Uitgave KIEZEBRINK Co. So. 2 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Zaterdag S October 193S SSe Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden in beide bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Aldus enz. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzooi, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum, B. en W. bieden de Raad o, a. de volgende voorstellen aan: No. X 07.351.11(70). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een strook grond ter grootte van 12 M2., deel uitmakende van het per ceel Sectie D, no. 1037 aan de 2e Ooster- kade, van D. Bergstra Thzn., te Sneek. SNEEK, 24 September 1935. Aan de Gemeenteraad. Op 12 Mei 1936 eindigt het tijdvak waarvoor aan deze gemeente bij Koninklijk besluit van 17 December 1932, no. 56, concessie is verleend tot heffing van rechten aan de draaibrug over de trekvaart tusschen Leeuwarden en Sneek bij „De Dille” onder Rauwerd. De opbrengst van deze rechten met het gebruik van een woning met een stal, is thans verpacht tot 12 Mei 1938, voor een jaarlijkse huursom van f200.zijnde f60. voor de opbrengst van de tol en f 140.voor het gebruik der woning met stal. Daar blijkens de hierbij overgelegde staat van ontvang sten en uitgaven over de laatste 5 jaren, de kosten van een goed onderhoud van de brug niet door de pachtsom kunnen worden bestreden, stellen wij U voor aan de Kroon te verzoeken de concessie wederom met 3 jaren op de bestaande voet te verlengen. Onder overlegging van een afschrift van het raadsbesluit van 1 December 1905, no. 3, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 1 Maart 1906, no. 36, waarbij het tarief werd vastgesteld, geven wij U in overweging het volgende be sluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 24 September 1935, no. X 07.351.5 T(l); BESLUIT: aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken aan de ge meente Sneek opnieuw, voor de tijd van 3 jaren, ingaande 12 Mei 1936, concessie te verleenen tot het heffen van rechten aan de draaibrug over de trekvaart van Sneek naar Leeuwarden bij „De Dille” onder Rauwerd, volgens het bestaande tarief. No. X 07.351.15(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onteigening in het belang der volkshuis vesting van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 97, gelegen aan de Sneker Oudvaart, ter grootte van 80 Are, staande ten name van A. P. Lankhorst. No. X 07.351.32(66). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van de gebouwen met open ter rein, staande en gelegen aan het einde van de Jachthavenstraat, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie D, No. 880, aan G. Mol- linga en tot verhuring van een op genoemd perceel staand houten gebouwtje aan O. Bergsma. SNEEK, 1 October 1935. Aan de Gemeenteraad. Bij raadsbesluit van 5 Augustus jl. no. 8 is door U voor lopig goedkeuring verleend aan een plan tot onteigening van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 97, gelegen aan de Sneker Oudvaart, ter grootte van 80 Are, staande ten name van A. P. Lank horst. Het plan met bijbehorende bescheiden heeft van 12 Augustus jl. af gedurende 30 dagen op de secretarie ter inzage gelegen. Bezwaren zijn niet ingediend. Wij geven U in overweging thans tot onteigening over te gaan, door het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 1 October 1935, no. X 07.351.15(1); BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van H. M. de Konin gin, tot onteigening in het belang der volkshuisvesting ten name van de gemeente Sneek, ter verkrijging van de be schikking over ongebouwde eigendommen, begrepen in het goedgekeurde plan van uitbreiding, zulks ten einde uit voering te kunnen geven aan dat plan, van het gehele perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 87, gelegen bij de Oudvaart, ter grootte van 80 Are, staande ten name van A. P. Lankhorst te Heerenveen, op de bij dit besluit behorende, gewaarmerkte, in artikel 80 der Onteigeningswet bedoelde grondtekening, met een gele kleur aangegeven. Aldus enz. No. 1.842.73(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aanvulling van het reglement voor het Old Burgerweeshuis te Sneek. SNEEK, 4 September 1935. Aan de Gemeenteraad. Bij Uw besluit d.d. 2 November 1925, no. 5, werd de rooilijn voor de 2e Oosterkade vastgesteld als op de bij dit besluit behorende tekening is aangegeven. De eigenaar van het perceel 2e Oosterkade no. 3, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1037, wil dit perceel verbouwen. Hij zal daarbij de vastgestelde rooilijn in acht moeten nemen. In verband hiermede zal bij de verbouwing de voorgevel zodanig moeten worden terug gebracht, dat van het hem toebehorende perceel grond een oppervlakte van ±12 M2. onbebouwd zal moeten worden gelaten, welk gedeelte voor openbare straat is bestemd. Bij de behandeling van deze aangelegenheid komt de vraag naar voren of belanghebbende, nu 12 M2. grond niet voor bebouwing mag worden gebruikt, ook voor schadeloosstelling in aanmerking komt. In ons voorstel van 17 Maart 1925 (bijlage 31), dat op het vaststellen van een rooilijn aan de 2e Oosterkade mede betrekking heeft, hebben wij aan deze aangelegenheid in het algemeen reeds enige beschouwingen gewijd. Wij zijn toen tot de conclusie gekomen, dat in elk voorkomend geval moet worden uitgemaakt of de billijkheid mede bracht dat de gemeente, waar zij ter verbetering van het verkeer een belemmering in de weg legt aan het gebruik van particuliere eigendom, den eigenaar geheel of gedeel telijk schadeloos moet stellen. Zoals U bekend bestaat in deze gemeente een verorde ning tot bescherming van de belangen van derden in ver band met uitbreidingsplannen, bouwverboden en rooilijnen. Art. 2 dier verordening bepaalt, dat een vergoeding wordt gegeven aan den eigenaar van een bebouwd perceel met erf, waarvan, hetzij bij een uitbreidingsplan, hetzij door een bouwverbod of een rooilijn, meer dan een derde gedeelte der oppervlakte voor straat, gracht, plein e. d. is aangewezen. In het onderhavige geval kan deze verordening echter geen toepassing erlangen, daar, tengevolge van het boven aangehaalde rooilijnbesluit, minder dan een derde gedeelte der oppervlakte van de grond onbebouwd moet worden gelaten. Niettemin zijn wij, evenals de Directeur der Gemeente werken, wiens mening is neergelegd in bijgaand rapport, van oordeel, dat er in dit geval, gezien de gehele situatie, aanleiding bestaat de eigenaar van bedoeld gedeelte grond enigermate te vergoeden de schade welke hij zal lijden, doordat hij zijn grond naar de straatzijde niet geheel zal kunnen bebouwen. De met den eigenaar gevoerde onderhandelingen heb ben geleid tot het resultaat, dat hij bereid is de grond, die niet voor bebouwing in aanmerking komt, aan de gemeente in eigendom over te dragen voor de prijs van 10.per M2., waarin dan een schadeloosstelling is begrepen. Gezien het belang der gemeente, bij deze aangelegenheid betrokken, komt ons een dergelijke regeling billijk voor. Wij bieden U het volgend ontwerp-besluit ter vaststel ling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 4 September 1935, no. X 07.351.11(70); BESLUIT: behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten aan te kopen van D. Bergstra Thzn. te Sneek, een gedeelte, ter grootte van 12 M2., van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1037, gelegen aan de 2e Oosterkade no. 3, welk gedeelte op de bij dit besluit behorende gewaarmerkte tekening met een rode kleur is aangeduid, voor de prijs van 10.per M2., teneinde dit gedeelte bij de openbare straat te voegen. Aldus enz. SNEEK, 24 September 1935. Aan de Gemeenteraad. Het door U in de vergadering van 3 September 1935 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'/i en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2 en 3 October 1935: melk bus; twee kippenkisten; mand; sleutel B. K. S.; blauw jongensjasje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2 en 3 Oct. 1935: geld, B. Andringa, Priorstraat 21; blauw jasje, S. Oppenhuis, Potbuurt 12; oorbel, Tj. Hoekstra, Martiniplein; vulpot lood, L. Fokkema, 3e Steenklipstraat 9; paar gymnastiekschoenen, H. Dotinga, Fr. Hen drikstraat 67; gouden broche, H. Wiersma, Koopmansgracht 48; potloodhouder, Hengst, Martiniplein 11; blauwe ceintuur, IJ. v. d. Meulen, Fr. Hendrikstraat 41; rijwielbelas- tingmerk, L. Boom, le Steenklipstraat 93; zakmes, K. Gaikema, W. Frederikstraat 1. Met ingang van 7 October a.s. is de heer P. Boomsma, procuratiehou der voor het Kantoor Sneek der Gel- dersche Crediet Vereeniging, bevorderd en naar het Hoofdkantoor te Arnhem overgeplaatst. BIOSCOOPNIEUWS. In het Amicitia Theater Joseph von Sternbergs laatste Dietrich-film „Camaval in Spanje” of wel „De Dui vel is een vrouw”. Lionel Atwill, de tegenspeler van Mariene Dietrich Uit „Song of Songs”, Cesar Romero, een veelbelovend! filmacteur, Edward Ë|ve- rett Horton, Don Alvarado eïi Alison Skipworth vormen met Marlene Die trich de bezetting van deze superfilm. In deze film speelt Dietrich weer de ge lige demonische vrouw rpet de noodlots- bestemming, de vrouw die de mannen aantrekt en ze als insecten de vleugels uitrukt, met huiverende voldoening op haar werk van destructie starende, om ten slotte toch terug te keeren tot den man wiens leven zij tot een woestijn van kwellingen en vernedering heeft ge maakt, aldus de Telegrajaf-recensie. Voorts is in dit programma als groote film opgenomen de groote revue en show-film: ,,’t Is voor den bakker” met Eddie Cantor, bekend uit „The Kid from Spain”. De spelling Marchant Minister Slotemaker de Bruïne heeft op vragen van den heer Thijsse eog eens ge antwoord dat een terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel niet in ’t voornemen der regeering ligt. Oplichting van f 140000. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond terecht P. v. B., 38 jaar, zaakwaarnemer, te Barendrecht, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, wegens ver duistering van effecten en oplichting op groote schaal. Er was hem tenlaste gelegd, dat hij in de jaren van 1931 tot 1935 te Barendrecht en Mijnsheerenland, een aantal effecten tot een gezamenlijke waarde van pl.m. f 100.000, welke toebehoorden aan Dirk Koynck, en van wien verdachte ze had ontvangen om die op een bank te beleenen en met dat geld een woningbouw te exploiteeren te ’s Gra- venhage, had verduisterd. Ook had hij nog f40000 van anderen verduisterd. De behandeling is geschorst om nog eeni- ge getuigen te hooren. onder no. 21 genomen besluit tot aankoop van de gebou wen met open terrein, staande en gelegen aan het einde van de Jachthavenstraat, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, No. 880, voorheen eigendom van G. Mol- linga, is door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd bij besluit van 18 September 1935, no. 19. Zolang tot verdere uitvoering van het uitbreidingsplan niet tot afbraak van gebouwen en aanleg van wal en kade behoeft te worden overgegaan, zullen de gebouwen met het terrein kunnen worden verhuurd. Als gegadigde heeft zich aangemeld de vroegere eige naar van het perceel, G. Mollinga, alhier. De directeur der Gemeentewerken heeft, op ons verzoek, over de voor waarden onder welke een huurovereenkomst met Mollinga zou kunnen worden gesloten, met dezen onderhandeld en hierover een rapport uitgebracht, met de inhoud waarvan wij ons in het algemeen wel kunnen verenigen. Dit rapport leggen wij bij ons voorstel voor U ter lezing. Volgens de mening van den Directeur der Gemeente werken bestaat er geen bezwaar tegen, dat het bedrijf van den heer Mollinga voorlopig ter plaatse wordt voort gezet en het perceel aan hem wordt verhuurd, mits met een korte opzeggingstermijn, opdat de gemeente, indien nodig, spoedig de gehele beschikking over het perceel kan hebben. Het kan mogelijk zijn, dat ten behoeve van het maken van een behoorlijke toegang naar een brugje over de Oud vaart, dat gelegd zal moeten worden indien het nieuwe kanaal OudvaartHoukesloot wordt gegraven, een ge deelte van de opstal, op de bijbehorende tekening aange duid met de letters A-B-C-D, eerder zal moeten worden gesloopt dan de overige opstallen. De heer Mollinga heeft zich bereid verklaard deze opstal af te breken, wanneer de gemeente daartoe de tijd gekomen acht en hij nog huurder is. Een op het terrein staand houten gebouwtje, op de bijbehorende tekening aangeduid met de letter G, wordt momenteel verhuurd aan den heer O. Bergsma te Sneek. Volgens het rapport van den Directeur der Gemeente werken zou ook dit gebouwtje in de met Mollinga te slui ten huurovereenkomst begrepen zijn. Bergsma wenst echter dit gebouwtje gaarne verder te huren voor ƒ25.per jaar en overigens onder de voor waarden, in het door hem ingezonden verzoek vermeld. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben wij geen be zwaar. Wij hebben hierover met den heer Mollinga overleg gepleegd en hem bereid gevonden bovengenoemd perceel minus het -houten gebouwtje te huren voor een prijs van f260.per jaar, welk bedrag ons billijk voorkomt. De heer Mollinga stelt het beding, dat wanneer te eniger tijd Bergsma of de gemeente de huur mocht opzeggen, hij voorkeur van huur van het gebouwtje heeft tegen dezelfde prijs als waarvoor Bergsma het nu zal huren. Tegen aan vaarding van dit beding bestaat bij ons geen bezwaar. De heer Mollinga zal, het vloeit uit het bovenstaande voort, moeten gedogen, dat de huurder van genoemd ge bouwtje het recht van pad heeft over het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, No. 880. No. X 07.351.5 T(l). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvragen van verlenging der con cessie tot het heffen van rechten voor het draaien van de brug bij „De Dille” te Rau werd. Doodslag te Alphen a. d. Rijn. Voor de Haagsche rechtbank heeft terecht gestaan de 21-jarige losse werkman J. B. uit Aarlanderveen, gem. Alphen a. d. Rijn, thans ged., wien bij dagvaarding Is ten laste ge legd, dat hij in de avond van 9 Juni jl. (Eersten Pinksterdag) te Alphen den 40- jarigen fabrieksarbeider Teunis van Soest opzettelijk gewelddadig met een mes een steek in de hals heeft toegebracht, welke een wonde veroorzaakte, waaraan ’t slacht offer bijna onmiddellijk is overleden. Sub sidiair was zware mishandeling ten laste gelegd. Eisch wegens zware mishandeling 2 jaar. SNEEK, 1 October 1935. Aan de Gemeenteraad. Zoals wij in de bij ons voorstel van 4 Februari 1935 (bijlage 19) gevoegde memorie van toelichting (blz. 128) hebben medegedeeld, draagt art. 135 der Ambtenarenwet aan de Raad op het treffen van een regeling van de rechtspositie van de ambtenaren, vanwege de gemeente aangesteld, waaronder ook valt een burgerlijke instelling van weldadigheid als het Old Burger Weeshuis. In de Ambtenarenverordening is de positie van den Secretaris-boekhouder der genoemde instelling geregeld en in de Bijzondere ambtenaarsverordening die van den opzichter over de landerijen. Zal deze regeling practisch werken, dan zal tussen de beide genoemde verordeningen en het reglement voor het Old Burger Weeshuis een zeker verband moeten worden gelegd, hetwelk wij U bij deze voorstellen aan te brengen. Wij menen dat het wenselijk is om van deze gelegenheid gebruik te maken om nog enkele andere wijzigingen in het genoemde reglement aan te brengen, hetzij van bepalin gen, die onvoldoende betekenis hebben om ze in het regle ment te handhaven, hetzij van bepalingen die niet meer in overeenstemming zijn met de verhoudingen zoals deze in de laatste jaren zijn geworden. Wij zullen de verschillende artikelen welke voor wijzi ging in aanmerking komen, hier voor zoveel nodig achter eenvolgens kort bespreken. a. Art. 1, laatste lid. De aan het slot voorkomende woorden „voor het verleenen van welken steun op de be- grooting een afzonderlijke post zal worden uitgetrokken”, kunnen o.i. gevoegelijk vervallen. De vraag hoe de be groting zal worden ingericht behoeft in het reglement geen beantwoording te vinden. b. Hetzelfde geldt voor artikel 7, 2e lid, waarvan schrapping eveneens wordt voorgesteld. c. Het voorschrift van artikel 8, le lid, dat een bepaalde begrotingspost niet mag worden overschreden, spreekt vanzelf. Dat is in het algemeen bij elke begrotingspost het geval. Daarom kan de bepaling vervallen. d. Het tweede lid van art. 9 moet worden gewijzigd, in verband met het feit, dat Regenten onder Uw instemming (zie besluit 11 Januari 1932, no. 5) de gezinsverpleging hebben ingevoerd. Het artikel zooals het nu wordt voor gesteld, laat beide wegen, gezinsverpleging en gestichts- verpleging, open. e. In art. 10 hebben wij doen vervallen de benoeming van de daar bedoelde personen telkens voor de tijd van NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1