69 a VS 38 r I Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINR Ce I Kon. Zellver. „Sneek” i No. 03 4 SNEEK De LAATSTE SERIEWEDSTRIJD In de 16 M* klasse zal worden gehouden morgen 24 hijnstus Zaterdag 24 Augustus ram smmömiï annex SMEEKER COURANT en WYMBRITSERAO Keel Orgaan der Gemeente Snoet 51e Jaargang VERDER BIEDEN WIJ AAN t Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAME KOLOM. i T thans geen 85 d- maar NIEUWSTIJDINGEN. I 1 a I' De verkochte ^Gjellria’’. welke Duitsche troepen-ondercleelen van 1916t ot 1918 in het kamp te Brasschaet verbleven om daarna de mogelijkheid na te gaan om de identiteit dezer oor logsslachtoffers, die nu op het kerkhof Wuestwezel een laatste rustplaat!» heb ben gevonden vast te stellen. HET VOORDELIGST KOOPT U IN DE t l een gezellige WfERPROFEET Knip neven* staande bon uit t ontvangt dan een weer- hulsje tegen ab normaal lage prijs l Sterftijd 3.30 Bestuur Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Q CRIME MELKBEKERS JT U mod. gebogen model T J ct. Q BLAUWE SCHRIFTEN Q U voor inktgebrnlk u ct. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van poli tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Va en 12V2 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 2023 Aug.Sleuteltje Ceintuur Dames- rijwiel Pakje inh. broekje en trui Horlogeglas Huissleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 20—23 ’Aug.Katje, Wed. Gerritsen, Bolswarderweg; Geldstuk, Si. Hofstra, Wjjnkanstraat; Fietstaschje, J. Giliams, 2e O ppenhuizerdwarsstraat 8; Bagage- zak, K. Elizinga, OppenhuizerwegfHee- renrijwiel, L. Hielkema, Bothniakade 24; Blbuwe werkbroek, de Jong, Lem merweg 72; Dameshorloge, Clips en Beurs met inh., De Vries, Paviljoen; Schippershaak, H. de Ruiter, Wt Frede- rikstraat 6. Sneeker Z wem-inrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was hedenmor. gerji 21 graden. 'B adpa vilj oen Langweerder Wiielen. De directie van bovengenoemd pa viljoen bedenkt voortdurend nieuwe at tracties voor de bezoekers. Pas hebben we er een kanowedstrijd gehad en nu a.s. Zondag heeft er een Zwemwedstrijd plaats voor dames en heeren, n’. de overtocht over de Langweerder Wielen. Prijzen medailles. jlen de de adv. in dit nr. land komen, willen alls regel hier nog even aanloggen, hetzij om de laatste goedkoope consumptie te nuttigen, hetzij om de overgebleven franken tegen gave Hollandsche guldens om te wisselen. In deze grenscafé’s werkt men daar door onder hoogdruk van ’s morgens 6 uur tot ’s nachts '3 uur of half vier toe, om dan na een enkel uur slapen op nieuw te beginnen. In Brabant en vooral in Breda ziet men dit alles met leede oogen aan. De enkele autobus, die overdag door Breda gaat, probeert er zoo snel moge lijk weer uit te komen, terwijl de meeste bussen na het gereed komen van den nieuwen verkeersweg BredaPrincen- hage langs Breda suizen. ’s Avonds bij het terugkeeren heeft men, nadat men de grens gepasseerd is, als regel haast om thuis te komen, of wel men is zoo laat, dat voor de Nie- derlandsche café’s het sluitingsuur reeds is ingegaan. De ontvanger van het Belgisch grens- kantoor te Wuestwezel deelde ons des gevraagd möde, dat gedurende Juli en Augustus iederen dag alleen langs dit grensstation 100 tot 150 autobussen Bel gië intrekken, op Zaterdag en Zondag stijgt dit aantal zelfs tot boven de 200. Woensdagmorgen passeerden van ’s morgens acht uur tot half twaalf al leen 73 volgepropte touringcars en toen moesten zooals de ontvanger het uitdrukte „de Amsterdams chie bus- sen” nog komen. Onder de „Amsterdamsche buisSen” wordt hier verstaan de touringcars van een Amsterdamsche onderneming, die een geregelden busdienst op Brussel onderhoudt en voor die reis meerdaag- sche retours afgeeft. ’s Morgens 9 uur vertrekt men uit De zekerheid van het tijdvak putte men uit het feit, dat het oude mastbosch ter plaatse in 1916 op -last der Duitsche legerautoriteiten werd gerooid, terwijl in 1919 een nieuwe dennenaanplaht werd gedaan, welke nu bij het zavel- delven successievelijk wordt gekapt. Aan politiecommissaris Blommaert kwamen vervolgens geruchten ter oore, dat na het rooien van het oude mast bosch jonge Duitsche recruten, die ver blijf hielden in het kamp te Brasschaet, een tijdlang in de omgeving van de boerderij van De Bie werden afgericht, waarbij meermalen met scherp gescho ten werd. De bewoners van de omliggende boerderijen kregen dan het consigne binnen te blijven en ramen en deuren gesloten te houden. Een paar boerenjongens, die destijds rond den 10-jarigen leeftijd waren, be weren thans gezjen en/of gehoord te hebben, dat bij het schieten met scherp met mitrailleurs, door een ongeluk eeni- ge jonge recruten zouden zijn gedood en naar oorlogsgebruik ter plaatse be graven. In hoeverre dez>e verklaringen, afge- legd na bijkans 20 jaar en eerst na dat het derde lijk gevonden werd! betrouwbaar zijn, valt natuurlijk moei lijk na te gaan. Dit zal echter in de toe komst moeten blijken, daar voor geval de verklaringen juist zijn, nog een of twee lijken zouden moeten worden ge vonden. De tolheffing, die niet doorgaat. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat als zeker mag wordén aangenomen, dat de regeering zal afzien van de voorge stelde tolheffing op de bruggen over de groote rivieren, waartegen overal in den lande protesten waren gerezen. Wat er voor in de plaats zou komen was echter niet bekend. De Tel. zegt nu te hebben vernomen, dat de regeering van plain zou zijn „over het geheele land den benzineprijs te verhoogen met Va cent per liter”, waaronder men dan wel een verhooging van de heffing op benzine zal moeten verstaan. Holland toert naar België. Men sclujjft aan de N. R. Crt. uit Brabant: Aan de N dderlandsch-Belgische grens heerscht reeds den geheele» zomer een geweldige drukte- De Brusselsche ten toonstelling, gepaard met den lagen koers van den Belgischen franc en den daardoor voor de niet-B eigen ongekend lagen levensstandaard, oefenen een groote aantrekkingskracht uit op de Ne derlanders, die iederen dag in drommen de grens overtrekken. Nog steeds neemt die drukte eer toe, dan af. Hoe intensief het toeristenverkeer uit Nederland naar België is, kan men het best beoofdeelen, wanneer men eeriige uren in het Belgische grensplaatsje Wuestwezel aan den grooten weg Til burgBredaAntwerpen doorbrengt. Vrijwel1 e^e autobus-chauffeur, die met een ladmg passagiers naar België gaat, kiest dit plaatsje met voorbij gaan van de Nederlandsche grensplaat sen als eerste rustpunt van de reis. De toeristen kunnen daar in één der twee bekende café’s geld wisselen en h raison van „één franc en een half” een kop koffie of een glas bier nuttigen. En zoodra een Nederlander dat „één franc en een half” hoort, voelt hij zich rjjk en moet er nog wat gebruikt wor den, zoodat de chauffeurs veelal moeite hebben het oponthoud tot een kwartier of 20 minuten te beperken. Nauwelijks is echter een autobusi weg gereden, of een andere staat reeds weer voor en op sommige tjjden, vooral in de ochtenduren en in den laten avond staan er dikwerf 10 en 12 tegelijk. Want ook de buspassagiers, die na een één- Qngeluk xnet een jachtgeweer. De Bredasche rechtbank deed Woens dag uitspraak in de zaak tegen den 47-jarigen landbouwer A. de L., uit Wja- genberg, gemeente Terheydgn, die op 4 September 1934 op een zolderkamer bij het ontladen van een jachtgeweer zoo onhandig en roekeloos manoeu vreerde, dat het schot afging en de 17-jarige schilder P. J. M.., uit Lage Zwaluwe zoodanig in de borst werd getroffen, dat hij op slag werd gedood. De rechtbank veroordeelde de L. we gens dood door schuld tot 14 dagen gevangenisstraf. De eisch was 14 da gen hechtenis. Kindje gestikt. .Woensdagmorgen is ten huize van de familie S. in de Stationsstraat te Ber gen op Zoom een tragisch ongeluk ge beurd. Toen de moeder naar haar negen piaanden oud kindje ging kijken, vond zij het dood in de wieg liggen. Gebleken is, dat het koord" van den rammelaar de kleine om den hals had gekneld, waardoor het kind is gestikt. V erdronken. Woensdagmiddag bemerkte de fami lie Bosch te Nieuwkoop, dat him vier jarig kleindochtertje, dat bij hen lo geerde, verdwenen was. Na langdurige onderzoekingen ismen tenslotte in het achter het huis gelegen water gaan dreggen. Na eenigen tijd heeft men het meisje opgehaald, dat blijkbaar spelenderwijze te water is ge raakt. Het meisje, dat uit Den Haag afkomstig was, bleek te zijn overleden. De griezelige vondsten aan de Nederlandsche grens. Kort geleden deelden .rij mede, dat naar aanleiding van de griezelige vond sten op een stuk boschland van de land bouwer K. de Bie, in het tusschen Wuestwezel en Brecht gelegen gehucht Achterbrug, waar drie jaar achtereen een lijk werd opgegraven, bij de politie en justitie eenige aanwijzingen waren binnen gekomen, welke wellicht dieze zaak tot klaarheid zouden kunnen bren gen. Nadat toch was komen vast te staan, dat de lijken moesten dateenen van het tijdvak van 191’6 tot 1919 werd heit meer en meer waarschijnlijk, dat de lijken afkomstig moesten 2yjn van een oorlogs- drama. Abonnement: per Jaar 2.W, n. p. post ƒ3.80. Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeeüngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT volge waarvan de D. na korten tijd overleed, veroordeelde de Bredasché rechtbank Woensdag verdachte v. d. V. wegens mishandeling den dood tenge volge hebbende tot 6 maanden gevan genisstraf. De eisch was 8 maanden ge vangenisstraf. Tunnelramp te Berlijn. Te Berlijn is Dinsdag een gedeelte van een in aanleg zijnde ondergrond- sche spoorbaan ingestort.Een twintig tal arbeiders is bedolven en men tracht hen te bereiken. De materieel® schade, veroorzaakt door het ongeluk, is natuurlijk aanzien lijk. De in aanbouw zijnde tunnel is over een lengte van 150 meter inge stort. De plaats des onheils vormt een diep gat. Een enorme kraan en twee of drie boomen verdwenen met het tunnelop- pervlak in de diepte. Het bergings werk is buitengewoon moeilijk. Men vermoedt, dat de instorting ver oorzaakt is door de druk der op dit punt elk oogenblik voorbijrijdende trams. Het zal ongetwijfeld geruimen tjjd duren, alvorens het herstellings werk is voltooid. 1 Het blijkt, dat men van groot geluk mag spreken, dat de ramp niet nog ont- zettenÊer afmetingen heeft aangeno men. Enkele seconden voor de instor ting is Di.ll. een tram met aanhangwa gen de ingestorte plek, die veertig vjjftig meter lang is, gepasseerd- Een derde van de normale gezinnen in de Ver- Stateu is kinderloos. Het bevolkingsbureau van de Ver- eenigde Staten is tot de bevinding ge komen, dat op elke drie gehuwde paren er één kinderloos is. Het is van mee- ning, dat het percentage kinderlooze pa ren, dat bij de laatste volkstelling in 1931 op 31.9 stond, sedert dien is toego- nomeoi, De bevolkingsdeskundigen berekenen hun cyfers alleen naar z-g- normale ge zinnen. Wanneer gezinnen, die door dood of echtscheiding uiteengegaan zijn, worden meegeteld, wordt het percen tage kiriderloozen grooter. In de normale groep waren in 1930 23.352.990 echtparen, van wie er 7.447.328 geen kinderen hadden. Paren in de steden hadden minder kinderen dan die op het platteland. Het percen tage kinderlooze echtparen bedroeg in de stad 34.8 tegen 25 op het land. Merkwaardig genoeg wordt de kin derloosheid onder de negers grooter geacht, dan onder de blanken, zulks in verhouding tot de negerbevolking, wel ke ongeveer een tiende deel van de ge heele bevolking van de Vereenigde Sta ten uitmaakt. Vjjf kinderen verbrand. De vijf kinderen van de familie Mor- neault zijn levend verbrand to^n de boe renwoning der familie bjj Edmonton (Canada) in de asch werd gelegd. Men heeft slechts hun lijken kunnen bergen. Vjjï andere bewoners van het huis kon den worden gered. De woning der familie ligt op 9 mij len van de stad. Nu de „Gelria”, van den Kon. Holl. Lloyd, definitief is verkocht voor ruim drie en een halve ton, meent het Han- delsbiad aan de bijzonderheden, die on langs zijn medegedeeld, nog de vol gende te mogen toevoegen. De „Geiria” (zusterschip van de in den oorlog getorpedeerde „Tubantia”) was in 1914 te water gelaten en was desn tijdrs een zóó bewonderenswaardig schip, dat het Engelsche vakblad „The Syren and Shipping” een groote afbeelding er van plaatste en het besprak als „the ship of the year”, het schip van 1914, aldus het blad. Het is trouwens! nog lang daama een zeer gewild schip in de Zuid-Ajmerikavaart geweest en het eer ste betrekkelijk groote passagiersschip (14u250 bruto registerton), dat de verbe terde, maar al tijd nog zeer kleine haven van Pernambuco durfde binnenloopen, waardoor het onmiddellijk zeer populair werd bij de Brazilianen. Het heeft 74 reizen naar ZuidLAmerjka gemaakt, 11 kruistochten (naar Noorwegen, Ijsland, de Oostzeestaten enz.; de K. H. L. was de eerste Nederlandsche xeedierij, die zulke „cruises” organiseerde) en een reis naar Ned.-Indië (voor den Rott. Lloyd)u En het zou het vorige jaar nog eens uit zijn gedwongen rust zijn ge haald voor een wereldreis als tentoon- stellingsschip, wanneer het Argentijn- sche comité, dat deze varende tentoon stelling wilde explofteeren, geen on- eenigheid had gekregen met zijn regeie- ring. Maar dat, uit alle schepen van de Zuid-Amerika-vaart, juist de „Gelria” was uitverkoren door de Argentijnen, bewijst wel, hoe groot de populariteit van dat schip daarginds was en welk een vertrouwen de K. H. L. er genoot. De „Gelria” heeft altijd fortuinlijk ge varen. In elk opzicht. Ze heeft in vijf tien jaar tijds (na de torpedeering der „Tubantia” is ze twee jaar opgelegd en na November 1931 voorgoed) 135.000 passagiers vervoerd; vooral1 emigranten, en er leven heel wat emigranten-kinde- ren in Zuid-Amerjka, die den doopnaam „Gelria” dragenomdat ze aan boord van dat schip zijn geboren! En financieel is het óók een voordee- lig schip geweest: wij gelooven te we ten, dat er op het totaal1 der reizen van de „Gelria” een zuiver overschot is ge weest van ruim 7 millioen gulden. Het is de glorie van den K. H. L., die wjj, met de „Gelria”, weg zien va ren. Laat ons hopen, dat deze eenmaal, op Men zal thans trachten uit te zoeken, andere schepen, terugkeert,” Amsterdam en ’s avonds 6 uur vertrekt dezelfde bus weer uit Brussel, doch dan met passagiers, die daar één of meer da- j gen tevoren gearriveerd zijn. Het schijnt, dat het Rijkstoezicht op de Spoorwegen, dat korten tijd gele den zulk ee» heftigen strijd tegen de z.g. wilde busdiensten voerde, tegen dat vervoer machteloos staat, aangezien het hier betreft een geregelden dienst op een plaats in het buitenland. Vandaar ook, dat voor het uitstappen van passa- giers tusschen Amsterdam en de grens niet gestopt wprdt. Aannemende dat, den Zondag uitge zonderd, iedere» dag 150 bussen bij Wuestwezel de grens passeeren, dan blijft men nog aan den veiügen kant, wanneer men het aantal Nederlanders, dat langs dit grenskantoor België in trekt, op 30.(500 per week schat. Daarbij is dan nog niet eens rekening gehouden met het vervoer per luxe auto en met de wielrijders, die nu men tot 1 November het rijwiel! vrij mag invoeren eveneens bij tientallen tegelijk de grens passeeren. Daar aan de Belgische grenakantoren het passagiersvervoer voorgaat, moeten vrachtauto’s dikwerf uren wachten voor zij ingeklaard worden en vooral 'het transitoverkeer ondervindt dikwerf uren vertraging. Zoo zagen wij Woensdagmorgen om 9 uur aan de grens een vrachtauto staan van een Haagschen wildhandel, beladen met 61 kisten waarin ruim 700 K.G. wilde eenden en bestemd voor Boulogne sur Mer. Niettegenstaande alle papieren in orde waren en de veteischte waarborg was gestort, stond deze auto er om 12 uur nog, alleen omdat door de groote drukte de douaniers geen gelegenheid hadden de 61 kisten van een douane- loodje te voorzien. En zoo geschiedt het dagelijks, zeer tot schade van de Nederiaiidsche expe diteurs, wier belang, vooral met de lage vrachtprijzen, medebrengt éen maxi- mum-aantal vrachten in minimum tijd te doen. Het bijzonder drukke grensverkeer brengt dan ook alleen voordeel voor de Belgen en de Nederlandsche auto- bus-ondememers, terwijl de Nederland sche middenstand en de Nederlandsche hotelhouders de schade lijden. Z ij n stiefbroer doodgeslagen. Uitspraak doende in de zaak tegen den 33-jarigen landbouwer Th. W, P, v. d. V. uit Zevenbergen, die op 8 Mei j.l. zijn stiefbroer C. J. de D„ na een woordenwisseling ovpr een voetbal- aangelegenheid met een schrepel zulk een slag op het hoofd toebracht, dat of meerdaagsch verblijf uit het Belgen- diens schedel werd verbrijzeld, tenge- MOOIE EETLEPELS IQ 0 OF VORKEN. 13 ct. Q CHROOM LEPELS U met stroeve steel Q ROTERHAMRORDJES QQ u speciale prijs Ju ct. Q MOOIE ROMERS 1 P U met randen TT J ct. Q LIMONADEGLAZEN QQ U met randen Ju ct. Q DRINKGLAZEN QP U grote maat Ju ct. l RECLAME PRIJZEN f t 5 5 i i j HAWEKO j VCENT/ QïffetoMn DoorzRten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men mal PUROL I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1