Officieel Orgaan der Gemeente Sneek f Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 11 September 1936 go. 99 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bladen. Officieel Gedeelte. DE VIERDE MAN FEUILLETON Ble Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. .5 ;k Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Óffingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaaslmeer, Balk, Stavoren. Wyckcl. Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. HELLINGER MELDT ZICH AAN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK maken bekend, dat biji hen is ingekomen een verzoek van (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche). door UDO VAN EWOUD Nadruk verboden. plaats genomen. Ik neem bij deze ver onderstelling natuurlijk aan, dat ook die geheimzinnige vierde in den Haag den trein verlaten heeft. Dan komen we dus tot een doodgewonen treinroof, waarbij het den dader is meegeloopen, omdat zlijn slachtoffer toevallig een groot bedrag aan geld bij zich had. In dat geval zal het echter uiterst lastig züjin den dader te vinden, wijl men geen enkele verdenking heeft tegen een, bijl de politie bekenden misdadiger, die op dit terrein opereert. Je weet zielf-, dat een dergelijk geval in ons land gelukkig maar hopgst zelden voorkomt.” „Mogelijk is het inderdaad”, antwoord de Adams, terwijl hij een nieuwe siga ret opstak, ,„maar dat zou dan welzoon toevallige samenloop van omstandighe den zlijn, als men in jaren niet heeft mee gemaakt. Nee, Mjel, ik blijf er bij, dat hier wel degelijk iemand de hand in het spel heeft, die van het doel van Len- vensteyn’s reis op de hoogte was. Want wat denk je dan b.v. van dat telegram, dat ik gisteravond ontving?” „Ik hoorde in Rotterdam, dat het waarschijnlijk door een jongen is aan geboden, maar zoolang het de politie nog niet gelukt is dezen jeugdigen vriend op te sporen, zijtai we nog geen stap verder, ’t Is inderdaad’ aangeboden op een tijdstip, dat Leuvensteyn reeds onderweg was, maar ’t is natuurlijk best mogelijk dat de jongen het eenige uren in zijh zak heeft gehouden. Enfin, dat zullen we wel spoedig te weten komen. Voor vandaag kunnen we de zaak ge- voegelijk laten rusten”, besloot de re porter, qen geeuw achter z’n hand ver bergend. „Heb je lust om nog ergens indien hij het wel was. Maar wie moet er dan van verdacht worden? Een van de beide anderen, die in de coupé zaten, dus de verpleegster of de heer uit Haar lem Dat is uitgesloten, want beiden kun nen hun- alibi bewijzen, terwijl men bo vendien de laatste in Haarlem heeft zien uitstappen en een vrouw, volgens ver klaringen van den dokter, dein aanslag niet kan hebben gepleegd. Blijft dus weerde geheimzinnige vierdewfie was die geheimzinnige vierde?” „En toch ben ik het niet geheel met je eens, dat juist hij de man moet zijn, dien we zoeken. Waarom kan die ge heimzinnige vierde niet eveneens inden Haag zijn uitgestapt en een ander tijtel plaats hebben ingenomen? Ik geef toe, dat het niet direct voor de hand ligt, maar ’t is toch mogelijk niet waar en in een dergelijk geval moet men met alle mogelijkheden rekening houden. Laten we eens aannemen dat de moordenaar inderdaad in den Haag is ingestapt. M.i. moet het dan iemand geweest zijn, die niet met het doel van Leuvensteyn’s reis bekend was, want anders zou hij zijn slachtoffer wél direct in Amsterdam gevolgd zijn. Immers, in den Haag be stond de mogelijkheid dat er andere reizigers in de coupé zouden zijn, waar door hij geen kans zou krijgen zijn voor nemen ten uitvoer te brengen. De dader wist dus op het moment, dat hij instapte niet dat Leuvensteyn een bedrag van 20 mille bij zich had. Daarentegen mag echter wel worden aangenomen, dat hij slechts metliet doel iemand te berooven naar Rotterdam reisde en daarom heeft niet karig met applaus. Er is hedenavond in het Sportpark een herhaling van deze uitvoering, en wie van topprestaties op het gebied’ van nriteracrobatiek houdt, hij ga er een kijkje nemen. Op „Buitenland” werd een heftige woordenwisseling gevoerd tusschen den tweeden redacteur en den chef van die zetterij, omdlat de laatste wegens het vergevorderde uur en den overvloed van tekst bezwaar maakte tegen opna me in het Avondblad van een, zoo juist door een ‘hevig geagiteerde stjeno-typiste bjnnengebracht telegram van den Ge- neefschen correspondent over een bijC eenkomst van den Volkenbondsraad. De volijverige redacteur liet zich ech ter niet van zijn stuk brengen de chef maakte altijd bezwaar, als er iets buitengewoons van hem vereischt werd en betoogde, heftig gesticuleerend, dat er dan maar een stuk „Binnen land” uit moest, waarop de chef, na een onverschillig toekijkenden jongen de copie in de handen te hebben ge drukt met het bevel haar „als de weer licht aan machine 6" af te geven, met een gezicht, rood Van kwaadheid en mompelende, dat het zlijn schuld niet zou zijn, wanneer de krant te laat kwam, het vertrek verliet om naar „Binnen land” te koersen, waar hij den chef ’t slechte nieuws zou moeten melden, dat er „te veel” was. Danig uit zijn humeur en geprepareerd op een nieuwen strijd slofte de zetteriji-premier het kantoor binnen en een dieel van het vette eind touw, waarmee hij het zetsel placht op te meten tusschen de nagels van zijln duimen klemmend, snauwde hij kort weg: „Zooveel te veel”. „Ga maar naar Sport”, zei de chef- Binnenland” rustig, zonder van zijn werk op te zien. „D’r is geen sport 1” Aanwezig aan het bureau van poli* tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Va en 12 Va uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 710 Sept.; Dameshandschoen Pakje inh. boord en manchetten Armband Blauwe muts Witte en blauwe cein tuur. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, ondei staande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 710Sept.Broche, J.deVries, 3e Steenklipstraat 15Knipmes, P. van der Laan, Witmarsum; Beursje met inh., K. Nota. Monnikstraat 10; Beursje met inh., J. Oztnga, 4e Frittemahovenstraat 6Rjjwiel.belastingmerk, W,. Gorter, Ga- ligastraat 11; Vulpen-pot-ood, Hofmees ter, le Woudstraat 11; Taschje met inh., H. van der Werf, Kloosterdwars- straat 59; Rijiwielbelastingmerk, H. Spoelstra, KI. Kerkstraat 19; Rijiwielbe lastingmerk, J. Stok, 2e Oosterkade 28; Taschje, L. van der W3I, W, Lodewijik- straat 36; Gereedschap, D. Dnjkscra, Looxmagracht 1Beursje, P. Hendrik- sma, 2e Oppenh.dw.str. 9; Beursje, IJ. de Jong, Looxmastraat 10; Mantelcein- tuur, IJ. Nieuwenhuis, Looxmadw.str. 2. Sneeker Zwem-inrichting. De temperatuur van het water in de Sneeker Zweminrichting was hedenmor. gen 15 graden. Djiguiten kozakken. De Djiguiten kozakken zijn hier geen onbekenden, al heel wat jaren terug, in 1928, zijn ze hier geweest en sedert dien hebben zij hun zwerftocht door Europa voortgezet en overal geestdrift gewekt met hun ruiteracrobatiek. Vandaag zijn ze dan weer in Sneek en van hun middagvoorstelling hebben wij een gedeelte bijgewoond en opnieuw verbaasd gestaan over wat deze lenige, stoutmoedige kerels op hun vlugge paardjes prestoeren en over hun steeds gewaagder wordende toeren, welke cul- mineeren in de „salto mortale”, de „dol kendans” en de „groo.e pyramide”. Het publiek heeft met onverdee de belang stelling van dat alles genoten, en was heen te gaan, of wordt je tegenwoordig heid weer op de bank vereischt?” „Nee, op het oogenblik niet,” ant woordde Adams, zich moeilijk uit de gemakkelij|ke ftoel verheffend, „maar je zult me niet kwalijk nemen, dat ik je vanavond eens alleen naar Palais Royal laat gaan. Ik ben, nog te veel onder den indruk van deze tragische geschiedenis om me te kunnen amuseeren aan deu stamtafel. „Je houdt me dus ten goede, dat ik maar naar huis ga. Loop je zoo ver mee?” „Ja, als je een oogenblik geduld hebt”. Vijf minuten later verlieten beiden de woning van den reporter. A. VAN DER MEULEN, zonder beroep, wonende te Grouw, om hem een verlof A ingevolge de Drank wet 1931, S. 476 te verlenen voor de be neden lokaliteit van het perceel Bols- warderweg no. 14. Tegen het verlenen van dit verlof kunnen binnen twee weken schriftelylk bezwaren worden ingebracht. SNEEK, 11 September 1935. Op de rediactiebureaux van „De Mer- cuur” ging het, als steeds tegen het tijdstip, waarop men ter zetterij aan helt opmaken van dien laatsten vorm begon, zeer levendig toe. Dje copiqj ongens draafden van de eene afideeling naar de andere, waar gehaaste redacteuren en nog meer geaffaireerde verslaggevers hun zeer onvriendelijke woorden toe voegden, waar het aanhoudend telefoon- gerinkel zich vermengde met het ge ratel der schrijfmachines en onder alle omstandigheden hun kalmte bewarende correctors, gewapend met groote potlpo- den hun blad tegen de listen en lagein van den drukfoutenduivel trachtten te beschermen. VERTROKKEN: 9. „Nee, maar nu vergeet je, dat het geen beroepsmisdadiger is, althans niet een van, 'de velen, die bij1 de politie be kend zijn”, wierp de reporter tegen. „Al die fouten, welke jij' daar stipuleert, duiden er juist op, dat we niet met1 een beroepsmisdadiger te doen hebben. Blijkt Hellinger werkelijk den dader onder ons gezegd, ben jk er ook dog niet zoo zeker van dan betreft het hier het gewone geval van iemand, wiens levenswandel tot dusver misschien vlekkeloos is geweest, maar die wie weet door welke oorzaak op het waanzinnige denkbeeld gekomen is iemand te vermoorden om zich uit pe cuniaire moeilijkheden te redden; Is dat zoo, dan kan ik over een paar dagen ajn arrestatie in de krant vermelden, vergissen we ons, dan wordt de zaak ingewikkelder eninteressant.” „Zeer juist,” meende Adams, „dus tenslotte zijn we er eigenlijk beiden van overtuigd, dat Hellinger de dader niet is, of, laten we het wat minder sterk hjj natuurlijk een coupé uitgezocht, uitdrukken: het zou ons verwonderen, waarin slechts één enkele reiziger had Notaris E. Elema veilde hedenmiddag finaal in het café Knorr een sathe en lan den, gelegen bij de eerste brug in de Lem- sterstraatweg, onder Jutrijp, benevens een boerenhuis met weiland bij ’t stoomgemaal te Jutrijp, samen groot 65,6 pdm. De toe wijzing had als volgt plaats: Perc, 1, boerenhuizinge c. a. aan de Lem merweg en Nauwe Wijmerts; perc. 2, stukje weiland bij de Nauwe Wijmerts, grenzende aan perc. 1, groot 1.8 pdm.; perc. 3, stuk weiland, gelegen ten zuiden van perc. 1, groot 5.6 pdm.; perc. 4, stuk weiland, gele gen ten zuiden van perc. 3, groot 8.7 pdm.; perc. 5, stuk weiland, met jister en boom- wal aan de Lemmerweg, groot 6.6 pdm.; perc. 6, stuk weiland met gedeelte bosch- wal, ten oosten van perc. 5, .groot 9.4 pdm.; perc. 11, stuk weiland ten westen van de Lemmerweg, nabij de Kerksloot, groot 4.8 pdm.; aan den heer Joh. R. Cnossen te Jut rijp voor f24769. Perc. 7, boerenhuis met hieminge, nabij het stoomgemaal te Jutrijp en perc. 8, stuk weiland ten westen van perc. 7 aan de Lem merweg tot de Hengstepoel, groot 4.1 pdm., aan den heer A. P. Nauta te Heeg voor f 6063.20. IEUWE SNEEKER COURANT Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen INGEKOMEN: Zijn gezinnen. i 3 r li LIJST VAN IN GEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE AUGUSTUS 1935. DRANKWET. GEVONDEN VOORWERPEN. Sijtze Koopmans, kleermaker, van Wagen borgen naar Singel 33; Hijlkje Zuidema, dienst bode, van Hilversum naar Oude Koemarkt 71; Elisabeth Schwenk, z. b., van Den Haag naar Prinses Julianapark 4; Johanna Hoekstra, dienst bode, van Zweins naar Grootzand 78; Jitske de Jong, hulp in de huish., van Heerde naar 3e Woudstraat 26; *jan Heertaga, z. b., van Wom- mels naar Parkstraat 11Geesina Krikke, win keljuffrouw, van Meppel naar Leliestraat 6; Klaas Lambertus Timmerman, inspecteur der Bataafsche Import Mij., van Genemuiden naar Grootzand 13; Petrus Tjipke van Vellinga, kan toorbediende, van Hoorn naar le Oosterkade 10; Margaretha van der Leest, dienstbode, van St. Nicolaasga naar 3e Zomerrakbuurt 14; Jan van der Kooij, z. b., van Wommels naar Frederik Hendrikstraat 59; Maaike Houses, dienstbode, van Leeuwarden naar le Badhuisbuurt 6; Diikje Visser, verpleegster, van Huizum naar Klein- zand 8; Joukje Wiersma, echtgen. van Doye van der Zee, z. b., van Wieuwerd naar Willem de Zwijgerstraat 74; *Geert Gerringa, districts- ambtenaar bij het P.E.B., van IJsbrechtum naar Groenedijk 1; Murk Hoekstra, z. b., van Wit marsum naar Jan van Nassaustraat 13; Hinke Bakker, huishoudster, van Witmarsum naar Jan van Nassaustraat 13; Antje Wolthuizen, dienst bode, van Stavoren naar Paardesteeg 7; Rem- mert Makken, filiaalhouder, van Groningen naar Westersingel 5; Grietje Melein, dienstbode, van Ijlst, C 66; Welmoedina van Ham, echtgen. van Geert J. Kwant, z. b., van Oosterdijk 2 naar Hengelo (O.), Berfloweg 246; Margaretha Ob- bema, liefdezuster, van Stationsweg 3 naar Rijckholt (L.), Klooster v. d. Liefdezusters van den H. Carolus Borromeus; Jantje Nijeholt, van Oppenhuizerweg 26 naar Hi- daard; Jeltje Bijlsma, dienstbode, v. Verl. Wes tersingel 27 naar Zuilen, Wattlaan 8; Jantje van der Wal, dienstbode, van Kleine Kerkstraat 19 naar Zwolle, Koestraat 16; Hinke Kuperus, dienstbode, van Willem Lodewijkstraat 36 naar Wieuwerd 55; Bouwe van der Leij, boeren knecht, van Willem de Zwijgerstraat 78 naar Oppenhuizen 172; Anna Westra, echtgen. van Sjoerd Bangma, z. b., van aan boord naar Bols- ward, ’t Laag 15; Minke Potma, echtgen. Van Arjen Ronner, z. b., van Grootzand 35 naar Aalsmeer, Sportlaan 31; Jitske Vogelvanger, echtgen. van Tjalling van der Zee, z. b., van IJlsterkade 50 b naar Stadskanaal; *Siemon Krol, adj.-comm. D. B., van Schoolstraat 34 naar Groningen, Nassauiaan 32; *Ruurd Jan Bakker, steendrukker, van Ubbo Emmiusstraat 80 naar Den Haag, 2e Pieter Burgstraat 16; Elisabeth Geertruida Antonia ten Braak, liefde zuster, van Stationsweg 3 naar Lisse, Inrichting van de Liefdezusters van den H. Carolus Bor romeus; Sjoerd Boersma, bakkersknecht, v. le Woudstraat 7 naar Westhem 53; Joseph Dohle, winkelbediende, van Lemmerweg 20 naar Mep pel, Zuideinde 1Geertruida Antonia Camp, on derwijzeres, van Leeuwarderweg 32 naar Am sterdam, Kanaalstraat 98; Maria Wilhelmina Josephina Leonarde Marijnen, onderwijzeres, van Leeuwarderweg 32 naar Beesd, Voorstraat 42; Jetske Riemersma, z. b. van Koopmans- gracht 8 n. Workum, D 57; *Jan van der Meer, z. b., van Grootzand 60 naar Noorddijk, Ooster Hoogebrug A 258 f; Baukje Visser, dienstbode, van Groenedijk 10 naar Óffingawier 27; Tiede Boersma, kruideniersbediende, van Emmastraat 12 naar Franeker, Lycklamastraat 12; *Joseph van Straten, filiaalhouder, van Oosterdijk 15 n. Meppel, 2e Hoofdstraat; Jacobus Albertus Abon- dus en Theodorus Hilarius Petrus Verwer, z. b., van Oosterdijk 12 naar Medemblik, Pensionaat Radboud; Gerardus Johannes Hendricus van den Berg, z. b., van Geeuwkade 53 naar Hilversum, St. Lutgerus Kweekschool; Lambertus Julius Jo seph Jaspers, ,z. b., van Willem Lodewijkstraat 28 naar Hilversum, St. Lutgerus Kweekschool; Gatze van der Meer, kantoorbediende, van Ged. Pol 21 naar Den Helder, Vliegveld De Kooi; Sijtze Ulbe de Boer, handelsreiziger, van Kleine Kerkstraat 21 naar Deventer, Boxbergerweg 88; Gerbrandus Johannes Petrus de Vries, z. b., van Kleinzand 40 naar Medemblik, Pensionaat Rad boud; Anna Elisabeth Prakken, z. b., van Wil- lemstraat 24 naar Rotterdam, Graaf Florisstraat 45; Johan Gerard Krook, landbouwkundige, van Waterpoortsgracht 21 n. Bloemfontein (Z.-A.). Tirns naar Scharnestraat 32; Albert Sijbesma, machinist, van Britsch Indië naar Boeierstraat 2; Derkelina Bijmolt, echtgen. van Gerrit van Bruggen, z. b., van Ten Boer naar Willem Lo dewijkstraat 8; Jetske de Groot, juffrouw van gezelschap, v. Leeuwarden naar Rienck Bocke- makade 1Idë de Jongi, bakkersknecht, van St. dienstbode, Nicolaasga naar Galigastraat 16; *Everhardus Johannes van Wisstag, opticien, van Velp (G.) naar Kloosterstraat 13; *Jan Bruggenkamp, metselaar, van Bolsward naar 3e Steenklipstraat 2; IJtje Bijlsma, echtgen. van Jelle Dijkstra, z. b., van Enschede naar 3e Woudstraat 31*Akke Zijlstra, wed. van Christiaan van Voorthuizen, z. b., van Barneveld naar Willem de Zwijger straat 82; Jantje Veldlhoein, hulp in de huish., van Huizum naar Leeuwenburg 1; Nicolaas Jo hannes Andringa, z. b., van Wittem naar Prior- straat 21; Catharina Helena van Dijk, onderwij zeres, van Beesd naar Leeuwarderweg 32; Jeltje van der Pal, dienstbode, van Grouw naar Markt straat 23; Douwe Offringia, timmerman, van Scharnegoutum naar Lijnbaansbuurt 16; Murkje Mulder, huishoudster, van Stavoren naar Jollen- straat 14; Joris Wijnja, slagersknecht, van Bo zum naar Galigastraat 10; Klaaske Kamminga, dienstbode, van Lemmer naar Woudvaartkade 30; Maartje Kuys, liefdezuster, van Wijchen n. Stationsweg 3; Alida Maria de Vries, z. b., van St. Anna Parochie naar Kleine Kerkstraat 23; *Douwe Thijsseling, schoenmaker, van Ooster- zee naar 3e Steenklipstraat 10; Hiske Heerema, z. b., van Den Haag naar Kleinzand 39; Janke van der Els, wed. van Sije Koopmans, z. b., van Heerenveen naar Bothniakade 55; Philippus Bekma, orgeldraaier, van Bolsward naar le Steenklipstraat 60; *Durk Regeling, rijksveld- wachter-brigadier, van Leeuwarden naar J. W. Frisostraat 28; Maria Elisabeth van Heuven, onderwijzeres, van Amsterdam naar Leeuwar derweg 32. *Lubbert Ybele Westra, z. b., van Galigastr. 10 naar Apeldoorn, Sumatralaan 45; Frederik Buding, agent van politie, van Priorstraat 36 naar Qorinchem, Botersteeg 25; *Dotiwe Gerrit van der Werf, houthandelaar, van IJlsterkade 19 naa? Bolsward, Marktplein 9; Abeltie Sikkes, dienstbode, van IJlsterkade 19 naar Bolsward, Marktplein 9; Jelle Terpstra, rijksklerk, v. Ubbo Emmiusstraat 58 naar Bergum, no. 273; Dirk Jonker, bakkersknecht, van Kruizebroederstraat 83 naar Makkinga 176; Jan Ebbes, kapper, van Leliestraat 8 naar Wolvega, Hoofdstraat 51; Douwe Akkerman, z. b., van 2e Boschdwars- straat 1 naar Amsterdam, Macassarstraat 43; Siemon Koster, z. b., van Kruizebroederstraat 2 naar Hilversum, Radiostraat 13; Jeltje Faber, hulp in de huish., van le Frittemahovenstraat 1 naar Stadskanaal, Unikenstraat G 88; Ella W. A. M. Beumingk, verpleegster van Rienck Bocke- makade 1 n. Uelsen-Bauerhausen (D.)Klaske Wiersma, dienstbode, van Marktstraat 28 naar Perc. 9, stuk weiland ten zuiden van perc. 5 aan de Lemmerweg, groot 6/2 pdm., aan de heeren S. Wittermans te Jutrijp en Luit- zen de Boer te Hommerts voor f727 per pdm. Perc. 10, stuk weiland ten zuiden van perc. 6, groot 9.3 pdm., aan den h<.er H. A. Visser te Ried voor f611 per pdm. Perc. 12, stuk hooiland met riet ten noordoosten van de Nauwe Wijmerts, groot 7!4 pdm., aan den heer P. Mellema te Ju - rijp voor f278 per pdm. Perc. 13, stuk weiland onder Goënga, groot 9*4 pdm., aan den heer Korn. Brou wer te Hommerts voor f 537 per pdm. Perc. 14 en 15, twee stukken weiland aan de Geeuw op Groot Tinga onder Sneek, groot resp. 6.9 en 3.4 pdm., aan den heer H. de Boer te Sneek voor f 5865. Perc. 16, een burgerwoning met vóór- er achtererf aan ’t Kaatsland, no. 29 te Sneek, in huur bij den heer R. Visser, aan den heer G. de Jager q.q. te Óffingawier, voor f 1964.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1