annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek GEZONDHEID EN DE HOOGSTE WAARDE VOOR UW GELD. 10 DE BESTE SIGARET VOOR UW Uitgave KIEZEBRINK Co. No. 81 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 bktien. Zaterdag 13 Juli 1935 51e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën wordea In beide bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEKOMEN: F lesschen trekkers. VERTROKKEN: VOOR V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzooi, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER DE MAAND JUNI 1935. Geslaagd! te Dell Haag voor het examen gemeente-administratie de heer P. J. van der Veer te Sneek. IC 2 BIOSCOOPNIEUWS. In „Amicitia” draait vanaf heden tot en met Maandag a.s. als hoofdnum mer „Nachten in Moskou”, een bijzon der werk, waarvan het Volksblad voor Friesland schreef: een bijzondere film die ver uit steekt boven de producten die gewoon- lijk op de markt worden gebracht.” Het is „Les Nuits Moscovites”, vrij vertaald „Nachten in Moskou”, met den grooten Franschen karakterspeler Har ry Bauer, die ook wel de grootste acteur van de wereld wordt genoemd. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Sneek. In de loop der maand Juni 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd ƒ50.988.49 en terugbetaald - 55.372.60 De dood van den heef Suringar. De sectie op het lijk van den heer S., dat Zondag in een pand aan het Unger- plein te Rotterdam werd' gevonden is voortgezet. Het onderzoek heeft zich thans meer speciaal uitgestrekt tot de ingewanden, dit in verband met het gerucht dat de heer S. van plan zou zijn zich door het innemen van cyaan-na- trium van het leven te beróbven. De reactie is inderdaad positief ge weest en heeft de aanwezigheid van het vergif ^angetoond. Het staat thans toch wel vast, dat de heer S. zelfmoord heeft gepleegd. Tetje Anna Davids, echtgen. van Sijtze van der Woude, z. b., van 2e Steenklipstraat 61 naar Burum no. 60; Anna Zeilstra, echtgen. van Ste- phanus P. Terbraak, z. b., van Alb. Agnesstraat 15 naar Bolsward, Hid Herostraat 33; Dieuwke Koopmans, echtgen. van Johannes F. Bijlsma, z. b., van Parallelweg 16 naar Veenhuizen 3; Maria Joanna Catharina Bodt, z. b., van Both- niakade 14 naar Nijmegen, Daalscheweg 216; Jan Bruning, slagersknecht, van Peperstraat 7a naar Akkerwoude; Hendrik Visser, electro-mon- teur, van 2e Woudstraat 17 naar Huizum, Wou- wermansstraat 11; Antje Rijpkema, z. b., van Stationsstraat 18 naar IJsbrechtum no. 60; Sjoukje Landman, huishoudster, van Tranendal 2 naar Tirns no. 46; Grietje Nawijn, huishoud ster, van Parkbuurt 8 naar Heeg no. 364; Cor nells Maria Thijssen, z. b., van Looxmastraat 13 n. Witmarsum, Arumerweg 63; Jetske Boot, echtgen. van Berend Kampen, z. b., van le Oos- terkade 38 naar Aalsmeer, Machineweg 113; Tjeerd Sijtzes Hoekstra, turfschipper, van 'aan boord naar Nieuwveen no. 256; Minke Cornel, echtgen. van Wieger Binnerts, apotheker, van Grootzand 48 naar Windeweer, Dorpstraat 53; Bieke Feenstra, dienstbode, van le Oosterkade 48 naar Koudum, p. a. J. de Bos; Alberdina Francisca Besselink, liefdezuster, van Stations weg 3 naar Bemmel, St. Lidwina Ziekenhuis; Johanna Maria Bitterling, liefdezuster, van Sta- Anne de Boer, los werkman, van Langweer naar le Frittemahovenstraat 16; Rigtje Mellema, echtgen. van Ludzer Scheepstra, z. b., van Hui zum naar Winsemiusstraat 26; Geertje Hijlkema, dienstbode, van Heerenveen naar Kleinzand 16; Petrus Johannes Vernimmen, z. b., van Nije- haske naar Grootzand 47; Catharina a Nijeholt, dienstbode, van Joure naar Nauwe Burgstraat 11; Romkje Leffertstra, echtgen. van-Inne K. Drijfhout, z. b., van Tjerkgaast naar Bothnia- kade 25; Reintje v. d. Veer, echtgen. van Jan ledema, z. b., van Drachtstercompagnie naar Kapelstraat 19; Hienderikai Anna de Vries, echt gen. van Carl. J. H. Urban, z. b., van Leeuwar den naar Bothniakade 7; Fokje ten Kate, wedu we van D. Weijma, z. b., van Ijlst naar Singe1 20; Sake Weiima, z. b., van Ijlst naar Singel 20; Anna Vijver, dienstbode, van Rauwerd naar Sta tionsstraat 11; Clasina Johanna Westra, z. b., van Doetinchem naar Oppenhuizerweg 45; Doetje de Jong, dienstbode, van Scharnegoutum naar Stationsstraat 32; Klaas Wietse Hoogslag, z. b., van Utrecht naar Stationsstraat 14; Hil degard Margaretha Luth, winkeljuffrouw, van Groningen naar Kerkgracht 2; Antje Reitsma, winkeljuffrouw, van IJsbrechtum naar Oude Koemarkt 21Reinold Schraag boerenknecht, van Uitwellingerga naar Oppenhuizerweg 69; Petronella Maria Warrens, liefdezuster, van 's Gravenhage naar Stationsweg 3; Attje Grietje Biegel, echtgen. van Hendrik Huisman, z. b., van Huizum naar Vesperstraat 35; Broer Koel- mans, boerenknecht, van Kubaard naar Groot Tinga 7; Rufurd Teerenstra, boerenknecht, van Terkaple naar Groot Tinga 7; Jochum Munniks, bloemist, van Leeuwarden naar Kruizebroeder- straat 25; Lolkje de Zwart, echtgen. van Eize Speerstra, z. b., van Wcjrkum naar Kloosterstr. 5; Gertrud Johanna IJpma, dienstbode, van Leeuwarden naar Leeuwarderweg 24; Hendrik Huisman, agent van een wasserij, van Leeu warden naar Vesperstraat 35; Lambertus Pot, z. b., van Amersfoort naar Grootzand 70; Klaas- ke van dier Wal, echtgen. van Harmen de Jong, z. b., van Joure naar Napjusstraat 25; Geertje de Groot, dienstbode, van Arum naar Kanaal straat 10; Janna van der Bij, dienstbode, van Kollum naar Parallelweg 16; Lodewika Tolsma, dienstbode, van Tjalhuizum naar Stationsweg 3; Jetske Sinnema, dienstbode, van Hemelum naar Lemmerweg 8; Tennis Anthony Donkersloot, arts, van Rotterdam naar Westersingel 1Dir- kina Jacoba Kingma, dienstbode, van Dronrijp naar Harinxmakade 12; Riemke van der Zee, z. b., van Sijbrandaburen naar Lijnbaansbuurt 15; Anna Naantje Titia Dallinga, hulp i. d. huis houding, van Hoogezand naar Kanaalstraat 9; Pieter Kiewiet, reiziger, van Winschoten naar Maria Louisestraat 18; Aurelia Jousma, dienst bode, van Zaandam naar Kruizebroederstraat 2; Anna Miedetna, wed. Gerrit Abma, huishoudster van Harlingen naar Looxmastraat 22; Roelof de Leeuw, los werkman, van Terhorne naar Lijn baansbuurt 17; Catharina Johanna Teuben, echtgen. van Reinder Gildemacher, z. b., van Slochteren naar Koopmansgracht 19; Hendrik van der Meer, koopman, van Amsterdam naar Oosterdijk 23. tionsweg 3 naar Doetinchem, R.-K. Ziekenhuis St. Jozef; Trijntje Pilat, dienstbode, van Peper straat 7 naar Akkrum, C 283; Frans de Vries, reiziger, van Noordersingel 2 naar Zwolle, Nieuwstraat 92; Anna Grietje Vonk, dienstbode, van Jan van Nassaustraat 42 naar Heiloo, Rijks- straatweg 178; Daniël van der Meulen, monteur, van Schoolstraat 26 naar Slootdorp, Kerkstraat 16; Hans Blom, magazijnbediende, van Potbuurt 5 naar Leeuwarden, Pinkstraat 6; Fenna Spoel stra, dienstbode, van IJlsterkade 30 naar Gro ningen, Willem Barentzstraat 6A; Joukje Wier sma, dienstbode, van Stationsstraat 66 naar Wieuwerd no. 31; Sijtske Woudstra, z. b., van Marktstraat 25 naar Leeuwarden, Celebesstraat 6; Elbrigje Wolthuiaen, dienstbode, van Sta tionsstraat 44 naar Amsterdam, Keizersgracht 572; Sjieuwke Eijgelaar, echtgen van Albert Grunstra, z. b., van 3e Zomerrakbuurt 37 naar Scharnegoutum 197boven; *Tjebbe van der Meer, z. b., van Oppenhuizerweg 14 naar Op penhuizen no. 137; *Ubele Idzenga, rijwielhan delaar, van Kleinzand 3 naar Amsterdam, Bosch en Lommerweg 111; Klaas Holman, opzichter Rijkswaterstaat, van Koopmansgracht 54 naar Leeuwarden,- Zuidvliet 20; Johanna Alida Maria de Groot, z. b., van Leeuwarderweg 24 naar Hillegom, Hoofdstraat 214; Gelbrig Faber, rei zigster in manufacturen, van Looxmastraat 9 naar Luinjeberd no. 55; *Frederik Smit, z. b., van Priorstraat 14 naar Roordahuizum no. 201; Hendrika Petronella Veldhuis, hulp in de huish., van Geeuwkade 30 naar Amsterdam, Apollolaan 175b; *Cyprianus Antonius Jordan, kellner, van Ged. Pol 7 n. Leeuwarden, Baljéstraat 7; Jacob Frederik Piso, koksleerling, van Parkstraat 21 naar Amsterdam, Rustenburgerstraat 3971; Sjoukje Walthuis, echtgen. van Broer Joustra, z. b., van Ged. Neltjeshaven 46 naar Heeren veen, Lanenburg 25; Wijnandus Bernardus Bijl hout, bouwk. bedrijfsleider, van Westersingel 22 naar Balk, Wijckelderzijde 337; Beitske Keulen, onderwijzeres, van Schoolstraat 16 naar Mep- pel, Zuideinde 81Tjerk Bernardus Kuitert, z. b., van Oppenhuizerweg 126 naar Ijlst, B 70; Lieuwkjen Hoekstra, dienstbode, van IJlsterkade 57 naar Haarlem, Westerhoutpark 9; Berend Albert Kruis, wagenknecht, van Bothniakade 38 naar Amsterdam, Kerkstraat 13; Elizabeth Elsie Kral, winkeljuffrouw, van Ged. Poortezijlen 4 naar Utrecht, Cornells Mertensstraat 21; Tjitske Rijpma, dienstbode, van Stationsweg 14 naar Huizum, Schoolstraat 2; Jan Knol, boerenknecht, van aan boord naar Franeker, aan boord. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 4.384.11 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 37. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Volgens een ander blad draagt deze film de toets van het geniale. Als 2e groote nummer gaat „Mysterie in hut 31” dat speelt aan boord van een oceaanstoomer. In verband met bovenstaand bericht, dat het schip Ebenhaëzer, van schip per Drent, dat op 2,5 Juni j.l. van Rot terdam naar Oldenhoven in Groningen was vertrokken en sindsdien werd ver mist thans terecht wasi, kunnen wij nog melden, dat hier een vergissing heeft plaatsgehad. Het schip, dat de vorige week ten zuiden van Schiermonnikoog op het wad is vastgevaren, de Hoop, schipper Verhey, uit den Andel1, was op weg van Bergen op Zoom naar Nieuwe Schans, toen het de vorige week in stormweer geraakte en gelijk boven ver meld, toen vast is gevaren. Met hoog water zou de Hoop haar reis voortzet ten. Inmiddels verkeert men nog steeds in het onzekere omtrent het lot van de Ebenhaëzer. Ontijdige explosie bij een sloopwerk te Rotterdam. x Woensdagmiddag is op een terrein aan de Honingerdijk te Rotterdam, bij het ver richten van een sloopwerk, een dynamiet- patroon ontijdig geëxplodeerd. Drie mannen werden door brokstukken van een betonnen In een café te NoordeindeGiethoorn logeerden reeds gedurende meerdere weken een heer en een dame, zich noemende een echtpaar uit Leeuwarden. Dit echtpaar ver toonde enkele lantaarnplaatjes voor de jeugd. Dezer dagen zeide het tweetal, dat in het bezit van een auto was, even naar Steenwijk te gaan, reed wegdoch keerde tot heden niet terugDe spoorloos verdwenenen lieten echter een onvoldane hotelrekening tot een aanmerkelijk bedrag achter. Bij de politie is aangifte van een en ander gedaan. Schip vermist. Op 25 Juni j.ll. is het schip Eben haëzer, schipper Drent, van Rotterdam naar Oldehove in Groningen vertrok ken. Sindsdien heeft men echter niets meer van het schip vernomen. De commissaris van politie verzocht opsporing van het schip. Zooals gemeld werd het schip Ebèn- haëzer van schipper Drent dat op 2,5 Juni j.l. van Rotterdam naar Oldehove in Groningen was vertrokkein vermist. De rivierpolitie te Rotterdam verzocht opsporing van het schip. Wy kunnen echter melden dat de Ebenhaëzer de vorige week reeds tfen zuiden van Schiermonnikoog op het Wad is vastgevaren. Het schip raakte met stormweer en hoog water vast en vermoedelijk zal het meer dan 4 we ken duren voordat het water weer de zelfde hoogte bereikt. De schipper is dan ook begonnen met een gedeelte van zijn lading over boord te werpeb om Zoodoende vlot te komen. F®. D. Wat Nederland van vreemde mogendheden beeft te vorderen. Aan het verslag van de Algemeene Reken kamer over 1934 wordt het volgende ont leend: De stand der vorderingen van Nederland op vreemde mogendheden ontstaan door de oorlog van 19141918 was op 1 Januari 1934 en 1935 als volgt: Aan voor schotten stond op 1 Januari 1934 uit: aan Oostenrijk voor levensmiddelencrediet f 15.878.128.aan Polen voor zaaihaver- crediet f471.300.en voor kleedingcrediet f 1.481.166.06; aan Joego-Slavië voor uit gaven voor uitgewekenen f 122.241.84; aan België voor diverse betalingen f 16.012.000 en aan Rusland voor kosten voor doorvoer v. Russische krijgsgevangenen f423.648.46, voor verzorging in krijgsgevangenenkampen f96.815.74 en voor in concentratiekampen enz. verstrekte voeding f 146.343.24, in to taal f34.677.643.34. Hiervan werd in den loop van 1934 afgelost door Polen f622.090 en door België f3.711.000, zoodat het totaal van deze voorschotten op 1 Januari 1935 nog bedroeg f30.244.553.34. België heeft over 1934 een rente betaald van f755.064. Voorts behoort nog tot de kasvoorschot ten het aan Duitschland verleend crediet B (Staatsblad no. 31 van 1921). Dit bedroeg op 1 Januari 1934 f85.595.611.92. In 1934 werd opgenomen f 12.892.565.55, zoodat de stand op 1 Januari 1935 was f98.488.177.47, in welk bedrag niet is begrepen de rente over het 2e halfjaar 1934 ad f 1.952.329.72, welke in Januari 1935 is betaald. Het totaal aan kasvoorschotten aan vreemde mogendheden verleend bedroeg dus op 1 Januari 1935 f 128.732.730.81. fundeerlngen en een schoorsteen, die nog op het terrein staat, kunnen ook op gewone wijze gesloopt worden, al vergt dit natuur lijk veel meer tijd dan met dynamiet. De springstof in de patronen was arothyL N. Rt. Ct. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van poli tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen o.p alle werkdagen tusschen llA/a en 12 Vs uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 912 Juli: Sleutel Damesring Kinder- taschje Beursje met inh. Rijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 912, Juli: Zilveren kettinkje met medaillon, Wed. Troost, Salverdastraat 7; Mes en rijwielbelastingmerki, J. Jas per, 3e Zomerrakbuurt 32; Vulpotlood, L. Potma, 3e Steenklipstraat 9; Sleu teltje, Altenburg, Parkbuurt 31Pad- vindersriem, J. Kuiper, Ubbo Emmius- straat 9; Poesje, Lusthoff, Looxmastr. 35Portemonnaie, J. Huitinga, Waling Dijkstrastraat 3; Badpak met handdoek, A. Nijdam, Boschstraat 22; Rijwielbe- lastingmerk, Tj. de Haan, Ljjnbaan- buurt 24. vloer, die men liet springen, getroffen; een van hen is in zeer zorgwekkende toestand in het ziekenhuis aan de Coolsingel opge nomen. Op het terrein aan de Honingerdijk heeft de rijstpellerij van de firma Viruly en Ra- venswaay gestaan. Deze is reeds grooten- deels afgebroken. Zware betonnen vloeren en fundeeringen moeten echter nog gesloopt worden en daarmee was men Woensdag middag bezig met behulp van dynamiet- patronen. Op verzoek van de Bouwpolitie was er bij het werken met de dynamiet- patronen politie aanwezig. Twee explosies hebben met goed gevolg plaats gehad. Bij de derde het was toen ongeveer 2 uur liep het echter mis. In een zware betonnen plaat was een gat ge boord. Op een afstand van 10 M. stond de leider van het werk, Van Gennep, bij het toestel, dat door het omhalen van een sleu tel stroom door een electrische draad naar de dynamietpatroon doet gaan, waardoor deze explodeert. De zoon van den 50-jari- gen Van Gennep, de 28-jarige J. C. F. van Gennep, 'begaf zich met de dynamietpatroon naar de betonnen vloer. Op het oogenblik, dat hij de patroon in het gat plaatste, volg de reeds de explosie. Hoe dat mogelijk is geweest, wordt nog onderzocht. Vast staat, dat toen de patroon in het gat werd ge plaatst, de electrische draad, die patroon en het ontstekingsapparaat verbindt, nog niet 'aan het contact van het toestel was bevestigd, terwijl ook de sleutel nog niet was omgehaald. Bij de ontijdige explosie vlogen groote brokstukken beton omhoog. De 28-jarige Van Gennep werd er door getroffen, even als zijn vader, die bij het toestel stond. Bo vendien werd nog getroffen de 23-jarige W. v. Wel, wonende te Duivendrecht bij Am sterdam. Er waren nog meer arbeiders op het terrein aanwezig, maar deze hadden zich bij de voorbereidingen voor de derde explosie op een veilige afstand begeven. De 50-jarige Van Gennep bleek slechts licht aan het geladt gewond te zijn; zijn zoon had schrammen aan het gelaat en hoofd opgeloopen en een lichte wonde aan de buik. Hij werd naar zijn woning ge bracht om zich onder doktersbehandeling te stellen. Het ergst getroffen was de 23-jarige v. Wel. Een zwaar stuk beton trof hem op het hoofd. Met een ernstige hoofdwonde, een gebroken neusbeen en een schedelbreuk is hij door de G.G.D. naar het ziekenhuis aan de Coolsingel gebracht, waar hij in zeer zorgwekkende toestand is opgenomen. De oudste Van Gennep kon op het werk blijveru Het sloopwerk is stop gezet en de toe stellen, waarmee de explosies tot stand werden gebracht, werden in beslag geno men. Een officier van de genie te Utrecht is nog ’s middags naar Rotterdam gekomen, om een onderzoek in te stellen. De oorzaak van het ontijdig explodeeren van de derde patroon heeft men nog niet kunnen vaststellen. Mogelijk is, dat de jong ste Van Gennep bij het plaatsen van de pa troon in het gat uitgleed en daardoor met de patroon tegen het beton stootte. Ook worden nog andere mogelijkheden onderzocht. Het kan zijn dat er een defect aan de patroon is geweest, of dat de groote hitte, die tijdens het werk heerschte, de on tijdige explosie veroorzaakte. Er is na het gebeurde niet meer op het terrein gewerkt. Bij het verdere sloopwerk zal het werken met dynamiet niet meer worden toegestaan. De betonnen vloeren, Zijn gezinnen. NIEUWE SIEEKER COURANT CHIEF WHIP

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1