Officieel Orgaan der Gemeente Sneek I Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 20 October 1980 lo. 8 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) O Dit No. bestaat uit 3 bladen. DE VIERDE MAN BSe Jaargang 8 FEUILLETON I J >r Alle Advertentlën worde» in belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting NIEUWSTIJDINGEN. Pseudo-kommiezen. 23. I ■-*** V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Di n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. „Stadhuisberichten”. Naar het voorbeeld van de regeering heeft Amsterdams gemeentebestuur thans ook een persafdeeling in het leven geroepen. B. en W. hebben de vorige wetk hiertoe besloten. Aan het hoofd daarvan is geplaatst mevr, mr. H. van Dam van Isselt, referendaris van de afdeeling Kunstzaken ter secretarie der gemeente. Coevorder raadslid in Duitschland tot dwangarbeid veroordeeld. Woensdag is door de rechtbank te Mep pen (Duitschland) behandeld de zaak tegen H. Lambrechts, lid van de gemeenteraad van Coevorden, die in Augustus jl. te Em lichheim gearresteerd is wegens het smok kelen van kaas en deviezen. De heer L. werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 1 jaar. en 7 maanden met aftrek van 2 maanden preventief. Tevens is hij veroordeeld tot betaling van een boete van 143.000 Rijksmark subs. 143 dagen ge vangenisstraf. Gistermorgen is de heer Lambrechts van I (Een. geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, Lid der Centrale Recherche). door UDO VAN EWOUDi Nadruk verboden. vorderingen. Het Laatste ontwerp gaat in de richting van het streven van de ^mer van Koophandel te Arnhem. üe secretaris der Kamer gaf een uiteenzetting van de op 15 October jil. in werking getreden wet houdend1© re geling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. De wet richt zich uitslufiltend tegen de op dit terrein bestaande excesden, de inhoud van cie wet komt overeen met de wen- schen van den georgamseerden midden stand. 'De uitvoering van de wet is aan de Kamers van Koophandel opgedra gen. Uit die vergadering werden enkele vragen gesteld, welke door dr. Otten werden 'beantwoord. De heer C. S. Th. van Gink, secre taris van het Nationaal Comité tot be teugeling van het cadeaustelsel, te Voorburg hield’ een inleiding over het cadeaustelsel als oorzaak van waa'rde- vemietiging, onzekerheid en omzetver- mindenng in het miididenstanidsbedlrijf. De uit de vergadering gestelde vragen werden door den inleider beantwoord. Met een dankbetuiging aan de beid© sprekers voor hunne actueele referaten, sloot de voorzit Jer, de heer Weirna, deze geanimeerde Vergadering. nieuwe wegen uit te zien, welke kuntoeh worden ingeslagen om den nood te le nigen, grooter. Nu is, zoo gaat de minister van So ciale Zaken in zijn brief vebden eontiga maanden geleden een rijkscommis.de in iet leven geroepen, welke zich meer in iet bijzonder met het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd bezig houdt. Deze commissie, waarvan de minister van Socialfe Zaken als voor zitter optreedt, heeft thans een plian in gediend, hetwelk naar alle waarschijn lijkheid voor de jonge werkloozen be langrijke nieuwe mogelijkheden biedt. Het plan beoogt n.l. zonder dat oudere werklieden uit het bedrijfsleven wonden gestooten, nieuwe tot nu toe onge bruikte werkgelegenheid voor jongenen open te stelen. Voor de verwezenlij king van djt plan is het echter noodlig dat niet alleen het bedrijfsleven, doch ook de geheelle overheid medewerkt. Zoowel krachtige medewerking van de provinciale besturen als van de ge meentebesturen is, wil het plan slageln, onontbeerlijk. Ten einde een uiteelnzerb.iing te kun nen geven van hetgeen de regeering beoogt, heeft de minister van Ged. Sta ten verzocht, een lid uit hun midden aan te wijken tot het bjj'wonen van een conferentie over de hiervoren bedoel de aangelegenheid. Diezle vergadering is gisteren gehouden op het departe ment van sociale zaken. De marechaussees hebben, aldus de N. R. Crt., vier personen aangehouden, de fa milieleden J. uit Koningsbosch, die verdacht worden in den nacht van Dinsdag op Woensdag onder St. Joost als commiezen te zijn opgetreden en zich van smokkelwaar te hebben meester gemaakt. Vier smokkelaars vervoerden op rijwielen een partij boter en een zak suiker uit België. Opeens hoorden zij: Halt kommiézen! Ver schillende schoten knalden en zij vluchtten. Toen zij van den eersten schrik bekomen waren, gingen zij terug om te zien wat de kommiezen van de rijwielen en verspreid lig gende goederen hadden achtergelaten, doch zij vonden niets. Een van hen meende in de „kommiezen” een familielid te hebben herkend en zij gin- bericht ontvangen, dat, eenige minuten nadat de eerste post was afgelost, een dame van middelbaren leeftijd het huis heeft verlaten in gezelschap van een ouden heer, die haar blijkbaar kwam afhalen. Aangezien het consigne luidde, dat de bewaking bedoeld was voor een heer, die het huis zou verlaten, heeft de rechercheur deze dame rustig laten ver trekken, met het gevolg, dat de vogel wel gevlogen zal zijn.” „Ja maar”, kwam Adlams verbaasd. „Eerlijk gezegd begrijp ik dat nog niet goed. De man, die vanmiddag het huis verliet en vermoedelijk degeen was dien jullie zochten, is toch weer in de wo ning teruggekeerd? Toen waren ze er dus weer allebeide verpleegster en haar bezoeker. XVanneer nu vanavond één persoon het huis verlaten heeft, dan is er toch altijd nog één gebleven, zou ik zoo denken.” Sanders schudde bedenkelijk het hoofd, terwijl Wils, die den gedachten gang van den inspecteur raadde, een glimlach niet kon onderdrukken. „Het schijnt, dat het schrijven van detective romans toch heel' wat gemak kelijker is dan het oplossen van een eenvoudig gevalletje uit de practijk van den speurder,” meende de eerste. „Kijk eens hier, de mogelijkheid is dunkt ons niet uitgesloten, dat een van beiden, toen de ander vanmiddag den recher cheur van zijn plaats Jokte, kans heeft gezien onbemerkt uit het huif te komen. Ik zou anders waarlijk niet weten, waar voor die manoeuvre van het weggaan en onmiddeDijk daarna weer terugko men, moest dienen.” antwoordde Sanders Lachend. „Er wordt van jou een pertinente herken ning geëischt. Ik heb dien koerier van onzen geheimzinnigen onbekende nooit gezien, zoodat je bezwaarlijk van mij kunt verlangen, dat ik je op den goe den weg help.” „Je vergeet, dat die jongeling ook maar hoogstens een paar seconden in mijn gezichtskring is geweest. Er ko men bij ons dagelijks honderden men- schen op de bank, die ik een uur Later, ook al viel ik over hen, niet meer zou herkennen. Ik zou hoogstens kunnen beweren, dat het gezicht me bekend voorkomt, al is het dan best mogelijk, dat ik den man bij eert’ geheel andere gelegenheid ontmoet heb.” „Zoo heel voorzichtig behoef je in je uitlatingen niet' te zijn”, troostte San ders. „Allen, die je daar op een plaatje ziet, zijn goede bekenden van de justi tie, zoodat een verdenking meer of minder er waarlijk niet op aankomt.” Ook Wils bekeek nu de foto aaridach- handschoen, Tj. Haanstra, Rozenstraat 14; mast en zeil, B. Kamstra, le Zomerrakbuurt 23; nikkelen sigarenaansteker, J. v. Gorkum; le Steenklipstraat 10; zwart kinderwantje, IJ. Nieuwenhuis, Looxmadwarsstraat 2. BIOSCOOPNIEUWS. HetAmicitia Theater heeft een zeer amusante film n.L „Konjn gen Kruier”, naar Rössler’s bekende too- neelwerk „Kruier nr. 17”. Het komi sche in deze film berust geheel op de gelijkenis tusschen een koning en den kruier, die beiden de gelukkige bezitter van een walrus-snor z&j(n. De vorst verwisselt met de kruier van kleeding om zich onder het volk te begeven en eens te hooren hoe dat op dein ko ning, „den zeehond” scheldt. Nu, h!j beleeft avonturen te over, niet meer en piet benauwender echter dan de als koning verkleede kruier. Ten slotte vin den de twee „zeehonden” elkaar weer in een achterkamer van het paleis, $ij verwisselen weer van kleedij en de kruier offert zfjln nieuwe vriend, de ko ninklijke zeehond, z’n snor, waardoor de gelijkenis verbroken wordt. Wie nu eens hartelijk wil lachen ga Weiss Ferdl in de hoofdrol van deze grappige film zien, die dolkomische si tuaties brengt. In het bijprogramma o.a. weer een mooie kleur-teekenfilm van Wplt Dis ney: Old King Cole. Kamer van Koophandel. Op uitnoodiging van de Kamer Van Koophandel en Fabrieken voor Fries land kwamen op Woensdagmiddag 23 October te LeeuWartilen wederom de vertegenwoordigers Van de besturen der middenstandsorganisaties en der pro vinciale patroonsVereenigfilngien in Fries land samen. Van de 5-8 vereenigingen waren er 32 vertegenwoordigd. De Secretaris der Kamer deelde me de, dat ihgediend zijn het ontwerp vap wet houdende bijzondere maatregelen ter voorkoming van onredelijke terug vordering van onder verband van hy potheek op onroerend goed uitgeleende gelden en het ontwerp van wet hou dende maatregelen tot vergemakkelijk king van inning van onbetwiste geld- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen II x/i en 1214 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2224 Oct. 1935: kleingeld; lichtgrijze muts; huissleutel; rijwiel; olie- bus. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2224 Oct. 1935: tabakszak, A. Kuipers Looxma- gracht 25; rijwielbelastingmerk, j. Giliams, 2e Oppenhuizerdwarsstraat 8; duimstok, A. Elzinga, Ged. Neltjeshaven 20; bos sleutels, A. Westhof, Ubbo Emmiusstraat 7; donker grijze glacé handschoen, C. Boersma, Gys- bert Japiksfraat 46; leeren ceintuur, R. Praamsma, Emmastraat 7; glacé dames- het Huis van Bewaring te Meppen overge bracht naar de strafgevangenis te Lingen. Volgens aan het N. v. h. N. verstrekte mededeelingen zou de heer L. ingedeeld worden bij die gevangenen, die tijdens hun gevangenschap belast worden met zwaar lichamelijk werk, zooals grondwerk, land- ontginning, veenarbeid en aanleg van wegen. De vrachtschepen van de Mij. Nederland en de Rotterdasche Lloyd vermijden Italiaansche havens. De mail-vrachtschepen van de Stoomvaart Mij. Nederland, die op de uitreis via Napels varen, zullen in plaats daarvan, tot nadere aankondiging, Marseille aanloopen. Als eer ste schip op de veranderde route zal het m.s. Poelau Tello, dat 25 October van Am sterdam vertrekt, te Marseille passagiers en post aan boord nemen. Het mail-vrachtmotorschip Kota Baroe, van den Rotterdamschen Lloyd, dat 15 No vember van Rotterdam naar Java vertrekt, zal evenmin via Napels, doch via Marseille varen. De route van de passagiers- en postsche- pen blijft onveranderd. Nieuwe mogelijkheden voor de jeugdige werkloozen. De minister van Sociale Zaken heeft aan Ged. Staten der onderscheiden© provincies geschreven, dat gelijk dezer colleges bekend is, de werkjoo^heicl in ons land ook voor de jeugd een grootien omvang heeft aangenomen. Rieeds eenige jaren houdt de overheid zich met dit vraagstuk bezig en nog in de jong ste Troonrede is medegedeeld, dat aan deze aangelegenheid meer dan de ge wone aandacht zal worden geschonken. Onderscheidene vereenigingen, ge meentebesturen en ook hei. rijk hebben in den loop der laatste jaren gedaan- wat mogelijk is, om de gevocgen, weke uit deze jeugd-werkloosheid voort vloeien, zooveel mogelijk te lenigen. Bij de regeering bestaat dan ook groote waardeering voor hetgeen tot nu toe ten aanzien van de jeugdwerkloozen is gedaan. Dit neemt evenwel niet weg, dat helt vraagstuk steeds moeiLjker word.. Daar door woidt de noodzakelijkheid om naar houden. Mogelijk, dat de forens uit Haarlem er zijn medereiziger in her kent” besloot inspecteur Sanders. „De vraag is echter, wat doen we nu?” Adams trok de wenkbrauwen op. „Het zal wel een unicum zijn in de geschiedenis der criminaliteit, dat éen politieman in een zoo belangrijke zaak bij den leek om raad aanklopt”, meen de hij', maar bemerkende, dat de in specteur deze opmerking min of meer misplaatst achtte, Liet hij- er haastig op volgen: „En ik vermoed dan ook, dat de politieman in kwestie zijn plan reeds lang heeft opgemaakt.” Sanders’ gelaat klaarde op. „Dat is inderdaad het geval”, ant woordde hij. „En m’n vraag was dan ook veeleer bedoeld als een inleiding voor de mededeeling, die ik jullie nog te doen heb. Wils heeft jou zeker wel verteld, Adams, dat we sinds vanmid dag, toen dit mannetje” hij gaf den reporter een ferme klap op den schou der, wat deze een minder gepast woord ontlokte „in de woning van de ver pleegster een verdacht uitziend heer schap tegen het lijf liep, een recher cheur in de 2e Oosterparkstraat op post hebben. Ondanks deze voorzorgsmaat regel vreezen we, dat de man kans heeft gezien te ontkomen en wel op een manier', die bewijst, dat we hier niet met den eersten den beste te doen heb ben. Wils en ik waren het er, toen ons een en ander werd medegedeeld, bei den over eens, dat nu ook de verpleeg ster diende te worden bewaakt en to. dat doel heb ik vanavond nog een re chercheur naar het perceel gezonden. Helaas en dat weet Wils ook nog niet is deze maatregel waarschijn lijk te laat gekomen. We hebben n.l. aan den man, dien hij', zij het dan ook slechts van achteren, op het portaal in de woning van de verpleegster had ge zien. Het was echter onmogelijk op dit klein paskiekje ook maar één punt van overeenkomst met dien geheimzinnigen onbekende te ontdekken. „Alles goed en wel”, hernam Adams, „maar ik zou er toch niet graag een eed op doen, dat ik dat mannetje ken. Overigens zal het voor de Belgische recherche waarschijnlijk een kleine moeite zijn het jongmensch op te spo ren en aan een verhoor te onderwer pen. Je kunt in ieder geval het zekere voor het onzekere nemen.” „Enfin, we zullen dit portret er uit Tijdelijk secretaris Wymbritseradeels c. a. Contributie Zeedijken. Naar men ons mededeelt, heeft de heer H. J. Haytink, die op de voordracht stond voor de benoeming van een tijdelijk secre taris van ’t Zeewerend Waterschap „Wym britseradeels c. a. Contributie Zeedijken”, zijn sollicitatie ingetrokken. De heer N. Stallinga alhier slaagde te 's Hertogenbosch voor ’t politiediploma. Vrijz. Dem. Too nee l- en Muziekclub. Gisteravond hield' de Vrijt. Dem. Tooneel en Muziekclub haar jaarlijk- sche Ledenvergadering in hotel Poel man. Na behandeling der verschillende punten werd' besloten het 10-jarig be staan der vereeniging te vieren op Woensdag 27 November a.s,. in „Ami- citia”, een feestavond waaraan dit jaar een bijzondere aantrekkelijkheid zal worden verleend door verschillende at tracties. o.a. door een versterkt orkest. Het is de club gelukt de hand te leg gen op een ‘buitengewoon tooneefstuk „Blank en Bruin” van Mnresco Ma- risini. Besloten werd de dansmuziek te la ten verzorgen door de Co Ja Sho-Band. zoo handig is geweest de conterfeiüsels van eenige harer meest bekende hand langers mee té brengen. Kijk jij nu eens Adams, of je er daar een bij' vindt, die eenige gelijkenis vertoont met den man, die het briefje voor den heer Leu- vensteyn gebracht heeft of wellicht de laatste dagen met een andere boodschap in het gebouw van de bank is geweest. Adams nam het pakje, dat de in specteur hem overhandigde, aan en zocht zich een plaatsje op een hoek van het schrijfbureau, waar het licht van den groenen bureaulamp hel op de foto’s viel. „Bewaar me, wat een boeventronies”, meende hij, de zorgvuldig op karton geplakte foto’s aan een nauwkeurige studie onderwerpend. „Er is geen enkel gezicht bijl, dat er intelligent genoeg uitziet om van een geraffineerd geën- scèneerdie misdaad als deze te kunnen worden verdacht. Iemand met zoo’n ongunstig uiterlijk” hij hield een der foto’s onder den lamp, zoodat ook de inspecteur en Wils haar konden zien tig en onwillekeurig dacht hij daarbij „zou vermoedelijk al gearresteerd geweest zijn vóór de moord had plaats gehad. Als je daartegenover in den trein komt te zitten, kun je- gerust aannemen, dat je het eind van de reis niet bereikt.” Hij nam een nieuwe foto, welke hij na eenige seconden eveneens hoofd schuddend terzijde legde, terwijl de beide anderen geïnteresseerd toekeken. „Hier”, zei hij plotseling, een klein paskiekje aandachtig bekijkend. „Dat is tenminste een net ventje en als jullie me nu vertellen, dat die het briefje op de bank heeft gebracht, zal ik het niet ontkennen.” „Je drukt je nogal voorzichtig uit”, Hjjl wachtte even, doch zijn beide be zoekers bleven zwijgen, en onmiddeliijk trok hïjl uit deze houding zijn conclu sie: „Ik bemerk wel, dat jullie er net zoo over denken als de afgezant van de .ntwerpsche recherche en ik wil je wel eerlijk bekennen, dat onze meeningen evenmin ver uiteen loopen. De naam Robert is in België weliswaar niet be kend, maar dat zegt natuurlijk bitter weinig. Blijkens inlichtingen, welke ik intusschen uit Leeuwarden ontvangen heb, heeft de familie Robert daar wer kelijk gewoond en is de verpleegster er ook geboren. De uit vijf personen be staande familie heeft echter slechts korten tijd in Leeuwarden haar domi cilie gehad en is vandaar naar Duiitsch- land getrokken. Het zal dus uiterst moeilijk zijn om over de antecedenten van deze menschen iets meer te weten te komen. Overigens vind ik dat niet zoo heel erg, omdat we daarmee waar schijnlijk toch niet veel verder zouden komen. Althans voorloopig niet. Van heel wat meer belang lijkt me op dit oogenblik het feit, dat de rechercheur NIEUWE SNEEKER COURAN I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1