WELLO Messen en Scharen Hofstede i I Firma JflHs. TROMP, Sneek Eerste Blad 1 DUIM Orgaan der Gemeeole Simt. TROMP-Sneek No. 82 ZOMERTRILLERS en TOOI FRUIT V1RG INIA 51e Jaargang UitgaveKIEZEBRINK'4 Co Woensdag 17 Juli 103S. BOERENJONGENS BONBONS 1 Grootzand 18 Sneek Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. ons I oor en Door Vlekvrli DIENSTPLICHT. INLEVERING VAN RJJKSGOEDEREN. De BURGEMEESTER vanSNEEK vestigt de aandacht van belanghebben den op de aan het Stadhuis aange plakte openbare kennisgeving betreffen de de inlevering der Rijksgoederen ver strekt aan de dienstplichtigen der land macht van de LICHTING 1920, in verband met de overgang van genoem de dienstplichtigen naar de aanvullings- reserve. SNEEK, 16 Juli 1935. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 25 Juli is de dag. Het Sportpark is de plaats. Het monsterconcert is het middel. Steun aan onvolwaardige arbeidskrachten en noodlijdende orkesten is het doel. Allen die in Sneek zingen of blazen stel len hun krachten eendrachtig en belange loos in dienst voor dit doel. Een paar aangename uurtjes wachten U in ruil voor een zeer lage entrée. Wij ver wachten U allen. Namens het comité voor bovengenoemd doel te Sneek, JAC. N. D. HOOGSLAG. Alle soorten In alles ruime keuze en prima kwaliteiten. Telefoon 3054. /overing wekte nieuwe begeerten Bijdragen, er is ongeveer f 10.000 noodig, zullen gaarne in ontvangst worden genomen door den penning meester der commissie, mr. H. Wester- ■>l maim, Heerengracht 508 te Amster- Cj 1 TT 1 de vluchteling bij het nemen van een hoek bij een der bewoners van de Parkbuurt in huis vluchtte, het spoor bijster. In de pe riode dat Smid om assistentie telefoneerde, maakte T. zich uit de voeten. Weldra ver schenen de agenten Wiersma en Andringa en gezamenlijk ging men de omgeving af zoeken. Het spoor van T. leidde naar de Wandelweg. Een ware klopjacht volgde, waarbij het publiek toestroomde. Na lang zoeken gelukte het tenslotte agent Wiersma T. te vatten. Hij had zich nl. verscholen tusschen het riet en zat tot zijn middel toe in de moddersloot. Als reden van zijn ont vluchten gaf T. op, dat hij nog twee maan den voorwaardelijke straf nu ook moest uit zitten en daartegen opzag. Zaterdagmorgen is hij op transport ge steld naar Leeuwarden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS vlakbij te grijpen is en aandacht besteden aan fabrikaat TONNEMA Sneek. 2 cns voor 1 kwartje. Ze smaken naar méér. Voor wederverkoopers in bussen van 3 Kilo bij (Tentoonstelliing Lenjjto II Leeuwarden. 514 September 1935. Het bestuur der Tentoonstelling deelt ons nader mede, dat de brooldwedstrij- den, die in het verband van de Lenjjto II, door de Friesche bakkers zullen worden gehouden, bijzonder interessant beloven te worden. Er zal n.l. een com pleet bakkers- en banketbakkersbedrijf in werking worden ingericht, met een oppervlak van ongeveer 100 M2. Daar zal worden gedemonstreerd, hoe een modern bakkersbedrijf er yit ziet en- wat daar alzoo te zien valt. Er zal een- groöte heetwateroven worden gebouwd, die vol gens de nieuwste technische uitvindin gen met olie zal worden gestookt; daar naast komen de machines, die het mo derne bakkersbedrijf kenmerken; ver volgens vindt men een flinke ruimte, gevuld met vitrines en- toonbanken, waarop al datgene, wat aan smakelijke lekkernijen uit de oven wordt gehaald, het publiek zal worden voorgezet. Ten slotte is een ruimte ingericht voor lunch room, waar het publiek rustig gelegen heid krijgt, de verschillende lekkernijen te proeven. Fabrikanten- en importeurs, die be langen hebben bij de bakkersbedrijven, groepeeren zich in smaakvolle stands om dit bedrijf, zoodat de Leeuwarder bakkers, die de leiding van het geheel hebben, reeds bij voorbaat op een door slaand succes kunnen rekenen. Het bestuur, belast met de wedstrij den., bestaat uit de heeren H. van der Veen, R. I. Lamsma, O,. K. Plantinga, L. Dam, A. de Vries, R. Hogenberg, U. Dijkstra en F. Wi. Siegert, terwijl- met de algemeene leiding van het bakkers bedrijf in werking is belast geworden de heer Joh. Bleeker. D r. Jacob P. T h ij s s e zeventig jaar. Qp de 25 ste van deze maand hoopt dr. Jacob P, Thijsse, de bekende na- tuurvorscher, z’n zeventigste verjaardag te vieren. Plannen zijn in die maak om hem als verjaarsgeschenk een natuur monument te geven. De commissie die zich tot dit doel' gevormd heeft, acht het voor de hand liggend, dat in Ide eerste plaats op Texel naar een dierge lijk natuurmonument gedocht werd; het is immers van algemeene bekendheid hoe nauw Thijsse en Texel aan elkaar verbonden zijn. Texel1, door Thijsse „ont dekt”, heeft groote Invloed op zijn „vorming” gehad. Pp dat eiland, tusschen Oudeschild en Posterend, kan een belangrijk ge bied worden gekocht. Het bestaat uit laag weiland met ondiepe plassen en het bevat de ^typische flora -der brak- waterpolders, die meer en meer in bet gedrang komt. Het herbergt boven dien een keur van weide- en Zeevo gels, waaronder kluten, kemphanen, vi-schdiefjes en vele andere. De moge lijkheid van vestiging eener kolonie groote sterns is er lang niet denkbeel dig. Kortom, dit terrein geeft nog een volledig denkbeeld van de rijkdom der Texelsche polders, zooals Thijsse dien aantrof bij zijn komst op het eiland in 1890. regeering bij een evenutieete misoogst regelend en steunend optreedt. Met nadruk kan spreekster dan ook verklaren dat er in Rusland geen kinde ren van honger sterven! Maar is het leven daar dan nip: moeilijk? Hebben de menschen er niet vele plichten tegenover de gemeen schap, moeten ze niet veel ontberen, en werken ze niet hard voor het dage- Ijjksch brood? Zeker, maar één groote zorg is van hen afgenomen: de zorg voor de kinderen, zooals een oude vrouw haar in een park ook vertelde. Voor de kinderen wordt gezorgd en dat maakt hun het leven gemakkelijk 1 Kon aan de cultureede opvoeding van het volk dus veel worden gedaan, dat was niet het geval' met de materieele opvoeding. Daaraan kon pas bij het tweede 5-jaren-plan worden begonnen. Dok moest gedacht worden aan de uit breiding van het leger, niet om impe rialistische doeleinden na te streven, maar omdat de S. U. omringd wordt door een leger van vijanden. En moet niet verdedigd worden wat met bloed en tranen ie gewonnen? Dver de vrouw in het algemeen en de werkende vrouw in 't bijzonder, aldus spr., is in onze delegatie veel te doen geweest. De gehuwde vrouw behoort in het gezin. Ze behoort haar man te die nen en te leven voor de opvoeding van hare kinderen. Was deze'gedachte voor velen niet steeds de meest gangbare en is dat by velen nog niet het geval? Steeds meer wordt de vrouw terugge drongen in het huisgezin en weer afhan kelijk gemaakt van haar man met alle daaraan verbonden bezwaren. Wordt hier de vrouw dus uit het pro- Openluchtspel te Sneek. Naar wij vernemen zal de vereeniging „Oranje” dit jaar haar feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin, niet op 31 Augustus, maar op 2 September houden. De reden hiervan is: le. dat de Zaterdag minder geschikt wordt geacht voor onze stad om het Koninginnefeest te vieren en 2e. omdat er dit jaar weer eens iets bizon- ders zal worden gegeven, nl. een grootsch openluchtspel „Het Huis van Oranje”. Hieraan wordt door meer dan 40 perso nen medegewerkt. Het stuk geeft al de Oranjevorsten en vorstinnen vanaf Willem de Rijke en Juliana van Stolberg met Wil lem de Zwijger tot Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana en werd met veel succes o. a. te Amsterdam opgevoerd. Een stuk dat niet alleen tot de ouderen spreekt, maar dat ook juist voor de jeugd bizonder geschikt wordt geacht. Wij hopen binnenkort over deze eerste opvoering in het Noorden nog nadere bi- zonderheden te kunnen mededeelen. Een klopjacht Een zekere W. T., die 14 dagen gevange nisstraf moest ondergaan en- daarvoor in het Politieblad stond gesignaleerd, werd Vrij dagmorgen alhier door den agent van politie Smid bij de Bolswarderweg aangehouden. Genoemde T. was in dienst bij een hou der van een orgel en vroeg of hij eerst nog even het geldbakje mocht overhandigen, waartegen de agent geen bezwaar maakte. Van deze gelegenheid echter maakte hij ge bruik te ontvluchten. In een wip was hij met een sprong onder het paard door, en ver kreeg zoodoende een flinke voorsprong op den politiedienaar. Deze geraakte, doordat Sprekende over de bescherming die moeder en kind in de S. U. genieten, zegt spreekster dat wij vroeger ook vaak de fout maakten allies af te wegen naar datgene wat hier tot stand is geko men. De maatstaf die we móeten aan- leggen is echter deze: hoe was die to|e- stand voor de revolutie, en hoe is die nu? En als we dan bedenken wat moest worden opgebouwd, dan zien we dat er veel bereikt is, al zullen er natuurlijk ook hier fouten zijn blijven bestaan. Voor de revolutie konden de arbei ders leven of sterven, en geen hand werd naar hen uitgestoken dan die welke de knoet hanteerde. Thans is er reeds- zooveel bereikt, dat onze zorg voor moeders en kinde ren er niet bij in de schaduw kan staan. Spreekster bezocht te Leningrad een van de 31 groote consultatiebureaux voor jonge moeders en aanstaande moe ders, waaralle noodige inlichtingen wor den verstrekt. De bevalling geschiedt in het ziekenhuis. Twee maanden daarvoor en 2 maanden daarna zyn- de vrouwen vrij van werken met behoud van het volle loon. Daarna blijven ze onder con trole en worden ze als ’t noodig mocht blijken gratis in de ziekenhuizen be handeld. Voorts wordt aan de vrouwen een complete bapyuitzet verstrekt, eu kun nen de moeders gratis melk en kame- melke verkrijgen, terwijl ook voör de oudere babies ’levensmiddelen gra tis of tegen een kleine vergoeding in verhouding tot het loon worden ver strekt. Bovendien worden cursussen ge geven in babyverzorging en het maken van kinderkleeding. In andere lokalen wordt de moeders fundament waarop het socialisme kan worden opgebouwd. En dat het socialis me er wordt opgebouwd, daarvan heb ben wij ons kunnen- overtuigen; daar is geen twijfel aan. Het licht heeft daar de duisternis overwonnen, want als men een oogenblik bedenkt hoe het feven van de arbeiders er vroeger was in de tsarentijd, nu ruim 1'7 jaar geleden, dan grenst het aan ’t ongelooflijke wat daar tot stand is gebracht. Steeds hing er een waas over Rus land. Wie had niet met huivering ge hoord van de arme boeren die den kei zer niet durfden naderen en hem als een god aanbaden? En van de rijke bezitters, die -de arbeiders terroriseerden en van de Russische geestelijkheid die die bevolking steeds met angst vervulde? ’t Waren allen groote verschrikkin gen waarover hier in ’t westen niet werd gesproken, en de kranten waren er ook niet zoo vol' van wat er toen gebeurde als tegenwoordig. Toen schuwde men de waarheid omdat deze zoo vreeselijk was, nu schuwt men de waarheid omdat het er zoo goed is. De openlijke dictatuur van de arbei dersklasse kan de vergelijking met de kapitalistische -dictatuur schitterend doorstaan, en wij- hebben met eigen oogen kunnen zien dat de arbeiders daar met vreugde in opgaan, en met vreugde kunnen wij getuigen dat daar gewerkt wordt voor de idealen waar over spr. in den beginne sprak, en dat ’t socialisme er wordt opgébouwd. Met klem wekt spreekster de arbei ders op zpo veel mogelijk over de Sov jet Unie te lezen om zich te verblijden over het goede dat daar tot stand is gekomen. geleerd' hoe ze de kinderen bezig kun nen houden. Veel zorg wordt dus be steed aan het opkomende geslacht, een zorg die zich uitstrekt tot de kleuter en rijpere leeftijd. In ieder dorp is een medisch punt, en op geen grooter afstand dan 10 K.M. een ziekenhuis. De geboorte van een kind kan er dus met blijdschap worden verwacht daar er voor ieder kind een toekomst is weggelegd en er voor ieder kind een kans is. Maar hoe zit het dan met die vele verwaarloosde kinderen, wordt dikwijls gevraagd. Pp deze vraag gaat spreek ster uitvoerig in, daar het ook haar pijn deed als ze die verwaarloosde kin deren langs de weg zag zwerven. Na de wereldoorlog en de burgeroor log waren er veel ouderlooze kinderen, die geheel aan him lot werden overge laten en zich samenvoegden tot geheele benden die van diefstal in ’t leven ble ven. Zoodra er eenige ordening in de S. U. kwam werd hieraan aandacht ge schonken en konden vele van die kin deren in bestaande gebouwen worden ondergebracht. Maar dat dat niet zoo gemakkelijk en vlot ging, kan ieder begrijpen die iets weet van de verwil derde mentaliteit van -deze kinderen. Velen van hen konden in den zomer hun drang naar vrijheid niet bedwingen en wisten te vluchten om tegen den win ter terug te keeren. Langzamerhand is dat echter minder geworden en later waren er geen zwervende kinderen meer. Na de misoogst in 1921 echter zijn ze weer opgedoken omdat de ouders hun kinderen liever zagen wegtrekken dan van honger omkomen. Dergelijke gevolgen van een misoogst kunnen nu echter niet meer voor komen, daar de Abonnement; per Jaar 2,50, ft. p, post /3.60, AdvertentlCn; 0 et, p, regel, Ingezonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het doctoraal examen klassieke letteren de heer j. Westra van hier. Voor het laatste (practische) gedeelte van het, thans voor de eerste maal afgeno men Staatsexamen voor muziek (piano), slaagde mej. A. M. v. d. Meulen te Joure, opgeleid door den heer Jac. N. D. Hoogslag te Sneek. De orgelconcerten te Bolsward. A.s. Maandag beginnen in dit seizoen de jaarlijksche orgelbespelingen in de Martini kerk te Bolsward. Evenals vorig jaar zullen zij geregeld elke Maandagavond 8.15 aan vangen en om ongeveer 9 uur eindigen. Ook thans zullen eenige stadgenooten hun mede werking verleenen, terwijl de entree, met in begrip van programma, slechts f0.10 zal bedragen. Men zie voorts de advertentie in het blad van Zaterdag. dam (postgiro 58438). Voorzitter der commissie is prof. dr. Th. J. Stomps t-e Amsterdam. De residentie verlangt naar stilte. Naar aanleiding van de vele gegron de klachten over onnoodig hinderlijk la waai in Den Haag, veroorzaakt door het overdadig bellen bij het venten met ijs, het overdadig roepen of schreeuwen bij het venten of opkoopen van andere wa ren, alsmede het maken van hinderlijk rumogr bij het verrichten van werk zaamheden en meer van die aard, zal door de politie in het vervolg streng worden opgetreden, zoowel tegen die veroorzakers van dit euvel als tegen hun werkgevers. Vechtpartjj tusschen ijsberen. In het circus „Henny”> dat te Be verwijk voorstellingen geeft in het door de firma’s Hommerson en Vermolen geëxploiteerde Lunapark, ontstond een vreeselijke vechtpartij onder de ijsbenen- groep. Hoewel het personeel van het circus direct poogde de woedende die ren te scheiden, kon men niet voorko men, dat een der beren zeer zware verwondingen opliep. Aan de gevolgen daarvan is het dier korten tijd later gestorven. Het circus „Henny”, dat evenals alle andere circussen een zwaren strijd om het bestaan voert, is door het verlies van den beer zwaar getroffen, aange zien het dier een waarde van f1000 vertegenwoordigde. Crt N. v. d. D» Verdronken. Zondag alleen zijn 8 menschen bij het zwemmen in Nederland verdronkein n.L te Eindhoven de 18-jarige T„ te Vaas sen de 18-jarige D. B., te CldenzaaJ de 30-jarige L. uit Hengelo, te Beerta de 23-jarige gehuwde Huizinga uit Win schoten, te Jutphaas een 8-jarig jonge tje, te Kerkdriel de 15-jarige B. Kj., te Dverschie de 17-jarige G. v. R., te Wamsveldl de 45-jarige N. uit Zutfen. V. V. s. u. Voor de V. V. S. U. af deeding Sneek sprak Vrijdagavond in de Harmonie mevr. BrokTroelstra over het onder werp „Wat jk gezien heb in de Sovjet Unie”'. Na een inleidend woord van den voor zitter, den heer M- Hengst, die hulde bracht aan de spreekster die ’t ondanks haar hooge leeftijd nog heeft aange durfd een bezoek aan Rusland te bren gen, was het woord aan mevr. Brok. Deze zegt dat in de Soyjet Unie een toekomst voor de menschheid is open gegaan waarvan wij in onze jonge ja- ren slechts konden droomen. Reeds bij de opkomst van het socialis me werd de leuze aangeheven „de grond aan allen” waarna de strijd kwam Voor het algemeen kiesrecht dat ajls de sleutel tot den nieuwen tijd werd be schouwd. Veel werd er verkregen en elke ver overing wekte nieuwe begeerten op. Thans echter wordt alles stopgezet, ,’met moeite kunnen de verkregen re sultaten behouden worden en we zitten Ilmet een zwaren druk, lam geslagen, en /vol wanhoop en twijfel vragen wij ons afis er dan geen redding, is er dan j geen hoop? I Maar nu wij ’t land hebben bezocht il vaar ’t socialisme werkelijkheid is ge- II worden, kunnen en willen wij in de wei felende harten van de arbeiders bren gen nieuwe hoop en nieuwe strijdlust. Nu kunnen wij hun wijzen op een land dat zich ontworsteld heeft aan het ka pitalistische stelsel, waar de grond en de productiemiddelen in handen van ide gemeenschap zijn gekomen. In Rusland is de grondslag gelegd voor een betere, gelukkiger samenleving, het Laten we eens breken met de ge woonte om van verre te halen, wat daarom alle 1 van de Heer, 2 ons voor 1 kwartje Batons Verkade, een heerlijk koekje 1 kwartje p. pond Tonnetna’s Cascade en Midsummerdrops 12 ct. per ons Geen betere Bonbons, 2 ons voor 1 kwartje, dan Toledo en San Rémo van de Heer King Pepermunt 18 ct. per ons 10 ct. p. rol Vele soorten Wafels voor Ijsco. Couverture voor de banketbakkerij Van Houten’s K.L.M. Keepen 5 ct. Pngebrande Pindas voor Bakkers die zelf branden Airoxon Vliegenvangers Naturel Frambozen- en Vruchtenkoekjes 15 ct. per Alle Artikelen van Verkade Niemeijer’s Koffie en Thee Vraagt Uw Winkelier. tf CHIEF WHIP MEÜWE SNEEKER COURANT annex SHEERER COURANT m WTMBRITSERAOEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1