GARANTIE s 140 I Firma JOHs. TROMP - tak PINDAS VictorHugo Firma JOHs. TROMP, Sneek Woensdag 16 October 1935. uitnave KIMBRINK Co Eerste Blad No. 5 Officieel Gedeelte. Extra 140 cM. Baai prima wollen kwaliteit Wollen Baai solide kwaliteiten HIM Orgaan der Gemeente Sneek. 75 - 60 ct Sigaren 17 ct. 95 ct N II pracht Baai 2.25 £1 s III 1 38 Kinder flanel zwaar breetl 60 52e Jaargang Zwaar flanel voor herenhemden Wol flanel ct. RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. 130 ct. Ill III It It |^90 Zo’n Aspirientje helpt toch maar! 70 breed 140 breed 1.70 70 breed 1.10 2.10 Gemengd wol, 110 breed MET It. Extra fijne wollen dames flanel INGEZONDEN. Sterke kwaliteit ct. ct ct. ze ct. ct. ct. ct. ct. p- ct. ct. wollen Jaeger Wit wol 55 ct. per el Rond geweven f’icot, extra kwaliteit, 110 breed 68 ct. Alles HOOGSTAAND fabrikaat. Alle artikelen van Verkade. Alle artikelen van Van Melle. Alle artikelen van Tonnema. Alle artikelen van De Heer. Heerlijke Verkade’s Borstplaat, 2 ons voor 1 kwartje. Uw Winkelier. 70 breed 85 - 70 - 60 ct. KLEINZAND 5—7 Bureau; SNEEK - TELEFOON 2200 BAAI en FLANEL TJERKSTRA Americo's d. I I I (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Speciale aanbieding i. ct. ct. 15 NIEUWE SÏÏEEKER COURANT annex SHEERER COURANT en WYMBRITSERADEEL Vraagt ze Engros Opgericht 1901. gevendén export ontstane botertekort echter onmogelijk maken zou de boteraccijns Vrijdag niet met een stui ver, doch met drie stuivers moeten zijn verlaagd. De marktprijs bedraagt 65 cents en de accijns f 0.90, dus tezamen f 1.55. Toen de marktprijs f0.40 bedroeg, was de accijns f 1, tezamen dus f 1.40. K. L. Mi. wijzigt de I ndië-r o ute. In verband met een besluit der Egyp tische regeering om het vliegveld Miersa Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS gewijzigd, al is de afstand wel iets groo- ter dan thans via Mersa Matroe. Dit bezwaar ondervangt men echter door een extra-bijvulling "Van den benzine voorraad. Van Solloen wordt recht streeks naar Cairo gevlogen. Ook de vliegtuigen op de thuisreis zullen van Cairo naar Solloen vliegen, vanwaar wordt overgestoken naar Athene. Matroe met ingang van 15 October a.s. voor de burgerluchtvaart te sluiten, deelt de K. L. M,. mede dat van 17 Oc tober af de vliegtuigen op de Indië- route het vliegveld Solloen zullen aan doen. Dit vliegveld ligt ten Westen van Mersa Matroe, meer naar den klant van Tripolis. Het eerste vliegtuig, dat dit vliegveld zal aandoen, zal de Lijster” zijn, onder commando van Frijns, die 16 October van Amsterdam naar Batavia vertrekt. De K.L.M. heeft het vliegveld Solloen tot heden niet aangedaan en ook is niet bekend, in welken toestand het zlich bevindt. De eerste landing van Frijns Zware ontploffing op een scheepswerf. Op een van de grootste Fransche scheepswerven, Penhoët, in St. Nazaire, heeft Zaterdlag in de ketelsmedieriji een zware ontploffing plaats gehad, tenge volge waarvan drie arbeiders werden gedood en 11 zoo ernstig gewond, dat men voor hun leven vreest. Zaterdagmorgen waren in de smederij 200 arbeiders aan het werk met het las- schen van ketelnaden voor het linieschip Strassbourg en den pantserkruiser Georges Leygues. Door onbekende oor zaak ontplofte plotseling een groote zuurstofcylinder. Alle ruiten van het ge bouw werden versplinterd. Onder de arbeiders ontstond een paniek. Werk lieden uit andere werkplaatsen, 'die op het geluid van de ontploffing kwamen toesnellen, maakten onmiddelllijk een aanvang met het reddingswerk. Een ar beider werd met verbrijzelden schedel naast den cylinder gevonden, dertien anderen lagen, deels met levensgevaar lijke verwondingen, naast den grooten vlam heeft gevat, waardoor dan de ex plosie zou zijn ontstaan. Voor haar man in gevangenis in. De rechtbank te Harburg (Duitsch- land) heeft zich beziggehouden met een zeer merkwaardig geval van rechtsover- treding. In de beklaagdenbank zat nl. een 23-jarige vrouw, die op aandrang van haar man in diens plaats een ge vangenisstraf van drie weken heeft on dergaan. In mannenkleeren gestoken weid zij ondergebracht in een cel, waar in nog negen andere gevangenen waren geborgen, zonder dat men haar bedrog ontdekte. Dat het ten slotte toch achterhaald werd is te wijten aan haar vrouwelijke ijdelheid. Een amateur-fotograaf had een foto van de gevangenen gemaakt, toen deze eens buiten te werk.werdlen gesteld. Nadat zij uit de gevangenis was ontslagen, zocht zij den fotograaf op en vroeg hem om een atdruk, waarbij zij vertelde hoe de vork in den steel zat. Langs dezen weg kwam de overtreding ook den officier van justitie ter oore. Tijdens de verhooren gaf de vrouw te kennen, dat haar man haar door be dreigingen en herhaalde xnishandeünr gen er toe had gedwongen zijn plaats in te nemen. Uit niets bleek, dat dezie beweringen niet inderdaad op waarheid berustten. De man weigert iets te zeg gen. De rechtbank heeft met het oog op de merkwaardige omstandigheden besloten de vrouw een boete var vijttig mark op te Leggen, terwijl tegen den man een nieuwe aanklacht zal worden ingediend. Crt. N. v. d. Di. puntsbepaling, en Een meetkundige be schouwing over het vraagstuk van de vereffening van gemeten grootheden, waartusschen betrekkingen bestaan. Gemengde brandstof voor automotoren. De heer A. van Daal, te Eindhoven, heeft octrooi op een door hem uitge vonden toestel genomen met welks toe passing een aanmerkelijke bezuiniging op het brandstoffengebruik van auto motoren zou zijn te bereiken. Het is gebaseerd op het gebruik van een mengsel van 50 pet. benzine en 50 pet. ruwe olie, en op verwarming daarvan door de uitlaatgassen. Het toestel moet dan ook worden gemonteerd tusschen de carburateur en de uitlaatpijp. Het is niet alleen bruikbaar op vracht-, mlalar ook op personenauto’s, doch deze moe ten voorzien worden van een tweedie tank, omdat zij toch moeten starten, eri bij matige snelheid moeten rijden op enkel benzine, aangezien de hooge ver warming van de brandstof vóór de ver gassing, welke het toestel teweeg moet brengen, eerst bij grootere snelheid op treedt. Heeft men deze bereikt (35 km. per uur), is dus de motor constant warm „Volkenbond en Vrede”. Naar we vernemen zal de 29 Oct. a.s. in het Gebouw v. Chr. Belangen alhier optre den prof. mr. V. H. Rutgers, die zal spreken over „Het Abessinisch-ltaliaansch conflict”. Men zie nadere adv. Prof. J. M. Tienstra. Tot buitengewoon hoogleeraar in die efd. der Weg- en Waterbouwkunde pan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in het Landme ten, het waterpassen en de geodesie is benoemd de heer J. Mr Tienstra, lector aan den landmetercursus verbonden aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen. Prof. J. M. Tienstra is geboren 7 April 1895 te Sneek. Hij deed eindexamen H.B.S. te Sneek in 1913 en werd met ingang van 16 Oct. 1913 benoemd tot adspirant-land- meter van het Kadaster en werkzaam gesteld te Sneek, vervolgens te Zeist m.i.v. 1 April 1918 na in 1917 de akte K I te hebben' behaald. Datzelfde jaar werd hij benoemd tot landmeter van het Kadaster en tijde Lijk werkzaam gesteld te Zutphen waar hij' in 1922 de akte KV behaalde. Den lsten Januari 1925 werd hij verplaatst naar Amsterdam, waar hij later werd belast met de Lei ding Over de hermeting van Amster dam. Van 6 Sept 1929 af was hij re dacteur van het Tijdschrift voor Kadas ter en Landmeetkunde. Twee jaar la ter volgde een benoeming tot lector in de kadastrale techniek, de techniek der ruilverkaveling, de toegepaste re kenkunde en de foutentheorie aan den Landmeterscursus, verbonden aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Met ingang van 1 dezer is deze cursus gesloten en de opleiding van landme ters verplaatst naar de Technische Hoo geschool te Delft. Van zijn hand verschenen in het „Tijdschrjft voor Kadaster en Landmeet- kant van Oss en de politie bleef meestal binnen de bebouwde kom. Bovendien, wanneer er wel eens een poLitie-beambte verscheen, dan zat men er gezellig bij een en van een overtreding op welk gebied ook, was niets te bespeuren. Hanneke heeft het meest van die Os- sche dieven en inbrekers geprofiteerd. Zij zette de kerels tot roof aan, gaf hun „tips”. Zij kocht van haar café-bezoe- kers de gestolen goederen, waarbij het mes bij deze stille kroeghoudster van twee kanten sneed, want gewoonlijk ver teerden de dieven het van Hanneke ont vang dn geld nog dienz elfden avond in haar kroegje. In de cel heeft De Rut, die indejaren der crimineele hoogconjunctuur te Oss, een groot aantal ernstige misdrijven heeft gepleegd, zijn ervaringen neer geschreven over de stille kroeg van Hanneke van Martekus, de verleide lijke vrouw, die hem en zijn jeugdige kornuiten voortdurend tot roof aanzette en in wier toonbanklade het grootste deel van het door hen geroofde geld verdween. Vader De Bie pleegde er met zijn zoons te komen, Piet en ook de 16-jarige Wimke de Bie, waren er al spoedig stamgasten en zoo kan het ook geen verwondering baren, dat deze 16-jarige reeds deelnam aan den roofmoord van Oyen, De marechaussee heeft dit broeinest, van den eersten dag waarop de ver sterking arriveerde, onafgebroken in het oog gehouden. Bijna dagelijks werd er een inval gedaan en werden alle be zoekers gefouilleerd en ondervraagd. Eén wachtmeester was er, een militair van herculischen lichaamsbouw, die avond aan avond het kroegje binnen stapte en reeds bij zijn komst gingen zonder dat hij iets behoefde te zeggen, automatisch alle handen omhoog. Dè Ossche onderwereld koesterde voor de zen wachtmeester een geweldig ontzag en men had hem den bijnaam Kiing- Kong gegeven. Nadat de marechaussee eenige maanden lang voortdurend dezen maatregel had herhaald, gingen de man nen uit donker Oss het kroegje van Hanneke mijden. En spoedig bleven zij geheel weg. De bres in het milieu was geschoten en met succes volgde de algeheele zuivering. Thans is ook de stille “kroeghoudster, die zooveel jongeren in het verderf stortte, haar meer dan honderd voorma lige stamgasten gevolgd. Zij is wel is waar één der laatsten, doch zonder haar arrestatie zou de schoonmaak diet vol komen zijd geweest. Hanneke van Martekus zal naaj de strafgevangenis te ’si-Hertogenbosch worden overgebracht ed ter beschikking van de justitie worden gesteld. Boteraccijns een stuiver verlaagd. De boteraccijns, die niettegenstaande een boterprijsstijging in de vorige maand van drie stuivers, slechts met één enkelen stuiver was verlaagd, is Vrijdag wederom met een stuiver tot 90 cents verlaagd. Dit beteekent echter geenszins goed- koopere boter voor den Nederlandsche consument, merkt het Handelsblad op; integendeel, want de marktprijs is Vrij dag met zeven centen gestegen, dus miet een hooger bedrag dan de accijns is ver laagd. Om tot den toestand van vóór 1 Sep- 1 tember terug te keeren hetgeen die deplorabele positie van het Landbouw- kroeg in de beruchte buitenwijk, ter plaatse algemeen bekend onder den bijnaam van: „Hanneke van Martekus”, meldt de Crt. het N. v. d. D. Haar arrestatie geschiedde op grond van verdenking, in relatie te hebben gestaan met vele leden-der Osscne on derwereld, waarvan zij in vele gevallen partijen gestolen goederen zou hebben gekocht en vervolgens weer van de hand gedaan. Hanneke van Martekus hield een stille kroeg in het Schayksche veld en jarenlang kwamen vele personen uit donker Oss in het obscure perceel bijb een, om plannen te beramen voor him rooftochten. Nadat het dievengilde met succes zijn daad had ten uitvoer ge bracht, kwam men weer in het kroegje van Hanneke te zamen, om den buit te verkoopen en de opbrengst te ver brassen of te verdobbelen. In het beruchte perceel zijn vele mis dadigers gekweekt en opgeleid in die geheimen van het vak. De beroepsmis dadigers Peer de Bie, Toon de Soep, Bijs de Sijp, de Brus en anderen leerden hier de jongere generatie de kunstgre pen van hun beroep. Hier kwamen de jeugdige wielrennei Door den Commissaris van Po- litie wordt ons medegedeeld, dat de lüntonrechter te Groningen blijkens een gewezen vonnis de meening is toege daan, dat overdag het witte spatbord niet verplicht is. Zoolang deze uitspraak niet door een andere uitspraak wordt teniet gedaan, zal van politiezijde het standpunt wor den ingenomen, dat het hebben van een wit spatbord overdag niet vereischt is. De heer A. van Noort, wacht meester bij de brigade Sneea der Kon. Marechaussee, is met ingang van Woensdag 16 October a.s. a^zoodanig overgeplaatst naar Zutdhorn. Bij het adner gehouden examen op 5 October j.L, uitgaande van de V er. van Leeraren in S<.enograde en Dactyio- giarie „Speed namens het Centraal .bu reau voor bueno-Speed, Slaagden; Voor kantoor-stenograai Jz>mej. G. Oevenng te Achium en de heer G. Keu- mng te ferzool. Voor typist(e): de dames J. v. Lende te Leeuwarden, G. Oevering te Acühum en de heeren Ph. J. Houtsma, J. F. van Meerloo beiden te Huizium, H. de Boer te Ferwend, G. Keunmg te Terzool en P. de Vries te Balk. Aken waren leerlingen van het Insti tuut „Speed” Sneek Leeuwarden Hiiizum Secr. Ibisstraat 20, D’warden. geloopen, dan schakelt men over op gemengd - benzine - en - ruwe olie. Het ontvlammingspunt van beide stoffen is dan gelijk geworden; het verstoven mengsel komt als één gas( tegelijk door de inlaat in de motor. Daar het toestel ook werkt op de tank voor enkel ben zine, verkrijgt men ook bij het rijden alleen op benzine een besparing van beteekenis. Bij het gebruik, van ge mengde brandstof komt men op 40 liter tot een besparing van ruim f3, omdat ruwe olie zooveel goedkooper is dan benzine. Caféhoudster te Ossi in arrest. De Kon. Marechaussee heeft Zater dag de vrouwelijke hoofdpersoon uit het beruchte Ossche misdadigeriskamp gearresteerd, de 46-jarige vrouw Joh. v. B., geb. V., houdster van een stille crisisfonds, zoowel als het door verlfi.es- M. de Red. Mogen wij U beleefd verzoeken onder staande mededeehng in uw veelgelezen blau op te nemen. Voor de Ouden van Dagen. Naar wij vernemen heeft zich hier ter stede een nieuwe commissie gevormd vooi de „Ouden van Dagen”. Het ligt in de bedoeling in de eerste helft van November een feestmiddag te organi- seeren, waarbij alle oudjes zonder onder scheid zullen worden uitgenoodigd. Hiervoor is reeds besproken „Amicitia”, waar een toepasselijke film zal draaien, ter wijl in de pauze en na afloop de oudjes zul len worden onthaald in de foyer. Een woord van dank is ongetwijfeld op zijn plaats aan de vroegere commissie, die op zoo uitnemende wijze tochten organi seerde en de oudjes onvergetelijke vreugde- Wonnemcnt: per Jaar 2,50, ff. p post 3,00. Advertentlên; 9 ct, p. regel, Ingezonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting, kdvertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT INKWARTIERINGSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK brengen ter alge mene kennis, diat de inkwartierilngslijst is herzien en van heden af gedurende 14 dagen ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt. Binnen 14 diagen na afloop van die termijn kunnen bezwaren worden inge diend. SNEEK, 15 October 1935. is een goedkoop en populair artikel, en er is wel niemand die ze beter en lekkerder heeft dan wij met onze en speciale mo- Superbe Gloria Jubileum Perlas Contact Aroma Especiales benevens blikjes van 40, 50, 60, 80 en Vraagt ze Uw winkelier. Engros Opgericht 1901. Pijnen van rheumatiek- aanvallen maken U soms machteloos. Neemt bij de eerste ver schijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. uitgezóchte kwaliteit derne electrische branderij. Droste s Verpleegster Cacao. Busjes Bodes echte Urker Kransen 1 kwartje. Boerenjonflens-Bonbons van de Heer 2 ons voor l kwartje. Ruyter Speculaas Verkade per half pond 20 cent, van Houten, lekker, 5 ct. H.Z. Reepen. K.L.M. Reepen v. Houten, 6 cent. 6 6 8 8 10 10 10 stuks voor 100 cent. DE COMMISSIE. Twee hunner overleden tijdens het trans port naar het ziekenhuis. Men vermoedt, dat de gummislang, die het lasch-appa- raat verbond met den zuurstofcylinder, den beschouwd en tevens als, een on derzoek naar de kwaliteiten van het vliegveld. De route Athene-Caïro wordt door dezen maatregel niet belangrijk Wij hopen, dat de nieuwe commissie ook hierin moge slagen, zij het dan ook op eeri andere wijze. nen dienst; Pun tv er effening door mid del van voorwaardenvergelijkingen Over den vorm van de foutenfiguur bij enkele eenvoudige gevallen van die allen waren hier veilig, ten minste vóór de vestiging van de versterkte mare- chaussee-brigade, want het stille kroegje van Hanneke lag aan den zeK-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1