1 EHEll Twn MESSEN en SCHAREN Eerste Blad Lampe lo alles ruime kew en prima kwalilellai HOFSTEDE DUIM Orgaan Oer Gemeente Sneek. UitgaveKIEZEBRINK Co Woensdag 24 Juli 1085. No. 84 Zet 'n waker bij de Baby-box! 51e Jaargang Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAME KOLOM. OFFICIEEL GEDEELTE. k NIEUWSTIJDINGEN. Een „reuze” fietstocht WELLNER van het MODEBN van SNEEKER COURANT SLECHTS 5 CENT PER WEEK. TAFELZILVER Steeds uitgebreide Sportverslagen Abonneert U op de NIEUWE DOET UW VOORDEEL EI KOOPT RU: Denk om de OPRUIMING bij Alleen nog deze week! Extra koopjes en 15 pCt. op art. niet in de opruiming opgenomen. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van P. HEERINGA, dansleraar te Wommels, om hem een verlof B ingevolge de Drank wet 1931, S. no. 476, te verlenen voor de danszaal van het perceel Parkstraat no. 11. Tegen het verlenen van het verlof kunnen binnen twee weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. SNEEK» 24 Juli 1935. de Alle soorten Grootzand 18 - Sneek - Telef. 3054 ^oduct VO*. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS In het orgaan van de Centrale Bond van P.T.T.-personeel komt het volgende relaas voor: „En hebt ge u nogal kunnen vermaken met uw verlof in de vacantieweek?” „Nou en óf. Ik heb een reuze fietstocht gemaakt. Ik ben per fiets in België, Frank rijk, Italië, Engeland, Luxemburg, enz. ge weest. Het was een prachttocht.” „Wat? Zijt ge in één week per fiets in Frankrijk enz. geweest? Zeg, maak mij nou wat wijs! Dat bestaat immers niet!” „En toch is het zoo. Ik zal u eens even vertellen, hoe ik heb gefietst. Luister maar eens. Ik ben ’s Zaterdagsavonds per trein naar Roermond gegaan en heb daar over nacht. De eerste vacantiedag fietste ik: naar Parijs (Swalmen, Limburg), naar Amerika (gemeente Horst, Limburg), naar Bern (gemeente Herpt N.-B.), naar Leuven (gemeente Vuren in Gelderland), en over nachtte te Utrecht. De tweede dag fietste ik: naar Londen (gemeente Zeist), naar Frankrijk (gemeente Harderwijk), naar Ro me (gemeente Oldebroek), naar Keulen (gemeente Heerde Gld), naar Engeland gemeente Dalfsen en overnachtte te Ommen. De derde dag fietste ik: naar Brussel (gemeente Peize), naar Luxemburg (gemeente Oldekerk Gr.) en overnachtte te Zuidhorn. De vierde dag fietste ik: naar Moscou (bij Donkerbroek Fr.), naar Zürich ten zuiden van Harlingen, en over nachtte te Sneek. De vijfde dag fietste ik naar Stavoren, ben overgevaren naar Enkhuizen en ben toen gefietst: naar Bantam (gem. Hoogkarspel N.-H.), naar Aken (gem. Opmeer N.-H.), naar Portugal (gem. Beemster N.-H.), en over nachtte in Purmerend. De zesde dag fietste ik naar Batavia ten N.-O. van Weesp en daar ik toen langza merhand moe begon te worden ben ik naar „Het Paradijs” gegaan, nl. „Het Paradijs”, gemeente Hillegom. Daar heb ik een dagje uitgerust en ben toen naar huis gefietst. Zeg nu eens, of ik niet in Frankrijk, Por tugal enz. geweest ben! Het was een gewél dige tocht!” „Wilt ge me soms wijs maken, dat al die gehuchten hier in Nederland bestaan? Ik geloof er niets van!” „Dan zijt ge vast geen expeditieman, anders zoudt ge die gehuchten en buurt schappen wel kennen. Kijk ze maar eens in ’t Aardrijkskundig Woordenboek van „Poft” na”. Noodlottig ongeval op het Sneeker meer. Zaterdag waren verschillende eerste elftalspelers met enkele andere leden der vereeniging Velocitas uit Gronin gen onder leiding van den voorzitter, den heer A. Bonsema, per boot naar het Sneeker meer vertrokken, teneinde, zooals de laatste jaren steeds geschiedt, een vacantie-trip te maken. In totaali maakten dertien personen den tocht mee. Ondanks het feit, dat er een sterke wind stond is men Zondagmiddag toch doorgegaan, omdat zooals de heer Bon sema, met wien we, aldus het N. v. h. Noorden, Zondagavond een telefo nisch onderhoud hadden, vertelde, de boot volkomen vaarwaardig was en men bovendien er voor gezorgd had, dat er geen bagage aan dek was. Aanvanke lijk verliep de tocht uitstekend, doch op een zeker oogenblik wilde de heer Ro zema, die met twee tochtgenooten, de heeren Meulema en Luppes, in een tjotter van den heer Hendriks, welke men op sleeptouw had, waren gezeten, weer op de boot overstappen. Hij greep zich daarbij1 vast aan de vlaggestok, welke aan den achtersteven is bevestigd, doch die uit den hulls schoot. De heer Rozema geraakte daar bij te water met den stok en liet dezen, toen de heer Luppes hem vastgreep, los, terwijl hjj maar matig kon zwem men. De heer Bonsema., die vroeger op zee is geweest, sprong direct in de tjotter, doch door den sterken wind dreef deze af en men kon den drenke ling toen niet te pakken krijgen. De heer Bonsema het gevaar ziende, liet direct de boot zwaaien, onderwijl zwem mers oproepend. De heeren P. Hen driks en C. Marcus begaven zich te water en doken naar den drenkeling. Zij wisten hem te grijpen en sleepten hem onder water naar een in de na bijheid drijvenden ton, doch toen zliji die genaderd waren en de heer M. er op klom om de anderen te helpen, be gaven den heer Rozema en den heer Hendriks de krachten en opnieuw ver dween eerstgenoemde in de diepte. Wederom doken de beide redders den drenkeling na, maar ditmaal zonder succes en beiden moesten zelf in be- wusteloozen toestand op het droge ge haald worden. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast, terwijl eveneens een drietal doktoren van een juist pas- seerend jacht assistentie verleenden. Die pogingen gelukten en beiden kwamen verder met den schrik vrij. Van den heer Rozema kon men ech ter niets meer ontdekken en ook het dreggen leverde geen resultaat op. De heer Bonsema, die ons verzeker de, dat alles in het werk gesteld was om den tochtgenoot te redden heeft di rect de familie met 'de ongelukstijding op de hoogte gesteld en ook de politie gewaarschuwd. Het gezelschap, dat natuurlijk sterk onder den indruk van het gebeurde was, meerde bij Terhorne in Friesland, waar men maatregelen nam om Maan dagmorgen het dreggen te hervatten. Vanzelfsprekend is de tocht dadelijk gestaakt en zijii de deelnemers weer naar Groningen teruggekeerd. Het slachtoffer was 27 jaar oud en ongehuwd. Rozema heeft in Velocitas steeds ©en Vooraanstaande plaats ingenomen, was lange jaren tio,elvefdediger in het eer ste elftal en thans bestuurslid. Door zjjn prettigen omgang had hij vele vrienden, ook in <ien Groninger Kantoor Voet balbond, waarin hij corppetitjelpider was. Alle wedstrijden van dien bond, welke Van oordeel voorts: Dat gezien de zeer betreurenswaardige vertraging in de openbare werkverruiming uitvoering van ’t zgn. zestig millioenen- plan, Zuiderzeewerken, versnelde bruggen bouw door de Regeering te weinig aan dacht wordt geschonken aan de mogelijk heid en het nut zowel in materieele als in moreele zin welke een door haar krachtig bevorderde werkverruiming in deze tijden van ontzettende werkloosheid biedt; Dat de openbare werkverruiming, naast ’t verschaffen van directe werkgelegenheid, belangrijke besparingen op de werklozen steun zal opleveren. Geeft als zijn mening te kennen, le. dat de verruiming in het algemeen en de uitvoering van het zestig millioenenplan, de Zuiderzeewerken en de versnelde brug genbouw in het bijzonder, krachtig en met voortvarendheid ter hand dienen te worden genomen; 2e. dat daarbij in het bijzonder aandacht dient te worden besteed aan de tewerkstel ling van middelbare technici, en besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de Regeering, de Volksver tegenwoordiging en de pers. Monsterconcert. Programma van het Monsterconcert in ’t Sportpark op Donderdag 25 Juli 8 uur, ten bate van de zomerpostzegelactie (steun aan onvolwaardige arbeidskrachten en noodlij dende orkesten). 1. Muziekver. „Steun in den strijd”. a. Mars. b. Fantaisie. 2. R.-K. Zangver. „St. Caecilia”. a. Nieuw lied van een meisje en een schipper. b. ’t Gelukskind. c. De Spijskaart. 3. Sneker Muziekcorps. a. Mars. b. Ouverture. 4. Arbeiderszangver. „Morgenrood”. a. Mar, o mar. b. Hymne aan den Vrede. 5. Samenspel van de Chr. Muziekver. „Harmonie” en „Steun in den Strijd”. a. Mars. b. Wals. 6. Massazang met begeleiding Sneker Muziekcorps. a. Frysk Folksliet. b. Heer die Uw tent. c. Rol je, rol je. Gaarne bevelen wij dit Concert nog eens aan onze stadgenoten aan. Voor een dubbeltje of zoveel meer als men missen kan ziet men een verheugen de belangeloze samenwerking, hoort men een aardig concert, steunt men een goede zaak Abonnement; per Jaar 2,50, fr, p poet ƒ3,60, A a v e f t e n 11 e n 0 ct, p, regel, Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT merts. I En nu dames en heeren Fijn met vacantie maar denkt U er even aan eerst Uw boeken en schoolbenodigdheden te bestellen. Boekhandel G. v. d. PIJPEKAMP, Klein- zand 2, Sneek, is met al Uw wensen op de hoogte en kan voor e.e.a. tot Uw volle te vredenheid zorgen. Adv. HEEG. Vorige week behaalde de zang vereniging „Looft den Heere”, directeur C. Kaspersma, alhier, op het Bondsconcours te Oranjewoud in afd. Uitmuntendheid met 240 punten een eerste prijs. Tevens werd haar namens ’t Bondsbestuur een eerste prijs ver strekt voor het hoogst aantal punten in die afdeeling. HEEG. De opbrengst van de bazar, die alhier gehouden werd op initiatief van Ds. en mevr. Van der Linde ten behoeve van de Zending, heeft ruim f270 opgebracht. WEER EEN VLIEGRAMP BIJ DE K.L.M. Dertien dooden. Het K.L.M. vliegtuig „De Gaai”, dat Za terdagmorgen van Milaan naar Amsterdam vertrokken was, is bij San Giacomo in Grau bünden, Zwitserland, bij een noodlanding verongelukt, waarbij alle dertien inzittenden omgekomen zijn. De piloot v. d. Feijst is om een of andere reden, vermoedelijk een sto ring, niet hoog over de Alpen gevlogen, doch is door de Zuidelijke pas het dal van de Moësa binnengekomen; hij heeft dit door de Noordelijke pas weer willen verlaten, doch deze was door nevels en wolken ver sperd, dus eigenlijk niet te vinden. Van der Feijst moet toen weer terug hebben willen vliegen, doch moet tot zijn groote schrik ontdekt hebben, dat inmiddels ook de Zui delijke pas versperd was door wolken enz. Toen heeft de ongelukkige piloot, die de machine niet meer zoo hoog kon brengen, dat ze over de bergen vloog, naar een ter rein gezocht, dat voor een noodlanding ge schikt was. Dat was er nauwelijks, want in dit dal is geen 20 M2. oppervlakte geheel effen, maar blijkbaar had v. d. Feijst een geschikt plekje op het oog, hij heeft toen de landingswielen ingetrokken het sirene- geloei waarmee dit gepaard gaat, hééft men gehoord want op zulk terrein op wielen te landen, gevolgd door weer omhoog veren, beteekende een zekere catastrophe, en wilde het vlieguig óp de buik laten lan den; er moet toen echter iets gebeurd zijn, misschien is de Gaai met een transportkabel in aanraking gekomen. Het vliegtuig is toen op de neus naar beneden gevallen, waarbij de cabine in elkaar is gedrukt. Gedood zijn: de piloot J. S. W. v. d. Feijst, 30 jaar, gehuwd, vader van 2 kinderen. De 28-jarige marconist Rudolf Aafjes, gehuwd, geen kinderen. De 26-jarige boordmecanicien J. C. J. Vocke, ongehuwd. De stewardess, de 27-jarige mej. Anna Hermanides, die pas in proefdienst was, haar derde reis maakte om luchtvastheid te krijgen en met 1 Augustus in vaste dienst zou komen. Mej. Hermanides was volgens de berichten de eenige die nog leefde toen men bij het gevallen toestel kwam. Zij over leed direct daarna. De passagiers, de heer en mevr. G. J. Philips, procuratiehouder van een Tilburg- sche fabriek, geen kinderen. De 46-jarige heer S. Hoogstra, geb. te IJs- brechtum, die de H.B.S. te Sneek bezocht, later bij de Stoomvaartmij. Nederland in dienst trad, en zijn leven eindigde als de zeer verdienstelijke directeur van het Dordt- sche zeehavenbedrijf. De 24-jarige ongehuwde heer Jos. van Langen redacteur van De Tijd. De heer A. Content en 11-jarig zoontje, vroeger te Watergraafsmeer, later te Ber lijn. De Engelschman L. M. Nesbitt, verslag gever van een Londensch blad. De zeer bekende Engelsche teekenaar A. G. Watts, die in de radio Times elke week teekeningen gaf en ook „Punch” met tal van teekeningen verrijkte. De Duitscher G. A. Flohr, directeur een metaalwarenfabriek te Worms. De K.L.M. heeft de dienst op Milaan stop gezet. Zij exploiteerde die in samenwerking met de Duitsche Lufthansa, die nu de ge- heele dienst overneemt. De directie van de K.L.M. deelde mede, dat men eerst al deze ongelukken eens goed onderzoeken wilde, en eens tot bezinning wilde komen. Er is door het verlies van eenige bemanningen ook ’n tekort aan per soneel ontstaan, waarin tijdelijk niet kan worden voorzien. Middelbaar Technici De Bondsraad van de Nederlandsche Bond van Technici te Amsterdam, kwam Zaterdag 13 Juli jl. in hotel Terminus bij een ter bespreking van de werkloosheid on der de middelbare technici en de moeilijk heden, die daardoor voor de werklozenkas sen der organisaties ontstaan. Naar aanleiding dezer besprekingen werd de volgende resolutie aangenomen: De Bondsraad van de Nederlandsche Bond van Technici in vergadering bijeen op 13 Juli 1935, Kennis genomen hebbende van de steeds voortdurende en zich verscherpende werk loosheid onder de Middelbare Technici, zoo wel onder hen, die werkzaam zijn in het burgerlijk- en waterbouwkundig bedrijf, als in de scheeps-machine-motoren- en vlieg tuigbouw, in conStructiewerkplaatsen, in de radio-electro- en verwarmingstechniek, en in de chemische bedrijven, Gehoord de besprekingen die daaromtrent ter vergadering zijn gevoerd: Van oordeel: Dat de Regeering in het algemeen te wei nig werkzaam is op het terrein van de be perking der werkloosheid onder de groepen van hoofdarbeiders, in het bijzonder onder de Middelbare Technici; Mulo-examens. Geslaagd voor het Mulo-examen diploma A: E. Blok, Sneek; G. v. Stout, Balk; F. Kok, Oudemirdum; M. E. Meijer, Sneek; A. G. Bruins, Hemelum. Middielbare technische school. Voor het eindexamen aan de Middelbare Technische School te Leeuwarden slaagde voor: Burgerlijke Bouwkunde: J. de Boer, Scharnegoutum; AL J. Epema, Wieuwerd; D. Eppinga, Folsgare. werda^er^°UWkUnde: Th’ ^^r*^wer(^a’ Wieu- <^eze week; gespeeld zouden worden, zijn Werktuigbouwkunde: F. H. Pyttersen, Sneek. Na afloop van het zomerhalfjaar 1935 werden bevorderd van de le naar de 2e klasse: S. B. Bos, C. L. Koster te Sneek; D. Canrinus te Oosthem; Tj. Nooitgedacht te Ijlst. Van de 4e naar de 5e klasse: J. J. Beek huis, voorw., G. Zijlstra te Sneek; J. Boom- stra te Sijbrandaburen; L. Cnossen te Hom- onze bekende Nederlandsche muggen, die we hier in Friesland meestal neven noemen. Ik bedoel daarmede de zingende mug, de mug met geringde pooten en de malari-mug. (Wetenschappelijke namen: Culex pipiens, Culex annulatus een Anopheles). Deze las tige muggen zijn ook alle donkerder van kleur. De nieuwe plaaggeesten, die vooral in onze tuinen en op de wegen zoo lastig zijn, zijn groengeel. Ze lijken bijna doorschijnend. Voor het oog teer van constructie, hebben ze toch een vrij lange levensduur, als ze een beschermend plaatsje hebben gevonden. Voor de zwaluwen, vooral de torenzwa luw, zijn ze een welkome buit. De spinne- webben in de tuinen hangen vol slachtof fers. Doch het aantal blijft zoo groot, dat het heden geen pretje is een wandeling in een tuin te maken. Raakt men de planten aan, dan stuiven van alle kanten deze vlie gende insecten op en ge hebt werk om oogen, neus en ooren er tegen te bescher men. Ook voor auto- en wielrijders blijken ze zeer lastig te zijn. Opheffing en liquidatie van het Nationaal Crisis Comité. In een mededeeling van het Dagelijksch Bestuur van het Nationaal Crisis Comité wordt medegedeeld, dat besloten is tot op heffing en liquidatie met dien verstande, dat de werkzaamheden nog tot omstreeks 1 Mei 1936 zullen worden voortgezet. Bij het nemen van dit besluit heeft het bestuur rekening gehouden met het „tijde lijk” karakter der stichting en met het feit, dat de omstandigheid, welke tot een zich snel verscherpende noodtoestand kan aan leiding geven, zich thans gaandeweg sta biliseert. Wat betreft de werkzaamheden van het N.C.C. met betrekking tot het toekennen en beschikbaar stellen van de Rijkssubsidie- gelden, ten gunste van behoeftige werkloo- zen in gemeenten, waar erkende steunrege lingen of werkverschaffingen- bestaan, heeft de minister van Sociale Zaken bepaald, dat voorloopig zal worden voortgegaan op de zelfde wijze als thans geschied. luksplek, waar ze na een half uur dreg gen er in slaagden het lijk naar boven te halen. Het werd gevonden op de zelfde plek waar Rozema in de diepte was verdwenen. De heer Bonsema, zelf oud-zeeman, vertelde ons nog, dat hij op het moment van het ongeluk aan het roer van de motorboot stond. Toen Rozema in het water viel1 sprong hij direct in den tjotter, die oogenblikkelijk werd losge maakt. Vanwege de geweldige golfslag dreef de tjotter af, de inzittenden moes ten werkloos toezien. In den stroom en golfslag hebben Hendriks en Mar cus bijna bovenmenscheltfke reddings pogingen gedaan, echter op het laatst© moment, toen het gevaar bijna was geweken, begaven Roz©ma’s krachten door absolute uitputting en hij liet los. De teraardebestelling zal plaats vin den Vrijdag a.s. om half elf op de Zui- derbegraafplaats te Groningen. Het Ijjk is naar het lijkenhuisje te Terhorne ver voerd, waar een dokter de Jijksdhou- wing verrichtte. In 'den loop van den middag kwam uit Groningen een lijk- auto waarmee het stoffelijk overschot^ na gekist te zijn, paar huis is vervoerd. Toelating Ambachtsscholen. Het ligt in het voornemen der regeering, dat met ingang van 1 Januari a.s. de vol gende bepalingen van kracht worden: Tot de eerste klasse der scholen, bedoeld in artikel 11 eerste lid der Nijverheidsonder- wijswet worden alleen toegelaten zij, die bij de aanvang van de cursus, welke zij wen- schen te volgen: a. tenminste 12 jaar en 8 maanden oud zijn en tevens voldoend L. O. hebben geno ten of b. indien zij 12 jaar, doch nog geen 12 jaar en 8 maanden oud zijn, een bewijs overleggen, dat zij het 7de leerjaar eener L. S. met vrucht hebben doorloopen. Een muggenplaag in de Zuidwesthoek. De correspondent uit Workum der L. Ct. schrijft: Gedurende eenige dagen reeds wordt onze plaats en de omgeving geteisterd door een geweldige muggenplaag. De Westelijke en Noordwestelijke winden hebben millioenen, misschien wel milliarden kleine lichte we zentjes uit het IJselmeer of uit de waard- gronden rondom dat meer naar onze kust gevoerd, waar ze als wolken rondom onze boomen, heesters, struiken en boven gras en rietvelden of op de wegen rondzwerven. Is de wind wat te sterk, of komen regen buien, zooals vandaag, hun vlucht verstoren, dan verschuilen ze zich onder en tusschen de bladeren van planten. Ze behooren tot de diptera, maar zijn kleiner en fijner dan afgelast. Gistermorgen is het lijk vah .den heer S. Rozema om 7 uur opgehaaTd. Het werd in den loop van den dag naar Groningen overgebracht. Nader wordt uit Terhorne aan het N. v. h. N. geseind, dat het ongeval plaats vond op het Sneeker Meer on der de gemeente Rauwerderhem, even buit(en de sluis te Terhorne. Zondagmiddag waren de Velocitanen om halt vijf van Terhorne naar Sneek vertrokken op de „Koopman’s Web vaart”, metende 32 ton, kapitein F. Dijkstra. Zondagmiddag woei er een stevig© Westenwind, het was hol water, te woest om te trachten het lijk te vinden en daarom ook werd op advies van bur gemeester jhr. mr. Baerdt van Sminia van Utingeradeel, die direct t©r plaatse was, besloten het dreggen tot Maan dagmiddag uit te steden-. Maandagmorgen om 5 uur voer de gemeentepolitie van Akkrum o. L v. veldwachter Bergsma met de gebroe ders de Vries en Adema uit Terhorne en den heer Bonsema met enkelle an dere Velocitanen per motorboot, een schouw ^en een praam naar de onge- Duldt geen muggen en geen vliegen in de buurt van Uw kind! Het zijn de belagers van zijn gezondheid! Shelltox is onschadelijk, voor alles - be halve voor insecten. Verkrijgbaar bij Uw drogist. DNfc&K NW EXJQG5TQAAT NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER OOURART on WYMBRITSERAOEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1