|n;»| H||m LEKKER Wli SOIREE DINWE 1EEMNG KMR MMT 13,14,15,16 November komt in de HARMONIE - de B.B.B. Amicitia Dancing SNEEK NIEMEIJER’s Firma JOHs. MP Bervoets Aanbevolen van Verkade Firma JOHs. MP - Sneek Eerste Blad [1935 11 11" No. 7 UitgaveKIF,ZE BRINK Co Woensdag 23 October 1935. ZONDAG 27 OCTOBER a.s. ’s avonds 8 uur KOFFIE THEE TABAK THE HOT AIR OPTIMISTS liieel Orgaan der Cemeenle Sneek. 52e Zie onze Feest-aanbieding in de verschillende bladen RECLAME KOLOM. I NIEUWSTIJDINGEN. ORCHEST BAND GRIJPT GW GELUK j DINSDAGS Bureau: KLEINZAND 5—7 - TELEFOON 2200 SNEEK I INGEZONDEN. interessante bijzonderheden vermeld. De pogingen, om de reis van Europa naar Oost-Azië via de Noordelijke route 125 128 134 140 146 152 1158 Overtollige Haargroei wordt volgens mijn speciale, door artsen goedgekeurde methode grondig en in den kortsten tijd zonder litteekenvorming met blijvend succes verwijderd. Voor Wederverkoopers te gen fabrieksprijzen voor radig bij het bekende adres Sneek. 31.- 35.- 38.- 41.- 44.— 49.- 55.— Friesland’s populairste Dansorchest Gezellig, luxueus interieur. Schitterend Dansparket. De slachtoffers van de Uiver. Naar Het Volk verneemt, zal het stoffelijk overschot van de slachtoffers der ramp met de Uiver, dat thans nog, in de nabijheid van Rutbah Wells in de schoot der aarde rust, binnen afzienbare tijd door een Nederland- sche begrafenisonderneming naar ons land worden vervoerd. De juiste datum is nog niet vastgesteld, tengevolge van het buiten- landsch verblijf van den heer Plesman. De eerste handels-reis van Azië naar Europa langs de noord el ij ke route. Een tweetal Russische stoomschepen, de „Anadyr” en de „Stalingrad” rijln er in geslaagd de eerste handeflisneis via de Beringstraat en de Noordelijke Ijs zee te volbrengen. Eerstgenoemd stoom schip was bestemd voor Gent en is in de haven van Terneuzen aangekomen, terwijl laatstgenoemde boot inmiddels de Londensche haven is binnenge'oo- pen. In een onderhoud, dat de Msb. met eenige leden der bemanning van de „Anadyr” te Terneuzen had, werden SPORTLIEFHEBBERS Abonneert U op de NIEUWE SNEEKER COURANT SLECHTS 5 CENT PER WEEK. Steeds uitgebreide Sportverslagen Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS te volbrengen, dateeren niet van den jongsten tijd. Gij weet het: de Neder landers Barendsz, Heemskerk en de RijP hebben reeds ruim driehonderd jaar geleden, getracht de Pootzee door te zeilen. Een koene poging, die echter schipbreuk leed en ejidigde met de overwintering op Nova Zembla. Het zou nog tot het einde van de negentiende eeuw duren, alvorens de Fin Nordenskjöld, die in Zweedschen dienst was, er in slaag Oost-Azië via de Noordelijke route te bereiken. Ook Admundsen heeft dezen tocht gemaakt. Maar dat deze vaarweg voor den han del van een practisch nut zou kunnen zijn, heette toen ten eenenmale uitge sloten. De moderne techniek, die reeds zoo vele dingen mogellijk heeft gemaakt, heeft echter de Russische regeering al eenige jaren lang expeditie-toch en naar den Noordelijke zeeweg doen uitrusten. Radiostations werden opgericht, vlieg tochten boven het gebied ondernomen. En met deze moderne middelen, de ra dio en het vliegtuig, zijn wij er nu in geslaagd, de eerste „commercial trip” langs Beringzee ern Noordelijke Ijszee uit te voeren. Ook in het jaar 1933 heeft een Russi sche vrachtboot, de „Chiluskin” ge tracht, den zeeweg door de Poolzee te volgen. De tocht ging aanvankelijk voorspoedig, doch in de gevaarlijke Be ringstraat verging het schip. De ruim honderd opvarenden konden middels vliegtuigen worden gered. Óp den 23sten Juni 1935 vertrokken de „Stalingrad” en de „Anadyr” van W ladiwostock, om via de Japansche zee en de zee van Ochotsk naar het schiereiland Kamtsjatka te Varen, waar den 2en Juli gebunkerd werd enversch water, alsmede lading werd ingenomen. Den loden Juli werd de Poolcirkel ge passeerd. In de Beringstraat aangeko men, kregen we te kampen met ijsgang, mist en stormweder. Het schip hield zich goed, hoewel het af en toe tus schen het opkruiende ijs dreigde te worden verpletterd, hetgeen ook eenige jaren geleden met de hooger genoemde „Chiluskin” was gebeurd. Om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te rijn, hadden wij aan boord een complete houten woning, die in tijd van nood op het ijs neergezet zou kun nen worden. De bemanning was uit gerust met Eskimomutsen en gewatteer de pakken, hetgeen in verband met de in die streken heerschende strenge kou de, geen overtollige weelde is. Veel hulp ondervond men gedurende de reis van de vliegtuigen en de radio stations. Eerstgenoemde zochten de plaatsen op, waar zich „kanalen” tus schen het ijs gevormd hadden en waar we dus konden doorvaren. De radio stations hielpen ons den koers te be palen tijdens mistig weder. In de Beringstraat troffen we vele wrakstukken aan van daar gezonken schepen, hetgeen het navigeeren uiterst bemoeilijkt. Dikwijls moest gewacht worden tot de wind en de zon het drijf- en pakijs verstrooiden. Eindelijk.den 19den Juli konden we het anker laten vallen te Kolyma, een plaatsje gelegen op het schiereiland Chukotski, waar een gedeelte der la ding werd gelost. Hier verbleef men een negental dagen, waarna de reis weer verder ging naar Chiluskin Point, dat op 16 graden Noorderbreedte ligt. Van hier werd gestoomd naar Igarca, een nog jonge stad van ongeveer 15000 inwoners, die ongeveer 1000 K.M. land waarts ligt. Voordat echter Igarca werd bereikt, kwam het schip in een benarde positie, daar 'n storm ’t ijs landwaarts dreef en het schip dreigde te stranden. Men slaagde er niettemin in dieper zeewaarts te koersen, zoodat ook deze klip om- zeild kon worden. Te Igarca werd een lading hout inge nomen voor Moermansk, waar we 11 September aankwamen. Ten Zuiden van het Barendseiland ontmoetten we voor het laatst ijs en toen we eenmaal te Moermansk waren, wisten we, dat onze reis door de Noord-Oostelijke doorvaart geslaagd was. In totaal hadden we afgelegd, Van Wladiwostok naar Moermansk, een af stand van 10.000 mijlen, in een tijds bestek van 76 dagen, waaronder 30 lig dagen. In de Noordzee kregen we nog te kampen met hevigen wind, die weldra in een storm ontaardde. Het schip helde soms 52 graden over. Doch ook deze moeilijkheden werden overwonnen en op den dertienden dezer liep het schip de haven van Terneuzen binnen, van waar we naar Gent vertrokken, om de te Moermansk ingenomen lading fosfaat af te leveren Op een vraag, of de reis ook uit economisch en financieel oogpunt ge slaagd was, deelde men mede, dat zulks zeer zeker het geval was. Van den voorraad bunkerkolen, die te Kamsjat- ka was ingenomen, had men te Moer mansk nog een gedeelte kunnen ver- koopen. Men was er dan ook van overtuigd, dat voortaan geregeld langs de Noor delijke route gevaren zou worden, al zou dit dan ook slechts gedurende on geveer drie maanden per jaar kunnen geschieden. \bonnement: per jaar 2.50, fr. p post 3.00. Advertentitn: 9 ct. p. regel. Ingezonden me’ledeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. kdvertentiën worden tevens gratis ge- plaatst in de SNEEKER COURANT -WEET TOCH- WAAS U DAN MOET ZIJN Straf met tragisch gevolg. Nabij Souillac, 100 K.M. benoorden Tou louse (Frankrijk) is een ernstig ongeluk gebeurd. Zestien leerlingen van de hoogere ambachtsschool voor boerenzoons waren als disciplinaire straf gedurende de Zondag middag te werk gesteld in een steengroeve achter de school, onder leiding van een leeraar, toen het gewelf der groeve bezweek en allen onder een lawine van steenen en aarde werden bedolven. Vijf hunner werden op slag gedood en twee levensgevaarlijk ge wond. De lijken konden eerst na urenlange arbeid der in allerijl ontboden reddings- ongade, die met kranen en hefboomen ver scheen, geborgen worden. De jongens waren oijna onherkenbaar verminkt. Crt. N. v. d. D. Albert, de kleinste van de vierling van net echtpaar Harmworth, die Zaterdag voor een week geboren zijn, is Vrijdag in het Koyai Free Hospital te Londen overleden, •lij was de tweede geborene en hij volgt den oudste George, die reeds Dinsdag overleed. -Moert woog bij zijn geboorte slechts 2 pond i /z ons or nauwelijks 2 pond Ned. gewicht. De twee jongste van den vierling Victor en Mired maken t naar omstandigheden goed. Het Abessinisch-Italiaanse conflict en de Volkenoond. De 29ste October a.s. hoopt de WelEd. riooggel. Heer Prof. Mr. V. H. Rutgers, Hoogleraar te Amsterdam in het Ueoouw voor Chr. Belangen een spreekbeurt te ver vullen voor de ver. voor voiKeuoond-en vrede. Wij hopen van ganser harte, dat hei op deze vergadering van de zijde van het pu- oiiek niet aan belangstelling zal ontbreken. Niet alleen om de actualiteit van het onder werp, maar vooral ook om nader te wor den ingelicht over het belangrijke werk, dat de Volkenbond, waar mogelijk, voor de vrede heeft gedaan en waarschijnlijk nog i>, Maat is in de toekomst te doen. Immers dit werk van de Volkenbond is zeer belangrijk, natuurlijk nog niet vol maakt, maar zeer zeker noodzakelijk, willen we atkomen van de chaotische toestanden, die er in de verhoudingen der volkeren on derling bestaan, welke toestanden een voort durende oorlogsdreiging met zich brengen. In deze verhoudingen dient dringend orde te komen en dit zal alleen kunnen door sa menwerking der Volken, door een Volken bond. De bestaande Volkenbond is nog jong en in sommige gevallen waarschijnlijk nog niet opgewassen tegen de ontzaggelijke moeilijkheden om een oorlog te voorkomen. Haar beginselen, de geschillen tussen de landen onderling uit de weg te ruimen niet door oorlog maar door rechtspraak en arbi trage, zijn echter te juist. Tot nu is dit middel tot beslechting der onenigheden nog zeer spaarzaam toegepast.' Om tot deze geweldige ommekeer in de verhouding der landen onderling te, komen is het nodig, dat de Volkenbond wordt ver sterkt en in het rechte spoor wordt gebracht en gehouden. Een noodzakelijke voorwaarde hiervan is, dat de Volkeren zelf een krach tige steun geven aan de Volkenbond. De Vereniging voor Volkenbond en Vrede tracht ons volk aan te sporen tot deze steun. Wij hopen, dat Ge niet onverschillig wenst aan te zien wat in de wereld gebeurt en gaat gebeuren. Een Volkenbond, die haar taak op de juiste wijze vervult kan er enkel komen en in stand blijven door de krachtige medewerking van de volken, ook van het Nederlandse volk. Laat dus ieder goed zijn verantwoorde lijkheid beseffen en tegenover de zaak van oorlog en vrede zijn lauwheid laten varen. ty'ij wekken U dus op deze vergadering op 29 October a.s. te komen bezoeken. Het onderwerp is actueel en de naam van den spreker waarborgt een behandeling, die U zeer zeker zal boeien. Het Bestuur van de afd. Sneek van de Ver. voor Volkenbond en Vrede, F. W. C. DE HAAS. S. L. FRANKENA. Mr. A. W. HAAN. H. M. MARTENS. C. SMIT. Duitsche spionnage in Elzas-Lotharingen. Dezer dagen is de Luxemburgsche Flo rentine Jansen, te Thionville, wegens spion- nage ten behoeve van Duitschland tot vier jaar gevangenisstraf, een geldboete van 3000 francs en tien jaar verblijfsverbod ver oordeeld. Zij was de medeplichtige van een reeds veroordeelden spion Bernard Rolling; ze werd „in flagranti” gesnapt. De behandeling der strafzaak geschiedde met gesloten deuren. De Luxemburgsche bladen wijzen er echter op, dat in jaren niet zulk een hooge gevangenisstraf wegens spionnage van deze aard opgelegd werd. Het Metzer Freies Journal bericht, in aan sluiting op het vorenstaande dat de spion nage in de drielandenhoek Luxemburg Frankrijk—Duitschland, sinds de aanleg der nieuwe Fransche fortificaties, met den dag weelderiger bloeit. In het departement van de Moezel zijn in 1935 reeds meer dan een dozijn spionnen gearresteerd en ter beschik king van den rechter gesteld. Zoo de zich noemende architect Boos, uit Metz, die zich voor ingenieur uitgaf en zoodoende een on gezonde belangstelling voor de constructie der vestingen aan de dag legde, en dan de kanselarij-assistent Ritz Robert, uit het Saargebied, die in Saarbrücken woonde, maar veel te Metz vertoefde, waar hij hoog opgevende van zijn liefde voor Frankrijk, de kazernes binnensloop en vriendschap met onderofficieren trachtte aan te knoopen. Enkele weken geleden werd een voormalig Duitsch artillerie-officier, Schmidt, wegens spionnage tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld; een patrouille snapte hem in hef gebied der vestingwerken, terwijl hij snap shots van fortificaties nam. Drie der ont wikkelde foto’s waren op minder dan 500 M. afstand genomen en waren zonder twijfel van hoog militair belang. De Duitsche spionnage is, aldus het M. J. F., bijzonder levendig in de omgeving van Thionville, Forbach en Sarreguémine. OTO-TOFFEE, fijn, een kwartje per half pond. Meyer Hamel’s groote succes revue „Van lach tot lach”, welke met enorm succes meer dan 6 maanden voor uitverkochte zalen werd opgevoerd in Amsterdam (Theater Carré), Den Haag (Scala Theater), Rotter dam (Theater Tivoli), men zal zich de diverse radio-uitzendingen nog wel kunnen herinneren zal op Woensdag 6 November a.s. in het Amicitia Theater alhier worden opgevoerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de komende advertenties en verdere mededeelingen in dit blad. Een vacantiereisje naar Noorwegen. Nauwelijks is de reisprijsvraag der Hol- landsch Zwitsersche Chocoladefabriek te Amsterdam begonnen, of reeds zijn in Fries land twee gratis reizen naar Noorwegen gewonnen en wel een door den heer Ing. S. N. Teuwisse, Kapelstraat 37 en een door den heer B. D. Leenheer, 3e Sluis 589, Jub- bega. Het gebruik van slechts vijf Hollandsch- Zwitsersche Chocoladereepen en een goede oplossing der prijsvraag, heeft hun dit ge lukje bezorgd. JUTRIJP. Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier is benoemd de heer H. Gaastra, thans als zoodanig werkzaam te Welsrijp. Tijdig gered. Zaterdagmorgen gaf een schip op de Wadden ten Zuiden van Ballum, Ameland, noodseinen. De reddingboot van Hollum voer uit en slaagde er in na een zeer moeilijke tocht, de bemanning van het schip, dat bleek te zijn tjalk „Rehoboth” van Groningen, be staande uit man, vrouw en zeven kinderen, te redden. De schipper A. v. d. Sloot, is aan de arm gewond. Het schip was met steen geladen van Onderdendam naar Wieringermeerpolder. Het Friesch aan drie universiteiten. Met ingang van het nieuwe academiejaar zullen de colleges in de Friesche taal- en letterkunde worden gegeven aan de univer siteiten van Amsterdam, Groningen en Utrecht. Te Amsterdam zullen de colleges wor den gegeven door prof. dr. Godart Gosses. Voorloopig zijn er drie colleges geplaneerd, te weten: 1. Het Nieuwfriesch zooals het zich uit het Oudgermaansch heeft ontwik keld, annex lezen en verklaren van Oud- friesche en Nieuwfriesche teksten; 2. Frie sche literatuurgeschiedenis vanaf Gysbert Japix (17e eeuw) tot ongeveer 1900 3. Oudfriesche wetten (voor juristen). Te Groningen zullen de colleges gegeven worden door prof. dr. J. M. N. Kapteyn en lector P. Sipma. Prof. Kapteyn zal evenals vorige jaren een college geven over het „Oudfriesch in het raam van het Oudger- tnaansch”, terwijl lector Sipma de volgende colleges zal geven: 1. Grammatiek van het Nieuwfriesch; 2. Letterkundig college over omtrent deze merkwaardige reis enkele den Frieschen dichter Gysbert Japix en zijn tijd; 3. Philologische oefeningen (bronnen studie). Voor het eerst zal prof. Gosses colleges geven te Utrecht, als volgt: 1. Het Oud friesch zooals het zich uit het Oudger maansch heeft ontwikkeld. Lezen en verkla ren van Oudfriesche teksten; 2. Geschiede nis van Frieslands literatuur vanaf het be gin tot en met Gysbert Japix. Brandstoffenbijslag. De minister van sociale zaken deelt aan de gemeentebesturen mede, dat in het tijd vak van 27 October 1935 tot en met 28 Maart 1936 evenals de vorige winter is ge schied, aan ondersteunde en bij een werk verschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag van ten hoogte f 1 per week mag worden verstrekt. Voor deze bij slag komen in aanmerking gehuwde en on gehuwde kostwinners en zgn. op zichzelf wonende personen met eigen meubilair. Aan kostgangers en dergelijke mag de bijslag niet verstrekt worden. Opnieuw afvloeiing van personeel bij de N. S. De Personeelraad heeft van de Directie der Ned. Spoorwegen bericht ontvangen, dat met het oog op het overcompleet van personeel bij den Dienst van Tractie en Materieel besloten is het personeel, geboren vóór 1 Januari 1877 voor zoover het gemist of door verschuiving vervangen kan wor den, op wachtgeld te stellen. In verband hiermede worden met ingang van 17 November a.s. op wachtgeld gesteld: 2 locomotiefpoetsers, 4 rijtuigpoetsers, 1 wagenlichter, 2 wagenmeesters, 2 bankwer kers en 2 koperslagers, in totaal 13 man. Om dezelfde reden is besloten bij de Dienst van Vervoer en Handelszaken met in gang van 1 December a.s. te pensionneeren: 6 stationschefs, 1 rangeermeester, 3 voor- lieden-rangeerder, 2 wisselwachters en 3 rangeerders en met ingang van 1 Januari 1936: 1 voorman-rangeerder en 1 wissel- wachter, in totaal 17 man. Goede prijzen voor de kool. Men schrijft aan de N. Rt. Ct.: De prijzen, welke de laatste weken voor de verschillende koolsoorten aan de Langen dijker groentenveilingen worden gemaakt, zijn goed. In vergelijking met het vorige jaar zijn ze veel hooger; ze liggen nu aanmerke lijk boven de richtprijs, zoodat zij niet voor een bijslag in aanmerking komen. Voor de kool,, welke in de polders buiten het eigen lijke tuinbouwdistrict wordt geteeld, wordt reeds een prijs van f 500 per spoorwagen betaald, dat is meer dan het dubbele van verleden jaar. Over ’t geheel wordt ook daar minder geteeld dan in 1934, doch zij, die daar kool verbouwden, zullen een veel beter financieel resultaat boeken dan de laatste jaren het geval is geweest. De kool, welke tegenwoordig aan de veilingen wordt aan gevoerd, is bijna alle voor het binnenland bestemd. Van de zijde der zuurkoolfabri- kanten is een bijzonder groote vraag naar witte kool, zoodat deze duur is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 'W ULSTERS I SLAAGT U (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) 164 170 176 182 Mej. L. STUHLM1LLER - Huidspecialiste. Spanjaardslaan 93, Telef. 3107, Spreekuur tusschen 1.2. 27.- 29.50 60.- 66.- SERIE De vierling. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT M WYMBRITSERADEEL Vraagt U in deze series eens stalen; het verplicht U tot niets en A U zult bemerken, dat onze kwaliteiten beslist alles overtreffen, wat elders voor deze prijzen wordt aangeboden. Fondantborstplaat, overheerlijk, 2 ons voor 1 kwartje. Ruyter-Speculaas p. half pond 20 ct. 5 cents Reepen, puur, melk, hazelnoot. Batons, een heerlijk koekje, per half pond 1 kwartje. Een lekker en goedkoop Koekje Knappertjes, per half pond 15 ct. Vraagt ze Uw Winkelier. Voor den Handel bij Opgericht 1901. Meyer Hamel's revue 1935. Van lach tot lach.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1