Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uitgave KIEZBBBINK Co. Ho. 1 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) DE VIERDE MAN Woensdag 2 October 193S S2e Jaargang Dit Ho. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. I i Zo’n Aspirientje helpt toch maar! UHilultend verkrijgbaar In de oranje-bandbulije» van JO tabl. 70 eb. en oranjezakje» van 2 tabl. 10 ct*. I Alle Advertentie»» wordeu In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting N. R. Crt. 16. EEN INTERVIEW. .Zelfde afmetingen ontbreekt aan een dier even onderbrak om zijn toehoorder ge- I Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudegg (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Tot hoofd’ der u.l.o. school te Grouw is benoemd de heer J. v. d. Velde, hoofd eener openbare lagere school alhier. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. inspecteur. „Is het absoluut noodzake lijk, Wil”, vroeg hij, .„dat de Rotter- damsche politie van mijn ontdekking <5/ Jubileum J). Schukking. Heden herdacht de heer J. Schuk king, leider van het füüLaal der firma B. Meindersma alhier de dag waarop hij voor 25 jaar bij die firma in 'dienst trad. Hedenmiddag heeft een Ider firmanten, de heer Si. Sanders, den jubilaris en zijn echtgenoote te midden van het perso neel der firma alhier toegesproken. De heer Sanders wees er op dat het tegenwoordig geen goede tijd voor feestvieren is, ware dat wel het geval geweest, dan zouden, spr. is daarvan over tuigd, sprekers compagnons en de col lega’s van den jubilaris uit de andere zaken hier tegenwoordig zijn geweest om van hun belangstelling te doen blij ken. Spr. heeft den jubilaris hedenmor gen reeds officieus geluk gewenscht, nu wil hij dat wat meer officieel doen. Spreker weet dat Schukking geen man is voor dergelijke openlijke huldebetui gingen, maar 25 jaar is nu eenmaal een mijlpaal, waarbij men gaarne even stil staat om een blik terug te werpen op de afgelegde weg. Als de jubilaris dan op die weg terugziet, weet hij dat hij van zijn ijver en toewijding zelf geprofiteerd heeft, doch dat hij daarmee ook anderen zeer goede diensten heeft bewezen. Het zijn allen in uitstekenden gezondheids toestand teruggekeerd. In de Shyokval- lei vond men overblijfselen van hooge oude bouwwerken. Op het eerste gedeelte van de reis had men 200 dragers en poney’s, later had men er nog zeventig, die wonde ren verrichtten bij het aanvullen van de voorraden, waarvoor zij verschillende zware tochten maakten. De wetenschappelijke resultaten van de expeditie waren op ieder gebliledzeer bevredigend. Men heeft veel terrein ih kaart kunnen breingen. Een gulzig kalf. Toen de veehouder B. te Tijnje Zaterdag morgen zijn melkgeld van een melkbus zou halen, dat de melkrijder daar als gebruike lijk deponeert, bleek hem tot zijn schrik, dat een kalf hem vóór was geweest. Een bankbiljet van vijf en twintig gulden was reeds dermate „verkauwd”, dat het niet meer in omloop gebracht kan worden. Een kwartje had het reeds doorgeslikt. De res- (Een geval uit de piaktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche). door UDO VAN EWOUDi Nadruk verboden. verheugt spr. als patroon dat te mogen getuigen, de rustige, goede gang van zaken hier in het filfiiaal te Sneek is steeds een voorbeeld voor de employés in de andere zaken. Spr. herinnert zich hoe de heer Schukking als 17-jarige hier* in de zaak kwam, totaal onbekend daar mee, maar hij had het gauw door en langzamerhand kwamen wij tot de ont dekking dat wij steeds belangrijker werk zaamheden aan hem konden o verlaten. Voor patroons is niets aangenamer dan de mogelijkheid1 menschen in de z|aak werkzaam, promotie te kunnen doen ma ken. En nu een blik in de toekomst. Spr. behoeft Schukking niet te zeg gen dat steeds grooter moeilijkheden het zakenleven bedreigen, maar wij zijn overtuigd 'dat ook hij zijn werkkracht en toewijding geheel in 'dienst zal stelL len van de pogingen der patroons die moeilijkheden te boven te komen. Spr. weet dat Schukking wars is van com plimentjes, dat ligt ons Friezen niet, daarom eindigt spr. slechts' met de wensch dat de Voorzienigheid den ju bilaris, zijn echtgenoote en kinderen een goede gezondheid mag schenken en dat deze jubilaris nog een reeks jaren zijn werkzaamheden moge verrichten. De patroons meenden hem deze dag een ca deau te moeten aanbieden, de moeilijk heid van de keus is echter oorzaak 'dat spr. dit doet in de vorm van een enve lop met inhoud, opdat de jubilaris en zijn echtgenoote zelf een keuze doen. Met een herhaalde gelukwensch ein digde spr. De heer Schukki ng bracht mede namens zijn echtgenoote dank aah pa troons en personeel voor de wijze waarop zij deze dag voor hem tot een onvergefelijke hadden gemaakt. Nu spr. terugziet op de afgeloopen 25 jaar is het alsof een film voor hem afdraait. H$j ziet zich hier nog in betrekking komen en hoe hij vele moeilijkheden moest overwinnen. Hij heeft echter in die jaren veel geleerd, en de leermees ter was zijn patroon de heer S. Sanders, van wie hij nog steeds leert en wien hij daarvoor zeer dankbaar is. Dat de heer Sanders hier aanwezig heeft willen zijn maakt deze dag voor spr. tot gen van buitengewone beteekenis. Spr. uit de op de hoogte wordt gébracht? Ik be grijp natuurlijk volkomen, dat je er den commissaris niet buiten kunt laten, maar zou die er nu werkelijk zulke ernstige bezwaren tegen hebben, dat we eerst gezamenlijk eens probeeren wat meer van die verpleegster te wetten te komen? Je zult me toch moeten toe geven, dat, wat we tot nu foe ontdekt hebben bitter weinig is, zóó weinig, dat ik me zelfs afvraag, of het wél vol doende is om je collega’s in Rotterdam op dit spoor te Zétten. Wanneer later mocht blijken, dat onze verdenking mis plaatst is geweest, dan beteekent dat een hopelooze blamage, zoowel voor jou als voor mij en ik kan toch bezwaarlijk aannemen, dat je je aan dat gevaar zou willen blootstellen”. Sanders lachte. „Je hebt weer gelijk, Miel. De moge lijkheid, dat we ons vergissen je houdt me ten goede, dat ik nu ook maar in het meervoud' spreek is na tuurlijk niet uitgesloten. Over het al gemeen geef ik er de voorkeur aan den officieelen weg te bewandelen, maar in >,s „Kom, kom, oude jongen, ’t zou niet de eerste keer zijn, dat je vgn het rechte pad afwijkt. Wanneep je je nog die inbraak bij van Gemeren en dat belangwekkende gevalletje met di|e speelclub op het Spui, waarbij ’n zekere meneer Wil Sanders, inspecteur der re cherche, zich nooit zóó zou hebben on derscheiden, wanneer er geen andere dan de, wel gemakkelijke, maar niet al tijd tot het doel leidende officieele weg was geweest „Miel”, antwoordde de inspecteur op ten van het biljet Zijn opgestuurd naar de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Ver moedelijk zal het wel vergoed worden. L. Ct. Ministe r .<3 o lijn over de „vlucht uit den gulden”. De letterlijke tekst van het slof van de rede van minister Golijn in de Ka mervergadering van Vrijdag luidt als volgt Ik wil eindigen met een woord, waar van ik hoop, dat het ook buiten deze Kamer gehoord en begrepen Zal wor den. De vlucht uit den gulden in vreem- met het vagebondeerend kapitaal. Land en volk hebben thans op sociaal-ecöno- misch gebied allereerst behoefte aan verlaging van de veel te hoog gewor den rente en aan uitbreiding van cre- diet. Emdeze twee zijn alleen te verkrijgen, indien men de zenuwachtige stemming voor goed van zich afschudt en ver vangt door de oud-Néderlandsche deugd van rustige beradenheid en grimmfige volharding. De Karakorum-expeditie van den heer en mevrouw Visser. De Nederlandsche ontdekkingsreizi ger Ph. C. Visser en zijn vrouw zijn, na een reis van drie maanden door het Karakorumgebied, te Srinagar terugge keerd. In een onderhoud met eeln Rteu- ter-correspondent verklaarde de heer Visser, dat hij gedurende deze reis acht tien nieuwe gletschers ontdekt had‘aan de tot dusver niet verkende zijldè van Inspecteur Sanders liet een zacht ge fluit hooren, doch Wils vervolgde „Deze manchetknoopen bestonden uit een rood kruis op een wit veld, al les geëmailleerd, doch een der beide knoopen was'beschadigd; zoowel van ’t kruis als van het veld' was een stukje emaille afgesprongen. En deze ontdek king nu is mede. oorZaakl, dat ik her haaldelijk bij mezelf de vraag gesteld hebWie is die zuster Robert en waar om reisde zij naar Den Haag? Ik zou er zelfs nog een vraag aan toe kunneh voegen, nl. deze: Hoe kwam het, dat zij zoo pertinent beweerde in Hellinger den gezochten vierden passagier te her kennen, terwijl de forens uit Haarlem verklaarde er niet graag een eëd op te willen doen, dat Hellinger en de vierde man één .en dèzelfde persoon waren?” Sanders staarde eenigen tijd Zwij gend voor zich uit, alvorens antwoord te geven. Eindelijk zeide hij, zijh bezoe ker een blik toewerpend, waarin even veel waardeeijng als belangstelling lag opgesloten „Wat je me daar verteld hebt, Miel, is van zóó groote beteekenis, dat ik het dit geval nog dezen morgen ter 'kennis zal brén gen van den commissaris. Ik twijfel er niet aan, of we Zuljen ons dan olnrriid- dellijk met de Rotterdamsche politie In verbinding stellen en het eerste werk van deze zal 'dan natuurlijk zijn te trach ten achter de antecedenten van dezfe zuster Robert te komen.” Wils boog zich over de tafel heen en Wils’ eerste gang was nu naar het bureau van „De Mercuur”, waar hij den chef der afdeeling „Binnenland” aaki- trof in een stemming, dïe nfiet veel goeds voorspelde. de Nubra- en Shyokvalleien, waar men ook een bruikbaren pas ontdekte. Daar na trok de expeditie eenige honderdjein mijlen verder Noordelijk, naar het N oordelijk gedeelte van het Karakorum gebied, waar men groote moeilijkheden ontmoette bij het overtrekken van den gletscher, die in 1926 de Masson-expedi- tie den weg versperde. Deze Noordelijke streken bleken zeer verlaten te zijh, er was zelfs nauwelijks eenig dierlijk leven te ontdekken. De andere kant was door sneden door valleien. De hoofdvallei is in 1889 reeds bezocht door de Young Husband-expeditie. Men heeft hier ook de valuta wordt door menschen,. die ik de Shakesgamvallei bezocht. Hier werd de expeditie bijna onmogelijk gemaakt door een onmetelijk meer dat ge vormd was door den gletscher in de Shakesgamvallei. Het overtrekken van dit meer, dat snel wies, ging met groote moeilijkheden gepaard. Bovendien ver oorzaakte het langdurige waden door ijskoud water en het daarna weer bloot gesteld zijn aan de brandende zon veel ellende. Het best beschermde men zich nog met olie uit sardineblikjes. De expeditie verbleef twee maanden op een hoogte van meer dan achttien- tot twintigduizend voet. Men had veel Last van slapeloosheid en van een groote vermoeidheid.' Het laatste gédeelte van den tocht was t evens het meest bewogen gedeelte. De heer Visser had een hevige tropische koorts, tengevolge van een insectenbeet, en het was noodzakelijk hem over den Laatsten pas op een hoogte van zeventien duizend voet heen te dragen. De dragers hadden zich uitstekend gehouden, zij wensch dat ook in het Zakenleven na re gen spoedig wéér zonneschijn moge ko men en dat hij getuige zal mogen rijn van de opleving welke Zal bijdragen tot verdere groei en "bloei der firma B. Meindersma. Hiermede was het officieele gedeelte van de bijeenkomst geëindigd. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11’/z en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 28 Sept.1 Oct. 1935: rij wielen; sleutel; sleutelring met een sleutel; sigarettenkoker. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 28 Sept. 1 Oct.: armband met steen, R. Samplo- nius, 2e Zomerrakbuurt 52; rijwielbelasting- merk, Joh. Schurer, Willem Frederikstraat 4; geit, K. Walthuis, Woudvaartkade 40; insigne, O. Hoekstra, Koopmansgracht 43; heerenrijwiel, B. v. a. Werf, 3e Steenklip- straat 14; kinderbeursje, Hofstra, Wijnkan straat; rijwielbelastingmerk, H. van Kam pen, Kleinzand 56. Aankondiging vergaderingen enz. Wloensdag 2 O ct. Geb. v. <8hr. Belangen. 8.15 uur. Ver. v. Rechtzinnig ^en ,d00r velen, die hun bezit verbonden Hervormden. Lezing door ds. A. D. Wumkes, Burg werd1: „De huiskerk van Walta Slot” (Wieuwerd;. Zang Chr. Gem. Koor. Vrijdag 4 October. Harmonie. 8.15 uur. Jubileum-avond VARA. The Ramblers en Albert de Booy. Kerknieuws. Zondag 6 October zal des morgens 10 uur in de Harmonie door dr. H. |de Vos de bevestiging plaats vinden van mej. Coelingh, benoemde hulpkracht van de Vereen, v. Vrijzinnig Hervorm den. onvaderlandslievende „schobbers” noem; aangemoedigd, en die aanmoediging vindt, door de onzekerheid Van den bin nen- en buitenlandschen toestand, bij een zenuwachtig publiek een toeberei den bodem. Die vlucht in vreemde valuta maakt het geld hier te lande schaarsch en duur. De taak der regeering wordt er door belemmerd, handel en nijverheid worden er ernstig door benadeeld. De vluchtelingen zelf lijden er vaak ernstige schade door. Aanzienlijke verliezen zijn reeds gete- Wils glimlachte. „Tjonge, als ik je niet beter kende, zou ik nu toch werkelijk aarzelen om met het doel van mijn bezoek voor den dag te komen. Een man, die zóó gebe ten is op de pers....” Ook om de lippen van den inspecteur speelde nu een glimlach. „Als ik jou niet beter kende, Miel, zou ik zeker m’n meening niet zoo rond uit hebben gezegd, alvorens je aan het woord1 te Laten. Kom dus maar voor den dag met je mededeelingen. Wat heb je ontdekt en waarvoor heb je de hulp van de politie noodig?’^ Wils vertelde nu uitvoerig, hoe hij er toe gekomen was de verpleegster bij dén moord1 op bankier Leuvensteyn van me deplichtigheid te verdenken en wat He oorzaak was, dat hij de zienswijze van Politie en justitfiie inzake de verdenking van Hellinger niet deelde. Inspecteur Sanders luisterde aan- dachtig naar het betoog van den re- licht bestraffende toon, „ik heb je zoo- even al gezegd, dat het niet prettig is door een ander op zijn tekortkomingen te worden gewezen. Maar als vriend, die mij m’n feilen toont”, vervolgde hij met een oolïjk knipoogje, „weet ik je toch te waardeeren en daarom....” Zal ik probeeren den commis saris van de noodzakelijkheid van een voorleopig stilzwijgen te overtuigen. Bravo, ouwe speurhond, zóó hoor ik je liever. W,e spreken dus af, dat jij Zult trachten eens wat meer van.' die juf frouw Robert te weten te komen, ter wijl ik op me zal nemen in het alge meen een oogje in het zeil te houden, ’t Kan, dunkt me, geen kwaad, dat we haar gangen den eersten tijd eens nauwkeurig nagaan en vermoedelijk is mij dat in de gegeven omstandigheden beter toevertrouwd dan de politie”. Wils stond op en reikte den inspec teur dè hand. „Dat blijft dus afgesproken. Zoodra ik iets meer weet,.hoor je van me en mocht jij intusschen wat wijzer gewor den zijn, dan bel je me eveta op. Suc ces I” legenheid te geven een en ander be hoorlijk te verwerken, zeide hij: „Wat je me daar vertelt, is alles bij zonder interessant, Miel, maar er moet toch nog iets zijn, wat je tot dusver verzwegen hebt. Ik ken je lang genoeg om te weten, dat je verdenking tegen de verpleegster niet alleen gebaseerd is op het feit, dat zij le klas reisde, al is' dit 'dan op zichzelf ik geef het onmild dellijk toe wél eenigszins eigenaar dig”. Wils tastte in zijh binnenzak en haalL de daaruit een portefeuille te voor schijn, waarin zich een uiterst klein pakje bevond. Het papier zorgvuldig af wikkelend, zeide hij, zijn onderbroken verhaal voortzettend: „Inderdaad, Wil, er is meer. Bij een zorgvuldige inspectie van de coupé, waarin de misdaad heeft plaats gehaid, vond ik, naldat de politie hiier reeds een onderzoek had ingesteld ik’ leg daar zoo den nadruk op, omdat je me anders zou kunnen verwijten het onderzoek van de recherche te hébben bemoeilijkt! dit kleine stukje emaille, zooals je zSiet slechts ter grootte van eenige millime ters. „Ik zou aan déze vondst zeker niet veel waarde hebben gehecht aanvan kelijk was ik geneigd aan te nemen, Idat het afkomstig was van een der vele, in de coupé’s aangebrachte waarschu wingsborden wanneer ik gisteren fcj' de wachtkamer van het politiebureau te Rotterdam niet ontdekt had, dat een dergelijk stukje emaille van vrijwel He- legde zijn hand öp den arm vain den porter en toen deze zijn mededeetingen beide manchetknoopen, welke ziuster Ro even onderbrak om zijn toehoorder ge- bert droeg NIEUWE SNEEKER COURANT I I 1 I IAYER E 7 Indian U zich onbehaag lijk voelt, Uw hootd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tabletten U weer fii maken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1