Dltgave KIEZEBRINK Co. Io. 3 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Oroaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Woensdag 9 October 1985 52e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. II I Alle Advertentlën worde» In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting rijks- nr. s van I V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum gebouwen slachttechnische installatie Koelinstallatie Stoomketelinstallatie Leidingen en bron Electrische installatie Inventaris Z. h. s. conform besloten. 2>/2 6 8 5 6>/2 6>/2 10 VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 7 OCTOBER 1935, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer K. Kracht. Aan de orde is; Notulen van de vergadering van 3 September. Punt I. 1935. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Adres van J. van der Velde, houdende verzoek om eervol ontslag als hoofd der openbare lagere school no. 2, wegens benoeming tot hoofd der school voor u.l.o. te Grouw (208). Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. b. Adres van de Schippersvereniging „Verbetering is ons streven”, houdende verzoek om wijziging van de Ver ordening op de heffing van rechten voor het gebruik van wateren, kaden en wallen. (1.813.11). Aan adressant zal worden bericht, dat voor tot nieuwe ver pachting wordt overgegaan, op het verzoek zal worden gelet. c. Adressen van de firma S. van der Meulen S.zoon en Jan H. van der Weij, te Sneek, houdende verzoek om verbetering der riolering van de Prins Hendrikkade. (1.811.111.4). B. en W. stellen voor aan adressanten te berichten, dat een plan tot verbetering van de Prins Hendrikkade in voorbereiding is en dat, in afwachting van dë uitvoering daarvan, geen tijde lijke voorzieningen zullen worden getroffen. De heer S ij t e m a weet niet hoever de plannen waarover in het advies gesproken wordt, in het verschiet liggen, hij verwacht echter niet een uitvoering daarvan in de nabije toekomst. Zou het nu niet mogelijk zijn door een tijdelijke maatregel de water overlast die deze percelen hebben te voorkomen? De Voorzitter: Bij een stortvloed kon dë riolering het water daar niet wegwerken, deze pakhuizen liggen te laag, doch dat wisten de heren toen ze ze tot pakhuizen inrichtten. In gewone omstandigheden werkt de riolering goed. Het gaat nu niet aan de gehele riolering te veranderen, terwijl er plannen zijn tot algehele verbetering. Spr. meent dat de heren intussen zich zelf moeten trachten te helpen. De heer Blok: Als de heren de dorpel wat verhogen zal allicht tijdelijk verbetering zijn te krijgen. Dat er met een stortvloed enige stagnatie in de waterafvoer is, is begrijpelijk. De Voorz.: Over het algemeen is de afvoer van voldoende capaciteit. De heer Tromp zegt dat misschien toch enige tijdelijke verbetering kan getroffen door een soort hulpmiddel toe te passen, nl. als de directeur van gemeentewerken een wenk krijgt dat de riolering daar in de best mogelijke conditie wordt ge houden, zodat verstopping voorkomen wordt. Dan krijgen de heren in ieder geval een tikje tegemoetkoming. De heer Zuiderbaan: Dit riool is 2 of 3 maanden ge leden geheel op geweest en schoongemaakt; de verbetering van de Prins Hendrikkade zal niet zo lang op zich laten wachten, daarvoor hoeft de totstandkoming van de primaire weg niet afgewacht, we kunnen dus nu niet een geheel zijriool maken, terwijl misschien met een jaar alles opkomt. Maar tegen stort vloeden als we gehad hebben is niets te doen. Dit pakhuis ligt nu eenmaal te laag. Het riool verkeert in de best mogelijke conditie. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt III. Aanbeveling van Burgemeester en W ethouders voor de benoeming van een gedelegeerde in het bestuur der Huishoudschool (vacature-K. Breeuwsma). (Bijlage 97; dossierno. 1.851.365). B. en W. adviseren: Bij raadsbesluit van 10 December 1934, no. 8, werd de heer K. Breeuwsma voor de tijd van 3 jaar, ingaande 1 Januari 1935, benoemd als gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Huishoudschool. Blijkens het hierbij overgelegde schrijven heeft de heer Breeuwsma ontslag uit deze functie genomen, zodat in de hierdoor ontstaande vacature zal moeten worden voorzien. Wij bevelen voor een benoeming, voor het tijdvak tot 1 Januari 1938, bij U aan: 1. A. Hogeveen; 2. P. van der Veen. Bij eerste stemming krijgen resp. de h.h. A. Hogeveen 6, P. v. d. Veen 4, M. Oppenhuizen 2, K. Kracht 1 st, 1 st. was blanco. Bij tweede vrije stemming verwierven de h.h. M. Oppen huizen 2, K. Kracht 1, P. v. d. Veen 2, A. Hogeveen 7 st, 2 st. zijn blanco. De heer A. Hogeveen is dus benoemd. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toepassing van artikel 44 van het reglement voor het gym nasium op den heer Dr. C. M. Buizer, rector van het gym nasium. (Bijlage 98; dossierno. 1208). B. en W. adviseren: In het door U bij besluit van 1 Juli jl. no. 8 vastgestelde nieuwe reglement voor het gymnasium is in artikel 43 de opwachtgeldstelling van personeel geregeld, waarbij op de docenten van het gymnasium van toepassing is verklaard het Koninklijk besluit van 3 Augustus 1922, S. 749, hou dende regeling van de toekenning van wachtgeld aan bur gerlijke rijksambtenaren, zoals dit besluit sedert is gewij zigd, met dien verstande, dat voor de beantwoording van de vraag of aanspraak op wachtgeld kan worden gemaakt, voor de berekening van het bedrag en het bepalen van de De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Smokkelaar neergeschoten. Maandagmorgen surveilleerden ambtenaren langs de grens onder Galden (gemeente Ginneken en Bavel) in het veld. Zij ontdekten een wielrijder, die op hun na dering probeerde te vluchten. Toen de man niettegenstaande een waar schuwing, doorreed, werd op hem geschoten, met het gevolg, dat hij door twee kogels getroffen werd en van zijn rijwiel viel. Zwaar gewond werd de man, welke ze kere G. A. uit het gehucht Beek, onder de gemeente Princenhage bleek te zijn, naar het ziekenhuis te Breda vervoerd. Een kogel was in het schouderblad blijven steken, ter wijl een tweede hem de kaak verbrijzeld had. De toestand van de gewonde is ernstig. Het rijwiel werd door de rijksambtenaren in beslag genomen, evenals de daarop ver voerde frauduleus ingevoerde 24 k.g. Bel gische margarine. N. Rt. Ct. Wereldkampioenschap schaken. De tweede partij EuweAljechin is door dr. Euwe gewonnen. Het schip Noordster vermist. Naar wij vernemen bestaat er ernstige ongerustheid over het schip Noordster, schipper J. Aukema, welk schip op reis was van Gent naar Stadskanaal met een lading mest. Het schip is het laatst te Medemblik gezien. Per radio is de opsporing van het schip verzocht. Door een electrische tram overreden en gedood. Gisteravond is op de hoek van de Groe- nezoom en de Nijlandstraat te Rotterdam zekere Dijke uit de Twee Kiefhoekstraat onder een motorwagen van lijn 13 geraakt. Hij werd over een afstand van 30 M. mee gesleurd en was vrijwel op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis aan de Coolsin- gel overgebracht. Het tramverkeer op lijn 13 was gedurende twee uur gestagneerd. De politie verzoekt eventueele getuigen van het ongeluk zich ten spoedigste te melden aan het bureau aan de Paul Krugerstraat. Nog een honderd misdrijven Het is de gemeentepolitie van Oss gelukt, tal van misdrijven, waaronder zeer ernstige, in de laatste jaren in Oost Noord-Brabant gepleegd, op te helderen. Het betreft een honderd misdrijven. Verscheidene arresta ties zullen volgen. Vermoedelijk zal hier mee het misdadigersgilde van Oss de ge nadeslag worden toegebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'/z en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 6 en 7 Oct. 1935: heerenrij- wiel; ceintuur; ledig vat. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 6 en 7 Oct. 1935: rijwielbelastingmerk, L. Buding, Gijsb. Japikstraat 34; manchetknoop, L. Boersma, Woudvaartkade; boodschaptasch, A. Geelof, Grootzand 20; postduif, P. Broodwinder, le Frittemahovenstraat 36; doos inh. bril, O. Hiemstra, Tranendal 4; paar handschoenen, E. Horjus, Zuidend 1. De heer D. Baas, marechaussee bij de brigade Sneek is met ingang van 8 Oct. overgeplaatst naar de brigade Wormerveer; in diens plaats is benoemd de heer E. Bos van de brigade Wormerveer. Auteursrechlten voor den omroep. Naar de „RaJdio-Bode” meldt, heeft de arbitrage-commissie, bestaande uiit de heeren prof. mr. Suyling, mr. Briët en prof. Smeijers, die door den minister van Justitie benoemd was om de ver goeding vast te stellen, die het Buma van den omroep voor auteursrechten mocht vorderen, thans uitspraak gedaan en het bedrag voor het jaar 19S4 vastge- st«d op f50.000. Tevoren werd nauwe lijks de helft van dit bedrag betaald en de „Radio-Bode” spreekt de hoop uit, dat het Buma dan nu ook voor volgen de jaren met dit bedrag genoegen zal nemen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onteigening in het belang der volkshuisvesting van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 97, gelegen aan de Sneker Oudvaart, ter grootte van 80 Are, staande ten name van A. P. Lankhorst. (Bijlage 103; dossierno. X 07.351.15). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt X. Voorlopige vaststelling van de gemeente-reke- ning over 1934, (Bijlagen 104, 105 en 106; dossierno. X 07.352.18). Het rapport van de le sectie luidt: Aan het onderzoek van de gemeenterekening over het dienstjaar 1934 door de le sectie uit de gemeenteraad hebben deelgenomen de heren A. Hogeveen, F. Blok, H. Tromp, G. L. Dokkum, J. de Groot en K. Kracht. Afwezig waren de heren A. Smeding en U. Sijtema. De sectie zou gaarne vernemen of het behangselpapier, bedoeld in de nota gehecht aan het bevelschrift van beta ling no. 6 van volgnummer 321 (bijlage no. 1392 der rekening) tegen grossiersprijs aan de gemeente is gele verd. Het onderzoek heeft de sectie verder geen aanleiding gegeven tot het maken van op- of aanmerkingen, zodat zij U adviseert tot voorlopige vaststelling van de rekening over te gaan. Het rapport van de 2e sectie luidt: Aan het onderzoek van de gemeenterekening over het dienstjaar 1934 door de 2e sectie uit de gemeenteraad hebben deelgenomen de heren M. Oppenhuizen, F. Boeijen- ga, P. van der Veen, J. Greidanus en A. H. Vis. Het onderzoek heeft de sectie geen aanleiding gegeven tot het maken van op- of aanmerkingen, zodat zij U ad viseert tot voorlopige vaststelling van de rekening over te gaan. B. en W. antwoorden: Ons antwoord op de in de le sectie gestelde vraag luidt als volgt: Het behangselpapier, waarop betrekking heeft bijlage no. 1392 der rekening, is door de gemeente van den fabri kant gekocht voor een prijs, welke ligt tussen de grossiers- en de kleinhandelsprijs. In de regel koopt de gemeente behangselpapier bij grote hoeveelheden. In dat geval wor den speciale prijzen bedongen. Hetzelfde is het geval in dien restanten worden afgenomen. De rekening wordt vastgesteld. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1935. (Bijlage 107; dossierno. X 07.352.11(21)). Z. h. s. conform besloten. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging en aanvulling van het reglement voor het Old Burger Weeshuis te Sneek. (Bijlage 108; dossierno. 1.842. 73). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer B o e ij e n g a kan zich met de wijzigingen en aan vullingen wel verenigen, behoudens met het le lid van art. 10a, dat de jaarwedde van den secretaris-boekhouder door de Raad wordt vastgesteld. Het komt spr. voor dat men hier ook rekening moet houden met de historie. Spr. heeft de opeenvolgende col leges van regenten leren waarderen als bekwame, ervaren mannen, die zeer goed in staat moeten worden geacht ook deze kwestie te beoordelen. Spr. voelt er niet voor deze salarisrege ling bij de raad te brengen; regenten die dagelijks het werk van den functionaris zien, kunnen dit salaris beter beoordelen dan de raad en spr. voelt er ook niet voor een college, dat zijn werk uitstekend doet, een deel van zijn bevoegdheid te ontnemen. Daarom wil spr. de regeling van het salaris aan regenten laten, zoals dat nu ook het geval is. De heer S ij t e m a: Op dit artikel is. van toepassing het spreekwoord: „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doet dat ook aan een ander niet Wij zitten hier dikwijls te sputteren tegen j van hogere instanties, welnu dan moeten wij ook niet ingrijpen in de bevoegdheid van dit college. Volgens de stichtingsbrief is ’t regeer van het O. B. W. opgedragen aan regenten, die dus ook de bevoegdheid hebben het salaris vast te stellen, alleen zijn ze verantwoording schuldig aan de raad. Spr. is het eens met den heer Boeijenga, dat we dit artikel niet moeten aannemen. Reeds te veel schreden zijn op het pad der inmenging in deze tijd gezet. De V o o rz. zegt dat regenten in hun verweerschrift wijzen op de inmenging van instanties als Ged. St. en de Kroon in raads zaken als zij de tractementen van burgemeester, secre taris en ontvanger vaststellen. Maar de secretaris-boekhouder wordt toch ook door de raad benoemd, en het kwam ons gewenst voor dat de raad dan ook zijn salaris vaststelde. Spr. meent dat de raad wel in staat is diens werkzaamheden te beoordelen, evenals die van de ambtenaren hier werkzaam. Ei dient voorts op gelet dat wat Ged. Staten en Kroon doen is inmenging van een hoger college in de beslissingen van een lager, hier zou een lager een regeling vaststellen en een hoger zou zich daarbij neer moeten leggen. De heer Tromp sluit zich aan bij het betoog van de h.h. Boeijenga en Sijtema, van de laatste had hij wel oppositie in dit geval verwacht. We kunnen ons wat het bespreken van deze zaak betreft niet bezondigen aan inmenging, want de raad benoemt de functionaris, dus de raad mag ook zijn oordeel uiten. Het O. B. W. hier heeft een mooie historie. Sneek heeft aan die stichting veel te danken en ook het huidige college acht spr. te bestaan uit bekwame mannen. Nu kan deze kwestie der salarisregeling gevoeligheden wekken, een college blijft graag een tikje onafhankelijk, men voelt daar dit zelf wel te kunnen regelen, bovendien is de huidige functionaris zelf oud-regent en zit men er düs als collega’s onder elkaar. De beoordeling van wat gepresteerd wordt door de gemeente-ambtenaren kan de aanschaffingswaarde duur van het wachtgeld als diensttijd wordt aangemerkt de aan het ontslag voorafgaande tijd, doorgebracht in dienst der gemeente. Op de hier omschreven regel kent art. 44 een uitzondering. Indien nl. de toepassing van art., 43 tot onbillijkheden mocht leiden, kan de raad bepalen, dat voor de berekening van het bedrag en voor het bepalen van de duur van het wachtgeld, geheel of gedeeltelijk mede in aanmerking komt de aan het ontslag voorafgaande, niet in dienst der ge meente doorgebrachte, voor pensioen geldige diensttijd. De heer Dr. C. M. Buizer;, rector aan het gymnasium, heeft ons, in een hierbij overgelegd schrijven, verzocht te bevorderen, dat te zijnen aanzien thans reeds wordt uit gemaakt, dat bij een mogelijke opwachtgeldstelling met dienstjaren door hem elders doorgebracht, rekening zal worden gehouden. Het komt ons voor dat door inwilliging van dit verzoek de billijkheid zal worden betracht. Regel is dat iemand eerst op enigszins latere leeftijd tot rector wordt benoemd, als hij dus meestal elders, reeds een aantal jaren dienst heeft gedaan. Indien met deze jaren bij eventuele opwacht geldstelling in het geheel geen rekening zou worden ge houden, zou dit de kans dat bij vacature geschikte per sonen zich als sollicitant zouden aanmelden, stellig niet verhogen, waardoor het belang van het onderwijs zou worden geschaad. Dit klemt te sterker als in aanmerking wordt genomen dat in de regel het getal sollicitanten naar een rectorsfunctie alhier, gering is. De heer Buizer had, toen hij op 1 Januari 1931 als rector te Sneek in functie trad, een diensttijd bij het voorberei dend hoger onderwijs van 1 September 1914 af. Wij zouden met deze diensttijd rekening willen houden indien de noodzaak om den heer Buizer, terwijl hij in dienst dezer gemeente is, op wachtgeld te stellen, zich mocht voordoen en stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 17 September 1935, no. 208; BESLUIT: te bepalen dat, indien de heer Dr. C. M. Buizer als rector van het gymnasium te Sneek op wachtgeld mocht worden gesteld, voor de berekening van het bedrag en voor het bepalen van de duur van het wachtgeld mede in aanmer king komt de door hem niet in dienst dezer gemeente door gebrachte diensttijd, te rekenen van 1 September 1914 af. Z. h. s. conform besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een strook grond ter grootte van 12 M2, deel uitmakende van het perceel Sectie D, no. 1037, aan de 2e Oosterkade, van D. Bergstra Thzn. te Sneek. (Bij lage 99; dossierno. X 07.351.11(70)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig Z. h. s. conform besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van de gebouwen met open terrein, staande en gelegen aan het einde van de jachthavenstraat, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 880, aan G. Mol- linga en tot verhuring van een op genoemd perceel staand houten gebouwtje aan O. Bergsma. (Bijlage 100; dossier no. X 07.351.32(66)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvragen van verlenging der concessie tot het hejjen van rechten voor het draaien van de brug bij „De Dille” te Rauwerd. (Bijlage 101; dossierno. X 07.351.5 T). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VIII. Mededeling van Burgemeester en Wethouders] famenging betrejjende de vaststelling van afschrijvingspercentages voor de bezittingen van het openbaar slachthuis. (Bijlage 102; dossierno. IX 07.352.62). B. en W. delen mede: Art. 22 van de beheersverordening voor het Openbaar Slachthuisbedrijf bepaalt, dat jaarlijks in het afschrijvings- en vernieuwingsfonds wordt gestort, „hetgeen wordt af geschreven op de onderscheidene bezittingen van het be drijf, volgens een tabel, waarop de afschrijvingen worden uitgedrukt in honderdsten van de aanschaffingswaarden. Deze tabel wordt door burgemeester en wethouders vast gesteld, aan de raad medegedeeld en tenminste eenmaal in de vijf jaar herzien”. Het openbaar slachthuis is in gebruik genomen op 1 November 1930, zodat vóór 1 November 1935 een herzie ning van de afschrijvingspercentages moet plaats hebben. Daar er geen aanleiding bestaat de thans geldende per centages te wijzigen, hebben wij bij ons besluit van heden, no. 5, de afschrijvingspercentages weder vastgesteld als volgt: NIEUWE SNEEKER COURANT I.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1