□MTIZHSC ALEENNG HUUR MIRT Firma JOHs. TROMP - Sneek Opgericht 1901. Aanbevolen van Verkade 30 cent DI V Q Q Bervoets 1 VERWEK ÏÏSÏÏÏÏ Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co No. 9 Dit No. bestaat nit 2 bladen. 1935] ■titel Orgaan ter Gemeente Sneek. Fa. Jobs. TROMP, Sneek Woensdag 30 October 1935. 52e Jaargang 1870 F EEN COMPLEET 6-DEELIG BEDSTEL GRATIS OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Ill III MNNUF4CTDBEN - BEDDEN - DEKENS - WEBKMANSGOEDEREN pfeiin Bureau: e t* t. t. t. t. :n n i. 27,— 29.50 31.— 35.— 38.— 41.- 44.— 49.— 55.— 60.— 66.- 'P te :n o a» :n 8» O< O» >8* al ir d* n. lg, ef n it g» h. ie h le te a» in et ■r» et WINKELSLUITING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat zij krach tens art. 9, lid 5 der Winkelsluitingswet 1930, S. 460 aan de VOETBALVERENIGING „BLACK BOYS” ten behoeve van de door die vereniging te organiseren bazar op Woensdag 13 Novem ber, Donderdag 14 November en Vrijdag 15 November, telkens van 2023 uur en op Zaterdag 16 November van 2224 uur ont heffing hebben verleend van het op grond van de Winkelsluitingswet geldende slui tingsuur, SNEEK, 29 October 1935. instituut zich tot het weren dezer gevaren beperken of ook verder gaan? Blijkbaar verricht het in Leeuwarden ook onderzoek voor beroepskeuze. De heer d r. D e V r i e s: In het algemeen heeft de school een slechte invloed op de gezondheidstoestand van het kind, spr. heeft daar heel veel gevallen van gezien. Dat een kind een gevaar voor andere is wordt ook vrij dikwijls gezien. Spr. ontdekte bv. eens roodvonkverdachten in een bewaarschool. Inderdaad moet naar spr.’s inzicht de be moeiing van de schoolarts niet al te beperkt genomen worden, het onderzoek in verband met beroepskeus hoort er zeker onder te vallen. De heer Brinkman mist meer licht in de eigenlijke plannen van de provincie be treffende het geneeskundig schooltoezicht. Hier in Sneek hebben wij een schoolarts, die dat als bijbaantje waarneemt, doch die heeft zeer veel goeds gedaan. Wijlen dr. Ament heeft favus en hoofdluis hier afdoend bestreden, dat mag men erkennen. De heer G r o o t h o f f: Bij de kwestie der ondervoeding moet men er aan denken, dat er in Leeuwarden een vrij goed systeem van schoolvoeding is. Wat.de wijdere strekking van het instituut betreft, zeker dat is de bedoeling, doch de schoolarts mag niét behandelen, hij verwijst. Het onderzoek echter verricht hij zoo volledig mogelijk. Als het bestaande systeem hier goed geslaagd is dan willen wij dat uitbreiden over een geheel district. Wanneer echter een arts eigen praktijk heeft en tevens schoolarts is kan hij zijn geheele persoon niet aan het schoolartseninstituut geven, dat is een bezwaar van de regeling, zooals kleinere steden die nu hebben. Wat de plannen der provincie betreft, het ontwerp van de afd. Friesland der Ver. van Ned. Gem. denkt de provincie in 9 districten verdeeld: Sneek, Hennaarderadeel, Baar- deradeel, Rauwerderhem en Idaarderadeel zouden zoo’n district vormen met ongeveer 6000 kinderen. De kosten zouden 6 a 7000 gulden bedragen, waarvan f 5000 tot f 6000 salaris voor den schoolarts. Wanneer deze combinatie werd gevolgd zouden per leer ling de kosten 84 tot 101 ct. bedragen. Het Groene Kruis-plan heeft eenige districten meer en kost f 1.15 per leerling. Omstreeks 6000 leerlingen moet het maxi mum geacht worden voor één arts. Spr. geeft geen voorkeur aan een plan, als er maar één wordt aangenomen. De heer Zuiderbaan zegt dat men hier in Sneek met het instituut deed wat men kon, dr. Ament deed en dr. v. d. Zijpp doet wat hij maar kan, doch spr. kreeg steeds de indruk uit de rapporten dat elk systeem ontbrak. Dat kwam omdat de werk kring en de bezoldiging dat niet toeliet. Spr. heeft met dr. Tuntler herhaaldelijk over deze zaak gesproken en hij voelt dat men de weg der districtsindeeling uit moet, men kan van den practiseerenden arts niet verwachten, dat hij zijn geheele liefde zal geven aan deze taak. Spr. hoopt dat men ook hier in Sneek zijn best zal doen voor de districtsregeiing en dat deze avond misverstanden uit de weg heeft geruimd, welke omtrent het school artsinstituut blijken te bestaan. De heer Brinkman vraagt nog of in de aantallen kinderen per district ook die bui ten de leerplichtige leeftijd zijn begrepen. En is er op gerekend, dat de schoolarts kan worden ontboden voor verdachte gevallen? De heer d r. D e V r i e s: Er is gerekend op de kinderen der lagere openbare en bij zondere scholen en der bewaarscholen. Het kan, wat de verdachte gevallen betreft, wel eens voorkomen dat de arts niet direct kan komen, maar het tegenwoordig snelverkeer zal het uitstel niet lang maken. Elders, in Groningen en Z.-Holland werkt een derge lijk systeem als hier nu voorgesteld, uit- stekend. De heer De Haas brengt de sprekers dank en vermoedt dat de commissie zich tfians beter in staat voelt haar advies aan B. en W. uit te brengen. Jubileum. Donderdag 31 October a.s. zal het 25 t jaar geleden zijn dat de heer J. Pietersma t in dienst trad bij de gemeente-reiniging al- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS kunnen de noodige aanwijzingen tot genezing gegeven. Op al deze dingen kan de schoolarts de aandacht vestigen, hij’ behandelt niet, dat laat Jüji den huisarts over. De heer Groothoff zegt dait deze zaak bezien moet van de zijde van den arts, den onderwijzer en ook van, die der overheid. Ons onderwijs is een zaak der ge meenschap, sinds de fitumcicelc gelijk stelling wordt het gansche onderwijs verzorgd door de overheid. Ons maat schappelijk leven is nu eenmaal zoo gegroeid dat de school er een onmis baar ding is. Een 40 jaar geleden is de leerplicht ingevoerd, maar aan die leer plicht zit voor spr. onverbrekelijk vast dat de gemeenschap, vertegenwoordigd dan door de overheid, ook de plicht op zich neemt dat het onderwijs zoo goed mogelijk tot zijn recht komt en dit ook mede hierdoor dat de kinde ren in de school zitten in een lichame- melijke toestand geschikt het onderwijs te volgen. En ten deze bréngt de school zijn gevaren mee, veel kinderen worden bijeen gebracht in één vertrek. Wie ha len de kinderen uit de vrijle beweging in de buitenlucht naar binnen, door een en ander benadeelen wijl ongetwij feld eenigzins de lichamelijke toestand der kinderen. Als gemeenschap hebben wij nu te zorgen dat die gevaren tot een minimum worden beperkt. Nu leest men vaak van principieel» tegenstan ders van het instituut-schoolar.s, maar begrijpen die tegenstanders de zaak wei goed? Dit is geen zaak om èr princi pieel tegen te zijn. De schoolarts be handelt niet, mag geen adviezen geven in ziektegevallen, doch distri bueert, hij zegt „wendt u tot uw huisarts, want ik als deskundige consta teer hier iets wat niet in orde is”. Er is geen sprake van dat de schoolarts in de rechten der ouders treedt; als de over heid den schoolarts opdroeg de ziektegeval len te behandelen zou het wat anders zijn. De schoolarts onderzoekt echter alleen. Zoo omstreeks 1900 voerde men al pro paganda voor den schoolarts; bekendheid in dezen verwierf de onderwijzer Van Det uit Amsterdam, die pionierswerk op dit gebied verrichtte. Spr. is overtuigd dat de school artsendienst onverbrekelijk vast moet zitten aan de school, even onverbrekelijk als de onderwijzer zelf. Hij, de schoolarts staat niet tegenover maar naaH onderwijzer en ouders. De onderwijzer is ten deze, ook al slaat hij de kinderen nauwkeurig gade, geen deskundige. Als spr. het zoo ziet, blijft er van principiëele tegenstand niet veel over. De rechten der ouders worden niet aange tast, ze moeten alleen zorgen dat de kaart van het onderzoek wordt ingevuld, dat be hoeft de schoolarts zelfs nog niet eens te doen, ook de huisarts mag het doen. Als spr. de raadsverslagen nagaat, dan komt het verzet vooral uit a.-r. kringen, doch in die zelfde partij heeft men ook krachtige voor standers; voorzitter onzer propagandacom- missie is burgemeester Eringa van Achtkar- spelen, naar spr. meent een a.-r. en de scho len voor Chr. Nat. Onderwijs in Leeuwarden zijn alle bij de schoolartsdienst aangesloten. Kinderen kunnen verborgen dingen heb ben, die de ouders niet zien; acht men soms alle’ vaders en moeders in staat bestaande afwijkingen op te merken? Het aantal dat dit niet kan is zeer groot, de onderwijzer is ook niet deskundig, hem wordt deze taak ook niet opgedragen. Ouders noch onder wijzer kunnen in dezen dus de verantwoor delijkheid dragen. Alles wat er leeft in ons volk moet er toe bijdragen dat volk in z’n geheel omhoog te brengen, degene die iets ziet verkwijnen mag dat daarom niet laten voortwoekeren, doch moet trachten dat te verbeteren. Welnu- hier is een gebied waar op wij door samenwerking dat kunn.en. We I mogen geen kind de kans laten loopen bv. te vergroeien. Sedert 1920 heeft spr. de schoolartsen dienst van nabij leeren kennen en zijn ver wachtingen zijn voor 100 verwezenlijkt, I het is een zegen voor Leeuwarden geweest I dat er een schoolarts was. Wij onderwijzers moeten de kinderen naar óns besté weten en kunnen onderwijzen, doch stuiten vaak op de moeilijkheid, dat ze lichamelijk niet in conditie zijn; men kan zich denken, dat het dan voor een kind verschrikkelijk slecht is daartoe geprest te worden, zonder dat de onderwijzer dat beseft. De onderwijzer wil graag wat resultaat bereiken, niet alleen in allerlei kundigheden, doch hij wil dat zijn leerlingen ook flinke mannen en vrouwen worden, die hun plaats waard zijn in de maatschappij. En hoe vaak vragen wij ons af: „Wat is dat toch met dat kind, het is niet stom, doch het- let niet op, of het zit er zoo maar sufferig bij”. En wanneer dan de actieve schoolarts, met dezelfde lust be zield ook voor dat kind te zorgen, met den onderwijzer overlegt, komt men vaak tot verrassende resultaten; vaak liggen de oor zaken op physiek terrein. Voor ons onderwijzers is het dus van be lang, dat naast de leerplicht ook de plicht van geneeskundig toezicht op de scholen bestaat. Waar wij als onderwijzers er op uit zijn zoo goed mogelijke resultaten te berei ken en de kinderen te brengen waar ze hoo- ren in de maatschappij, achten wij het van groot beldng, dat het onderwijzend perso neel daarbij gerugsteund wordt door een schoolarts. Het kost wat geld zal men zeggen. Inder daad, dat is zoo, doch dat is welbesteed, Abonnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT immers het is besteed aan de opvoeding van het komende geslacht, waarvoor wij als voornaamste taak hebben te zorgen, dat het een wereld vindt waarvan dat geslacht kan getuigen: onze voorgangers hebben voor ons gedaan wat ze konden. Spr. weet dat er ook andere regelingen zijn, dat in kleinere plaatsen als Franeker en spr. meent ook Sneek, een practiseerend arts tevens schoolarts is. Wij voelen daarvoor echter weinig, al is ’t beter dan niets; de schoolarts moet zijn werk tot dagtaak hebben, moet er in kun nen opgaan, zich er op kunnen specialisee- ren. Anders komt de schoolartsendienst niet tot zijn recht. Een stad als Leeuwarden heeft nu een volledig schoolarts, eenige kleinere steden hebben een arts, die het schoolarts schap als een bijbaantje heeft, terwijl op de dorpen niets gebeurt. Ook voor die kinderen is het echter van het grootste belang dat ze onderzocht worden, al zullen die minder met weg geruimd. Verwaarloozing van het gebit op jeugdige Leeftijd kan tot ern stige gebitgebreken leriden. Daarna be gon het lichaamsonderzoeker wordt daarbij niet zoo heel veel gevonden, maar toch wordt nog wel eens t.b.c. ontdekt. Spr. ontdekte een patientje in een vrij ver stadium, tijdig ingrijpen kon erger voorkomen, maar longtuber- culose wordt niet veel geconstateerd, vermoedt men iets, dan moet de spe cialist een onderzoek instellen. Strijker in de urine kon ook bij een enlkele leerling ontdekt worden. Breuken wor den betrekkelijk vaak ontdekt; dan is er de vergroeiing van de wervelkolom, waaraan als zij tijdig ontdekt wordt, veel te doen is. Omtrent platvoeten en dan drinken te geven, om 12 uur geen koek en voor het eten geen snee brood te geven, zoodat het alleen drie maaltijden en ook geen snoepjes krijgt. Veel werd ook geklaagd over zenuw achtigheid der kinderen, spr. ried dan voor alles de moeder aaij., als deze zelf zenuwachtig was, daarover niet altijd te klagen als het kind er bij was. Som mige kinderen hebben tics, bijv, ge- Laatsvertrekkingen enz., het beste is daaraan geen aandacht te schenken, dus niet altijd verbieden, in den regel gaat dat dan vanzelf over. Daarna be gon spr. met het onderzoek van het kind. Het gewicht werd genoteelrd e'n het gezicht onderzocht. Ooggebreken kwamen veel voor, van 2500 kinderen hadden 259 oogafwijkingen. Hier blijkt het nut van den schoolarts al, als deze oogafwijkingen niet tijdig geconstateerd worden, kan dit ernstige gevolgen heb ben. Spr. weet bijv, van iemand, die al eenige jaren zeevaartschool achter de rug had, toen hij voor de oogen werd afgekeurd. Schoolartsonderzoek op de lagere school had kunnen voorkomen dat deze jonge man eenige jarén ver knoeide apn een vak, waarin hij toch niet kon worden geplaatst. Oorgebre- ken komen niet zoo vaak voor als oog gebreken, vaak is echter als er aan het gehoor iets ontbreekt, de derde amandel de schuld en als die wegge nomen is wordt, dan de doofheid op geheven en leeren de kinderen beter. Verwaarloozing van een dergelijke kwaal kan ernstige gevolgen hebben. Na het oor kwam het gebit aan de orde, ook op 'dat gebied moet b'ij die ouders heel wat misverstand uit de kwalen behept zijn dan in groote steden. Voor dit alles is een oplossing mogelijk, ook voor de dorpsscholen, als men de pro vincie maar in districten verdeelt. Dan kan op de meest practische wijze de kleinste school op de meest afgelegen plaats pro- fiteeren van den deskundigen schoolarts. Spr. geeft nog enkele voorbeelden uit de praktijk. De zindelijkheid op de scholen is, sedert de schoolarts er kwam, te Leeuwar den belangrijk opgevoerd; ook voor de an dere gezinsleden was dat van beteekenis, dit is een stukjê volksopvoeding. Spr. wijst op het gevaar van favus-verspreiding. De bewaarschool zonder geneeskundig toezicht is, hoe prachtige instellingen dat ook zijn, een gevaarlijk ding. Van precies dezelfde waarde als het schoolmeesterschap is het schoolartschap, schoolarts en onderwijzer samen kunnen de school slechts maken tot wat de gemeen schap er van verwacht; spr. hoopt dat het advies dat deze commissie hier aan B. en W. zal geven, dit zal zijn dat de raad er toe zal dienen mede te werken dat de provincie in districten worde verdeeld, opdat elk kind onder geneeskundig toezicht kome te staan. Dan zullen wij van de schoolkinderen kun nen zeggen: „Nu is er alles aan gedaan, wat er aan gedaan kon worden, nu kunnen ze in de maatschappij hun plaats innemen.” Er was nu gelegenheid vragen te stellen. De heer P ij p k e r heeft niets van onder voeding gehoord, ook dat punt zal toch de aandacht van den schoolarts moeten hebben. De heer dr. De Vries: In Leeuwarden viel blijkens een rapport van sprekers op volgster dat blijkbaar mee; het vorig jaar kon in Leeówarden van ondervoeding nog niet gesproken worden. De heer A t e m a vraagt naar aanleiding van de rede van den heer Groothoff of de heer De Vries veel gevallen heeft ontmoet dat de school een gevaar bleek voor het kind, of het kind voor de school. Zal het'hier. In het Gerechtsgebouw had Vrijdag avond de Commissie van Toezicht op het L. O. een vergadering belegd, waar in de h.h. dr. de Vries, oud-school-arts te Leeuwarden en Groothoff, hoofd eener school te Leeuwarden het onderwerp „Districtsschoolartsen” inleidden. Aanwezig waren B. en W|. van Smeek, eenige raadsleden, eenige leden van schoolbesturen en een aantal hoofden en onderwijzeressen en onderwijzers, zoowel van openbare als bijzondere scholen alhier. De heer F. W. C. de Haas, voor zitter der commissie, betreurt dat ef niet meer belangstelling voor een on derwerp als dit bestaat en zegt iets om trent de oorzaak van deze vergadering. B. en W. hebben de commissie advies gevraagd over de vraag of voor deze gemeente de uitgave voor een districte- schoolarts gewettigd zou gijn. De com missie heeft het toen, na bespreking, noodig geacht nader ingelicht te wor den over de taak van zoo’n arts en heeft 't Groene Kruis, dat zich op dit gebied ook beweegt, geschreven, dat daarna adviseerde de nu hier aanwe zige sprekers het doel van het instituut „districtsschoolarts” eens te laten uit eenzetten. Hier zullen dus nu een ould- schoolarts en een schoolhoofd deze zaak eens inleiden. De heer dr. de Vries is in 1919 in Leeuwarden als schoolarts gekomen. Wat zijn taak betreft: hij begon met gjle scholen te bezoeken en heeft toen een rapport opgemaakt dat de opmer kingen bevatte waartoe dat eerste be zoek aanleiding gaf. Langzamerhand kwamen er verschillende verbeteringen in verband* met die opmerkingen, öin geen enkele school was bijv, een open slaand raam, die zijn er geleidelijk ge komen. Dan viel op dat de eene onder wijzer de ramen altijd open, de andere ze altijd dicht had, het lokaal moet al tijd zoo frisch mogelijk gehouden. .Spoedig nadat spr. zijn taak had aan vaard, kwam de vlektyphus in Neder land, die overgebracht wordt door de kleerluis. Spr. heeft ieder kind toen op deze luis onderzocht, in dat zeep- looze tijdperk kwamen ze betrekketlijk veel voor. Spr.’s populariteit was toen niet groot bij de ouders, maar de lui zen verdwenen. Dit kwaad kon spoedig en afdoend verholpen, maar de strijd tegen de hoofdluis duurde veel langer, de Laatste neet was nog niet verdwe nen, toen spr. zijn taak neerlegde. Het hoofdwerk van de schoolarts is echten niet de „luizenvangst” zooals de volks mond wel wil, doch wel het regelmatig onderzoek der kinderen. Bijna alle scholen in Leeuwarden staan onder toezicht van de schoolarts, en spr. heeft steeds prettig met personeel en bestu ren dier scholen samengewerkt. De kinderen werden onderzocht pa- j dat de ouders een oproep van het hoofd ontvangen hadden. De ouders kwamen bijing allen mede, wel van 80 a 85 o/q der kinderen; Liefst worden de kinderen dan pok onderzocht in te genwoordigheid van de moeder, die meer van een kind' afweet dan de va der. Spr. onderzocht in een kwartier 1 kind. In de zevende klas duurde het onderzoek wat langer, in verband met de beroepskeus. In 2 jaar kon spr. de 6000 schoolkinderen van Leeuwarden echter niet geheel afwelrken, daarom onderzocht hij later de le, 5 e en 7e klas. Later kwam er nog het onder zoek voor de zwemwedstrijden en voet balwedstrijden bij. Spr. begon het onderzoek der kin deren met een gesprek met de moe der, vroeg inlichtingen over de geboor te, borstvoeding, en vernam dan verder al gauw klachten „het kind eet slecht”. Dat valt in den regel wel mee, doch spr. gaf dan de raad het kind ’s mor gens eerst zijn boterham te laten eten per half pond. Een lekker en goedkoop Koekje is Knappertjes, per half PODÜ 15 Ct. Vraagt ze Uw Winkelier. 10 sigaren DLLDü in een net doosje, vallen bijzonder in den smaak. Vraagt ze Uw winkelier. Engros Ter gelegenheid van ons Jubileum hebben wij besloten U een gratis koopdag aan te bieden. Deze dag welke zal vallen tusschen 5 Nov.-6 Dee. 1935 werd buiten ons medeweten vastgesteld door en ten kantore van Not. Maseland alhier, alwaar deze vanaf heden in gesloten envelop ligt gedeponeerd. Bij iedere CONTANTE inkoop geven wij nu een cassabon, welk bedrag door ons na 6 Dec. bij inlevering wordt terugbetaald, indien de datum van deze bon juist valt op die van de gratis koopdag, welke datum na 6 Dec. in de verschillende bladen zal worden bekend gemaakt. Het geluk onder een ieders bereik KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ULSTERS SLAAGT U 125 128 134 140 146 152 K>8 164 170 176 182 >P m 33 le i- l- te =3 ...<y DISTRICTSSCHOOLARTSEN. Fondantborstplaat, overheerlijk, 2 ons voor 1 kwartje. Ruyter-Speculaas p. half pond 20 ct. 5 cents Reepen, puur, melk, hazelnoot. Batons, een heerlijk koekje, per half pond 1 kwartje. OTO-TÖFFEE, fijn, een kwartje Voor den Handel bij i SERIE Vraagt U in deze series eens stalen; het verplicht U tot niets en U zult bemerken, datonze kwaliteiten beslist alles overtreffen, wat elders voor deze prijzen wordt aangeboden. MM i - —Tc;kaw- ■■—iii—.i.Min>in uwan «MPM -- «e—- NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT m WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1