!fo, 104 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (78e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uitgave KIEZEBRINK S Go. Zaterdag 28 September 1988 Sle Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. r Buitenland. i NIEUWSTIJDINGEN. GERECHTELIJKE uitspraak aangaan de HET OPNIEUW VULLEN VAN LEEGE KRUSCHEN SALTS FLACONS. Alle Advertentiën wordpu in belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Kunstkring Amicitia. DE TOESTAND. (la Cha- t I l i V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckei. Langweer, Bozum t r I De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Visschers alhier hébben de laat ste dagen weer zeer veel last van de Chineesche wolhandkrab. In de netten vindt men soms zeer groote exemplaren. Bij beschikking van den minis ter van financiën is de inspecteur der registratie en domeinen', de heer J. C. Bus, verplaatst van Sneek naar Dor drecht. Wiedstrifd tussichen Regenbogen. Zaterdagmiddag zlal er nog een on derlinge zeilwedstrijd plaats hebben tus- schen de Regenbogen. De bedoeling is 8 stuks aan de wed strijd te doen deelnemen. Ter wille van het publiek zlal de baan om het Kolmeerland zijn. De starttijd is bepaald op 2.30 uur bij de Starttoren van de K.Z.V.S. I De laatste dagen is nieuw voedsel aan de geruchten, dat Duitschland iets in den zin heeft, gegeven door het bericht dat de Hon- gaarscne minister-president Gömbös aan jachtpartijen van Goering zal deelnemen in In het Grootzand voor de fa. L. Bakker Dzn. is ’t wilde eendenpaar weer verschenen, dat ieder winterseizoen daar doorbrengt. Het bracht ditmaal echter een zevental spruiten meel De laatste dagen, vertelt men, verkeert Mussolini in een beter humeur. De ambas sadeurs van Frankrijk en Engeland kunnen weer naar hem toe gaan zonder dat ze de kans loopen afgesnauwd te worden, hetgeen hun eenige malen gebeurd moet zijn. Men zou die verbetering aan heel wat, en aan zeer uiteenloopende oorzaken kunnen toe schrijven. Er is de mededeeling aan Rome geweest van Sir Samuel Hoare, den Engelschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, dat En geland met zijn vlootconcentratie geen kwade bedoelingen jegens Italië beoogde. Is Mussolini naief genoeg geweest om daaruit te distilleeren, dat hij zijn gang zou kunnen gaan in Abessinië zonder dat hij moeilijk heden met Engeland zou krijgen? Men zou aan deze mogelijkheid een oogenblik den ken, omdat ook een Engelsch blad verzekert dat de laatste dagen de kansen toegenomen zijn, dat de oorlog beperkt zal blijven tot Italië en Abessinië. Een mededeeling welke men zoo zou moeten lezen, dat de Volken bond wel is waar economische sancties zou kunnen toepassen, maar deze Italië niet al te zeer zouden belemmeren in zijn oorlog tegen Abessinië; militaire sancties en de tus- schenkomst van Engeland zouden achter wege blijven. Wij zouden zoo iets nog moeten zien ge beuren, voor we het geloofden. We nemen gaarne aan, dat de Volkenbond niet zal be sluiten tot meer dan economische sancties, en zelfs moet worden afgewacht of men deze gezamenlijk van werkelijk eenigszins ernstige aard zal maken, maar we blijven toch zeer nieuwsgierig of Engeland een rijk als Italië zal toestaan in Abessinië zijn doel te verwezenlijken en daarmee er toe zal meewerken zijn concurrent, waarvan het de macht al al te zeer voelt in de Middelland- sche Zee, ook nog een machtspositie te scheppen aan de Roode Zee. Dat zou zoo zeer in strijd met de Engelsche traditioneele politiek zijn, zoozeer tegen de belangen van het Britsche wereldrijk, en zoozeer ook een miskennen van het goede moment want ook thans zou Engeland immers zijn oorlog kunnen uitvechten onder de leus van „be schermer der kleine naties” dat er wel iets zeer ernstigs aan de lucht moest zijn, om Engeland te verhinderen tusschen beide te komen. Men zou dit bv. in verband kunnen bren gen met het bericht van het Fransche blad Excelsior, dat met Otto Strasser, de vroe gere Duitsche nationaal socialistische voor man, die, omdat hij tot de nationaal bolsje wistische richting behoorde, zich destijds uit de voeten heeft moeten maken, een inter view heeft gehad. Hij voorspelt dat Duitsch land in deze herfst totaal herbewapend zal zijn en Hitler dan voor de keus zal staan om of oorlog te maken of het slachtoffer te worden van de nationaal socialistische revo lutie, die het nat. bolsjewisme in Duitsch land zou moeten doen zegevieren, waarbij verwacht wordt dat Hitler dan de oorlog zou kiezen. Nu moet men een dergelijk bericht niet al te ernstig nemen, evenmin als het telkens weer opduikende gerucht, dat Duitschland een aanslag op Memel zou voor hebben, waar a.s. Zondag de verkiezingen plaats hebben. Zij dienen een reeds gesignaleerd doel, nl. Engeland terug te houden van een te fel optreden tegen Italië. Maar het blijft mogelijk, dat deze dingen te Londen indruk maken. Het is daar nl. uitstekend bekend dat Duitschland financieel in een wanhopige positie verkeert; nog pas moet het de En gelsche regeering verzocht hebben te Lon den te mogen trachten een leening van 10 millioen pond tegen desnoods 10 rente op te nemen, doch Engeland heeft dit geweigerd. Hoe rustig het oogenschijnlijk in Duitschland ook is, ’t is, gegeven de econo mische omstandigheden, gansch niet onmo gelijk, dat ook daar een soortgelijke despe rate politiek naar boven komt, welke Mus solini naar het Abessijnsch avontuur dreef, toen zijn politiek in het binnenland dreigde vast te loopen. Italië en Abessinië, die niet vertegenwoor digd zijn. Deze commissie zal nu een rap port opstellen over de beste wijze waarop het geschil kan worden opgelost. De vast- beraden houding van Engeland kwam uit in I de wensch van Eden, dat deze commissie nog deze week zou rapporteeren. Laval 1 wilde de commissie langer termijn toestaan, opdat men intusschen de diplomatieke on- derhandelingen met Italië kan voortzetten. is nu, door de tusschenkomst van Engeland, Men ziet dat ook Frankrijk aan zijn eenmaal aangenomen houding trouw blijft: „praten zoolang er niets onherroepelijks gebeurd is”. Dertien leden, waarom zooveel zal men vragen. Omdat men er niet minder kon krij gen! De kleinere naties waren alle huiverig alleen zitting te nemen in deze commissie. Men heeft daarnaast de commissie van vijf laten voortbestaan, en zal ook de diploma tieke onderhandelingen voortzetten, want zoolang de commissie van dertien haar rap port niet heeft opgesteld en dat door de Vol kenbondsraad is aangenomen, is verzoening mogelijk. Het besluit tot instelling der commissie van dertien is met algemeene stemmen ge nomen, kolonel Beek, de vertegenwoordiger van Polen, heeft, al maar sigaretten roo- kend, voor gestemd. Zal hij het straks ook doen voor het rapport dat deze commissie zal uitbrengen? Litwinoff, de Russische ver tegenwoordiger, heeft bij het steunen van ’t voorstel tot benoeming dezer commissie, er nog extra nadruk op gelegd, dat Rus land zich hier in dit conflict, en waar er ook elders ter wereld een uitbreekt stipt aan het Volkenbondsverdrag zal houden. Heeft hij bij deze woorden ook al aan de jachtpartij in Oost-Pruisen gedacht? Woensdag heeft hij te Genève een apartje gehad met den Estlandschen minister van buitenlandsche Zaken en met die van Tsjecho Slowakije, die evenveel belang moeten stellen in die Duitsch-Poolsch-Hongaarsche jacht als hun groote collega uit Moskou. Intusschen droogt het terrein in Abessi nië en wordt geschikt Voor de opmarsch. Daardoor wordt de kans op incidenten tus schen Italianen en Abessijnen grooter. Te recht heeft de Negus verzocht dat de Vol kenbond een commissie zal zenden om te constateeren, wie eventueel een dergelijk incident veroorzaakt en' dus als aanvaller zou moeten worden gebrandmerkt. Voor zichtigheidshalve heeft de Negus zijn troe pen reeds een 30 K.M. van de grens afge houden; voor hem is het van het aller grootste belang niet als aanvaller te worden beschouwd, daar hem dit de medewerking van de Volkenbond zou kosten. Maar de raad van de Volkenbond is niet op dit ver zoek ingegaan. Wat jammer is. Hier hoorde Volkenbondstoezicht te zijn. Blijkbaar heeft men het niet gedurfd om Mussolini nu niet direct weer uit zijn humeur te brengen! Zoo moet de Negus dan zonder de mo- reele steun, welke dit toezicht hem zou heb ben gegeven, de moeilijkste dagen van zijn regeering tegemoet gaan. Men zegt, dat hij gaarne Italië meer zou tegemoet komen dan officieel is geschied, zijn rijksgrooten, die slechts in naam van hem afhankelijk zijn, zouden hem echter afzetten als hij verdere conóessies deed. Als het bij afzetten bleef, want Oostersche paleizen, zeggen die be roemde Fransche ontdekkingsreizigers de gebroeders Tharaud, die nu in Abessinië zijn, zijn het domein van de stilte en het mysterieuze. Toen de oude keizer Menelik van Abessinië stierf, heeft de keizerin Taitoe dat overlijden 4 jaar voor het volk geheim weten te houden. Ook deze hooggeplaatste is dus niet vrij in zijn beslissing, en zijn onvrijheid kan de wereld een oorlog kosten. Het bericht dat Italië met Vaticaanstad tot overeenstemming is gekomen, dat ook deze stad zijn lichten zal dooven als er een luchtaanval op Rome zou plaats hebben, tenslotte, heeft wel ’n dreigend symbolische beteekenis voor hetgeen zich in deze dagen in de wereld afspeelt. Shaw’s Pygmalion, gebracht door de N.V. Amsterdamsche Tooneelver. (van Dalsum- Defresne), was het stuk dat hier Dinsdag avond voor een volle zaal in Amicitia ging, ter opening van de serie voorstellingen dit seizoen door de Kunstkring Amicitia te geven. Pygmalion, nu opnieuw ten tooneele ge bracht, na vele jaren rust, heeft de tijd tegen zich. Men houdt tegenwoordig minder van het zoo verstandelijke, van die enkel knappe en paradoxale dialoog, waarin Shaw zoo uitmunt, dan in de tijd, dat hij dit werk schreef. Er is een wat andere toon in de levensstijl gekomen, dan die waarin Shaw spreekt. Al doet hij het dan ook heel geestig en hekelt hij onbarmhartig veel wat gehe keld dient, men mist bij hem wat al te zeer het gevoelige, het sentiment, dat de gemid delde schouwburgbezoeker van heden nu eenmaal graag mag. Pygmalion, koning van Kypros, sneed schoone beelden van ivoor, vertelt de mythe, en een daarvan was een zoo schoone viou- wefiguur, dat de koning-beeldhouwer er in hevige liefde voor ontbrandde en het dage lijks omarmde als om het met zijn liefde te bezielen, tot de góden zijn smeekbede ver hoorden en het werk van Pygmalions han den met leven bezielden. Deze mythe inspireerde Shaw tot zijn gelijknamig stuk, waarin Pygmalions plaats wordt ingenomen door prof. Higgens (van Dalsum), een Sherlock Holmes op phone- tisch gebied, die aan iemands dialect maar terstond merkt waar hij geboren en getogen is, en die met kolonel Pickering pelle) een weddenschap aangaat, dat hij de bloemenverkoopster van de straat, Eliza, met een inderdaad hartverscheurend dialect, in een paar maanden tot een grande dame zal maken met taal en manieren dienover eenkomstig. Higgens en Pickering zetten zich met enthousiasme aan deze taak, zij schaven aan hun object en beschaven het, zij kneden haar naar hun wil en werkelijk het experiment gelukt, het bloemenmeisje wordt een presentabele lady. Maat, al heb ben de mannen haar als een zielloos object behandeld, die, zoodra het experiment ge slaagd is, schijnbaar genoeg van haar heb ben, Eliza is meer dan een lady geworden. De vrouw in haar is ontwaakt, haar ziel is opengegaan voor veel wat het straatkind nog voorbijging, haar verlangen gaat uit naar haar schijnbaar voor de vrouw in haar niet gevoelige leermeester, die echter op het laatste moment tot de conclusie komt ook haar niet te kunnen missen. Charlotte Kohier speelde Eliza in haar verbazingwekkende metamorphose van straatmeisje tot lady en ontwaakte vrouw met alle registers van haar rijke en schoone talent, bloemen kreeg zij aan het slot. De prof. Higgens van van Dalsum gaf veel aardigs te genieten maar was het noo- dig in het derde bedrijf, als deze professor zijn weinig conventioneele opvattingen de monstreert, er dat extra schepje op te doen, dat de indruk wekte, dat hij had verkregen, wat Eliza bezig was te verliezen: de straat manieren? Doolittle, die vaider van Elizia, de „onfe soenlijke arme”, werd gespeeld door van Gasteren; voor ons is deze vuilnisman-vrij- buiter de meest aantrekkelijke figuur uit dit stuk, in hem herleeft heel de speelsch-para- doxale geest van Shaw en van Gasteren bleef niet beneden de creatie welke Shaw in Doolittle voor de geest moet hebben ge staan. Anna Sablairolles gaf voortreffelijk een bedaagde en bedaarde huishoudster tegenover haar opgewonden professor, La Chapelle was een goede gentleman en Mien Duymaer van Twist als Higgens moeder, Nell Knoop, Tini Veen en Frits v. Dijk als de familie Eynsford Hill deden ’t hunne tot de zeer goede bezetting van het stuk, waarvan de tooneelopbouw mag geprezen. „Bij vonnis van den President der Arron- dissements-Rechtbank te Leeuwarden, van 12 Augustus 1935, is aan een drogist te B. verboden het plaatsen of doen plaatsen van advertenties, waarin wordt aangeboden ledige flesschen of flacons van Kruschen Salts voor den prijs van f0.75 per stuk te vullen, zoomede het verkoopen en afleveren of doen verkoopen en afleveren van niet van ondergeteekende afkomstig geneeskrachtig zout in ledige flesschen of flacons, voorzien van het merk Kruschen en de woorden Kru schen Salts, met veroordeeling van genoem den drogist om voor elke overtreding van dit verbod aan ondergeteekende te betalen een bedrag van f 50.en met zijne veroor deeling in de kosten van het geding.” In bovenstaand vonnis wordt aangeno men, dat degenen, die zich aan dergelijke handelingen schuldig maken, een onrecht matige daad plegen. Waar Kruschen Salts nergens ter wereld los verkrijgbaar is, kan ieder begrijpen, dat men bij het laten vullen van ledige Kruschen potjes nooit Kruschen Salts ontvangt. Wie dus zeker wil zijn het echte Kruschen Salts te koopen, lette er in zijn eigen belang op, dat hij Kruschen Salts ontvangt in de origineele bekende verpakking. E. GRIFFITHS HUGHES LTD., Manchester. Opgericht 1756. Oost-Pruisen, waar ook vertegenwoordigers 1 van Polen zullen aanwezig zijn en ook lei- ders van de Duitsche weermacht. Ook Rib- bentropp, de „reiziger in Hitler’s buiten- 1 landsche politiek” gaat daar mee op de I ever jacht. Men zal hier stellig in de gesprek- ken niet alleen aan jagerslatijn doen. Heeft i Duitschland toch iets in den zin tegen Me- mel’s autonomie en polst het de vrienden, hoe ver het met hun steun kan gaan? Het i l Frankrijk en Italië wel zeker, dat de verkie zingen voor de Memelsche landdag door Lithauen eerlijk zullen worden gehouden, men krijgt dan een dikke Duitsche meerder heid in die Landdag. Zal Lithauen die meer derheid dan ook haar wettige besluiten laten nemen, of haar onderdrukken en Duitsch land dan weer aanleiding geven moeilijk heden te maken? Ongetwijfeld zal op be doelde jachtpartijen over Memel gesproken worden, al zal de Duitsche belangstelling voor verloren Oostelijke gebieden Polen wel een beetje bedenkelijk lijken. Maar er is nog iets waarover men onder, of na de jacht, als de neergelegde ever de tafel siert, kan praten. Er wordt gefluisterd, dat Italië Polen voor een extra dans heeft gevraagd. Dat Mussolini getracht heeft Polen er toe te brengen straks in de Volkenbondsraad tegen sancties te stemmen, hetgeen de toe stand aanmerkelijk gunstiger voor Italië zou maken, daar men te Genève eenstemmige besluiten noodig heeft. Ook daar te Genève zegt men, dat Polen nog min of meer een raadsel is. Is hier een der redenen van Mus- solini’s betere humeur? Zal men in Oost-Pruisen dus ook eens praten over dien collega-jager, die op het Abessijnsche wild jaagt? Ook in het Verre Oosten hebben zich in middels nieuwe symptomen van onrust voor gedaan in de vorm van Russische troepen concentraties aan de grens van Mantsjoe- rije. De Russen zouden nl. een Japansche actie tegen Buiten Mongolië vreezen, en Buiten Mongolië behoort tot de invloeds sfeer der Russen, die daar niet zullen dul den, wat China wel van Japan heeft moeten verdragen. Het Britsche wereldrijk, dat overal zijn gevoelige plekken heeft en dus bij elk con flict kan worden betrokken, zal met al deze symptomen rekening moeten houden en nauwkeurig zijn belangen dus moeten af wegen voor het zich aan de kans van een oorlog met Italië waagt. Zwaar moet ech ter te Londen wegen het belang van een ongestoorde verbinding met het Verre Oos ten, welke door de Italiaansche verovering van Abessinië ernstig bedreigd zou worden. Niets wijst er dan ook voorloopig op, dat de Britsche regeering in feite haar politiek ge wijzigd heeft, integendeel zij heeft Eden, haar vertegenwoordiger te Genève, instruc tie gegeven de tot dusver gevoerde politiek onveranderd voort te zetten. Mussolini’s goede humeur zal wel niet tot grondslag hebben het bericht dat als hij, in verband met zijn houding tegen over de Volkenbond moet aftreden, een lid der Italiaansche koninklijke familie hem zou vervangen. Dat is een zeer eigenaardig be richt. Zijn er werkelijk in Italië machten, die in staat zijn, als Mussolini de oorlog wil doorzetten, en als de Volkenbond er zich krachtdadig tegen verzet, den Duce op zij te zetten, of is deze dictator werkelijk van plan aan het Abessijnsch avontuur ook zijn lot te verbinden en heen te gaan als dat mislukt? Ongetwijfeld een interessant ge rucht, maai» dat men toch ook als niet meer dan dat moet nemen. Voorloopig is immers niets anders bekend dan dat ook Italië’s houding onveranderd is. Dat is uit het nu ingediende rapport van de commissie van vijf gebleken. Italië heeft tegenover de voor stellen, door de commissie van vijf gedaan en door Mussolini afgewezen, geen tegen voorstellen gedaan, maar zijn vertegenwoor diger Aloisi heeft in een gesprek met den voorzitter dier commissie de bezwaren tegen haar voorstellen uiteengezet en uit deze be zwaren kan men afleiden wat Italië eigen lijk vraagt. En wat het vraagt, hebben wij reeds in ons vorig nummer meegedeeld, het heeft geen zin het hier uitvoerig te vermel den; het komt neer op een volkomen onder werping van Abessinië aan Italië. Abessinië zal dit nooit aanvaarden en de Volkenbond zal dit nooit kunnen goedkeuren. Waar de officieele standpunten zoozeer uiteen liggen, heeft de Volkenbondsraad er van afgezien nieuwe voorstellen te doen, men heeft daar een commissie benoemd, bestaande uit 13 leden, nl. voor ieder land dat in de Volken bondsraad vertegenwoordigd is één, met uitzondering dan van de twistende partijen GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 >/2 en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2427 Sept. 1935: notitie boekje; autobanden; pak inh. kleeren. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2427 Sept. 1935: damestaschje, H. Tekelenburg, Oud Kerkhof 3 e; hamer,, IJ. Teensma, 3e Woudstraat 32; rijwielbelastingmerk, S. Reen, Swartsbuurt 2; marktjas, H. Hofstra, Wijde Noorderhorne 15; tortelduif, F. Poel- marfj Kanaalstraat; bruine dameshoed, Ha- weko, Wijde Burgstraat; doosje inh.’pas ser, Joh. Jaasma, Franekervaart 14 a; zil veren armband, D. van der Veer, W. Lode- wijkstraat 41; kindersjaaltje, J. Drent, Park- buurt 41; R.-K. gebedenboekje, Branden- burgh, Joh. W. Frisostraat 29; rijwielbelas tingmerk, W. Meijer, 2e Nieuwe Selfhelp- straat 3; paar broekspijpen, C. de Jong, W. Burgstraat 10. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theater heeft een uitgezóchte amusementsfilm in „Mijn heer zoekt zijn woning”, welke ons die uitstekende blijspel - acteur Hermann Thimig weer eens in een hoofdrol brengt met Hanna Waag, PlajuT Hörbi- biger, Adèle Sandrock en Leo Sleziak. De Laatste zingt de schlagers, van Ro bert Stolz in deze film. Stolz-meLodieën luisteren dit stuk dus op. Hermann Thi mig vervult hier een rol, die als voor hem geschapen is, het is een comedie vol verwikkelingen met boeiende han deling en origineele regie en natuurlijk meesleepende muziek. In het bifprogramma o.a. Joe Brown in „De Zesdaagsche”, een Amerikaan- sche klucht. Aankondiging vergaderingen enz. Woensdag 2 O ct. Geb. v. Chr. Belangen. 8.15 uur. Ver. v. Rechtzinnig Hervormden. Lezing door ds. A. D. Wumkes, Burgwerd: „De huiskerk van Walta Slot" (Wieuwerd). Zang Chr. Gem. Koor. Vrijdag 4 October. Harmonie. 8.15 uur. Jubileum-avond VARA. The Ramblers en Albert de Booy. WOUDSEND. Benoemd tot hoofd der Herv. lag. en ulo.school no. 2 te Hoogeveen, de heer J. Bootsma, hoofd der Chr. school alhier. ^Koninklijk bezoek aan Amsterdam. H. M. de Koningin en H. K. H,_ Prin ses Juliana zijn gisteren voor het ge wone jaarlijksche bezoek te Amsterdam aangekomen, waar z’ü met enthousiasme zijn ontvangen. NIEUWE SNEEKER COURANT 1 i I 1 'I i i 11 i i i i 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1