VS TROMP REGENJASSEN üitnaveKIEZEBRINK Co Eerste Blad No. 87 Sneek GABARDINE Boerenjongens Bonbons de Heer. 2 ons voor 1 kwartje. Hoe is 't mogelijk I VIRG INIA Ollicieel Orgaan der Gemeente Sneek. GUMMI vanal 3.25 dan in de Zon - anmur MEEKER OOURART m WYMBRITS€R*DFFt RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. vanaf 12.75 11 51e Jaargang Zaterdag 3 Augustus 1935. 20c£a£ VO/tx Elite Studentenhaverbonbons de Heer, Van Houten’s K. L. M. Reepen 5 cent. In doozecj van Busjes echte Bode’s Urker Kransen 1 kwartje, Verpleegster Cacao, Dureya's heerlijke 10 en 12J^ ets. pudding en 5 ets. Argo, Niemeijer’s Koffie en Thee, King Pepermunt 18 et. per ons DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK H. Een legendarische leeftijd. leveren.' had voor de Notaris E. Elema veilde Dinsdagavond finaal in het café „Onder de Linden” een woon- en winkelhuis met banketbakkerij en erf, aan het Grootzand no. 60, waarin voor heen gevestigd was de fa. L. R. Veen. Kooper werd de heer D. Rodenburg q.q. alhier voor een som van f5000.—. Examen Hoofdakte, Voor de hoofdakte zijn geslaagd de hee- ren S. G. v. d. Veer te Sneek en W. Hage man te Ijlst 20 uur! Het Guild Theatre te New York heeft een nieuw stuk van Noel Coward ter vertooning aangenomen. Het vraagt twintig uur spelen, zoodat er een aantal avonden mee gemoeid zal zijn. Het stuk behandelt het leven van Amerikaansche emigranten, in zeven deelen, die telkens vijf jaar later spelen. kwart eeuw of meer heeft bijgedaan; maar oud is hij in ieder geval wel geworden. HIEBENKLEEDUfG SNEEK W. Burgstraat 9. Verkade’s Biscuits Knappertjes 15 at. per Yi pond. Van Nelle’s Ananas met slagroom en Aardbeien, 2 ons voor 1 kwartje. Verkade’s pakjes Beschuit 9 cent. Verkade’s 5 cents reepen, puur, melk, hazelnoot, Tonnema’s Cascade en Midsummerdrops 12 ct. per ons 2 ons voor 1 kwartje. Kwatta's smeerchocolade Verbo, per tube 30 en 55 ct. rEroxon Vliegenvangers. Tonnema’s Tocifruit, lekker, 2 ons voor 1 kwartje. Een heerlijk Koekje, BATONS VERKADE, 1 kwartje per pond. Vraagt Uw Winkelier. Engros t Mijnramp in Zuid-Afrika. In een staatsmijn, op 200 K.M. van Jo hannesburg gelegen, heeft een aardstorting plaats gevonden, waarschijnlijk tengevolge van een gasontploffing. De assistent-be- drijfsleider en twee blanke opzichters be nevens 74 inlandsche arbeiders zijn op 150 M. afgesneden. Droste’s losse en CHIEF WHIP De misdaden te Oss. De gemeente-politie te Oss heeft weder om een brutale overval met roof tot klaar heid gebracht, die in den nacht van 22 op 23 December 1933 op de Berghemsche weg aldaar werd gepleegd. Daar drongen in die nacht drie gemaskerde kerels de woning binnen van het bejaarde echtpaar Van Ber- Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Geraamten van reuzen gevonden. Bij het graafwerk voor de aanleg van een nieuwe weg hebben arbeiders nabij Gap, in het Fransche departement Hautes Alpes 8 enorme menschelijke geraamten gevonden van gigantische afmetingen. Het grootste mannengeraamte, dat er bij gevonden werd, was bijna 2/2 meter lang. De arbeiders heb ben 8 graven blootgelegd. Thans hebben archeologische deskundigen de leiding bi het verdere graafwerk, in de hoop dat een geheele begraafplaats gevonden zal worden. Tegen het straatrumoer te Parijs. Te Parijs mogen automobilisten van 10 uur ’s avonds tot 7 uur ’s ochtends geen claxon-signalen geven, doch moeten bij straathoeken en wegkruisingen met hun schijnwerpers waarschuwen. Deze periode van voorgeschreven stilte zal met 2 uur ver. lengd worden. Claxon-signalen zijn nl. ver boden van 9 uur in de avond tot 8 uur des ochtends. TROMP SNEEK Opgericht 1901 vestigt de aandacht op ille artikelen van VERKADE, Brooden Couverture voor Banket bakkers. Verschillende soorten Wafels voor Ijsco, Xbonnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting, idvertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT De muiterij op de Zeven Provinciën. De marine-officler, die als oudste in dienstjaren het bevel had aan boord van De Zeven Provinciën toen deze oorlogs bodem, in handen zijnde van de muiters, door de Indische Oceaan koers zette naar Soerabaja, de luitenant ter zee 2e klasse H. L. v. B,, heeft zich te verantwoorden ge- --Zeekrijgsraad te Willemsoord, omdat hij opzettelijk zou hebben nagelaten De Duitsche vloot De Daily Telegraph meldt, dat men met de bouw der twee Duitsche slagkruisers, die de vorige herfst in het geheim op stapel zijn gezet, thans zoover is gevorderd, dat zij binnen afzienbare tijd te water kunnen wor den gelaten. Het blad deelt verder mede, dat de sterkte van het marinepersoneel gedu rende het afgeloopen jaar is verdubbeld en dat op de werf te Wilhelmshafen thans 13.000 arbeiders werken. HET NIEUWE KABINET. Dr. Colijn heeft de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet Dins dagavond laat aanvaard en de formateur is teruggekeerd met een ministerie, dat zeer weinig verschil met het oude maakt. Het omvat nl. de volgende personen: Dr. H. Colijn (a.-r.) Koloniën. Mr. J. A. de Wilde (a.-r.) Binnenlandsche Zaken. Jhr. mr. A. C. D. de Graeff (partijloos), Buitenlandsche Zaken. Mr. P. J. Oud (v.-d.), Financiën. Mr. dr. L. N. Deckers (r.-k.), Defensie. Mr. J. R. H. van Schaik (r.-k.), Justitie. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude (v.- b.), Waterstaat. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine (c.- h.) Onderwijs. Mr. M. Slingenberg (v.-d.), Eerste Ka merlid Sociale Zaken. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen (r.-k.), Economische Zaken. De eenige verandering welke zich direct openbaart, bestaat hierin, dat prof. Slote maker de Bruine het departement van So ciale Zaken verlaat om aan het hoofd van Onderwijs te komen, dat vacant was sedert het aftreden van mr. Marchant, terwijl de vrijz.-dem. mr. Slingenberg als nieuwe mi nister Sociale Zaken krijgt. Men begint dus weer met 10 man. Maar het zullen er binnenkort 11 worden, want van het departement van Economische Za ken wordt een stuk afgekapt, dat als nieuw ministerie van Landbouw en Visscherijen begin September gereed zal zijn. Dan zal dr. Deckers Defensie verlaten om als hoofd van Landbouw en Visscherijen op te treden en zal Defensie, zoo mogelijk, een ander r.-k. minister aan het hoofd krijgen. Zoo mogelijk, schrijven wij, omdat dr. Colijn reeds gepoogd heeft mr. Goseling, voorzitter van de R.-K. Staatspartij, voor die post te krijgen, die echter niet wilde, naar men zegt, omdat deze partij nog niet de indruk heeft volkomen vertrouwen aan dit gereorganiseerde kabinet-Colijn te kunnen schenken. In dit verband is ook van belang een be richt van de Maasbode, dat r.-k. parlemen taire kringen „groote ontstemming koeste ren jegens de drie r.-k. ministers, omdat zij de regeeringsverklaring, waarin volkomen onnoodig de katholieke Kamerfractie in één hoek gedreven werd met de socialisten, communisten, revolutionnairen en Kerstia- nen, hadden goedgekeurd en daardoor mede voor hun verantwoording hebben genomen. Voor het herstel van een goede verhou ding tusschen het nieuwe Kabinet en de katholieke Kamerfractie zal, naar ons werd verzekerd, ook deze in grievende vorm ge- kleede regeeringsverklaring moeilijkheid op- IftvorAn Meikerscursus aid. Smeek Friesche Mij. De eindles van de meikerscursus der afd. Sneek Fr. Mij. van Landbouw werd gehou den op 31 Juli bij den heer H. Jager te Offingawier. Een diploma werd toegekend aan: G. J. van Dijk te Gauw met 184 pun ten; S. H. Jager te Offingawier met 183 p.; H. Bootsma te Goënga met 180 p.; H. H. Jager te Offingawier met 177 p.; K. Hooghiemstra te Nijland met 171 p. Oss te doen overbrengen, terwijl verder te Maastricht een man is gearresteerd, die ook naar Oss is overgebracht. De beide mannen ontkennen hardnekkig aan de overval schul dig te zijn, doch de aanwijzingen tegen hen zijn zeer sterk. In verband met deze zaak is aan de politie te Amsterdam verzocht, daar een derden verdachte te arresteeren. De centrale recherche te Amsterdam is sinds Maandagmiddag bezig dezen man, zekeren Lammers, op te sporen. Tot voor kort woonde hij in hetzelfde perceel In de Jordaan, waar de Zaterdag wegens diefstal van een grafkruis gearresteerde en naar Oss overgebrachte misdadiger verblijf hield. Direct daarop heeft Lammers het hazenpad gekozen. geweld te gebruiken ter onderdrukking van de muiterij. Tegen hem is gevorderd de op legging van een gevangenisstraf van vier maanden, onder aftrek van de preventieve hechtenis van 11 Februari tot 15 Maart 1934 en ontslag uit de militaire dienst, echter zonder ontzegging van het recht bij de ge wapende macht te dienen. Nadat de verdediger het woord had ge voerd heeft verdachte zelf een uitvoerige verklaring van zijn houding gegeven. Hij weidde o. a. in den breede uit over de toe standen bij de Indische marine, hetgeen den voorzitter van de krijgsraad aanleiding gaf hem te verzoeken zich tot de zaak zelve te beperken. Beklaagde: Ik ben bij den minister van defensie op audiëntie geweest en die heeft mij verzekerd, dat ik hier alles zou mogen zeggen, als het maar de waarheid was. De voorzitter: De minister van defensie heeft hier niets te zeggen. De krijgsraad beoordeelt wat u moogt zeggen. Uit Belgrado wordt gemeld, dat in het dorp Malakrsna bij Smederowo, een man is overleden, die de Zuid-Slavische Zora Aga werd genoemd, omdat hij, evenals deze on langs overleden Turk ver over de honderd jaar oud zegde te zijn. Inderdaad was hij een levende historische kroniek van de vo rige eeuw. Hij zeide zelf 131 jaar oud te zijn, maar... 131 jaar geleden bestond er in zijn geboortestreek nog geen burgerlijke stand, zoodat hij er vermoedelijk wel een Een inlander is met brandwonden over dekt naar buiten gekomen, maar de man is overleden voor hij nadere inlichtingen kon geven. Daar de mijngassen reeds korte tijd later aan de oppervlakte optraden, is er zoo goed als geen hoop, dat men de opge sloten arbeiders zal kunnen bereiken. Duitsch dienstmeisje naar een concentratiekamp. Een dienstmeisje te Weissenburg in N.- Beieren is naar het plaatselijk concentratie kamp gezonden, omdat zij „herhaaldelijk haar betrekkingen in de steek heeft gelaten zonder op te zeggen en haar werkgeefsters met opzet zonder hulp in de huishouding heeft gelaten.” Lynchjustttie to de Ver. Staten. Een groote menigte te Louisburgh (N.- Carolina V. S.) ontrukte een gearresteerden neger aan de handen der politie en bracht hem in een auto weg met het doel hem te lynchen. Staatspolitie en militairen werden gere- quireerd om dit voornemen te verijdelen. De neger had in een aanval van waanzin een boer met een steen gedood en een twee den boer met ’n groote bijl onthoofd. Daar na was de neger door andere negers over meesterd. Toen de politie den man naar een andere plaats wilde overbrengen om hem te be schermen tegen de woede der bevolking, maakte de menigte zich van hem meester. Zijn door kogels doorboord lijk werd la ter, opgehangen aan een eik, gevonden. De 24-jarige Herbert Reichert en de 22- jarige Heinz Raffelt, beiden uit Berlijn, zijn bij het bergbeklimmen in het Sellamassief in Zuid-Tirol gevallen en omgekomen. Over de bijzonderheden van het ongeluk is tot dusver nog niets bekend. De lijken van de beide bergbeklimmers zijn gevonden. kei. De oude menschen werden door de bandieten met een revolver bedreigd en gekneveld, waarna dezen de woning door zochten. Zij waren vermoedelijk bekend met het feit, dat Van Berkel zijn spaarduitjes onder de kachelplaat bewaarde, want zij wierpen de kachel om en lichtten de plaat van de vloer. Van Berkel had echter in ver band met de vele overvallen het geld eenige dagen tevoren naar de spaarbank gebracht, zoodat de indringers in hun verwachtingen teleurgesteld werden. Onder deze bedrijven had de oude Van Berkel zich van de touwen weten te bevrijden en hij liep, luid om hulp roepende, naar buiten. Daarop kwamen een in de nabijheeid wonende broeder en eenige buren toesnellen, waarop de inbrekers op de vlucht sloegen. Toen men hen achtervolgde, losten zij eenige revolverschoten, waarop de achter volgers hun pogingen opgaven. Het onder zoek van de politie leverde destijds geen resultaat op, maar uitlatingen van thans ge arresteerde lieden van de misdadigersbende gaven nu aanleiding een Ossenaar, die in de strafgevangenis te Breda vertoeft, naar Weer een oude Ossche moordzaak. De Kon. Marechaussee te Oss heeft het onderzoek heropend in één der oude Ossche moordzaken, welke tot dusver nog steeds onopgehelderd zijn gebleven, nl. de moord- zaak-van Galen. Dit misdrijf, dat bijna zes jaar geleden heeft plaats gehad, is langza merhand volkomen in het vergeetboek ge raakt en weinigen zullen zich hiervan nog de bijzonderheden kunnen herinneren. Als resultaat van dit onderzoek worden thans voldoende termen aanwezig geacht om een vervolging in te stellen tegen zeke ren J. v. B., een beruchten Osschen mis dadiger, die op het oogenblik in ’t huis van bewaring te ’s Hertogenbosch vertoeft, ver dacht van medeplichtigheid aan de overval met berooving op den kassier van de boe renleenbank te Maren (N.-Br.) in het jaar 1930 en andere misdrijven. J. v. B. wordt er ernstig van verdacht, dat hij destijds zijn neef, G. v. Galen, door messteken van het leven heeft beroofd. Het drama heeft zich als volgt toegedra gen: Op de avond van de 12de December 1929 was de 29-jarige fabrieksarbeider G. v. Galen uit Oss met eenige vrienden op stap geweest. Het vroolijke gezelschap had verschillende herbergen bezocht en was ten slotte aangeland in café de Louw op de Heuvel te Oss. De jongelui verkeerden in een luidruchtige stemming en weldra ont stond een woordenwisseling over een vrouw, doch het kwam nog niet tot een vechtpartij. Op een gegeven oogenblik verliet van Galen de gelagkamer om zich even op de binnen plaats achter het café te verwijderen. Toen hij even later weer binnenstrompelde, zeeg hij doodsbleek op een stoel neer. Zijn klee- ren waren op de rug geheel met bloed door drenkt en het bleek al spoedig, dat hij het slachtoffer was geworden van een moord aanslag. Daar dergelijke steekpartijen te Oss geen zeldzaamheid waren namen de overige café bezoekers het geval niet al te tragisch op en men besloot den getroffene naar een dokter te brengen. Onder degenen die hier bij hun hulp verleenden, behoorde ook de neef van het slachtoffer, de thans verdachte J. v. B. Hevig bloedend begaf de gewonde, ondersteund door zijn kameraden, zich voetje voor voetje naar de woning van dr. Stoltz in de Peterstraat, op ongeveer hon derd meter afstand van café de Louw. Daar het geval zich in de hoofdstraat van Oss had afgespeeld, was de politie spoedig van het gebeurde op de hoogte. Onmiddellijk begaven zich eenige politie mannen naar het bewuste café, dat v. Galen reeds had verlaten. Een bloedspoor wees de weg aan waarlangs de getroffene zich had begeven. Gedurende de moeizame tocht naar de dokter trachtte de politie v. Galen nog een verhoor af te nemen. Het slacht offer nam echter de bekende houding der Ossenaren in dergelijke gevallen aan. Hij verklaarde van niets te weten en voegde er aan toe, dat het toch niets meer aan de zaak kon verhelpen, omdat hij direct zou sterven. Inderdaad zijn deze woorden bewaarheid. Nauwelijks was hij de woning van den ge neesheer binnengetreden, of hij zakte in de gang ineen en gaf eenige oogenblikken later de geest. De politie stond hier voor een uiterst moeilijke taak. Degenen die iets van het drama zouden kunnen weten, volgden het voorbeeld van het slachtoffer en hielden zich van den domme. Toen de politie v. B. ten huize van dr. Stoltz een verhoor wilde afnemen, verklaar de de verdachte brutaal, dat hij thans on mogelijk kon antwoQrden, omdat hij voor de zielerust van den overledene moest bid den. De sectie op het lijk van van Galen wees uit, dat een van de longen van het slacht offer met een groot mes was doorboord, hetgeen de dood tengevolge moet hebben gehad. De verslagene moet in de rug zijn aangevallen. J. van B. is thans 38 jaar en een oude rot op het gebied der misdaad. Hij heeft een veelbewogen leven achter de rug en is een bekende figuur in de Bossche rechtszaal, waar hij verschillende keeren wegens in braak en diefstal is veroordeeld. In tegen stelling met de andere Ossche misdadigers vertoefde hij niet uitsluitend te Oss. Hij was o. a. ook eenige tijd op een fabriek in En geland werkzaam. Daar mishandelde hij een medearbeider zoodanig, dat hij ijlings de wijk moest nemen naar ons land om niet in handen van de Engelsche politie te vallen. Toen in 1930 verschillende van zijn Ossche confraters in de gevangenis terecht kwamen, werd hem de grond in zijn geboor teplaats te warm onder de voeten en hij verplaatste het terrein van zijn werkzaam heden naar Eindhoven. Daar viel hij wegens een ernstige inbraak in handen van de poli tie, met het gevolg, dat hij voor drie jaar werd opgeborgen. Spoedig nadat hij in vrij heid was gesteld, volgde zijn aanhouding wegens medeplichtigheid aan de overval met roof te Maren. De verdachte zal ter beschikking van de justitie te ’s Hertogenbosch worden gesteld, aldus meldt de N. Rt. Ct. Bergongeiukken. In het Mont Blanc-gebied is een ongeluk gebeurd, dat den 26-jarigen Helmuth Rei- thel uit München het leven heeft gekost. Met zijn 31-jarigen broer Franz had hij ge tracht, de Dames Anglaises te bestijgen; daarbij is hij in een afgrond gevallen en dood blijven liggen. Itaiiaansche bergbe klimmers hebben aan ’t reddingswerk deel genomen. De gebroeders Reithel, die nauw bevriend waren met Peter en Mayer, de alpinisten, die onlangs de Noordelijke wand van de Grandes Jorasses bestegen hebben, waren uitstekende bergbeklimmers en hadden de laatste 3 jaren reeds vele moeilijke tochten in het gebied van de Mont Blanc onderno men. Verleden week Zaterdag waren zij naar de Gambahut geklommen, en waren voornemens om Zondagmorgen opnieuw de Dames Anglaises te beklimmen. In de berghut ontmoetten zij nog 2 Duit- schers, met wie zij gezamenlijk de gletscher overstaken. Deze Duitschers scheidden zich echter later van hen af, omdat zij langs de gewone weg naar boven wilden gaan. De gebroeders Reithel vorderden in het begin flink. Plotseling echter werden zij door een steenval verrast en van de bergwand ge slingerd. De oudste wist een houvast te vinden, maar de jongste werd door de rots blokken getroffen en stortte in de diepte. Franz Reithel trachtte zijn broer nog op het laatste oogenblik aan het touw vast te hou den, maar dit brak door de zwaarte van de val en Helmuth bleef liggen met een ernstige hoofdwonde. Eenige uren later is hij over leden, zonder dat zijn broer, die zelf ver wond was, hem hulp kon bieden. De beide andere Duitsche bergbeklimmers hadden het ongeluk uit de verte gezien en waren terstond afgedaald naar Courmayeur om hulp te halen. Ongebrande Pindas voor hen die zelf branden Tonnema’s fijne Zomertrillers 2 ons voor 1 kwartje, Holland-Zwitsersche Chocolade reep en. 10 ct. per rol, Blookers Choc. Hagelslag en Vlokken, per pak 1 kwartje, San Rémo bonbons van de Heer, Toledo 2 ons voor 1 kwartje, Caramel Nougat-Chocolade de Heer, 2 ons voor 1 kwartje. Vraagt Uw winkelier. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1