Officieel Ornaan der Gemeente Sneek DE TROONREDE. DE VIERDE MAN d Io. 101 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK i Co. Woensdag IS September 1935 51e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen I FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentiën worden In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting 0 5. n- a*. :n. 12. Ive Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum rek m. ng. stelling scheen te hebben gevolgd, liét een schamper lachje hooren, hetgeen een vetbaasde blik toe te werpen. Toen het antwoord uitbleef, vroeg zie min of meer snibbig. „Waarom llacht u?’F „Om de beslistheid, Waarmee u op de vraag van dien meneer een bevestigend antwoord geeft. U houdt mij ten goede, zuster, maar hoewel ik toch ook eeni- gen tijd bij dien geheimzinnfiigen vier den man in de coupé heb gezieten, zou ik voor geen duizend gulden zoo posi tief durven beweren dat deze en de, thans naar het schijnt, verdachte Hel linger één en dezelfde persoon zijn. Ze ker, de mogelijkheid bestaat op het gebied van vermomming schijnt tegen woordig alles mogelijk maar zóó op het oog zie ik geen andere punten van overeenkomst tusschen beide heeren dan de uilenbril. En dat lijkt me in zijn algemeenheid nu juist niet be paald een artikel om iemand te her kennen. De vierde man, die gezocht wordt droeg een zwart snorretje, dat zal ook u geconstateerd hebben; Hel- linger is clean shaven. Bovendien Ijkt me de laatste grooter en forscher dan de man, die gezocht wordt. Nee zuster, vóór dat u een dergelijke verklaring voor den commissaris aflegt, zou ik u willen adviseeren eerst nog eens goed met uw geheugen te rade te gaan Zuster Robert bloosde na deze te rechtwijzing en scheen zich te willen verdedigen, maar van Hagen liet haar niet aan het woord komen. „De menschen vergeten wet eens”> Geref. kerken. Drietal te Donker broek: cand. R. A. Flinterman te’sGna- venhage, cand. Wt J. Meister te Over- veen, cand. A. Nijhuis te Sneek. Te ongeveer middernacht is de tram van Heerenveen naar Smeek gis teravond op de grens dezer gemeente op een zestal koeien van den veehouder Sj. B. gereden. De dieren waren door een sloot gewaad en op de rails ge- aldus vervolgde hij, „dat het buitenge woon lastig is iemand, met wien men slechts korten tjjd samen is geweest en die door geen enkele gebaar of handel wijze speciaal de aandacht heeft ge trokken, later positief te herkennen. Ik reis zelf dagelijks met den trein tuis- schen Amsterdam en Haarlem, bevind me dus ook geregeld tusschen mederei zigers, maar denkt u, dat ik in staat zou zijn een uur nadat ik uit den trein ben gestapt positief iemand aan te wij zen die naast of tegenover me heeft ge zeten? Als het er op aan komt, zou ik' niet eens graag willen verklaren, dat u dezelfde bent als de verpleegster, die Maandagavond bij mij in de coupé zat. ’t Mag dan niet bijzonder galant zijn, zuster, maar ook u is niet in staat ge weest dusdanig m’n aandacht te trek ken, dat ik een blijvend beeld! van u in m’n herinnering behouden heb. Em juist dat bljjvende beeld is, dunkt me, in de eerste plaats noodzakelijk om la ter desnoods onder eede te kunnen ver klaren, dat men werkelijk iemand her kent". „Nou maar ik herken u anders heel goed", interrumpeerde zuster Robert haar medereiziger op een toon, die be wees, dat zij niet bereid was haar ver klaring tegenover 'Wils terug te nemen. „Dat is best mogelfijk", antwoordde van Hagen met een gevleid lachje, „maar op mijn zienswijze voortbouwen de, zou ik hier dan uit mogen conclu- deeren, dat u aan mij wel de noodige aandacht geschonken hebt. Ik ben in derdaad zeer vereerd ongewenschte verstarring van den handel, zondering van Curasao, waar deze bevre- digend is te achten, steeds groote zorg eischen. Al zal in Nederlandsch Indië, naar gehoopt mag worden, over 1936 een begroo- tingstoestand worden bereikt, waarbij al thans toeneming van schuld voorkomen wordt, toch kan verdere aanpassing van de uitgaven bij de inkomsten niet achterwege gelaten worden. De groei van de inheemsche industrialisatie is aanvankelijk niet onbe vredigend; ook zijn er teekens, dat de be langstelling van Nederlandsche zijde voor de stichting van industrieele ondernemingen begint te ontwaken. In het afgeloopen jaar zijn tal van maat regelen genomen om het goederenverkeer van Nederland naar Indië te bevorderen. Ook voor het verkeer in omgekeerde richting geschiedde zulks, terwijl meermalen een ge legenheid zich voordeed, waarbij Nederland kon helpen om den afzet van Indische pro ducten naar elders te bevorderen. Op dien weg zal worden voortgegaan. Met het oog op gewijzigde internationale toestanden zullen U voorstellen worden ge daan tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen inzake de middelen tot ver dediging van het Koninkrijk. Naast de voorzieningen, welke verband houden met de maatregelen, die reeds ge noemd werden, stelt de Regeering zich voor in dit zittingsjaar onder meer aanhangig te maken voorstellen tot wijziging van som mige bepalingen der Grondwet, en een ont werp van wet ter voorkoming van particu liere machtsvorming op het terrein der over heidstaak. Voorts zal worden voorbereid een herziening van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vluchtelingsvraag- stuk. Met dankbaarheid kan ik vaststellen, dat bewegen was eenige bijzonderheden over zijn korte reis in gezelschap van den bankier en diens vermoedelijken moordenaar mee te deelen. Die bijzon derheden waren intusschen van zoo ge ringe beteekenis, dat Wils er njet veel wijzer door werd' en zeker zou hij zijtn pogingen om den man aan het praten te krijgen reeds lang hebben opgege ven, wanneer niet Adams er schijnbaar ’n eer in had gesteld om juist van dezen getuige iets meer te weten te komen. Daar de procuratiehouder echter niet tot het edele gilde der verslaggevers be hoorde, was de heer Van Hagen tegen hem wat mededeelzamer en daaraan was het dan ook voornamelijk te dan ken, dat Wils’ nieuwsgierigheid ten slotte althans eenigszins bevredigd werd. Min of meer opvallend' was de hou ding van den heer van Doorn, wijlen Leuvensteyn’s compagnon, die maar stil voor zich uit zat te staren en slechts van tijd tot tijd een zijden zakdoek te voor schijn haalde om dan met een nerveus gebaar het voorhoofd af te wisschen. Schijnbaar was hij zeer onder den in druk van het gebeurde, doch geen der aanwezigen schonk hieraan bijzondere aandacht, want allen hadden genoeg met zichzelf te doen. Reeds spoedig werd het gesprek vrij algemeen, want enkele mededeelingen van den forens lokten natuurlijk aan vullingen en tegenspraken uit van die zijde der verpleegster, die zich, zeker niet ten onrechte, als een der voor naamste getuigen in dez;e zaak be schouwde en, in tegenstelling met haar verhooging van enkele belastingen niet zijn te ontkomen, wil de overheid hare sociale taak kunnen blijven vervullen. Ernstig zijn de zorgen welke blijven druk ken op het Nederlandsche bedrijfsleven. Er zijn zeer weinig teekenen en zeker geen daden, die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen en kapitaalverkeer wij zen. Naarmate de moeilijkheden en belem meringen, welke onze buitenlandsche handel schier allerwege ondervindt, bestendigd blijven, zal een doeltreffende snelle bericht geving voor handel, nijverheid en scheep vaart tot een meer gebiedende noodzakelijk heid worden. Nagegaan zal worden of het mogelijk zal zijn geleidelijk de bestaande contingentee- ringsbepalingen te vervangen door andere maatregelen, welke evenzeer steun aan het bedrijfsleven en behoud van werkgelegen heid beoogen, doch die niet het bezwaar medebrengen van de onvermijdelijke' en „Die verantwoording neem ik gaarne op mij’’, interrumpeerde de commis saris laconiek, .en ópstaande, gaf hjj te kennen, dat hij het verhoor hiermede voorloopig als geëindigd beschouwde. Ter bevordering van een verdere industri alisatie, zoozeer gewenscht met het oog op werkverruiming, zal stelselmatig het onder zoek naar de mogelijkheden daarvan wor den ter hand genomen, in samenwerking met regionale economisch-technologische instituten en een maatschappij voor indus trie financiering. Nopens de laatste zal een wetsontwerp U binnenkort bereiken. In het kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de vestiging van be paalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming der regeering, niet mogen ontbreken. Voorstellen hiertoe -zullen eveneens spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den midden stand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel der bevolking, wordt voorbereid. De toestand van het meerendeel onzer reederijen is dermate verergerd, dat ook voor het komende jaar steunmaatregelen voor de zeescheepvaart moeten worden ge nomen. Daarnaast zal aan de binnenvaart alsmede aan de Rijnvaart bijzondere aan dacht moeten worden geschonken. Daar ook de landbouw nog steeds een uitermate moeilijken tijd doormaakt, kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voors hands onmogelijk worden gemist. Deze steunmaatregelen zullen in toenemende mate zoo ingericht worden, dat een betere aan passing van de voortbrenging aan de sterk verminderde afzetmogelijkheden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulks voor de veehouderij en den tuinbouw. Ook op het gebied van de visscherij blijft hulp geboden. Maatregelen tegen noodlot tige prijsdaling zullen hier moeten samen gaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot verbete ring van het productie-apparaat. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vragen inzake het onderwijs, voorzoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd worden. Ook in het komende jaar zal de regeering krachtig blijven optreden tot beperking van het euvel der werkloosheid en tot leniging van de gevolgen er van. Mede daartoe zullen gelden worden aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van, het IJselmeer en tot aanvulling van het werkfonds. Meer dan gewone aandacht zal worden geschonken aan het zoo beklemmende vraagstuk der j eugdwerkloosheid. De economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten blijft, met uit leger en vloot, zoomede ambtenaren en het onderwijzend personeel van allerlei gele ding in groote meerderheid zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten, ondanks de ook van hen gevorderde offers, met toewij ding hunne vaak zoo inspannende taak blij ven vervullen. Ook in het komende zittingsjaar zal weer veel van Regeering en Kamers gevergd wor den. Met de innige bede, dat de Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schenke, die Hij alleen geven kan en dat Zijn onmisbaren zegen op ons werk moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. DEN HAAG, 17 Sept. H. M. de Koningin sprak heden in de vereenigde vergadering der beide Kamers der Staten-Generaal de volgende troonrede uit: Leden der Staten-Generaal. In dezen zorgvollen tijd mij wederom in Uw midden bevindende gevoel ik mij ge drongen allereerst uiting te geven aan mijne deelneming in het lot van allen die onder den druk der tijden gebukt gaan, inzonder heid ben ik met deernis vervuld jegens hen, die door werkloosheid getroffen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan dat de internationale politieke toestand voor Ne derland aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoewel het tot voldoening stemt, dat het vriendschappelijk karakter, hetwelk onze verhouding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, 1 volgt de Regeering nochtans de ontwikke ling der verhoudingen in en met het buiten land met bijzondere nauwlettendheid. Zij hoopt dat de Volkenbond in staat zal blij ken tegenstellingen in het leven der staten op te heffen en zij zal harerzijds doen wat I mogelijk is om dit te bevorderen. i De zware ramp, waarin het Belgische f Vorstenhuis en het naburige bevriende Bel gische volk opnieuw gedompeld werden, vervult mij met innige deelneming. De financiën van Rijk en Gemeenten ver- eischen in toenemende mate de zorg der Re geering. De algemeene vermindering der welvaart zoowel elders als in het eigen land is oorzaak van het nog steeds terugloopen der inkomsten voor de publieke kassen, ter wijl tegelijkertijd de uitgaven voor instand houding van de volkskracht toenemen. Het aantal mogelijkheden tot verhooging der welvaart en dus tot gezond financieel her stel door middel van nationale maatregelen is beperkt. Met name kunnen devaluatie van de munt of prijsgeven van den gouden stan- daard niet beschouwd worden als middelen, die de volksgemeenschap als geheel baat zouden brengen. Teneinde ontwrichting der begrooting te voorkomen moet dus de arbeid tot herstel van het telkens weer verbroken evenwicht onafgebroken worden voortgezet. Het streven naar beperking der uitgaven L blijft daarbij op den voorgrond staan, waar- I bij in het bijzonder ook te denken valt aan I beperking van de nog steeds aangroeiende spoorwegtekorten. Echter zal aan eenige medereiziger, zich ook tegenover den reporter allerminst gereserveerd toonde. - Zooals vanzelf spreekt, was vooral de dame in kwestie aanleiding gaf hem „de vierde man" op aller lippen. Zuster Robert kwalificeerde hem als „een grie zelige vent", dien ze vanaf het eerste oogenblik, dat ze hem zag al niet ver trouwd had. Ze was blij geweest, dat ook de heer Leuvensteyn zich in hun gezelschap had bevonden, want wan neer ze alleen met dien man naar Den Haag had moeten reizen, zou ze zeker op het perron te Haarlem in een an dere coupé zijn gestapt. Overigens had hij zich tijdens de reis volkomen correct gedragen. Zij zelf was verdiept geweest in haar lectuur en "had daardoor weinig van hem bemerkt. Slechts bij aankomst in den Haag had hij nog even van zijn aanwezigheid) blijk gegeven, daar hij tegelijk met haar Was opgestaan en haar behulpzaam was ge weest bij het openen van het portier. Een oogenblik was zij nog bang ge weest, dat hij haar zou volgen, omdat ook hij zich gereed maakte om uit te stappen, maar toen zij later op het sta tionsplein voorzichtigheidshalve nog eens had' omgekeken, had ze hem niet meer gezien. Van een korte pauze in den woorden stroom van de verpleegster maakte Wils gebruik haar een Vraag te stellen: „Zijn naar uw meening die griezelige vierde man en Hellinger één en dezelf de persoon?" „Absoluut" klonk het gedecideerd uit den mond van zuster Robert. De forens uit Haarlem, die de verkla ringen van de verpleegster met belang- Die storm. Ook de herfst heeft heden zijn troon rede gehouden in de stormachtige re gen- en windvlagen welke ons geheelle land hebben geteisterd. Ze heeft hier te Sneek slechts eenige werkverruiming aangekondigd voor de loodgieter en timmerman in verband' met schade alan de daken, en het leven geëischt van eenige boomen. Bij het j.l. Vrijdag te Amsterdam gehouden examen A.N.P.B., slaagden o.a. onze stadgenooten H. Visser voor het politiediploma met aanteekening en R. Visser voor het gewone diploma. Kerknieuws. Naar Noorderlicht meldt zal mej. Coelingh, benoemd tot hulppredikster bij de Vrijz. Herv. alhier, op 23 Sep tember haar werkzaamheden aan van gen. Ned. Herv. kerk). Op het alphabe- tisch drietal te Giekerk, Oenkerk en Wijns komen voor: dis. E. P. Borgman te Wirdum, ds. F. Wj. Ji. Brümmer te tomen. De tram had’ door deze aanrij ding eenige uren vertraging. Een twee tal koeien werd gedold, een verdronk, terwijl twee zoodanig gewond zijn, dat ze wel zullen moeten worden afgemaakt. Er waren geen persoonlijke ongelukken. Kunstkring Amiciüa. De eerste abonnementsvoorstelling heeft plaats Dinsdag 24 Sept. a.s. De N.V. Amsterdamsche Tooneelver. van DalsumDefresne) komt dan met Pygmalion, comedie in 5 bedrijven van Bernhard Shaw, Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen II/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1417 Sept. 1935: rijwielen; sleutel; electrisch lampje; splis van hooi wagen; T-sIeutel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 1417 Sept. 1935: tabakspijp, W. Dantuma, Kloos- terdwarsstraat 21; zakmes, H. Vriesema, Koopmansgracht; schaartje, D. van der Veen, Oud Kerkhof 39; ceintuur, J. Nauta, 3e Woudstraat 11; ceintuur Speelman, 3e Selfhelpstraat 11; rijwielbelastingmerk, J. de Ree, 2e Steenklipstraat 24; roode oorbel, 'E, Schotanus, Westersingel 52; rijwielbe lastingmerk, W. de Groot, Rozenstraat 2. Ten overstaan van notaris Molenaar te Leeuwarden had hedenmiddag in 't hotel Hanenburg de finale veiling plaats van een sathe en landen en arbeidershuis te Gaast meer, bestaande uit boerenhuizinge, stal ling, schuur, erf en diverse perceelen wei- en hooiland, samen groot 46.94.51 H.A. oi 127% pdm. Veiling in 19 perc. en toewijzing had als volgt plaats. Perc. 1, boerenhuizinge g. a., gelegen aan de Wijde Sloot te Gaastmeer, aan den heer S. P. de long q.q. te Huizum voor f3740. Bergum en ds. fi. Zeilstra te Pingjum. Perc. 2, 4 en 9, 3 stukken weiland, groot 10, 10.8 en 15.5 pdm., tegen resp. f634, f 623 en f 450 per pdm. aan de heeren B. Wassenaar te Franeker en K. P. Sinnema q.q. te Leeuwarden. Perc. 3 en 16, 2 stukken hooiland, groot 1.4 en 4.9 pdm., resp. tegen f219 en f417 per pdm., aan den heer Sj. Heeres te Bolsward. Perc. 5, een stuk wei land, 8.3 pdm., aan den heer K. Elzinga te Offingawier tegen f561 per pdm. Perc. 6, een stuk weiland, 2.8 pdm., aan de heeren Gebr. H. en J. Mulder te Wijckel tegen f 608 per pdm. Perc. 7, een stuk weiland, 3.7 pdm., aan den heer H. J. Visser te Heeg (Eein geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der CdQ'trale Recherche). door UDO VAN EW1OUD1 Nadruk verboden. Terwijl het hierboven omschreven on derhoud tusschen Hellinger en den hoofdcommissaris plaats had, trachtte Wils in een ander vertrek van het ge bouw van de daar aanwezige getuigen in de moordzaak-Leuvensteyn iets meer te weten te komen. In de eerste plaats maakte hij kennis I met twee van de drie andere reizigers, die bij den vermoorden bankier in de coupé hadden gezeten, t.w. de forens I uit Haarlem, dien hij Van Hagen had hooren noemen en de verpleegster uit Amsterdam, mej. Robert. Eerstgenoemde bleek een weinig spraakzame man, die vooral journalis ten als zijn natuurlijke vijlanden scheen te beschouwen en er dientengevolge slechts met de grootste moeite toe te ie 5. la iet !D ijn 4e. iat i iz. id. n m ct. or K- m- ich NEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) i ii lui 'i I GEVONDEN VOORWERPEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1