Tijdregeling. Fa. H. HENSTR A HOOGEND Firma JÖHs. TBOMP, Sneek NiM Orgaan dar Geuwenle tak. PAULA SPECULAAS PINDAS van TROMP Sneek zijn versch en lekker I Regenjassen Eerste Blad UitgaveKIEZEBHINK Co No. 102 ECKER oousuumr M Officieel Gedeelte. BLESS Zaterdag 21 September 1935. I 1O z® vanaf RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Rheumatische pijn in beide beenen. per X pond 18 ct. per onsSet. per blik van 3 pond f 1.— 51e Jaargang Heerlijk vers.s'' Q 2® vanaf DINSDAGS Bureau: KLE1NZAND 5—7 - TBLEFOON 2200 SMEEK het Speciaal adres voor: Paul C. Kalser KOEKJES. Paul C. Kalser BESCHUIT. Paul C. Kalser ONTBIJTKOEK. U weet dat Paula Speculaas ’t fijnste Is De prijs is slechts in handen gesteld van de Zwitsersche autoriteiten. Jacob is onmiddeUiijk in arrest ge steld. De Zwitsersche bondsraad heeft besloten hem spoedig uit het land te wijzen. over ons en onze kinderen komt. Mevr. E. J. Miolée-Riem Vis, Haarlem, Garenkokerskade 31 rd. Mevr. N. Dyserinck-van Gilse vari der Pais, Aetdenhout. Mevr. Ir. Ml. Waardenburg- Lindeyer, Haarlem. als SIGAARTJES 10 st. in een aardig doosje v. 30 ct. zijn bezig een groot verbruik te ver overen door de in dien prijs zeldzame hoedanigheden. r, Vrouwen willen Keizerin van Abessinjë' antwoorden! Ondergeteekenden roepen alle vrou wen en moeders in Nederland op om als antwoord op het verzoek van de Keize rin van Abessinië„aan alle vrouwen op de wereld om zich in gebed voor vrede te vereenigen”, op nader te bepalen Te Bovensmilde is Woensdagmiddag het 7-jarlge zoontje van den landbouwer J. E. v. d. Scheer aldaar door ’n vrachtauto over reden en gedood. niet storende aan spot, hoon, verdacht making en onverschilligheid. Ieder in eigen kerk, vereenigingsgebouw, verga- derzaal of huis, teneinde djnar in allen eenvoud zich in gebed te vereenigen, zich te concentreeren of te bezinnen, ter onderzoek is Salomon Jacob Dinsdag bevordering van den Vrede. Opdat ge zamenlijk onze gedachten en gebeden uitgezonden worden, zoodoende elkan der helpende en steunende. Organisaties en ieder, dfte aan de tot standkoming wil medewerken, lichte zich zonder uitstel tot de eerste onder- geteekende. Nadere berichten omtrent dag en uur worden spoedig bekend gemaakt. Vrouwen en Moeders, bedenkt, dat het mede ons aller schuld zal ztjjn, indiep de verschrikking van den oorlog weder om Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS Tegen dit ontslag kwam H. in beroep bij het Ambtenarengerecht, dat thans deze zaak heeft behandeld. Zijn superieuren legden zeer gunstige De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemene ken nis, dat in verband met het ein digen van de zomertijd, de toren klok op 6 October 1935, om 3 uur in de morgen, een uur zal worden stilgezet. \bonnement: per jaar 2.50, fr, p post ƒ3.60. Advertentiën: 0 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting, idvertentiën worden tevens gratts ge plaatst in de SNEEKER COURANT Een ontslagen opperwachtmeester der nwechatisseft. Voor het Ambtenarengerecht te Den Haa| la de zaak van den opperwachtmeester J, te Oeffen (N.-B.) behandeld. HIJ had ingezetene een ongeteekend Ingezonden stuk In twee bladen willen plaatsen, waarin een exposé werd gegeven over plaatselijk-poli- tleke kwesties tusschen marechaussee en gemeente-politle enz. De redacties maakten bezwaar tegen niet-onderteekening. Daarop plaatste hij de naam Van Gerpen eronder. Later moest worden onderzocht wie de schrijver van die stukken was en dat onder zoek werd door den districts-commandant opgedragen aan den brigade-comman dant, opper-wachtmeester J. H. te Geffen. H. heeft toen niet dadelijk gezegd, ik ben zelf de schrijver, maar hij heeft een leugentje bedacht om de zaak van zich af te leiden. Tenslotte viel hij door de mand, waarop een krijgstuchtelijke bestraffing volgde. Doch daarmee hield de zaak niet op. Anderen wisten te bewerken, dat H. door den minister van defensie werd ontslagen als brigade commandant en dat hij zou worden terug gesteld tot wachtmeester. Geraamte gevonden. De tuinder W. Beemsterboer heeft bij het afgraven van land onder de gemeente Wer- vershoof (N.-H.) drie menschelijke geraam ten gevonden. Het is opmerkelijk, dat de laatste jaren meermalen mensenelijke ge raamten onder deze gemeente zijn gevon den. verklaringen over hem af; onder ’s mans ressort behoort ook Oss, en terwijl onder den vorigen brigade-commandant er per jaar nauwelijks 100 processen-verbaal wa ren, is dat cijfer onder zijn leiding opgeloo- pen tot 600. Deze superieuren achtten dan ook het ontslag niet noodig; de man heeft 12 dagen verzwaard arrest gehad en dat achtte men voldoende. De vertegenwoordiger van den minister van defensie liet zich echter zeer scherp uit. Hij meende dat zoo iemand niet kan worden gehandhaafd, want het wapen zou daardoor schade worden aangedaan. Indien anderen meenen, dat geen ontslag noodig -is, dan kennen zij het wapen niet (Teekenen van verwondering.) De uitspraak is bepaald op Woensdag 9 October. De misdadenreeks te Oss.' Toon de Soep en de Sijp hebben be kend in April 1934 een man van f120 te hebben beroofd in de Harensche- steeg onder Bergen. Als medeplichtige hebben zij aangewezen Peer de Bie. Tle- vens hebben ziiji in het najaar van 1933 op den Bergenschenweg te Oss een zekeren B. uit Bergen van ruim f7O beroofd. De derde medeplichtige hier in was M. de Bt De twee roofovervallen werden niet bij de politie aangegeven. Het geval betrof een roofoverval te Lith op de gezusters van E. in den nacht van 30 op 31 Mei 1932, waar naast een bedrag aan geld, diverse voor raden sigaren, sigaretten en drank wer den ontvreemd. Als medeplichtigen aan dezen roofoverval zijn nog aangewezen de op het oogenblik te Breda in het huis van bewaring vertoevende van G. en J. van der A., wonende te Oss,, die naar aanleiding hiervan door de gemeente politie werd gearresteerd. De mcdjepïïch- tigen aan genoemde feiten bevindep zich reeds voor andere delicten in arrest. Nieuwe dubbeltjes. Bij de opzet der begroeting voor 1936 van het Staatsmunt bedrijf is er van uit gegaan, dat voor Nedèrland valt te re kenen op de aanmunting vair f 2.500.000 aan tien-centstukken. Overreden en gedood. Woensdagmiddag omstreeks half twee is op de weg Venray-Maashees een ongeveer 50-jarige vrouw, Ruften genaamd, die daar voor haar woning uit een autobus stapte, gegrepen door een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto met aanhang wagen uit Rotterdam. Zij werd tegen de grond gesmakt en met een zeer ernstige hoofdwonde opgenomen. Eenige oogenblik- ken later is de vrouw in haar woning over leden. De autobus werd bestuurd door den zoon van het slachtoffer. De storm in Engeland. In totaal heeft de storm, die Dinsdag in Engeland heeft gewoed, zeven doo- den geëischt. Voorts zlüln tal van menschen gewond, terwijl enorme materieele schade is aan gericht. Bijna 20.000 telefoonaansluitingen wa ren gestoord, een aantal steden en hon derden dorpen waren uren lang van de buitenwereld afgesloten. De plaatsen aan de kust hebben vooral Zwaar te lul den gehad. Alle pijnen nu geheel verdwenen Vljjlf! bergbeklimmers verongelukt. Vijf Alpinisten, onder wie een Vrouw, zijn in het Italiaansche hooggebergte door een sneeuwstorm overvallen en van honger en koude omgekomen. De sneeuwstorm verraste de Alpinis ten van den 3328 meter hoogen Punta Rasica. Een deel hunner sllaagde er nog in, een schuilhut te bereiken vanwaar Zij een hulpcolonne alarmeerden, ten einde vijf van hun makkers, die niet verder hadden gekund en in tie open lucht hadden overnacht, te hallen. Toen men de opgegeven plek bereikte bier ken de vijf Alpinisten echter reeds van koude en ontbering te zijn bezweken. Het 24-uur record voor auto’s verbeterd De Engelsche coureur Eyston heeft in zijn Speed of the Wind (Snelheid van den wind) met zijn beide mecaniciens het 24 uur we reldrecord en 6 ondergeschikte records ver beterd. De cijfers zijn nog niet officieel ge homologeerd, maar de Amerikaansche tijd opnemers waren officieele personen, zoodat men het record wel als vaststaande mag be schouwen. Eyston reed de 24 uur op de zandbaan van het Groote Zoutmeer met een gemid delde snelheid van 140.19 mijl of 224.32 K.M. Het oude record stond op naam van Jenkins met 135.47 mijl (216.8 K.M.) ge middelde. In de loop der 24 uur heeft Eyston tevens de records van 12 uur, van 2000, 3000 en 5000 K.M. verbeterd benevens de 2000 en 3000 mijl. In totaal heeft hij 5384 KM. af gelegd. Duitschland levert de journalist Jacob uit. Zooals men zich zal herinneren was ter oplossing van het geschil-Jacob, ont staan doordat de journalist Slalomon Ja cob door Duitsche ambtenaren uit Zwit serland over de Duitsche grens, gesleept en in Duitschland werd gearresteerd, een scheidsgerecht ingesteld. Het onderzoek van dit scheidsgerecht dag en uUI- allen bijeen te komen, ons heeft uitgewezen, dat een ondergeschikt Duitsch ambtenaar op ontoelaatbare wijze opgetreden was. Deze ambtenaar is reeds eenige tijld geleden disciplinair gestraft. Op grond yan dit resultaat van het Het notitie-boekje Van Jos van Langen. Het bestuur van den Kring Noord-Hol land van de „Nedcrl. Roomsch-Katho- lieke Journalisten Vereenigiiing” heeft het notitieboekje van Jos. van Langen, waarin deze, één der slachtoffers van de ramp, die de, „Gaai” heeft getrof fen, zlün ervaringen opteekende, afge staan aan „Het Nederlandsche Persmu seum.” Met erkentelijkheid en eerbied heeft het bestuur van laatstgenoemde Stich ting dit geschenk aanvaard en het heeft besloten deze kostbare herinnering een plaats te geven in de tentoonstellings zaal van het museum. De storm. Dinsdagnacht is op het Borkumer rif het 571 ton bruto metende Duitsche stoomschip Bramow gestrand. Onmid- dellijik vertrok de reddingboot Insuflinde, welke te Oostmahorn gestationneerd 'te, ter assistentie uit. Men te er in geslaagd, de in nood verkeerende veertien opva renden van boord te hallen eu jpi veilig heid te brengen. De Insulinde van de N. en Z^H.Red- dingmaatschappljjl onder commando van schipper Mees Toxopeus heeft hiermee een uiterst moeilijke redding volbracht. Dinsdagavond werden door de stoom- loodsboot 22, de noodseinen waargeno men van een stoomschip, dat op het rif bleek te ztijn. gestrand. Onmiddelliük wer den deze seinen doorgegeven aan tie kuststations, waarna omstreeks midder nacht de Duitsche motorreddingboot Nebeltau van het eiland Borkum en de Insulinde van Oostmahorn vertrok ken. De Insulinde arriveerde om 4 pur Woensdagochtend op het Borkumer rif. Er stond een heel zware zee en die boot stootte herhaaldelijk tegen den grond. Men bevond zich in de onmidldlelllijke nabijheid van het wrak van ©en.treiter, welke daar in 1918 is gestrand en wel ker bemanning destijds eveneens door schipper Toxopeus, toen met de red dingboot C. A. den Tex, werd gered. Aangezien het pikdonker was viel er niets te beginnen. Men moest het dag licht af wacht en. De Duitsche redding boot was ook in de buurt, doch was niet in staat langszij te komen. Tegen half zes gelukte het de Insulinde, het gestrande schip te naderen. Het schip bevond zich ongeveer 2 miijll uit den wal van Borkum. De sftujatie was uiterst gevaarlijk, want de Insóffinde werd herhaaldelijk door de golven Op genomen en tegen het Duitsche schip gesmakt, waardoor de boot beschadi gingen opliep, o.a. aan den stootgordel. Acht der opvarenden van de Bramow slaagden er in in het springnet Van de Insulinde te springen en konden aldus in veiligheid worden gebracht. De anderen werden op andere wijze van boord gehaald. De Insulinde is daarop naar Bprkum gegaan en heeft dlaar de bemanning aan wal gezét. De belasting op pjleizier- reizen naar het buitenland. Voor zoover de N. R. Crt. is gewaar lijke Wandelweg te Amsterdam is Dinsdag avond een ernstig ongeluk gebeurd. Een jongetje van zes jaar, dat plotseling deze drukke verkeersweg overstak, werd gegre pen door een auto, welke hem overreed. Zijn verwondingen waren van dien aard, dat hij eenige oogenbllkken later is overleden. hooiwerktuig ondier de waggelende op pleizierreizen naar het buitenland zal worden geheven, nog niet vastgesteld. Het bedrag, dat de regeering uit de nieuwe belasting meent te kunnen ha len, twee millioen, is niet hoog en wijlst er mede op, dat de belasting pis zui ver fiscale maatregel is bedoeld en niet als een prohibitieve maatregel tegen het reizen naar het buitenland, zooals de H.O.R1.EjC.A.E. dezer dagen in een persconferentie heeft bepleit. Het be drag, dat in den loop van dezen zomer door Nederlanders in het buitenland is besteed, wordt op een honderd millioen geschat, waarvan een veertig millioen in Duitschland en een zestig millioen in België. Het voornemen zou zijp dé inning van de nieuwe belasting door het doen plakken van zegels te doen geschieden. Carillon. Onze stadsbeiaardier de heer Fl. van Bergen is bezig nieuwe melodieën op het carillon te zetten. Met ingang van morgen Zaterdag zal het heele uur spelen: Dr. Eeltsje Sankje: „Rolje, rolje...” en het halve uur: „Wilt heden nu treden” (Vale rius Gedenkclanck). Ongeval met doodleiijiken afloop tengevolge van den storm. Op het erf van de familie Andringa geworden, is de vorm, waarin de, in de te Wartena zou men Dinsdagmorgen millioenennota aangekomdigde belasting een 1 groote boomen vandaan halen, juist op dat oogenblik woei een boom om, waar onder de 58-jarige Siebren Andirjjnga zoodanig bekneld raakte, dat de dood eenige oogenblikkén later intrad. Werkverschaffing in Drente. De onderhandelingen tusschen Staatsboschbehecr en de verschillende eigenaren van heidevelden in de omge ving van Gieten en Borger, Hooghalen en te SchoonoordNoord-Sleen, loopen- tie over aankoop van ongeveer 1000 H.A. heideveld te Gieten-Borger, 1000 H.A. te Hooghalen en 175 H.A. te SchoonoordNoord-Sleen, zijn thans in I een zoodanig stadium gekomen, dat overeenstemming is bereikt tot aankoop van die gronden. Het ligt in de bedoeling tieze gronden te laten omspitten en vervolgens te la ten bebosschen door werklooze arbei ders. In de objecten zit ongeveer .2^4 jaar werk voor 1000 arbeiders. De werkloosheid. Bljjl 1059 organen dér openbare ar beidsbemiddeling stonden op 31 Augus tus 1935 in totaal 370.271 werkzoeken den ingeschreven, o.w. 350.873 mamen. Vari deze werkzoekenden waren er 352217 werkloos, o. w. 337.551 Plannen. Öp 10 Augustus 1935 bedroeg het totale Bantal ingeschrevenen by een ongeveer geljjk aantal organen 368.795, o. w. 340.635 werkloozen. Het aantal werk zoekenden is derhalve sedert 10 Augus tus 1935 gestegen met 11.476, het aan tal werkloozen onder hen met 11.682. I Geldverspilling |n In die. De commissie uit den Volksraad, in wier handen het jongste verslag van de Rekenkamer is gesteld, heef^ het toe gejuicht, dlat de Rekenkamer er bij het departepient van onderwijs op aanldlrong, terug te keeren tot het gezonde begin sel, dat de z.g. ijzeren voorraad van leermiddelen niet grooter mag zijn dan de behoefte Van één jaar plus nog eeni ge maanden en dat de kamer er voorts op wees, dat meer aansluiting moet worden verkregen tusschen de eischen, welke de leerplannen in deze stellen ep de aanwezigheid van bepaalde leermid delen. I De nu aangetroffen voorraden van bepaalde artikelen is ontstellend groot in verband met de jaarlüksche verstrek king. De evenredigheid van behoefte en voorraad is volkomen teloor gegaan, b.v. ten aanzien van den voorraad rood blauw en teekenpotlood, waarvan 700.000 stuks aanwezig waren, hoewel de jaarljjksche verstrekking over de pe riode 1930’33 slechts 54.000 bedroeg, zoodat die hoeveelheid voor bjjna 16 jaren voldoende is. Buiten alle verhouding is ook dt- voorraad „dubbele dm.” 79.000 tegen over een jaarljjksche behoefte van 10.000; de voorraad „punaises”49.000 gros tegenover een jaarlüksche verstrek king van 1900 gros, zoodat er thans voor 24 jaar voorraad is opgeslagen. Geen wonder, dat bjj een dergelijke tactiek in het depot „groote partijen afgekeurde inktkokers, leien, kryl enz.” aanwezig blijken. Men mag veilig aan nemen, dat een deel van den voorraad punaises over enkele jaren ook niet meer bruikbaar Zal zijn. Het lijkt der commissie' gewenscht, dat de hangende contracten voor le vering van dergelijke materialen worden ontbonden of de levering uitgesteJH, en dat bovendien getracht wordt van tie te groote voorraden een behoorlijke hoe veelheid te spuien, door die op de markt te brengen. in g u m m L in gabardine Op de Amstelveensche weg, bij de Zuide- avond een ernst! l-LEEIT INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) HUBENKLEEDIffll 6NE£K W. Burgstraat 9 Vraagt ze uw winkelier. Voor den handel bij Groothandel in Tabaksfabrikaten, waar alles wat courant is en nieuw voorradig is. NIEUWE SIEEIEE WRffl I Deze dame uit het noorden van ons land had hevige pijnen in de beide beenenna gebruik van twee flacons Kruschen Salts wa ren de pijnen totaal verdwenen. Lees slechts haar brief s „Begin Juni kreeg ik plotseling veel pijn in beide beenen, zoo zelfs, dat ik soms geen vijf passen kon loopen. Verschillende middelen heb ik geprobeerd, o.a. smeersels, een natuur lijke geneeswijze en verder in Augustus veel zonnebaden. Niets heeft eenige verlichting gegeven. Toen werkelijk teneinde raad, heb ik een potje Kruschen Salts gekocht en ge regeld volgens voorschrift gebruikt. Nu kan ik U, na nog geen twee flacons te hebben ge bruikt, laten weten, dat alle pijn absoluut ver dwenen is. Zeer gaarne zend ik U dan ook dit schrijven, om ook anderen te overtuigen, dat Kruschen Salts schitterend is.” Mevr. S. te W. Stijfheid, rheumatiek, ischias, enz., vinden bijna altijd hun oorzaak in een min of meer sterke onzuiverheid van het bloed door opge hoopte afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen' Salts is samengesteld, sporen nieren en Ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden worden verwijderd en aldus de oorzaak van het lijden wordt weggenomen. Binnen korten tijd zullen de pijnen verdwenen zijn, en voor goed, want de „kleine dagelijksche dosis” Kruschen is bet natuurlijk recept voor een volkomen inwendige zuiverheid. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bi) alle apothekers en drogisten f 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting Inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1