B. 1IMÏS Koninginnedag. Een BRIL? HOFSTEDE CORSETTEN Firma JOBs. TROMPSneek Eenmaal Eerste Blad UitgaveKIEZEBR1NK Co Speciale Verkoop Oosterdijk 29 Woensdag 4 September 1986. IRirél Orgaan dér (meolt Sneek. 51e Jaargang PINDAS van TROMP sneek lijn versch en lekker! NO. 96 I HALVE PRIJZEN c a Andere met OROOTE KORTING Uitsluitend prima pasvorm Koopt nu, het Is UW VOORDEEL annex SEEEKER COURANT Bnnrtvereeniging Woudvaartstraten, Prinsegracht enz. Vereeniging „Oranje”. KLEINZAND 5—7 Bureau: SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAME KOLOM. Zoo verscheen een sanatorium, zoo 11 eens NIEUWSTIJDINGEN. was Sneek tooneeldécorde firma H. Brennink- meijer.Zonen, alhier. Na afloop van de middaguitvoering van het openluchtspel had in de stads- Het Friesch sanatorium te Appelscha. Donderdag a.s. is het Friesch Volks- sanatorium, eerst gevestigd te Joure op het landgoed) Herema-State, thans te Appelscha, 25 jaar in gebruik. Op dezen dag herdenkt de geneesheer-direcltjeiuir dr. J. Geers, zijn zilveren jubileum. Het hoofdbestuur is voornemenfei dien dag, des namiddags 2 uur, in de inrich ting te Appelscha aan corporaties en personen gelegenheid te geven van hun belangstelling te doen blijken en voorts de gebouwen met omgeving te bezich tigen. Er is alle aanleiding dit dubbele jub&- leum te gedenken. Aanvankelijk was het sanatorium jn het prachtige landgoed Hefema-State te Joure gevestigd. Het was in 1904, dat de heer en mevrouw dr. Driessen-Vege- lin van Claerbergen dit gebouw aanbo den ten beh'oeve van een vereeniging, welke zich ten doel stelde dit landgoed in te richten tot een goedkoop sanato- rium voor beginnende borstlijders. Dit landgoed was ruim 7 H.A, groot. Door de Friezen werd ruim f60.000 bijeen gebracht voor de inrichting, terwijl de provincie f 10.000 als subsidie verleende. Op 5 September 1910 werd het sana- Voor het kapwerk van het spel had gezorgd de fa. Gerritsen te Amsterdam. Costumesde fa. Bakker te Amsterdam verlichting, etc. J. Kuipers, alhier. Too- neelbouw: architect Walinga, alhier; Brand. IJLST, 2 Sept. Bij een hevig on weer dat hedennacht boven onze omtrek woedde is de plaats bewoond door Tj. Huitema, onder onze gemeente gelegen, door de bliksem getroffen en totaal af gebrand. Daar de bewoners in verband met het onweder allen reeds gekleed waren, zijn er geen persoonlijke onge lukken. W Soliede REPARATIE-INRICHTING NAAR GROOTZAND 18. SNEES - TELEFOON 3054 Vele restanten voor Tel. 2196 leiding Gods in de historie van Nelder- land ten Oranje en heeft ongetwijfeld ’n element van opvoedende waarde in ’n O ranje-viering met dit stuk gebracht dat immers als résumé van onze vader- landsche geschiedenis sedert de Oran jes daarmede verbonden zijn, waarde heeft, voorts nog eens een blik gunt op de te weinig gekende stamboom van de huidige Oranjes en tenslotte ook als costuumstuk en demonstratie van de vorstelijke kleedij uit vele eeuwen be- tteekenis heeft. Het publiek dat ’s middags in flin- ken, eh ’s avonds in zeer grooten ge tale aanwezig was, heeft met onverdeel de aandacht het stuk gevolgd en in het bijzonder de figuren van Koningih Wilhelmina en Prinses Juliana, die zeer goed waren getypeerd toegejuicht, ter wijl het aan het slot eenige coupletten’ van het Wilhelmus staande zong. ’s Avonds heeft de heer Brinkman, de voorzitter van Oranje aan de schrijf sterdeclamatrice die een wel zeer zware, hoewel dankbare, taak had ver vuld, het boekwerk „De Hechte Band” als blijk van waardeering aangeboden. Aan de avond-voorsteUing ging voor af een zeer geslaagde om des tijds wille helaas bekorte zanguitvoering van het gemengd koor „St. Cecilia”, onder leiding van den heer J. H. Dood- korte. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS strijd aangebonden. De eminente dok ter, die 4 jaar in Amsterdam als aslsifs- tent van prof. Ruitinga had gearbeid en aan het hoofd stond van een interne afdeeling met 60 patiënten, van wie 30 t.b.c.-lijders, kwam toen met de daar op gedane wetenschap naar Friesland, helt- geen hem nooit heeft gespeten. Thans heeft hij de beschikking over drie paviljoens, voor mannen, vrouwen en kinderen, streng van elkaar geschei den elk met pl.m. 20 H.A. bosch voor wandelterrein, voorts over een dienstge bouw en een Röntgenhuis, dank zij ook een belangrijk geschenk in geld, dat de Friesche geneesheeren bij de opening van het nieuwe sanatorium hun collega aanboden. Het laatste jaar werd het Röntgentoestel door een geheel modem apparaat vervangen, een toestel met Ro- talix-buis dat in staat is een thorax- opneming in 6/1008/100 sec. te ma ken, waardoor een intens scherp beeld ontstaat, dat voor de beoordeeling en goede diagnose noodzakelijk is. Het sa natorium beschikt thans over een appa- raat, zooals er geen tweede in ’t Noor- den is te vinden. In dat 25-jarig tijdvak zijn rond 3000 personen verpleegd, van wie de helft geheel hersteld kon worden ontslagen. De gebouwen werden in hout opge trokken en vorderden met de inrichting 3 ton. Het zilveren dak van f 50.000 was spoedig afgelost. Toen eenmaal de fi- nancieele toestand was hersteld, kon de dokter voortgaan met den uitbouw van het sanatorium. Niettegenstaande de inkomsten be staan uit f5000 gemeentelijke subsidies en de verpleeggelden (f2.50 f2.70 per dag) is thans een steenen vrouwen paviljoen opgericht, waarmee f155.000 heenging. Alles weid uit eigen midde len betaald en het houten gebouw inge richt voor kinderpaviljoen. Doch de wensch van den jubilaris fel, dat spoedig al de houten bouw door steenen gebouwen kunnen worden ver vangen. Hoe de heer B. genoeg van autorijden kreeg. Een wel zeer onfortuinlijke autotocht maakte dezer dagen de heer B. uit Bo degraven. Met zijn beide kjnderen begaf hij zich per auto naar Rotterdam, doch dicht bij de Maasstad werd hij aangereden door een anderen automobilist, met het ge volg, dat zijn wagen totaal vernield werd. De inzittenden kwamen er geluk kig zonder letsel af, maar daar de auto niet meer te repareeren bleek, werd het overschot in Rotterdam voor afbraak verkocht. Een Rotterdamsche autoverhuurder bracht den heer B. met zijn beide kin deren naar huis, doch voor het erf van den heer B. te Bodegraven kwam de wagen in botsing met een passeerenden auto, waardoor de Rotterdamsche wa gen van den weg gleed en in een sloot terecht kwam. De heer B. had dien dag genoeg van autorijdenzegt de N. R. Crt. ver- moedelijk terecht. Millioenen te veel ontvangen? Het s.d. Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis, heeft aan den Minister van Economische Zaken gevraagd, of deze bereid is te bevorderen, nu gebleken is uit net rapport-Beumer en uit het Ver slag van de Rekenkamer, dat de bacon- fabrikanten enkele millioenen méér heb ben ontvangen voor hun diensten dan noodig en redelijk was in een tijd, waar in de geheele Nederlandsche boeren stand verarmde, dat een aanzienlijk deel van die millioenen teruggestort wordt. Neerslag te Sneek. De totale hoeveelheid neerslag be droeg te Sneek in Augustus 1935 44.1 m.M,., d.i. pl.m. 50 pet. beneden het maandgemiddelde. Het merkwaardige echter is dat 41.3 m.M. op rekening ko men van de laatste 4 dagen dezer maand, zoodat de eerste 27 dagen slechts 2.8 m.Mi. opleverden. Vanaf 21 Juni tot 28 Augustus be droeg het totaal aan neerslag slechts 25.4 m.M., een buitengewoon droge pe riode dus. gracht bij de Westersingel nog hard- boomen, met platbodem schouwen plaats, dat enorm veel bekijks trok en pas half acht was afgeloopen. Winnaars werden: le prijs P. Hof- stra, 2e M. de Jonge, 3e J. Boomsma, 4e A. Mulder. Voor eenige leuke nummers als at tractie was gezorgd. Abonnement: per jaar 2,00, fr. p post ƒ3,60. Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT torium geopend en dien dag werden de eerste zes patiënten opgenomen. Al spoedig weid de inrichting te klein, totdat in 1922 een nieuw sanatorium te Appelscha werd betrokken, dat was ge bouwd op een terrein van het Staats- boschbeheer, groot 70 H.A., in de A> pelschaster duinen, jn een brok onge repte natuur, een sanatorium aan welks bouw ongetwijfeld alle Friezen hebben bijgedragen door een inzameling welke ruim f 100.000 opbracht en waaraan de Provinciale Staten nog een tweede to® De huisvrouw en een zoon stonden in de voorkamer toen de bliksem daar insloeg en stukken vuur en steen om hen heen sloegen. De plaats stond in het land en was moeilijk bereikbaar, zoodat de brand weer geen water kon geven. Een stier werd uit de stal gered, doch de geheele hooioogst ging verloren alsmede bijna de geheele inboedel. De geldswaarden en eenige kleeren konden1 worden gered. De plaats was eigendom van mevr. Wed. v. Dijk te Bussum en verzekerd bij „Woudsend”, de boedel by de Boen gauds toevoegden, ren Onderlinge te Zwolle. BINSON model ól behoeft niet te Word'?roc>dnoodig bij de bestrijding der t.b.c., agenl Daarbij is het een prettig en mcQ eeo deskundigen bevredigende 'ordt. De pasvorm is buitengewoon, ««ingeving op Frieschen bodem en ge- i Gewoon een weldaad voor de voete'ool voldoende aan de moderne medi- del tegen voetgebreken later! °be opvatting. Zoo werd 25 jaar geleden door den Uw eigen winkelier maar eens naar, eneesheerriirecteur, dr. J. Geers de Hoe Hi. Ml- de Koningin haar verjaardag doorbracht. H. M.- Koningin Wilhelmina heeft haar vijf en vijftigsten verjaardag doorge bracht te midden van haar gevolg, rus tig en als gold het een simpelen dag van haar vacantie. Vergezeld door H. K. H. Prinses Juliana en de hof dames jonkvrouwe C. E. L. barones van Heemstra en jonkvrouwe A. R. A. H. M. O. barones van Heeckeren van Keil heeft H. M(. ’s middags een bezoek ge bracht aan een circa drie honderd meter hoogen heuvel bij Grieff, waarvan be kend is, dat men er van het fraaiste vergezicht van heel Schotland kan ge nieten. De heuvel domineert de geheele om geving. H. M. stapte hier uit den auto en wandelde met haar gezelschap naar de oriënt'eertafel en vergeleek met Priu ses Juliana de namen op de tafel met de dorpen in de verte. Met ongeveinsde belangstelling aan schouwde de Vorstinne de omgeving en door enthousiaste uitroepen gaf H. M,. blijk van haar bewondering voor de omgeving met de bergen in het Oosten en Zeiden en de groen bekleede hel lingen’ in het Zuiden. Door het heldere weer konden de Vorstelijke personen genieten van het beste uitzicht. Zoo was het eeifige op- merkenswaardige aan de wijze waarop H. M. haar vijf en Vijftigsten verjaar dag doorbracht dat zij naar haar eigen woorden mocht genieten van den aan blik van een der schoonste landschap pen. Van VERKADE is ’t altijd goed! Fijne Koekjes BATONS 25 ct. p. pond Marinewafels 25 Crêmeroosjes 25 KNAPPERTJES 15 Elektra [nieuw] 12 ct. p. ons. Tegen fabrieksprijzen voor den Han del, met alle andere artikelen van Verkade, steeds voorradig bij Openluchtspel. Wat echter een buitengewoon cachet aan de viering van deze 55e verjaar dag van H. Mk de Koningin alhier gaf was wel de opvoering van het open luchtspel „Het Huis van Oranje’’ van de hand van mevrouw luge Kok-Brunt te Amsterdam. Het is misschien minder goed van een spel te spreken, daar actie immers ontbreekt, het is meer een ta bleau, dat geleidelijk gevuld wordt door de Oranje vorsten eh vorstinnen, welke een rol in onze vaderlandsche his torie speelden, van Willem de Rijke en Juliana van Stolberg af tot Koningin Wilhelmina en prinses Juliana toe. Vor sten en vorstinnen, welke zelf niet spre kende optreden, maar van wier daiden de Nederlandsche Maagd vertelt in rijm vorm, zleer goed getroffen vaak, al komt natuurlijk lang niet alles toe aan de schoone gedragen taal van ’n Wilhelmus couplet als: „Graaf Adolf is gevallen”, en Huygens Scheepspraet, waarvan bij de desbetreffende momenten in onze historie een dankbaar gebruik werd gemaakt. De schrijfster, die tevens, de strijd: le prijs Jacob Baarda, 2e Anne Zijlstra, 3e Rienk Feitsma. Meisjes 6 en 7 jaar, vlagjesteken: le prijs Koba Slachter, 2e Annie Zdijl, 3e Anke Groenhof. Meisjes 8 en 9 jaar, touwdansen met hindernissen: le prijs Regina Hofstede, 2e Berendje O ostra, 3e Froukje Wier sma. Jongens 8 en 9 jaar, zakloopén: le prijs Jac. Feitsma, 2e Sjoerd IJpma, 3e S. Stellingwerf!. Jongens 10 en 11 jaar, hardloopen met hindernissen: le prijs Anne de Vos, 2e Jac. Wierda, 3e Joh. Stellingwerf!. Meisjes 10 en 11 jaar, hindernis loop met ballen: le prjjs Hinke Bergstra, 2e Aatje Pel, 3e Riemke Smit. Meisjes 12 en 13 jaar, balloopen op sloffen: le prijs Sjaantje Spoelstra, 2e Pietje v. d. Wal, 3e Helena Bonte. Jongens 12 en 13 jaar, kruiwedstryd met hindernissen: le prijs Minne Wjer- sma, 2e Gerrit Cnossen; 3e Ate Rien- stra. kan men een kwartje maar uitgeven, doch ’t is niet slecht besteed aan 20 reepjes in ver schillende smaken van Bens- dorp. Vraagt ze Uw winkelier. Engros TROMP De buurtvereniging W|ou’dvaartstra- ten, Prinsegracht enz., heeft de 55e ver- jaaidag van H. Mi. de Koningin op de dag van de verjaardag zfelf, Zaterdag j.L, op weer Werkelijk luisterrijke wijze met de kinderen gevierd. De optocht dezfeir buurten is hier tra ditie geworden en een traditie welke men niet gaarne uit het stadsbeeld van 31 Augustus z)ou missen, men w*eet altijd iets origineels te vinden, eh vele der groepen zijn buitengewoon aardig. De Chr. Muziekver. „Euphonia” van Op penhuizen, directeur de heer C. Kaspër- sma, opende des morgens de optocht, Idie optrok naar het stadhuis, waar de burgemeester de heer P. J de Hoop, aecLamatrice j t de mdruk de de beide bruidspaartjes en de bruids- wao, K meisjes op ’t bordes ontving. De „Schut ters” gaven voor het stadhuis nog een excercitie ten beste en daarna ging het verder door de stad, waarna in „de Har monie” wedstrijden werden gehouden. Voor de kleinsten werd een tombola gehouden, waarvoor het bestuur zeer fraaie prijzlen beschikbaar had gesteld, en alle ruim 160 kinderen ruimschoots werden getracteerd. ’s Middags moest de optocht tenge volge van een hevige regenbui een uur worden uitgesteld en ze vertrok dus eerst te 3 uur, waarna de wedstrijden vervolgd Werden. De uitslagen daarvan zijn als volgt: Vlagjessteken, meisjes 6 en 7 jaar: le prijs Richtje Visser, 2e Haike Vee- nema, 3'e Jannie de Vries, 4e Jetske Dijkstra. Talhoutrapen, jongens 6 en 7 jaar: le prijs Martin Reen, 2e Rinse van Wieren, 3e Jan Stok, 4e Jan IJkema. Flesch vullen, meisjes 8, 9 en 10 jaar: le prijs G'eertje v. d. Heide, 2e Grietjie N oorderWerf3e Lina Boschma, 4e An tonia Pietfers. Kegelen, jongens 8, 9 en 10 jaar: le prijs Klaas Gonkema, 2e Thomas Vee- hema, 3e Willem Visser, 4e Meindert Pietets. Stoelendans,- meisjes 11, 12 en 13 jaar: le prijs Johanna Franckeüa, 2e Trijntje Reen, 3e Maaike de Boer, 4e Doetje de Vries. Zakloopen, jongens 11, 12 en 13 jaar: le prijs Piet Reen, 2e Jan v. Wieren, 3e Hans Reten, 4e Sijbolt Visser. Te ongeveer 6 uur waren de feeste lijkheden afgeloopen en bracht de voor zitter, de heer Silvius, mede namens de andere bestuursleden dank aan allen die het hadden mogelijk gemaakt dit feest wederom te organiseeren. De Vereeniging Oranje, die haar feest op 2 September had gesteld, heeft dit maal heel wat meer stijl in haar viering weten te brengen, dan vroeger janen wel eens het geval was. Alsi van ouds werden de kinderspelen gehouden, en voor den aanvang daarvan’ was er ge meenschappelijke zang van vaderland sche liederen voor het stadhuis, terwijl de burgemeester het bestuur dier Ver- eeniging ten stadhuize ontving. Het Chr. muziekcorps Harmonie ver leende hier zoowel als verder de- geheele dag zijn medewerking en had ook Za terdagavond het Oranje-concert op het Martiniplein verzorgd, welk concert een zeer groot bezoek trok. De kinderspelen van Oranje in het Sportpark gehouden, hadden de vol gende uitslag! Jongens 6 en 7 jaar, autoped-wed- Jübileum. Den 8 September a.s. is het 25 jaar geleden dat de heer S. de Groes bij de firma Kuyt als reiziger in dienst trad. Sneeker Zwem-in richting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was heden morgen 17 graden. De snelverkeer weg van den afsluitdijk naar H eerenveen. Men schrijft aan de N. R. Crt. i Het is bekend dat ten bate van de zoo gewenschte verbinding afsluitdijk Heerenveen in de lage landerijen tus- schen Sneek en Joure een breede weg zal worden aangelegd. De rijafstand tus- schen deze plaatsen zal daardoor met ongeveer twee uur worden verkort. De nieuwe weg is reeds geprojecteerd en er worden nu vergaderingen met eigenaren van landerijen gehouden om trent den afstand van- groud, voor de uitvoering van het plan. In deze bijeenkomsten zijn ook aan wezig de directie van het werk en de commissie die de waarde van de gron den moet schatten. In deze bijeenkomsten blijkt dat de eigenaren gaarne bereid /ijn tot deze verkeersverbetering mede te werken, maar dat er een groot bezwaar bestaat. De nieuwe weg zal namelijk alleen be stemd worden voor snelverkeer. Voer tuigen uit het boerenbedrijf zullen daar op niet worden toegelaten en het be lang van dat b-edrijf zal daardoor wor den gedupeerd. Bij het afstaan van gronden ten be hoeve van den aanleg van de trambaan JoureSneek is daarbij vroeger wel rekening gehouden en werd het recht van passage van den weg in de acten van afstand vastgelegd. Zoodat men op zijn eigendommen kan komen om daar het boerenbedrijf uit te oefenen, waarby voertuigen onmisbaar zijn. De directie van den aanleg erkende de rechtmatigheid van de voorwaarde. Daarop werd besloten dat het water schap De Verbinding rich tot de autori teiten zal wenden met het verzoek den w^g zoo in te richten, dat de passage met bedoelde voertuigen mogelijk is en toegelaten zal worden. De directie zegde toe bij eventueele aanvraag om advies gunstig te zullen rapportieren. Zoodra het met den afstand van gronden in het reine is, zal zoo spoe dig mogelijk met de uitvoering van het werk worden aangevangen en1 krachtig voortgezet. t ramsraKEEMffl STOKEND EGTE GOUDEN OORIJZERS (Verguld kop.^> Voor poppen. £l.5O 275 375 Voor Kinderen F6.5Q. volwassenen, f compleet met Hooi TklESCWE-KUNST ReGENÖOOGSTR-Ö CjJEEKj^LAAS DUKSTRA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1