Eerste Blad Zo verkouden! 1EEMNG Nflmt HUT Kruschen Salts met gratis proefpak. Pas aangekomen. Groote voorraad Oilicieel Orgaan ta Gemeenle Sneek. ftervoets BORSTPLAAT van VER KADE, overheerlijk! Firma JDHs. TROMP, Sneek Regenjassen 1 No. 108 Uitgave - KIEZEBRINK S Co Woensdag 2B September 1938. N.V. ERVEN JOH. W. MEIJER 51e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. DROGISTERIJ Leeuwenburg 16 Sneek. Alle artikelen van Verkade Boerenjongens Bonbons van de Heer (hoe is 't mogelijk) 2 ons v. I kwartje Alle Artikelen van Van Melle. Q 25 vanaf CwW in gummi» Z5 Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAMEKOLOM. SNEEK, 23 September 1935. in 125 128 134 140 146 152 158 164 170 176 182 Er ontstond een ontploffing, waardoor den detective een arm werd afgerukt, terwijl hij aan één oog verblind werd. Men is er in geslaagd de overige pak ketten zonder ongelukken te openen, elk bleek een helsche machine te bevatten. De politie vermoedt hier te doen te hebben met een nationaal-sociaüstische samenzwering. Een vierling geboren. In het Russische district Tlsjerefkof heeft de vrouw van een machinist bij de houtfabrieken, Sasonof genaamd, het le ven geschonken aan een vierling, drie meisjes en een jongen. Moeder en kin deren bevinden zich in uitnemenden wel stand. Teeken des tijds. Op 2i9 September a.s. wordt de Lyn- tou and Barnstaple Railway in Enge land opgeheven, een locaalllijntje, dat nog in 1923 als een waardevol bezit door de Engelsche Southern Spoorwe gen werd aangekocht. Hoe de verhoudingen in een tiental jaren zijn gewijzigd, wordt wel scherp belicht door de mediedeeling dat, nadat op bovengenoemde datum de Laatste trein heeft geloopen, de eigendommen zullen worden prijs gegeven, terwijl het grootste deel van weg en terreinen gra tis aan de aangrenzende eigenareln zal overgaan 1 Bommen in postpakketten. I aan onderworpen, doch de blijkbaar gestoord! en niets van hun gading 27.- 29.50 31.- 35.- 38.- 41.— 44— 49— 55— 60— 66.- Over de Oceaan gevlogen. De Lithausche luitenant-vlieger Waithus is Zaterdag te New York opgestegen en Zondag in Ierland geland. Zijn doel was Weer ophelderingen uit O s s. Zaterdag hebben de politiecorpsen te O ss weer eenige successen kunnen boe ken door de opheldering van een aan tal inbraken en eenige gevallen van straatroof. De wachtmeesters de!r ko ninklijke marechaussee de Gier en V. d. Weerd hebben Zaterdagmorgen in het huis van bewaring te ’s-Hertogenbosch wederom verhooren afgenotnen aan en kele beruchte Ossche misdladigere. De Rut, de jonge Toon de Soep en Piet de B. verklaarden, dat zlijl op Zondagavond 11 Februari 1934 in vereeniging ver schillende huizen te Oss zlijtn binnenge- drongen en daar hun slag hebben ge slagen. Blij een timmerman van Heek op den Krakenburg werd bij afwezigheid der bewoners het geheele huis doorzocht, eenige voorwerpen van waarde werden gestolen, terwijl bovendien de muntgas meter van zijn inhoud werd ontdaan. Op den zelfden avond drong het trio de boerderij van den landbouwer P. van Bakel in de Ruwaardstraat binnen, waar eveneens de muntgasmeter werd gelicht. Ook hier werd het geheele huis een onderzoek dieven werden konden verder bemachtigen. Zij moet dit ook doen, aangezien de genen, die in zorgvolle omstandigheden Te Linz (Oostenrijk) zijn in het post- verkeren door de druk der tijden, zich ook tot die tijd toe tot haar zullen blij ven wenden. Daarom wil, kan en mag Zij ook ge durende de Laatste winter niet verslap pen bij het verrichten van haar arbeid: hulp te bieden aan hen, die onder den ontboden, die een der pakken opende, tegenspoed der tijden te zeer te lijden hebben. Gedurende de bijkans vier jaren van haar bestaan, hebt gij, Ingezetenen Van Sneek, op allerlei wijze steeds krachtig daartoe meegewerkt. Nog één winter ligt voor de boeg. Wjj doen daarom! hierbij nog een laatst, doch ernstig be roep op U om gezamenlijk ons aller taak (immers het Comité is slechts een vertegenwoordiging der ingezetenen) tot een goed en eervol einde te brengen. Voord als de tijd van ontheffing en aflossing in zicht is, is het wel eens nodig elkander in ’t bijzonder aan te sporen tot de daartoe bestemde tijd onze plicht getrouwelijk te blijven doen. Als in vorige jaren, zal ook nu weer in begin October een Nationale Inzame- lingsweek door het gehele land worden gehouden. Voor onze stad is daartoe gesteld Zaterdag 5 October. Op de mid dag van die dag hopen wij in groepen door de stad te trekken, onder begelei ding van de muziek der Sneker korp sen en van de vaderlandse driekleur, behoudens goedkeuring van B. en Wi. Wij vragen slechts een gave naar draagkracht. Ieder houde de zijne ge reed om het ons mogelijk te maken in één middag rond te komen. HET BESTUUR. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Oceaan was, Avondlessen. Onze tijd van crisis en werkloosheid &v<-n uulvvvs Yviowxi w vste^ vooral de ouders van opgroeiende door een der ramen van de tweede ver- kinderen voor moeilijke en schier on- Nationaal Crisis-Conüté Afd. Sneek. Het zal U bekend zijn, dat de organi satie van het Nationaal Crisü|3-Comité ook nog dezen winter zijn taak zal be hartigen. Ook de Sneker Afdeling wil haar arbeid voortzetten tot Mei 1936, wanneer de organisatie ontbonden wondt en haar werkzaamheid een einde zal ne men om te worden vervangen door [voorzieningen langs anderen weg. Abonnement: per Jaar 2.Ö0, fr. p post ƒ3.60. Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT ZO’N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR dieping gered. De brandweer was ten slotte den brand gauw meester, maar de tweede en derde verdieping waren toen reeds hee- Lemaal uitgebrand. De brand is ontstaan in de afdeeling waar celluloid-heften werden vervaar digd. ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS TE SNEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat de alge mene herziening van het grafregister dier gemeente, welke in 1935 moet plaats heb ben, is ter hand genomen. Eigenaars van koopgraven op de a 1 g e- mene begraafplaats te Sneek, of zij die in de rechten dier eigenaars zijn getreden, worden verzocht zo mogelijk onder overlegging van bescheiden, vóór 1 De cember 1935 van hun beschikkingsrecht te doen blijken. Rechthebbenden die nalaten de bewijzen van hun beschikkingsrecht vóór die datum in te zenden, worden geacht ten behoe ve dergemeentevanal hun rech ten afstand te hebben gedaan. Kowno, doch hij had, toen hij over de 'Oceaan was, nog precies 4 liter benzine! Het toestel is bij de daling eenigszinê be schadigd. Een ongelukkige brand een Engelsche messenfabriek. Vrijdagavond brak er een b'raiïd uit in een messenfabriek in het hartje van Sheffield. Een aantal vrouwen en meis jes uit de doozenmakerij zag geen uit weg meer en verdrong zich in de raam kozijnen. Vijf barer sprongen en één viel er naar beneden. Deze, een ge trouwde vrouw, kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij vrijwel onmiddellijk dood was. Een andere getrouwde vrouw en drie jonge meisjes werden gewond op genomen. Dit geschiedde aan dfe achter zijde van het gebouw. Aan de voorzijde hebben een paar g’lazenwasschers, na daartoe van de politie vergunning be komen te hebben, drie vrouwen, die ook geen uitweg meer wisten te vinden, Tezelfder tijd kwam de ongeveer 55- jarige J. Meerschaert van zijn hofstede gereden. De man werd door verschil lende kogels in den onderbuik getrof fen. In ernstigen toestand is hij opgdno- men in het ziekenhuis te St. Nicolaas in België. De beide auto’s zijn op Ne- derlandsch gebied ontkomen. Een eskadron pantserwagens. Het voornemen bestaat tot vorming van een eskadron pantserwagens als zelfstandige eenheid. Hiertoe zal wor den over gegaan als het benoodigde materieel, dAt ten deele nog uit het bui tenland moet aankomen, compleet zal zijn. Het nieuwe onderdeel krijgt Den Bosch, waar ook het regiment wielrij ders in garnizoen ligt, als standplaats. Zichzelf bij ongeluk doodgeschoten. De Landbouwer J. Hofstede te Zel- hem wilde Vrijdag in zijn weide een haas schieten. Het schot trof slechts gedeeltelijk doel en toen hij daarop het gewonde dier achtervolgde en het met de kolf van het geweer doodsloeg, ging tegelijkertijd' een schot af, waardoor tte man de volle lading in den buik kreeg. Hij is aan de verwondingen overleden. De politie der gemeente Wymbritse- radeel heeft Zaterdagmorgen een zekere J. v. d. V. te Abbega gearresteerd, die er van verdacht wordt die nacht heel wat consternatie te hebben veroorzaakt in de gemeenten Sneek, Ijlst en Wymbritseradeel. 's Nachts half drie werd een groot spiegel ruit ingeslagen van de winkel van de fa. v. d. M. en R. aan de Marktstraat alhier. De toegesnelde politie vond geen dader meer, doch een spoor leidde naar Ijlst. Op de grens van die gemeente en de gemeente Wymbritseradeel trof zij een zeer groote hooimijt aan van den veehouder S. L., waar in brand bleek gesticht. De politie van de drie genoemde gemeenten ondernam nu ge zamenlijk een klopjacht, welke echter niets opleverde. Te ongeveer 7 uur Zaterdagmor gen echter werd brand gemeld in een hooi mijt op het erf van de wed. R. te Abbega. De motorbrandspuit uit Sneek verscheen spoedig, doch de hooiberg is in vlammen opgegaan. Ook de brand daar bleek een ge volg van kwaadwilligheid. Toen men op het terrein van deze brand ging rondspeuren, bleek zich daar v. d. V. te bevinden, die zich zoo verdacht gedroeg, dat de gemeente politie van Wymbritseradeel en Ijlst hem arresteerde als de vermoedelijke dader van al deze misdrijven. Na een door de rijks- en de gemeentepolitie ingesteld onderzoek is hij naar Leeuwarden overgebracht en ter be schikking van de justitie gesteld. Uit nadere berichten blijkt nog dat de po litie een goede vangst heeft gedaan. Reeds geruimen tijd was het onveilig in de om geving van Oosthem, Abbega en Folsgare. 0. a. zijn ’s nachts ruiten ingeworpen bij den heer U. Attema te Folsgare en bij de fam. G. Landman te Oosthem. Ook op Abbe- gasterrige vielen dingen voor die aan kwaadwilligheid deden denken: melkbussen werden in de boomen gehangen enz. Op de plaats van de wed. Riegstra, waar een hooiberg in brand werd gestoken, was de dader vermoedelijk reeds eerder geweest, want toen de knecht ongeveer half tien ’s avonds thuis kwam, vond hij alle deuren open, terwijl men deze toch afgesloten had. Zaterdagmorgen om ruim 7 uur, toen bur gemeester Martens, politie en enkele brand weerlieden op het terrein van de brand aan wezig waren, aldus meldt de L. Ct. nog, kwam v. d. V. van het Abbegasterketting daar langs fietsen met de bedoeling de trein te halen van 8 uur uit Ijlst naar Leeuwar den, om aldaar een straftijd van drie dagen te ondergaan. Burgemeester Martens, die hem zag aan komen, gelastte dezen man aan te houden. Een gevecht ontstond, wat den politieagent De Jong van Nijland nog een ernstige slag tegen het hoofd bezorgde. Van der Veen moest het tegen de overmacht afleggen en werd met een auto naar Ijlst en daarna naar Sneek gebracht. Naar men meedeelde, leverde het afgeno men verhoor op beide gemeentehuizen geen resultaat op. Op het politiebureau te Sneek bekende hij schuldig te zijn aan de in die nacht gepleegde feiten. Uitgezonderd het geval bij de firma v. d. Meer en Roodbergen te Sneek, waarbij vol gens rondgaande geruchten aan een zekere wraakneming kan worden gedacht, kan in de voorvallen op de Abbegasterrige niet anders worden gezien dan verregaande bru taliteit. Onschuldig slachtoffer. Zaterdagmiddag kwamen twee auto’s nabij het gehucht Het Kalf, deel uitma kend van de B elgische gemeente Clinge, naar de N ederlandsche gemeente Clin ge gereden. De bestuurders gaven geen gevolg aan het bevel van de douanebe ambten, om te stoppen, waarna onmiid- dellijk op hen geschoten werd. Americo’s van Houten lekker -, Ruyter Speculaas Verkade Een heerlijk koekje Verkade’s Ba tons per half pond 1 kwartje. kantoor een 30-tal postpakketten aan gekomen, afgezonden uit Salzburg, en geadresseerd aan hooggeplaatste ge rechtelijke en politie-ambtenaren. Aangezien de pakketten er eenigslzins verdacht uitzagen, werd een detective vanaf JKMÉ®”” in gabardine oplosbare problemen. Vroeger zagen velen uit de werkende stand met verlan gen uit naar de tijd, dat hun kinderen van school konden om wat mee te ver dienen. Wat werd er geprutteld tegen die Lastige leerplichtwet, welke de jeugd Langer vasthield dan velen lief was. Tegenwoordig is vaak het blaadje omgekeerd. Men ziet tegen de tijd op, dat de kinderen niet meer leerplichtig zijn en dus de schoolbanken moeten ver laten. Er is immers toch niets te verdie nen! „Wat moeten we met onze jon gens! Een betrekking is er voor slechts enkelen te vinden. De anderen zullen doelloos rondslenteren en van het sjou wen Langs de straat komt gewoonlijk niet veel goeds. Gingen ze nog maar naar school, dan hadden ze tenminste een onderdak en wisten we, waar ze zaten!” zoo Luidt tegenwoordig soms de verzuchting. Een vader verklaarde laatst, toen zijn zoon voor het eindexa men ener onderwijs-inrichtihg was ge zakt, dat hij dit volstrekt niet erg vond. Nu had zijn jongen werk; bij slagen zou hij werkloos geweest zijn. Treurig, maar waar. Gelukkig daarom, dat er voor onze opgroeiende jeugd gelegenheid is, in de avonduren nuttig bezig te zijn. Het belang van goede avondlessen is niet gering. Onze tijd eist veel, meer dan vroeger. Toen kon men toe met goed lezen, schrijven en rekenen. Tegenwoor dig is dit heel anders. Wil men gewa pend zijn in de strijd des levens en bij) de zware concurrentie niet in de achter ste gelederen gedrongen worden, dan dient de tijd der jeugd terdege benut te worden. Welnu, er is volop gelegenheid. Het bestuur der „Julianaschool” aan de Bloemstraat heeft de deuren gedu rende de avonduren opengezet om de opgroeiende jeugd te ontvangen. De lessen beginnen 1 October en eindigen 1 April. Zowel jongens als meisjes kunnen zich daar ontwikkelen, elk naar zijn aard. Het schoolgeld is, gezien het aan tal lesuren, laag. Het doel isalgemene ontwikkeling, klaar maken voor huis houding, kantoor, eigen boekhouding enz. En dan een christelijke cursus, voortbouwende op het ontvangen onder wijs aan onze christelijke scholen. Ouders, stelt deze gelegenheid' op prijs. Zendt uw jongens en meisjes, zo mo- gelijk, daar heen. Ze zijn nuttig bezig, Lopen niet op straat en zullen u later dankbaar zijn voor de geboden gele genheid. (Men zie de adv.). Verder Legden de Rut en van O., bij genaamd de Olie, beiden verdachten in de roofmoordzaak te Oyen, een be kentenis af ter zake van diefstal ten huize van den marktkoopman Timmer mans aan de Schaikveldschestraat. Op een marktdag in 1934 wisten zij gebruik te maken van de afwezigheid der be woners, die zooals gewoonlijk met him kraam met goederen de markt te Oss plachten te bezoeken. Hoogstwaarschijn lijk hebben de indringers in de dichtbij gelegen stille kroeg van Hanneke van Martekes hun tijd afgewacht om na het vertrek der echtelieden T. de woning binnen te sluipen. Nadat zij het geheele huis Overhoop hadden gehaald wisten zij uit een lin nenkast een trommeltje, inhoudende cir ca f 100, te bemachtigen. Met deze buit zijn zij onopgemerkt verdwenen. Al deze misdrijven zijn tot nu toe onopgehelderd gebleven. Voorts verklaarde Piet de B. voor de marechaussee, dat hij met zijn ver moorden neef Gerrit de B. in 1934 op het kerkhof te Oss gereedschappen had gestolen van den doodgraver v. d. Broek. De gemeentepolitie te Oss is verder gegaan met het verhooren van den een dezer gearresteerden v. d. A., bijge naamd De Stier, die aangehouden werd, verdacht van medeplichtigheid aan den overval met roof op de gezusters van Eldijk te Lith. In deze zaak heeft de aangehoudene nog geen bekentenis af gelegd. Wel verklaarde hij zich in 1933 te hebben schuldig gemaakt aan een geval van straatroof, gepalard gaande met ernstige mishandeling. Dit feit heeft hij gepleegd met nog twee andere men- schen, die nog gearresteerd zullen wor den. Het slachtoffer, de landbouwer v. ld. Kamp, uit Oss, werd op een avond, toen hij per rijwiel over den Berghemschen weg reed, door drie mannen aangeval len en van zijn fiets geslagen. De drie straatroovers ontrukten hem zijn por- temonnaie, doch toen zij bemerkten dat de Landbouwer geen geld bij zich had, werden zij zoo kwaad, dat zij hem ge drieën een geduchte aframmeling toe dienden. De landbouwer van Nuland uit Oss heeft in 1933 eenzelfde onaangename ondervinding opgedaan. Hij keerde op een Dinsdag van de Ossche markt huis waarts en ontmoette in de Ossche heide nabij de St. Willeb rordus-put eenige hem onbekende personen, die hem dwongen zijn portemonnaie inhoudelnde f 18 aan hen te overhandigen. Van N. ziende dat voor hem op deze stille plek toch geen hulp zou komen opdagen, onderwierp zich aan het bevel. De verdachte v. d. A. heeft thans be kend zich ook aan dit geval van straat roof te hebben schuldig gemaakt. De aangehoudene blijft nog op het politie bureau en zal verder nog aan de tand worden gevoeld betreffende andere za ken. Het onderzoek duurt voort. 'N. R. Crt. Duitsch legervliegtuig neergestort Verleden Donderdag is een Duitsch leger vliegtuig in Beieren omlaag gestort; de 7 inzittenden, 6 officieren en de vlieger, zijn in de vlammen omgekomen. ULSTERS SERIE i 1 3 r i I J i i 1 i INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) NIEUWE siïeeker courant mmx MEEKER COURANT M WYMBRITSERADEEL HEEMNKLEEDING SNEEK W. Burgstraat 9 Misschien nog wel koorts ooki Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjet v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tab! 10 ct». Vraagt U in deze series eens stalen; het verplicht U tot niets en U zult bemerken, dat onze kwaliteiten beslist alles overtreffen, wat elders voor deze prijzen wordt aangeboden. XTVX A Ibayew 2 ons voor 1 kwartje Droste’s Verpleegster Cacao Niemeijer’s Koffie en Thee Brooden Couverture voor Banketbakkers 5 ct. per stuk King Pepermunt 18 ct. per ons 10 ct. per rol Van Houten’s K. L. M. reepen 5 en 10 ct. Busjes Bode's echte Urker Kransen 1 kwartje per half pond 20 ct. Casino Bonbons en San Remo Bon bons fabrikaat de Heer 2 ons voor 1 kwartje, voortreffelijk I Van heinde en verre komt men om OUZe Pindas. Waarom Proeft U ze maar. Vraagt ze uw winkelier. Engros Opgericht 1901.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1