfl Alle Advertentlën worden in beide bladen opgenomen NIEUWSTIJDINGEN. 17. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Schamegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyck-aL. Langweer, Boran. De gemeenteraadsverkiezingen in Beerta en Finsterwolde. In Beerta, waar in 1934 de gemeenteraad uit zijn wettelijke bevoegdheid is ontzet en Verkoop Blauwe Bloempje. De verkoop van het Blauwe Bloempje bracht op f 112.23. De opbrengst van de „Vlaggetjesdag”, gehouden ten behoeve van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va- Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Sneek. In de loop der maand Mei 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f57.793.74 én terugbetaald 44.373.44 SJGRID BOO ZEEPPOEDER Haar man doodelijk verwond. Dinsdagavond omstreeks halfelf werd de hulp van de politie ingeroepen in een per ceel aan de Lombokstraat te Enschede, be- De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Door dien bliksem getroffen. Toen Dinsdagmiddag Koven Thesinge, gemeente Ten Boer in de provincie Gronin gen, een onweersbui opkwam, waren de ar beiders P. Plas en J. Balkema, in dienst van den landbouwer K. Veenkamp, bezig op het land.i Zijl namen de vlucht, doch vlak bij de boerderij gekomen, werden beiden door de bliksem getroffen. Balkema kwam er vrij goed af, maar Plas werd gedood. De nog jonge man laat een vrouw met twee kinde ren achter. "Nadruk verboden Ze was over het algemeen genomen een regeeringscommissaris aangewezen, is Woensdag gemeenteraadsverkiezing gehou den. Er zijn nu gekozen 2 lib. (1931: 3), 1 V.-D. (1), 3 S.D.A.P. (3), 1 GemeentebeL (0), 4 communisten (4). De samenstelling van de raad is dus bijna ongewijzigd. In Finsterwolde hebben van de 11 zetels de communisten 6 gekregen en dus de meer derheid. Gemeentebelangen kreeg 2, en de Neutralen 3 zetels. Tot nu toe was de sa menstelling: 4 comm., 2 gemeentebel., 4 neutralen, 1 onafh. s.-d. Gemeenteraadsverkiezing Smallingerland. Uitgebracht zijn: Totaal aantal geldige stemmen 7353 ((in 1931 6837), waarvan op: Lib. en V.-D. 1324 (1534), S.D.A.P. 2089 (1692), A.-R. 2507 (2572), C.-H. 670 (672), Comm. 296 (240), Plattel. Bond 0 (127), Chr. Dem. Unie 467 (0). De samenstelling van de gemeenteraad is geworden: 3 Lib. en V.-D. (4 V.-D.), 5 S.D. A.P. (4), 6 A.-R. (7), 2 C.-H. (2), 1 C. D. U. (0). Een van de thans zittende S.D. is geroyeerd en nu partijloos. Gekozen zijn: J. T. v. d. Wal (C.D.U.), E. J. Bos, J. Faber, G. Pl Eizenga, J. Sikma, J. Dijkstra (allen S.-D.), S. Lindeboom, W. Brandsma (beiden C.-H.), G Boelen, P. J. Algra, F. J. de Boer (allen V.-D.), R. v. d. Geer, J. de Boer, J. v d. Burg, H. Kooistra, R. Jacobi, K. Broekstra (allen A.-R.). chef spreken? Wat ik van den man gewild had, als ze hem bij me gebracht zouden hebben, dat mag Joost weten, maar iets moet men overlaten aan de inspiratie van heit oogenblik- Gelukkig werd de zaak niet op de spits gedreven. De winkeljuffrouw werd gloeiend rood en doodelijk verlegen en stamelde een heete massa nonsens, zoodat ik al gauw me liet verteederein. Erger was het met Laurense, die eerst nu begreep, Welkten smaad men haar had aangedaan. Snuivend van kwaadheid verliet ze den winkel. Hoe ik het ook draai of "keer, het schijnt me toe dat deze brief enkel handelt over vervolgde onschuld. Nu denk ik er warempel over welke de meeste is: de slechtheid dezer Wereld of haar achterdocht Losgerukt van familie, huis, geboorteplaats enz-, is het ongeloofelijk, wat ex niet al opkomt in iemands brein- Ik ben van plan tante Aleksandra deze bekentenis op haar verjaardag cadeau te doen, samen mét een gehaakte eierwarmer. "'Ten laatste kochten we dan toch, wat we noodig hadden- Ja, noodig hebben is misschien niet het juiste woord, waar het betreft een zwarte japon' van geor gette en een ketting van groote ge kleurde steenen, een rooden hoed, die geen hoed is, maar een klein lapje ach ter op je hoofd, reuze chic;, weet je en een rooden mantel1 van een stof, wélke beslist alle mogelijke bedoelingen heeft behalve de draagster te verwar men'. Laurense vond niets goed behalve de japon, daarom ben ik er eigenlijk niet zeker van of deze heusch wel, wat niet genegen zich te laten imponeeren, en wilde niet toegeven, dat de dames in de stad chiquer waren dan die thuis in het dorp. Voor de etalages der groote modezaken, verklaarde ze mij ten stelligste dat ik, als ik meeging naar het jaarfeest in „het lokaal”, jla- ponnen zou zien, die heel wat mooier waren dan alles, wat hier hing. Laurense nam een houding van ver weer aan tegenover de vreemde omge ving. Er waren meer dan genoeg din gen om een goedmoedige ziel' tot ra zernij te brengen. Eén auto kan sym pathiek werken op een landelijk ge moed, maar drie na mekaar, op een kruispunt waar men wil oversteken, zijn irriteerend, en zes, zeven, acht, werken beslist provoceerend als een roode lap op een stier en brengen er een mensch toe, allerlei verwenschingen uit te spreken aan het adres van alles wat auto heet. En het bellen van de tram deed een arme stumper van het platte land van schrik omhoog springen, om dat het zoo onverwacht kwam. En Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 13.420.30 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 21. Wiest product: „Schenders der Wet” (frontier Marshal). De held wordt hier van de politie ingeroepen in een per- woond door vrouw F. Deze leeft, aldus de Tel., al eenige tijd gescheiden van haar man, die haar echter nog herhaaldelijk komt be zoeken. Deze bezoeken eindigden meestal met een zoo hevige ruzie, dat de politie er reeds vaak aan te pas is gekomen. Dinsdagavond schijnt vrouw F. in sa menwerking met haar broer S., voor goed met haar man te hebben willen afrekenen. Toen de politie de woning van vrouw F. binnentrad, trof zij daar F. in zorgwekken- den toestand aan. Hij was overdekt met bloedende wonden en klaagde over pijn in de zijde. Hij werd naar het politiebureau overge bracht, waar geneeskundige hulp werd in geroepen. Hier bleek, dat F. er ernstig aan toe was. Hij had eenige gaten in zijn hoofd en enkele ribben waren gebroken, waarvan één de long was binnengedrongen. F. is, na verbonden te zijn, overgebracht naar het R.-K. ziekenhuis. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De politie stelt thans een onderzoek in naar hetgeen zich in de woning heeft afge speeld. Zoowel vrouw F. als haar broer S. zijn opgesloten. Horjus, Zuidetnd 1; Broche, K. Dijk stra, Kapelstraat 23; Beursje met inh-, M- Lok, 2e Steenklipstraat 29; Haag schaar, G©m. reiniging, Lemmerweg; Sierspeld, G. Elsinga, Ged. Neltjesha- ven 20; As met twee wielen, A. Dyk stra, Wijnkanstraat 7Blauwe muts, H. Doevendans, Singel1 11Dameshoed, J. Vrieswijk, Parkbuurt 35. Kunstkring Amicitja. Er zal worden getracht in verband met de vele aanvragen een tweede serie voorstellingen te organiseeren, waarvoor men zich uiterlijk 26 Juni schriftelijk kan aanmelden aan het Ami- citia Theater. Het programma voor het volgend seizoen wordt verzorgd doOr het Fritz Hirsch operettegezelschap, helt Rott. Hofstad Tooneel, Amsterd. Tolo- neelver. (v. Dalsum), Nieuw Schouw- tooneel (Ko v. Dijk) en het gezelschap Jan Musch. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theater brengt van 14 tot en met 17 Juni twee hoofd1- nummers. Het eerste is Zigeuner Czar das met Charles Boyer, Loretta Young on Jean Parker. Het is een romantische film, spelend in het land van wijn en zigeuners, Tokay. Er is veel muziek en zang en temperamentvol' spel van een verliefd gravinnetje en een meesterlijk vioolspelend zigeuner. De tweede groote film is een Wild- gen. Verder al die menschen, die men njet gewend was te beschouwen als een massa, behoorend tot dezelfde soort, maar die je aanstaarde met oogen op stokjes. En dan had je die winkeljuf frouwen, die wel koninginnen leken, eh zoo uit de hoogte deden en beweerden dat je, als je een mantel koopen wilde, heusch niet op een honderd kronen meer of minder moest kijken- Kortom, voor Laurense drie kwartieir in de stad was, deden haar voeten pijn, voelde ze zich doodop en was ze giftig- Die goeie, gemotedelijke Laurense- Trouwens, ik zelf was weinig beter. Het scheelde niet veel, of ik raakte van dp wijs, de eerste vijf minuten in de groote-stads-drukte- Maar uit principe steek ik den- neus in den wind, dat weet je, en spreek mezelf moted in met al die ver-Amerikaanschte na-oorlogsjeugd (noemen we het zoo niet? dwaze leu zen "Keep smiling, Go onl Go ahead! enz.) En het helpt reusachtig. Ik zou me gewoon niet kunnen redden op de met doornen bezaaide paden van het leven zonder goede krachttermen- Ik zou me vertrouwen in ze- Zijn ze niet de kern van de ervaringen van duizenden? Zij het ook slechts een zoo eenvoudige uit roep als: „Glück aufl”, dan kan deze in ejen gegeven geval werken als een geestelijk Ijzeren Kruis- Om te beginnen vereerden we de grooje raken met ons bezoek. Vast besloten, moedig op te treden, drongen wij voort tusschen toonban ken en glasvitrines, doch reeds een electrische ventilator in de zoldering deed Laurense stilstaan om te vragen Zijn stem verkocht Het gerechtshof te ’s Hertogenbosch heeft in hooger beroep de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen J. H. N., lid van de gemeenteraad te Geulle, landbouwer. Deze zaak werd op 13 Mei 1.1. uitgesteld om meerdere getuigen te hooren. Verdachte werd door de rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens het in strijd met de gemeentewet en de ambtseed een bedrag van twee honderd gulden aannemen voor het uitbrengen van zijn stem op A. Banens, die solliciteerde naar de betrekking van secretaris dfir ge-, meente Geulle. Op aandrang van den pastoor had verd. het geld teruggegeven. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat meerdere candidaten een bod hadden gedaan aan raadsleden en men zelfs tot duizend gulden was gegaan. Verdachte verklaarde o.m. een anonieme brief te heb ben ontvangen, waarbij hem f 2000 was be loofd indien hij vier gemeenteraadsleden kon aanwijzen, die bereid waren om op een aangewezen candidaat te stemmen. Verd. beweerde, dat die f 200 niets anders was dan betaling voor jarenlange boeren diensten. Verdachte ontkent dat Banes hem gezegd heeft: Als mijn zoon tot secretaris gekozen wordt, dan krijg je nog f 200. Ver dachte zegt vaak héél véél meer te kunnen VOOR ANDERHALVE STUIVER UW WAS VOLKOMEN ZUIVER verdienen door zijn stem te verkoopen, maar hij heeft het nooit gedaan. Hij heeft ook aan Banes niet beloofd op diens zoon te zullen stemmen. De advocaat-generaal kwam tot de con clusie, dat verdachte in overtreding is van art. 362 W. v. Strafr. Spr. laakt dergelijk misdrijf ernstig en vindt dat het maximum door de wet als straf gesteld ontstellend laag is. De adv.-gen. wil het maximum eischen: 3 maanden gevangenisstraf, De verdediger mr. Tripels pleitte vrij- spraak 5 weer gespeeld door George 'jQ’Brien ten hij. werkt zwaar met revolvers en een sheriff-ster, waarmee hij de plaats Tomb stone de naam zegt all wat van bandieten zuivert, terwijl hij! nog fijld heeft een schat van een meisje te ver overen. Irene Blentltey is dat meisjel Een Wüd-West film vol spanning en sen satie. Tot zijn vrouw het middel vond. De oude geschiedenis, van alles gepro beerd, eerst dit, toen dat, maar geen ver betering, de pijnen bleven. „Tenslotte”, schrijft deze dame, „besloten wij een proef met Kruschen Salts te nemen en inderdaad, het heeft wonderen voor mijn man gedaan”. Het zou voor rheumatieklijders heel wat ver standiger zijn om direct met Kruschen Salts te beginnen. Lees slechts haar brief: „Mijn echtgenoot leed aan hevige rheu- matische pijnen in den rug. Eenigen tijd ge leden moest hij zelfs twintig weken achter een thuis blijven. Ik vreesde, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden ieder denkbaar middel, maar niets hielp. Tenslotte besloten wij een proef met Kru schen Salts te nemen. Het heeft ons bewe zen zijn gewicht in goud waard te zijn. Mijn man kan nu weer werken als voorheen. Ik beveel Kruschen Salts aan een ieder aan, zoo gauw ik van rheumatische pijnen hoor. Voor mijn man deed het wonderen.” Mevr. B. F. te S. Rheumatiek, jicht en ischias ontstaan bijna altijd doordat urinezuur en afvalstof fen zich in het lichaam hebben opgehoopt, waardoor het bloed verontreinigd wordt. Kruschen Salts spoort lever, nieren en inge wanden aan tot krachtiger werking, waar door de giftige Stoffen volkomen uit het lichaam verwijderd worden en, de pijnen snel en voor goed verdwijnen. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) ften bracht mij van die kook, waar ik den heelen winter gesmacht had naar mooie dingen- O, vrouwelijke ijdelheid. Het personeel echter had blijkbaar niet het juiste begrip van landelijke on schuld. Ons steeds aarzelender wor dende tempo wekte hun opmerkzaam heid,. En toen wij later biji een toon bank stonden om inkoopen te doen en Laurense gemoedelijk de stoffen be kneep, zooals ze gewend was te doèn met het katoen in onzen dorpswinkel, begrepen ze dit geheel verkeierd- |Z|e hadden absoluut niet door, dat hier en kel de provincie om den hoek kwam- Eensklaps zegt een van de dames achter de toonbank op scherpen toon tegen Laurense: Wat hebt u daar onder uw mantel! Laat zien- Niet begrijpend staarde Laurense haar aan, en ik evenzoo, vóór het het volgende moment tot me doordrong, wat ze bedoelde- Marfc uw mantel los, beval de dame zegevierend. Werktuigelijk deed Laurense, wat haar gezegd1 werd- Er was natuurlijk niets anders te zien dan Laurense’s eigen corpus, naar alle zijden uitpui lend onder een blauwen rok en een rood en wit geruite trui- Dl zei de dame kortaf en kreeg een kleur, waarop ze zonder een woord de stoffen begon op te rollen. Doch nu ontwaakte mijn strijdlust, die nooit al te diep begraven ligt. Er waren grenzen aan wat wij, menschen uit de provincie, moesten verdragen- Meent u niet, dat het op uw weg ligt, uw verontschul diging aan te bieden? zei ik en zag zitten in den wintertuin van het exclu sieve hotel, zonder uit den toon te val len. Ik veronderstel, dat je hieruit eenigszins kunt afleiden, hoe het cos- tuum is. Maar vraag, me niet, hoeveel1 geld ik nog over had> na deze ochtendwande ling door de winkels- Ik zal zoo vrij zijn, je niet te antwoorden. Vervelend, dat een mensch altijd behept moet zijn met een geweten- Stel je voor, daar had ik er werkelijk gewetenswroeging over dat ik al mijn geld had uitgegeven, dat ik zelf had verdiend op een eerlijke manier. Als ik me niet sterk vergis was het een van deze zoogenaamde inner lijke stemmen, die iets bazelde over een warmen, wollen mantel en een paar stevige wandelschoenen met lage hak ken. Lu vferdter een gejammer over zui nig-wezen en zoo- Van dien kant heeft eten mensch nu eenmaal van alles te wachten, dat hteb ik zoo voor en na reeds ondervonden. Doch deze bekente nis doe ik tante niet, het mocht haar teens te sterk aangrijpen. Laurense was het niet eens met mijn inkoopen ten ik niet met de hare- Ver geefs trachtte ik haar af te houden van tepn hemelsblauwe zijden jumper. Maar ik bedwong me mijn oordeel uit te spréken over de groote vraag van dten dag, namelijk of zij haar kleine, rossige haarknoedeltje zou behouden in over eenstemming met de woorden, dat het haar het schoonste sieraad der vrouw is, of dat ze het zou offeren aan de mode en de schaar, om misschien even veel succes te hebben als Olga- Wordt vervolgd. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van poli tie, Martinipltein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Va en 12Vï uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 12 en 13 Jwni i Rooide ceintuur BUndel zak ken. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 12 en 13 Juni: Ceintuur, Samplkjnius, ge Zomeirrakbuurt 52; Armband, S. Ja asma, Scharnestraat 17; Mesje, A. can tiekolonies, bedroeg de som van f 15628. teil en hoed kan ik mijn plaats innemen in lederen groote-stadsroman en gaan niet uitgeloopen zondagsche schoenen, een globetrotter tot wanhoop zOu bren- volgdewoorden, die ik zeker uit een roman of ©en film heb: Kan ik uw en een hooge uitstalling van lawines van verblindend glanzende zijden stof- NIEUWE SNEEKE3 COURANT O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1