>0 IES P.PDWrotlad 4 Firma JOHs. TROMP - Sneek Firma JOHs. TROMP, Sneek I Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK 8 Co Verkade’s Artikelen Witled Orgaan der tante Sneek. Sle Jaargang 20 voor een kwartje VIRGINIA Boerenjongens Bonbons de Heer, 2 ons voor 1 kwartje. Tonnema’s fijne Zomertrillers, Woensdag 14 Augustus 1935. i! •mtu SHEERER COURANT M VYMBRITSERAOEEL No. 90 RECLAME KOLOM. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. [A, er, e 50 CHOCOLADEREEPJEIS van BOSDORP TROMP - Sneek f ik- Niemeijers Koffie en Thee.. San Remo en Toledo Ronbons van de Heer, 2 ons voor 1 kwartje. Brooden couverture voor Banket bakkers. Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 o van zelf branden. I Herdenking van die stormramp te Boroulo. Geslaagd voor de acte Fransch (1. o.) de heer Wi. Oppenhuizen te Smeek. Duur varkensgehakt in blik. Vorige week deelde de Veehouiderij- centrale mede, dat zij varkensgehakt in blik gaat maken, m. a. w. varkens gaat „inblikken”, omdat de vraag naar vleesch en gehakt in blik zeer groot is en nog steeds toeneemt. Smokkeldrama aan de grens? Nabij Budel (N.-Br.) heeft men even over de grens een marechaussee aan getroffen, die zwaar verwond bleek te zijn en nog slechts zwakke levensteeké- nen vertoonde. De man werd terstond! naar het militair hospitaal overgebiiacht, waar hij eenige uren later aan de won den is overleden. Men vermoedt, dat zich hier een smokkeldrama heeft afgespeeld. lijke DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van vindt U een groote sorteering bij j Voor een .mooie doos BONBONS of CHOCOLADE van de vrieshuisvarkens is een kolos sale mislukking geworden. Nadat 3000 beesten op deze manier (verwerking tot vet en varkensvoer) wajen vernietigd, is men er mee opgehouden, omdat de financieele uitkomsten er van zelfs voor de Varkenscentrale ruïneus ^varen. Daarom gaat men thans gehakt maken, maar niet vanwege de „zeer groote en nog steeds toenemende vraag”. De Vee- en Vleeschhandel weet thans het volgende te 'berichten: „Waarom mag het groote publiek niet weten, dat er alleen al in 1934 nog 132.409 stuks zware varkens zijn over genomen, waarvan dr naar Itlalië en Rusland slechts 77.693 stuks konden worden geëxporteerd, zoodat de voor raad (aannemende, dat er uit 1933 ook nog minstens een 10.000 stuks overge bleven zijn) per 1 Januari 1935 zoo’n 65.000 stuks bedroeg? Waarom mag niet bekend zijn, dat al leen aan vries- en opslagloon voor deze varkens in 1934 zoo’n slordige 13A mil- lioen is betaald, zooals deskundigen ons voorxekenden. Indien men nu verder rekent, dat we nu alwéér Augustus schrijven en dat er dit jaar text dusver maar een bedroefd beetje van dez,e bees ten afgezet is, dan mag men bij deze I8/4, millioen nog wel een half millioen bijtellen. Alzoo 18/4 millioen gulden al leen aan vriesloon.” Tiet Amsterdamsche blad heeft deze zaak nader onderzocht, en heeft haar bevestigd gevonden in een rapport, dat de Veehouderij-centrale aan den minis ter heeft moeten uitbrengen 1 In dat zelfde rapport leest het blad, dat 8000 varkens, voor rekening van de Centrale opgeslagen in Bremen* ver schimmeld zijn ©n voor 8V4 cent: per kilo zijn verkocht; de „strop” is in dit geval echter voor h.et koelhuis.” Het staat dus thans vast, dat de on kosten der aanstonds faute de mieux in te blikken dieren, een varken op een varken” hebben bedragen 1 F P, SWART, aldaar, om hem een veriof A ingevolge lie Drankwet 1931, Si. 476, te vedenen voor de beneden-voorlbkaliteit van het perceel' Gedempte Pol no. 7. Tegen het verlenen van dit verlof, kunnen binnen twee weken schriftelijk bezwaren wonden ingébracht, SNEEK, 14 Augustus 1935- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Om ruim acht uur vertrokken vele pelgrims met de speciale biedevaarto- trein van Leeuwarden naar Dokkum, waar men te negen uur arriveerde. Er waren tegen die tijd eveneens releds talrijke autobussen met bedevaartgan gers aangekomen, zoodat het een lange stoet was, die in processie door de stra ten van het oude stedeke naar het bede- vaartspark trok. In de kapel1 werd door den vicaris- generaal, monseigneur Huurdemans, ’n Plechtige Hoogmis opgedragen. Assis tentie verleenden deken v. d. Hengel van Hilversum als diaken, deken Buve van Groningen, sub-diaken en deken Vaas van Leeuwarden, pr.eisb.-asp. De liturgische gezangen werden gen zongen door een mannenkoor onder lei ding van den heer Jac. Bos te Leeu warden. Praeses A. de Hart van Drachten, die de predikatie hield, begon met te herinneren aan de levensloop van Sint Bonifacius en wees op de beteiekenisi van' deze heilige bedevaartsplaats voor het katholieke geloofsleven. Hij herin nerde aan de machtige ijver van den H. Bonifacius voqr het katholieke geloof. Bonifacius kwam tot getuigenis, bezield met heilig apostelvuur. Spreker zeide, dat Roomsch-Katholiek Friesland aan den H. Bonifacius zjjn geloof heeft te danken. Praeses de Hart wees: verder op de groote invloed, wélke het werk van den H. Bonifacius ook heeft gehad op de kerkelijke en geestelijke geschie denis van Frankrijk. Maar Friesland was zijn eerste liefde en dat heidensche gewest ontving ook zijn laatste liefde. Daar werd de strijd gestreden tusschen den H. Bonifacius en Radbout, welke geloofskamp eindigde m'et de dood van Voor den Handel bij Abonnement: per Jaar 2.50, fr. p. post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Tiende nationale bedevaart naar Dokkum. Gister is weer de jaarlijksche natio nale bedevaart naar Dokkum onderno men, de pelgrimstocht naar het mar telveld van1 Sint Bonifacius en Voor de tiende maal zijn velen wqer ge togen naar de kleine stede in het Noor den, waar in den jare 754 bisschop Bo nifacius met zijn gezellen in de dienst van zijn Hegr is gevallen. Het lag aanvankelijk in het voorne men, dat de bedevaart ook ditmaal weer onder de geestelijke leiding zou staan van den aartsbisschop van Utrecht zelve. De gezondheidstoestand van mon seigneur J. H. G. Jansen laat zulks evenwel niet toe, en daarom trad thans de vicaris-generaal, monseigneur Huur demans, te Utrecht, als geestelijk lei der van deze bedevaart op, welke tot al gemeen© intentie had de kerstening van de zeden. Reeds Zondag waren vele pelgrims te Leeuwarden gearriveerd. In het bij zonder voor hen werd ’s avonds pm half acht in de Sint Bonifaciuskerk te Leeuwarden een Plechtig Lof gecele breerd. Pastoor G. de Geus, van Hui- zum, hield de predikatie. Assistentie verleenden deken J. H. Vaas, te Leeuwarden, pastoor C. G. Smit, te Dokkum en pastoor Metz, van Assen. Om negen uur was in „Amicitia” te Leeuwarden de reütfie der pelgrims. Er werden daar eenige toespraken gehou den en door muziek en zang werd voor afwisseling gezorgd. Pastoor Metz, van Assen, sprak het openingswoord. Verder hebben nog het woord gevoerd de vicaris-geneTaall Huurdemans van Utrecht, pastoor Holt- man van Leeuwarden, de heer Demes van Dokkum en de heer Wüst te Am sterdam. Gisterochtend zes uur is in de drie katholieke kerken der stad de H. Mis gelezen. Aan de bedevaartgangers werd de H. Communie uitgereikt. e VERSCHILLENDE SOORTEN vallen erg in den smaak. Vraagt ze Uw winkelier. Engros waren gedekt, waarom ze voorstelden den penningmeester decharge te v©r- leenen en dank te betuigen voor het door hem verrichte vele werk. De heeren Lampe en Maseland, resp. vertegenwoordigers van Hulp in Nood en T.B.C.-vereen., spraken waardebren- de woorden voor het vete werk dat de Commissie Sport en Liefdadigheid zich voor het nobele streven „de sterken voor de zwakken” reeds jaren heeft ge troost. Als blijk van waardeering over handigde laatstgenoemde spr. aan de Commissie ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, dat S, en L. ongemerkt voorbij had willen doen gaan, namens de T.B.C.-verëen. een fraaie voorzitters hamer met inschrift. De voorz., de heer Tinholt, sloot hier na de bijeenkomst na dank te hebben gebracht voor deze aardige attentie. Aangezien deze producten uitslüitenid verkrijgbaar zijn voor werkl'oozen en- behoeftigen (met inbegrip van mijhwer- kers en diaconiën), terwijl de prijs (25 cents per kilo) zeer laag is, zou zich de vraag moeten voordoen, of de Varkens centrale philantropische neigingen heeft en zoo ja, op wiens kosten (boer, consu ment of slager), aldus het Handelte blad. Deze vragen kunnen echter achter wege blijven, omdat de varkens-mblik- kerij geenszins ter hand wordt genomen van wege „een zeer groote en nog steeds toenemende vraag, maar eenvoudig om dat de Centralevan de varkens den apostel' der Friezen, St. Bonifacius, moet 1 Wat is n.l. het geval? Het uitsmelten Zaterdag j.I'. was het tien jaar gele den, dat het Nederlandsche volk werd1 opgeschrikt door de tijding, dat het stadje Borculo, in de Geldersche Ach terhoek door een cycloon was getroffen en nagenoeg geheel verwoest. Dit feit heeft men met onopgemerkt willen laten voorbijgaan en de bevol king heeft dezen herdenkingsdag aan gegrepen om nogmaals haar dankbaar heid en erkentelijkheid te uiten voor de hulpvaardigheid jegens de getroffen ge meente en de slachtoffers van de ramp van alle zijden betoond. Hoogtepunt Van de herdenking was de officieel^ opening van het Cycloon- Museum, dat is ondergebracht in een lokaal van het ppaarbankgebouw aan de Spoorstraat door Jhr. R. R. L. de Muralt, destjjds burgemeester der ge meente B.orcüio. Jhr. De Muralt hield een rede, waar in hij de droeve gebeurtenis van tien jaar geleden in herinnering bracht en voorts een overzicht gaf van de tot standkoming van het museum- Tenslotte uitte spr. zjjn dankbaarheid jegens allen, die deze verzameling hebben helpen b jju eenb rengen. Het interieur van het museum ziet er keurig uit. Tal van foto’s geven een duideljjk beeld van de verschrikkingen van den cycloon. Verschillende kaartjes, afkomstig van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut te De Bilt geven allerlei bijzonderheden van de buitengewoon krachtige hoozen van 1925 en 1927. Veie luchtfoto’s zijn afge staan, waaronder prachtige vergrootin- gen door den Foto-Technischen Dienst der K- L. M- en van de Militaire Lucht- vaart Afdeeling te Soesterberg. Verschillende penteekeningen van Jo Spier, Ramaekers, Van der Hem en Monnickendam, door hen na den cy cloon gemaakt, liggen tentoongesteld. Een der belangrijkste documenten, herinnerend aan d© catastrophe, is ’n stuk papier, een bladzijde uit de „Han delingen der Staten-Generaal”, waarop Burgemeester Jhr. De Muralt met pot lood de zakeljjke kennisgeving van de ramp aan de regeering neerschreef, met het verzoek om militaire hulp. Het Comité, dat het programma voor de herdenking van de stormramp heef t georganiseerd, heeft daarin ook opge nomen een uitdeeling van brood, als symbool voor dankbaarheid jegens de naburige gemeente Lochem, die den dag na de ramp zorgde voor brood. Bjj loting zal nu ieder jaar een bepaalde wijk worden aangewezen, waarvan de bewoners vriéndelijk worden verzocht een wittebrood in ontvangst te willen nempn. Dezen dag was daartoe aangewezen Wijk C. De uitdeeljng vond plaats bij den heer D. J. Kluvers aan de Steen straat. Nagenoeg elk een had aan het verzoek van het Comité gehoor gegeven en een brood afgehaald. In de ochtenduren werd door oud- burgemeester De Muralt een krans ge legd op de graven der drie slachtoffers van de ramp, waarbij hij een drietal) korte toespraken hield. In den loop van den dag werden en kele concerten gegeven en kinderspe len gehouden. Een ommegang van muziek- en sport- vereenigingen met lampions vormde het slot van dezen herdenkingsdag. De COMMISSARIS van POLITIE vestigt er de aandacht op, I. dat, uitgezonderd de kappers- en barbierssalans voor zover betreft het verrichten van kappers- of barbiprs- werkzaamheden alle winkels tijdens de Sneker kermis voor het publiek ge opend mogen zjjn: a. opLaterdag tot 12 uur des nachts b. op Zondag vóór 1 uur des voor- middags en van 4 uur des namiddags tot 12 uur des nachts; c. op Maandag, Dinsdag en Woens dag vóór 1 uur des voormiddags en van uur des namiddags tot 12 uur des nachts; d. op Donderdag vóór 2 uur des voormiddags. II. dat het verboden is kappers- en barbierssalans voor het publiek geopend te hebben a. op Maandag, vallende in de Sne ker kermis, vóór 7.30 uur des voormid dags en van 12 uur des middags tot 1 uur des namiddags. b. op Woensdag, vallende in de Sneker kermis, vóór 7.30 uur des voor- middags en voor zover betreft het ver richten van kappers- en barbierswerk- zaamheden na 11 uur des voormiddags. Openluchtspel' te Sineek van de Ver. „OjranjeA Omtrent de opvoering van het open luchtspel vernemen wij nog, dat het in de’ bedoeling ligt twee voorstellingen te geven, n.l. ’s middags en 's avonds. De middagvoorstelling is hoofdzakelijk voor de jeugd bedoeld. Ongeveer 40 Sneekers zullen aan de uitvoering medewerken. D© bekende Amsterdamsche tooneeikapper Gerrit sen met zijn staf, zal de grime verzorgen, terwijl de costuums van de Fa. Bakker, Amsterdam, getrouwe copieën zijn naar schilderijen van verschillende oude meesters. De fa. Kuipers, zal de licht installatie en geluidsversterking verzor gen, het tooneelontwerp is van archi tect J. G. Walinga. Een muziekvereeniging en een zang koor zullen hun medewerking verlleenen. Waar de toegangsprijzen uiterst laag gesteld zullen worden, verwachten wij', dat duizenden gebruik zull'en maken van de gelegenheid een dergelijk goed stuk te zien. Sport en Liefdadigheid. Gisteravond had in hotel' Hanenburg de overdracht plaats van het batig saldo van de door Sport en Liefdadigheid op Hemelvaartsdag alhier gehouden se- rie-voetbalwedstrij den. Aanwezig waren de bestuursleden van de ver. Hulp in Nood en de Ver. tot Bestrijding der Tuberculose, aan welke vereenigingen het batig saldo tien goede komt. De voorz., de heer Tinholt, heette 3hen welkom, liet ©en en ander nog eens de revue passeeren en deelde mede dat de wedstrijden 'die dit jaar waren ge houden slechts als proef hadden ge diend, waarom geen wisselpryjs v^as aan gekocht. De dag zelve was wat 'de keuze van de vereenigingen betrof uit stekend geslaagd, maar de kaartenver- koop was minder geweest dan vorig jaar. De medewerking van de Sneeker zakenfinna’s was echter ondanks de drukkende tijdsomstandigheden buiten gewoon groot geweest en spr. bracht daarvoor allen nog eens hartelijk dank. Na rijpe overweging had m,en het be sluit genomen dit jaar andere clubs uit te noodigen, daar de wedstrijden der laatste jaren het publiek met meer zoo sterk .trokken. De nieuwe regeling had groote onkosten met zich medegebracht en het resultaat was tenslotte geweest dat mep dit jaar aan eik der beide ver. f475 kan af dragen. Met de wensch dat Hulp in Nood en T.B.C.-ver. door dit bedrag hun ze genrijke arbeid zouden kunnen uitbrei den, besloot de spr. zijn met applaus begroete rede. De heeren H. J. Haytink en,S. Feen- stra zagen hierna de bescheiden van den penningmeester van Sport en Liefdadig heid, den heer D. Zijlstra, na en deelden mede dat alle uitgaven door kwitanties die de grootste weldoener was Friesland. Het bloed van den Hl. Bonifacius kan men wreken door ,een stevig, principieel geloofsleven;. N oodig is daartoe een vol doende kennis van het katholiek® ge loof en een uitdragen daarvan in het dagelijksch leven. Er zijn velen, ook in onze kring, die zich toeleggen op de studie van tal van wetenschappen, maar die in kennis van de catechismus, ach terstaan bij hun kinderen. Zü kennen niet voldoende de rijkdom van hun mooie katholieke geloof. Er wordt in Friesland veel geloofsat- beid verricht. Wij hangen de resultaten daarvan niet aan de groote klok, maar het is toch goed, dat de leden der moe derkerk in dit gewest zich daarvan be wust zijh, en tot het bereiken van het hooge doel' hun medewerking verleenen. Dat de H. Bonifacius daaraan zijn ze gen geve. In de Broederschapskerk wasi vanaf twaalf uur ’s namiddags gelegenheid tot vereering van de reliquie van de H. Bonifaciuskerk. Om één uur werd in dezelfde kerk de kruiswegoefening ge beden. Daarna, om half drie, vereenigde men zich nogmaals in de S,t. Bonifacius-be- devaartskapel, waar door monseigneur ur,Plc.r cr.pl (Huurdemans van Utrecht, een Plechtig Lof werd opgedragen. De predikatie werd eveneens gehouden door den vi caris-generaal* De plechtigheid werd als gewoonlijk besloten met een H. Sacramentsproces sie in het St. Bonifaciuspark. Leeuw. Nwsbl. 2 ons voor 1 kwartje. King Pepermunt 18 ct. p. ons, 10 ct. per rol. Droste’s losse en Verpleegster Cacao. Dureya’s heerlijke 10 en 12J$ ets, pudding en Argo. Ongebrande Pindas voor hen die Van VERKADE is 't altijd goed Fijne Koekjes BATONS 25 ct. p. X pond Marinewafels 25 Crêmeroosjes 25 KNAPPERTJES 15 Elektra (nieuw] 12 ct. p. ons. Tegen fabrieksprijzen voor den Han del, met alle andere artikelen van Verkade, steeds voorradig bij 5 D. 68 l 'l ik 1 W>o - wSw CHIEF WHIP NIEUWE srnmMÖÏ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1