Hofstede Firma JOHs. TROMP, Sneek 1 Firma JOHs. TROMP, Sneek rSHELL F TOH BRIL? R. MARTENS Oilllnel Orgaan der Geoeenle Sneek- Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co Woensdag 10 Juli 1935. No. SO Reclame Zet 'n waker in Uw slaapkamer! l- BENSDORP REEPJES, 20 voor 1 kwartje, in verschillende smaken zijn HEERLIJK! 51e Jaargang Van onds het vertrouwde adres SOLIDE Reparatie-Inrichting illlllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllillilH gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!^ „Convenable” Jubileum MMx SHEERER OOURAHT m WYMBRITSERADEEL DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK OFFICIEEL GEDEELTE. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 5. Laukien 9. EEN NAAR GROOTZAND 18 Tel. 3054 Het lijk verkeerde in vergaanden NIEUWSTIJDINGEN. A Stuif wat Shelltox en slaap rustig I Geen muggen zullen U storen, want Shelltox beteekent den dood voor elk insectl Ver krijgbaar bij Uw drogist. 1. 2. 3. 4. 6. 7. 8. Haring naar Rusland. Naar men aan „De Standaard” van bevoegde zijde mededeelt, is de geheele voorraad van de Stichting Reedersver- eeniging voor de Ned. Haringvisscherij, ten beloope van 15.000 kantjes, verkocht aan Rusland. Deze verkoop is geschied door bemiddeling van de te Schevenin- gen gevestigde N.V. Reederij en Ha- ringhandeli v.h. Frank Vrolijk. De moord op den Schiedamschen p o 1 i t i e-c ommissarisu De gewezen hoofdagent-titulair van politie, van der K., uit Schiedam, die in hooger beroep door het Haagsche gerechtshof veroordeeld is tot 15 jaar gevangenisstraf ter zake van doodslag, gepleegd op den commissaris van po.i- tie, denheer ELlenberger te Schiedam, is tot het ondergaan van deze straf naar de bijzondere strafgevangenis te Leeu warden overgebracht. Sousa A. Luigini M’artini> Boccherini WAletter Waldteufel W„ Ciere op attent ge- Per Samen voor 1.00 Vraagt ze uw winkelier. Voor den Handel bij HOOI BROEI. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt de ingezetenen opmerkzaam op ’t grote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelf in is gelegen- om het uit breken van brand, tengevolge van- het broeien van hooi te voorkomen en wijst er hun nadrukkelijk op, dat wanneer tengevolge van nalatigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz. hunnerzijds brand mocht uitbreken, zij op grond van art. 158 van het Wetboek van Straf recht met den strafrechter in aanraking kunnen komen. SNEEK, 10 Juli 1935. rijks-controleur. Het veel omvattende onderzoek is hiermede geëindigd en er zijn waar schijnlijk nog meer verrassende gebeur tenissen te verwachten. Bij de afleve ring van goedkoope buitenlandsche tar we in plaats van eigen verbouwde in- landsch koren, schijnt ook geknoeid te zijn met de denaturatie van tarwe en rogge, waarbij ambtenaren van crisis instellingen hun medewerking hebben verleend. Twaalfjarige jongen met e en auto- e r van d o o r. Drie Amsterdamsche kwajongens heb ben zich Vrijdagavond aan een zeer bru taal en gevaarlijk stukje schuldig ge maakt. De knapen zagen aan de Blauw brug aldaar een onbeheerde auto staan, die hun het plan deed opvatten een tochtje met deze wagen te maken. De leider, een 12-jarige jongen, voeg de onmiddellijk de daad bij het woord, zijn kameraden uitnoodigend eveneens plaats te nemen. Met eenig tandwielengeknars werd de auto in beweging gebracht, evenwel niet zonder -dat de ontstelde eigenaar de vreemde handelwijze van de jongens had bemerkt. Achtervolgd door de ytraid'dels ge waarschuwde politie en den eigenaar reden de knapen langs de Amstel to-t de Halvemaansteeg, waar zij het zekere voor het onzekere namen en uit de auto sprongen om aan hun achtervolgers te ontkomen. Dat de autotocht zonder gedeukte spatborden of erger ten einde was ge bracht, mag een wonder genoemd wor den. Een der agenten slaagde er tenslotte in, één van de knapen te grijpen. Aan het bureau Singel heeft hij kunnen na denken over zijn onverantwoordelijk optreden. Samen voor 1.60 Samen voor 1.65 i Sousa Kéler Béla Joh. Strauss l’opera G. Verdi Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS dat zich 2-0 pet. beneden dat van 1931 bevindt. Voorts wordt voorgeschreven dat de huren niet zullen mogen liggen boven 80 pet. van het niveau van 1931. Deze maatregel zal alleen behoeven tje worden toegepast in die gemeenten, waar er aanleiding toe is. Teneinde voorts de gemeentebestu ren te verplichten aan de vaste lasten aandacht te schenken, w’ordt bepaald, dat alle verordeningen betreffende ver hoogde opcenten op de grondbelasting, straatgeld, assurantiebelasting e. d. met ingang van het eerstvolgende belasting jaar komen te vervallen. De gemeenten zullen die verordeningen dus opnieuw moeten vaststellen onder goedkeuring van de Kroon. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.60. AdvertentlSn: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge- Through night to light, marsch Pauze El Capitano, marsch Ballet Egyptien a. Plaisir d’Amour b. Menuet c. Rendez-Vous W al dteuf eleien 10. Voorwaarts marsch Het publiek wordt er maakt dat de afscheiding, zooals hij thans is bij de concerten, dient fietsers in de nabijheid van de tent te weren, waardoor de werkelijk belangstellende luisteraars gelegenheid hebben van de muziek te genieten. Samen voor 1.20 staat van ontbinding. Er werd direct een onderzoek inge steld. Uit correspondentie, die men in den gang von-d, bleek dat de man reeds 15 Mei moet zijn overleden. Daar het geheele huis overhoop was gehaald en men alle kasten- en laden open vond, werd zelfmoord onmoge lijk geacht. Bij een door een medicus ingesteld onderzoek bleek dat de man een wonde aan het voorhoofd had. Dé overledene stond als hoogst zon derling bekend. Onze PINDAS in eigen modern electrisch bedrijf gebrand, altijd versch, van uitgezóchte kwaliteit, zijn overal bekend als de lekkerste, en géén wonder, dat de omzet steeds voor uit gaat. ZAKENNIEUWS. De heer W. J. STOELINGA heeft in het perceel Kruizebroederstraat no. 38 een rijwiel- en kachelzaak geopend. Er is een groote droge opbergruimte voor kachels etc. IJSBRECHTUM, 8 Juli. .Hedent avond hield de Vereeniging van Volks vermaken haar jaarlijksche openbare vergadering. Uit het verslag van den HUISHOUDSCHOOLNIEUWS. Vu. Volgens belofte ga ik nu schrijven over het Huishoud-onderwijs te Sneek. Vele ouders willen hier denkelijk wel wat meer van weten. M’en hoort wiel eens wat, maar men weet vaak de bij zonderheden niet. Verder zijd er ook Weer wijzigingen gekomen, welke niet bekend zijn. Onze cursussen kan ik indelen in cur sussen met 5 of 2 of 1 lesdag per week, of met slechts 1 les per week. Voor elk wat wils dus, ’t hangt er maar van af hoeveel tijd men beschik baar heeft. De leerstof of de te onderwijzen kun digheden kan ik onderverdelen in: 1. algemeen vormend onderwijs; 2. huishoud-onderwijs 3. naaldvakken. Er is pas een uniform leerplan (ge lijkvormige methode van verdeling der leerstof) opgemaakt voor de le twee leerjaren op een huishoudschool. Ver schillende vooraanstaande leerkrachten van huishoudscholen hebben dit leer plan in overleg met Besturen en In- spectrices vastgesteld. Hierbij is ge tracht zo goed mogelijk uit te zoeken welke leerstof voor de meisjes van het meeste belang is en welke zij het beste kunnen verwerken. Het plan is nu, dat wij ook naar dit uniforme leerplan zul len werken. De meisjes krijgen dan per week 4 uren algemeen vormend onderwijs, 8 a 10 uren huishoud-onderwijs en 10 h 121 uren naaien of naaldvakken. De nieuwe school zal het mogelijk maken, dat cur sussen in Sneek niet bij gelijke cur sussen in andere scholen behoeven ten achter te staan. Verder is het nu in tegenstelling met vroeger ook moge lijk, dat meisjes na het volgen van enig Mulo-onderwijs of op oudere leeftijd, reeds na 1 jaar tijds met zeer weinig kosten een diploma kunnen behalen op de Huishoudschool. Daarna bestaat er dan voor haar nog gelegenheid verder te gaan en zal ik ook zeker aanraden hiervan gebruik te maken. Toch is het voor velen, die hiervoor geen tijd heb ben, of zich liever niet direct voor 21 jaar verbinden, prettig, dat zij in één jaar een afgewerkte cursus 'kunnen kriji gen. Ik vertrouw dan ook, dat deze gele genheid door velen wordt gewaardeerd. Men moet zich echter zo spoedig mogelijk aanmelden, omdat de cursus sen nu voorbereid moeten worden. T. OOSTERBAAN. huis en kantoor aan de Korenmarkt de verbouwers uit verre omtrek van het ge west de door de regeering overgenomen tarwe afleverden, na dat zij gewaar deerd en geclassificeerd was-. Ten huize van en in ’t kantoor van deze ambtenaar heeft ’t parket uit Arnhem nu een huiszoeking gedaan en daarbij is de geheele administratie in beslag geno men. Dit onderzoek leidde vervolgens tot een vijfde arrestatie en wel van den heer A. R., boekhouder van A. S. J. Opslagplaatsen en kantoor werden op last van de justitie verzegeld. De na- sporingen werden tot diep in den nacht voortgezet, met als resultaat de arresta tie van den technischen leider van de gewestelijke tarwe-organisatie voor de provincies Gelderland, Utrecht en Overijssel, den landbouwkundigen inge nieur Wi. A. V., die naar het huis van bewaring werd overgebracht. Ook ir. V. is taxateur en keurmeester van de door de boeren geleverde gra ven. Hij was de rechterhand van den secretaris van de crisis organisatie Gél- deiiand, het lid van de Eerste Kamer, den heer Ruiter, secretaris van de A.B.P.B., bij wien voor genoemde pro vincies alle gegevens voor den crisfe-ak- kerbouw binnen kwamen. In verband met een eji ander werd tijdelijk de lei ding van de gewestelijke tarwe-centraJe te Arnhem direct overgedragen aan den M otorrijder verongelukt. Zaterdagavond is op den straatweg naar Zwolle even ten zuiden van Miep- pel de 23-jarige ongehuwde A. Timmer mans upt Den Haag die per motorfiets van de T.T.-races huiswaarts keerde door te krachtig en plotseling remmen over den kop geslagen. De jongeman werd deerlijk aan het hoofd verwond. Dr, Dhont èonstateerde onder meer een schedelfractuur en achtte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Even na aankomst is hij daar overleden. v C risisf raude in Gelderland. Gedurende vier weken heeft de ma joor derrijksvelldwacht R. H. v. d. Berg te Eist, met hulp van twee controleurs van den' rijks-crisis-com troledienst, de heer-en Vermeulen eh Die Vries, een uit gebreid onderzoek inge steld naar de knoeierijen bij de afle veringen van tarwe in de Betuwe en omgeving. Dit hééft, zooals gemeld, ten gevolge gehad, dat kon worden overge gaan tot arrestatie van het gemeente raadslid C. W. te Eist en twee andere verdachten. Daarbij heeft de politie dra den in handen gekregen, die het geval nog grooter afmetingen heeft doen aan nemen. Een onderzoek door de gewesten lijke centrale t;e Arnhem had tot resul taat, dat werd overgegaan tot de ar restatie van den taxateur A. S. J. aldaar, sinds de oprichting van die centrale daarbij werkzaam, aan wiens graanpak- Eindexamen C hr. Kweekschool Sneek. Geslaagd de h.h. D. IJ. van Foe- ken, B. Hiemenga, A. de Jong, J. Min- nema, C. Nijdam en T. Stapersma. Afgewezen: geen. Geslaagd i?o-or het examen ge meente administratie de heer IJ. Rjn- sma, alhier. Aan het Geref. Gymnasium te Leeuwarden zijn bevorderd van klas 2 naar klas 3 (onvoorwaardelijk)W. Bak ker, Sneek; J. Dijkstra, Sneek; J. C. Huizinga, ScharnegoutumD. R. Ub- bens, Sneek; B. Veldkamp, Sneek; W. Zeyl, Sneek; (voorwaardeÜjk)M-- van Rennes, Heeg. Van klas 4 naar klas 5 (voorwaarde lijk) K. Zonidervan, Oppenhuizen. Van klas 5 naar klas 6 (onvoorwaar delijk) W-. Gerbrandy, Goëngamieden. Z omer postzegels. De detie voor de verkoop van Zomen postzegels voor Sociale en cultureielé doeleinden ondervindt hier ter stede ejen groote medewerking. Het ligt in het voornemen op Don derdagavond 25 Juli a.s. in het Sport park een uitvoering te geven ter onder steuning van bedoelde actie. De hier ter stede werkende muzi-ek- vereenigingen en zangkoren van alle richtingen zegden medewerking toe. De uitvoering zal dan ook een grootsch karakter dragen. De entree zal zeer laag gesteld wor den om een ieder in de gelegerihieid te stellen van deze uitvoering te genieten. Een uitvoering van alle gezamenlijke muziek- en zangverenigingen hier ter stede is op zich zelf reeds een unicum in onze gemeente. Nadere mededeelingen volgen. Concert te geven door „Het Sneeker Muziek corps”, dir. den heer H. B. te Strake op Donderdag 11 Juli a.s. op het Mar- tiniplein. Programma: The Gladiator, marsch Lustspiel Ouverture Roses du midi, wals La traviata, fant. de 1 de.,, ‘F I De ontvanger der accijnzen te Sneek brengt ter kennis van belangheb benden, dat buiten de gewone kantoor uren, op 17, 23, 25, 29 Juli en 2 en 6 Augustus a.s. des avonds van 79 uur N.T. gelegenheid bestaat tot het aan vragen en afhalen van kostelooze rij- wielmerken aan het kantoor Wijde Burgstraat 7, Sneek. Dezelfde gelegenheid bestaat op dien selfden tijd ten huize van de Dienstge- leiders te Oosterlittens, Bozum, Wom- mels, Heeg en Woudsend. (Ook zijn tij- den aan hun woning aangegevetn). I Aan de Middelbaar Technische School te Groningen slaagde voor het ■eindexamen in de afdeeling werktuig- fmachinebouw de heer D. S. Bos van Sneek. Aan de Vrije Universiteit slaag- le voor het doctoraal examen Nederl. 'aal en Letterkunde onze vroegere stad genoot, A. G. v. d. Horst, thans te leemstede. Bij aankoop van tenminste 0.75 aan goederen, wordt U een pracht gevoerde satijn jarretel-gordel waarvan de waarde 1.25 is, voor 0.25 verstrekt. Enkele voorbeelden. Lijk gevoliden. Zondagavond weid ide politie er van in kennis gesteld dat in het beneden huis van pand 14 aan het Ungeplein te Rotterdam een lijk was gevonden. Kinderen hadden door een kelder raam een hoop rommel gezien -en meen den in bed een- man te zien. Bij informatie bleek, dat men van den bewoner reeds eenige weken niets meer had vernomen. De politie verschafte zich toegang tot het pand en vond in het sousterrain oop een béd het l'ijk van den 58-jarigen J. penningm. bleek dat er een batig saldo W-^Suringa. was van f43.63. Tot bestuurslid werd gekozen de heer E. Posthuma in de plaats van den heer P. Adema; ver der kwam er geen wijziging in het be stuur daar de heer IJ. Koster met bijna algemeenë stemmen werd herkozen. L)|e heer Koster bracht het scheidende be stuurslid een woord van dank voor het vele dat hij voor V.V.V. had ge daan. Besloten werd zoo mogelijk de beide feestdagen te houden op 31 Juli en 1 Augustus. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ap pelscha (toez.) cand. H. Engelsman te Oosterend (Fr.); te Jutrijp-Hommerts ds. H. J. hangman te Muiderberg. Verlaging van hypotheek rente en huren. De regeering heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp aanhangig ge maakt ter verlaging van sommige vaste lasten en van huren-. Dit olntwerp be paalt onder meer, -dat de rente der hypotheekpandbrieven niet hooger mag zijn dan 4 pat., de rente van de recht- streeksche hypothecaire leening niet hooger dan 4i3/i pot. Ook de erfpachts- canon en de huren zijn in het ontwerp betrokken. Wat de erfpacht betreft, kiest het ont werp een canon, die ligt op een niveau, Samen voor 1.20 Onverschillig welk artikel II bijkoopt, (minstens 0.75 waarde) en U is zeker van 1.korting. Een buitengewone koopgelegenheid. Hoogste korting 50 ALLEEN BIJ: Oosterdijk 2» TeleK. 2196 m öUn Neem toch Dak is veel ge makkelijker. Met bleek en is voordeeliger dan op de oude manier, voor VIJF wasschen 16 ct Samen voor 1.25 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Handelsond. ^Emka” Apeldoorn Franeker Harlingen Sneek Bolsward 1 gordel 1.25 1 paar kousen 75 2.00 Vraagt voor Uw genot een PRIMA PRISMAK IJKER van ZEISS of BUSCH 1 gordel 1.25 1 Nachthemd. 1.35 2.60 Vertegenw. D. EEKHOF, Vermeerstr. 29, Leeuwarden. Voor ENGROS voor Leeuwarden Fa. KOOISTRA, Westerplantage 32. Fa. POSTMA, Zilverstraat 51. Fa. HENSTRA, Hofstraat 14. Fa. HENSTRA, Hoogend. Fa. HETTEMA, St. Janspoort. 1 gordel 1.25 2 tricot Dames- hemden 1.40 Z65 1 gordel 1.25 1 Ontbijtlaken 95 2.20 k r 1 gordel - 1.25 1 Bustehouder 95 2.20 OUWE SNEEKER COURANT 1 gordel 1.25 1 p. handsch. 1.00 2.25

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1