Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Kruschen Salts CU.nc Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 3 Jnll 193S Ho. 78 Eerste Blad 51e Jaargang annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bkiien. Uit onze Raadzaal. WAARSCHUWING. OFFICIEEL GEDEELTE. 1 bfeeVt L- Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Verslag van het Old Burger Weeshuis over 1934. r SPORTLIEFHEBBERS SLECHTS 5 CENT PER WEEK. Steeds uitgebreide Sportverslageu V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum Abonneert U op de NIEUWE SNEEKER COURANT De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de'stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. ziekengeldverzekering van Nederlandse gemeenten. (Bij lage 76; dossierno. X 08.743.5(4)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig no. Z. h. s. wordt conform bet voorstel van B. en W. besloten. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Per r fr i l .1 l j I voor VIJF wasschen 16 et DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen onder dagtekening van 29 Juni 1935 is in gekomen een verzoek van J. C. VAARBERG aldaar, om hem ingevolge de Drankwet 1931, S. 476, een slijtvergünning te verlenen voor de winkel van het perceel Kruizebroederstraat no. 5. SNEEK, 3 Juli 1935. Het is gebleken, dat hier en daar in het buitenland door opkoopers met Kruschen Salts geknoeid is. De fabrikanten waarschuwen daarom het publiek, Kruschen Salts in geen geval te koopen onder buitenlandsch etiquet, doch uitsluitend in den alom bekenden poedervorm in onge schonden Hollandsche verpakking, terwijl de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij zoowel op de verpakking als op het etiquet gedrukt moet zijn. Alleen bij dit echte Kruschen Salts zult U baat vinden. EL GRIFFITHS HUGHES Lid, MANCHESTER, Opgerieirt WSS. I. de N.V. LANKHORST TOUW- FABRIEKEN aldaar, om vergunning tot uitbreiding van de ma chinale spinnerij, touwslagerij en visnetten- fabriek aan de Prinsengracht, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 2300 en 3114, door bijbouwmg van een werk lokaal, waarin geplaatst zal worden een Gillspinmachine, in werking te brengen door een electromotor van 50 P.K.; II. de SINCLAIR PETROLEUM COM PANY S.A., gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondse benzinebewaarplaats inhou dende 6000 liter, met bovengrondse aftap- inrichting, in werking te brengen door een electromotor, voorin het gebouw Leeuwar- derweg no. 1b, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1038; dat op Woensdag 17 Juli 1935, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren m te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bifreau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 3 Juli 1935. HET MELKVENTVERBOD OP ZONDAG. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nieuwe gewijzigde vaststelling van de Verordening op de Winkelsluiting. (Bijlage 77; dossierno. 1.838.1(1)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig no. De heer Blok is verwonderd dat de minister tegen art. 2 (ventverbod van melk op Zondag) zoveel bezwaren heeft. De argumenten die voor zoo’n verbod pleiten, waren voor hem niet van zoveel gewicht, dat hij het verbod kon tolereren. De argumenten, die de minister er tegen aanvoert, zijn echter minstens even licht l Het is eigenaardig, dat wat in Leeuwarden en Harlingsn wel kan, hier niet mag; is dat eigenlijk geen wille keur en ordt er niet met twee maten genieten? Spr. meent dat we het beginsel van dit verbod toch in de verordening moeten vastleggen. Spr. wenst deze zaak dus nog eens nader onder ogen te zien. De heer De Groot gaat daarmee accoord. De gang van zaken met art. 2 is enigszins teleurstellend. De minister zegt maar doodeenvoudig: „Jullie argumenten deugen niet.” Spr. acht deze argumenten echter toch vrij doorslaand, nl. dat het naar de mening van een vrij grote meerderheid in de raad niet nodig is op Zondag melk te verkopen. Dat is toch een krachtig argument. Wat zou de minister dan meer willen hebben? Er is ook gezegd, dat ongeveer 80 onzer inwoners al geen melk op Zondag betrekken. Spr. heeft nadien echter nog meer wijs heid opgedaan; hij weet nu van één melkleverancier met meer dan 100 klanten, die, nadat de verordening hier aangenomen was, de Zondagsklanten tot 1 had kunnen terugbrengen; nu zijn het er vier, maar dat is toch nog geen 3 dus het per centage dat de vorige keer genoemd is, nl. 20 dat nog melk zou betrekken op Zondag, is nog zeer overdreven. Grote melktappers venten op Zondag heelemaal niet. Spr. heeft ook nagegaan, waar de melk getapt werd en onderzocht of mensen, die over geen behoorlijke kelders beschikten, misschien uit vrees voor bederf, het grootste aantal der kopers op Zondag leverden. Doch dat is ook niet het geval; in de arbeidersbuurten wordt nagenoeg geen melk op Zondag verkocht; deze kopers zitten alleen nog daar waar men wel over goede kelders beschikt. Spr. meent dat we uit deze misère moeten geraken en zou wensen, dat men nog eens een onderzoek instelde om een meerderheid onder de melktappers te vinden voor een Zondags- verbod, behalve in de maanden Juni, Juli, Augustus en Septem ber. Misschien dat de melktappers er dan meer voor voelen. Vindt men dezelfde meerderheid als de vorige keer, dan advi seert spr. echter het toch nog eens bij den minister te pro beren. Spr. dient een motie in, welke B. en W. uitnodigt deze zaak weer ter hand te nemen op de basis van 8 maanden verbod. De heer S ij t e m a meent dat een verordening alleen door hogere instanties kan vernietigd worden als ze in strijd is met de wet of met het algemeen belang. Hier kan geen strijd zijn met de wet, en het algemeen belang wordt er ook niet door aangetast; spr. verwijst ten deze naar de argumenten van den heer De Groot in deze en de vorige vergadering. Spr. zou willen dat de raad voet bij stuk hield en alsnog den minister in overweging gaf de verordening, die hier met vrij groote meerderheid is aangenomen, goed te keuren. Dat wil spr. liever dan ’t op een accoordje gooien. De heer B o e ij e n g a is bijzonder teleurgesteld door deze beslissing. In de stukken worden de argumenten van den minister niet genoemd; in de Kamer zijn de ministers vaak soepel, doch als het op de uitvoering van een wet aankomt, dan is men vaak stroef. Spr. heeft het gevoel, dat de zaak niet bevorderd is door het feit, dat B. en W.. niet achter deze ver ordening stonden. De minister moet deze afwijking van de wet goedkeuren en de gesteldheid der gemeente geeft dan de door slag. Was deze gemeente voor 100 kerks, dan was de ver ordening misschien goedgekeurd. Spr. meent dat minister Ver schuur destijds betrekkelijk sympathiek tegenover deze zaak stond; het is jammer dat het persoonlijk oordeel van één mi nister in zo’n zaak de doorslag geeft. Zou een audiëntie geen oplossing kunnen brengen? Spr. zou veel voelen voor de motie- De Groot, welkeweliswaar louter materiële argumenten aan voert, terwijl het voor ons een principiële zaak geldt, doch als er op het ogenblik niet meer is te bereiken, zou spr. zich er mee kunnen verenigen. De heer Smeding vraagt of het verbod in Harlingen en Heerenveen ook goedgekeurd is? De Voorz.: Mij niet bekend. maanden een verbod heeft, zal men het publiek gemakkelijk er toe kunnen brengen het gehele jaar géén melk op Zondag te kopen. De heer De Groot ziet zijn motie als overgangsmaatregel; echter bij, dat als er een voorstel van het D. B. was uitgegaan als men een verbod heeft voor 8 maanden, betekent het prac-4 en hier met algemene stemmen aangenomen, dat bij den minis- tisch een afschaffing van deze verkoop voor het gehele jaar. De Voorz.: Het D. B. was destijds niet voor invoering van dit verbod, maar toen de raadsmeerderheid zich anders uitsprak, legde het D. B. zich daarbij neer en in de gedachten wisseling met den minister heeft men de meest mogelijke objec tiviteit betracht. De minister heeft de gewisselde stukken ont vangen en ook afschrift van de gevoerde debatten. Spr. acht de argumenten van den minister ook niet zo doeltreffend, doch de raad wikt en de minister beschikt. Bij de wet op de winkel sluiting is de verhouding tot de gemeentelijke verordeningen anders dan in andere, normale gevallen. De minister heeft hier sterker cassatierecht dan hij anders heeft, omdat de raad hier een afwijking van de bepalingen van de wet kan overwegen. Om practische redenen geeft spr. in overweging dat de raad voorlopig dit voorstel van B. en W. aanneemt; wij hebben nu nl. een totaal ongeregelde toestand voor allerlei dingen; op 15 April moesten alle verordeningen herzien zijn, zodat wij nu zitten zonder enige eigen regeling en de wet geldt. Wanneer wij uu wachten met een verordening tot wij met den minister tot overeenstemming gekomen zijn over art. 2 gelden de ge wone wettelijke bepalingen zonder enige beperking; dat is niet aanbevelenswaard. Laten wij nu deze verordening aannemen om rechtszekerheid voor allerlei andere punten te krijgen; de raad kan B. en W. dan verder uitnodigen de zaak van het melkventverbod met spoed weer in behandeling te nemen. De heer Zuiderbaan zegt dat de argumenten van den minister duidelijk zijn. De regeling eist immers een onderzoek bij belanghebbenden, dat is ingesteld; de minister achtte nu, evenals het D. B., de meerderheid der leveranciers die zich voor het verbod uitsprak, niet groot genoeg om tot een beper king over te gaan. Het D. B. heeft niets meer gedaan dan zijn plicht; het heeft den minister kennis gegeven van alle stukken, op deze zaak betrekking hebbende. Spr. heeft het eerst ook wat verwonderd, dat deze minister zulk een be slissing nam, doch bij nader inzien acht spr. dat toch volkomen begrijpelijk; de minister achtte de meerderheid voor het vent verbod eenvoudig niet groot genoeg. Spr. is het eens met den Voorzitter, dat de zaak nu moet opgelost; wil de raad daarna een motie aannemen, dan is spr. dat goed. De heer Sij te m a zegt dat de melkventers belanghebbenden zijn, doch ook de consumenten; nu heeft men destijds een onder zoek ingesteld bij de leveranciers, bij wie de meerderheid betrek kelijk klein is, doch bij de consumenten is de meerderheid, die op de melklevering op Zondag geen prijs stelt, zeer groot. Wil men nog een onderzoek, laat men dan ook eens zulk een onder zoek instellen bij de consumenten, dan zal men toch heel andere cijfers krijgen, en de consumenten zijn de belangrijkste factor in dezen. Den heer Blok doet het aangenaam aan, dat de minister de minderheid zo beschermt; dat komt niet alle dagen voor; de grote meerderheid hier verlangt geen melkverkoop op Zondag en hoe groot moet de raadsmeerderheid wel zijn; er was s/3 voor, moet het dan 100 zijn? Laat de minister dat eens zeggen. Als we trachten in Den Haag de zaak uiteen te zetten, zullen we haar misschien nog redden. Spr. vreest geen moeilijkheden van uitstel van behandeling dezer verordening, opdat we ons eerst nog eens tot den mi nister wenden. De Voorz.: De wet schrijft voor de belanghebbenden te horen, waaronder de leveranciers verstaan worden. Het is zeer bezwaarlijk den consument te raadplegen. De heer S ij t e m a: Door bij de melkverkopers te vragen hoe veel mensen prijs stellen op melkkoop op Zondag, kan dat. De Voorz. belooft den heer Blok, dat de zaak niet op de lange baan zal worden geschoven als men de verordening nu aanneemt. Tot nu toe zijn er geen overtredingen van de niet meer gel dige verordening geweest, doch er zouden zeer ongewenste wrijvingen kunnen komen; wij willen wel met bekwame spoed trachten een voor de raadsmeerderheid meer bevredigende be slissing inzake het melkventverbod te krijgen. De heer Zuide rbaan: De wet eist dat melkventers en werkgevers in dat bedrijf gehoord worden, niet de consument. De minderheid er tegen was hier zo groot, dat B. en W. niet durfden te adviseren een melkventverbod in te voeren en de minister is het daarmee eens. De hoegrootheid van de raads meerderheid doet er niets toe, zelfs als de gehele raad het wilde, zou de minister er tegen kunnen zijn, omdat de minder heid van de belanghebbenden te groot was. Wil men bij motie uitmaken dat er nog eens bij den minister zal worden aange drongen, dan is het spr. goed. Spr. is niet tegen een verbod op Zondag; zelf kocht hij misschien in wel 20 jaar geen melk -v -- - - op Zondag, doch het gaat er alleen om of een belangrijk deel De heer Smeding steunt de motie-De Groot; als men 8 van de belanghebbenden er tegen is. Dat beslist bij den mi nister. De heer B o e ij e n g a zegt dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen een aanval te doen op B. en W. Spr. blijft er VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 1 JULI 1935, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer J. A. Maseland, loco-burgemeester. Secretaris: de heer L. Rasterhoff, loco-secretaris. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer W. Hoekstra (m. k.). Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 27 Mei 1935. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van de N.V. Centrale Ammoniakfabriek over 1934. (II 07.353.8). Voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de gemeentelijke arbeidsbeurs over 1934. (1.839.6). Alsvoren. c. (1.842.73). Alsvoren. d. Verslag van de Vereniging van Nederlandse ge meenten over 1934. (X 07.571.1). Alsvoren. e. Verslag van de afdeling Friesland van de Vereniging van Nederlandse gemeenten over 1934. (X 07.571.1). Alsvoren. Verslag van de gemeentebedrijven over 1934. (II). Alsvoren. g. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der woningstichting „Patrimonium” met winst- en verlies rekening over het annuïteitsjaar 1934/1935 en balans per 23 Februari 1935. (1.778.532.1(12)). Alsvoren. h. Besluit van Gedeputeerde Staten houdende vast stelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1932 en van de rekeningen van de takken van dienst der gemeente, als bedoeld in art. 252 der gemeentewet, over het dienstjaar 1932. (X 07.352.18). Alsvoren. Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekeningen van het gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijf over 1934. (Bijlage 71; dossierno. II 07.352.17). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s; wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt IV. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen betreffende onderzoek van de rekening der brandweer over 1934. (Bijlage 72; dossierno. VII 07.352. 18). Het rapport vindt men in ons vorig no. Z. h. s. wordt conform besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van .de begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1934. (Bijlage 67; dossier no. X 07.352.11(20)). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving op uitgaafposten der gemeentebegro ting voor 1934, waartoe bij de begroting zelve machtiging is verleend. (Bijlage 68; dossierno. X 07. 352.11(20)). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van toestemming tot opheffing Van de zeker heid gesteld ten behoeve van het comptabel beheer van wijRn Mr. H. N. Wouda. (Bijlage 73; dossierno. X 08.34 Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig no. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuw Reglement voor het gym nasium. (Bijlage 69; dossierno. 1.851.33.02(1)). Z. h. s. wordt conform het. voorstel van B. en W. besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de verordening op de heffing van school gelden voor het onderwijs aan het gymnasium. (Bijlage 70; dossierno. 1.851.33). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verlenen van een vermindering op de huur over 1935 van vóór 1 Januari 1932 verhuurde gemeente-landerijen. (Bijlage 74; dossierno. X 07.351.32(13)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig no. De heer Breeuwsma geeft de wenk, dat men in het vervolg rekening er mee zal houden of men verhuurt aan consumptiemelkveehouders dan wel aan veehouders die h,un melk aan de zuivelfabrieken leveren. Dat scheelt veel. De Voorz.: Dit is nog bij gewone inschrijving geschied, doch in het algemeen wordt er rekening mee gehouden of het leveranciers van consumptiemelk betreft en of deze onder de bekende speciale voorwaarden die melk leveren. Z. h. s. wordt conform ‘het voorstel van B. en W. besloten. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager Onderwijswet 1920, waarop het bestuur der vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs over 1931 aanspraak heeft. (Bijlage 75; dossierno. 1.851.2.07.2B(4)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig no. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens de aansluiting van de gemeente Voor de verzeke ring ingevolge de Ziektewet aan de bedrijfsvereniging voor de 'eve" d spaart de duur lé'l NIEUWE SNEEKER COURANT i t t Vertegenw. D. EEKHOF, Venneerstr. 29, Leeuwarden. Franeker Harlingen Sneek Bols ward tiondaUond, -Emka" Ap«ldoom Voor ENGROS voor Leeuwarden: Fa. KOOISTRA, Westerplantage 32. Fa. POSTMA, Zilverstraat 51. Fa. HENSTRA. Hofstraat 14. Fa. HENSTRA. Hoogend. Fa. HETTEMA, St. Janspoort.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1